Přejít k hlavnímu obsahu

Kdo ovládne zápěstí?

Kdo ovládne zápěstí?

Smartphone už má téměř každý. Teď se nás budou výrobci elektroniky snažit přesvědčit, že chytré zařízení potřebujeme mít i na zápěstí. Zalíbí se uživatelům hodinky Samsungu, Applu nebo někoho jiného?

I když teď celý svět mluví o hodinkách Apple Watch a pro Apple bylo jejich představení v září letošního roku velkou událostí, nebyla tato kalifornská firma zdaleka první, která přišla s konceptem moderních elektronických náramkových hodinek. Myšlenka smartwatch, tedy chytrých hodinek, vznikla dávno předtím.

Historie smartwatch

O první chytré hodinky se pokoušela už v sedmdesátých letech firma Seiko. Její digitální hodinky měly dokonce integrovaný paměťový čip a PC rozhraní. Nesmělé pokusy o chytrého pomocníka na ruku má za sebou i společnost Microsoft - ta v roce 1994 představila společně s firmou Timex hodinky Timex Datalink. Data se do nich dostávala pomocí optického senzoru, který snímal pruhy zobrazené na obrazovce monitoru počítače. Na přelomu tisíciletí pak přišla s náramkovými hodinkami s operačním systémem Linux i firma IBM. V roce 2010 představila první skutečně moderní chytré hodinky určené ke smartphonu a nazvané Live View firma Sony, avšak bez většího ohlasu. Podceňovat rozhodně nelze ani úspěšný startup z roku 2012, tedy hodinky Pebble, které spolupracují s více operačními systémy. Mají úsporný displej na bázi e-paper, prodalo se jich už přes 400 000 kusů a nyní už jsou k dispozici ve druhé vylepšené verzi. Teprve poté vstupuje do hry Samsung se svými hodinkami Gear. V březnu 2014 uvedl Google speciální verzi Androidu, určenou právě jako základ chytrých hodinek, případně i další nositelné elektroniky. Jmenuje se Android Wear a mezi partnery v tomto projektu patří zatím Motorola, Samsung, LG, HTC a Asus.

Daleko od sci-fi vzhledu

Co bylo až doposud téměř všem chytrým hodinkám společné, to byl vzhled přerostlých analogových hodinek. I když novější modely, jako LG G Watch a Samsung Gear Live, už vypadaly lépe a díky velkým displejům na sebe poutaly pozornost, opravdu pěkné designové kousky to zatím nebyly. Neumožňovaly to hranaté displeje i tvar a použitý plastový materiál. Současné modely smartwatch už jsou na tom o poznání lépe a představám o sci-fi zařízení odpovídají víc. Kulaté nebo zakřivené displeje a použití ušlechtilých materiálů už z nich dělá atraktivní multifunkční zařízení na ruku. A zatímco v první generaci byly hodinky přerostlé, neohrabané a těžké, v budoucnu se určité dočkáme strojů s plošší a lehčí konstrukcí. Mnoho nositelných zařízení už neváží ani 50 g a v tomto směru už s nimi nebudou moci držet krok ani klasické hodinky.

Hlasové a dotykové ovládání

Pokud by výrobci u hodinek používali pouze operační systém Android Wear, jejich produkty by se funkčně příliš nelišily. Samsung ale ještě používá u řady Gear S vlastní systém Tizen a Apple také pochopitelně vsadil na vlastní řešení v podobě systému Watch OS. Všechny zde uvedené přístroje je možné ovládat hlasem a také pomocí dotyků. A ať už jde o ZenWatch, Gear S, nebo Apple Watch, všechna zařízení jsou schopna zobrazit na svém displeji příchozí zprávy. S hodinkami lze komunikovat i prostřednictvím gest, a pak si tedy například přečtete celou zprávu, nebo ji můžete pohybem smazat. Některé aplikace také umožňují přímou interakci, například v aplikaci WhatsApp na zařízení s operačním systémem Android Wear můžete na zprávu rovnou zareagovat hlasovou odpovědí. Příslušné obchody s aplikacemi pak nabízí rozšíření možností hodinek.

