Přejít k hlavnímu obsahu

Politika na internetu

Tématům souvisejícím s politikou se v Chipu většinou vyhýbáme. Vzhledem k blížícím se důležitým volbám jsme však udělali výjimku a prozradíme vám, jak jsou na tom jednotlivé strany z hlediska využívání moderních technologií.

PETR KRATOCHVÍL

Většina lidí považuje politiku za něco, na co lze jen nadávat a co je možné jen odsuzovat. Pravda ale je, že i v politice jsou lidé jako my a že političtí představitelé dělají pouze to, co jim my dovolíme. Jednou z možností, jak ovlivnit dění v našem státě v následujících letech a směr, jakým se budou ubírat naše životy, jsou volby. Jednotlivé politické strany se před nimi snaží prezentovat své názory a předsevzetí a na nás voličích je, abychom si zvolili tu pravou. Mezi typické způsoby přesvědčování voličů dříve patřily předvolební mítinky, inzeráty v novinách nebo venkovní billboardy. S postupujícím 21. stoletím však začínají být tyto metody spíše pro smích – mítinky se mění na výdejnu párků nebo koncerty populárních umělců a většina billboardů je na hranici parodie. Nesympatické obličeje v kombinaci s hesly jako vystřiženými z dob reálného socialismu mají jen minimální šanci přesvědčit běžného voliče.

S příchodem internetu se však objevilo médium, které stranám umožňuje komunikovat jak se svými členy, tak s lidmi, kteří jim dají svůj hlas. Bohužel většina politických subjektů jej (doufejme, že ne vědomě) více či méně ignoruje a stále spoléhá na metody z přelomu minulého století. V souvislosti s letošními volbami se ale situace alespoň trochu zlepšila a objevují se první vlaštovky, které se snaží ke komunikaci používat moderní technologie. Podle očekávání expertů si politické subjekty brzy uvědomí, že internet má doma téměř každý a že sociální sítě jsou ideálním místem, kde mohou komunikovat s těmi, kteří je živí. Na straně druhé budeme doufat, že i lidé si uvědomí, že volby nejsou jen příležitostí pro procvičení nadávek a vhození papírku se jménem stále stejné strany.

Co na to Chip?

Hned v úvodu chceme zdůraznit, že tento článek nemá být volebním průvodcem nebo tipem, komu dát svůj hlas. Naším cílem je pouze ukázat, které z hlavních politických stran dokázaly prolomit letitá tabu a v rámci předvolební kampaně využít i moderní technologie. Zaměřili jsme se na hodnocení WWW stránek, prozkoumali jsme sociální sítě (Facebook a Twitter) a snažili se posoudit, co se jednotlivým subjektům povedlo, a co nikoliv. Do předčasných voleb se přihlásilo 24 politických stran a hnutí, my jsme však vzhledem k vyhrazenému prostoru vybrali osm nejsilnějších na základě výsledků předvolebního průzkumu STEM ze září 2013. Celá řada politiků se na internetu kromě toho prezentuje také individuálně, my jsme se ale vzhledem k blížícím se volbám zaměřili pouze na aktivitu jednotlivých stran. Pořadí stran v tabulce je podle čísel, která jim vylosovala Státní volební komise.

WWW stránky

Stavebním kamenem a informačním zdrojem na internetu by měla být WWW stránka strany. Na té by neměly chybět základní informace o volebním programu a kandidátech nebo centrální či regionální kontakty. Web strany by měl být jednoduchý a přehledný, aby se na něm neztratil ani méně zkušený uživatel. Pro zvídavější by zde mohly být další odkazy, například na sociální sítě.

Stránka ČSSD má tendence na svém webu prezentovat co nejvíce informací, což zkušenější surfaři jednoznačně ocení, začátečníky to ale znejistí. Nejdůležitější informace pro letošní volby však najdou všichni.

