Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, Photoshop, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších.
OBSAH
WINDOWS
1/ Windows XP/Vista/7 Deaktivace hardwarového vypínacího tlačítka
2/ Windows 7 Explorer.exe a řešení problémů s plochou
3/ Windows XP/Vista/7 Odhalení sdílených složek
4/ Windows Vista/7 Plocha Windows trvale beze změn
5/ Windows 7 Reaktivace seznamu naposledy otevřených dokumentů
6/ Windows Vista/7 Skrytí diskové jednotky ve Windows
7/ Windows 7 Eliminace vyhledávání ve Windows
8/ Windows 7 Zadávání dat pomocí virtuální klávesnice
9/ Windows vista/7 Generátor bezpečných náhodných hesel
OFFICE
10/ Word 2007/2010 Nastavení dělení slov v textových dokumentech
11/ Excel 2003/2007/2010 Rozdělení obsahu buňky
PROFITIP
Thunderbird Šifrování e-mailů v Thunderbirdu
HARDWARE
12/ Klávesnice Vyřešte sami problém s nefunkční klávesnicí
13/ Inkoustové tiskárny Obecné tipy pro doplňování inkoustových kartridží
14/ Baterie Baterii můžete trénovat, aby vydržela déle a nemusela se tak často nabíjet
15/ Grafická karta Řešení problémů s montáží a instalací grafické karty
16/ Osobní počítače Nečekané hlášení BIOS při startu počítače
17/ TFT monitory Zjistěte si maximální rozlišení dokovací stanice nebo přepínače
18/ PC Jak úspěšně zjistit, nebo vymazat heslo systému BIOS
PROFITIP
Wondershare LiveBoot 2012 Krabička poslední záchrany
FOTO
19/ Portrétní fotografie Při fotografování portrétů používejte odraznou desku
20/ Plánování fotografií Dlouhodobě sbírejte nápady na zajímavé snímky
21/ Noční fotografie Zachyťte dynamické světelné stopy automobilů
22/ Noční fotografie Trik se světlem ve tvaru hvězdy
23/ Umělecké fotografie Zachyťte na fotografii světelnou kresbu pomocí baterky nebo LED světla
24/ Fotografování na cestách Přistupujte k lidem otevřeně
25/ Výběr objektu Neexistuje špatné počasí – jen špatný motiv
26/ Studiová fotografie Pracujte pokud možno v bezprašném prostředí a ušetřete si práci při postprocesingu
27/ Analogové hodiny na fotografii Vždycky nastavte úsměv
28/ Fotografie zvířat Zachyťte uvolněné pohyby a bez blesku
29/ Fotografování událostí Nastavte si režim série snímků
30/ Výběr objektu Zachyťte atmosféru rodinných snímků ve večerních hodinách
PROFITIP
Tenorshare iPhone Data Recovery 2.6.1.2 Smazaný iPhone? Nevadí
ANDROID & IOS
31/ Android Kontrola a limit přenesených dat
32/ Android Vystopování ztraceného smartphonu
33/ Android Ochrana před nebezpečnými telefonními kódy
34/ iOS Vlastní Wi-Fi hotspot
35/ iOS Rychlý přenos dat
WINDOWS
Pomocí těchto tipů popoženete svůj operační systém
1/ Windows XP/Vista/7/
Deaktivace hardwarového vypínacího tlačítka
Častým problémem majitelů klasických počítačů se skříní bývá tlačítko pro vypnutí. V některých případech o něj stačí jen zavadit, a počítač se vypne. V nelehké situaci bývají i rodiče dětí, pro které je velké tlačítko často zajímavé. Naštěstí lze toto tlačítko relativně snadno deaktivovat. Nejprve klikněte na »Start / Ovládací panely / Hardware a zvuk / Možnosti napájení«. Zde v levé části okna klikněte na odkaz »Nastavení tlačítka napájení«.
V okně, které se objeví, zvolte u volby »Po stisknutí tlačítka napájení« variantu »Neprovádět žádnou akci« a klikněte na »Uložit změny«. Nyní je váš stolní počítač imunní proti nechtěnému vypnutí i například proti nežádoucí aktivitě malých dětí.
2/ Windows 7/
Explorer.exe a řešení problémů s plochou
Při práci s některými nekorektně napsanými programy se mohou ve Windows objevit problémy s plochou – zůstávají na ní zbytky oken, stopy po kurzoru či přesouvaných objektech, nebo dokonce zmizí dolní panel. Bohužel jediným způsobem, jak tento problém eliminovat, často bývá restart procesu Explorer.exe.
Většina uživatelů pro jeho eliminaci používá poněkud zdlouhavou metodu – po stisku trojkombinace [CTRL] + [ALT] + [Delete] použije příkaz »Spustit správce úloh« a poté na kartě »Procesy« najde položku »Explorer.exe«. Na ní klikne pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolí příkaz »Ukončit proces«.
V praxi lze ale použít jednodušší cestu. Klikněte na tlačítko »Start« a poté za současně stisknutých kláves [CTRL] + [SHIFT] klikněte pravým tlačítkem na volné místo v otevřené nabídce. V kontextové nabídce pak zvolte možnost »Ukončit aplikaci Explorer«.
Poznámka: Nevýhodou bohužel je, že proces »Explorer.exe« se sám znovu nespustí a je nutné ho aktivovat manuálně. Pomocí kombinace kláves [CTRL] + [ALT] + [Delete] použijte příkaz »Spustit správce úloh« a v něm »Soubor / Nová úloha (Spustit)«. Do okna »Vytvořit novou úlohu« zadejte do sekce »Otevřít« příkaz »explorer.exe« a nakonec klikněte na klačítko »OK«.
3/ Windows XP/Vista/7/
Odhalení sdílených složek
Pracujete-li na počítači, který je připojen k síti, a zároveň aktivně spolupracujete s kolegy, může se stát, že ztratíte přehled o složkách, které se spolupracovníky sdílíte. Procházet jednotlivé adresáře a hledat ikonu označující sdílení je náročné a zdlouhavé. Existuje ale jednodušší řešení – použití služby »Sdílené složky«.