Trenér na zápěstí

Důležitou roli pro některé uživatele hraje i téma fitness. Existují sice specializované hodinky, o kterých píšeme v našem srovnávacím testu na straně 42, chytré hodinky se ale stávají univerzálními a snaží se toho zvládnout, co nejvíc jde. Aktuální modely už tedy v sobě mají zabudovaný krokoměr a jsou schopné vám oznámit, kolik jste toho za den nachodili a zda jste splnili svoji denní normu. Většina modelů je také vybavena optickým snímačem tepové frekvence, takže mohou zaznamenávat i váš aktuální tep. Pomáhá jim v tom malé LED osvětlení kůže - senzor pak zaznamenává změny v barvě pokožky, která se mění podle prokrvení. V hodinkách už může být nějaká fitness aplikace nainstalovaná a v obchodech pro aplikace se jich bude objevovat čím dál více. Už je tam například aplikace Runtastic. Chytré hodinky Samsung Gear S s vlastním připojením na internet pak v podstatě můžete použít jako plnohodnotné GPS hodinky.

Jak správně vybírat?

Volba chytrých hodinek se do značné míry odvíjí od toho, jaký chytrý telefon vlastníte. Hodinky totiž ještě většinou nejsou schopné pracovat zcela samostatně a jsou spíše jen doplňkem smartphonu. A nekomunikují právě hned tak s každým. Některé modely hodinek si rozumí jen s velmi omezeným a předem určeným výčtem zařízení, jiné jsou závislé spíše na verzi OS. Pokud jde o androidová zařízení, většinou vyžadují na smartphonu systém Android 4.3 a vyšší. Kdo má iPhone, asi udělá nejlépe, když si počká na hodinky Applu. Hodinek, které si rozumí jak s iOS, tak s Androidem, je málo. Jedinou skutečnou alternativou pro uživatele, kteří nechtějí být omezeni pouze na jednu platformu, tedy na Google Android nebo na smartphony Apple iPhone, jsou v současné době v podstatě jen zmíněné chytré hodinky Pebble. Tyto vodotěsné hodinky sice nemají dotykový displej, zato mají displej velmi úsporný a vydrží na baterie pracovat déle než konkurence. Poměrně zajímavá je i cena těchto hodinek, která se na internetu pohybuje okolo 100 eur. Top model z nerez oceli už ale stojí 230 eur. Na druhou stranu zcela mimo hru jsou zatím uživatelé, kteří mají smartphone s operačním systémem Windows Phone. Doposud totiž neexistují žádné hodinky, které by byly schopné spojit se například s nějakým telefonem Lumia. Zda a kdy se objeví nějaké chytré hodinky s Windows, není v současné době ještě jasné.

***

Technická data

ASUS ZENWATCH SONY SMARTWATCH 3 SAMSUNG GEAR S APPLE WATCH LG G WATCH RInfo www.asus.com/cz www.sonymobile.com/cz www.samsung.com/cz www.apple.com/cz www.lg.com/czOrientační cena 7 000 Kč 6 300 Kč 10 000 Kč od 350 USD 7 000 KčDostupnost v prodeji v prodeji v prodeji 2015 v prodejiHmotnost 75 g 45 g 67 g n/a 62 gDisplej 1,63" AMOLED, 320 x 320 bodů 1,6" LCD, 320 x 320 bodů 2,0" Super-AMOLED, 360 x 480 bodů 1,5/1,65", 272 x 340/ 312 x 390 bodů 1,3" OLED, 320 x 320 bodůProcesor Snapdragon 400 (1,2 GHz) Quad ARM 7 (1,2 GHz) Snapdragon 400 (1,0 GHz) Apple S1 Snapdragon 400 (1,2 GHz)Paměť 512 MB RAM / 4 GB Flash 516 MB RAM / 4 GB Flash 515 MB RAM / 4 GB Flash n/a 513 MB RAM / 4 GB FlashAkumulátor 369 mAh 420 mAh 300 mAh n/a 410 mAhOdolnost proti vodě IP55 IP68Konektivita Bluetooth 4.0, senzor tepu Blueooth 4.0, NFC, kompasBlueooth 4.1, UMTS, GPS, senzor tepu, UV senzor Bluetooth, Apple Pay, senzor tepu, vibrace při dotyku Bluetooth 4.0, senzor tepuOperační systém Android Wear Android Wear Tizen Watch OS Android Wear

