Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, Photoshop, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších.
OBSAH
WINDOWS
1/ WINDOWS XP/VISTA/7/8 Analýza stavu baterie notebooku
2/ WINDOWS XP Oprava pomalého startu systému následkem nepovedeného tuningu
3/ WINDOWS XP/Vista/7 Změna funkce otravné klávesy Caps Lock
4/ WINDOWS 7/8 Filtr pro rychlejší výběr souboru v programu Průzkumník
5/ Windows Vista/7 Jak se zbavit zpráv Zabezpečení rodiny
OFFICE
6/ Word 2003 Kopírování nastavení pro tvorbu důležitých dokumentů
7/ Word 2003/2007 Rychlejší přístup k úpravě zaslaných dokumentů
8/ Excel 2003/2007/2010 Redukce velikosti souboru s tabulkami
PROFITIP
AVG Internet Security 2014 Spolehlivá ochrana
HARDWARE
9/ DSL router USB flash disk je routerem rozpoznán jen někdy
10/ Epson Perfection 1650 Aktivace transparentní jednotky pod Windows 8
11/ Windows PC Proveďte test paměti pomocí nástroje Windows
12/ SSD disky SSD disk není systémem správně detekován
13/ Optické disky Uveďte chybějící optickou mechaniku opět do života
14/ Ultrabooky Připojení interní DVD nebo Blu-ray mechaniky k přenosnému počítači
15/ Tuning počítače Rychlejší start počítače pomocí funkce PCI Lock
PROFITIP
TuneUp Utilities 2014 Nejlepší čistič
FOTO
16/ Volba formátu V případě pochybností vyfoťte téma více způsoby
17/ Fotografické techniky Použijte vhodný motivový program
18/ Organizace fotografií Ohodnoťte vlastní fotografie a zajistěte jejich bezpečnost
19/ Nastavení expozice Věnujte pozornost texturám u světlých scén
20/ Fotografické techniky Udržujte rovný horizont, jinak jsou snímky většinou „neklidné“
21/ Samostatně vytvořený HDR snímek Šikovné využití funkce bracketing
22/ Fotografické techniky Dokonalé zaostření obtížných předmětů
23/ SLR fotoaparáty Minimalizujte následné opravy správným nastavením
PROFITIP
Chrome OS Operační systém v prohlížeči
ANDROID & iOS
24/ Android Zobrazení zpráv v počítači
25/ Android Skrytí čísla volanému
26/ Android Tvorba vlastních aplikací
27/ iOS Bleskové triky v iOS 7
WINDOWS
Pomocí těchto tipů popoženete svůj operační systém
1/ WINDOWS XP/VISTA/7/8/
Analýza stavu baterie notebooku
Pokud potřebujete analyzovat stav baterie notebooku – buď z toho důvodu, že uvažujete o zlepšení výdrže vlastního přístroje, nebo proto, že chcete koupit použitý notebook -, nemusíte strávit hodiny praktickými testy. Požadované informace lze totiž získat mnohem rychleji, a to buď jednoduchým příkazem, nebo pomocí freewarového nástroje.
Používáte-li počítač nebo tablet s operačním systémem Windows 8, můžete využít jednoduchý systémový příkaz.
Kombinací kláves [Windows] + [R] nejprve otevřete nabídku »Spustit« a zde napište »cmd«. Poté do příkazového řádku zadejte příkaz
powercfg /batteryreport
a stiskněte klávesu [Enter]. Tento příkaz vygeneruje zprávu, která je uložena v uživatelské složce jako HTML soubor. V ní najdete podrobné informace o zařízení, ve kterém se baterie nachází, její výkon v posledních třech dnech a odhadovanou životnost.
V dřívější verzi systému Windows příkaz ještě nebyl k dispozici, tam je tedy nutné použít alternativní software. Lze doporučit například program BatteryInfoView od firmy NirSoft. Tento nástroj najdete přímo na webu autorů (http://www.nirsoft.net) – konkrétně na adrese jdem.cz/8qap9.
Nejprve rozbalte ZIP soubor a spusťte EXE soubor. Pak nechte program běžet několik minut na notebooku připojeném k síti a poté chvíli i při provozu na baterii. Po dokončení analýzy si můžete příslušné informace o výsledku zkoumání prohlédnout v programu v nabídce »View / Show Battery Log«. Obecné informace o baterii můžete získat v nabídce »View / Show battery information«. Hodnota »Battery Wear Level« vás informuje o opotřebení akumulátoru, nicméně u starších přístrojů nemusí být údaje úplně správné.
Vždy ale zkontrolujte údaj u položky »Full battery time for the current activity«, která asi nejlépe zhodnotí stav baterie. Pokud je výše uvedená hodnota menší než jedna hodina, je baterie prakticky nepoužitelná.
2/ WINDOWS XP/
Oprava pomalého startu systému následkem nepovedeného tuningu
Pokud už delší dobu používáte počítač s Windows XP, může se stát, že startuje čím dál tím pomaleji. Protože však většina uživatelů nemá čas ani chuť na kompletní reinstalaci systému, obvykle problém řeší různými tuningovými nástroji a triky. Mezi ty nejoblíbenější patří úprava hodnoty »StartupDelay« v systémových registrech. Nejčastěji je doporučováno snížit hodnotu ze 480 000 na 40 000 – neboli z osmi minut na 40 sekund. U uživatelů, kteří tento trik provedou, ale překvapivě dojde spíše ke zhoršení situace. Jak je to možné?
Příčinou je především skutečnost, že hodnota »StartupDelay« s rychlostí spouštění systému příliš nesouvisí. Ta určuje dobu, po kterou mohou být (od startu samotného jádra systému) spouštěny další procesy a aplikace. Pokud například na pomalejším počítači nastavíte již zmiňovaných 40 sekund, nemusí být v tomto čase dokončeny například systémové procesy (typicky třeba indexování) a to ještě více zpomalí celý proces bootování.
Pokud k něčemu podobnému došlo i u vás, doporučujeme vrátit parametrům v registrech původní hodnoty. To provedete následujícím způsobem.
Nejprve otevřete nabídku Start, zvolte příkaz »Spustit«, zadejte »regedit« a stiskněte klávesu [ENTER]. Nyní přejděte k větvi »HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSet ControlContentIndex« a v pravém okně najděte DWORD hodnotu »StartupDelay«. Dvojitým kliknutím ji otevřete a změňte hodnotu na původních »480000«. Následně potvrďte dialog tlačítkem »OK« a zavřete registr.
Doporučení Chcete-li zrychlit start svých Windows XP a nechcete reinstalovat, zaměřte svou pozornost na automaticky spouštěné aplikace. Stejným způsobem jako regedit spusťte nástroj »msconfig« a v jeho kartě »Po spuštění« zrušte zatržítka u programů, které spouštět ihned po startu nepotřebujete.
3/ WINDOWS XP/Vista/7/
Změna funkce otravné klávesy Caps Lock
Klávesa Caps Lock patří na klávesnici mezi ty nejméně využívané. Problémem ale je, že je v sousedství často používaných kláves [SHIFT] a [TAB] a její občasné zapnutí tak není žádnou výjimkou. Naštěstí ale existuje způsob, jak se jí snadno a rychle zbavit. Na adrese jdem.cz/8qb54 najdete praktický freeware Caps Lock Goodbye, který umí změnit její funkci (například v [SHIFT]) nebo ji deaktivovat.
