Přejít k hlavnímu obsahu

Krátké testy: Hardware

HP OFFICEJET PRO X576DW

100 stran za 100 sekund

Krátce po uvedení jsme měli možnost otestovat v současnosti nejrychlejší stolní inkoustovou multifunkci na světě. HP X576dw je rychlejší, tišší, energeticky úspornější a tiskne levněji než cenově srovnatelné laserové přístroje.

Zásadní stránkou HP X576dw je rychlost, která podle výrobce dosahuje 70 stran za minutu. Při testu jsme ji v režimu nejvyšší kvality naměřili 40 stran A4 za minutu, při nejrychlejším, černobílém tisku v draftu pak 100 stran za rovných 100 sekund. Kvalita tisku byla i v tomto režimu vynikající. Zařízení vytiskne 10stránkový dopis s barevným logem za 22 sekund a složitější 18stránkový barevný PDF dokument se tiskl 36 sekund. Zařízení není určeno k tisku fotografií, pokud se mu však vnutí silný fotopapír (v ovladači jsme výběr fotopapíru nenašli), tiskne na čtyřbarevný model slušné fotky. Rychlosti tiskového stroje odpovídá i svižný duplex: 10 stran dopisu zvládne X576dw oboustranně za 36 sekund. Pomalejší není ani kopírování 10 stran z ADF, které zabralo 45 sekund. To vše jsou hodnoty, kterých v našem testu prozatím nedosáhlo žádné barevné multifunkční zařízení.

Rekordní rychlosti dosahuje díky novému typu tiskové hlavy, která se nepohybuje od strany ke straně, ale zabírá celou šířku strany A4. Při tisku se pohybuje jen papír. Tisková hlava se skládá z 10 střídavě umístěných bloků s celkovým počtem 42 240 trysek. Tiskárna potřebuje po stranách potištěné stránky zanechat nepotištěný pruh o šířce 0,45 cm.

Kvalita tisku textu je s přihlédnutím k rychlosti zařízení těžko uvěřitelná a zařízení v tomto ohledu poráží i leckteré levnější laserovky. Stále se ale jedná o inkoustový tisk, takže dražší laserové multifunkční přístroje, jako například OKI MC342dn, mají text ostřejší.

Tiskové náklady patří ke zdaleka nejnižším, levnější tisk nabízí pouze Epson L550, který má však horší konstrukci a nižší rychlost. Přesto je cena tisku jen nepatrně nižší než u modelu HP OfficeJet Pro 276dw. Ten stojí jen okolo 8 000 Kč, nicméně nedosahuje takové rychlosti tisku a má papírové zásobníky s nižší kapacitou. Tento stroj bude jistě na několik dalších let etalonem možností kancelářského inkoustového tisku.

MICHAL BAREŠ

SHRNUTÍ TESTU

Nejrychlejší stolní inkoustové multifunkční zařízení na trhu s neuvěřitelně rychlým a přitom kvalitním tiskem, dostatečnou robustností pro náročný kancelářský provoz a vynikajícími tiskovými náklady. Pokud tisknete hodně a nemusíte mít nutně laser, rozhodně jej doporučujeme.

+ Rychlost, kvalita tisku, tiskové náklady.
– Relativně vyšší cena.

Cena: cca 22 500 Kč

JAK JSME TESTOVALI

Při testu zkoumáme všechny funkce multifunkčního zařízení, tedy tisk, skenování a kopírování. Důležitou roli hraje rychlost, kvalita tisku, výbava a provozní náklady.

NEJRYCHLEJŠÍ EXPRES

HP OfficeJet Pro X576dw je nejrychlejší multifunkční zařízení, které jsme prozatím testovali, přitom se vejde na stůl. 100 stránek za 100 sekund je od zařízení, které unese jeden člověk, obdivuhodný výkon.

TISKNE ZA HUBIČKU

Multifunkční zařízení X576dw stojí několikanásobně víc než zařízení, se kterými je srovnáváme, jeho síla je ale hlavně v kombinaci rychlosti a kvality tisku. Pomaleji, s horší kvalitou, ale ještě levněji tiskne Epson L550, HP OfficeJet Pro 276dw stojí třikrát méně než X576dw, ale tiskne jen o několik haléřů dráž.

VELKÉ ZÁSOBNÍKY

Inkoustové kartridže modelu OJP X576dw připomínají velikostí spíše toner do laserové tiskárny. Barevné mají vysokou kapacitu 6 600 stran, černá pak 9 200 stran. Pro lepší představu jsme je porovnali s kartridží 932XL o kapacitě 1 000 stran.

TECHNICKÁ DATA
MAX. ROZLIŠENÍ TISKU/ SKENERU (DPI) 600×600/1 200×1 200
FORMÁT/POČET INK. A4/4
KAP. VSTUP./VÝSTUP. ZÁSOBNÍKU (A4) 500/300 listů
VÝBAVA ADF, fax, USB 2.0, LAN, Wi-Fi, ePrint
ROZMĚRY A HMOTNOST 52×40×52 cm, 24 kg
TISK. NÁKLADY (K/CMYK) 0,25 Kč/1,30 Kč

Chip: velmi dobrý (1,2)

 

SONY XPERIA Z1

Superlativní smartphone

Cena: cca 15 900 Kč

Na letošním veletrhu IFA představila firma Sony inovovanou verzi vlajkového smartphonu Xperia Z, označenou jako Z1. Smartphone jsme měli možnost vyzkoušet v rámci třítýdenního praktického provozu. Přesvědčil nás o vysokém provozním a grafickém výkonu, solidní výdrži a o tom, že i telefon s 5“ displejem lze pohodlně ovládat jednou rukou, tedy pokud je dostatečně tenký.

