Internetové antiviry jsou praktickými nástroji na rychlou, snadnou a také bezplatnou detekci virů a malwaru na vašem počítači. My jsme otestovali šest nejlepších.
PETR KRATOCHVÍL
Existuje celá řada uživatelů, kteří z určitých důvodů nechtějí nebo nemohou využívat klasickou ochranu pomocí standardního antiviru. Právě jim jsou určeny internetové antivirové skenery, které není nutné mít stále nainstalovány v počítači a které tak nebrzdí jeho provoz. Hodí se také například na kontrolu podezřelé složky nebo USB flash disku. Jejich výhodou je i to, že mají vždy aktuální signatury a uživatel se nemusí o nic starat.
Nelze ale popřít, že tento typ bezpečnostních nástrojů má i celou řadu nevýhod, se kterými je nutné při jejich využívání počítat. Především je nutné si uvědomit, že jde o jednorázový nástroj určený pouze na občasnou kontrolu, a nikoliv na permanentní ochranu počítače. Další nepříjemností je skutečnost, že u většiny nástrojů je nutné stahovat nezanedbatelný objem dat – pokud spěcháte a máte pomalejší internet, 200 MB dat vás rozhodně nepotěší. Také je nutné vzít v úvahu, že pokud je malware už integrován do systému (například jako rootkit), nemusí jej antivir odhalit.
Bezpečnostní novinky
Příjemným překvapením je to, že většina bezpečnostních skenerů letos nabídla buď zcela novou verzi, nebo alespoň drobná vylepšení. Asi největší změnou ve srovnání s předchozími lety je odklon od doplňků do prohlížečů. Zatímco dříve stačilo několik kliknutí, a poté proběhla bezpečnostní kontrola, nyní se ve většině případů stáhne spustitelný soubor, po jehož spuštění se aktivuje antivir. Výjimkou je nástroj od Esetu, který primárně funguje v Internet Exploreru, pro ostatní prohlížeče ale musíte stáhnout zmiňovaný exe soubor.
Dalším překvapivým a bohužel i nepříjemným trendem je snaha o maximální zjednodušení skeneru – místo rozsáhlých možností konfigurace kontroly se obvykle spustí jen jednorázová kontrola počítače, po které vám nástroj doporučí ke koupi placenou verzi antiviru nebo balíku „internet security“. Tento trend v redakci nechápeme – kvalitní internetový skener může být pro zkušené uživatele dobrým důvodem pro nákup bezpečnostního řešení, ale jednoduchý pouťový skener přesvědčí jen málokoho. Pojďme se však podívat přímo na jednotlivé nástroje
Rychlost především
Doby, kdy se dal libovolný internetový skener použít pro rychlou kontrolu, jsou dávno pryč. Naprostá většina nástrojů si totiž nyní stáhne minimálně 100 MB dat. Jedinými výjimkami v našem testu jsou Bitdefender, který stále využívá doplněk do prohlížeče, a také nástroj F-Secure. První z nich si stáhl pouhé dva megabajty, tomu ale bohužel odpovídá i výsledek – tento nástroj je téměř zbytečný. Podobně je na tom i F-Secure, jehož Online Skener toho skutečně moc nepředvedl. Zajímavý přístup zvolila Panda, která sice uživatele varuje, že nástroj bude požadovat 80 MB místa na disku, v reálu si ale stáhne přibližně o polovinu více. Podobný objem dat – přes sto megabajtů – si stáhly i nástroje od firem Trend Micro a Eset, skutečným otesánkem je ale až Kaspersky. Jeho skener si musí stáhnout z internetu více než 250 MB – a to i při rychlém připojení chvilku zabere.