TIP Pokud například ve Wordu omylem napíšete text velkými písmeny, nemusíte ho mazat a psát znova. Stačí jen použít klávesovou zkratku [SHIFT] + [F3] a tou změnit písmo (jejím opětovným stiskem) na takové, které vám bude vyhovovat.
4/ WINDOWS 7/8/
Filtr pro rychlejší výběr souboru v programu Průzkumník
Program Průzkumník Windows patří mezi nejvíce podceňované nástroje Windows. Celá řada uživatelů se za něj snaží sehnat náhradu, aniž by znali alespoň část rozsahu jeho schopností. Mezi málo známé funkce patří například schopnost bleskově filtrovat a označovat soubory ve složce na základě zvolených kritérií.
Nejprve přejděte do příslušné složky a nastavte v pravé části okna zobrazení obsahu na »Podrobnosti«. Nyní by měl být obsah složky zobrazen v tabulkové formě a v horní části by neměly chybět nadpisy sloupců. A právě v nich najdete všechny zmiňované funkce. Například pokud kliknete na šipku v pravé části nadpisu »Typ«, zobrazí se seznam všech typů dat, která se ve složce nachází. Z nich je možné zvolit jednu či několik položek (například »Soubor JPG« nebo »list aplikace Excel«) a v tabulce pod nimi zůstanou pouze data odpovídající těmto kritériím -obrázky nebo tabulky vytvořené v programu Excel.
Podobné filtry lze využít u každého sloupce, přičemž velmi praktický je například ten u sloupce »Datum změny«. V něm lze totiž nejen přesně v kalendáři zvolit potřebné datum, ale také zde najdete volby »Na začátku roku« nebo »Před dlouhou dobou«, které mohou filtraci znatelně zrychlit. Zmiňované filtry je možné snadno kombinovat, takže ve složce s obrovským množstvím souborů není problém pomocí několika kliknutí rychle najít například dokumenty vytvořené minulý týden.
TIP Kliknete-li pravým tlačítkem myši na volné místo v řádku nadpisů, zobrazí se celkový seznam možných položek, podle kterých lze třídit soubory – aktivované položky poznáte podle zatržítka. Pokud kliknete na tlačítko »Další…«, zobrazí se nabídka s několika desítkami dalších možných parametrů.
5/ Windows Vista/7/
Jak se zbavit zpráv Zabezpečení rodiny
Jestliže jste alespoň jednou použili nástroj pro rodičovskou kontrolu Windows Live Zabezpečení rodiny, ale už ho dále nepotřebujete, určitě přemýšlíte, jak se zbavit jeho otravných zpráv. I když totiž deaktivujete rodičovskou kontrolu v Ovládacích panelech, stále se při startu objevují informace týkající se této aplikace.
Ty totiž souvisí s funkcí aplikace Plánovač úloh a kompletně zmizí teprve poté, co je eliminujete přímo v nastavení této aplikace.
Nejprve tedy přejděte do Ovládacích panelů a zde klikněte na »Systém a údržba« nebo »Systém a zabezpečení« a poté na »Nástroje pro správu«. Nyní otevřete »Plánovač úloh« a přejděte vlevo do struktury »Knihovna plánovače úloh« a poté do »Microsoft / Windows / Shell«. Tam uvidíte položku pro »Windows Parental Controls«. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte příkaz »Odstranit«. To zaručí, že se při startu systému už nebudou objevovat otravné zprávy. Nakonec zavřete všechna dialogová okna kliknutím na »OK« a restartujte systém.
OFFICE
Tipy a triky pro efektivní práci na PC
6/ Word 2003/
Kopírování nastavení pro tvorbu důležitých dokumentů
Ve svém počítači jste pro firmu připravili nastavení a vzhled důležitých dokumentů – firemních dopisů, aby je každý ze zaměstnanců mohl využívat. Například pro tisk na předtištěný hlavičkový papír. Nyní byste toto nastavení rádi přenesli i na další dokumenty. K tomuto cíli lze dojít pomocí několika způsobů, ten nejjednodušší z nich vám nyní představíme.
Nejprve otevřte dokument se správným rozvržením a také dokument, který chcete přizpůsobit. Pak ve vzorovém dokumentu aktivujte příkaz »Soubor / Vzhled stránky«. Žádné změny neprovádějte a nastavovací dialog potvrďte tlačítkem »OK« namísto tlačítka »Storno«. Nyní přepněte na druhý dokument. V nabídce »Úpravy« najdete příkaz »Opakovat: Vzhled stránky«, jímž můžete všechna nastavení převzít. Pokud příkaz za »Opakovat:« zní jinak, buď jste dialog nepotvrdili tlačítkem »OK«, nebo jste mezitím provedli jinou akci.
7/ Word 2003/2007/
Rychlejší přístup k úpravě zaslaných dokumentů
V rámci boje proti škodlivému kódu se Word snaží uživatelům usnadnit práci omezením práv dokumentů získaných z internetu. To se v praxi projeví například tím, že dokumenty obdržené elektronickou poštou otevírá pouze v režimu pro čtení. Na první pohled je to dobrý nápad, pokud ale pracujete s dokumenty z důvěryhodného zdroje, tato ochrana vám práci spíše ztěžuje. Naštěstí je ji možné snadno, rychle a především trvale vypnout v nastavení programu.
Nejprve tedy otevřete »Nástroje / Možnosti« a přejděte na kartu »Obecné«. Tam zrušte zaškrtnutí u volby »Povolit spuštění v rozložení pro čtení« a potvrďte tlačítkem »OK«. V novějším Wordu najdete tento příkaz v »Office / Možnosti aplikace Word / Oblíbené«. Od této chvíle se budou dokumenty po otevření zobrazovat rovnou v rozložení pro zpracování. Manuální přepnutí prostřednictvím nabídky »Zobrazit« tím není ovlivněno a zůstává nadále možné.
8/ Excel 2003/2007/2010/
Redukce velikosti souboru s tabulkami
Pokud častěji pracujete s rozsáhlejšími tabulkami, může se stát, že jejich velikost naroste nad únosnou mez a dokonce může znemožnit jejich odeslání e-mailem. Na vině přitom nemusí být samotný objem dat v tabulce ale spíše skutečnost, že pokud s tabulkou v Excelu pravidelně po delší dobu pracujete, její velikost překvapivě narůstá. Triků jak velikost souboru zmenšit existuje celá řada. Nejprve odstraňte už nepotřebné požírače místa, jako jsou grafiky a diagramy. To samé platí i pro obrázek na pozadí, který Excel samostatně ukládá pro každou tabulku. Pak soubor uložte pod novým názvem, zavřete jej a znovu otevřete. Excel sice neukládá žádné informace pro zpětné kroky, optimalizuje však ukládání použitých vzorců. Metoda manuálního kopírování listů a obsahů do nového sešitu sice zmenší velikost souboru, přitom se však také ztratí mnoho informací například o nastaveních pro VBA, soubor a sdílení i různé vlastnosti, které případně bylo nutné rovněž zkopírovat.