Telefon je stejně jako většina ostatních ultratenkých modelů lepený, takže SIM karta a microSD karta se vkládají pod dvířka na boku, která v tomto případě dokážou zabránit i průniku kapaliny, takže stejně jako Xperia Z vydrží i Z1 dlouhodobé ponoření do vody. Na jeho levé hraně se nachází speciální konektor pro připojení přídavných objektivů QX, díky nimž lze Z1 proměnit doslova v zrcadlovku. Ani jeden z dvojice objektivů (DSC-QX10/B s 10X optickým zoomem a světelností F3,3, nebo DSC-QX100 s 20Mpx snímačem, 3,6X zoomem a světelností F1,8) jsme bohužel neměli k dispozici, alespoň jsme ale pořádně vyzkoušeli 20megapixelový interní snímač, a stálo to za to! Kvalitou snímků nahradí Xperia Z1 i středně dobrý kompaktní fotoaparát, snímky pořízené za dobrého světla lze tisknout i na fotografie formátu A3. Snímač ale zvládá i focení ve špatných světelných podmínkách a z ruky jsme s ním vyfotili i použitelné fotografie noční Prahy. Vybíráte-li smartphone s představou, že odložíte starší digitální kompakt, Xperia Z1 je model přesně pro vás.

Kromě 20Mpx fotoaparátu dostala Z1 oproti předchozí Xperii Z i další inovace. Nejdůležitější z nich je výkonný 4jádrový procesor Snapdragon 800 s frekvencí 2 200 MHz, tedy stejný typ, jaký Sony použilo i ve phabletu Z Ultra. Díky grafice Ardeno 330 lze na 5“ Full HD displeji netrhaně hrát i nejnáročnější hry, a to s obnovovací frekvencí nad 50 fps. Výkonnější procesor má i větší spotřebu, proto byla Xperia Z1 osazena silnější baterií s kapacitou 3 000 mAh, díky níž telefon vydržel déle než předchůdce (11 hodin a 32 minut hovoru, 6 hodin a 18 minut on-line browsování). Daní je vyšší hmotnost, která vzrostla na 170 gramů, přičemž Xperia Z váží 147 gramů.

Displej Triluminos for Mobile patří k dalším silným stránkám Xperie Z1. Naměřili jsme mu nejvyšší svítivost, jakou jsme u smartphonu zatím zaznamenali, konkrétně 502 cd/m2, a rovněž vynikající šachovnicový kontrast 147:1. O něco vyšší odolnost jsme ale čekali od krycího skla. Po třítýdenním nošení v kapse vedle klíčů jsme na předním i zadním skleněném krytu našli řadu vlasových škrábanců, které sice na lesklém černém povrchu nejsou při letmém pohledu patrné, je ale otázka, jak by sklo vypadalo po několika měsících. Telefon s IP-58 by měl zvládnout drsnější zacházení než jen nošení v kapse spolu s drobnými a klíči.

Celkově jsme ale byli s Xperií Z1 nadmíru spokojeni. Má skvělý výkon, vynikající fotoaparát a dobře se drží v ruce. V době uzávěrky tohoto testu obsadila třetí pozici z celkem 108 smartphonů v našich srovnávacích žebříčcích.

TECHNICKÁ DATA
DISPLEJ (ÚHLOPŘÍČKA/ ROZLIŠENÍ) 5“/1 080×1 920 bodů
PROCESOR/RAM 4× 2 200 MHz/2 048 MB
VÝDRŽ NA BATERII (HOVOR/ON-LINE) 11:32 h/6:18 h
HODNOTA SAR 0,77 W/kg
VÝBAVA Wi-Fi, USB, Bluetooth, GPS, NFC, LTE, 20Mpx kamera
UŽIVATELSKÁ PAMĚŤ (INTERNÍ/EXTERNÍ) 11 776 MB/microSD
OPERAČNÍ SYSTÉM Android 4.2.2 + Sony UI
ROZMĚRY A HMOTNOST 14,4×7,5×0,9 cm/170 g

Chip: velmi dobrý (1,3)

 

POCKETBOOK 515 MINI

Kapesní čtečka

Cena: cca 1 590 Kč

PocketBook 515 Mini je čtečka elektronických knih, která se vejde do kapsy a neudělá vám do ní díru. Je sice o něco pomalejší než Kindle a má menší, 5“ displej, ale používat se dá celkem bez problémů a e-inkové písmo vypadá dobře. K otáčení slouží dvě tlačítka (kéž by byla ještě dvě na boku) a ovládání menu je realizováno pomocí centrálního tlačítka s čtyřsměrným kroužkem, který při čtení slouží i pro rychlé zvětšení a zmenšení fontu. Díky hmotnosti 130 gramů, menším rozměrům a tvarované zadní straně se dobře drží i v jedné ruce.