Nejprve klikněte na tlačítko »Start« a do řádku »Prohledat programy a soubory« zadejte příkaz
fsmgmt.msc
Po kliknutí na tlačítko »OK« se objeví okno »Sdílené složky«, kde stačí kliknout v levém okně na položku »Sdílené složky«. V pravém okně se objeví aktuální seznam všech sdílených složek, včetně informací, který uživatel je aktuálně využívá.
4/ Windows Vista/7/
Plocha Windows trvale beze změn
Celá řada počítačů je používána pro prezentační potřeby nebo slouží jako pomůcka pro více uživatelů. Oba tyto typy využití mají jednu společnou vlastnost – jakékoliv změny na nich prováděné jsou nežádoucí. Typickou ukázkou může být plocha Windows: změna pozadí, přidávání či mazání ikon jsou často nepříjemné a správci počítače jen ztěžují práci.
Způsobů, jak řešit tento problém, je celá řada – od speciálních účtů až po hrátky s registry. Pokud vám ale jde především o zákaz změn plochy, máme pro vás jednoduchý trik. Nejprve klikněte na tlačítko »Start«, do pole »Prohledat programy a soubory« zadejte
gpedit.msc
a stiskněte klávesu [Enter]. V okně, které se objeví, přejděte v levé části na položky »Konfigurace uživatele / Šablony pro správu / Plocha«. Poté v pravé části okna klikněte na »Při ukončení neukládat nastavení« a nastavení uložte kliknutím na »OK«.
Poznámka: Tento trik bohužel funguje jen ve Windows ve verzích Professional, Ultimate a Enterprise. Uživatelé domácí verze Home Premium tak mají bohužel smůlu.
5/ Windows 7/
Reaktivace seznamu naposledy otevřených dokumentů
Předchozí verze Windows nabízely praktický přehled naposledy otevřených dokumentů. Přímo z nabídky Start tak bylo možné rychle otevřít data, se kterými jste naposledy pracovali. Ve Windows 7 je ale tato funkce implicitně zakázána a uživatelé musí využívat seznamu naposledy použitých souborů u jednotlivých programů (například tabulek u aplikace Excel). To ale pro celou řadu uživatelů není příliš praktické – především začátečníci mají problémy pamatovat si, v kterém programu s daným dokumentem pracovali a kde ho najdou.
Naštěstí je nastavení známé ze starších verzí možné snadno povolit i ve Windows 7. Nejprve klikněte pravým tlačítkem myši na »Start« a z kontextové nabídky zvolte příkaz »Vlastnosti«. V kartě »Nabídka Start« poté klikněte na »Přizpůsobit« a v seznamu zatrhněte volbu »Naposledy otevřené položky«. Zde si můžete zvolit i počet zobrazovaných položek. Nakonec všechna nastavení potvrďte – dvakrát klikněte na »OK«. Pokud nyní otevřete nabídku Start, v pravém sloupci najdete otevírací menu, které obsahuje kompletní seznam naposledy otevřených položek.
6/ Windows Vista/7/
Skrytí diskové jednotky ve Windows
Pokud máte na svém počítači na určitém disku důležitá data, která by se neměla dostat do rukou ostatním uživatelům počítače (například dětem nebo kolegům), můžete je pomocí jednoduchého triku skrýt. Windows totiž umožňují jednoduché odstranění logického disku ze zorného pole Průzkumníka. Nejprve klikněte na tlačítko »Start« a do pole »Prohledat programy a soubory« zadejte příkaz »Správa disku«. Ve výsledcích v sekci »Ovládací panely« najdete položku Vytvořit a formátovat oddíly na pevném disku, na kterou klikněte levým tlačítkem myši. Po spuštění programu »Správa disku« klikněte v dolní části jeho okna pravým tlačítkem myši na disk, který chcete skrýt. Z kontextové nabídky, která s objeví, zvolte »Změnit písmeno jednotky a cestu«, poté na »Odebrat« a nakonec vše potvrďte kliknutím na »OK«. Nyní by měl být disk pro standardní nástroje pro práci se soubory neviditelný.
Pokud chcete svá data znovu používat, spusťte program »Správa disku« a znovu přiřaďte bezejmenné jednotce libovolné písmeno.
7/ Windows 7/
Eliminace vyhledávání ve Windows
V některých případech může být vhodné zakázat ve Windows vyhledávání. Například pokud používáte pro indexaci souborů a samotné hledání lepší nástroj. Poté ale také nebudete potřebovat položku »Prohledat programy a soubory« v nabídce »Start«.
Pro tento účel tedy klikněte na tlačítko »Start« a zvolte položku »Ovládací panely«. V nich přejděte do sekcí »Programy / Programy a funkce« a nakonec v levé části zvolte odkaz »Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows«. Poté co se v okně »Funkce systému Windows« načtou všechny položky, zrušte zatržítko u příkazu »Windows Search«, který najdete na konci seznamu. Také zkontrolujte, zda je vypnuta funkce »Služba indexování« a nakonec vše potvrďte kliknutím na »OK.
8/ Windows 7/
Zadávání dat pomocí virtuální klávesnice
Běžnou součástí malwaru v současnosti bývá i modul, který zaznamenává vše zadané klávesnicí. Nejnovější bezpečnostní nástroje proto mívají integrovaný nástroj umožňující použití virtuální klávesnice – například pro zadávání přihlašovacích údajů nebo podobných citlivých informací. Jen málokterý uživatel Windows ale ví, že virtuální klávesnice je standardní součástí operačního systému již od Windows XP.
Pro její vyvolání nejprve klikněte na tlačítko »Start« a do pole »Prohledat programy a soubory« zadejte příkaz »klávesnice«. V horní části výsledků v sekci »Programy« se objeví položka »Klávesnice na obrazovce«, kterou stačí spustit. Ve starších Windows lze program nalézt v nabídce »Start / Všechny programy / Příslušenství / Usnadnění«.
9/ Windows vista/7/
Generátor bezpečných náhodných hesel
Pokud svůj pracovní počítač sdílíte s dalšími osobami, může být bezpečné heslo pro každý účet velmi důležité. Jak ale takové heslo vytvořit?
Méně zkušené uživatele Windows určitě překvapí, že náhodná hesla pro jednotlivé uživatelské účty si můžete nechat vygenerovat. Taková hesla obsahují malá i velká písmena, číslice i zvláštní znaky, takže obecně platí za bezpečná -byť jsou s osmi znaky relativně krátká.