Hlavní příčinou vzniku neobvykle dlouhých souborů je ale často příliš mnoho různých formátů pro jednotlivé buňky a zbytečně dlouhé oblasti buněk, pro něž musí být ukládány formátovací informace. Na každém listu proto použitou oblast zkontrolujte a přebytečné buňky odstraňte. Za tím účelem stiskněte klávesovou kombinaci [Ctrl] + [End], čímž skočíte na konec použité oblasti. Odtud postupně označte všechny řádky a sloupce, které mimo oblast tabulky už nejsou zapotřebí. Ty pak vymažte příkazem »Odstranit / Odstranit buňky« nebo klávesovou kombinací [Ctrl] + [-]. Klávesa [Del] naproti tomu odstraňuje jenom obsažené hodnoty, nikoli formáty. Úspěch poznáte teprve po příštím otevření souboru.
SPOLEHLIVÁ ochrana
Používat počítač bez komplexního bezpečnostního softwaru je dnes opravdu velký hazard. Nejde přitom jen o škodliviny, které se snaží proniknout do vašeho počítače z internetu, ale také třeba o podvržené webové stránky a další hrozby.
RADEK KUBEŠ
Díky spolupráci s antivirovou firmou AVG mohou pravidelní čtenáři Chipu již několik let používat kvalitní bezpečnostní řešení AVG Internet Security, které pravidelně sbírá ocenění za stoprocentní ochranu počítačů před virovou nákazou. Po instalaci AVG Internet Security z Chip DVD stačí jen pravidelně používat speciální prodlužovací utilitu (kterou najdete rovněž na Chip DVD), a data ve vašem počítači budou v bezpečí.
Řešení AVG Internet Security je navrženo tak, aby zajišťovalo ochranu počítače před všemi způsoby napadení z internetu. Antivirový modul proto v reálném čase kontroluje všechna data na výskyt virů, červů nebo špehovacího softwaru, nástroje na ochranu před nebezpečnými internetovými stránkami prověří odkazy ve vyhledávači, ještě než na ně kliknete, a antispamový filtr vyčistí vaši e-mailovou schránku od nevyžádané pošty. Aktualizace všech komponent probíhá rovněž automaticky, o činnost AVG Internet Security se tak po jeho instalaci už nemusíte příliš starat.
Ochranu počítače v reálném čase vám doporučujeme kombinovat ještě s pravidelnými testy, které se budou automaticky spouštět v nastaveném intervalu. Automatických testů si můžete naplánovat, kolik jen budete potřebovat, my vám doporučujeme provádět kompletní test počítače jedenkrát týdně. Test si nastavte tak, aby probíhal v době, kdy počítač obvykle nepoužíváte, nebo aby vás při práci co nejméně rušil.
Užitečné nástroje
Novinkou AVG Internet Security 2014 je funkce pro spolehlivou likvidaci nepotřebných souborů. Najdete ji v kontextové nabídce pravého tlačítka myši v Průzkumníku či jiném souborovém manažeru pod volbou »Trvale skartovat pomocí AVG«. Takto smazaný soubor již nebude možné obnovit. Další novou funkcí je Datový Sejf, nástroj na šifrované ukládání osobních informací i celých souborů. Šifrované úložiště může mít libovolnou velikost a chová se jako virtuální pevný disk. Pracovat s jeho obsahem však můžete pouze po vložení příslušného hesla. Nastavení Datového Sejfu najdete pod tlačítkem »Počítač«.
Pomocí antiviru od AVG můžete rovněž chránit svůj tablet nebo mobilní telefon s operačním systémem Android. V hlavním okně AVG Internet Security klikněte na tlačítko »Pro mobil« nebo »Pro tablet« a pak zvolte bezplatnou verzi aplikace AntiVirus Security – FREE pro smartphone nebo Free Tablet Antivirus Security. Následně budete přesměrováni na stránky obchodu Google Play, kde dokončíte instalaci bezpečnostní aplikace do svého zařízení.
JAK ZABEZPEČIT počítač?
AVG Internet Security pracuje zcela automaticky, stačí jen pravidelně prodlužovat platnost jeho licence.
1 INSTALACE V instalačním průvodci není třeba cokoli zadávat, pouze dostanete na výběr mezi expresní instalací, která postupuje podle standardních předvoleb, nebo vlastní uživatelskou instalací, kdy si sami zvolíte, zda bude instalován nástrojový panel AVG Toolbar pro internetový prohlížeč a služba AVG Secure Search bude nastavena jako výchozí poskytovatel hledání i jako startovní stránka na nových panelech prohlížeče. Bezpečnost svého počítače nijak zásadně neohrozíte, pokud všechny tři tyto předvolby deaktivujete.
2 ÚVODNÍ NASTAVENÍ Globální předvolby AVG Internet Security můžete upravit prostřednictvím nabídky »Možnosti / Pokročilé nastavení«. Nastavit můžete především upozornění zobrazovaná pomocí bublin u tlačítka v oznamovací oblasti, zvuky nebo ignorování chybových stavů konkrétních komponent programu. Nastavení jednotlivých komponent jsou dostupná jak z globální nabídky, tak i po kliknutí na tlačítko vybrané součásti AVG Internet Security.
3 PRAVIDELNÉ KONTROLY Nastavení pravidelných kontrol najdete pod položkou »Naplánované úlohy«. Nabídka »Naplánovaný test« obsahuje předvolby četnosti spouštění testů i nastavení přesného času, kdy budou testy spouštěny. V předvolbách »Nastavení« najdete parametry testů i volbu typů souborů, které nebudou testovány. Užitečná je také předvolba rychlosti testu, která buďto respektuje aktuální činnost uživatele a nezdržuje jej v práci, nebo má pevně nastavenou prioritu s ohledem na další běžící procesy.
4 BEZPEČNÉ SURFOVÁNÍ Během surfování na internetu vás před nebezpečnými weby a odkazy chrání LinkScanner. Modul AVG Internet Security spolupracuje především s internetovým prohlížečem Internet Explorer, kam integruje nástrojový panel (což však musíte během instalace povolit – viz bod 1), a kontroluje nejen navštěvované weby, ale i výsledky vyhledávání. V prohlížečích je však třeba doplňky AVG Internet Security nejdříve aktivovat.
5 PRODLUŽOVÁNÍ LICENCE Funkčnost AVG Internet Security 2014 Chip Edition je nutné měsíčně prodlužovat pomocí speciální časové utility, která je vždy umístěna na Chip DVD pod odkazem »AVG IS 2014 Chip«. Termíny licence jsou voleny tak, aby byl vždy dostatek času na její prodloužení. Pravidelní čtenáři tak získají časově neomezenou licenci. Časovou utilitu je nutno spouštět pod uživatelským účtem, který má oprávnění administrátora. Oprávnění účtu, pod kterým jste přihlášeni, si ověřte v Ovládacích panelech pod nabídkou »Uživatelské účty a zabezpečení rodiny / Uživatelské účty«.
AVG Internet Security 2014 najdete na Chip DVD
HARDWARE
Jak optimálně využít své přístroje a zařízení
9/ DSL router/
USB flash disk je routerem rozpoznán jen někdy
Většina DSL routerů toho zvládne mnohem víc, než jen bezdrátově připojit k internetu všechna zařízení domácí sítě. Často totiž mají USB porty pro připojení tiskárny, USB flash disku nebo externího pevného disku. Tímto způsobem pak můžete z routeru udělat tiskový server, pokud k němu připojíte tiskárnu, nebo NAS server, pokud připojíte disk. Někdy se ale stane, že disk připojený k routeru nefunguje. Existuje hned několik důvodů a vysvětlení tohoto jevu – může to být kvůli nepodporovanému souborovému systému, počtu oddílů disku, velikosti (kapacitě) nebo nedostatečnému napájení.
