Přejít k hlavnímu obsahu

Nejlepší operační systémy pro mobily

Apple zásadně přepracoval vzhled svého systému iOS 7 a přidal mu i zajímavé nové funkce. Podívejme se, jak obstojí v porovnání s Androidem 4.3 a Windows Phone 8.

FREDERIK NIEMEYER, RADEK KUBEŠ

Plných šest let nechal Apple pracovní plochu svého operačního systému iOS prakticky beze změny. První mobilní operační systém, skutečně připravený na dotykové ovládání, spatřil světlo světa v červnu 2007, společně s představením první generace iPhonu. Elegantní vzhled iOS byl na hony vzdálený studenému prostředí konkurenčních systémů Windows Mobile, BlackBerry nebo Symbian, zároveň ale byla co nejjednoduššímu ovládání podřízena i jeho funkční výbava. Uživatelé se tak museli obejít například bez multitaskingu nebo funkcí pro výměnu a sdílení obsahu. Přestože byly postupem času doplňovány další funkce, začal iOS zastarávat a vzdalovat se od konkurence. Také jeho vzhled, prezentovaný například „koženým“ poznámkovým blokem, už začal působit jako retro.

S iOS 7 však přichází zcela zásadní změna, v rámci které se Apple zbavil všech nemoderních prvků designu a přidal funkce, kvůli kterým mu zákazníci prchali ke konkurenci. Přepracované uživatelské rozhraní je jednoduché, vzdušné a dává zapomenout na pečlivě vymalované ikonky z digitálního pravěku. Vedle opravdového multitaskingu a snadného přepínání běžících aplikací (jejichž obsah se nově aktualizuje i na pozadí) přináší iOS 7 i další vylepšení, která zjednodušují život v ekosystému Applu, prezentovaného především internetovou službou iTunes.

Porovnali jsme nejnovější iOS 7 s jeho hlavními konkurenty na poli mobilních systémů – Androidem 4.3 a Windows Phone 8. Výsledky našeho testu by vám měly pomoci rozhodnout se, zda vám bude nejbližší svět Applu, nebo se spolehnete na Android, v současnosti nejrozšířenější operační systém pro smartphony a tablety, či snad vsadíte na Windows Phone 8, nastupující mobilní platformu od Microsoftu.


iOS 7 Vybroušený

Nový iOS 7 je evolucí populárního systému, kterému jeho uživatelé zatím odpouštěli omezenou nabídku funkcí a přizpůsobení.

Uvnitř přitom nový systém není zase tak odlišný od svého předchůdce. Rozdíl je především v uživatelském rozhraní s abstraktními ikonami aplikací, které se obejde bez různých grafických efektů či stínování. Přibyly nové funkce, které již dobře známe od konkurence, na druhou stranu se ale stále nedostalo například na miniaplikace, ať už v podobě widgetů z Androidu, nebo živých dlaždic z Windows Phone. O jedinou aktivitu na základní obrazovce se tak starají hodiny, kalendář a případně i pozadí plochy. Ikona aplikace zobrazující počasí naopak zůstává za všech povětrnostních podmínek stejná.

Mezi hlavní inovace, které uživatelé ocení při každodenní práci, patří jistě nové funkce a ovládání sdílení dat a také kontrolní centrum s důležitými přepínači a ovladači. Poprvé mohou také majitelé iPhonů vidět na zamykací obrazovce přehled schůzek v kalendáři a upozornění – stačí, když si z horní hrany displeje stáhnou obrazovku nového notifikačního centra. Kontrolní centrum se vytahuje od spodní hrany obrazovky a vedle zapínání Wi-Fi či Bluetooth nabídne třeba i ovládání hudebního přehrávače.

Rozšíření a flexibilnější multitasking

Pro aktivaci funkce vyhledávání stačí nyní na kterékoli ze základních obrazovek provést gesto prstem směrem dolů. Vyhledávání je v iOS velmi důležité, Apple totiž opustil myšlenku samostatné obrazovky pro systémové aplikace a všechny nově instalované programy se umístí na první volné místo na domovské obrazovce. Při větším počtu aplikací je pak nezbytné je buďto dobře roztřídit a uspořádat, nebo často používat vyhledávač.

Aplikace se mohou nově automaticky aktualizovat, zároveň jsou však k dispozici i funkce a předvolby pro sledování a omezení datových přenosů, iniciovaných jednotlivými programy. Dvojím stiskem tlačítka Home pak vyvoláte nový přehled spuštěných aplikací s náhledy jejich obrazovek. Aplikace mohou při běhu na pozadí aktualizovat svůj obsah, což se hodí například u klientů sociálních sítí.

