Přejít k hlavnímu obsahu

Inkoustové multifunkce se superlevným tiskem

Správně zvolené inkoustové multifunkční zařízení dokáže skloubit vynikající tisk a výbavu s nízkými provozními náklady. V tomto testu jsme se soustředili na inkoustová zařízení s co nejlevnějším tiskem a porovnali jsme je s cenově srovnatelnými laserovými multifunkčními přístroji.

MICHAL BAREŠ

 

MICHAL BAREŠ
Z hlediska provozních nákladů je inkoustový tisk pro malé kanceláře výhodnější než tisk laserový. Kvalitou tisku kancelářských dokumentů a rychlostí je ale podobně drahé laserové multifunkce překonávají. Před nákupem tedy doporučujeme zvážit individuální potřeby.

 

Výběr pracovního multifunkčního zařízení je trochu podobný výběru nového automobilu. Někdo klade důraz na rychlost, někdo na výbavu a pohodlí a jiný na velikost úložného prostoru. Všichni pak požadují nízké provozní náklady. Málokoho a priori zajímá, zda bude jezdit na benzín, nebo na naftu. I z toho důvodu jsme do tohoto testu inkoustových zařízení zařadili pro srovnání jeden laserový a jeden LED multifunkční přístroj. Největší důraz jsme při výběru testovaných zařízení kladli právě na tiskové náklady, které tvoří celých 40 procent celkového hodnocení. Shodně po 20 procentech jsme pak přiřadili bodovému hodnocení rychlosti tisku, kvality tisku a výbavy. Pokud máte při hodnocení multifunkčních zařízení jiné preference, můžete silné a slabé stránky testovaných modelů snadno odvodit z naší výsledkové tabulky. Dvě laserové multifunkce, které jsme do tabulky zařadili pro srovnání, prošly naprosto stejnými testy jako inkoustové modely.

Výbava: Skoro vše v jednom

Test byl zaměřen na inkoustová multifunkční zařízení nejvyšší kategorie, od kterých jsme očekávali kromě plné výbavy, dostatečné rychlosti a kvality tisku hlavně nízké tiskové náklady. Většina z testovaných přístrojů se totiž hodí převážně pro malé kanceláře nebo nejnáročnější domácí uživatele. Potěšilo nás, že jsme u všech modelů nalezli ve standardní výbavě možnost připojení k síti, téměř všude i bezdrátové. Většina zařízení obsahuje automatický podavač dokumentů, který se hodí zejména pro skenování nebo kopírování vícestranných předloh. Standardní součástí této kategorie multifunkčních zařízení je dále fax, čtečka paměťových karet, grafický displej a většinou i duplexní jednotka pro snadný oboustranný tisk. V testu jsme se také setkali se dvěma multifunkcemi HP OfficeJet 7610 a Brother MFC-J6510DW, které kromě tisku na větší papír formátu A3 nabízí i velkoplošný skener formátu A3.

Tisknout lze i skoro zdarma

Z výsledku testu vyplývá, že inkoustový tisk je v kategorii zařízení s cenou do 10 000 Kč levnější než tisk laserový. Na trhu jsou modely s opravdu levnými provozními náklady a jedna z testovaných inkoustových multifunkcí tiskla v podstatě zadarmo. Pokud bychom se měli rozhodovat jen podle tiskových nákladů, test by s náskokem několika délek vyhrál Epson L550, který používá inkoustové zásobníky s extrémním objemem 70 ml, na které dokáže vytisknout 4 000 černobílých, resp. 6 500 barevných stran. Na rozdíl od ostatních zařízení v testu jsou součástí balení plnohodnotné zásobníky a v době testu navíc výrobce ke každé L550 přibaloval zdarma dvě balení černého inkoustu. Zákazníci, kteří se rozhodnou pro tento model, tak dostanou v ceně spotřební materiál na vytištění 12 000 černobílých stran a 6 500 stran barevných. Až tento objem stran vytisknou a půjdou si koupit nové 70ml lahvičky s inkoustem, zaplatí za každou z nich (K, C, M, Y) doporučenou cenou 157 Kč, takže další stránky budu tisknout s provozními náklady 4 haléře na jednu černobílou stránku, resp. 11 haléřů na stránku barevnou. Tato multifunkce má ale bohužel o něco horší kvalitu tisku a je i pomalejší než konkurence, takže celkově v testu skončila až na pátém místě. Podrobněji se k ní vrátíme dále.