Podle specifikace poskytuje USB 2.0 port zařízení proud až 500 mA. Pevné disky, které jsou napájeny pouze z USB portu, však někdy potřebují více než 500 mA. V takovém případě je nutné použít externí napájecí zdroj. V manuálu k routeru je také potřeba zjistit, které souborové systémy podporuje (FAT32, NTFS, EXT2, EXT3…), jaký maximální počet oddílů může disk mít a jaká je maximální velikost disku a oddílů. V mnoha případech zajistí širší podporu disků aktualizace firmwaru routeru. Problémem mnoha externích disků také může být, že je nelze dostat z režimu stand-by. Pro přechod do úsporného režimu existuje sada protokolů a příkazů, které však nemusí být zcela v souladu s routerem. Proto je někdy lepší místo pevného disku použít velký USB flash disk: je naprosto tichý, spotřebuje velmi malé množství energie a prakticky vždy je v pohotovostním režimu.
10/ Epson Perfection 1650/
Aktivace transparentní jednotky pod Windows 8
Bez problémů jste několik let používali skener Epson, ale bez transparentní jednotky, označované také jako TPU (Transparancy Unit). Teď byste si rádi oskenovali několik starých diapozitivů a tato funkce vám u skeneru chybí. Přitom víko skeneru Epson Perfection 1650 má jednotku pro skenování transparentních (průhledných) předloh zabudovanou. Pokud chcete skenovat filmový materiál, postupujte takto: Před zapnutím skeneru se ujistěte, zda je transparentní jednotka skeneru připojena. Jde o krátký kabel s konektorem, který vychází z transparentní jednotky a připojuje se k tělu skeneru. Připojte ho do odpovídající zdířky skeneru. Zapněte skener a počkejte, až naběhne a bude přípraven k práci. Poté, co je skener připraven, spusťte grafický program a otevřete TWAIN software od výrobce skeneru. Pak zadejte typ dokumentu, který chcete skenovat (»Typ dokumentu«), a zda jde o negativ, nebo pozitiv. Dokument správně umístěte do držáku a klikněte na »Náhled«. Po oskenování uvidíte malý náhled skenovaného dokumentu. Vyberte pomocí levého tlačítka myši tu část dokumentu, kterou chcete oskenovat.
Opětovným kliknutím na tlačítko »Náhled« přiblížíte pouze zvolenou oblast a ještě přesněji můžete stanovit okraje pro skenování. Pokud jste s výběrem spokojeni, přejděte na levou stranu okna nástroje TWAIN. Vyberte zde požadované rozlišení a barevnou hloubku. Myslete na to, že výsledný soubor může při nesprávné volbě parametrů zabrat i mnoho (i desítek) megabajtů, takže nevolte zbytečně vše až na doraz možností. Nakonec klikněte na tlačítko »Scan« a spusťte proces skenování.
11/ Windows PC/
Proveďte test paměti pomocí nástroje Windows
Padá nebo zamrzá vám často počítač? Možná je na vině vadná operační paměť. To můžete naštěstí velice snadno zjistit. V nabídce je řada specializovaných programů, která paměť i další komponentny osobního počítače prověří a pak budete vědět, na čem. Ale nemusíte ani nic kupovat a instalovat – paměť totiž můžete ověřit pomocí nástroje operačního systému Windows. Do řádku »Prohledat programy a soubory« zadejte »MdSched« a nalezený program spusťte. V dialogovém okně vyberte, zda chcete paměť zkontrolovat hned, nebo až při příštím startu systému.
12/ SSD disky/
SSD disk není systémem správně detekován
Váš počítač fungoval bez problémů, ale využili jste slevy SSD disků a jeden jste si pořídili, abyste počítač zrychlili. Bohužel nový flash disk kýžený efekt nepřinesl. A co hůř, počítač ho ani po startu správně nedetekoval, a nebylo tedy možné ho použít. Pokud se vám stalo něco podobného, máte několik možností, jak situaci napravit. Většinou jsou na základní desce dva řadiče – zkuste tedy pro připojení disku použít jiný SATA port, případně i jiný SATA kabel. Také si ověřte, zda máte na desce nejnovější verzi BIOS. Po aktualizaci BIOS by se měl aktualizovat i ovladač řadiče. Pokud ani potom nebude disk fungovat, deaktivujte v BIOS na zkoušku AHCI mód. Tato technologie by měla zajistit hladkou spolupráci mezi systémem a SATA řadičem, u starších desek však dosahuje AHCI přesného opaku.
13/ Optické disky/
Uveďte chybějící optickou mechaniku opět do života
Někdy systém Windows „zapomene“ zobrazit instalovanou optickou mechaniku v seznamu dostupných zařízení a nepomůže ani klávesa [F5] pro znovuvyhledání zařízení (Aktualizace aktuálního okna). Příčinou je chyba v registru systému Windows. Pro odstranění této chyby postupujte takto: Spusťte »Editor registru« pomocí zadání příkazu „Regedit“. Dostaňte se postupně na položku »HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlClass{ 4D36E965E325–11CE-BFC1–08002BE10318}«. Zvýrazněte klíče, jejichž položky vidíte v pravém sloupci. Potom odstraňte položky v pravém sloupci u »Upper Filters…« a »LowerFilters«. Restartujte počítač, a optický disk byste měli vidět. Pokud disk stále neuvidíte, problém bude asi někde jinde. Počítač vypněte a zkontrolujte kabely, kterými je optická mechanika k počítači připojena. Podívejte se také do BIOS, zda ji systém rozpozná.
14/ Ultrabooky/
Připojení interní DVD nebo Blu-ray mechaniky k přenosnému počítači
Ultrabooky jsou štíhlé a elegantní, ale většinou se do nich nevejde interní optická mechanika. Můžete si sice pořídit externí optickou mechaniku, která se připojuje přes USB port, ale ta je poměrně drahá. Pokud máte k dispozici nějakou starší interní optickou mechaniku, můžete ji k ultrabooku také připojit. Budete však potřebovat příslušené připojovací kabely a také adaptér, což stojí asi 450 Kč. Interní disky totiž požadují vyšší napětí a nestačí jim napájení přes USB. Musí tedy mít vlastní napájecí adaptér. Vhodný adaptér (USB 3.0 to SATA, případně USB to IDE) a zdroj nabízí například firmy LogiLink, i-tec, PremiumCord a další. Připojení mechaniky je pak jednoduché – přes síťový adaptér připojíte její napájení a přes redukci USB/SATA ji připojíte k USB portu notebooku, ve kterém se ohlásí jako další nový disk. Tím je připojení hotovo.