V nabídce Start klikněte na »Start / Všechny programy / Příslušenství / Příkazový řádek« a v místní nabídce zvolte příkaz »Spustit jako správce«. Tento příkaz možná budete muset autorizovat výběrem uživatelského účtu s oprávněním správce a zadáním příslušného hesla. Potom do příkazového řádku zapište příkaz
net user
Přitom
Upozornění Windows vytvoří heslo, vypíší jej v příkazovém řádku a obratem jej přiřadí udanému uživatelskému účtu. Proto si zobrazené heslo bezpodmínečně musíte ihned poznamenat.
Bez tohoto hesla se už nebudete moci k danému účtu přihlásit. Proto byste také vždy měli mít nejméně jeden účet s oprávněním správce, jehož heslo jste nevytvářeli náhodným výběrem. Tento účet můžete tedy použít v případě nouze, abyste hesla pro každý jiný účet přepsali přiřazením nového hesla.
OFFICE
Tipy a triky pro efektivní práci na PC
10/ Word 2007/2010/
Nastavení dělení slov v textových dokumentech
Pokud v rozsáhlejších textech použijete automatické dělení slov, často vzniknou v blocích textu nehezké mezery. Použitím několika triků můžete nastavit dělení slov tak, že bude probíhat buď plně automaticky, nebo manuálně, případně bude pro jednotlivé odstavce či jen jednotlivá slova vypnuto. K tomu potřebná nastavení však musíte ve Wordu hledat na různých místech. Nejprve aktivujte dělení slov. Za tím účelem v pásu karet přejděte na kartu »Rozložení stránky« a v sekci »Vzhled stránky« klikněte na »Dělení slov«. Zde můžete přednastavené volby rychle změnit na »Automaticky« nebo »Ručně«. Pro detailní nastavení zvolte »Možnosti dělení slov…«. Ve Wordu 2003 k tomu použijte příkaz »Nástroje / Jazyk / Dělení slov«. Pak aktivujte »Automatické dělení slov«. Kromě toho změňte nastavení pro »Max. dělených řádků za sebou« například na »3«, aby nedocházelo k dělení na každém řádku, což zhoršuje čitelnost. Tlačítkem »OK« automatiku aktivujte. U kratších textů to jde i »Ručně«, což by při rozsáhlých dokumentech vzhledem k pracnosti a náchylnosti k chybám nebyla dobrá volba.
Toto nastavení platí vždy pro celý dokument, takže zde nemůžete vyloučit jednotlivá slova. Výjimka z formátování však umožňuje vypnout automatické dělení po odstavcích. Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši na příslušný odstavec a v místní nabídce zvolte příkaz »Odstavec…«. Aktivujte kartu »Tok textu«. Pod »Výjimky formátování« zapněte volbu »Bez dělení slov« a potvrďte tlačítkem »OK«.
Často však toto opatření nepřinese kýžený efekt, poněvadž se tak vypne i potřebné dělení. Lepší je proto vyloučit z dělení jenom jednotlivá slova, což lze zařídit jednoduchým trikem. Poněvadž dělení slov je založeno na slovníku daného jazyka, deaktivujte pro dotyčné slovo kontrolu pravopisu. Slovo tedy nejprve označte a pak v pásu karet přejděte na kartu »Revize«. Tam klikněte na »Nastavit jazyk«, aktivujte volbu »Neprovádět kontrolu pravopisu ani gramatiky« a volbu potvrďte tlačítkem »OK«. Tento krok zopakujte pro všechna slova s nežádoucím dělením.
11/ Excel 2003/2007/2010/
Rozdělení obsahu buňky
Čas od času potřebujte v tabulkách rozdělit obsah buňky – například v rámci plánu aktivit chcete rozdělit zápis »11:0012:00« na buňku s dobou začátku a druhou s dobou ukončení. Tento na první pohled neřešitelný problém lze zvládnout relativně snadno. Nejprve označte buňky, které obsahují data, jež je třeba rozdělit. Dbejte přitom, aby všechny označené buňky ležely v jednom sloupci. Excel není schopen obsah buněk z různých sloupců rozdělit v jednom jediném pracovním kroku. Ve starších verzích Excelu otevřete příkaz »Data / Text do sloupců«. Ve verzích 2007 a 2010 namísto toho v pásu karet na kartě »Data« v oblasti »Datové nástroje« klikněte na tlačítko »Text do sloupců«. Excel pak spustí průvodce převodem textu. Na první stránce průvodce zvolte možnost »Oddělovač«, pokud pro členění obsahu buňky chcete používat určitý oddělovací znak. Alternativou je »Pevná šířka«, přičemž rozdělení bude dáno pevnými délkovými údaji. Poněvadž v našem příkladu odděluje dobu začátku a konce znak »-«, pro rozdělení údajů ve tvaru »10:00–12:00« zde použijte volbu »Oddělovač« a klikněte na »Další«.
Na další stránce stanovíte oddělovací znak. Tabulátor, středník, čárku nebo mezeru určíte přímo zaškrtnutím, libovolné jiné znaky definujete v políčku »Jiné:«, v příkladu tedy »-«. Pak znovu klikněte na »Další«.
Novým buňkám můžete přiřadit speciální datové formáty. Za tím účelem označte příslušný sloupec a zvolte »Formát dat ve sloupcích«. Kromě toho je možné pomocí příkazu »Cíl« stanovit, na kterém místě má Excel nové buňky vložit. K tomu zadáváte pozici prvního řádku, který má přijmout rozdělenou informaci. Další části pak Excel sám vloží do následujících buněk řádku. Jestliže v jednom pracovním kroku rozdělujete více buněk, použije Excel pro další výsledky automaticky následující řádky pod udanou buňkou. Pokud nezadáte údaj »Cílová oblast«, Excel standardně přepíše původní buňky. Průvodce ukončete tlačítkem »Dokončit«.
ŠIFROVÁNÍ E-MAILŮ v Thunderbirdu
Jak se v poslední době ukazuje, listovní tajemství není pro každého svaté. Pokud nestojíte o to, aby si někdo cizí pročítal vaše e-maily, použijte náš jednoduchý tip pro poštovního klienta Thunderbird.
