Přejít k hlavnímu obsahu

Chrome aplikace pro pracovní plochu

Poté, co ovládl internetové vyhledávání i surfování a následně i svět operačních systémů pro smartphony a tablety, zahajuje Google útok na počítače s Windows.

RADEK KUBEŠ

Google vytvořil nebo formou akvizic nakoupil celou řadu zajímavých aplikací, které měly až donedávna jednu zásadní nevýhodu: nebylo je možné používat bez připojení k internetu. U nás, kde je mobilní internetové připojení (mimo velká města) nejen velmi nestabilní a pomalé, ale také značně drahé, je to velký handicap. Nyní se však můžete pustit do testování nové sady užitečných programů od Googlu i dalších nezávislých tvůrců, z nichž některé už připojení k internetu nepotřebují. Jedno přitom mají společné: pohání je jádro internetového prohlížeče Google Chrome, který je již delší dobu celosvětově nejpoužívanější aplikací pro surfování po internetu.

Sada nových aplikací pracuje v samostatném okně (tedy už nikoli v okně prohlížeče), podobně jako další programy pro Windows. Kromě operačních systémů Microsoftu je přitom podporován i Chrome OS, pohánějící chromebooky. Podpora pro Linux a OS X (pro které prohlížeč Chrome existuje) se připravuje.

Spouštěč aplikací Chrome

Svoji cestou za aplikacemi Googlu začněte na stránce chrome. google.com/webstore/launcher, kde je třeba kliknout na přihlašovací tlačítko k vašemu účtu u Googlu. Ihned potom se Spouštěč aplikací Chrome umístí na hlavní panel vašich Windows – aniž by se spouštěl instalační průvodce nebo bylo třeba cokoli nastavovat. Samozřejmě je ale potřeba mít instalovaný prohlížeč Chrome.

Seznam aplikací v nabídce Spouštěče se bude lišit podle toho, jaké máte v prohlížeči Chrome instalovány doplňky. Některé z nich (ty, u kterých to dává smysl) se totiž také zařadí do seznamu ve Spouštěči aplikací. Pokud se vám nelíbí, že jsou všechny aplikace zařazeny ve Spouštěči, a chtěli byste na hlavním panelu mít jen ty, které budete často používat, můžete si jejich ikonky snadno přetáhnout myší na hlavní panel a následně z něj Spouštěč odepnout.

Aplikace do prohlížeče

Do základní výbavy Spouštěče aplikací Chrome patří zatím především aplikace spouštěné v okně internetového prohlížeče Chrome. Jako typický příklad uveďme aplikaci Gmail pro přístup k vašemu e-mailovému účtu na stejnojmenném serveru. Zdatným společníkem této aplikace je Gmail Offline, doplněk, který vám umožní číst přijaté zprávy a psát nové e-maily i bez připojení k internetu. K odeslání připravených e-mailů dojde hned při následujícím připojení počítače k internetu. Zajímavé je, že off-line verze Gmailu je podstatně přehlednější a použitelnější než klasické internetové rozhraní této poštovní schránky.

Mezi další aplikace, ke kterým získáte rychlý přístup prostřednictvím Spouštěče aplikací Chrome, patří ještě například Disk Google, Dokumenty Google, Mapy Google nebo například Picasa, webová aplikace pro ukládání fotografií, dnes těsně provázaná se sociální sítí Google+. Ke cti Googlu je třeba dodat, že nijak nediskriminuje konkurenční webové aplikace, takže ve Spouštěči najdete například i rychlé odkazy na úložiště SkyDrive a e-mailovou službu Outlook.com od Microsoftu, aplikaci na správu poznámek Evernote, cloudové úložiště Dropbox nebo webový editor fotek Pixlr-o-matic, obsahující funkce ve stylu oblíbeného Instagramu.