15/ Tuning počítače/
Rychlejší start počítače pomocí funkce PCI Lock
Jakmile aktivujete v systému Windows 7 funkci »PCI Lock«, operační systém přestane přidělovat přerušení (IRQ) a systémové zdroje a ponechá tento úkol zcela na systému BIOS. To napomůže rychlejšímu spuštění systému, ale může to také vést k jeho havárii a modré obrazovce (blue screen). Existuje však metoda, jak si můžete ladění vyzkoušet bezpečně: v nabídce Start zadejte »msconfig«, pravým tlačítkem klikněte na výsledek hledání a v nabídce vyberte »Spustit jako správce«. Objeví se okno »Konfigurace systému«, kde najdete záložku »Spuštění počítače« a na ní tlačítko »Upřesnit možnosti«. Zaškrtněte zde »Uzamčení PCI«. Restartujte počítač a doufejte, že se spustí rychleji a bez problémů. Pokud se ale objeví modrá obrazovka s chybovou hláškou, spusťte systém v nouzovém režimu a deaktivujte volbu »PCI Lock«.
NEJLEPŠÍ ČISTIČ
Zatímco dopad pravidelného čištění registru Windows na výkon počítače můžeme lehce zpochybnit, mnoho dalších úkonů optimalizace se vyplatí alespoň vyzkoušet.
RADEK KUBEŠ
Čisticí a optimalizační aplikace TuneUp Utilities, která již nějakou dobu patří do portfolia původem českého výrobce antiviru AVG, je již mnoho let jedním z nejoblíbenějších nástrojů tohoto typu. Díky speciální plné verzi TuneUp Utilities 2014 z Chip DVD můžete bohaté služby tohoto programu využívat celých šest měsíců. Pak se můžete rozhodnout, zda si pořídíte licenci i na další období.
TuneUp Utilities se ani zdaleka nezabývají jen čištěním registru operačního systému Windows od zbytečných a poškozených záznamů. Funkce tohoto programu navíc oceníte při použití jak na klasickém, tak i přenosném počítači. Ostatně, koho neláká možnost vyhledat a odstranit data, která zbytečně zabírají místo na pevném disku (což je obzvlášť aktuální na notebooku s malým SSD), nebo příležitost alespoň trochu zrychlit práci operačního systému a používaných aplikací? TuneUp Utilities hravě zvládnou jak tyto základní úlohy, tak i mnohem víc – a to bez nutnosti zdlouhavého nastavování či hlubokých znalostí operačního systému Windows.
Optimalizaci počítače provádí TuneUp Utilities zcela automaticky, při svém běhu na pozadí operačního systému. Vy si jen zvolíte, zda chcete svůj počítač provozovat ve standardním režimu, kdy jsou spuštěny všechny běžné služby operačního systému, nebo s ohledem na dlouhou výdrž přenosného počítače na akumulátor, či snad chcete maximální výkon svého stroje, na kterém se chystáte hrát hry nebo třeba stříhat video. V těchto režimech, označených jako »Economy« a »Turbo«, zastaví TuneUp Utilities všechny aktuálně nepotřebné služby a upraví příslušná nastavení Windows. Režim »Economy« navíc doplňuje i přepínač »Flight Mode«, který deaktivuje Wi-Fi a Bluetooth adaptéry a tím přidá další cenné minuty k výdrži notebooku (nemluvě o splnění podmínky vypnutí bezdrátových zařízení během startu či přistávání letadla).
Kromě automatických funkcí nabízí TuneUp Utilities i řadu dalších nástrojů, jako například přizpůsobení vzhledu, funkcí a chování různých součástí operačního systému Windows (nabídka Start, hlavní panel, přihlašovací obrazovka) nebo opravu problémů, se kterými se během používání počítače potýkáte (nefunkční aktualizace Windows, potíže s hlavním panelem, ikonami systémových aplikací atd.). TuneUp Utilities vám pomohou i ve chvíli, kdy si třeba nedopatřením smažete důležitá data – umí je na disku vyhledat a vrátit zpět.
Perfektně VYLADĚNÝ POČÍTAČ
TuneUp Utilities odvedou většinu práce úplně samostatně, stačí ponechat zapnutou funkci automatické údržby.
1 PRVNÍ SPUŠTĚNÍ Program TuneUp Utilities 2014 startuje v režimu automatické optimalizace, který na začátku provede kompletní analýzu počítače. V úvodním okně proto pokračujte tlačítkem »Start analysis now«. Program následně zkontroluje registr Windows, vyhledá nefunkční zástupce programů i pozůstatky po práci různých aplikací a surfování na internetu a posoudí nastavení spouštění a vypínání počítače i stav fragmentace dat na pevném disku. Odhalené problémy můžete nechat TuneUp Utilities 2014 automaticky vyřešit kliknutím na tlačítko »Run maintenance«, nebo se jim individuálně věnovat v prostředí hlavního okna programu po kliknutí na »Go to Dashboard«.
2 AUTOMATICKÁ ÚDRŽBA Pod skupinou funkcí označenou jako »Maintenance« jsou připraveny nástroje na pravidelnou optimalizaci výkonu počítače. Sada úkolů zahrnuje vyčištění registru Windows od poškozených a nepotřebných záznamů a jeho defragmentaci, odstranění nefunkčních zástupců, uvolnění volného místa na pevném disku a jeho defragmentaci a optimalizaci rychlosti startu a vypínání počítače. Údržba počítače běží automaticky na pozadí operačního systému a spouští se v době nečinnosti počítače, v pravidelných intervalech podle uživatelského nastavení. Ve výchozím stavu se automatická údržba provádí každé tři dny.
3 ZVÝŠENÍ VÝKONU Dalším úkolem, se kterým si TuneUp Utilities snadno poradí, je zvýšení výkonu vašeho počítače. Opět můžete používat jednotlivé nástroje, nebo využít automatickou optimalizaci výkonu podle nastaveného profilu. Nastavení vlastního profilu pro optimalizaci výkonu počítače začněte kliknutím na »Scan Now« v oddílu »PC Performance«. V jednoduchém průvodci pak odpovězte na otázky týkající se typu připojení k internetu a jeho rychlosti, požadavků na výkon a vizuální efekty a doporučení pro odebrání nepoužívaných programů. TuneUp Utilities následně vygenerují seznam doporučení, ze kterého můžete volit konkrétní cesty k optimalizaci výkonu svého počítače. Může jít o nastavení internetového prohlížeče, úpravu vizuálních efektů, odstranění nepoužívaných programů atd. Základní optimalizaci provedou TuneUp Utilities automaticky.
4 OPRAVA PROBLÉMŮ Nástroje TuneUp Utilities jsou připraveny pomoci vám i s různými problémy, které se při práci s počítačem mohou vyskytnout. V oddílu »Fix problems« najdete výsledek základní analýzy počítače s přehledem nalezených problémů. Může jít například o bezpečnostní hrozby, chyby souborového systému nebo třeba vypnuté vyhledávání aktualizací Windows. TuneUp Utilities nalezené problémy popíší a umí je i automaticky opravit. Další důležité nástroje najdete opět pod volbou »All functions«. Jde například o funkce pro obnovu smazaných souborů, kontrolu pevného disku na výskyt chyb nebo opravu problémů při práci s počítačem (zobrazení ikon na pracovní ploše, problémy při práci se soubory a složkami atd.) pod volbou »Fix common problems«.