RADEK KUBEŠ, GUNNAR TROITSCH
Běžné zabezpečení e-mailů je velmi slabé, takže nedá příliš práce dostat se k jejich obsahu. Je samozřejmě nepříjemné vědět, že by si kdokoli cizí mohl pročítat vaši soukromou korespondenci, proto si ukážeme, jak vaše e-maily zabezpečit šifrováním. Nejjednodušší je použít k tomu kombinaci bezplatných nástrojů, konkrétně e-mailového klienta Thunderbird, rozšíření Enigmail a šifrovací aplikaci GNU Privacy Guard. Tento šifrovací program používá tzv. asymetrické šifrování, což zjednodušeně znamená, že máte k dispozici privátní klíč, se kterým můžete dešifrovat obsah zpráv. Odesílateli to dává jistotu, že jste jediným oprávněným příjemcem, který může e-mail přečíst. Odesílatel naopak použije veřejný klíč ke spolehlivému zašifrování e-mailu, k jehož obsahu se nikdo nepovolaný nemůže dostat.
Bezpečnost pomocí open-source
Používat pro šifrování komerční software s uzavřeným kódem nemusí být nutně nejlepší cestou k zachování soukromí. Podle aktuálních zpráv se velké IT korporace příliš nerozpakují spolupracovat s vládními orgány a do svých produktů přidávat zadní vrátka, umožňující špiclovat nic netušící uživatele internetu. V případě open-source toto nebezpečí nehrozí. Kdokoli má přístup ke zdrojovému kódu a může odhalit a ostatním ohlásit potenciální bezpečnostní mezery. Tato možnost je garantována GNU open- source licencí. Proces šifrování je transparentní a díky tomu i velmi bezpečný. Jediné, co si musíte opravdu bezpečně ohlídat, je to, aby se nikdo cizí nedostal k vašemu privátnímu klíči, který používáte pro dešifrování zpráv. Pokud by byl tento klíč vyzrazen, vaše e-maily už nebudou dále soukromé.
Pozor si dejte také na bezpečné uložení klíče ve vašem počítači. Pokud byste o něj přišli, například při reinstalaci počítače, stanou se pro vás rázem všechny zašifrované zprávy už navždy nečitelné.
Snadná instalace, automatické používání
Budete-li následovat náš návod, získáte poštovního klienta Thunderbird s rozšířením Enigmail, se kterým budete moci snadno dešifrovat přijaté zprávy. K tomu vám bude stačit zadat příslušné heslo. A naopak, bez složitého nastavování budete schopni automaticky odesílat e-maily v zašifrované podobě, k jejichž obsahu se nedostane žádný čmuchal.
Ani šifrování vás však neochrání od sledování vaší komunikace s ostatními uživateli internetu. Přestože nikomu cizímu nebude dostupný obsah zpráv, nelze se vyhnout možnosti sledovat, s kým a jak často si píšete. Z jednoho prostého důvodu -každý e-mail musí obsahovat adresu.
JAK NA TO
1 INSTALACE GPG Z Chip DVD si instalujte aplikaci Gpg4win. V instalátoru není třeba cokoli nastavovat, automaticky se instalují všechny potřebné doplňky.
2 INSTALACE DOPLŇKU ENIGMAIL Pomocí »Správce doplňků« si v Thunderbirdu instalujte Enigmail.
3 VYTVOŘENÍ PÁRU KLÍČŮ Použijte Enigmail k vytvoření vlastního páru klíčů (veřejného a soukromého). Pomůže vám průvodce v nástroji OpenPGP, jakmile vás požádá o cestu k datům PGP, nasměrujte jej na soubor »C:Program Files (x86) GNUGnuPGgpg2.exe«.
4 EXPORT VEŘEJNÉHO KLÍČE Aby si mohli oprávnění příjemci vašich zpráv dešifrovat jejich obsah, musí mít k dispozici váš veřejný klíč. Použijte Enigmail k jeho exportu.
5 IMPORT CIZÍCH VEŘEJNÝCH KLÍČŮ Podobně snadný je také import cizích veřejných klíčů, které jsou nezbytné k dešifrování zpráv od ostatních odesílatelů. V případě reinstalace Thunderbirdu můžete navíc importovat vlastní pár klíčů.
6 VÝMĚNA VEŘEJNÝCH KLÍČŮ Svůj veřejný klíč můžete vystavit ke stažení například na svých webových stránkách. Z hlediska bezpečnosti to není žádný problém, jelikož veřejný klíč je používán pouze k šifrování.
7 POUŽITÍ KLÍČOVÉHO SERVERU Na internetu existují různé klíčové servery, na kterých je možné najít veřejné klíče k příslušným e-mailovým adresám nebo uložit vlastní veřejný klíč.
8 ODESÍLÁNÍ A PŘÍJEM ŠIFROVANÝCH E-MAILŮ Poté, co aktivujete šifrování, pracuje už vše automaticky na pozadí – s výjimkou případů, kdy není k přijaté zprávě k dispozici veřejný klíč. Když obdržíte šifrovaný e-mail, budete požádáni o heslo.
HARDWARE
Jak optimálně využít své přístroje a zařízení
12/ Klávesnice/
Vyřešte sami problém s nefunkční klávesnicí
Klávesnice je jednou z nejrobustnějších komponent, kterými se může osobní počítač pochlubit. Každá klávesa standardní klávesnice by měla vydržet nejméně sto tisíc úderů, aniž by došlo k jejímu poškození. Přesto se často můžete setkat s tím, že klávesnice nefunguje tak, jak má. Problémy si většinou způsobí sám uživatel, protože do klávesnice se dostane například prach, drobky, vlasy, cigaretový popel, tekutiny… Seznam látek, které se časem mohou objevit v prostoru mezi klávesami, by byl skutečně dlouhý. Všechny tyto látky mohou poškodit mechaniku nebo způsobit problémy s kontakty. Budete-li mít s klávesnicí problémy, zkontrolujte nejprve, zda je dostatečně nabitá baterie (v případě bezdrátové klávesnice), zda není poškozený kabel nebo zda nemá klávesnice nějaký viditelný defekt. Poté vypněte počítač, odpojte klávesnici, obraťte ji a důkladně vyklepejte, aby z ní volné částečky mohly vypadnout. V dalším kroku můžete pro vyčištění použít vysavač s nástavcem na čalounění. Případné nečistoty na povrchu kláves můžete odstranit běžným navlhčeným ubrouskem.