Pokud čtete málo, vydrží čtečka v provozu na baterii klidně dva měsíce, při pravidelném, každodenním čtení jí však za takových 14 dní musíte dobíjet. Na jedno nabití jsme s ní přečetli během dvou týdnů asi osm knih (celkem cca 1 500 otočení stránky). Kromě microUSB portu měl testovaný model i Wi-Fi, pomocí které lze nouzově prohlížet internetové stránky. Prodává se i o několik desítek korun levnější verze bez Wi-Fi. Kapacitu interní paměti nelze rozšířit pomocí microSD karty. Čtečka otevřela knihy v souborech typu TXT, MOBI, PDB, EPUB, HTML, DJVU, DOC, DOCX, PDF a RTF. Neumí přehrávat MP3, ale obrázky v JPEG lze prohlížet. Nemá problémy s českou diakritikou a rozhraní je lokalizováno do češtiny. Výrobce do přístroje nahrál 500 klasických literárních děl v řadě jazyků, ale bohužel žádné české knihy.

TECHNICKÁ DATA
DISPLEJ 5“/800×600 bodů/16 odstínů šedé
PŘIPOJENÍ microUSB, Wi-Fi KAPACITA PAMĚTI 4 GB
PODPOROVANÉ FORMÁTY TXT, MOBI, PDB, EPUB (DRM), HTML, DJVU, DOC, DOCX, PDF, RTF
ROZMĚRY A HMOTNOST 10,0×14,2×7,2 cm, 130 g
UDÁVANÁ VÝDRŽ 8 000 otočení strany

Chip: velmi dobrý (1,9)

 

ASUS MEMOPAD ME302C 32GB

Výborná volba

Cena: cca 9 490 Kč

Díky procesoru Intel Atom Z2560 (1,6 GHz) nabízí tento tablet nejlepší poměr mezi cenu, výbavou, rozlišením displeje, hmotností a výdrží při práci na akumulátor. Kombinace těchto vlastností jej vynesla do první desítky našeho žebříčku tabletů, kterou jinak ovládají čtyři iPady. Celkově to je pak (po novince Lenovo Yoga Tablet 10) druhý nejlépe hodnocený 10“ tablet s Androidem. Použitý IPS displej má díky poměru stran 16:10 dokonce vyšší rozlišení než Full HD. Panel je rozhodně kvalitní, naměřili jsme mu svítivost 284 cd/m2, šachovnicový kontrast 169:1 a maximální kontrast 1 281:1. Díky integrované 25Wh baterii vydrží tablet při přehrávání videa nadprůměrných 8 hodin a 36 minut, při práci s internetem pak 6 hodin a 33 minut. Výkon integrované grafiky SGX544 stačí na hraní 3D her v nativním rozlišení displeje. Benchmark 3DMark vykázal ve scénáři IceStorm Unlimited výkon 9 426 bodů a snímkovou frekvenci 35 až 45 fps. Tablet je vybaven 3G modemem pro mobilní přístup k internetu, slotem pro microSD kartu, microHDMI a 5Mpx fotoaparátem. Silnou stránkou je vynikající ozvučení. Za cenu okolo 9 500 Kč těžko seženete značkový tablet s 32 GB paměti, 3G modemem, takovým rozlišením a výbavou.

TECHNICKÁ DATA
DISPLEJ 10,1“ /1 920×1 200 bodů
CPU/RAM Intel Atom Z2560 1,6 GHz/ 2 GB
OPERAČNÍ SYSTÉM Android 4.2.2
ÚLOŽIŠTĚ/SD KARTA 32 GB/microSD
ROZHRANÍ 3G, Wi-Fi, Bluetooth, microHDMI
VÝDRŽ NA AKUMULÁTOR (INTERNET/VIDEO) 6:33/8:36 hodin
3DMARK (ICS, ICS E, ICS U) 9 639, 5 556, 9 426 bodů
ROZMĚRY A HMOTNOST 26,5×18,2×1,0 cm, 570 g

Chip: výborný (1,6)

 

BROTHER HL-1110E

Levný laser

Cena: cca 1 430 Kč

Stručně řečeno je Brother HL-1110E příjemná malá monochromatická laserová tiskárna s překvapivě svižným tiskem, slušnými provozními náklady a nízkým příkonem v pohotovostním stavu. Přes miniaturní rozměry prokázala v testu rychlost 18 stran za minutu. Testovací 10stránkový dokument zvládla zpracovat za 35 sekund, přičemž první stránka opustí tiskárnu (v připraveném stavu) už za 9 sekund. Kvalita tištěného textu je u fontů běžné velikosti dobrá, miniaturní písmo o bodové velikosti jedna ale pod lupou vykazovalo na laserové zařízení značné rozmazání. Pokud však s touto tiskárnou budete tisknout běžné dokumenty, rozdíl v kvalitě mezi ní a dražšími zařízeními pouhým okem nepoznáte. Tiskárna používá toner s kapacitou 1 000 stran, který vyjde cca na 830 Kč, takže přibližné tiskové náklady činí 0,83 Kč na stránku A4, což je s přihlédnutím k pořizovací ceně a slušné rychlosti zařízení velmi dobrá cena. V ceně tiskárny výrobce dodává startovací toner o nižší kapacitě 700 stran, ale to je běžné. Brother HL-1110E je určen pro příležitostný tisk, takže s ním řada uživatelů vydrží po celou dobu životnosti tiskárny. Do vstupního zásobníku papíru lze vložit 150 listů. Potěšila nás příjemně nízká spotřeba ve stand-by režimu na úrovni 0,1 W. Z konstrukčního hlediska musíme vytknout napájecí kabel, který je do tiskárny zapojen napevno.

