Přejít k hlavnímu obsahu

Zařízení pro Chrome OS přichází

Zařízení pro Chrome OS přichází

Systém Chrome OS má oproti Windows několik výhod. Vystačíte si s levnějším strojem, nepřijdete o data a budete v bezpečí před viry. Vyzkoušeli jsme nové chromebooky Acer i chromebox Asus.

Na práci s Chrome OS zařízeními si budete pár dní zvykat. Budete se muset naučit používat okno internetového prohlížeče i pro činnosti, k nimž jste doposud spouštěli samostatné aplikace instalované na lokálním disku klasického počítače. U Chrome OS jsou aplikace umístěny někde na serveru a vy se k nim připojujete vzdáleně pomocí prohlížeče, tedy stejně, jako když se přes vzdálenou plochu připojujete například k pracovnímu počítači. Čím rychleji se naučíte místo posílání e-mailových příloh soubory sdílet nebo odesílat pouze ve formě internetového odkazu, tím snadněji se s Chrome OS sžijete. Mějte také na paměti, že bez internetového připojení jsou Chrome OS zařízení jen „polohodnotná“ a k dokumentům uloženým v cloudu se nedostanete - to ale dnes s Wi-Fi hotspotem na každém rohu a možností sdílet mobilní připojení pomocí smartphonu není až takový problém. Některé věci navíc můžete dělat i v off-line režimu.

Začínáme s Chrome OS

Prvotní nastavení chromeboxu nebo chromebooku je snadné i pro uživatele, kteří doposud znali Google jen jako internetový vyhledávač. Po prvním zapnutí přístroje naskočí během několika sekund okno s volbou jazyka a okénkem pro výběr připojení k Wi-Fi síti. V tento okamžik musíte být v dosahu internetového připojení, jinak se do zařízení nezalogujete, a nemůžete jej tedy používat ani v off-line režimu. Vůbec nevadí, že zatím nemáte svůj účet na Googlu, po připojení k internetu si jej můžete snadno a rychle vytvořit. Stačí najít uživatelské jméno, zvolit heslo, zadat nějaké datum do kolonky narození - a účet je na světě. Do zařízení s Chrome OS se poté už budete moci zalogovat i v off-line režimu, což je nutné hlavně v případě chromebooků, u kterých se počítá s tím, že je budete přenášet a budete chtít pracovat i na místech bez internetového připojení, například ve vlaku nebo v letadle. V takovém případě máte k dispozici všechny soubory uložené na lokálním disku chromebooku, ale pokud jste si stáhli potřebná rozšíření, můžete off-line pracovat i s e-mailem nebo kancelářskými dokumenty. Hned zpočátku tedy doporučujeme si z Obchodu Chrome stáhnout rozšíření Gmail Offline a Úpravy souborů Office, díky kterým budete moci i bez internetu číst e-maily, odpovídat na ně i upravovat a pracovat s dokumenty vytvořenými v MS Office. Synchronizace e-mailů ale proběhne až poté, co se někde připojíte k internetu. V režimu off-line můžete pracovat i s dokumenty uloženými na virtuálním disku Google Drive, jen musíte nastavit, aby se synchronizovaly s lokálním diskem. V off-line režimu můžete sledovat filmy i poslouchat hudbu z lokálního nebo USB disku. V Obchodě Chrome je k dispozici řada off-line aplikací, které lze používat i bez internetu.

Jaké jsou výhody?

Chrome OS zařízení mají řadu výhod, které ale neocení všichni uživatelé. Největší výhodou je naprostá nezávislost na hardwaru, což znamená, že není důležité, na jakém zařízení se ke svému účtu a datům připojujete, vždy a kdekoliv budete mít k dispozici vlastní plochu se svými dokumenty, záložkami, historií prohlížení i dalším nastavením. Pokud by vám tedy náhodou někdo ukradl chromebook, přijdete sice o hardware, ale ne o data. Nemusíte tak vůbec řešit zálohování ani fyzický stav počítače. To samé se týká i ochrany před viry a spywarem, které za vás řeší Google. Ideální platforma nejen pro uživatele, kteří se bojí o zneužití čísla platební karty, ale i pro organizace (typicky školy), které uspoří spoustu času a peněz. Chromebox nebo chromebook je totiž po každém přihlášení uživatele prakticky čistým systémem, a pokud by nastal nějaký problém, stačí provést tzv. Powerwash, a během několika minut je zařízení převedeno do původního továrního nastavení. Uživatelé ani správci systému tak nemusí řešit obnovu systémových oddílů ani instalaci ovladačů, vše je o mnoho rychlejší a naprosto bezúdržbové.