5 TURBO REŽIM Při prvním použití nástroje Turbo režim se otevře průvodce jeho konfigurací, který vám nabídne například deaktivaci automatických aktualizací a naplánovaných úloh, jako je defragmentace disku. Dále je možné při Turbo režimu vypnout synchronizaci s mobilními zařízeními a podporu skenerů, přepnout Windows do klasického vzhledu bez grafických efektů a rovněž lze aktivovat maximální výkon bez ohledu na aktuální spotřebu energie. Dalších služeb a nástrojů, které umí Turbo režim deaktivovat, je ještě řada, například lze zastavit i indexování obsahu disku, podporu virtuálních strojů atd. Turbo režim lze zapnout i nastálo, pak je však třeba velmi pečlivě volit jeho nastavení, abyste nepřišli o některou z důležitých funkcí operačního systému.
Program TuneUp Utilities 2014 najdete na Chip DVD
FOTOGRAFIE
Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života
16/ Volba formátu/
V případě pochybností vyfoťte téma více způsoby
Určitě se vám občas stane, že váháte, jestli bude lepší zachytit snímek ve formátu na výšku (portrét), nebo na šířku (landscape), zvláště při fotografování krajiny. Doporučujeme vám pořídit snímek v obou formátech – zabere to jen několik sekund a budete mít jistotu, že máte ten správný snímek. V počítači pak zkontrolujete, který formát bude lepší. I když se to nezdá, snímek může působit výrazněji ve formátu, který se původně jako vhodný nejevil.
17/ Fotografické techniky/
Použijte vhodný motivový program
Většina moderních fotoaparátů nabízí různé motivové programy, tedy expoziční režimy, které jsou vhodné pro konkrétní typ snímku. Jde většinou o programy jako portrét, změkčená tvář, krajina, sport, noční portrét, noční krajina, světlo svíček, efekt miniatury a další. Některé fotoaparáty navíc umožňují nastavit ostrost, saturaci, kontrast a barevné úpravy, přičemž toto nastavení si pak můžete uložit. Pokud si tedy „odladíte“ vlastní způsob nastavení, můžete si ho uložit do osobní nabídky a tuto nabídku můžete u některých modelů konfigurovat. Často používané funkce si tedy můžete seskupit na jedno místo, abyste je snadno našli a mohli rychle provést potřebné změny. Ušetříte tak spoustu drahocenného času. Některé základní modely digitálních zrcadlovek, jako například Nikon D3100, mají v nabídce stránku s nejčastěji používanými funkcemi.
18/ Organizace fotografií/
Ohodnoťte vlastní fotografie a zajistěte jejich bezpečnost
Spíše než udělat pěkný snímek je občas umění ho pak najít. Po fotografování byste tedy měli hodně času věnovat i organizaci, popisu a zálohování snímků. K tomu využijte šikovné programy, které jsou na tyto činnosti zaměřeny, tedy například Adobe Photoshop Elements, Zoner Photo Studio nebo Google Picasa. Jde to s nimi mnohem pohodlněji a efektivněji. Efektivní také je fotografie rovnou hodnotit. Pak můžete například někomu rychle ukázat ty nejlepší snímky, pochlubit se s nimi na webu a podobně. Důležitá je samozřejmě i ochrana fotografií – musíte je pravidelně zálohovat na externí pevný disk nebo na DVD, protože pevný disk v počítači může „odejít“. Ještě bezpečnější samozřejmě je, pokud budete zálohy ukládat na jiném místě. Pak budou data chráněna, i kdyby například došlo ke krádeži nebo nějaké nehodě (požár, voda).
19/ Nastavení expozice/
Věnujte pozornost texturám u světlých scén
Na rozdíl od tmavých oblastí je při zpracování fotografie na počítači velmi obtížné obnovit detaily v přesvětlených místech. Pokud se to podaří, vypadají pak uměle, což snímek příliš nevylepší. Myslete na to při nastavení expozice u snímků s vysokým kontrastem – světlé oblasti by měly mít dostatek detailů. Pokud si nejste jisti správným nastavením parametrů, můžete v této situaci vhodně využít funkci bracketing – tedy sejmutí několika snímků v sérii s rozdílným nastavením expozice. Některé fotoaparáty nabízí funkci AEB (Automatic Exposure Bracketing), kdy se sejmou tři snímky – první se pořídí s optimálním nastavením expozice, další se vyfotografuje jako podexponovaný a třetí jako přeexponovaný – podle toho, jak tuto funkci nastavíte. Pak si můžete jednoduše vybrat snímek, který vyjde nejlépe.
Poznámka Pokud na fotoaparátu nastavíte režim programová automatika, můžete snadno měnit clonu i expoziční čas. Otočením hlavního ovladače tedy snadno změníte parametry expozice a můžete vyzkoušet nejvhodnější nastavení pro danou situaci.
20/ Fotografické techniky/
Udržujte rovný horizont, jinak jsou snímky většinou „neklidné“
Pokud nechcete využít šikmý snímek záměrně jako stylistický prostředek, měli byste se snažit mít na fotografiích rovný horizont. I mírně nakloněný horizont totiž do snímku zbytečně vnáší neklid. V takovém případě vám může pomoct digitální vodováha, kterou najdete v lepších modelech digitálních fotoaparátů. Pokud váš aparát tuto funkci nemá, můžete ji dokoupit jako příslušenství. Bývá například součástí stativů nebo můžete zakoupit malou vodováhu, která se instaluje do sáněk na blesk.
21/ Samostatně vytvořený HDR snímek/
Šikovné využití funkce bracketing
Šikovnou funkci bracketing dnes nenabízí jen drahé zrcadlovky nebo kompaktní fotoaparáty, ale i levnější modely. Pak můžete z několika fotografií stejného objektu, pořízených díky této funkci (snímky se vyfotografují s různým nastavením expozice, takže jsou přeexponované i podexponované), sestavit působivý snímek. Odpovídající nástroje jsou už někdy integrovány do fotoaparátu (nabízí funkci HDR), ale využít můžete i počítačové nástroje. Vhodný je samozřejmě Photoshop, ale k dispozici jsou i bezplatné nástroje, jako například easyHDR Basic (easyhdr.com) nebo Luminance HDR (sourceforge.net/projects/qtpfsgui).
22/ Fotografické techniky/
Dokonalé zaostření obtížných předmětů
Při fotografování byste měli využívat různé AF body (autofokus), aby váš zaostřovací systém fungoval optimálně. Na fotoaparátu nastavte »Jednobodový AF« (»Single Point AF«) a pomocí tlačítek nebo joysticku (podle modelu) vyberte zaostřovací bod, který se nachází před objektem, na který chcete zaostřit. Modely jako například Nikon D7000 nebo Canon EOS 7D mají i další užitečnou funkci. Na nich totiž můžete nastavit ne pouze jeden, ale celou skupinu ostřicích bodů. Tak snadněji zaostříte pohybující se objekty, i když nejsou přesně v požadovaném výřezu snímku. Za horších světelných podmínek byste však u amatérských zrcadlovek měli zvolit prostřední zaostřovací pole, protože je zde jediný křížový zaostřovací senzor.
Obecně lze říci, že moderní autofokusové systémy jsou velmi spolehlivé, a pokud zamíříte AF bod na objekt, dostanete téměř vždy dokonalý výsledek. Pro statické objekty (osoby, budovy, předměty) použijte jednotlivé snímky – režim »AF – One shot« u Canonu a »AF-S« u Nikonu. Fotoaparát obvykle zaostří, když namáčknete spoušť do půlky. Pokud se však objekt pohybuje, není tak snadné správně zaostřit a vyfotografovat naráz. V takovém případě je praktičtější nastavit na fotoaparátu jiný způsob zaostřování, což změníte v nabídce. Mnoho modelů nabízí možnost zaostřit na pohybující se objekt pomocí »Servo AF« (fotoaparáty Canon) nebo »AF-C« (Nikon). Pak můžete využít i funkci »AE Lock« a příslušné tlačítko na zadní straně fotoaparátu. Zaostřovat poté můžete palcem a spoušť mačkáte ukazováčkem.
