Vážení čtenáři,
v posledních několika letech je to už tak trochu obehraná písnička: počítačů se prodává čím dál méně. Za letošní třetí čtvrtletí to konkrétně pro střední a východní Evropu podle agentury IDC značí propad o více než 22 %. V západní Evropě i jinde ve světě je to sice o něco lepší, i tady ale sčítají ztráty. Analytici ještě loni z propadů vinili malou oblíbenost Windows 8, letos se zase pro změnu tvrdí, že se neuvádí žádný nový systém, takže chybí motivace pro prodej nových strojů. Naštěstí skoro všichni předpovídají, že o moc hůř už být nemůže a že by se trhy měly začít postupně zvedat, i kvůli končící podpoře Windows XP.
O co méně se prodává stolních a přenosných počítačů, o to více si lidé pořizují tablety (a také smartphony). Někdo z toho má větší, někdo menší radost a každá velká firma si vývoj vykládá podle svého. Takový Apple už před lety ústy Steva Jobse označoval nadcházející dobu jako „post-PC“, čímž určitě nemohl nadchnout svou konkurenci v čele s Microsoftem. Ta zase kontrovala pojmem éra „PC-plus“. Rozdíl je jasný – buď zařízení úplně nového druhu, nebo spíše postupný vývoj a obohacování stávající koncepce. Těžko říct, kdo má a bude mít větší pravdu. Naproti tomu třeba Googlu je tohle skoro jedno – jeho Android běhá téměř na čemkoliv, co má nějaký procesor, a jestli to chceme nebo nechceme označit jako PC, je nepodstatné. I Microsoft prý nakonec příští rok sjednotí své operační systémy, zmizí nepříliš oblíbená Windows RT a na přístrojích poběží jen jedna Windows.
Počítače a vše, co můžeme pod toto označení zahrnout, se prostě mění. S tím, jak si postupně zvykáme na práci v cloudu, se znovu objevují doposud nepříliš populární chromebooky s on-line operačním systémem a zkouší uspět díky ceně a snadnosti užívání. Nejvíce změn se asi chystá v zobrazovacích jednotkách a ovládání. Minulý měsíc se objevily první přístroje s prohnutým displejem. I když se jedná o modely telefonů, které se zatím prodávají jen v Jižní Koreji a do Evropy se možná ani nedostanou, může to znamenat další posun. Vědci z MIT zase vyvinuli levnou dotykovou fólii: je možné ji jednoduchým ostříháním okrajů přizpůsobit jakémukoliv povrchu, protože každý senzor je samostatně spojen s řídicí jednotkou ve středu fólie a ustřižením několika senzorů na okraji se nic nestane. Nadějně vypadá i dotykové ovládání, které dává hmatovou odezvu pomocí elektrovibrací, nebo dokonce dotykové ovládání, kdy se displeje vůbec nedotýkáte a odezvu dostáváte pomocí ultrazvukové vrstvy nad displejem. To by mimo jiné znamenalo konec upatlaných obrazovek.
Pokud se vrátíme zpět do současné reality a zamyslíme se například nad výběrem vánočních dárků, určitě bude z čeho vybírat už teď. Jen v tomto čísle Chipu vám představujeme desítky nových zařízení, nabízíme žebříčky NAS serverů, terabajtových SSD, dáváme tipy na zrychlení PC, na dálkové ovládání počítačů nebo na zprovoznění TV vysílání v mobilu či tabletu. Kdo se chystá kupovat nový hardware, může si svůj výběr zkontrolovat v sekci Top 10 našeho přepracovaného webu chip.cz.
Přeji vám pohodové čtení prosincového Chipu.
JOSEF MIKA šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
POSTŘEHY REDAKCE
+ Výpůjčky elektronických knih: Prodejce elektronických knih eReading.cz zahájil minulý měsíc novou službu. Cena třítýdenní výpůjčky e-knihy začíná na 49 Kč. Kromě nových čteček eReadingu je možné si půjčovat a číst knihy také v mobilních aplikacích pro Android a iOS. Zakoupené výpůjčky si uživatelé mohou otevřít ve všech podporovaných zařízeních současně.
+ Skype v České republice stále hledá softwarové vývojáře. Nové posily do svého týmu má v plánu přijímat minimálně do konce tohoto roku, kdy bude zaměstnávat zhruba 200 lidí. Z původních 50 zaměstnanců v roce 2012 se jejich počet tedy zečtyřnásobí, což dělá z pražské pobočky Skypu největší v Evropě, pokud jde o množství zaměstnanců pracujících na vývoji softwaru. Členové pražského týmu se například přímo podíleli na tvorbě Skypu pro Windows 8 i pro novou verzi Windows 8.1.
+– Dell definitivně skončil na burze: Společnost Dell se opět stala soukromě vlastněnou firmou. Jejím posledním obchodovacím dnem na newyorské burze NASDAQ byl 29. říjen 2013. Společnost Michaela Della působila na burze 25 let a její akcie za tu dobu narostly o více než 13 tisíc procent. Takže hodně štěstí!
+– Samsung největším výrobcem smartphonů: Podle údajů IDC dodal Samsung ve 3. čtvrtletí letošního roku 81,2 milionu smartphonů, čímž si ukrojil více než 31 % světového trhu a stal se největším výrobcem. Až za ním skončily společnosti Apple, Huawei, Lenovo a LG. Bývalá jednička – společnost Nokia – se nedostala ani do první pětky.
– Adobe a jeho 38 milionů hacknutých uživatelů: Firma Adobe musela přiznat, že po sérii „sofistikovaných útoků“ na její počítačovou síť byly postiženy nikoliv 3 miliony, jak společnost tvrdila, ale až 38 milionů jejích uživatelů. Útočníci se dostali k jejich Adobe ID i šifrovaným heslům.
Dokumenty ke stažení
- Editorial (69.95 kB) - Staženo 0x