Animovaný a přehledný – to je stručná charakteristika webu Strany zelených, kde se neztratí skutečně nikdo. Na první pohled sice nenabídne tolik „politické omáčky“ jako ostatní strany, to ale většině lidí vadit nebude. Jen kdyby ubrali trochu s animacemi…

Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová nabízí na první pohled strohou stránku, té ale rozhodně nechybí přehlednost a bloudit na ni nebude ani surfař začátečník. Naopak s komplikovaností a nepřehledností trochu bojuje TOP 09. Její stránky určitě ocení političtí experti, kteří hledají informace o celebritách podporujících stranu nebo shánějí fotobanku se záběry, na nichž volební lídři pracují nebo hovoří se svými (potencionálními) voliči.

Stránky ODS jsou překvapivě ukázkou výborného kompromisu mezi informační hodnotou a srozumitelností – ačkoliv na nich není problém najít důležité informace, rozhodně nepůsobí dojmem strohosti. Jde o jednoznačně nejlepší prezentaci strany na internetu. Chaotický a nepřehledný web nabízí zájemcům Zemanovci. Najít na něm klíčové věci lze, ale chce to trochu zkušeností a trpělivosti. Například proklikat se ke kandidátům v rámci jednotlivých krajů chce skutečně inteligenci prognostika.

Přehledné a srozumitelné stránky nabízí i strana Ano 2011. Na webu s optimistickým jménem „anobudelip.cz“ sice najdete, co hledáte, otázkou ale je, zda vás neodradí kult osobnosti, který na vás juká téměř z každého pixelu webu.

Přehledné a srozumitelné, ale jako z minulého století. Tak na nás působily stránky Komunistické strany Čech a Moravy. U hranatého designu a animací s hesly chyběl už jen otáčející se zavináč a stříbrný srolovaný roh stránky. Pravda ale je, že požadované informace jsme našli relativně snadno.

Twitter

Mezi specifické druhy sociálních sítí patří Twitter – jde o jakýsi mikroblog, který umožňuje uživatelům posílat a číst krátké příspěvky (maximálně 140 znaků), označované jako tweety. V rámci politiky se hodí především k rychlým vyjádřením k aktuálním kauzám a událostem. Pokud máte na Twitteru účet, můžete se stát tzv. followery (odběrateli) – zájemci o informace z daného zdroje. Abyste ale mohli jednotlivé texty (tweety) sledovat, účet na Twitteru mít nemusíte.

Svou kampaň na Twitteru pojala ČSSD vskutku velkolepě – voliči strany jsou masírováni přibližně pěti příspěvky za den. Většina příspěvků však svědčí o nepochopení Twitteru – sterilnější a nudnější už je snad jen sledování kolumbijských telenovel. Mezi leadery v oblasti Twitteru z hlediska příspěvků patří Zelení, kteří kromě rekordního celkového počtu tweetů svou aktivitu zvýšili i před volbami. Chybí zde ale rozsáhlejší diskuse s příznivci (i odpůrci) a o nezajímavosti příspěvků svědčí i počet retweeetů (předání zprávy dalším uživatelům). To, že KDU-ČSL Twitter ignoruje, svědčí nízký počet celkových příspěvků, které nepřibývají ani s blížícími se volbami. Pravdou ale je, že pro tak zanedbatelný počet followerů asi stejně nemá cenu vytvářet „obsah“ příliš aktivně.

Twitter strany TOP 09 je především kombinací prohlášení leaderů strany a pozvánek na pivo a tiskové konference. O smyslu těchto aktivit ať si udělají obrázek sami voliči. Mimořádně aktivně se k použití Twitteru postavila i ODS – mimo jiné i použitím hashtagu na svých billboardech. I zde najdete klasické nudné předvolební aktivity, rozmanitost příspěvků je ale často dokáže zakrýt. Možná i to je důvodem největšího počtu followerů. Jako k nechtěnému dítěti se k Twitteru chovají Zemanovci. Celkově 129 tweetů, z toho poslední v červenci 2010, a amatérské vkládání neaktivních odkazů do textu je pro stranu spíše ostudou než komunikačním kanálem.

