MONITORY 21:9
Širokoúhlé monitory filmového formátu vypadají v kancelářském prostředí poněkud absurdně. Vyzkoušeli jsme, jak se tento typ monitorů hodí pro uživatele pracující s více programy.
CHRISTOPH SCHMIDT, PAVEL TROUSIL
PAVEL TROUSIL
Redaktor Chipu preferuje monitor, který mu poskytuje dostatek prostoru pro všechny spuštěné aplikace. Ultraširokoúhlý monitor s velkou plochou je pro něj ideální.
Počítačové monitory se stále zvětšují a mění formát. V současné době jsou v nabídce i 29“ monitory širokoúhlého filmového formátu 21:9 (cinemaskopické), které jsou ideální pro sledování hollywoodských trháků (zůstává však otázkou, kdo se dnes dívá na filmy na PC). Monitory tohoto formátu jsou ale vhodné i pro provozování kancelářských aplikací a pro multimédia. Hodí se pro všechny, kteří až doposud museli mít dva monitory vedle sebe, aby se jim na plochu vešla všechna otevřená okna a palety.
Pojďme se podívat na to, jak se dá monitor s rozlišením 2 560×1 080 využít. Když ho rozdělíte na čtyři části, může být jeden roh využit pro poštovního klienta a Průzkumníka Windows. Zbývající tři čtvrtiny stále ještě nabízí plochu monitoru 16:9, takže ji můžete využít pro otevření internetového prohlížeče a textového editoru, případně si můžete otevřít velké okno s grafickým editorem nebo videostřižnou. Pět ze šesti testovaných monitorů se dodává se softwarem, který vám usnadní co nejefektivnější rozmístění otevřených oken a který je sofistikovanější než nástroje Windows (pravé tlačítko na hlavním panelu, volba »Zobrazit okna vedle sebe«).
Tyto monitory mohou zobrazit text, ikony i obrázky velmi ostře a jasně, protože jejich hustota bodů 96 dpi je srovnatelná s Full HD monitorem velikosti 23“. Přitom ale 27“ monitor může zobrazit až o 33 procent více pixelů na téměř stejné ploše.
Vysoká obrazová kvalita
Pro tento neobvyklý širokoúhlý formát monitoru si všichni výrobci vybrali panel stejného typu. V této velikosti ho totiž zatím vyrábí pouze firma LG Display. Stejně jako v případě jiných moderních LCD monitorů jde o panel typu IPS s velkými pozorovacími úhly a stabilními barvami – to znamená, že i když se na monitor podíváte z většího úhlu, barvy a odstíny šedé jsou zobrazeny korektně.
Panel použitý všemi výrobci námi testovaných modelů zobrazuje plné barvy a pro domácí uživatele jde o komfortní řešení. Všechny monitory jsou sice schopny zobrazit větší než standardní barevný prostor sRGB, ale už nezobrazí prostor Adobe RGB, který používají grafičtí designéři a grafické editory. Další společnou vlastností všech testovaných zařízení je to, že jejich podsvícení je nerovnoměrné. To je zvláště patrné v případě, kdy je zobrazeno tmavší jednobarevné prostředí.
Rozdíly v obrazové kvalitě jednotlivých panelů jsou pak v podstatě závislé na tom, jak si jejich výrobci pohráli s jejich kalibrací. Monitor NEC, který je primárně určen pro profesionální uživatele, má pouze průměrný maximální jas 170 cd/m2, protože omezuje uživatele ve vyšším nastavení, aby se to neprojevilo na barevné stálosti. Monitory AOC a LG vykazují ze všech námi testovaných produktů nejvyšší kvalitu obrazu, a to především díky optimálnímu nastavení z výroby.