Stačí i slabší hardware

Díky tomu, že chromebooky a chromeboxy fungují prakticky jako webové terminály a neočekává se od nich náročná výpočetní činnost, v klidu si poradí i se slabou hardwarovou výbavou, přičemž uživatel omezení výkonu ani nepozná. Díky tomu má také chromebox Asus při práci příkon jen na úrovni 4 až 5 wattů a například Acer Chromebook 11 i s hmotností 1 085 gramů vydrží na 35Wh baterii pracovat přes devět hodin. Připočtemeli k tomu možnost připojení k domácí velkoplošné televizi, představuje chromebox ideální a praktičtější variantu k chytrým televizím. Chrome OS dokáže přehrávat většinu multimediálních kodeků včetně českých titulků, výjimky sice existují, ale s každým updatem je jich méně.

Už se dají oficiálně koupit

V poslední době jsme si mohli prakticky vyzkoušet několik chromebooků od Aceru a jeden chromebox od Asusu. Mají společné nízké hardwarové požadavky, rychlý provoz a jsou opravdu levné. Vystačí si s procesory Intel Celeron, 2-4 GB RAM a 16 až 32 GB flashového úložiště. Některé modely chromebooků od Aceru jsou postaveny na procesorech nVidia Tegra K1, ale ani při pokročilejší práci prakticky nerozeznáte rozdíl v rychlosti. Chrome OS je lehký systém a běhá svižně na všech platformách, které jsme měli k dispozici, tedy jak na chromeboxu Asus s 2 GB RAM, 16GB SSD a Celeronem 2955U (4 990 Kč), tak na chromeboocích Aceru s 4 GB RAM a Celeronem N2840 či Tegrou K1. Na domácím televizoru chromeboox přehrával videa streamovaná z internetu a multimediální soubory z USB flash disku, chromebooky Acer jsme používali zejména ve funkci mobilního pracovního nástroje na tvorbu textů a práci s e-mailem. Acer Chromebook 11 (5 990 Kč s 2 GB RAM a 16GB diskem, nebo 6 990 Kč s 4 GB RAM a 32GB diskem) nám byl sympatický malými rozměry a hmotností, vydrží pracovat přibližně devět hodin a má příjemnou klávesnici s velkými tlačítky. Pokud bychom chromebook chtěli používat jako hlavní notebook, asi bychom se přiklonili k 13,3“ verzi, která má ještě větší klávesnici i výdrž a prodává se jak s displejem o rozlišení 1 366 x 768 (7 990 Kč), tak s Full HD displejem (9 990 Kč).

Uchytí se Chrome OS?

Po dvaceti letech vývoje univerzálních, vše zvládajících počítačů má Chrome OS zvláště v konzervativních evropských oblastech poměrně složitou pozici. Uživatelé si sice zvykli na omezení tabletových operačních systémů, ale v případě zařízení, která se tváří jako běžné počítače, mají ke změně uživatelského chování poněkud skeptický přístup. V Americe se chromebooky prodávají dobře, v Evropě zatím výrobci hardwaru ani samotný Google na prodeje příliš netlačí a oficiální podpora pro Chrome OS zařízení byla pro Českou republiku spuštěna teprve na konci listopadu. Zpočátku asi nemůžeme očekávat ohromná prodejní čísla, ale počítačové trendy zpravidla diktuje Amerika a Asie, kde se Chrome OS zařízení prodávají dobře. Na práci s chromebookem nebo chromboxem si musíte zvyknout a musíte se smířit s tím, že se nejedná o „plnohodnotný“ počítač. Ideální je na práci s internetem a kancelářskými soubory, ale přestože nabídka aplikací v Obchodě Chrome je slušná a roste, nelze čekat, že chromebooky a chromeboxy klasická PC nahradí. Každopádně ale dokážou pokrýt pracovní, komunikační i sociální potřeby většiny uživatelů a jsou levné.

***

INFO

Užitečné klávesové zkratky Ctrl + Alt + T - spuštění příkazové řádky Crosh, ve které například můžete pomocí příkazu ping zjistit odezvu internetových serverů Ctrl + Alt + Shift + R - Powerwash, tedy zresetování zařízení do původního továrního nastavení, je nutné provádět z logovací obrazovky Alt + D - přepnutí do adresního řádku Ctrl + J - zobrazení okna se staženými soubory Ctrl + Alt + / - spuštění nápovědy klávesových zkratek, najdete jich tam spoustu

Věci, které lze dělat off -line

V off-line režimu bez přístupu k internetu můžete z USB nebo lokálního disku na Chrome OS zařízeních spouštět multimediální soubory (filmy, hudbu, fotografie), po nainstalování potřebných rozšíření či aplikací z Obchodu Chrome prohlížet a upravovat kancelářské dokumenty a pomocí rozšíření Gmail Offline i vytvářet a číst elektronickou poštu. Synchronizace proběhne po připojení k internetu.

O autorovi| Michal Bareš, michal.bares@chip.cz

Dokumenty ke stažení