TECHNICKÁ DATA
FORMÁT/ROZHRANÍ A4/USB 2.0
TISKOVÉ NÁKLADY (K) 0,84
MAX. ROZLIŠENÍ TISKU 2 400×600 dpi
VSTUPNÍ ZÁSOBNÍK PAPÍRU max. 150 listů
RYCHLOST TISKU (10 STR. TEXT/5 STR. GRAFIKA/18 STRAN PDF) 35 s/22 s/59 s
ROZMĚRY 34×24×19 cm

Chip: výborný (1,9)

 

JBL ONBEAT AWAKE

Repro bez budíku

Cena: cca 3 300 Kč

Dokovacích reproduktorů pro smartphony a tablety Apple je na trhu nepočítaně. Většinou mají společnou vysokou cenu, několik vychytávek a kvalitu reprodukce, která audiofila nenadchne. To je případ i stanice JBL Onbeat Awake. Hudbu do nich lze přivádět jak přes 30pinový Apple konektor, tak přes Bluetooth a jackový 3,5mm zvukový vstup. Po zasunutí iPadu vás zařízení vyzve ke stažení aplikace JBL AmpUp (51,7 MB, zdarma) z AppStore. Aplikace obsahuje čas, počasí a možnost nastavení melodie budíku, ale nemá ekvalizér. Reproduktory nemají hardwarový budík, takže pokud nebudete mít připojen iPad, neprobudí vás. Čas na displeji se automaticky synchronizuje s iPadem, což je praktické. Reproduktory nemají vlastní baterii, takže se nehodí k přenášení. Bluetooth spojení funguje dobře, párování je bez hesla, okamžité a snadné. Hudba přes iPad konektor (pouze starší, Lightning nemá, redukce v balení nebyla) funguje, ale je potřeba správně přepnout zdroj line-in pomocí pravého tlačítka. Indikátor na displeji je miniaturní a není moc dobře vidět. Přepnutí na line-in dock by mohlo být automatické. Displej s časem lze ztmavit (na noc praktické), ale jinak je viditelnost modrých číslic na černém pozadí špatná. Chybí možnost úpravy basů a výšek, což je u takto drahých reproduktorů překvapivé. Kvalitu reprodukce by ve škole hodnotili tak na 2-. Na maximum reproduktory drnčí a jsou výrazně přebasované. Od značky JBL jsme čekali trochu lepší zvuk.

TECHNICKÁ DATA
VÝKON REPRODUKTORŮ 2× 6,5 W
PŘIPOJENÍ 30pinový iPad konektor, Bluetooth, 3,5mm line-in
FREKVENČNÍ ROZSAH 75Hz-20kHz
ROZMĚRY A HMOTNOST 27×13×9,5 cm, 920 g
PŘÍKON VE STAND-BY 0,5 W

Chip: dobrý (2,3)

 

ALCATEL OT-6040D IDOL X

Konkurent iPhonu

Cena: cca 9 900 Kč

Idol X představuje to nejlepší, co dnes Alcatel OneTouch nabízí, a je důkazem toho, jak se levnější výrobci zlepšili a dokážou dnes konkurovat i nejlepším modelům od značkových firem, navíc za rozumnou cenu. S tloušťkou 0,7 cm představuje spolu s modelem Huawei Ascend P6 nejtenčí telefon na trhu, i nový iPhone 5S je o milimetr tlustší. Díky tenkému tělu si při používání ani neuvědomíte, že držíte v ruce telefon s 5“ displejem, ovládat jej lze snadno i jednou rukou, palec praváka se dostane až k hornímu levému okraji. Idol X je osazen vynikajícím displejem s Full HD rozlišením, který je čitelný i na přímém slunečním světle. O výkon se stará čtyřjádrový CPU o frekvenci 1,5 GHz spolu s 2 GB RAM. Testovaný model měl sloty pro dvě SIM karty a 16 GB paměti bez možnosti rozšíření o microSD kartu, v nabídce je ale také 8GB model s jednou SIM a microSD slotem. 13Mpx fotoaparát pořizuje za slušného světla dobré snímky, za horšího však vykazuje znatelný šum. Záda jsou sice plastová, ale konstrukce telefonu je pevná a celkový pocit ze zpracování je vynikající. Ikony aplikací se v upraveném UI Androidu 4.2 značně podobají iOS 7. Při intenzivním používání vydržel solidní dva dny práce. Telefon o hmotnosti 120 gramů s 5“ Full HD Amoled displejem, 16 GB paměti, dvěma SIM kartami a tloušťkou 0,7 cm je za tuto cenu atraktivní volbou.