23/ SLR fotoaparáty/
Minimalizujte následné opravy správným nastavením
Digitální zrcadlovky Nikon nabízí možnost opravit zkreslení objektivu přímo během procesu pořizování snímku. Funkce se jmenuje »Automatická korekce zkreslení objektivu«. Fotoaparáty Canon zase nabízí možnost interní redukce vinětace. Tyto funkce můžete aktivovat v nabídce fotoaparátů a pracují pouze v případě použití objektivů, jejichž seznam je uložen ve vnitřní databázi. Pokud takový objektiv máte, tuto funkci korekce využijte – ušetříte tak čas, který byste museli věnovat opravě vad v grafickém editoru. Ve většině fotoaparátů také najdete volbu, pomocí které fotoaparát automaticky otáčí snímky, pokud jsou fotografovány na výšku. Pokud tuto volbu aktivujete, fotoaparát snímek uloží správně a vy ho nebudete muset otáčet při zpracování na počítači.
Abyste získali co nejlepší kvalitu výsledného snímku, měli byste fotografovat v bezeztrátovém formátu RAW a v nejvyšším rozlišení. Pokud ale budete fotografovat snímky, které jsou primárně určeny pouze na web, zvolte při fotografování nižší rozlišení – opět ušetříte čas na změnu rozlišení snímku. Navíc se vám na paměťovou kartu vejde mnohem víc fotografií, snadněji se vám s nimi bude manipulovat.
OPERAČNÍ SYSTÉM v prohlížeči
Jedním z operačních systémů, které ohrožují nadvládu Windows v osobních počítačích, je i Chrome OS, vyvíjený Googlem. Setkáte se s ním v noteboocích označovaných jako chromebooky, ale vyzkoušet si jej můžete i ve svém počítači s Windows 8.1.
RADEK KUBEŠ
Jako alternativní operační systémy jsme zvyklí označovat různé distribuce Linuxu nebo například OS X od Applu. Hned několik výrobců hardwaru, včetně takových kolosů, jako je HP, Samsung nebo Acer, však začíná dodávat na trh (bohužel ne český) notebooky s operačním systémem Chrome OS od Googlu.
Chrome OS je prvním opravdu cloudovým operačním systémem, což znamená, že představuje pouze vylepšený internetový prohlížeč, prostřednictvím kterého uživatel přistupuje k různým webovým službám. Díky tomu nepotřebují chromebooky příliš výkonný procesor, mnoho GB operační paměti a nakonec ani obří pevný disk – vše důležité se totiž odehrává nikoliv v počítači uživatele, ale na serverech poskytovatelů cloudových služeb. K ukládání slouží webové úložiště Disk Google s bezplatně dostupnou kapacitou 100 GB nebo jakákoli jiná cloudová služba. Slabinou tohoto konceptu je samozřejmě nezbytnost dostatečně rychlého připojení k internetu, což ale doma nebo v práci asi nebude problém. Použití chromebooků na cestách je však značně limitováno.
Chrome OS ve Windows 8.1
Vývojáři oblíbeného internetového prohlížeče Google Chrome připravili do jeho vývojové verze ochutnávku Chrome OS, ke které se dostanete, pokud aktivujete prohlížeč Chrome ve variantě pro celoobrazovkový režim operačního systému Windows 8.1. Není na tom vůbec nic složitého a jistě budete příjemně překvapeni, jak takový cloudový operační systém vypadá a jak funguje.
Jak na CHROME OS
1 VÝVOJOVÁ VERZE CHROME Na stránkách http://www.chromium.org/…/dev-channel klikněte na odkaz »Dev channel for Windows« a potvrďte instalaci vývojové verze prohlížeče Chrome. Instalátor se stáhne po kliknutí na »Přijmout a instalovat«, pak jej použijte standardním způsobem k instalaci webového prohlížeče.
2 SPUŠTĚNÍ CHROME V MODERN UI Prohlížeč Chrome se standardně spouští na pracovní ploše Windows, my jej však potřebujeme spustit v celoobrazovkové verzi pro Modern UI. Otevřete si proto nabídku Start s dlaždicemi, pomocí tlačítka s šipkou dolů, nebo příslušným gestem na dotykové obrazovce, přejděte na seznam všech aplikací a zde spusťte Google Chrome v celoobrazovkovém režimu.
3 CHROME OS Internetový prohlížeč zobrazí na spodní hraně obrazovky vlastní hlavní panel s tlačítky aplikací (Chrome, Gmail, Vyhledávání Google, Dokumenty Google a YouTube) a tlačítkem „Start“ pro otevření dalších dostupných služeb. Podle šipky v levém dolním rohu ikony programu poznáte, zda jde o lokálně spouštěnou aplikaci, nebo o aplikaci pracující v internetovém prohlížeči.
4 INSTALACE APLIKACÍ V minulém čísle Chipu jsme psali o aplikacích využívajících jádro internetového prohlížeče Chrome, které však běží v samostatném okně a v některých případech ani nepotřebují připojení k internetu. Tyto aplikace si můžete instalovat z internetového obchodu Chrome (chrome. google.com/webstore), kde je najdete pod nabídkou »Aplikace / Sbírky / Na plochu«.
5 ZVLÁDNE, CO JE TŘEBA V Chrome OS, resp. s využitím jádra prohlížeče Chrome, mohou běžet i sofistikované aplikace, jako třeba fotoeditor Pixlr Touch Up od Autodesku. Fotky přitom nemusí být uloženy přímo v počítači, program samozřejmě spolupracuje i s Diskem Google. Podobně užitečných off-line aplikací pro Chrome OS zatím není mnoho, ale jistě budou přibývat.
ANDROID
Využijte svůj mobil či tablet na maximum
24/ Android/
Zobrazení zpráv v počítači
Možná se vám to také stává – jste tolik zabráni do práce na počítači, že si ani nevšimnete příchozí SMS nebo jiné zprávy na vašem smartphonu, který jste někam odložili. Existuje ale snadná pomoc, jak mít hned na očích příchozí SMS, zprávy z WhatsApp nebo třeba oznámení z Facebooku – stačí použít bezplatnou verzi aplikace DeskNotifier.
Nejdříve si instalujte aplikaci DeskNotifier Free z obchodu Google Play na svůj smartphone s Androidem. Potvrďte všechna oprávnění požadovaná aplikací, pak pokračujte klepnutím na volbu »Accessibility Settings« a v nabídce »Usnadnění« aktivujte službu »DeskNotifier«. Vraťte se do aplikace a ještě označte předvolbu »Autostart«. Pak sjeďte v nabídce aplikace DeskNotifier úplně dolů a všimněte si IP adresy pod popiskem »Wifi State«. Váš smartphone přitom samozřejmě musí být připojený k Wi-Fi.