Programy pro pracovní plochu

Až doposud jsme se pohybovali v nabídce webových programů, které běží přímo v okně prohlížeče a k jejichž spuštění by vám v podstatě stačila záložka v Chrome. Jak ale bylo zmíněno v úvodu tohoto článku, hlavní novinkou jsou samostatně pracující aplikace, využívající pouze jádro internetového prohlížeče Chrome. Ve Spouštěči aplikací Chrome je poznáte podle toho, že u jejich ikonky není v levém dolním rohu malá šipka.

Přehled takových aplikací najdete na stejném místě jako doplňky a rozšíření pro Chrome, tedy na adrese chrome.google. com/webstore. Mají zde dokonce svoji vlastní kategorii, zařazenou v nové složce »Sbírky / Na plochu«. Aktuálně je k dispozici něco přes dvě desítky aplikací (z toho několik her), lze však předpokládat, že se jejich nabídka bude postupně rozrůstat. Aplikace jsou dostupné zdarma a jejich instalace v prostředí internetového prohlížeče je velmi snadná – stačí jen potvrdit oprávnění nové aplikace, a ta je obratem stažena a instalována do vašeho počítače. Velkou výhodou je synchronizace instalovaných aplikací na všech vašich počítačích, kde máte instalován Spouštěč aplikací Chrome a zadán stejný účet Google.

Těšíme se na další

Aplikace pro pracovní plochu ukládají svá data na pevný disk počítače a mohou využívat i různá externí zařízení, připojená přes USB či Bluetooth. Praktickou výhodou spouštění Chrome aplikací v samostatném okně je také přehlednější ovládání a – třeba v případě přehrávače streamované hudby Exfm -i menší velikost okna s ovládacími prvky oproti zobrazení v internetovém prohlížeči.

U Chrome aplikací oceníte i jednu ze zásadních výhod aplikací poskytovaných z cloudu – automaticky se aktualizují, takže můžete bez vlastního přičinění vždy pracovat s jejich nejnovější verzí. Bude zajímavé sledovat, které nové aplikace a jak rychle budou přibývat, ať už přímo od Googlu, nebo od dalších vývojářů, a to především programy použitelné i bez připojení k internetu.

radek.kubes@chip.cz

ZAJÍMAVÉ CHROME APLIKACE PRO PRACOVNÍ PLOCHU

MagistoDo videoeditoru Magisto vložíte fotografie a videozáběry, pořízené třeba mobilním telefonem, vyberete si styl filmu a použitý soundtrack (z nabídky nebo vlastní hudební soubor), a pak už můžete nechat program pracovat. O vytvoření výsledného videa vás Magisto informuje e-mailem.

Google Keep Jednoduchá aplikace přímo od Googlu slouží k archivaci a sdílení vašich poznámek (text doplněný případně o fotografie) ve všech vašich počítačích nebo smartphonech či tabletech. K poznámkám budete mít přístup i prostřednictvím webového prohlížeče z libovolného dalšího počítače.

Pixlr Touch Up Šikovná aplikace slouží k základním i kreativnějším úpravám fotografií, uložených ve vašem počítači nebo na Disku Google. Připraveny jsou nástroje na ořezávání, otáčení nebo změnu velikosti vašich fotografií, stejně jako funkce pro úpravu kontrastu a barev nebo různé efekty.

Pocket Služba dostupná jak prostřednictvím internetového prohlížeče, tak i formou aplikací pro smartphony a tablety s iOS či Androidem vám umožní uložit si články, které vás na internetu zaujmou, k pozdějšímu přečtení, třeba cestou do práce. Pro použití aplikace Pocket si musíte zřídit uživatelský účet.

Wunderlist Velmi přehledný seznam úkolů, tříděných do složek a opatřených termínem splnění, můžete sdílet na všech svých zařízeních, včetně smartphonů a tabletů s Androidem a iOS. Přihlásit se můžete prostřednictvím nového uživatelského účtu nebo Facebooku, ovládání je naprosto jednoduché.