Hlavní výhodou iOS 7 i nadále zůstává konzistence systému a aplikací. Žádný jiný mobilní operační systém totiž neumí nabídnout tak plynulé a jasné ovládání všech funkcí. Otázkou zůstává, zda právě jednoduchost a přímočarost ovládání iPhonů uživatele spíše neomezuje. Těžko hádat, proč je například možné odeslat v příloze e-mailu nejvýše pět fotografií. Dalším příkladem je třeba odeslání aktuální polohy z mapové aplikace, které je možné pouze prostřednictvím SMS, e-mailu, Facebooku či Twitteru. Není snadné přehrát video nebo hudební soubor ve formátu, který iOS 7 nezná, a datové přenosy mezi smartphonem a počítačem se neobejdou bez aplikace iTunes. Nastavit si vlastní vyzváněcí melodii je tak složité, že si musíte najít návod na internetu, což jistě nemá nic společného s tím, že Apple chce prodávat vyzvánění v App Storu za jedno euro.


SILNÉ A SLABÉ STRÁNKY

Nový iOS 7 je jasně a přehledně strukturovaný operační systém. Pravidla designu musí respektovat i všechny aplikace, takže se Applu daří udržovat konzistenci. To ale, především ve srovnání s Androidem, představuje značná omezení.

PŘEHLEDNÝ OBCHOD S APLIKACEMI

Aplikace v App Storu jsou nejen přehledně členěny, ale najdete u nich také všechny potřebné informace. Google Play je určitě dobrou alternativou, ale s méně kompaktním zobrazením aplikací. Pro podrobnosti o aplikacích pro Windows Phone musíte listovat ve více obrazovkách.

NOTIFIKACE A RYCHLÁ NASTAVENÍ

V oznamovacím centru iOS 7 najdete konečně vyčerpávající přehled aktuálních informací ze smartphonu. Mnoho informací zobrazuje i Android, ne však v tak přehledné podobě. Ve Windows Phone nenajdete ani notifikační centrum, ani panel pro rychlou úpravu nastavení.

JEDNODUCHÉ PROSTŘEDÍ KAMERY

Fotoaparát v iOS 7 sice nenabízí nijak bohaté možnosti nastavení, šikovný je ale živý náhled všech dostupných efektů. Mnohem více funkcí najdete ve fotoaplikaci Androidu, která je však poněkud nepřehledná. Ve Windows Phone si snadno nastavíte všechny důležité parametry.


Android 4.3 Multifunkční

Android je moderní a elegantní operační systém, který lze komfortně ovládat a také v nebývalé míře přizpůsobit.

Krátce po dokončení našeho testu představil Google novou verzi Androidu 4.4. V porovnání s testovanou verzí 4.3 došlo na drobné úpravy uživatelského rozhraní a řadu dalších vylepšení. Zásadní změnou je ovšem optimalizace systému pro plynulý běh i na hardwarově méně výkonných zařízeních.

Díky obrovskému množství zařízení od různých výrobců a v různých cenových hladinách se v poslední době Android rozšířil opravdu masově. Podle analytické firmy IDC dosahuje tržní podíl Androidu až 82 %, zatímco ještě v roce 2010 to bylo jen 25 %. Drtivá většina zařízení přitom pracuje se staršími verzemi Androidu, především z toho důvodu, že je jejich výrobci opatřili různými nadstavbami uživatelského prostředí a dalšími doplňky. Čistý Android 4.3 nebo 4.4 tak najdete jen na referenčních zařízeních řady Nexus, která si Google nechává vyrábět u předních dodavatelů mobilního hardwaru. Ukazuje se přitom, že se Android bez různých nadstaveb naprosto bez problému obejde.

Profitujte z otevřenosti

Hlavní charakteristikou operačního systému Android je jeho flexibilita. Ta se projevuje například zcela bezproblémovým sdílením dat mezi různými aplikacemi. Z internetového prohlížeče odešlete text přes WhatsApp, ze správce souborů nahraje data na Disk Google a zvládnete i cokoli dalšího – s přímočarostí, kterou vám budou uživatelé iOS závidět. To samozřejmě platí i o jednoduchém přenosu dat mezi smartphonem a počítačem.

Od verze 4.1 je vylepšeno notifikační centrum, ve kterém můžete na zobrazované události přímo reagovat. Další zjednodušení ovládání představuje ovládací panel s tlačítky důležitých funkcí, jako je Wi-Fi, Bluetooth, GPS, ovládání jasu nebo datových přenosů. Výhodou oproti konkurenci je také možnost využívat více uživatelských účtů v jednom zařízení a oddělit tak třeba dětské aplikace od vašich pracovních e-mailů.

Na dostatečně výkonném hardwaru pracuje Android plynule a svižně, a to i díky projektu Butter z Androidu 4.1, kterým se zvedla obnovovací frekvence displeje na příjemných 60 Hz, nebo díky funkci Trim z verze 4.3, která zajistí, aby se nesnižovala rychlost zápisu dat do flash paměti zařízení.