TECHNICKÁ DATA
DISPLEJ (ÚHLOPŘÍČKA/ ROZLIŠENÍ) 5“/1 080×1 920 bodů
PROCESOR/RAM 4× 1 500 MHz/2 048 MB
HODNOTA SAR 0,58 W/kg
VÝBAVA Wi-Fi, USB, Bluetooth, GPS, 2× SIM, HSDPA, 13Mpx kamera
UŽIVATELSKÁ PAMĚŤ (INTERNÍ/EXTERNÍ) 12 701 MB/Š
OPERAČNÍ SYSTÉM Android 4.2.2
ROZMĚRY A HMOTNOST 14×6,8×0,7 cm / 120 g

Chip: výborný (1,5)

 

EPSON PERFECTION V550 PHOTO

Výborný skener

Cena: cca 6 000 Kč

Skener Epson Perfection V550 Photo je určen pro náročné zájemce, kteří potřebují nejen kvalitně snímat papírové předlohy, ale také využijí jeho schopnost převést do počítače filmové negativy a diapozitivy. Při jejich snímání oceníte vysoké rozlišení skeneru -CCD snímač nabízí optické rozlišení 6 400×9 600 dpi. Při skenování jsme ocenili nejen do češtiny lokalizované prostředí ovladače, ale i praktické řešení příklopného víka se zarážkami. Víko drží nejen při plném otevření v 90° úhlu, ale i při otevření v úhlu cca 45°. Chválíme i to, že toto příklopné víko je umístěno na výsuvných úchytech, takže není problém skenovat ani objemnější předlohy (např. knihy). V profesionálním režimu ovladače je k dispozici bohatá nabídka voleb. Vyberete zde rozlišení a barevnou hloubku, vybrat můžete skenování diapozitivů, barevných či černobílých negativních filmů nebo filmů inverzních a zadat lze také doostření, odstranění rastru, obnovení barev, korekci podsvícení a odstranění prachu. I při snímání méně kvalitních předloh jsme s tímto skenerem za použití zmíněných funkcí dosáhli velmi pěkných fotografií a spokojeni jsme byli i s výsledky skenování vyvolaných fotografických filmů a diapozitivů.

TECHNICKÁ DATA
OPTICKÉ ROZLIŠENÍ 6 400×9 600 dpi
SNÍMACÍ PLOCHA 29,7×21,6 cm
PŘIPOJENÍ USB 2.0
PODPOROVANÉ OS Windows XP+, Mac OS 10.5.8+
ROZMĚRY 48,5×28×11,8 cm
HMOTNOST 4,1 kg
NÁHLED STRANY A4 7 s
SKEN FOTOGRAFIE A4–300 DPI/600 DPI 17 s/50 s

Chip: velmi dobrý (1,3)

 

ASUS MX279H

Velký monitor bez rámečku

Cena: cca 8 000 Kč

U 27“ monitoru Asus MX279H se obraz se v rozlišení 1 920×1 080 bodů zobrazuje na displeji s matným povrchem, který je založen na technologii IPS. Díky tomu jsou k dispozici velké úhly pohledu a vysoce kontrastní obraz. Na první pohled zaujme „bezrámečkový“ design monitoru – zobrazovací plochu totiž nelemuje žádný rámeček a při vypnutém monitoru nejsou patrné žádné okraje displeje. Díky kvalitnímu zobrazení barev se tento monitor hodí i pro práci s fotografiemi. Pokud je připravujete pro tisk, nabízí monitor velmi praktickou funkci. Na zobrazovací ploše lze stiskem jednoho tlačítka v pravém dolním rohu zobrazit různé rozměry -např. formát A4, letter či pohlednicové formáty 4×6 palců, 5×7 palců. Podle nich pak můžete pořizovat třeba výřezy fotografií. V menu jsme však nenašli možnost zobrazení rozměrů v centimetrech. Procházení menu se ovládá pěti dotykovými tlačítky, která rychle reagují i na letmý dotyk prstu, což není právě příjemné, neboť při pohybu prstu k zamýšlenému tlačítku často nechtěně zaktivujete tlačítko jiné. Zaujalo nás to, že menu komunikuje česky, v menu je však třeba zvolit nabídku »Angličtina«. Anglicky je menu vyvedeno při volbě »English«.

TECHNICKÁ DATA
DISPLEJ/ROZLIŠENÍ 27", IPS, LED, matný/ 1 920×1 080 bodů
JAS/ŠACH. KONTRAST 273 cd/m2/176:1
DOBA ODEZVY 4 ms
ÚHLY POHLEDU VODOROVNĚ / SVISLE 176° / 176°
VIDEOVSTUPY 2× HDMI, D-Sub
DALŠÍ VÝBAVA reproduktory, výstup na sluchátka
SPOTŘEBA V BĚŽNÉM PROVOZU/MAX. 22 W/31 W

Chip: dobrý (2,0)

 