Ergonomie a rozdíly ve výbavě
Jelikož všechny monitory vykazují jen velice malé rozdíly v kvalitě obrazu, což je dáno použitím stejného panelu, hlavní odlišnosti se týkají takových vlastností, jako je vzhled nebo vybavení a příslušenství. Monitory pro business použití jsou vybaveny mnoha porty a také snadno nastavitelnou základnou. Správné ergonomické nastavení je v tomto případě velice důležité, protože uživatel u monitoru může sedět i mnoho hodin denně. Největší možnosti nastavení nabízejí monitory NEC a Philips. Jejich displeje se mohou naklánět, jejich základna natočit a jejich výšku lze optimálně nastavit podle potřeb uživatele. Kromě toho funkce pivot dovoluje otočit monitor o 90 stupňů na výšku. Díky tomu se můžete například podívat na kompletní webovou stránku a také se snadno dostanete k portům umístěným na zadní straně. LG 29EB93-P a Dell U2913WM mají téměř všechny tyto funkce, ale nenabízí funkci pivot. Spíše domácí monitory AOC a LG 29EA93 mají pevnou základnu, a proto lze jejich panel pouze naklánět. Na monitoru AOC jsou porty DisplayPort, DVI a VGA umístěny na straně velké základny, takže jsou snadno přístupné. Na druhou stranu to ale znamená, že připojené kabely jsou stále viditelné.
Všechna testovaná zařízení nabízí možnost připojení k dvěma zdrojům videosignálu najednou, takže můžete k monitoru připojit například dva počítače, počítač a notebook nebo počítač a Blu-ray přehrávač, přičemž obraz může být zobrazen vedle sebe nebo můžete zvolit obraz v obraze. Možnosti připojení jsou rozmanité a standardem je DVI-D, HDMI a DisplayPort. Monitor NEC je vybaven hned dvojicí těchto vstupů. LG naopak vůbec nenabízí VGA port, takže pokud chcete připojit starší notebook, máte smůlu. S výjimkou výrobku firmy Dell mají všechny testované modely reproduktory. I když je zvuk, který z nich vychází, trochu plechový, například na sledování krátkých videí z YouTube to stačí.
To, zda bude funkce „picture in picture“ (obraz v obraze) stoprocentně fungovat, záleží na použitém „materiálu“ a také na vstupním zařízení. Když jsme tedy zkoušeli k monitorům připojit dva počítače přes DisplayPort a DVI, fungovala funkce obraz v obraze dobře na všech modelech. Když jsme však jako druhý zdroj použili notebook a připojili ho přes HDMI a VGA, zobrazil se z boku zdeformovaný obraz bez ohledu na to, jak byl monitor nastaven. Nabídka on-screen menu je u všech monitorů přehledná a dobře strukturovaná. Monitor NEC se snadno ovládá i díky několika klávesovým zkratkám. Nastavení monitoru AOC může být trochu frustrující, protože ovládací tlačítka jsou skrytá a je k nim horší přístup. Dell má zase pomalé dotykové ovládání.
Co se týká vzhledu a designu monitorů, kancelářské modely a monitor AOC byly navrženy především pro snadné použití, LG 29EA93 má pěkný povrch a inteligentní základnu. Monitory 21:9 jsou nejen ultraširokoúhlé, ale jak je vidět, mohou i pěkně vypadat.
VŠECHNY TESTOVANÉ MODELY MAJÍ NĚJAKÉ NEDOSTATKY
Jelikož všechny testované monitory využívají stejný panel, trpí i stejným problémem, a to nerovnoměrným podsvícením. Výrobci uvádějí různé hodnoty maximálního jasu.
ANI JEDEN MODEL NEMÁ OPTIMÁLNÍ PODSVÍCENÍ
Zkušební obrazce ukazují více či méně nerovnoměrné podsvícení. Jen monitory AOC 1 a Philips 2 vykazují zcela černý obraz, který se však v praxi moc nevyskytuje – možná v matně osvětlených scénách ve filmu.
