Přejít k hlavnímu obsahu

Vybalujeme nové hračky

Vybalujeme nové hračky

Po vybalení nového smartphonu či tabletu z krabice je třeba věnovat několik okamžiků jeho úvodnímu nastavení.

Při použití mobilních zařízení se, bez ohledu na jejich operační systém, neobejdete bez účtu Google, Microsoft nebo tzv. Apple ID. Tyto uživatelské účty vám především otevřou nabídku nepřeberného množství aplikací a her, které si, ať už zdarma, nebo za pár desetikorun, budete moci do svého zařízení instalovat. Součástí oživení nového smartphonu nebo tabletu je ale i několik dalších důležitých nastavení. Projděme si tedy podrobně jednotlivé kroky, které budou následovat po vybalení vaší nové hračky, kterou jste třeba našli pod vánočním stromečkem.

Smartphony a tablety s Androidem

Před používáním tabletu nebo smartphonu s Androidem si musíte vytvořit uživatelský účet, prostřednictvím kterého se budete přihlašovat zejména do obchodu s aplikacemi. Nezbytným předpokladem pro jeho vytvoření je připojení k internetu, ideálně prostřednictvím vaší domácí bezdrátové sítě. Jednotlivé kroky úvodního nastavení se mohou drobně lišit podle výrobce tabletu a použité verze operačního systému Android, průběh konfigurace je však vždy velmi podobný.

1 Připojení k internetu

Tablety dnes samozřejmě běžně komunikují naší mateřštinou, takže vás jako první nabídka uvítá výběr jazyka uživatelského rozhraní. Následuje nastavení připojení k bezdrátové (Wi-Fi) síti. Pokud je to nutné, aktivujte přepínačem na displeji Wi-Fi adaptér tabletu a vyčkejte několik okamžiků, než budou vyhledány všechny dostupné bezdrátové sítě. Zvolte vaši domácí síť a v následujícím okně zadejte přístupové heslo k vaší Wi-Fi. Pokud je neznáte, můžete se k internetu připojit i jiným způsobem. Klepněte na tlačítko se třemi tečkami vpravo nahoře a zvolte »Automatické nastavení (WPS)«. Nyní přejděte k vašemu domácímu Wi-Fi routeru, najděte na něm a krátce stiskněte tlačítko »WPS«. Měly by jej mít všechny novější typy routerů. Vezměte si opět do ruky tablet a klepněte na výše popsanou nabídku. Tím aktivujete funkci WPS i ve svém tabletu a během chvilky dojde k připojení zařízení k vaší domácí Wi-Fi síti.

2 Vytvoření účtu Google

Pro instalaci nových aplikací z internetového obchodu Google Play budete nezbytně potřebovat uživatelský účet. Vytvoříte si jej během několika okamžiků a je to samozřejmě zdarma. Průvodce úvodním nastavením tabletu se vás zeptá, zda si přejete ve svém tabletu použít existující účet Google, nebo si založíte účet nový. Jestliže již máte nějaký účet Google (a tedy i e-mail ve tvaru jmeno@google.com), nic vám nebrání jej použít i ve svém tabletu či smartphonu s Androidem. V opačném případě použijte volbu »Ne« a založte si nový. Průvodce založením nového účtu Google začíná volbou »Vytvořit účet« a následně se vás dotáže na vaše jméno a příjmení. Pokud aktivujete nový tablet vašeho potomka, možná vás v tento okamžik napadne založit nový účet přímo se jménem vašeho dítěte. Pak byste však měli pamatovat na to, že Google umožňuje vlastnictví účtu pouze osobám starším 13 let. V případě, že přesto vytvoříte účet mladšímu dítěti, riskujete možnost jeho zablokování nebo zrušení. Dalším krokem po zadání jména a příjmení je volba uživatelského jména, prostřednictvím kterého se budete později ke svému účtu přihlašovat. Jelikož se současně jedná o e-mailovou adresu, je třeba zvolit uživatelské jméno bez diakritiky. Není přitom nutné, aby jakkoli korespondovalo s vaším skutečným jménem, pouze se musíte trefit do uživatelského jména, které zatím nikdo jiný nepoužívá. Po volbě uživatelského jména proběhne rychlá kontrola, zda je volné. Dále je třeba zvolit si uživatelské heslo dlouhé minimálně osm znaků. Především pokud budete nakupovat placené aplikace, a budete tedy mít u svého účtu Google uloženy i údaje o platební kartě, zvolte si opravdu silné heslo, složené z kombinace písmen, číslic a speciálních znaků. Pro ověření je třeba zadat stejné heslo do obou řádků. Procedura tvorby účtu Google pokračuje vložením telefonního čísla pro případné ověření uživatele při ztrátě hesla. Tuto možnost však můžete přeskočit, stejně jako nabídku na vložení údajů z vaší platební karty, sloužících pro pozdější nákupy v Obchodě Play. Údaje pro platbu kartou můžete zadat kdykoli později, nejspíše při prvním nákupu některé z placených aplikací.