Nabídka funkcí: Ostuda a zklamání
V loňském testu patřil on-line antivirus od Pandy mezi nejlepší, a proto jsme ho i letos očekávali ve špičce. Původní ActiveScan 2.0 už ale aktivní není a uživatelé jsou lákáni na nový Cloud Cleaner. Ten byl pro nás ale opravdovým zklamáním -ve srovnání s předchozí verzí nabízí jen zlomek schopností, a i ty často s otazníkem: na první pohled například nabízí možnost skenu složky, nám se ale nástroj nepodařilo přesvědčit, aby provedl něco jiného než kontrolu celého počítače. V horní části okna skeneru je sice nabídka na jakousi „eliminaci všech procesů“ a „odemčení souborů“, vše ale budí dojem laserového děla na vylepšeném trakaři a vzhledem k nefunkčnosti skenu složky si nedokážeme představit odvážného uživatele, který by si troufl tyto funkce použít. Ani novinka od firmy Kaspersky nás příliš nepotěšila… Zapomeňte na kontrolu složek nebo USB disků, k dispozici je jen rychlý sken (Quick) a kompletní (Full) kontrola počítače. Nepřesvědčilo nás ani zobrazení výsledků a vadilo nám i to, že chybí možnost odinstalace programu. Zajímavé je, že skener neustále odkazuje na web a nabízí produkty Kaspersky – to je na základě takovéhoto nástroje docela odvaha. Jak jsme se již zmiňovali, nástroj od Bitdefenderu byl jediný, který využíval jednoduchý doplněk do prohlížeče, což se bohužel odrazilo i na jeho schopnostech. Ty sice skutečně splňují slibované (nástroj je rychlý a je zdarma), v praxi ale nejsou příliš využitelné. O něco lépe se předvedl TrendMicro HouseCall, i u něj však došlo (ve srovnání s předchozí verzí) k redukci funkcí. Stejný trend byl vidět i u nástroje od F-Secure: modernější vzhled, ale zásadní redukce funkcí. Zde nám také vadilo, že ačkoliv program tvrdil, že na počítači našel cosi závadného, neprozradil co a chtěl to ihned smazat (a počítač restartovat). Takové chování bezpečnostního nástroje skutečně není ideální. Bez jediné výtky prošel testem antivir od Esetu. Jeho široká nabídka funkcí musí uspokojit skutečně každého.
Ovládání: V jednoduchosti není síla
Bitdefender jako doplněk v prohlížeči žádné extra schopnosti pro spuštění skenu nevyžaduje, tím ale jeho klady končí. Není v češtině a nenabízí ani odinstalování nástroje. Eset na první pohled působí komplikovaně, je ale v češtině, takže pochopit jeho ovládání je otázkou minuty čtení. Jako jeden z mála nabízí i možnost odinstalace skeneru a přehledný export výsledků. Svérázný nástroj od Pandy sice není těžké ovládat, i tak na nás ale působí dojmem, že autory programu to přestalo v polovině práce bavit a rozhodli se vývoj ukončit. O něco lépe působí novinka od firmy Kaspersky, i u ní ale máme výtky k ergonomii. HouseCall od firmy TrendMicro na první pohled cílí na zkušenější uživatele, i u něj je ovládání na pár kliknutí. Před stažením nástroje byste ale měli vědět, zda máte 32bitový, nebo 64bitový operační systém! Skener od F-Secure má na první pohled všechny trumfy v rukou: je v češtině, nabízí přehledné ovládání a neměli by s ním mít problémy ani začátečníci. Zádrhel se ale skrývá v zobrazení výsledků, na které autoři asi „zapomněli“. Nástroj vám pouze oznámí, že „našel problém“, a dotáže se, zda ho chcete odstranit. To příliš důvěryhodně nepůsobí.
Výsledky testu
Ať už se na výsledky našeho testu díváme z jakéhokoliv úhlu, vždy jednoznačně vítězí nástroj od Esetu. Nabízí nejširší nabídku funkcí, stahuje (vzhledem ke schopnostem) přijatelný objem dat a nemusí se stydět ani za svou rychlost. Ostatní nástroje jsou na tom podstatně hůře. Většina z nich se z praktických bezpečnostních pomocníků změnila na pouťovou atrakci s reklamní vložkou. Kliknete a tlačítko »Scan« (v horším případě »Quick Scan«), a objeví se dětinské animace a ve finále doporučení ke koupi plné verze desktopového softwaru. Zásadním problémem je, že absolutně netušíte, co nástroj v rámci kontroly dělá. Testuje paměť, registry, nebo malwarem často napadaná místa?
Teoreticky bychom ještě mohli doporučit nástroj od společnosti TrendMicro, jehož chování je ještě akceptovatelné, ostatní nástroje ale za vaši pozornost rozhodně nestojí. V redakci jsme dlouho nechápavě kroutili hlavou, jak mohou firmy s tak kvalitními klasickými bezpečnostními nástroji dát na svůj web takové ostudné paskvily.