MAXIMÁLNÍ JAS: VÍCEMÉNĚ VOLNÉ POJETÍ
Na všech testovaných monitorech je možné nastavit jas o hodnotě 100 až 150 cd/m2, což je praktická hodnota pro střední část panelu monitoru. Tuto hodnotu dostanete po optimalizaci jasu a kontrastu pomocí testovacího obrazce, který najdete na burosch.de/testbilder.html.
LG 29EA93 328 CD/M2
LG 29EB93-P 320 CD/M2
PHILIPS 298P4Q 314 CD/M2
AOC Q2963PM 234 CD/M2
DELL ULTRASHARP U2913WM 229 CD/M2
NEC MULTISYNC EA294WMI 170 CD/M2
CO JE PRAKTIČTĚJŠÍ: 21:9, NEBO 16:9?
Obrazová plocha je u superširokoúhlých monitorů velikosti 29 palců téměř stejně velká jako u 27palcových monitorů formátu 16:9. 27“ monitory zobrazují vše o něco menší, protože mají vyšší hustotu pixelů. Při stejném rozlišení na šířku mají na výšku o 33 procent více bodů.
Jak Chip testuje počítačové monitory
Kromě důležitých parametrů, jako je kvalita obrazu, klademe velký důraz i na ergonomii a uživatelskou vstřícnost testovaných monitorů.
Kvalita obrazu (50 procent): Ve speciální zatemněné testovací místnosti měříme parametry, jako je doba odezvy, jas, reprodukce barev a kvalita zobrazení při různých pozorovacích úhlech.
Ergonomie (25 procent): Hodnotíme uživatelskou vstřícnost (jak snadno lze monitor nastavit přes OSD, zda jsou porty snadno přístupné) a také mechanickou kvalitu a možnosti nastavení. To je pro komfortní práci důležité.
Vybavení (10 procent): Co všechno k monitoru dostanete, jaké jsou možnosti jeho připojení a zda je vybaven reproduktory nebo zajímavým softwarem – to nás zajímá při hodnocení vybavení. Drahé modely často bývají v této oblasti nejlepší.
Dokumentace/servis (10 procent): V této kategorii dostávají více bodů ty produkty, na které je poskytována delší záruka, mají dobrou podporu přes internet nebo na telefonní lince. Dále hodnotíme dokumentaci dodanou s výrobkem.
Energetická úspornost (5 procent): Kromě hodnocení absolutní spotřeby energie při plném a sníženém jasu měříme i spotřebu v pohotovostním režimu. Zajímá nás i vztah mezi hodnotou jasu a naměřenou spotřebou a také to, zda má monitor vypínač.
ZÁVĚR
Pro ty, kteří často pracují s více otevřenými dokumenty a více aplikacemi a kteří nechtějí používat dva monitory, jsou modely s obrazovkou 21:9 výhodné. Skvělá reprodukce filmů je pak bonusem navíc.
Vítězem testu je monitor NEC MultiSync EA294WMi, který v sobě nejlépe ze všech testovaných kusů kombinuje dobrou obrazovou kvalitu, snadné nastavení a dobré vybavení vstupními porty.
Cenový tip získal monitor AOC q2963Pm – má sice méně funkcí, ale má slušný obraz a je energeticky úsporný a cenově dostupný.
Optimální využití monitorů 21:9
Pomocí našich tipů nejlépe využijete funkce, které ultraširokoúhlé monitory formátu 21:9 nabízejí. Pak se mohou stát ideální alternativou ke dvěma připojeným monitorům.
1 Připojení a nastaveníChcete-li používat 29palcové monitory v plném rozlišení, budete potřebovat počítač (nebo grafickou kartu) s výstupem HDMI 1.4, Dual link DVI nebo DisplayPort. Vždy používejte kabel, který jste k monitoru dostali. I když jsou staré DVI kabely z mechanického hlediska kompatibilní, nejsou schopné přenášet video v požadovaném rozlišení. Monitory, které připojíte pomocí VGA kabelu, budou mít vybledlý obraz. Navíc doporučujeme zvolit v nabídce monitoru předvolbu sRGB, protože testovaná zařízení pak poskytují poměrně jasný a kontrastní obraz. Chcete-li na monitoru upravovat video nebo fotografie, nastavení sRGB zajistí, aby upravené soubory vypadaly stejně i na jiném sRGB monitoru.