13/ Inkoustové tiskárny/
Obecné tipy pro doplňování inkoustových kartridží
Chcete ušetřit peníze, a tak si sami doplňujete inkoustové kartridže (tzv. refill). Měli byste se na to ale dobře připravit a dodržovat několik základních pravidel. V první řadě si připravte opravdu všechno, co budete v průběhu doplňování potřebovat -není nic nepříjemnějšího, než když musíte s inkoustem na prstech třeba otevírat šuplíky a něco hledat. Připravte si tedy minimálně rukavice na jedno použití, papírové ubrousky, čistič oken, nůž na koberce, injekční stříkačku spolu s jehlami a pod to všechno nepropustnou podložku, aby inkoust nezanechal stopy na stole.
S doplňováním neváhejte. Jakmile se na výtisku z tiskárny objeví světlé pruhy, měli byste přistoupit k akci. Prázdná kartridž totiž může velmi rychle zaschnout tak, že už ji nebudete moct použít. Trysky tiskárny navíc bývají chlazeny právě inkoustem, takže když chybí, může dojít k přehřátí a poškození tiskové hlavy. Důležitou roli při doplňování hraje vzduch. Ten musíte z čisté prázdné kartridže dostat ven a místo něj dát inkoust. Při doplňování dávejte pozor, abyste kartridž nenaplnili až po okraj a aby se do ní z injekční stříkačky nedostaly žádné vzduchové bubliny. Ty by totiž v trysce mohly zabránit proudění inkoustu. V kartridži vadí i příliš vysoký, nebo naopak nízký tlak. V závislosti na modelu tiskárny a kartridže se můžete setkat s dalšími problémy, jako jsou bezpečnostní čipy nebo kódy, které refillům zabraňují. Navíc musíte počítat s tím, že doplněný inkoust nemusí mít přesně stejnou barvu, sytost nebo stejnou odolnost proti otěru. Nejprve si tedy na internetu najděte, která náplň je do vaší tiskárny vhodná, jaké s ní mají uživatelé zkušenosti a jaké problémy vás mohou čekat. Obecně doplňování kartridží nedoporučujeme, protože pak mají většinou otvory na více místech a rychle vysychají. Pokud se od inkoustu zašpiníte, snadno ho z rukou dostanete pomocí mazlavého mýdla, které seženete v drogerii.
14/ Baterie/
Baterii můžete trénovat, aby vydržela déle a nemusela se tak často nabíjet
Máte pocit, že baterie vašeho smartphonu nebo fotoaparátu už nevydrží tak dlouho jako dříve a musí se častěji nabíjet? Je to dost pravděpodobné, protože baterie v průběhu času ztrácí svoji kapacitu. S tímto jevem můžete bojovat například tak, že na telefonu nastavíte více šetřicích mechanismů (vypínání displeje, GPS a podobně). Tím se vám podaří tento problém částečně vyřešit. Můžete však vyzkoušet i další triky. Aby se vaše baterie dostala do lepší formy, můžete ji trochu trénovat: jednoduše ji několikrát za sebou nabijte a co nejrychleji zase vybijte. Vybijte ji co nejvíc, ne ale stoprocentně, protože to moderní baterii nesvědčí a mohla by se úplně zničit.
Tento tip je vhodný zejména pro zařízení, jejichž baterie nejsou kompatibilní s běžně dostupnými bateriemi, ztratily už podstatnou část své kapacity a musí se často nabíjet. Několik rychlých vybití a nabití navíc u nich není takový problém.
15/ Grafická karta/
Řešení problémů s montáží a instalací grafické karty
Náruživí hráči musí čas od času vyměnit svoji grafickou kartu za výkonnější model, který je schopen provozovat moderní hry v plném rozlišení a se všemi detaily. Než se pustíte do nákupu nové karty, dobře si zkontrolujte svůj počítač, zda je schopen novou kartu pojmout. Počítač musí být dostatečně rozměrný, aby se do něj karta (často vybavená masivním chladičem) vůbec mechanicky vešla, a také jeho základní deska musí mít slot, do kterého se karta instaluje. Zkontrolujte tedy, zda kartě nebude překážet chladič procesoru nebo nainstalované disky a mechaniky. Jinak by s instalací neměl být problém -sběrnice PCIe se používá už dlouho. Má však mnoho revizí. Zkontrolujte tedy dokumentaci ke své základní desce a zjistěte si, jestli karta poběží na plný výkon a zda využijete všechny její možnosti. Počítejte také s tím, že karta může vyžadovat dodatečné napájení. Podívejte se na svůj napájecí zdroj, zda je vybaven i napájením vhodným pro grafické karty. Pokud se přesvědčíte o tom, že s instalací nebudou problémy, pusťte se do toho. Po montáži vás však čeká ještě další práce – musíte se zbavit starých ovladačů předešlé grafické karty (můžete využít specializovaných nástrojů na odstraňovaní ovladačů) a nainstalovat nové ovladače – nejlépe aktuální z webu výrobce grafické karty. Pokud budete chtít celkově zvýšit výkon svého počítače, můžete přistoupit k celkové reinstalaci svého operačního systému, čímž problém se starými ovladači vyřešíte také.
16/ Osobní počítače/
Nečekané hlášení BIOS při startu počítače
Pokud se po startu počítače zobrazují chybové zprávy systému BIOS a přitom na běh operačního systému to nemá vliv, je možné, že se vybila baterie, která udržuje při životě paměť, ve které jsou uložena nastavení BIOS. Počítač pak nemá ani přesný čas – ten si ale po startu systému zjistí z internetu. Záložní baterii není problém vyměnit. Najdete ji na základní desce a jde o „knoflíkovou“ baterii, kterou zakoupíte v obchodě s elektronikou. Po instalaci nové baterie zkontrolujte nastavení BIOS a případné změny uložte.
