Přejít k hlavnímu obsahu

Špionážní technologie

Odposlouchávání telefonů, zachycování signálů ze satelitů, „napíchnutí“ optických kabelů: lovci tajných informací pro oblast špionáže disponují technikou, která je vždy o krok napřed před běžnými komerčními komunikačními technologiemi.

BENJAMIN HARTLMEIER

Špionáž je „přirozenou součástí naší společnosti,“ řekl na nedávné akci v New Yorku Eric Schmidt, šéf společnosti Google. Otázka, zda je toto tvrzení správné či nesprávné, může otevřít obrovskou a komplikovanou diskusi. Můžeme možná nesouhlasit s tím, že špionáž může být myšlena jako dobře organizované cvičení v uspokojování zvědavosti a v důsledku toho je nedílnou součástí lidské přirozenosti, faktem ale je, že špionáž je stejně stará jako společnost sama. Koneckonců podle knihy Historie zpravodajských agentur – Od faraonů k CIA, kterou napsal historik a odborník na zpravodajské služby Wolfgang Krieger, skutečně zpravodajské činnosti existovaly již od starověku.

První tajný agent, který měl pevný oficiální rozpočet na plnění svých úkolů, byl na konci 16. století ve službách Jejího Veličenstva anglické královny Alžběty I. Jeho jméno bylo Walsingham, Francis Walsingham. Tak byly položeny základy první rozvědky. Walsinghamovým hlavním úspěchem byl objev katolického spiknutí proti královně, které skončilo popravou skotské královny Marie Stuartovny. Do 19. století se zpravodajské agentury z hlediska získávání informací spoléhaly především na lidi. V moderním žargonu je tento postup označován jako „lidské zpravodajství“ nebo „HUMINT“. Walsingham zjistil informace o spiknutí Marie Stuartovny pomocí informátorů. Dnes bychom je nazývali tajnými agenty.

Díky vývoji techniky si ale kromě HUMINT našel cestu do portfolia špionáže i jiný způsob sběru informací.

Stíny komunikačních technologií

Výraz „Signals intelligence“ (SIGINT) označuje situace, ve kterých zpravodajské organizace získávají informace z technických přenosových cest, jako jsou telefonní linky nebo rádiové vlny. SIGINT představuje temnou stránku komunikace: dokument CIA z roku 1996 popsal dohled nad těmito zdroji jako stín komunikačních technologií. Stín, který vždy šlape komunikačním technologiím na paty.

A tuto skutečnost nelze popřít: například první komerční telefony byly v USA nainstalovány v roce 1887 a o méně než deset let později už policie masivně odposlouchávala telefonní hovory. V roce 1898 navíc dánský elektrotechnik Valdemar Poulson vynalezl telegrafon, který umožnil telefonické rozhovory dokonce zaznamenat. Díky dalšímu vývoji v oblasti elektroniky se zařízení používaná špiony stala menšími a nenápadnějšími.

K masivním vylepšením v oblasti technologii vedla především studená válka. Zvláště vynalézavá v oblasti špehování byla ruská zpravodajská agentura KGB. Na její pokyn vyvinul fyzik Leon Theremin v roce 1945 speciální odposlouchávací zařízení, které bylo unikátní především tím, že nemělo žádný interní zdroj napájení, protože bylo aktivováno zvnějšku prostřednictvím elektromagnetického záření. Díky tomu bylo odposlouchávací zařízení takřka nezjistitelné, protože dokud nebyl odposlech aktivován, nebylo aktivní. Tento odposlech byl nasazen v moskevské rezidenci amerického velvyslance, kde byl ukrytý v dřevěné replice velkého emblému Spojených států. Zařízení bylo odhaleno až v roce 1952 britským radistou, který náhodou zaznamenal ruský odposlech amerického velvyslance.