Hnutí ANO 2011 se podle pozadí stránky snažilo o efektní masáž voličů, tato snaha mu ale dlouho nevydržela. Na oficiálním účtu je 21 tweetů, poslední přibyl v lednu letošního roku. Převážně nudu servíruje potenciálním voličům KSČM. Na Twitteru najdete především odkazy na články na vlastním webu, začínající volebním heslem jako vystřiženým z Rudého práva minulého století. Možná i proto je zde i přes poměrně velký počet tweetů velmi malý počet zájemců o ně.

Facebook

Tato sociální síť je na první pohled ideálním médiem pro komunikaci mezi lidmi a stranami. Možnost publikování textu či multimédií a především možnost obhájení svých tvrzení dělají z této platformy ideální prostředek pro nalákání nových voličů. Bohužel realita je zcela jiná.

Sociální demokracie koncept propagace na Facebooku očividně nepochopila. Na stránkách panuje chaos a na klíčové dotazy či poznámky nikdo nereaguje. V některých případech tak paradoxně Facebook straně škodí.

Rozporuplné pocity máme z návštěvy stránky KDU-ČSL, která na první pohled přistupuje ke komunikaci na sociální síti zodpovědně – diskuze je přehledná a na příspěvky je včas odpovídáno. Na straně druhé jsou na ni vkládány nesmyslně velké obrázky s hesly, které k celkově pozitivnímu dojmu ze vzhledu příliš nepřispívají. V podobném duchu je možné hodnotit i facebookové stránky Zelených, pro které platí i výšezmiňovaná výtka k obrázkům s hesly.

Zajímavý problém má ODS – ve výsledcích hledání se objevují lokální pobočky strany a najít centrální web není snadné. Chaos navíc pokračuje i na samotné facebookové nástěnce strany.

Překvapivě divoká diskuse probíhá na stránkách TOP 09, kde je na příspěvky reagováno, jen málokdo ale pozná, zda jde o oficiální reakci, či nikoliv. Do tohoto chaosu jsou navíc vkládány obrázky a politická hesla, což pozitivní obrázek příliš nezlepšuje.

Naprosto sterilní obsah bez jakýchkoliv diskusí prezentují světu Zemanovci. Ani oni očividně nepochopili princip Facebooku a pletou si ho s billboardem polepeným volebními letáky. O moc lepší nejsou ani stránky hnutí Ano 2011, kde naopak panuje aktivní chaos. Příliš velké množství obsahu, především odkazů na články v tisku prokládané desítkami fotek lídra strany v různých pózách a situacích, není pro komunikaci s voliči ideální. Naopak nudné jsou i facebookové stránky KSČM, která na ně vkládá především obrázky a odkazy na texty na vlastním webu nebo v Haló novinách.

Na internet z povinnosti?

Po našem průzkumu máme dojem, že až na výjimky politické strany internet neumí (nebo nechtějí) využívat. Ať už se jedná o WWW stránky, nebo facebookový profil, často máme dojem, že byly vytvořeny jen proto, aby se mohla udělat čárka v kolonce média/internet/sociální sítě. Strany si navíc často pletou internet s nástěnkami, kam se pověsí volební program, okolo něj se nalepí fotografie ze života straníků a přidají se pozvánky na setkání či volební mítinky. Chaos navíc často vytváří lokální pobočky stran, které si vyrábějí vlastní stránky, takže zmatený uživatel často neví, kam jít. Za jeden z nedostatků lze také označit chybějící nadsázku – internet a především sociální sítě jsou založeny na šíření toho, co nás baví, a to sucharské letáky s budovatelskými hesly jako z minulého století rozhodně nejsou.

petr.kratochvil@chip.cz

Výstavní smartphone

Společnost LG Electronics začala prodávat na českém trhu svůj nový prémiový model chytrého telefonu G2. Kromě toho uvádí i další novinky: druhou generaci modelu L9 a také svůj první tablet G Pad 8.3.