3 Úvodní nastavení

Už jsme skoro u konce, předposledním dotazem je předvolba zálohování aplikací a nastavení vašeho tabletu do vašeho účtu Google, kterou se jistě vyplatí ponechat aktivovanou. Dále ještě můžete nastavit sdílení informací o vaší poloze, což je funkce, která pomůže instalovaným aplikacím poskytovat přesnější služby (například informace o počasí, nákupních možnostech atd.). Tím je nastavení hotovo a můžete se pustit do instalace aplikací a používání svého tabletu.

4 Aktivace bez průvodce

Jestliže se vám na vašem zařízení při jeho prvním spuštění nezobrazí průvodce úvodním nastavením a vytvořením účtu Google, vůbec to nevadí. Vše lze provést velmi snadno i bez průvodce. Nejprve je třeba přepnout jazyk ovládacího prostředí. Otevřete si nabídku »Settings« pomocí tlačítka na obrazovce tabletu a přejděte do nabídky »Personal / Language & input«. Zde z nabídky »Language« zvolte češtinu. Přepnutí proběhne ihned, tablet není třeba restartovat. Dále nastavte připojení k internetu, pomocí nabídky »Bezdrátová připojení a sítě« a volby »Wi-Fi«, kterou aktivujete posunutím přepínače na obrazovce. Opět můžete použít i připojení k vaší domácí bezdrátové síti pomocí WEP, tak jako je popisováno v postupu pomocí průvodce. Když už budete v nabídce nastavení, použijte rovnou i volbu »Účty / Přidat účet«. V nově otevřeném okně zvolte »Google« a pokračujte použitím stávajícího účtu Google nebo založením nového.

iPhony a iPady

Při aktivaci iPhonu je nezbytné vložit do něj SIM kartu, což v případě smartphonů s Androidem nutné není.

1 Základní předvolby

Váš nový iPad či iPhone nastartuje úvodní obrazovkou, na které stačí odsunout zamykací tlačítko se šipkou. Následuje výběr použitého jazyka, kde samozřejmě nechybí ani čeština. Pak zvolte jako zemi Českou republiku. Podobně jako v případě zařízení s Androidem následuje připojení k Wi-Fi. Zde se neobejdete bez znalosti hesla k vaší domácí bezdrátové síti. Jestliže právě nemáte k dispozici bezdrátové připojení k internetu, můžete svůj tablet připojit k počítači a dokončit úvodní aktivaci pomocí aplikace iTunes. V úvodním nastavení vám doporučujeme zapnout funkci polohové služby a použít volbu »Nastavit jako nový iPad/iPhone«.

2 Založení Apple ID

Pro další pokračování v aktivaci vašeho zařízení je třeba si vytvořit uživatelský účet Apple ID, který budete používat například pro nákup aplikací a her z App Storu. Použijte proto volbu »Vytvořit bezplatné Apple ID«. Průvodce vytvořením Apple ID bude vyžadovat datum vašeho narození (obchod App Store přitom mohou využívat uživatelé starší 13 let) a poté i jméno a příjmení. Následně můžete použít buďto svou existující e-mailovou adresu, nebo získat novou na serveru iCloud. Dále už zbývá jen zvolit dostatečně silné heslo a zadat tři bezpečnostní otázky a odpovědi na ně. Pro jistotu můžete zadat ještě další e-mailovou adresu, která bude využita v případě obnovení zapomenutého hesla k Apple ID. Následně, po dokončení aktivace, bude ještě nutné použitou adresu ověřit kliknutím na odkaz ve zprávě, která vám během okamžiku dorazí na zadaný e-mail. Na nově otevřené stránce v internetovém prohlížeči zadejte svoje nové Apple ID (e-mailovou adresu použitou při registraci) a příslušné heslo. Pak klikněte na tlačítko »Ověřit adresu«.