Několikanásobně dražším, přesto ale levným tiskem se však mohou pochlubit i další testovaná multifunkční zařízení, hlavně HP Officejet Pro 276dw a Brother MFC-J6510DW. Stejně jako u ostatních modelů i u nich ale záleží hodně na tom, zda koupíte obyčejné, nebo „XL“ kartridže. V tabulce najdete rozepsané tiskové náklady všech zařízení jak při použití standardních, tak při použití velkoobjemových inkoustových zásobníků.

HP Officejet Pro 276dw používá XL kartridže, které vystačí až na 2 500 černobílých nebo 1 500 barevných stran, a díky tomu dokáže vytisknout černobílou stránku za 28 haléřů a barevnou za 1,34 Kč. I se standardními kartridžemi ale nabídne rozumně levný tisk na úrovni 0,47 Kč, resp. 1,53 Kč. Pouze velkoobjemové kartridže pak doporučujeme zájemcům o multifunkci Brother MFC-J6510DW, která s nimi dokáže vyprodukovat monochromatickou stránku za 36 haléřů a barevnou za 1,68 Kč. Pokud bychom však do tohoto multifunkčního zařízení instalovali pouze standardní kartridže, jeho tiskové náklady se zvýší na vysokou cenu 1,01 Kč za černobílou stránku, a dokonce 2,95 Kč za stránku barevnou. Rozdíl je to přímo propastný, takže doporučujeme dát si při nákupu dobrý pozor na to, jaké zásobníky kupujeme. Obdobná situace bohužel platí i u druhého testovaného zařízení, označeného Brother MFC-J625DW. Rozdíl mezi tiskovými náklady při použití standardních a velkoobjemových kartridží najdeme u všech testovaných tiskáren, u žádných ale tak markantní jako v případě obou zařízení Brother.

Velkoobjemové kartridže a slušné tiskové náklady konečně nabízí i Canon, který je jinak specialistou hlavně na kvalitní tisk fotografií. Testovaná multifunkční zařízení Pixma MX925 a Pixma MG7150 používají jako jediná speciální fotografické inkousty, díky nimž je lze použít nejen k tisku pracovních dokumentů, ale i k tisku fotografií. Dovolujeme si říct, že Pixma MX925 je první inkoustovou multifunkcí Canon, kterou můžeme z hlediska tiskových nákladů doporučit i pro kancelářský provoz, a to hlavně díky černé XXL kartridži pro tisk až 1 000 stran A4. Vedle vynikajícího fototisku má vše, co je v kanceláři třeba: automatický duplexní tisk, automatický podavač dokumentů (ADF), fax, čtečku paměťových karet i USB médií a možnost zapojení jak do Ethernetu, tak bezdrátové sítě. Navíc má spodní podavač s kapacitou 250 listů A4 a přídavný horní podavač na 20 archů fotografického papíru.

Kancelářské potřeby: Hodně inkoustu potřebuje hodně papíru

Pořizujeme-li si tiskárnu pro větší tiskové objemy, oceníme kromě síťového připojení i dostatečně robustní zpracování a velkou kapacitu zásobníků pro vstup a výstup papíru. Paradoxně nejmenší kapacitu vstupního zásobníku papíru má multifunkční zařízení s největším potenciálem pro velkoobjemový tisk, tedy Epson L550. Navzdory ohromnému externímu inkoustovému zásobníku vypadá zbytek multifunkčního přístroje poměrně drobně a nezabere na stole moc místa. Problém je, že kvůli úspoře místa osadil výrobce své zařízení nejen malým zásobníkem pro vstup papíru s kapacitou pouhých 100 listů A4, ale také miniaturním výstupním zásobníkem, který kapacitně naprosto neodpovídá tiskovému potenciálu stroje. V podstatě ani nejde o výstupní zásobník, je to jen výklopný kus plastu, který navíc nepodpírá celou plochu listu A4, ale pouze střed, takže pokud zapomenete odebrat větší množství vytištěných dokumentů, mohou se snadno vysypat na stůl. Stejně malý vstupní zásobník má i Brother MFC-J625DW, ten je ale alespoň vybaven výstupem na 50 listů.

Malou kapacitu výstupního zásobníku vyčítáme i oběma A3 multifunkčním zařízením, do kterých se sice na vstupu vejde až 250 listů A4, ale ze záhadného důvodu mají výstupní kapacitu pouze 75 listů (HP OfficeJet 7610), nebo dokonce jen 50 listů A4 (Brother MFC-J6510DW). To samé však platí i o zařízení Canon Pixma MX925.