17/ TFT monitory/
Zjistěte si maximální rozlišení dokovací stanice nebo přepínače
Koupili jste si nový monitor, ale jeho obraz se vám zdá divný a neostrý. Může to být způsobeno tím, že jste na něm nastavili jiné než jeho nativní rozlišení, respektive toto nastavení se zvolilo automaticky. Příčinou může být například to, že nový monitor má vyšší rozlišení, než podporuje vaše rozšiřující stanice s výstupem na monitor, případě to, že používá KVM-Switch, který má také většinou rozlišení omezeno na maximálně 1 024×769 bodů. Budete muset toto zařízení vynechat, případě si budete muset pořídit novější přepínač, který bude podporovat vyšší rozlišení.
18/ PC/
Jak úspěšně zjistit, nebo vymazat heslo systému BIOS
Chtěli byste totiž překonfigurovat BIOS na svém počítači, ale zapomněli jste heslo. Nejjednodušším způsobem, jak heslo systému BIOS vymazat, je použít propojku (jumper) umístěnou na základní desce. Najdete ho podle označení »BIOS Reset«, »Clear RTC« nebo »CMOS Reset«. Pokud ho na desce snadno neobjevíte, budete si muset stáhnout příručku. U moderních základních desek může být reset BIOS realizován jinak -třeba pomocí tlačítka. Účel je ale stejný – smazat obsah paměti, ve které se udržuje nastavení systému BIOS, tedy i hleslo. Díky propojce se paměť odpojí od napájení. Jak přesně reset provést, to se dozvíte v manuálu. Pokud vaše základní deska nemá jumpery nebo resetovací tlačítko, můžete se pokusit vymazat BIOS RAM tak, že ze základní desky vyjmete napájecí baterii.
Krabička POSLEDNÍ ZÁCHRANY
Sada nástrojů Wondershare LiveBoot 2012 z Chip DVD pomůže všem uživatelům v nouzi – ať už způsobené jejich vlastní vinou, nebo chybami programů. Pomocí mnoha funkcí můžete například obnovit zapomenuté heslo k Windows, opravit počítač, který nechce nastartovat, nebo zachránit smazaná data.
Záchranný USB flash disk (případně CD či DVD) s nástroji na opravu nefunkčního počítače by měl patřit od výbavy každého zodpovědného uživatele počítače. Když už totiž nastanou nějaké problémy s vaším strojem, bývá často pozdě shánět programy a nástroje, se kterými jej rychle uvedete zpět do chodu. Díky Chip DVD máte nyní takový soubor nástrojů k dispozici. Svůj počítač můžete nastartovat a opravit buď přímo z Chip DVD, nebo si můžete snadno vytvořit záchranný USB flash disk se sadou nástrojů Wondershare LiveBoot 2012.
Pro zapomnětlivce
Největší problémy si při práci s počítačem zpravidla způsobí sám uživatel. Zásadní komplikací je například zapomenutí hesla k uživatelskému účtu ve Windows, což pochopitelně vede k zablokování počítače a nedostupnosti dat v něm uložených. Právě zde nastupuje Wondershare LiveBoot 2012 a jeho nástroj na reset uživatelských či administrátorských hesel. Během okamžiku budete moci svůj počítač opět neomezeně používat.
A co další běžná komplikace – nechtěné smazání důležitých dat? Ani tady vás užitečná sada nástrojů nenechá na holičkách. Pomůže vám prohledat přemazané či přeformátované disky a najít maximum použitelných souborů – ať už se jedná o důležité dokumenty, nebo nenahraditelné fotky.
Když Windows zlobí
Vrásky na čele dělá uživatelům často i samotný operační systém, bez kterého se počítač samozřejmě ani nerozběhne. Také na nestartující nebo náhodně padající Windows má Wondershare LiveBoot 2012 účinný lék. Pomocí jeho nástrojů opravíte bootovací sektor disku, obnovíte obsah registru nebo vrátíte zpět data ze zálohy.
Pokud už dojde na nutnost přeinstalování celého počítače, pomohou vám příslušné nástroje vyhledat produktový klíč k Windows či Microsoft Office, abyste mohli tyto klíčové součásti softwarové výbavy opět snadno aktivovat.
Pravidelná údržba
Bohatou sbírku funkcí, které jsou navíc snadno dostupné a použitelné v přehledném prostředí WinPE (připomínajícím Windows), doplňují i nástroje na vytváření identických kopií pevných disků a jejich oddílů a zálohování dat. S takovou zálohou, obsahující operační systém, ovladače, instalované programy a uživatelská data i nastavení, pak při jakýchkoli problémech přivedete svůj počítač zpět do funkčního stavu, aniž by vás to stálo zbytečný čas navíc.
Při instalaci nového disku pak jistě oceníte i nástroje na správu jeho oddílů, a naopak, při vyřazování nepoužívaného hardwaru nebo prodeji počítače přijde vhod funkce pro spolehlivou likvidaci dat jejich opakovaným přepsáním.
RADEK KUBEŠ
FUNKCE PRO všechny případy
Příprava na krizové situace vás s nástrojem Wondershare LiveBoot 2012 z Chip DVD nebude stát ani korunu navíc.
1 VYTVOŘENÍ ZÁCHRANNÉHO MÉDIA LiveBoot Wizard nabídne velmi jednoduchý postup pro vytvoření bootovacího USB flash disku nebo CD/DVD se záchrannými nástroji.
2 START Z USB FLASH DISKU Jakmile nastartujete počítač ze záchranného USB flash disku nebo CD/DVD (případně přímo z Chip DVD), použijte volbu »Boot from LiveBoot«. Během chvilky se pak spustí prostředí WinPE, které připomíná klasické rozhraní Windows. Kromě nástrojů Wondershare LiveBoot 2012 budete mít navíc k dispozici například také internetový prohlížeč.
3 OPRAVA WINDOWS Problémy se spouštěním funkcí operačního systému Windows nejsou nijak výjimečné, proto se vám mohou nástroje z nabídky »Windows Recovery« hodit velmi často. Pod nabídkou »Recovery Center« najdete popis typických problémů s operačním systémem (Windows vůbec nenastartují či náhodně padají atd.). Menu »Recovery Utility« pak obsahuje konkrétní nástroje na řešení těchto potíží. Jde například o opravu bootovacího sektoru na pevném disku, obnovení původního stavu registru Windows nebo zazálohování počítače.