Model LG G2 se od ostatních smartphonů liší na první pohled: namísto obvyklého umístění tlačítek po stranách přístroje zvolil řešení s tlačítky na zadní straně. Výrobce tvrdí, že tato koncepce vzešla ze studia chování uživatelů, které ukázalo, že čím je telefon větší, tím hůře uživatel dosáhne na boční tlačítka. Podržením zadních tlačítek hlasitosti u G2 mohou uživatelé zároveň aktivovat další funkce – zápis poznámek a fotoaparát. Telefon má kvalitní displej IPS s Full HD rozlišením o velikosti 5,2 palce. LG se navíc podařilo zmenšit rám na boku, což umožnilo nacpat takto velký displej do menšího těla. Fotoaparát má rozlišení 13 megapixelů a technologii stabilizace obrazu. G2 běží na procesoru Qualcomm Snapdragon 800 a operačním systému Android Jelly Bean 4.2.2. Doporučená cena 16GB verze je 12 990 Kč.

Asi nejpřekvapivější novinkou od LG je tablet G Pad 8.3 – první osmipalcový tablet s Full HD displejem (1 920×1 200 bodů). Hmotnost tabletu je 338 g, je napájen baterií 4 600 mAh a pracuje na čtyřjádrovém procesoru Qualcomm Snapdragon 600. Tablet je vybaven užitečnými aplikacemi: díky QPair se každý hovor a každá zpráva přijatá na chytrém telefonu objeví i na tabletu. Cena tabletu je 8 000 Kč.


Přístroj pro pevnou linku

Operátor U:fon zavádí na trh novou „pevnou linku“ – bezdrátový přístroj Olive V-FC9300 (3 490 Kč). Za volání zaplatíte 1,50 Kč za minutu a tarify začínají na 179 Kč. Přístroj Olive může uložit až 500 telefonních kontaktů, má větší kapacitu baterie a lepší displej. Nabízí také možnost posílat SMS zprávy, pouštět hlasitý odposlech či využívat funkci rychlé volby a má zabudovaný záznamník. Telefon funguje bezdrátově v síti U:fonu. Díky tomu lze zřídit pevnou linku i v místech, kde není telefonní přípojka zavedena, například na chalupě.


Pracovní stanice velikosti ultrabooku

Produktovou řadu HP Workstation rozšířily nové mobilní pracovní stanice HP ZBook Mobile Workstations 14, 15 a 17 s podporou rozhraní Thunderbolt, vylepšené stolní pracovní stanice a monitory HP série Z. Pracovní stanice přináší výkon čtvrté generace dvou- a čtyřjádrových procesorů Intel Haswell a nejnovější generaci grafik nVidia a AMD. HP ZBook je první 14“ pracovní stanice v provedení ultrabook a může být vybavena i dotykovým panelem. Model HP ZBook 15 zase umožní připojení displeje s rozlišením až 3 200×1 800 obrazových bodů (QHD+). Modely HP ZBook 15 a 17 nabízejí Thunderbolt I/O port, stejně jako volitelný panel DreamColor Display pro zobrazení věrných a konzistentních barev i u tiskových náhledů a na plochách velkých monitorů. Model HP ZBook 14 bude dostupný za cenu od 24 900 Kč.


Po Haswellu přijde ještě úspornější Broadwell

Intel už má ve vývoji další generaci procesorů, která má přijít po Haswellu, a to v roce 2014. Tentokrát se bude zmenšovat výrobní technologie z 20 na 14 nm, což mimo jiné umožní výrobu pasivně chlazených počítačů „dva v jednom“ a delší výdrž na baterie. Měl by stát i za rozvojem perceptuálních informačních technologií (počítač je schopen reagovat na projevy uživatele). Například už nyní je dostupná interaktivní kamera Creative Senz3D, jež snímá gesta uživatele, lze ji využít k počítačovým hrám a konferenčním videohovorům a umožňuje i hlasové ovládání.