Rychlost tisku: Téměř stejná, duplex a ADF s rozdíly

Pokud hodně tisknete, potřebujete kromě nízkých nákladů i dostatečnou rychlost. V tomto ohledu nás žádné z testovaných multifunkčních zařízení nezklamalo. 18stránkový PDF dokument ve standardní kvalitě zvládla většina zařízení vytisknout za 90 až 180 sekund, což pro potřeby běžné kanceláře stačí. Ještě rychlejší byl tisk 18stránkového dokumentu v režimu „draft“, který všechny multifunkce zvládly v rozmezí 60 až 84 sekund. U tohoto režimu ale hraje důležitou roli to, zda výrobce klade vyšší důraz na kvalitu tisku, nebo na rychlost. U inkoustových zařízení většinou platí, že pomalejší náhledový tisk má vyšší kvalitu. Ukázky kvality draftového tisku, stejně jako tisku jednoduchého loga, najdete pod výsledkovou tabulkou. První vytištěné strany jsme se i u nejpomalejších modelů dočkali do 20 sekund od odeslání úlohy (10stránkového obchodního dopisu s logem) do tiskárny.

Větších rozdílů jsme byli svědky při oboustranném duplexním tisku, ve kterém byla z inkoustovek nejrychlejší multifunkce HP Officejet Pro 276dw, jež rovněž excelovala v rychlosti kopírování 10stránkové předlohy z ADF podavače.

Kvalita: Text dobrý, grafika použitelná

U inkoustových tiskáren je na rozdíl od laserových „stránkových“ zařízení kvalita tisku spojena s rychlostí. Čím kvalitnější tisk požadujeme, tím déle se bude tisknout. Pořizujemeli si multifunkční zařízení hlavně pro kancelářské účely, bude nás nejvíce zajímat kvalita tištěného textu a tzv. „obchodní grafiky“, tedy grafů a log. Všechna zařízení v testu produkovala použitelné výsledky, nejlepší text ale vytiskly stroje od Canonu a HP. Pokud je však pro vás kvalita tištěného textu alfou a omegou, doporučujeme vybrat laserové zařízení, které nabízí v tomto ohledu o třídu lepší výsledky. Jestliže pak většinou tisknete na běžný kancelářský papír a nechcete utrácet za speciální kancelářský papír pro inkoustové tiskárny, platí stejná situace i pro grafy a loga, které vypadají na laseru mnohem lépe. Jediné, v čem se z hlediska kvality tisku nedokážou laserová multifunkční zařízení vyrovnat těm inkoustovým, je tisk fotografií na fotopapír.

Potěšilo nás, že ačkoliv Epson L550 nabízí o něco horší (ale stále pro běžné účely akceptovatelnou) kvalitu tisku než konkurence, dokáže dobře tisknout fotografie, a to za zlomek ceny než jiné inkoustové tiskárny. Tisknete-li fotografie pro běžné prezentační účely a nepotřebujete-li dokonalou kvalitu zpracování šedých odstínů, můžete se na Epson L550 klidně spolehnout. S přehledem nejlepší fototisk mají obě zařízení Canon, zvláště pak šestiinkoustová multifunkce Pixma MG7150. Nejuniverzálnější poměr mezi rychlostí a kvalitou tisku obchodní grafiky a textu nabízí HP Officejet Pro 276dw, HP OfficeJet 7610 a velmi dobrý je v tomto ohledu i Brother MFC-J625DW.

michal.bares@chip.cz

NEJLEPŠÍ MULTIFUNKČNÍ ZAŘÍZENÍ

Výsledky testovaných zařízení byly vyrovnané a ani jedno z nich nás nezklamalo tak, abychom jej nemohli doporučit. Každý model je silný v něčem jiném, ale bodové hodnocení je neúprosné a vítěz může být jen jeden. Tentokrát je jím multifunkční zařízení HP Officejet Pro 276dw, které kombinuje nízké tiskové náklady a kvalitní tisk textu i fotografií a navíc získalo maximální hodnocení v oblasti výbavy. Je to téměř ideální univerzální kancelářský pomocník, který se navíc snadno ovládá a je zasazen do dostatečně robustního těla. Při provozu jsme nezaznamenali žádné problémy s průchodem papíru, ovládání je jednoduché a tiskárna má krytý vstupní zásobník papíru, takže se ani nezanáší prachem.

S přehledem nejnižší tiskové náklady nabízí zařízení Epson L550. Tisknete-li hodně a nevadí vám o pár procent horší kvalita tisku, je to vynikající volba. Můžeme mu vytknout poněkud subtilnější konstrukci, omezenou kapacitu zásobníků papíru, absenci duplexního tisku, nemožnost přímého tisku z paměťových karet a USB flash disků i trochu pomalejší tisk, ale tiskové náklady na úrovni 4 haléřů na černobílou stránku a 11 haléřů na stránku barevnou jsou nepřekonatelně dokonalé. Navíc je v dodávce plnohodnotný objem inkoustových kartridží a spotřební materiál na 12 000 stran černobílého tisku. Znovu opakujeme: Z hlediska nákladů dokonalé zařízení například pro školy a další instituce s omezeným rozpočtem.