I přes svoji otevřenost je Android relativně bezpečný. Google pečlivě kontroluje aplikace před jejich vystavením v obchodě Google Play, takže z tohoto zdroje vám virová nákaza prakticky nehrozí. Problémy způsobují aplikace instalované pomocí APK balíčků, které slibují například funkce plných verzí placených programů zdarma. Na rozdíl od aplikací pro iOS si programy pro Android často žádají příliš široká oprávnění, což může také způsobovat problémy. Bezpečnostní mechanismy operačního systému se ale stále vylepšují.


SILNÉ A SLABÉ STRÁNKY

Silnou stránkou Androidu je volná výměna dat mezi zařízeními a aplikacemi. Verze 4.3 je navíc ještě přehlednější a lépe se ovládá – přestože Androidu chybí absolutní konzistence, jakou nabízí iOS.

VÝMĚNA DAT MEZI APLIKACEMI

V Androidu je možné mezi aplikacemi sdílet data bez jakéhokoli omezení, samozřejmě pokud to příslušné aplikace podporují. V iOS je sdílení dat omezeno na několik základních aplikací, bohatší funkce najdete i ve Windows Phone.

VOLBA ČÍSLA S VYHLEDÁVÁNÍM

Android 4.3 při volbě čísla doporučuje odpovídající kontakty z telefonního seznamu. Podobnou funkci v iOS ani Windows Phone nenajdete. V telefonní aplikaci Windows Phone navíc chybí i přehled oblíbených kontaktů a přímý přístup do telefonního seznamu.

PŘEHLEDNÉ PŘEPÍNÁNÍ APLIKACÍ

Všechny tři operační systémy ukazují přehled spuštěných aplikací společně s náhledy jejich obsahu. V Androidu a iOS můžete aplikace gestem odsunout z obrazovky a tím ukončit, ve Windows Phone chybí ikony pro lepší identifikaci aplikací.


Win Phone 8 Sociálně propojený

I přes mnoho vylepšení, chytrých nápadů a rostoucí počet dostupných aplikací má Windows Phone stále rezervy.

Pozice třetího nejrozšířenějšího mobilního operačního systému zní pro Windows Phone lichotivě jen do té doby, než zjistíme, že jeho tržní podíl jsou necelá čtyři procenta. Největší zásluhu na šíření operačního systému od Microsoftu mají smartphony Nokia Lumia, které oproti ostatním výrobcům nabízejí i vlastní navigační aplikaci s bezplatně dostupnými mapami a například také inovativní technologie pro fotografování mobilem. Ostatně, výrobci jako Samsung, HTC nebo Huawei platformu Windows Phone opouštějí, a tak je jen na Microsoftu, který Nokii nedávno koupil za 5,5 miliardy dolarů, aby dodával na trh zařízení s vlastním operačním systémem.

Z hlediska rozsahu funkcí i komfortu ovládání mají smartphony s Windows Phone 8 ještě co dohánět, stejně jako v nabídce dostupných aplikací. Současných asi 200 000 dostupných aplikací je jen zlomkem nabídky Apple App Storu nebo Google Play, navíc chybí i řada základních aplikací, jako je YouTube či Dropbox klient, bankovní aplikace a mnoho dalších. Speciální aplikace dodávané přímo Nokií tento handicap bohužel nevynahradí.

Živé dlaždice

Myšlenka dlaždic, aktivně zobrazujících obsah a informace z různých aplikací, je jistě zajímavá, ne všechny aplikace ji však efektivním způsobem využívají. Snadno si tak na domovské obrazovce svého smartphonu uděláte pěkný nepořádek kvůli barevně ani popiskem nerozlišeným dlaždicím. Ne každému také bude vyhovovat styl nekonečného seznamu dlaždic aplikací, které není možné žádným způsobem třídit nebo seskupovat.

Ne zcela intuitivní je práce s obchodem Windows Store. V okně s podrobnostmi o vybrané aplikaci zmizí vyhledávač, a pokud později chcete hledat jinou aplikaci, musíte se vrátit zpět. Otevřete-li si z nabídky »Související« některou z doporučovaných aplikací, nezbude vám pak než několikrát použít tlačítko »Zpět«, abyste se vrátili do hlavní nabídky obchodu. Zdržení při instalaci aplikací způsobuje i nepotřebné tlačítko »Sdílet« (určené k odeslání doporučení aplikace přátelům), kterému je úplně zbytečně věnován velký prostor hned vedle tlačítka »instalovat«.

Ve Windows Phone zcela chybí notifikační centrum a nenajdete zde ani panel pro rychlé nastavení důležitých funkcí. Naštěstí už ale Microsoft upustil od nutnosti používání aplikace Zune pro přenos souborů mezi smartphonem a počítačem. Při kopírování fotek, hudby nebo filmů si tak vystačíte jen s Průzkumníkem.

