Přejít k hlavnímu obsahu

Vaše vlastní internetová televize

Vaše vlastní internetová televize

Streamované vysílání po internetu nemusí provozovat jen televizní společnosti. Vlastní živý video stream si snadno zprovozníte s pomocí IP kamery či webkamery a YouTube.

Že je možné na YouTube nahrávat vlastní videa, to je samozřejmě všem dobře známo. Ale co když si zde chcete spustit vlastní živý video stream? Vlastní živé vysílání po internetu, dostupné nejen z počítače, ale třeba také ze smartphonu či tabletu, se vám může hodit v mnoha situacích. Můžete mít například trvale pod kontrolou svého domácího mazlíčka, když odjedete do práce nebo na nákupy, a také třeba kdykoli zkontrolovat děti hrající si na zahradě či auto parkující v garáži. Snadno lze také odvysílat fotbalový zápas nebo třeba přes internet zprostředkovat pohled na sjezdovku. Účelů využití videa streamovaného po internetu najdete jistě mnoho, stejně jako způsobů, jak vlastní internetové vysílání zprovoznit. Vyzkoušeli jsme, jak snadno lze ke streamingu přes YouTube využít IP kameru Axis a software CamStreamer od české firmy NetRex.

1 Zprovoznění IP kamery

IP kameru Axis stačí jen připojit síťovým kabelem k Ethernetu a zapnout ji do zásuvky. Švédský výrobce kamer nabízí software AXIS IP Utility, který vám pomůže vyhledat kameru připojenou k síti a rovnou otevřít její administrační rozhraní v internetovém prohlížeči. Po přihlášení příslušným administrátorským jménem a heslem můžete upravovat parametry IP kamery a také sledovat její záběr.

2 Instalace aplikace CamStreamer

Podle typu použité kamery je třeba si ze stránky camstreamer. com/#download stáhnout příslušnou verzi softwaru CamStreamer. Zajímavostí je, že se tento softwarový doplněk neinstaluje do počítače, ale přímo do IP kamery Axis. V administračním rozhraní kamery proto přejděte do nabídky »Setup / Applications« a zde klikněte na tlačítko »Vybrat soubor«. Zvolte stažený instalační balíček aplikace CamStreamer a klikněte na »Upload Package«. Během chvilky se vám CamStreamer zobrazí v seznamu »Installed Applications«.

3 Nastavení aplikace a YouTube

Klikněte na položku »CamStreamer« v seznamu aplikací a poté na tlačítko »Start«. V nabídce »Applications« v levém menu nově přibyla položka »CamStreamer«. Na tuto položku klikněte, abyste se dostali do rozhraní pro správu streamovací aplikace. Zde se nejprve musíte přihlásit ke svému účtu na serveru YouTube, což můžete učinit prostřednictvím svého účtu Google. U vašeho účtu na YouTube je však ještě nezbytné živý streaming povolit. Otevřete si proto adresu youtube.com/features a ohlídejte si, zda jste přihlášeni k účtu Google. Použijte nabídku »Kanál / Stav a funkce« a zde povolte funkci »Přímé přenosy«. Odsouhlaste podmínky - a nastavení je hotovo.

4 Živé vysílání

Aplikace CamStreamer automaticky detekuje změnu nastavení vašeho účtu YouTube a zahájí živé vysílání z vaší IP kamery. Pokud by se tak nestalo, prostě jen v jejím ovládacím rozhraní klikněte na tlačítko »Start«. CamStreamer rozběhne živé vysílání a ve spodní části ovládacího rozhraní vám ukáže jeho náhled. Je přitom třeba počítat s několikasekundovým zpožděním obrazu a zvuku. Tlačítkem »Embeding code« zobrazíte HTML kód, který slouží k vložení okna s videem do internetových stránek. Živě streamované video můžete samozřejmě sledovat i přes stránky YouTube, konkrétně pod nabídkou »Můj kanál«. Kliknutím na video se dostanete na stránku s živě přenášeným videem, jejíž adresu můžete poslat třeba přátelům, kterým chcete svůj stream zpřístupnit.

5 Nastavení streamu

Jestliže u videa na YouTube kliknete na tlačítko »Informace o nastavení«, které má ikonku s obrázkem tužky a které najdete vlevo dole pod přehrávačem videa, dostanete se k detailním nastavením svého streamu. Upravit můžete především parametry sdílení streamovaného přenosu, který může být dostupný buďto veřejně, nebo v soukromém režimu. V nastavený čas lze streamované vysílání automaticky ukončit. Užitečné předvolby najdete pod nabídkou »Rozšířená nastavení«, kde lze povolit či zakázat komentáře a hodnocení a upravit mnoho dalších nastavení videostreamu. Ke svému videu na YouTube budete mít k dispozici samozřejmě i statistiky zhlédnutí.

6 Alternativa s webkamerou

Pro streaming videa na YouTube si samozřejmě nemusíte nutně pořizovat IP kameru se speciálním softwarem. Vlastní vysílání můžete zprovoznit i pomocí webkamery připojené k vašemu počítači a funkcí serveru YouTube. Nevýhoda je v tom, že po vypnutí počítače, ke kterému je kamera připojena, bude samozřejmě streamování zastaveno. Pro spuštění videopřenosu z vaší webkamery přejděte na stránku youtube.com/dashboard a zde v nabídce na levé straně klikněte na položku »Správce videí / Přímé přenosy«. Pak použijte tlačítko »Nový přímý přenos«, v následujícím okně vyplňte název a popis nového streamu a jako »Typ« zvolte »Rychlé«. Pokračujte tlačítkem »Vytvořit přenos«. Dále už stačí jen povolit přístup k vaší webkameře a kliknout na tlačítko »Zahájit vysílání«. Živé vysílání probíhá přes službu Google Hangouts a je samozřejmě dostupné i prostřednictvím vašeho účtu na YouTube, opět včetně nastavení přístupu nebo určení konce streamování.

O autorovi| Radek Kubeš, autor@chip.cz

Dokumenty ke stažení