Od Echelonu po Prism

Poté, co ruská družice Sputnik v roce 1958 vstoupila na oběžnou dráhu a stala se první umělou družici Země, netrvalo dlouho a i tato technologie byla použita pro účely shromažďování informací: pod kódovým označením Corona vypustily USA jako první na světě na oběžnou dráhu špionážní satelit. Nicméně proces přenosu snímků pořízených družicemi na zemský povrch byl v té době poněkud složitější: satelity vypouštěly kapsle obsahující film a ty byly ve vzduchu zachycovány letadly.

Krok za krokem se ale technologie získávání informací pomocí satelitů zlepšovala a jejím logickým vyústěním bylo v roce 1970 založení skupiny Five Eyes (pět očí). Skupina skládající se z pěti západních zpravodajských agentur spustila systém Echelon, určený ke globálnímu a masivnímu zachycování a zpracovávání komunikace vedené přes komunikační satelity. Skupina Five Eyes existuje dodnes a skládá se z americké NSA, britské GCHQ a zpravodajských služeb Kanady, Austrálie a Nového Zélandu.

Logickými pokračovateli Echelonu jsou v rámci Five Eyes programy Prism a Tempera, které mají také za úkol zachycovat veškerou komunikaci a vyměňovat si získané části informací mezi sebou. Na rozdíl od programu Echelon se jeho nástupci zaměřují na bezdrátovou komunikaci a internet – hlavním cílem jsou především optické kabely, jimiž v současné době proudí většina dat.

Podobný osud jako ostatní komunikační prostředky neminul ani mobilní telefony: odpovídající špionážní technologie se objevila krátce poté, co byl přístroj poprvé představen. Zpravodajské agentury i tomto případě, nezávisle na tom, zda využijí simulace BTS stanice nebo na dálku aktivované mikrofony, získají téměř jakékoliv potřebné informace.

Další milník ve vývoji špionážní techniky mohou představovat brýle Google Glass, které by se v komerčním prodeji mohly objevit v roce 2014: zpravodajské agentury by mohly získat pohled na život kohokoliv z nás v reálném čase…


Časová osa

1898

Telefonní dohled

Telegrafon se stal prvním zařízením, které dokázalo zachytit a zaznamenat telefonický rozhovor.

1903

Kamera ve vycházkové holi

Jedna z prvních takovýchto kamer používala 18mm film.

1945

Bezdrátová štěnice

Ruský fyzik Leon Theremin vyvinul pro KGB odposlouchávací zařízení, které se aktivovalo a deaktivovalo bezdrátově.

1947

Infračervený mikrofon

IR mikrofony zaznamenávaly zvukové vlnění na skleněných plochách a staly se předchůdci moderních laserových mikrofonů.

1959

Špionážní satelit

Americká družice z programu Corona získávala fotografie Ruska a Číny z oběžné dráhy.

1968

Kamera ve rtěnce

Na příkaz NDR fotografovala sekretářka Margret Hökeová v baru utajované dokuKamera menty NATO pomocí rtěnky.

1971

Echelon

Skupina pěti zpravodajských agentur pod vedením NSA monitorovala globální komunikaci.

1985

GPS sledování

Aktivace GPS (Global Positioning System) umožnila sledovat pomocí satelitů pozemní objekty.

1996

IMSI odposlech

Společnost Rohde & Schwarz představila první IMSI odposlech. Pomocí simulace vysílače (BTS) bylo možné odposlouchávat mobilní telefony k němu přihlášené.

2003

Mobil jako štěnice

Při sledování mafie v New Yorku aktivoval Federální úřad pro vyšetřování (FBI) mikrofony u mobilních telefonů podezřelých.

2007

Prism

Ve spolupráci s americkými firmami získala Národní bezpečnostní agentura (NSA) masivní objemy internetových dat o uživatelích.

2008

Státní trojské koně

Softwarový výrobce DigiTask vytvořil pro německou vládu speciální trojské koně.

2011

FinIntrusion kit

Angloněmecká Gama Group začala prodávat hardware a software, který dokázal tajně proniknout do Wi-Fi sítí.

2015

Hacknuté Google Glass

Pokud se zpravodajské agentuře podaří získat přístup k datům z brýlí „Google Glass“, může sledovat život jejich nositele v reálném čase.

 

Dokumenty ke stažení