Internet v budovách

Firma Ericsson přichází na trh s řešením, které má změnit trh s poskytováním mobilního internetu uvnitř budov. Její systém Radio Dot System umí napojením na stávající infrastrukturu zlepšit kvalitu mobilního internetu v budovách a poskytnout zákazníkům rychlé a kapacitně dostačující připojení prostřednictvím technologií UMTS a LTE. Zařízení bude na trhu k dispozici počátkem roku 2014. Současná řešení pro pokrytí signálem mobilních sítí uvnitř budov se soustřeďují na zajištění hlasových hovorů. Radio Dot System je první řešení, které umí zlepšit kvalitu mobilního internetu. Mobilní operátoři a vlastníci budov budou mít k dispozici koncové jednotky s kulatým designem. Ty se připojují prostřednictvím ethernetového kabelu k sítové infrastruktuře.


První 20“ tablet s rozlišením 4K

Panasonic Toughpad 4K UT-MB5 je první 20“ tablet na světě s rozlišením 4K. Je určen pro profesionály v oborech prodeje, marketingu a médií. Tablet je odolný (vydrží pád z výšky až 76 cm), výkonný a používá systém Windows 8 Pro. V prvním pololetí roku 2014 jej pak bude následovat specializovaný výkonný model pro 3D modelování a CAD aplikace.

Displej s rozlišením 4K (oproti Full HD má čtyřnásobek obrazových bodů) má poměr stran 15:10 a hustotou zobrazení 230 dpi a vejde se na něj snadno i strana formátu A3. Tablet je dodáván s elektronickým dotykovým perem, které umožňuje kreslení, přidávání poznámek a psaní jako na papíře. Pero dokáže pomocí infračervených signálů přesně rozeznat každý jednotlivý obrazový bod. Jde o nejlehčí a nejtenčí 20“ tablet – váží 2,35 kg a jeho tloušťka je 12,5 mm. S procesorem Intel Core i5 vPro, až 8 GB RAM, SSD diskem a grafickým adaptérem nVidia GeForce dokáže plynule zobrazit videa v ultravysokém rozlišení. V kombinaci s příslušenstvím, jako je stolní kolébka, ho lze využít i jako stolní počítač. Má port USB 3.0, slot pro kartu SD, konektor pro sluchátka a doplňkově i čtečku čipových karet. Kolébka navíc zajišťuje konektivitu přes rozhraní Ethernet a HDMI. Cena tabletu začíná na částce 4 509 eur.


Čtečka s multidotykovým displejem

PocketBook jako první implementuje do svých čteček multidotykový displej s rozlišením 800×600 bodů, postavený na technologii E-Ink Pearl a nazvaný Film Touch. Čtečka PocketBook Basic Touch má také výkonnější, 1GHz procesor a větší operační paměť (256 MB), takže je rychlejší při překreslování stran. Čtečka rovněž přichází s integrací služby Dropbox do firmwaru. Díky tomu může uživatel služby Dropbox snadno nahrát své knihy bez softwaru nebo kabelů. Čtečka je vybavena 4 GB paměti pro uložení dat, paměť lze rozšířit microSD kartou. Rozhraní Wi-Fi je samozřejmostí a uživatel mimo synchronizaci souborů může využít i internetový prohlížeč nebo on-line službu ReadRate.