GENIUS GX GAMING MANTICORE

Herní klávesnice

Cena: 1 530 Kč

Klávesnice Genius GX Gaming Manticore je určena zejména pro hráče her. Má bytelnou konstrukci a nabízí osm programovatelných tlačítek. Ta jsou označena G1 až G8 a nacházejí se v levé části klávesnice. Zamýšlené funkce jim můžete přiřadit v programu, který do počítače nainstalujete z přiloženého CD. K dispozici jsou zde i tři tlačítka (P1 až P3) pro uložení herních profilů a nechybí ani správa maker. Zajímavou možností je volba barvy podsvícení tlačítek. K dispozici je pestrý vzorník a navíc lze odlišným barevným podsvícením zvýraznit různé části klávesnice. Jinou barvou tak mohou „zářit“ numerická tlačítka, jinou alfanumerická klávesnice a další barvou blok tlačítek nad směrovými klávesami. Klávesnice se k počítači připojuje prostřednictvím 160 cm dlouhého USB kabelu s pozlaceným konektorem. Nad funkčními klávesami (F1 až F12) jsou tlačítka, jimiž lze nastavit hlasitost a zahájit a přerušit přehrávaní hudby nebo filmu. Je zde i tlačítko pro úpravu intenzity podsvícení kláves (k dispozici jsou tři stupně intenzity) a tímto tlačítkem lze podsvícení také vypnout. Při psaní textu nám programovatelná tlačítka v levé části klávesnice vadila, ale to je otázka zvyku. Líbila se nám přítomnost dvou portů USB v zadní části klávesnice, do kterých lze připojit například herní headset nebo flash disk.

TECHNICKÁ DATA
PŘIPOJENÍ USB
PODPOROVANÉ OS Windows XP+
DÉLKA KABELU 160 cm
SPECIÁLNÍ TLAČÍTKA 6 multimediálních, 3 profilové, 8 programovatelných
DALŠÍ VÝBAVA 2 porty USB
ROZMĚRY 55×20×3 cm

Chip: dobrý (1,7)

 

PATRIOT FUEL+

Šťáva do kapsy

Přenosná USB nabíječka s integrovaným 9 000 mAh (33,3 Wh) Li-ion akumulátorem má malé rozměry (9,4×6,22×2,45 cm) i hmotnost (187 gramů), takže se dá přenášet i v kapse a při cestě do přírody na ni v batohu doslova zapomenete. Akumulátor má na boku světelné diody, které indikují stav jeho nabití. Kromě vysoké kapacity, která stačí na několikanásobné dobití smartphonu (podle kapacity jeho baterie), oceňujeme Patriot Fuel+ za přítomnost dvou USB konektorů s nabíjecím proudem 1 A a 2,5 A. Díky tomu lze rychle dobíjet i větší tablety.

(patriotmemory. com, 1 800 Kč)

Chip: výborný (1,5)


ZALMAN FX100

Mohutný pasiv

Ohromný pasivní chladič působí dojmem, že se nemůže vejít do skříně stolního PC, ale do miditoweru jsme jej dostali. Výhodou chladiče bez ventilátoru je absolutně tichý chod. Zalman FX100 jsme instalovali na desku s Haswellem Core i7–4770K v otevřené sestavě, tedy bez přídavného chlazení skříně, a teplota CPU se pohybovala okolo 40–50 °C. Lze jej použít do různých patic (Intel 775, 115X, 1366, 2011 i AMD AM2+, AM3+, FM1, FM2). Montáž je snadná, potěšily nás tupé hrany žebroví, o které jsme se nepořezali, ale v balení bychom za tuto cenu očekávali šroubovák.

(zalman.com, 1700 Kč)

Chip: velmi dobrý (1,5)


APPLE IPHONE 5S

Velmi zdařilá inovace

Pokud vás na první pohled neodradí cena, která je především v případě nejlepší, 64GB varianty daleko za hranicí kvalitního notebooku, a dáte novému iPhonu 5S šanci, zjistíte, že se opravdu jedná o jeden z nejlepších smartphonů současnosti, a to nejen kvůli velmi dobře fungujícímu senzoru otisků prstů, se kterým telefon jedním dotykem odemknete a pak třeba snadno potvrdíte nákupy v App Storu.

Se svým 4palcovým displejem se iPhone 5S stále dobře ovládá jednou rukou, jeho rozlišení 1 136×640 bodů (tedy 326 bodů na palec) pak zajistí velmi jemné a ostré zobrazení obsahu. Samozřejmostí je ukázkový jas i vysoký kontrast a tím i skvělá čitelnost na slunci.

Jako první z mobilních telefonů pohání iPhone 5S procesor s 64bitovou architekturou, který má dodat vyšší výkon při nižší spotřebě energie. Záleží však především na aplikacích, jak nový typ procesoru využijí. Co se týče výkonu, nezaznamenali jsme při našem testování žádné zaváhání. Vylepšení lze poznat i u vestavěného fotoaparátu, který má sice stejné, 8Mpx rozlišení jako předchozí model, ale jeho senzor je o 15 % větší. Ve spojení s novým, dvoudiodovým bleskem to znamená možnost pořizovat kvalitnější fotografie i za horších světelných podmínek. Za denního světla není rozdíl nijak markantní.

Nový iPhone 5S pohání samozřejmě operační systém iOS 7 se zcela přepracovaným uživatelským rozhraním, multitaskingem a možností aktualizace obsahu aplikací na pozadí. Vylepšen byl i prohlížeč Safari, který nyní načítá stránky výrazně rychleji a poskytuje lepší přehled o otevřených panelech. Škoda jen, že se stále musíme potýkat s miniaturní klávesnicí i že možnosti rychlejšího psaní textu jsou daleko za konkurencí.

