Přejít k hlavnímu obsahu

Výměna SSD disku staršího MacBooku Air

Výměna SSD disku staršího MacBooku Air

Majitelům starších MacBooků Air už přestává původní 64GB SSD disk stačit. Díky hotovým upgradovacím kitům a klesající ceně SSD disků je jeho výměna za 240GB model snadná.

Dávno předtím, než přišel Intel se svými ultrabooky, uvedl Apple na trh extrémně tenké a lehké notebooky MacBook Air a přilákal tak do řad uživatelů své platformy spoustu do té doby věrných „pécéčkářů“. Cena SSD disků byla v té době ještě značně vysoká a rychlé flashové úložiště s velkou kapacitou si většina smrtelníků nemohla dovolit. Není tedy divu, že si mnoho zájemců pořizovalo MacBooky Air v cenově nejdostupnější verzi s 64GB SSD. Čas ale pokročil, kapacita tak malého disku se rychle vyčerpává, a díky tomu, že ceny SSD klesly na přijatelnou úroveň, nastává čas na jejich upgrade. Majitelé starých MacBooků Air mají určitou výhodu v tom, že od jejich nákupu už uplynuly více než dva roky, takže si mohou provést upgrade sami a o záruku už nepřijdou. Díky speciálním upgradovacím sadám, které se dodávají i s potřebnými šroubováky, je tato výměna snadnou záležitostí. Za poslední dva měsíce jsme ji dělali několikrát, a tak vám ukážeme, jak na to. Výměnu jsme prováděli na 11“ MacBooku Air z roku 2011, jehož 64GB SSD disk majitelka naplnila doslova po okraj téměř výhradně pracovními daty, takže nebylo moc co mazat. S notebookem je naprosto spokojená a nechtěla kvůli omezené kapacitě úložiště kupovat nový. Rozhodli jsme se tedy pořídit nový, 240GB SSD disk a veškerý obsah starého disku na něj naklonovat. Vzhledem k tomu, že MacBooky Air používají miniaturní SSD disky typu mSATA a navíc podporují jen některé modely, rozhodli jsme se pro nákup certifikované upgradovací sady Transcend JetDrive 500 (cca 4 900 Kč), která kromě samotného disku obsahuje i externí hliníkový rámeček pro připojení k USB portu a sadu dvou speciálních šroubováků T5 a P5, určených přesně pro typ šroubů použitých v MacBooku Air. Nevlastníteli dobře vybavenou sadu šroubováků, doporučujeme koupit celý kit se šroubováky, protože při použití jiného typu byste mohli zbytečně poškodit šroubky v notebooku. Před nákupem upgradovací sady si zjistěte přesné modelové označení svého MacBooku Air a podle něj si vyberte typ a kapacitu náhradního SSD disku. Do starších AirBooků se totiž dají vložit pouze SSD disky s určitou maximální kapacitou. Praktickou tabulku najdete například na webových stránkách Transcendu (tinyurl.com/nhyps7y).

1 Zapojení externího SSD a klonování

Nejdříve je třeba připojit nový disk v externím boxu k USB portu MacBooku Air a zkopírovat na něj obsah starého disku. Transcend ke svému kitu sice nepřikládá potřebný software, ale můžete si zdarma stáhnout a nainstalovat plně funkční 30denní demoverzi klonovacího nástroje Carbon Copy Cloner for Mac (CCC), například ze stránky tinyurl.com/my8tmwk. Starší MacBook Air byl bohužel osazen pouze pomalejším rozhraním USB 2.0, což kopírování 60 GB datového obsahu starého disku na nový nepříjemně prodlouží, počítejte alespoň s hodinou času. Samotné klonování je na OS X jednodušší než na PC s Windows. Nemusíte vytvářet žádné bootovací médium, stačí jen připojit externí (nový) disk k USB, spustit v prostředí OS X klonovací program, vybrat zdrojový a cílový disk, zvolit možnost kompletní zálohy celého obsahu disku, kliknout na tlačítko Clone - a poté už jen čekat.

2 Práce se šroubovákem

Po dokončení klonování disku notebook vypněte a odpojte od něj napájení i externí box s novým diskem. Na spodní straně notebooku se nachází deset šroubků, které musíte uvolnit a vyjmout. Poté lze spodní kryt jednoduše odejmout, není k němu připojen žádný konektor. Nejprve ze všeho pro jistotu vytáhněte kabel vedoucí od akumulátoru do konektoru na základní desce. Šroubovákem T5 uvolněte jediný šroubek, kterým je upevněn starý mSATA SSD disk. Disk opatrně a jen lehce nadzvedněte a vysuňte jej z mSATA slotu.

3 Zapojení nového disku

Otevřete externí USB box a vyjměte z něj nový, 240GB disk, který opatrně zasuňte na místo původního, 64GB disku. Nezapomeňte disk upevnit šroubkem. Nyní můžete zapojit zpět napájecí konektor baterie a přiložit spodní víko zpět k notebooku. Dříve než se vrhnete na opětovné zašroubovávání všech deseti šroubků, doporučujeme opatrně vyzkoušet, zda MacBook s novým diskem správně nabootuje. Notebook stačí opatrně otočit a zapnout. Pokud jste vše provedli správně, měl by bez problému a bez nutnosti jakéhokoliv dalšího nastavení naběhnout operační systém. Jestliže se tak stane, můžete notebook zase vypnout, otočit a zašroubovat zpět všech deset šroubků. Poté už stačí jen vložit starý, 64GB disk do externího rámečku. Buď si jej můžete nechat jako zálohu starého systému, nebo jej můžete smazat a používat jako externí SSD disk.