Acer slaví 25 let notebooků TravelMate

Společnost Acer oslavila čtvrt století profesionálních přenosných počítačů TravelMate uvedením nových modelů. První TravelMate vyrobila v roce 1988 firma Texas Instruments, jejíž mobilní divizi Acer v roce 1997 zakoupil. Současnému propadu prodeje počítačů chce Acer čelit inovacemi. Má nové notebooky s dotykovým displejem i tablety, ke kterým je možné přidat klávesnici. Mezi zajímavé nové produkty patří TravelMate X313 (11,6“ HD IPS displej, 770 g), konvertibilní zařízení s Windows 8. Můžete použít buď samostatný tablet, případně ho vložíte do dokovací stanice, se kterou se propojí přes USB a napájecí kabel. Ke kompletu dostanete i obal s klávesnicí. Dostatečný výkon zajišťuje procesor Intel Core i5 a na baterie by měl tento zajímavý počítač vydržet asi osm hodin. K novinkám z oblasti klasických přenosných počítačů pak patří modely řady TravelMate P2, P4 a P6, které vypadají velmi dobře. Pro běžné uživatele jsou určeny modely řady P2 – 15,6“ TravelMate P255 a 14“ TravelMate P245 za cenu od 549 eur, pro menší firmy pak modely P4 (15,4“ TravelMate P455) a pro profesionální nasazení modely řady P6. 14“ TravelMate P645 váží jen 1,55 kg, má karbonové tělo, podsvícenou klávesnici, matný displej s rozlišením 1 366×768 a pohání ho procesory Haswell. Připravena je pro něj rozšiřující stanice. Na baterii by měl vydržet až osm hodin. Acer pro podporu prodeje svých přenosných počítačů chystá i zajímavou službu nazvanou Acer Promise: pokud se s nově nakoupeným notebookem něco stane během prvního roku, Acer jej vymění či opraví a vrátí kupujícímu polovinu nákupní ceny.


Ztráty dat

Podle průzkumu společnosti Intel mezi 744 firmami v ČR se více než polovina ukradených notebooků dostala do nepovolaných rukou bez systému na ochranu dat. Přitom ztrátu dat firmy vyčíslují na bezmála 1,2 milionu korun. Firemní notebooky se nejčastěji ztrácejí při cestování. Letiště, dopravní prostředky, nádraží či parkoviště a dálniční odpočívadla se staly osudnou každé druhé okradené firmě.


Dvojnabíječka do auta

Varta nabízí novu nabíječku USB Chager Car Set, díky které lze v automobilu nabíjet dvě USB zařízení z jedné zásuvky. Součástí dodávky jsou konektory miniUSB, microUSB a starší, 30pinový konektor pro zařízení Apple. Zařízení, které stojí 249 Kč, stačí zapojit do napájení v autě (12 V), a máte k dispozici 2× USB port. Spektrum zařízení, které je tak možné nabíjet, je široké. Zařízení s akumulátory běžné kapacity dokáže podle výrobce Varta USB Charger Car Set nabít za 2–3 hodiny. Na nabíječku se vztahuje tříletá záruka.


Miniaturní foťáček

Opravdu kapesní rozměry má fotoaparát Nikon Coolpix S02, který má obrazový snímač CMOS s rozlišením 13 milionů pixelů, disponuje 7,3 GB interní paměti a nabízí 3× optický zoom. Má dotykový displej, intuitivní rozhraní a blesk s xenonovou výbojkou. Umí také zaznamenat Full HD videosekvence. Program „Noční krajina“ umožňuje podle výrobce dosáhnout pěkných výsledků i při horším osvětlení, a to kombinací čtyř snímků pořízených s velmi rychlou frekvencí. Přístroj je dostatečně lehký (100 g) na to, abyste jej mohli mít zavěšený na krku. K dispozici jsou různá barevná provedení (bílá, růžová, modrá a zrcadlová) a cena je 2 990 Kč.


Rychlejší program pro úpravu fotografií

Česká společnost ZONER software uvedla novou verzi programu Zoner Photo Studio. Program pro správu a editaci fotografií nabízí ve verzi 16 snadnější třídění a popis fotografií, přepracované ovládání nástrojů v Editoru, podporu dotykového ovládání a mnoho dalších funkcí a novinek.

Největší změny zaznamenal v nové verzi programu Správce. V tomto modulu je nyní, kromě klasického zobrazení v režimu Průzkumník, na výběr zobrazení v režimech Náhled, Mapa a Porovnat. Nové režimy jsou navíc doplněny filmovým pásem, který funkce Průzkumníka nahrazuje. Náhled je vhodný pro prvotní procházení a třídění fotografií. V režimu Mapa lze fotkám přiřazovat GPS souřadnice pouhým přetažením snímku na mapu. Photo Studio 16 je první desktopovou aplikací pro práci s fotografiemi, která je optimalizovaná pro dotykové ovládání. Technologický pokrok lze vidět také na rychlosti programu, od náhledů v RAW modulu po běžné otáčení fotografií, vše je svižnější a plynulejší díky GPU a hardwarové akceleraci. Photo Studio 16 je v prodeji za cenu 1 499 Kč, uživatelé předchozí verze zaplatí 799 Kč.