Více než šest hodin telefonování nebo surfování na internetu je o hodně lepší výsledek, než jakého dosáhl předchozí model, v porovnání s konkurencí se však nejedná o nijak výjimečné hodnoty. Kvalita hovoru je skvělá a připomínky nemáme ani k hlasitému odposlechu.

RADEK KUBEŠ

ZÁVĚR TESTU

Během našeho testování se potvrdilo, že iPhone 5S není jen drobně vylepšený předchozí model. Přesvědčila nás o tom především delší výdrž na akumulátor, lepší fotoaparát a pak také výkon 64bitového procesoru, jehož hlavní přednosti přijdou až s kompatibilními aplikacemi. Tradičně perfektní je zpracování smartphonu a třešničkou na dortu je snímač otisků prstů.

+ Výkon a zpracování na nejvyšší úrovni, kvalitní fotoaparát
- Cena, systémová klávesnice, velikost displeje

Cena: cca 20 000 Kč (16 GB)

JAK JSME TESTOVALI

Moderní smartphony slouží vedle telefonování i k mnoha dalším úkolům. Proto musí uspět i v disciplínách, jako je doba surfování na akumulátor nebo kvalita pořizovaných fotografií.

NOVÉ PROSTŘEDÍ

Přepracovaný vzhled nového operačního systému iOS 7 pro iPhony a iPady nevyhovuje každému, konečně jsme se však dočkali opravdového multitaskingu a aktualizace obsahu aplikací na pozadí.

SNADNÉ NAKUPOVÁNÍ

Mezi zásadní vylepšení nového operačního systému patří i přehlednější zobrazení nabídky obchodu iTunes. Při nákupech pak můžete využít ověření otiskem prstu.

VYLEPŠENÝ FOTOAPARÁT

Rozlišení fotoaparátu nového iPhonu 5S sice zůstalo na hodnotě 8 Mpx, zvětšil se ale senzor a blesk má nyní dvě diody.

TECHNICKÁ DATA
SÍTĚ GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA, LTE
VÝDRŽ NA BATERIE (HOVOR/ON-LINE) 6:46 / 6:31 hodin
HODNOTA SAR 0,98 W/kg
VÝBAVA Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS, 8Mpx fotoaparát, senzor otisků prstů
DISPLEJ (ÚHLOPŘÍČKA / ROZLIŠENÍ) 4“ / 640×1 136 bodů
UŽIVATELSKÁ PAMĚŤ 16/32/64 GB
OPERAČNÍ SYSTÉM iOS 7
ROZMĚRY A HMOTNOST 12,4×5,9×0,8 cm, 114 g
INFO http://www.apple.cz
HODNOCENÍ
CELKEM 95
OVLÁDÁNÍ (30 %) 98
INTERNET (20 %) 99
MULTIMÉDIA (20 %) 90
TELEFONOVÁNÍ (20 %) 90
NABÍDKA APLIKACÍ (10 %) 100

Chip: velmi dobrý (1,2)


SENCOR ELEMENT P450

Levné čtyřjádro

Cena: cca 5 000 Kč

Značka Sencor, doposud známá spíše svými domácími spotřebiči a levnější elektronikou, se vrhla také na trh s mobilními zařízeními. Sencor nejdříve představil tablety s Androidem, nyní stejný operační systém obsahují i jeho smartphony Element P400 a P450 (číslo značí velikost úhlopříčky). Oba modely pohání čtyřjádrové procesory (1,2 GHz), mají 1 GB RAM a podporují dvě SIM karty. Větší ze sourozenců má vyšší rozlišení displeje (960×540 vs. 800×480 bodů) a lepší fotoaparát (8 vs. 5 Mpx). Interní paměť o kapacitě 4 GB lze rozšířit pomocí microSD (8GB kartu najdete v balení). Cenový rozdíl je přibližně tisíc Kč.

Design modelu P450 ničím nepřekvapí, použity jsou levné plasty a na zadní straně o několik milimetrů vystupuje objektiv fotoaparátu. Ten nemá vlastní tlačítko spouště, takže je třeba jej spustit pomocí příslušné aplikace a ovládat na displeji. Snímky však produkuje celkem slušné. Další zajímavostí je vícebarevný stavový indikátor, umístěný netypicky na spodní hraně smartphonu.

Operační systém Android 4.1.2 upravil Sencor jen minimálně, nečekejte tedy žádnou nadstavbu nebo speciální aplikace. Kombinace výkonného procesoru a nízkého rozlišení displeje má pozitivní výsledek v podobě velmi svižných reakcí telefonu. I přes své úsporné provedení je tedy Element P450 celkem zajímavou alternativou, především pokud potřebujete používat dvě SIM karty.