3 Další nastavení

V rámci úvodního nastavení můžete ještě vypnout zasílání informačních e-mailů a následně je třeba potvrdit souhlas se smluvními podmínkami používání vašeho tabletu s operačním systémem iOS. Následuje nastavení služby iCloud, která umí uchovávat vaše fotografie, instalované aplikace a další data v internetovém úložišti. Základní verze služby iCloud je použitelná zdarma, takže vám nic nebrání si ji aktivovat pomocí volby »Používat iCloud«. Dále můžete ještě aktivovat předvolbu »Používat službu hledat iPad/iPhone«, která vám pomůže s lokalizací a uzamčením ztraceného tabletu. Pak si ještě můžete nastavit e-mailový účet, který bude použit k přijímání a odesílání e-mailů ve vašem zařízení. Stačí zadat jen e-mailovou adresu a příslušné heslo k e-mailovému účtu. Novinkou v operačním systému iOS 8 je služba iCloud Drive, která funguje podobně jako cloudová úložiště Disk Google nebo OneDrive. Nic vám nebrání si tuto službu aktivovat prostřednictvím volby »Upgradovat na iCloud Drive«. Po chvilce následuje ještě možnost vytvořit si čtyřmístný kód, kterým bude váš tablet či smartphone při nečinnosti uzamčen. U diagnostických funkcí zvolte »Neodesílat«, a tím je úvodní nastavení dokončeno. Stačí už jen klepnout na tlačítko »Začít«.

4 Aktualizace

Apple vydává celkem často aktualizace svého operačního systému iOS, který pohání tablety iPad a chytré telefony iPhone. Než začnete své nové zařízení používat a stahovat do něj aplikace, věnujte ještě chvilku času instalaci aktualizací. Na obrazovce klepněte na ikonu »Nastavení« a přejděte na »Obecné / Aktualizace softwaru«. Pakliže jsou nějaké aktualizace dostupné, použijte tlačítko »Stáhnout a instalovat« a vyčkejte, než se stáhnou a instalují. Aktualizace dostávají samozřejmě i aplikace instalované z App Storu. Nastavení předvolby automatických aktualizací instalovaných aplikací najdete pod nabídkou »Nastavení / iTunes a App Store / Automatická stahování / Aktualizace«. Pokud vám nevadí, že se vám budou aplikace v iPhonu aktualizovat i během připojení k mobilnímu internetu (a čerpat tak váš limit objemu přenesených dat), můžete si aktivovat i předvolbu »Používat Mobilní data«. To ale nedoporučujeme.

5 Instalace iTunes

Pro přenos fotografií, hudby nebo filmů mezi vaším počítačem a zařízením s iOS budete potřebovat aplikaci iTunes. Ta má i mnoho dalších funkcí (například kompletní zálohování), takže se vám vyplatí si ji do počítače instalovat. Instalační balíček najdete na webu www.apple.com/cz/itunes/download. Při aktivaci připojte svoje zařízení k počítači a na jeho obrazovce s nastavením Wi-Fi klepněte na tlačítko »Připojit k iTunes«. V aplikaci iTunes v počítači klikněte na ikonu »iPad/iPhone« vpravo nahoře a poté na tlačítko »Hotovo«.

Windows Phone

Také v případě smartphonu se systémem Windows Phone je nezbytné vložit do něj při jeho první aktivaci SIM kartu.