4 ZÁCHRANA DAT Velmi častým problémem je samozřejmě i nechtěné smazání důležitých dat z pevného disku. S tím vám pomůže nástroj »Data Recovery«. Nezáleží přitom, zda jste data z disku smazali (a pak vysypali koš), nebo se vám podařilo disk nechtěně zformátovat.
5 SPRÁVA DISKŮ Hned několik důležitých úkolů zvládnou nástroje z nabídky »Disk Management«. Jde především o možnost vytvoření přesné kopie celého disku nebo zvoleného diskového oddílu pomocí nástroje »Clone Genius«. Taková kopie pak může sloužit jako dokonalá záloha, ze které kdykoli obnovíte kompletní obsah počítače, včetně operačního systému, programů, uživatelských nastavení a dat, do původního stavu. Nástroj »Partition genius« slouží ke správě diskových oddílů, tedy k jejich vytváření, spojování či rozdělování, ke změně velikosti atd.
6 RESET HESLA Velice důležité funkce skrývá i nabídka »Password & Key Finder«. Pomocí nástroje »Admin Password Resetter« totiž můžete resetovat zapomenuté administrátorské heslo k operačnímu systému Windows a dostat se tak k uzamčenému počítači a všem svým datům. Wondershare LiveBoot 2012 podporuje obnovu zapomenutého hesla k Windows ve verzích 2000, XP, 2003, Vista a 7. Pod stejnou nabídkou najdete ještě nástroje na vyhledání produktových klíčů k Windows a Microsoft Office, instalovaných ve vašem počítači. To se vám bude velmi hodit ve chvíli, kdy potřebujete přeinstalovat počítač a někam jste založili krabičky s originálními instalačními disky operačního systému a kancelářského balíku. Pak si můžete stáhnout instalační data od Microsoftu a použít svá produktová čísla.
Program Wondershare LiveBoot 2012 najdete na Chip DVD
FOTOGRAFIE
Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života
19/ Portrétní fotografie/
Při fotografování portrétů používejte odraznou desku
Při fotografování osob je asi nejdůležitějším příslušenstvím tzv. odrazná deska. Umožňuje perfektní osvětlení modelu v protisvětle, aniž by se narušila nálada snímku. Kromě toho se velká deska hodí i pro vytvoření stínu, jako větrolam, nebo třeba i jako zástěna při převlékání. Hodně důležitý je i materiál odrazné plochy: stříbrná fólie dodá snímku chlad, zlatá zase přidá teplý nádech. Při fotografování v silném větru se hodí stabilní verze s hliníkovými hranami, jako například odrazná deska California Sunbounce. V domácím studiu poslouží jako náhrada třeba i polystyrenová deska potažená záchrannou (izotermickou) fólií, kterou seženete ve zdravotnických potřebách.
20/ Plánování fotografií/
Dlouhodobě sbírejte nápady na zajímavé snímky
Kvalita výsledných snímků při fotografování osob značně závisí na nápadu a jeho fotografické transformaci. Proto si před vlastním fotografováním připravte vzorky a prodiskutujte je společně s fotografovanou osobou, abyste našli vhodný přístup. Pak se na fotografování můžete mnohem lépe připravit a sehnat si potřebné rekvizity a oblečení. Ušetříte tak spoustu času. Jako zdroj nápadů a vzorů mohou posloužit fotografie z webových alb, Facebook, ženské časopisy nebo třeba Google.
21/ Noční fotografie/
Zachyťte dynamické světelné stopy automobilů
Abyste dokázali hezky zachytit světla projíždějící tramvaje, autobusu nebo auta, musíte použít stativ, případně nějakou jeho náhradu. Budete totiž muset nastavit delší expoziční čas – dvě sekundy a déle. Čím hustší je doprava, tím intenzivnější budou barvy. Při focení jednotlivých vozidel je hodně důležitý právě expoziční čas. Pro jeho správné zvolení budete muset chvíli experimentovat. Pamatujte i na vhodné oblečení – k focení na komunikaci si oblečte oděv s reflexními prvky nebo použijte reflexní vestu z automobilu.
22/ Noční fotografie/
Trik se světlem ve tvaru hvězdy
Světlo pouličních lamp nebo semaforů ve tvaru hvězdičky značně přispívá k celkové náladě snímku – zvláště při fotografování nočního města. Aby se na fotografii zachytilo světlo právě tímto způsobem, nastavte clonu na »f/8« nebo vyšší. Čím menší je clona, tím ostřejší a výraznější jsou tvary hvězdy. Pokud jsou paprsky světla více intenzivní, můžete na fotoaparátu použít filtr „čtyřpaprskové hvězdy“ (Star-4). Tento efekt je způsoben drobnými rýhami na povrchu filtru. Filtrem můžete otáčet a měnit tak směr dopadu paprsků hvězdiček. Vyrábí se ve více variantách označených číslem, které udává, kolik cípů má hvězdicovitý útvar.
23/ Umělecké fotografie/
Zachyťte na fotografii světelnou kresbu pomocí baterky nebo LED světla
Světelné obrazy (malování světlem) jsou zajímavý žánr noční fotografie. Používejte při fotografování tmavé oblečení a připravte si mnohobarevné světelné zdroje, jako například baterku nebo různá LED světýlka. Připevněte fotoaparát na stativ, připravte si dálkovou programovatelnou spoušť, nastavte expozici podle okolností (například na minutu až dvě), stiskněte spoušť a můžete začít „malovat“. S trochou praxe se vám určitě podaří vytvořit zajímavé snímky.
24/ Fotografování na cestách/
Přistupujte k lidem otevřeně
Tváře, oblečení i zvyky místních obyvatel často jedinečným způsobem odráží historii a kulturu země. Seberte odvahu a zeptejte se zajímavých lidí, zda jim nebude vadit, když si je vyfotografujete. Portrétní snímek určitě vylepší vaše fotoalbum z cest.
25/ Výběr objektu/
Neexistuje špatné počasí – jen špatný motiv
Pokud se zrovna nechystáte na Saharu, může vás na vašich cestách zastihnout krátký liják nebo i delší deštivé období. Nic s tím nenaděláte, takže toho využijte – použijte odrazy v kalužích na ulicích nebo na mokrých sklech a získáte zajímavé snímky. Pokud je opravdu bouřka, fotografujte v kostelech nebo dalších vnitřních prostorách.