Nyní si z adresy bit.ly/1gXrlxK stáhněte aplikaci DeskNotifier pro instalaci do vašeho počítače. Rozbalte instalační ZIP balíček a použijte »setup.exe« pro spuštění instalačního průvodce programu. Zde pak stačí pouze rozhodnout, zdali se bude DeskNotifier automaticky spouštět při každém startu vašeho počítače, což vám doporučujeme.
DeskNotifier se po instalaci automaticky spustí, nabídne vám výběr z anglické nebo německé verze a pak otevře okno »Connection Settings«. Zde z nabídky »Select connection method« zvolte »WIFI« a pak přejděte na záložku »Wifi«. Do řádku »Insert Phone IP« zadejte IP adresu, kterou jste zjistili v aplikaci DeskNotifier ve svém smartphonu, a potvrďte nastavení tlačítkem »OK«.
DeskNotifier se minimalizuje do oznamovací oblasti hlavního panelu (vedle hodin), a kdykoli na váš smartphone dorazí nová zpráva, zobrazí ji v informačním okně. Spojení si můžete otestovat klepnutím na volbu »Test« v aplikaci DeskNotifier ve vašem telefonu. Dále si můžete zkusit ještě jednu zajímavou funkci, kterou je odesílání SMS z počítače. Klikněte na ikonu programu DeskNotifier pravým tlačítkem myši a zvolte nabídku »New SMS«. Otevře se nové okno s výběrem kontaktů z adresáře vašeho telefonu a s prostorem pro pohodlné psaní SMS na klávesnici počítače.
25/ Android/
Skrytí čísla volanému
Jestliže si z nějakého důvodu nepřejete, aby člověk, kterému voláte, viděl vaše telefonní číslo (resp. jméno, pokud vás má ve svém adresáři), použijte jednoduchý trik. Při výběru kontaktu z vašeho adresáře podržte prst na telefonním čísle a z otevřené nabídky zvolte »Úprava čísla před voláním«. Ještě než na zadané číslo zavoláte, vložte před něj kód »#31#« (bez ohledu na to, zda máte před číslem i mezinárodní předvolbu). Volaný pak na svém telefonu uvidí jen nápis »Skryté číslo«. Podobný trik můžete použít i na iPhonech, zde však není možné číslo upravit těsně před voláním, musíte jej napsat znovu (s kódem »#31#« na začátku) nebo přepsat přímo v adresáři.
26/ Android/
Tvorba vlastních aplikací
Na adrese http://www.android3apps.com najdete zajímavou internetovou službu, která vám pomůže s vytvořením vaší vlastní mobilní aplikace pro operační systém Android a s jejím vystavením v obchodě Google Play. Nepotřebujete k tomu žádné zvláštní znalosti, pouze si vyberete typ vaší nové aplikace (hra, kvíz, skládačka, přehrávač videa, fotogalerie atd.) a podle toho zadáte další potřebné údaje (účet na Twitteru či Facebooku, stream internetového rádia atd.). Pak musíte počkat, než proběhne proces vygenerování a schválení vaší aplikace, o jehož výsledku budete informováni e-mailem.
iOS
Tipy a triky pro efektivní práci s iPhony a iPady
27/ iOS/
Bleskové triky v iOS 7
Pro iPhony a iPady je k dispozici nová verze operačního systému, která kromě střídmější grafiky přináší i nové možnosti ovládání. Nejviditelnější novinkou je vytahování panelu Ovládacího centra ze spodní hrany displeje. Najdete zde především rychlé nastavení jasu a připojení přes Wi-Fi či Bluetooth a třeba také ovládání přehrávače hudby.
Pokud po instalaci iOS 7 na starší zařízení pociťujete jisté zpomalení funkcí, doporučujeme vám udržovat alespoň 1 GB volného místa v paměti, občas zařízení restartovat nebo ukončit běh aplikací na pozadí. Pokud se zařízení po aktualizaci chová nevypočitatelně a aplikace padají, zkuste přístroj vyčistit od nepoužívaných aplikací, provést kompletní zálohu pomocí iTunes na počítač, smazat zařízení, provést čistou instalaci iOS 7 a obnovu ze zálohy.
1. Jak šetřit baterii Nový iOS 7 dovoluje ovládat běžící aplikace na pozadí. Jde o aplikace, které na zařízení běží neustále, i když nejsou aktivní na displeji. Když je pak spustíte, vidíte přímo aktualizovaný obsah. To má smysl u aplikací typu Facebook, ale u ostatních aplikací zvažte, zda není důležitější šetřit baterii. Jděte do »Nastavení / Obecné / Aktualizace aplikací na pozadí« a vyberte aplikace, které mohou běžet na pozadí a které ne.
2. Ukončení aplikací Nový seznam s náhledy naposledy běžících aplikací získáte dvojitým kliknutím na tlačítko Domů (Home) nebo gestem několika prsty směrem nahoru. Aplikace se ukončují jejich vysunutím nahoru. Při trošce cviku lze ukončit naráz až tři aplikace.
3. Příručka iOS 7 Společně s dostupností nové verze iOS publikoval Apple i české příručky k ovládání svých zařízení. Najdete je v podobě manuálu pro iPhony a iPady na adrese help.apple.com/iphone/7.
4. Dynamické tapety Výkon i výdrž na baterii ovlivňují i nové dynamické tapety, které vytváří dojem prostorového pohybu. Výběr klasických nebo dynamických tapet najdete v »Nastavení / Tapety a jas / Tapeta«. Tapetu lze samozřejmě vybrat i z fotografií. Další, tvrdší omezení pohybu tapet a ikon najdete v »Nastavení / Obecné / Zpřístupnění / Omezit pohyb«. Volba dynamických tapet není podporována na iPhonu 4.
5. Vyhledávání Vyhledávání v zařízení s iOS aktivujete kdekoliv na ploše s ikonami gestem několika prsty směrem dolů. Funkce vyhledává v kontaktech, aplikacích, hudbě, videích, poznámkách, poště, událostech, připomínkách a zprávách. Rozsah vyhledávání můžete ovlivnit v »Nastavení / Obecné / Hledání ve Spotlight«.
6. Čitelnost textu V menu »Nastavení / Obecné / Zpřístupnění« najdete i několik nastavení pro zlepšení čitelnosti textů grafického rozhraní. Je to možnost zvětšení a ztučnění písma a zvýšení kontrastu. Zejména poslední volba přináší zlepšení a navíc se příznivě projeví i na spotřebě energie, protože vypíná efekty průhlednosti. Ve »Zpřístupnění« najdete i nastavení pro další pomůcky, jako je zvětšování obrazu při trojitém stisku tlačítka Home, invertování barev, předčítání vybraného textu, asistovaný přístup nebo motorické funkce.
7. Složky ve složkách Základní složka se jednoduše vytvoří přetažením jedné ikony na druhou. Při vypuštění iOS 7 bylo ale možné vytvořit složky ve složkách, nebo dokonce aplikace skrývat. Tyto funkce však byly údajně způsobeny chybou v novém operačním systému a bohužel byly následnými aktualizacemi zakázány.
8. Aktualizace aplikací Aplikace už není třeba aktualizovat manuálně. V »Nastavení / iTunes a App Store / Automatické stahování« to lze vyřešit zapnutím volby »Aktualizace«. Na stejném místě najdete i volbu automatického stahování aplikací a hudby nakoupených prostřednictvím jiných Apple zařízení.
Dokumenty ke stažení
- Tipy + triky (3.53 MB) - Staženo 0x