Android ve Windows
Bezpečné testování nových aplikací pro Android v prostředí Windows? Se speciální verzí Androidu to není nic složitého.
Emulátory operačního systému Android pro počítače s Windows, jako je například BlueStacks, existují již delší dobu. Mají však zásadní problém v tom, že nabízejí jen funkčně omezené nebo beznadějně zastaralé verze Androidu. Chcete-li ve svém počítači provozovat plně vybavenou verzi rozšířeného mobilního operačního systému od Googlu a nepotýkat se přitom s potížemi s výkonem nebo omezenou funkcionalitou, nemáte jinou možnost než použít projekt Android-x86 a open-source virtualizační aplikaci VirtualBox.
Android promění vaše PC v tablet
V našem návodu použijeme Android 4.4 KitKat, který je zatím nejnovější verzí, kterou vývojáři projektu Android-x86 uvolnili ke stažení. Android samozřejmě počítá primárně s dotykovým ovládáním smartphonů a tabletů, výbava VirtualBoxu však umožňuje ovládání tohoto operačního systému na počítači prostřednictvím myši, což je pro testovací účely bezpochyby dostatečné. Ovládání je ale trochu odlišné než v aplikacích pro Windows. Například přidržení prstu na displeji tabletu nasimulujete delším stisknutím levého tlačítka myši. Jakmile si na tato specifika ovládání zvyknete, bude pro vás používání Androidu a mobilních aplikací na počítači s Windows dobrou zábavou. Pro využití všech funkcí budete samozřejmě potřebovat, stejně jako ve smartphonu či tabletu, účet Google. Jestliže jej ještě nemáte, můžete si jej založit během instalace operačního systému.
JAK NA TO
1 Stažení ISO obrazu Androidu
Pro provoz Androidu ve svém počítači budete potřebovat dvě věci: open-source virtualizační nástroj VirtualBox (virtualbox. org) a ISO obraz systému Android 4.4 KitKat. Najdete jej na webu android-x86.org.
2 Vytvoření virtuálního PC
Spusťte program VirtualBox a v hlavním okně klikněte na »Nový«. Pojmenujte si nový virtuální stoj a jako jeho operační systém zvolte »Linux 2.6/3.x (32 b)«. Pak pokračujte tlačítkem »Další«.
3 Nastavení hardwaru virtuálního stroje
V průvodci nastavením přidělte virtuálnímu stroji 1 024 MB RAM a 6 GB diskového prostoru na virtuálním disku ve formátu »VDI« s pevnou velikostí. Pak klikněte na »Vytvořit« a počkejte, než VirtualBox dokončí vytvoření virtuálního stroje.
4 Instalace Androidu
Klikněte dvakrát na nově vytvořený virtuální počítač a následně nastavte cestu ke staženému ISO obrazu s Androidem. Pak klikněte na »Spustit« a okamžik počkejte, než se objeví modré zaváděcí okno Linuxu. Z nabídky zvolte »Installation - Install Android x86 to Harddisk« a vyčkejte na dokončení instalace. Nemusíte mít obavy, během instalace bude použit virtuální pevný disk, obsah disku vašeho počítače nebude nijak ovlivněn.
5 Formátování virtuálního disku
S instalací virtuálního disku vám pomůže jednoduchý průvodce. Nejdříve zvolte »Create/Modify partitions« a klepněte na [Enter]. Myš zatím nebude v tomto prostředí fungovat. Následně použijte volby »New« a »Primary« a potvrďte celkovou velikost vytvářeného disku. V dalším kroku zvolte možnost »Bootable« a ověřte si, že se pod popiskem »Flags« objeví hodnota »Boot«. Šipkami na klávesnici přejděte na volbu »Write« a klepněte na [Enter]. Do řádku s varovným hlášením napište »yes« a opět klepněte na [Enter]. Jakmile je disk vytvořen, ukončete průvodce volbou »Quit«.
6 Instalace Bootloaderu
Nyní zvolte z nabídky »sda1 Linux« a pak změňte souborový systém na »ext3«. Ve třech následujících oknech potvrďte postup tlačítkem »Yes«. Dojde k naformátování virtuálního disku, nastavení souborového systému na ext3 a konečně i k instalaci Bootloaderu GRUB. Celá operace zabere jen pár okamžiků.
7 První start Androidu
Po dokončení předchozí operace zvolte »Run Android -x86«. Program zamrzne, protože je třeba ještě odstranit ISO obraz Androidu. Použijte proto nabídku »Zařízení / CD/DVD zařízení / Odebere disk z virtuální mechaniky«. V informačním okně klikněte na »Vynutit odpojení«. Pak restartujte virtuální stroj a v úvodním okně boot manažeru GRUB použijte volbu »Androidx86 4.4-RC2«.
8 Nastavení operačního systému
Po načtení operačního systému Android proveďte jeho úvodní nastavení úplně stejně jako při oživování smartphonu nebo tabletu s Androidem. Dotaz na připojení k Wi-Fi síti přeskočte. Nyní můžete s Androidem ve svém počítači pracovat úplně stejně jako ve smartphonu či tabletu, včetně možnosti instalace aplikací z Obchodu Play.