INKOUST VERSUS LASER DO 10 000 KČ

Díky velkoobjemovým zásobníkům tisknou inkoustová multifunkční zařízení levněji než cenově srovnatelná laserová či LED zařízení. Mají také nižší příkon ve stand-by režimu, což ročně ušetří pár desítek korun. V případě tisku na fotopapír pak inkoustové tiskárny zajistí vyšší kvalitu fotografií.

Testovaná laserová a LED multifunkční zařízení mají na druhou stranu mnohem lepší kvalitu tisku obchodních dokumentů a textu, jsou všeobecně rychlejší a díky větší velikosti disponují i vyšší kapacitou vstupních a výstupních zásobníků papíru. Rychleji pracují s dokumenty podávanými z ADF a OKI MC342dn nabízí rychlejší duplexní tisk (tiskárna HP LaserJet Pro 200 MF276nw bohužel není vybavena duplexním tiskem).

Výhodou laserových a LED tiskáren je vyšší odolnost tištěných materiálů proti blednutí následkem ultrafialového světla i proti rozmazání výtisků vodou či lihovým propisovačem. Právě vyšší stálost tisku může být důležitá pro ekonomické či právní kanceláře, které musí výtisky uchovávat delší dobu. Na druhou stranu, pokud potřebujete tiskárnu k tisku krátkodobých materiálů (například ve školství při tisku písemných prací, esejů či hand-outů), klidně používejte inkoustovou tiskárnu Epson L550, jejíž tisk je doslova za hubičku.

Obě laserová multifunkční zařízení prošla stejnou testovací procedurou jako testovaná inkoustová multifunkční zařízení a pro porovnání uvádíme výsledky testu v tabulce, kde můžete snadno zjistit jejich slabé i silné stránky.


JAK CHIP TESTOVAL INKOUSTOVÁ MULTIFUNKČNÍ ZAŘÍZENÍ

V tomto testu jsme kladli hlavní důraz na ekonomičnost tisku. Předpokládáme, že testované modely budou nasazeny převážně v domácích či menších kancelářích, kde se počítá s vyššími tiskovými objemy, takže jsme tiskové náklady povýšili na 40 %. 20 procenty jsme hodnotili rychlost tisku, kvalitu tisku a výbavu. Co se výbavy týče, hodnotili jsme konektivitu tiskáren, množství papíru, který se vejde do vstupního a výstupního zásobníku, možnost duplexního tisku, přítomnost faxu a ADF podavače i podporu pro různé operační systémy.

Pokud se vám procentuální váha jednotlivých hodnocení nezdá, ve výsledkových tabulkách podrobně rozepisujeme bodové hodnocení zkoumaných kategorií, takže si sami můžete vybrat tiskárnu, která nejlépe vyhovuje právě vašim požadavkům.

Při výpočtu tiskových nákladů jsme tentokrát vycházeli z doporučených cen spotřebního materiálu, takže vzhledem k vysokým maržím prodejců můžete sehnat originální inkoustové kartridže i o třetinu levněji, než uvádíme v našem testu.


EPSON L550

Ohromné externí zásobníky inkoustu propůjčují tomuto multifunkčnímu zařízení zjev laboratorního zařízení nebo průmyslové tiskárny. Na pravém boku se nachází „akvárium“ rozdělené do čtyř nádržek pro jednotlivé inkousty, přičemž do každého oddělení se vejde neuvěřitelných 70 ml inkoustu. Na rozdíl od konkurenčních inkoustovek nekupujeme do této multifunkce klasické kartridže, ale 70ml lahvičky (každá za doporučenou cenu 157 Kč), které se vlijí do zásobníku. Po prvním plnění zásobníků do sebe musí tiskárna načerpat inkoust do celého potrubí od zásobníků k tiskové hlavě, což může trvat až 20 minut, ale pokud nenecháte inkousty dojít, tak tuto operaci už poté nemusíte nikdy opakovat.

Kapacita inkoustových kartridží tak podle výrobce vystačí na vytištění 4 000 černobílých nebo 6 500 barevných stránek. Výrobce ale pro výtěžnost používá vlastní srovnávací metodiku, která pouze simuluje zavedený standard ISO/IEC24712. Výsledky podle správně provedeného testu ISO/IEC24712 by tak mohly dopadnout trochu jinak, s ohledem na brutální objem inkoustu v nádržkách však Epson přesto nabízí zdaleka nejvyšší výtěžnost ze všech testovaných zařízení.

 

Dokumenty ke stažení