***

Motorola Moto 360

Módní ikona v praktickém testu

Nové chytré hodinky Motorola Moto 360 na sebe ihned upoutaly pozornost, a to hlavně kvůli svému stylovému vzhledu. Lze o nich říct, že z hlediska designu patří k tomu nejzajímavějšímu, co je v současné době možné získat. My jsme se ale snažili zjistit, zda kromě designu nabízejí tyto hodinky i něco praktického při každodenním používání. Hodinky vyrobené z nerezové oceli vtlačila Motorola do kruhového tvaru. Originální kožený pásek pochází od zavedené americké firmy Horween Leather Company. Přestože jsou tyto chytré hodinky se svými 11 milimetry poměrně tlusté, na pohodlné nošení to kupodivu nemá moc vliv, protože jejich hmotnost je naopak poměrně nízká - váží totiž jen 49 g. Motorola Moto 360 připomíná tvarem analogové hodinky a dojem ještě umocňuje předinstalovaný číselník s ručičkami. LCD displej produkuje jasný obraz a v porovnání s ostatními chytrými hodinkami velmi dobře funguje i senzor sledující okolní osvětlení a displej reaguje zvýšeným jasem i na dotyk prstů. Zvláště markantní je rozdíl v pozorovacích úhlech. Ty má Motorola skutečně vysoké a i při šikmém bočním pohledu je displej velmi dobře čitelný. Drobnou nevýhodou je to, že na kruhovém displeji zůstává malá ploška dole stále tmavá.Pokud zvolíte tmavý číselník, nebude problém tak markantní. Hodinky mají certifikaci IP67, to znamená, že jsou odolné vůči vniknutí prachu a zároveň je můžete ponořit do hloubky až jednoho metru po dobu 30 minut. Procesor v hodinkách pracuje uspokojivě rychle, ale přece jen v některých okamžicích dojde k mírnému zaseknutí hodinek. Kdo na hodinkách často vyhledává, čte si e-maily nebo se nechá navigovat do nejbližší kavárny, tomu by měl akumulátor vydržet přes den. K večeru už ale musí Moto 360 bezpodmínečně do indukční nabíječky. I když jsou baterie nabité už po 45 minutách, přece jen by bylo lepší, kdyby vydržely delší dobu. Integrovaný snímač srdečního tepu poskytuje důvěryhodné výsledky a odpovídající aplikace pracuje dobře. K dispozici je i krokoměr.

VÝSLEDKY TESTU

Skvělý design, zpracování a kulatý displej - Motorola Moto 360 se skutečně povedla. Cena kolem 9 000 Kč je vzhledem k tomu opodstatněná.+ Design, jasný displej, snímač pulzu.- Náročná výměna řemínku, výdrž akumulátoru, cena.

TECHNICKÁ DATA

INFO moto360.motorola.comORIENTAČNÍ CENA 9 000 KčDOSTUPNOST v prodejiHMOTNOST 49 gDISPLEJ 1,56“/LCD/320 x 290 bodůPROCESOR TI-OMAP 3PAMĚŤ RAM/FLASH 512 MB / 4 GBAKUMULÁTOR 320 mAhODOLNOST PROTI VODĚ IP67KONEKTIVITA A VYBAVENÍ Bluetooth 4.0, senzor tepu, krokoměr, mikrofonOPERAČNÍ SYSTÉM Android WearŘEMÍNEK výměnný (22 mm)

O autorovi| Pavel Trousil, pavel.trousil@chip.cz

Dokumenty ke stažení