2 Použijte manažer oken Na rozdíl od standardních monitorů je v případě ultraširokoúhlých modelů užitečné nainstalovat ovladače a nástroje dodané výrobcem na CD. Pomocí dodaných aplikací totiž můžete snadno změnit nastavení monitoru v prostředí Windows, namísto složitějšího ovládání pomocí menu a tlačítek monitoru. Navíc všechny testované modely se dodávají se správcem otevřených oken, který nabízí více možností jejich uspořádání na velké obrazovce než systém Windows. Například Dell Display Manager rozděluje obrazovku do tří a více částí. Pokud se do tohoto oddílu přesune okno aplikace, využije maximálně tento vymezený prostor. Můžete si tedy snadno vymezit místo pro okno internetového prohlížeče, Wordu, e-mailu nebo hudebního přehrávače a na všechny budete v jednom okamžiku vidět.
3 Připojení více než jednoho počítače Všechny testované monitory umožňují současné připojení dvou počítačů a současné sledování jejich výstupního obrazu na jednom monitoru. Uživatelská příručka popisuje, které porty se k tomuto účelu mohou kombinovat. Například když je osobní počítač připojen k monitoru Dell U2913WM přes DVI-D nebo HDMI, musí být druhý počítač připojen pomocí portu DisplayPort nebo VGA. Porty na monitoru EIZO lze kombinovat libovolně.
4 Použití funkce obraz v obraze Testované monitory nabízí i funkci obraz v obraze (picture in picture), která zajistí zobrazení výstupu druhého počítače v malém okně na celoobrazovkovém zobrazení hlavního počítače. Můžete tedy například sledovat zdlouhavé renderování objektu prováděné na jednom počítači a přitom pracovat na hlavním počítači. Uspořádání oken pak musíte upravit tak, abyste viděli obraz v obraze.
5 Jeden monitor, dva počítače Jak už bylo řečeno, k testovaným monitorům je možné připojit současně dva počítače a jejich výstup pak zobrazit vedle sebe. V OSD nabídce monitoru musíte vybrat volbu „obraz vedle obrazu“ a na počítačích pak nastavit výstupní rozlišení 1 280×1 024 bodů, abyste získali nezkreslený obraz.
Nový web Chipu
Spustili jsme novou verzi našich webových stránek www.chip.cz.
Po více než třech letech přecházíme na nový redakční systém, vylepšené funkce a nový design umožňující pohodlné prohlížení i na mobilních zařízeních. Věříme, že tato změna čtenářům našich stránek umožní lepší orientaci a přinese celou řadu zajímavých funkcí. Připravujeme také řadu výhod pro naše předplatitele.
Top 10
Přehledné žebříčky hardwarových produktů. Každý měsíc aktualizované tabulky s nejlepšími produkty. Mobilní verze webu Responzivní webdesign přináší revoluční změnu, která znamená pohodlné prohlížení webu i v mobilních zařízeních.
Připravujeme pro registrované uživatele webu
Plnéverze ke stažení
Jednorázové akce: možnost stažení plných verzí hodnotného softwaru
Extra obsah
Doplňkové články, exkluzivní tipy a návody
Zvýhodnění předplatitelů
Předplatitelé Chipu budou mít přístup k elektronické verzi časopisu
Speciální slevy
Výhodné exkluzivní nabídky pro čtenáře Chipu od našich partnerů
Dokumenty ke stažení
- Monitory 21:9: Ultraširoké a pohodlné (1.38 MB) - Staženo 3154x