Marqueed Screenshots Bez vytváření jakéhokoli uživatelského účtu můžete z programu Marqueed Screenshots okamžitě na internetu vystavit jakýkoli obrázek a opatřit jej komentářem. Program nahraje obrázek na svůj server a poskytne vám odkaz, který můžete odeslat svým přátelům. Také oni pak mohou přidávat komentáře.

Exfm Internetová služba Exfm vám nabídne hudbu přesně podle vašeho přání. Pomocí vyhledávače si nastavíte playlist svých oblíbených skladeb, nebo můžete dát na doporučení ostatních uživatelů. Ovládání aplikace Exfm je pohodlnější než používání hudební služby v prostředí webového prohlížeče.

VNC Viewer VNC slouží ke vzdálenému ovládání počítače prostřednictvím internetu. Kromě klasické ovládací aplikace pro instalaci do počítače s Windows můžete použít i alternativu pro prohlížeč Chrome. Nastavení jsou velmi jednoduchá -zvolíte jen IP adresu ovládaného počítače a kvalitu obrazu.


Herní notebook

Firma Asus začala prodávat herní notebook G750, který designově navazuje na předchozí modely řady G, inspirované tvary vojenské technologie stealth. Počítač je vybaven čtyřjádrový procesorem Intel Core i7 čtvrté generace (Haswell), samostatnou grafickou kartou nVidia GeForce GTX 770M se 3 GB vlastní grafické paměti a výkonným chlazením na zadní straně. Hernímu zaměření tohoto stroje odpovídají kromě designu i nejrůznější detaily – podsvícená klávesnice s numerickým blokem je přizpůsobena potřebám hráčů, k dispozici je multidotykový touchpad, opěrky dlaní nebo speciální úprava displeje pro snížení únavy očí. Herní zážitky zprostředkuje velký, 17,3“ displej v matné úpravě s Full HD rozlišením 1 920×1 080 bodů. Jako úložiště pro data slouží 750GB pevný disk s rychlostí 7 200 otáček za minutu a nechybí ani optická mechanika. Funkce ROG AudioWizard umožňuje úpravu nastavení zvuku na základě individuálních požadavků hráčů nebo výběr z pěti přednastavených zvukových režimů podle typu hry. Herní notebook se bude prodávat za 29 000 Kč.


Scan&Go

V pražském hypermarketu Globus Čakovice funguje nový program Scan&Go, který poprvé v ČR nabízí zákazníkům možnost skenovat si zboží při vkládání do vozíku a u pokladny ho pouze zaplatit. Zajímavý způsob nakupování využívá v hypermarketu Globus v Praze-Čakovicích už 5 000 registrovaných zákazníků, kteří tak šetří svůj čas – nemusejí čekat u pokladny ani vykládat zboží na pokladní pás. Na začátku nákupu si zákazník vyzvedne mobilní ruční skener a zboží sám skenuje. Celkovou hodnotu nákupu má pod kontrolou.


Monitory napájené pouze přes USB

Přenosné monitory MB168B a MB168B+ firmy Asus jsou určené k notebookům nebo počítačům a připojují se k nim pouze pomocí jednoho standardního kabelu USB 3.0, takže s sebou nemusíte nosit napájecí adaptér ani videokabel. Monitory mají displej s úhlopříčkou 15,6 palce (rozlišení Full HD nebo 1 366×768) a díky tloušťce 8 mm a hmotnosti 800 g jsou to jedny z nejtenčích a nejlehčích monitorů. Panel s LED podsvícením má při provozu spotřebu pouhých 5 W. Monitory dokážou rozpoznat svou orientaci a automaticky otočí obraz na šířku nebo na výšku. Rovněž provedou automatickou úpravu jasu podsvícení podle úrovně okolního osvětlení. Dodávají se s ochranným pouzdrem ASUS Smart Case, které zároveň slouží jako nastavitelný stojan. Doporučená cena modelu MB168B je 4 890 Kč.