Z INTERNETU

AUKRO. CZ V NOVÉM

Obchodní portál Aukro (http://www.aukro.cz) představil v polovině září svůj nový vzhled. Pro uživatele připravil jednodušší a více intuitivní podobu svých stránek. Změna se dotýká nejen vzhledu, ale projeví se také na uživatelských funkcích, hledání, filtrování a podobně. Nový vzhled přinesl především přesunutí nabídky kategorií z původního umístění v pravém sloupci na horní lištu. Větší důraz je také kladen na větší a přehlednější fotografie nabízeného zboží. Kromě designu však prošel změnou i proces registrace pro nakupující, na který se Aukro zaměřilo speciálně. Jednodušší je nyní nákup bez registrace.

Komentář redakce: Není žádným tajemstvím, že nový vzhled známého tuzemského portálu vychází z důvodu majetkového propojení z podoby polské verze Aukra Allegro.pl. Pro uživatele používající Aukro pravidelně a delší dobu jde o velmi razantní změnu, a to nejen v tom, že se přesunulo menu a přibylo volných bílých ploch na stránce. Výrazně zvětšeným políčkem pro vyhledávání totiž dává provozovatel uživateli jasný signál, že současný trend je vyhledávat zboží přímo, nikoli podle kategorií. Změna podoby webu je opravdu citelná. Aby proto Aukro své uživatele nevyděsilo, nabízí možnost přepnout stránky do původní podoby.

PODZIM NA SEZNAMU

Letošní podzim bude ve znamení velkých úprav stávajících služeb portálu Seznam.cz. Kromě úpravy vzhledu a nových funkcí internetové televize Stream.cz se chystají další novinky. Email dostane na podzim další volitelný vzhled, který navíc kromě svého „papírového“ vzhledu přinese i výrazné zjednodušení v oblasti funkcionalit. Úprav se na podzim dočká také služba Lidé.cz. I zde dojde ke zjednodušení služby – lidé ji už nyní nejčastěji používají jako seznamku, kde si skrze „vzkazník“ vyměňují soukromé zprávy. Podzimní úprava udělá ze služby ještě přímočařejší seznamku, která bude postavená na fotografiích.

Komentáře: Do velké říjnové internetové revoluce se Seznam odpíchl zářijovou změnou služby Počasí.cz. Díky spolupráci s dodavatelem dat, společností InMeteo, naleznou uživatelé na Počasí. cz nejen skutečnou venkovní teplotu, ale i stav oblačnosti. Nezbývá než držet palce, aby chystané změny na Seznamu měly pro uživatele jasný přínos a nad inovovanými službami se nezačaly stahovat mraky.

NOVÝ PORTÁL O ČEŠTINĚ

Společnost Lingea spustila internetový portál Nechybujte.cz, který je zdarma určen široké veřejnosti. Jedná se o vůbec první portál tohoto druhu, jenž u nás vznikl. Obsahuje tři aktuální lexikografická díla, která jsou výsledkem patnáctileté práce autorského týmu. Součástí portálu je moderní výkladový Slovník současné češtiny s rozsahem 70 000 hesel. Po více než padesáti letech získává česká veřejnost nový původní výkladový slovník. Dále zde najdete nejobsáhlejší Slovník českých synonym a antonym a Pravidla českého pravopisu, která obsahují o 50 % více slov než dosud vydaná Pravidla českého pravopisu z roku 1993. Užitečným pomocníkem je nástroj na doplnění diakritiky, který za vás automaticky doplní do textu háčky a čárky. Smyslem portálu je usnadnit uživatelům vyhledávání správných podob slov, jejich tvarů a synonym a také přispět k rozvíjení jazykové kultury.

 

Dokumenty ke stažení