(http://www.sencor.cz)

TECHNICKÁ DATA
SÍTĚ GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA
VÝDRŽ NA BATERIE (HOVOR / STAND-BY) 6 / 216 hodin
VÝBAVA 2× SIM, Wi-Fi, microUSB 2.0, Bluetooth 3.0, GPS, 8Mpx fotoaparát
DISPLEJ (ÚHLOPŘÍČKA / ROZLIŠENÍ) 4,5“ / 540×960 bodů
UŽIVATELSKÁ PAMĚŤ (INTERNÍ / EXTERNÍ) 4 GB (2,5 GB využitelných) / microSD
OPERAČNÍ SYSTÉM Android 4.1.2
ROZMĚRY A HMOTNOST 13,1×6,7×0,9 cm, 140 g

Chip: velmi dobrý (2,4)

 

D-LINK DNS-327L

Síťový disk

Cena: cca 4 200 Kč (bez HDD)

Nový model síťového disku od D-Linku pojme dva 3,5“ pevné disky (s kapacitou nejvýše 2× 3 TB) a pohání jej 1,2GHz procesor, podporovaný 512 MB RAM. Data uložená na disku můžete streamovat do multimediálních zařízení ve své domácí síti a také k nim přistupovat prostřednictvím internetu a aplikací pro mobilní telefony nebo tablety s iOS či Androidem. Základní konfiguraci provedete snadno prostřednictvím webového rozhraní s průvodcem instalací disků, dále můžete zařízení spravovat i prostřednictvím cloudové služby mydlink, která vám ukáže stav zaplnění disku a umožní vám nastavit notifikace.

Podobně jako například Synology připravil i D-Link pro svůj NAS sadu aplikací pro rychlou tvorbu fotoalb, zálohování dat (včetně podpory Apple Time Machine) nebo stahování z P2P sítí. Dostupných aplikací sice není ani zdaleka tolik jako u Synology, běžnému domácímu uživateli to ale asi příliš vadit nebude. Zajímavé jsou aplikace mydlink Lite a mydlink Access-NAS pro přístup k zařízení prostřednictvím smartphonů a tabletů s Androidem a iOS, které si však s modelem DNS-327L zatím neporadí.

Cenově vychází DNS-327L o něco lépe než jeho podobně vybavení konkurenti, poskytuje přitom velmi dobrý výkon při čtení i ukládání dat. Celkově se jedná o dobrou volbu, pokud však neočekáváte bohatší výběr aplikací.

(http://www.d-link.cz)

TECHNICKÁ DATA
PŘENOSOVÁ RYCHLOST (ČTENÍ / ZÁPIS) 97 / 50 MB/s
FUNKCE NAS, DLNA, FTP, print server, backup server ad.
PŘIPOJENÍ 2× SATA II/III, 1× USB 3.0, 1× 1 Gb/s LAN
ROZMĚRY A HMOTNOST 9×14,4×19,5 cm, 640 g
SPOTŘEBA STAND-BY / V BĚŽNÉM PROVOZU 5,8/14 W

Chip: velmi dobrý (1,8)

 

POCKETBOOK SURFPAD 2

Šikovný sedmipalec

Cena: cca 3 000 Kč

V kategorii levných sedmipalcových tabletů s operačním systémem Android začíná být docela přeplněno. Pravděpodobně proto, že jejich výrobci cítí ochotu zákazníků utrácet za zařízení, která jsou sice plná kompromisů, svým způsobem však univerzální (zastoupí čtečku elektronických knih, herní konzoli nebo přenosný přehrávač videa) a přitom nestojí mnoho peněz.

Vedle Googlu, který však u svých aktuálních zařízení řady Nexus sází především na vysoké rozlišení displeje a velký výkon, se tak ve stejném regálu tlačí například i Slate 7 od HP, hned vedle tabletů od výrobců, o kterých zatím slyšel jen málokdo. Pokud pak srovnáme zmíněný Slate 7 s tabletem PocketBook SURFpad 2, který stojí hned o třetinu méně, dojdeme k závěru, že levnější zařízení je nejen lehčí a má lepší displej, ale disponuje také větším akumulátorem, a dokonce i HDMI konektorem pro připojení k televizi. Nicméně i u tabletu SURFpad 2 se nabízí otázka, zda je 7 palců dostatečný rozměr pro pohodlné surfování na internetu a třeba i práci s e-maily, kdy vám podstatnou část obrazovky zabere klávesnice. Jinak nelze testovanému zařízení příliš co vytknout, za nízkou cenu nabízí solidní výkon a výbavu, je lehké a dobře zpracované. Výrobce dodává tablet SURFpad 2 ve třech různých barvách, mnoho obchodníků jej však zatím nenabízí.

(http://www.pocketbook-int.com)

TECHNICKÁ DATA
DISPLEJ (ÚHLOPŘÍČKA / ROZLIŠENÍ) 7“, multidotykový IPS / 1 280×800 bodů
PROCESOR/ OPERAČNÍ PAMĚŤ Rockchip 3066 (2× 1,5 GHz)/1 GB
UŽIVATELSKÁ PAMĚŤ (INTERNÍ/EXTERNÍ) 8 GB/microSD
PORTY microUSB, 3,5mm audio, microHDMI
DALŠÍ VÝBAVA Wi-Fi, 0,5Mpx kamera
AKUMULÁTOR Li-ion, 4 000 mAh
OPERAČNÍ SYSTÉM Android 4.1.1
ROZMĚRY A HMOTNOST 12,1×19,4×1 cm, 300 g

Chip: velmi dobrý (2,2)



Dokumenty ke stažení