Jako skvělou naopak hodnotíme integraci se sociálními sítěmi. V aplikaci Lidé díky tomu můžete vidět aktuální příspěvky vašich přátel na Facebooku nebo sledovat Twitter, aniž byste si instalovali příslušné klientské aplikace. Zajímavým nápadem je také funkce skupin, v rámci kterých lze posílat zprávy nebo třeba sdílet fotografie. Vaši přátelé však musí rovněž používat smartphony s operačním systémem Windows Phone.


SILNÉ A SLABÉ STRÁNKY

Windows Phone 8 excelentním způsobem integruje sociální sítě a pracuje velmi svižně. Chybí mu však některé funkce, které u jeho konkurentů najdeme. Operační systém od Microsoftu je také někdy méně přehledný.

PŘEDLOUHÝ SEZNAM APLIKACÍ

Windows Phone řadí instalované aplikace abecedně, na jedné obrazovce jich však ukáže jen několik. Máte-li instalováno hodně aplikací, budete neustále listovat přes několik obrazovek a nepomůže vám ani třídění podle počátečního písmena jejich názvu. Android ukáže na jedné obrazovce mnohem více aplikací a iOS obsahuje alespoň složky.

NEJASNÁ LOGIKA NASTAVENÍ

Nabídka nastavení Windows Phone není řazena ani podle abecedy, ani podle kategorií, tak jako je tomu v Androidu. Řada nastavení má navíc několik podúrovní, což ovládání ještě více komplikuje. Podobně nepřehledné je také nastavení iOS 7.

SKVĚLÉ NAVIGAČNÍ SLUŽBY

Všichni majitelé Lumií mají bezplatně k dispozici navigační aplikaci, v případě vyšších modelů navíc i s možností stažení map celého světa. Zde získává Windows Phone cenné body, jelikož off-line navigaci zdarma nikdo z konkurentů nenabízí. V aplikaci navíc nechybí například ani podrobné nastavení cest nebo varování při překročení rychlostního limitu.

ZAMYKACÍ OBRAZOVKA S DŮLEŽITÝMI INFORMACEMI

Na zamykací obrazovce zobrazuje Windows Phone datum, čas, nejbližší událost z kalendáře a notifikace aplikací. V Androidu lze zamykací obrazovku upravit pomocí widgetů a iOS zobrazuje například upozornění kalendáře, která však zmizí, jakmile telefon odemknete.


Nabídka funkcí, komfort a bezpečnost

Abychom mohli objektivně porovnat tři nejrozšířenější mobilní operační systémy, otestovali jsme celkem téměř 200 funkcí ve třech oblastech.

Nabídka funkcí (40 %) Toto kritérium hodnocení zahrnuje celkovou výbavu operačního systému, multimediální funkce, správu kalendáře a kontaktů, stejně jako další funkce pro propojení smartphonů a tabletů s dalšími zařízeními.

Ovládání (30 %) Otestovali jsme funkce a použitelnost zamykací a domovské obrazovky, seznam aplikací, nabídku příslušných obchodů s aplikacemi i standardní aplikační výbavu operačního systému. Posoudili jsme také, jak snadné je použití funkcí pro přenášení dat.

Bezpečnost a ochrana dat (30 %) Aplikace by neměly mít možnost zcela volně přistupovat k ostatním programům nebo k jádru operačního systému. Obchod s aplikacemi by měl obsahovat pouze prověřené programy, při jejichž instalaci by mělo být zřejmé, jaká práva požadují.


ZÁVĚR TESTU

Android 4.3 a iOS 7 jsou vyspělé operační systémy se silnými stránkami, vhodné pro různé typy uživatelů. Windows Phone 8 má také mnoho zajímavých vlastností, chybí mu však některé funkce, aplikace a užitečné drobnosti.

Android 4.3 Pryč je doba, kdy byl operační systém Googlu nestabilní, špatně se ovládal a nebyl bezpečný. Android je moderní, elegantní, pracuje svižně na hardwaru současných telefonů a má velké množství funkcí. Prakticky cokoli, co není součástí operačního systému, můžete doplnit pomocí aplikací. Google by se však měl zaměřit především na ochranu dat.

iOS 7 Uživatele potěší přepracovaný vzhled, skvěle integrované nové funkce, kvalitní aplikace i bohatá nabídka multimediálního obsahu k zakoupení. Pokud se pohybujete ve světě Applu, budete nadšeni, ostatní budou mít možná problém s některými zbytečnými omezeními.

Windows Phone 8 Na mobilním operačním systému Microsoftu je zajímavá pracovní plocha s živými dlaždicemi. V porovnání s konkurencí je však mnoho věcí ještě nedotaženo a systém není tak přehledný.

 

Dokumenty ke stažení