1 Základní předvolby

Po spuštění smartphonu si nejdříve zvolte jazyk uživatelského rozhraní, kterým bude pravděpodobně čeština, a klepněte na »další«. Potvrďte restartování telefonu, vyčkejte, než se objeví uvítací obrazovka, a pokračujte. Přijměte podmínky použití systému Windows Phone a připojte se k Wi-Fi síti. Ani Windows Phone bohužel nepodporuje WPS, takže musíte znát příslušné heslo. Následují předvolby funkcí »Inteligentní Wi-Fi«, která vám může usnadnit připojování k veřejným bezdrátovým sítím. Na druhou stranu je ale třeba pamatovat na fakt, že veřejné Wi-Fi sítě nejsou dostatečně zabezpečené, takže se k datům, která budete v takové síti přenášet, může dostat někdo cizí. Operační systém Windows Phone vám také hned zpočátku umožní nastavit důležité předvolby týkající se vašeho soukromí. Můžete je sice odbýt volbou »doporučené«, my vám ale naopak doporučujeme použít volbu »vlastní«. Pak totiž můžete ovlivnit například odesílání anonymních informací o využívání vašeho smartphonu nebo texty z klávesnice za účelem vylepšení predikce. My vám doporučujeme ponechat označené pouze předvolby »Povolit datové přenosy přes telefon«, »Automaticky stahovat a instalovat aktualizace pro Windows Phone« a »Automaticky aktualizovat aplikace ze Store«. Následují předvolby země a časového pásma, které by měly být automaticky předvyplněny správně. Odesílat Microsoftu vaši polohu není nezbytně nutné.

2 Vytvoření účtu Microsoft

K plnohodnotnému použití smartphonu s operačním systémem Windows Phone je nezbytný účet Microsoft. V příslušném okně průvodce úvodním nastavením proto použijte tlačítko »vytvořit účet«. Pro vytvoření účtu Microsoft je nezbytné zadat jméno a příjmení uživatele a zvolit si uživatelské jméno, které bude zároveň e-mailovou adresou. Na výběr dostanete ze tří různých domén, takže pokud je váš požadovaný e-mail v některé z nich již obsazený, můžete zkusit jinou. Opět věnujte dostatečnou pozornost volbě hesla, než budete pokračovat tlačítkem »další« V podrobnostech o účtu můžete nastavit datum svého narození a pohlaví, což jsou povinné informace. Stejně tak je nutné zadat alternativní e-mailovou adresu, díky které bude možné obnovit zapomenuté heslo k účtu Microsoft. Tři následující předvolby, týkající se zasílání informací a reklamních sdělení, vám doporučujeme deaktivovat.

3 Nastavení zálohování

Ještě než začnete svůj nový smartphone používat, můžete si nastavit zálohování jeho obsahu do úložiště OneDrive. Automaticky se zálohují fotografie, textové zprávy i nastavení telefonu a data aplikací. Rozhodně vám doporučujeme zálohovací funkce Windows Phone použít. Klepněte proto na volbu »ano« a následně na »hotovo«. Zálohu můžete kdykoli později použít pro návrat nastavení telefonu do původní podoby, pokud byste jej potřebovali kompletně resetovat.

4 Užitečné funkce

Smartphony s Windows Phone u nás zatím nejsou příliš rozšířené, proto si ukážeme ještě několik důležitých předvoleb. Na základě účtu Microsoft jsou automaticky synchronizovány e-maily, kontakty a kalendář na serveru Outlook.com, stačí se jen při prvním spuštění e-mailové aplikace přihlásit prostřednictvím e-mailové adresy a hesla. Kontakty však umí Windows Phone synchronizovat i s vašimi účty v sociálních sítích Facebook, Twitter a LinkedIn. Otevřete si aplikaci »Lidé«, klepněte na tři tečky vpravo dole a pak na »Nastavení / přidat kontakty / přidat účet«. Nyní můžete připojit svůj smartphone ke svým účtům v sociálních sítích. Další šikovná funkce vám umožní uspořit objem dat přenášených přes mobilní internetové připojení. Najdete ji v nabídce »Nastavení / inteligentní data«. Zde si pod volbou »Úspory dat v prohlížeči« můžete vybrat ze dvou úrovní nastavení úsporné funkce, nebo použít automatickou optimalizaci.

O autorovi| Radek Kubeš, autor@chip.cz

Dokumenty ke stažení