Jak Chip testuje
Při testování internetových antivirů jsme sledovali tři klíčové oblasti. První z nich byla rychlost, kterou jsme měřili při kontrole USB flash disku s 2,3 GB dat a pevného disku s téměř 10 GB dat. Kontrolovali jsme také, jaké množství dat nástroj stahuje v rámci aktualizací a nových signatur. Údaje v tabulce jsou vždy průměrem ze tří měření.
Dalším sledovaným parametrem byly funkce. Samozřejmostí by měla být schopnost zkontrolovat pouze vybranou složku nebo USB flash disk. Ocenili jsme také nabídku profilů (rychlý sken, kontrola dokumentů…), které značně usnadňují ovládání méně zkušeným uživatelům. Body jsme přidávali i za přehledné zobrazení výsledků a jejich snadný export.
Posledním hodnoceným prvkem byla ergonomie. Zde jsme trestali nepřehledné ovládání, zbytečně složité nastavování nebo chybějící lokalizaci. 55 % Schopnosti 30 % Rychlost 15 % Ergonomie
DŮVĚŘUJ, ALE PROVĚŘUJ
Jak internetové, tak i klasické antiviry mají celou řadu nevýhod, přičemž jednou z největších jsou potenciální falešné poplachy. Na rozdíl od komplexních bezpečnostních nástrojů totiž musí antivirový sken spoléhat jen na detekci na základě signatur a ta nemusí být zcela spolehlivá. Jak tedy rozpoznat, že jde skutečně o vir, a ne o neškodný soubor, jen omylem zařazený mezi malware?
Nejjednodušší cestou je použití speciálních on-line nástrojů na prověřování souborů. Na internetu jich je k dispozici více než deset a naprostá většina je zdarma. Tuto službu například najdete na webu téměř každé firmy prodávající bezpečnostní řešení. Nedoporučujeme ale využívat přímo jednotlivé skenery, ale spíše jejich agregátory, které otestují zvolený soubor pomocí několika desítek antivirů. Díky tomu můžete snadno rozpoznat, zda je soubor skutečně zavirovaný, či nikoliv.
Čeští uživatelé mohou začít u jedné z nejstarších služeb tohoto typu, kterou je Jottiho malware test (http://virusscan.jotti.org/cs). Ten pro kontrolu vašich souborů využívá 23 antivirů a lze do něj nahrát soubory o maximální velikosti 25 MB. Výhodou služby je jednoduché rozhraní, kompletně v české jazyce. V pravé části okna pod logy využívaných antivirových motorů navíc vidíte informaci o zatížení služby – pokud je zelený pruh příliš dlouhý (služba je příliš využívána), doporučujeme vyzkoušet jinou službu, abyste nemuseli zbytečně dlouho čekat.
Tou může být například služba Virscan (http://www.virscan.org), která je také k dispozici v češtině. Má sice o něco menší limit pro maximální velikost souboru (20MB), ale data kontroluje 37 antivirových služeb. Navíc je zde možnost nahrání komprimovaných souborů (VirSCAN podporuje Rar/Zip dekompresi), i zde je ale určitý limit – maximum je dvacet souborů v archivu.
Absolutní jedničkou a námi nejvíce doporučovanou službou je Virustotal (http://www.virustotal.com), který váš soubor zkontroluje pomocí 43 antivirových jader. Obrovskou výhodou je také více než dostatečný limit na maximální velikost souboru – 64 MB musí stačit opravdu každému. Nově zde lze také zkontrolovat WWW stránku, zda není zavirovaná nebo neobsahuje jiné hrozby. Jedinou drobností, kterou lze této službě vytknout, je absence lokalizace, pokud ale umíte alespoň trochu anglicky, problémy s pochopením služby mít nebudete.
Pokud však máte skutečně extrémní nároky a spoustu času, můžete vyzkoušet službu na adrese http://www.metascan-online.com. Ta vaše data prověří hned u 44 antivirů a limit na maximální velikost souborů je 80 MB! Je ale nutné upozornit, že rychlost služby není příliš závratná a ve většině případů bude váš soubor čekat na kontrolu ve frontě.
Dokumenty ke stažení
- Zdarma bez virů (541.26 kB) - Staženo 1443x