Xeon zlevní provoz datacenter

Na konferenci IDF byla představena rodina procesorů Intel Xeon E5–2600 v2 (kódové označení „Ivy Bridge-EP“). Nová rodina procesorů je postavena na 22nm výrobním procesu, díky čemuž bylo dosaženo úspory energie, a to až o čtyřicet pět procent oproti předchozí generaci. Procesory mají až dvanáct jader a nabízejí o padesát procent vyšší výkon. Hodí se pro aplikace vyžadující vysoký výkon, řešení typu cloud a pro firemní segment. Jejich nasazení podle Intelu podstatně zlevní provoz datových center.


Počítač ovládaný pohybem rukou

Zákazníci HP se mohou těšit na počítače a tablety s novým designem, multioperačními systémy, cloudovými službami či intuitivnějšími možnostmi ovládání. Mezi zajímavé novinky patří první notebook s integrovanou technologií Leap Motion – HP ENVY17 Leap Motion Special Edition. Technologie Leap Motion snímá přirozené pohyby rukou a prstů „ve vzduchu“ a využívá je k navigaci a ovládání aplikací. Notebook je vybaven 17,3“ displejem s rozlišením až Full HD. Dostatečný výkon zajišťuje nejnovější generace procesorů Intel a grafik nVidia. Dalším zajímavým produktem je ultrabook HP Spectre13 x2, který spojuje v jednom těle funkcionalitu notebooku a tabletu. Jde o první přístroj tohoto typu s bezvětrákovým provedením -tedy s pasivním chlazením komponent. Hybridní ultrabook s odnímatelnou klávesnicí obsahuje 4. generaci procesorů Intel.


Z INTERNETU

PO STOPÁCH VĚDY

Český Google spustil ve spolupráci se společností Scio nový projekt s názvem Po stopách vědy (http://www.postopachvedy.cz), do kterého zapojí i samotnou veřejnost. Cílem je nadchnout žáky pro vědu, poznávání a objevování, a to prostřednictvím představení významných českých vynálezců a jejich zajímavých objevů. Projekt je součástí celoročního programu Google pro vzdělávání v Česku v oblasti podpory vzdělávání ve vědeckých a technických oborech včetně matematiky (STEM), které přispívají k rozvoji znalostní ekonomiky. Projekt „Po stopách vědy“ vznikl na základě diskusí s odborníky, kteří řeší problém zhoršující se gramotnosti mladších žáků v oblasti matematiky a přírodních věd (mezinárodní srovnání). Z Česka přitom pochází celá řada historicky významných osobností i mnoho talentů současné vědy, na čemž projekt staví. Iniciativa má podpořit zájem o STEM obory (vědecké, technické, matematické) a inspirovat novou generaci úspěšných vědců, techniků a vynálezců.

VIDEOFLOT.CZ V OSTRÉ VERZI

Brněnský startup Videoflot.cz spustil 1. října ostrou verzi svého webu. Vše stojí na jednoduché myšlence: Dobrá videa jsou perfektním marketingovým nástrojem, ale bez znalosti konkrétních lidí je časově náročné a finančně nákladné je vyprodukovat. Videoflot bude pro zadavatele videa zdarma, takže kdokoliv si zde může zadat poptávku a nemusí nic platit. Tvůrci, pro něž je služba zdrojem zakázek, mohou stále využívat neplacený základní účet a v případě zájmu o bonusové služby využít nabídky prémiového účtu Superflot. S tímto účtem uvidí tvůrce čerstvé poptávky jako první, o každé nové poptávce bude notifikován e-mailem, bude mít přístup k databázi veřejných zakázek a další vychytávky. Nová verze přináší celou škálu nové funkcionality a zbrusu nový design, vyladěný na základě ročního testování. Videoflot se umístil na 3. místě v soutěži Vodafone Nápad roku 2012, prošel brněnským akcelerátorem StarCube a prestižním chilským programem StartUp Chile.

 

Dokumenty ke stažení