26/ Studiová fotografie/
Pracujte pokud možno v bezprašném prostředí a ušetřete si práci při postprocesingu
Rukavice, hadřík z mikrovláken a antistatický kartáček jsou při fotografování ve studiu v podstatě nutností, protože fotografované objekty nasvícené lampou přitahují prach a špínu. Proto je důležité je před závěrečným fotografováním odpovídajícím způsobem připravit a vyčistit, jinak strávíte spoustu času při retušování. Čím více času věnujete čištění před focením, tím rychlejší bude „čištění“ v počítači.
27/ Analogové hodiny na fotografii/
Vždycky nastavte úsměv
Možná jste si už všimli, že na analogových hodinách (třeba i v hodinářství) je často nastaven čas 10.10. Důvod je stejný jako u našeho tipu. Pokud nastavíte tento čas, hodiny se budou na vás i ostatní „usmívat“ – a to je vždycky lepší. Pro úsměv nemusíte nutně nastavit 10.10, stejný účinek má i čas 1.50.
28/ Fotografie zvířat/
Zachyťte uvolněné pohyby a bez blesku
Domácí zvířata se chovají uvolněně především ve známém prostředí. Proto je pro fotografování koček, psů, papoušků a dalších zvířat ideálním místem byt nebo dům a zahrada, kde to znají. Tedy pokud zrovna neběží vysavač nebo sekačka. Zvláště působivé snímky pořídíte, když budete mít fotoaparát ve výšce očí zvířete.
Většina zvířat se blesku bojí. I slabé blikání studiového blesku může zvíře snadno vyplašit. Proto při fotografování zvířat v ateliéru nepoužívejte blesk, ale trvalé osvětlení. Navíc máte možnost nastavit expoziční čas vhodný pro rychlé pohyby, který je kratší než čas synchronizace blesku, tedy 1/250 s.
29/ Fotografování událostí/
Nastavte si režim série snímků
Některé události se vyvíjejí poměrně dynamicky, a tak je těžké odhadnout, kdy je ten správný okamžik na stisknutí spouště. Proto ve svém fotoaparátu nastavte režim série snímků, se kterým se vám podaří zachytit více gest a zajímavých situací. Vyrovnávací paměť fotoaparátu má však jen omezenou kapacitu a paměť se zvláště při fotografování ve formátu RAW rychle zaplní. V některých případech je tedy lepší použít formát JPG, v němž fotografie zaberou mnohem méně místa a v sérii jich tak zvládnete vyfotografovat víc. Ať už jde o politickou událost, nebo o tiskovou konferenci, měli byste znát nejdůležitější aktéry a na ně se zaměřit. Měli byste si tedy předem sehnat seznam účastníků a nejdůležitější tváře byste si měli najít a zapamatovat. Pak se na tyto protagonisty můžete při fotografování soustředit.
30/ Výběr objektu/
Zachyťte atmosféru rodinných snímků ve večerních hodinách
Využijte pěkného počasí a vyfotografujte neopakovatelnou atmosféru procházky ve večerní přírodě. Zvláště harmonicky působí zachycení časového období těsně před západem slunce, které je v protisvětlu – například na konci poklidné nedělní procházky. Pro snížení odrazů použijte sluneční clonu, kterou zakoupíte ve specializované fotografické prodejne. Také se ujistěte, že osoby nejsou zcela zaplaveny světelným pozadím. Pořiďte více snímků a použijte ten nejlepší.
Smazaný iPhone? NEVADÍ
Ve chvíli, kdy potřebujete obnovit několik smazaných fotek či konkrétní video, vám záloha iPhonu vytvořená v iTunes příliš nepomůže. Na Chip DVD proto najdete plnou verzi programu Tenorshare iPhone Data Recovery 2.6.1.2, který je v tomto ohledu mnohem užitečnější.
RADEK KUBEŠ
O Applu určitě nemůžeme říci, že by podceňoval hodnotu obsahu smartphonů či tabletů svých zákazníků. Ale znáte to – na pravidelné zálohování obsahu zařízení prostřednictvím aplikace iTunes se snadno zapomíná a bezplatná kapacita úložiště iCloud (5 GB) se velmi rychle vyčerpá. V okamžiku, kdy si nedopatřením smažete důležité fotky, videa nebo kontakty, vám pak standardní nástroje a služby od Applu nepomohou. Použít nemůžete ani oblíbené programy pro obnovu dat z paměťových karet či různých jiných úložišť, jelikož ty se k paměti iPhonu připojeného k počítači nedostanou.
Na scénu tedy přicházejí specializované, placené aplikace, jako je iPhone Data Recovery, jehož plnou verzi najdete na Chip DVD. Při použití programu iPhone Data Recovery se sice neobejdete bez iTunes, využívány jsou však jen některé součásti této ovládací aplikace, které pomohou s přístupem k úložišti iPhonu se smazanými daty.
Několik kliknutí
Instalace, registrace i další práce s programem iPhone Data Recovery jsou velmi snadné a lehce se přitom obejdete i bez českého překladu uživatelského rozhraní. Připojení iPhonu, v jehož úložišti chcete vyhledat smazaná data, prostřednictvím USB probíhá zcela automaticky a velmi spolehlivě, stejně jako následující sken obsahu zařízení.
Během několika okamžiků vám iPhone Data Recovery nabídce náhledy fotek, videí, kontaktů, záložek z internetového prohlížeče Safari, poznámek, SMS zpráv i ostatních dat, která se ve vašem smartphonu nacházejí a která lze zkopírovat do počítače. Od přesunu vybraných dat na disk vašeho počítače vás už dělí jen několik kliknutí myší a především výběr cílové složky.
Kompletní záloha
Uživatelé aplikace iTunes jistě znají funkci pro kompletní zálohování obsahu iPhonů, iPadů či iPodů na disk počítače. Z takové zálohy lze však obnovit opět pouze kompletní obsah zařízení (což nemusí být ve všech situacích žádoucí), nikoli jednotlivé fotky, kontakty či videa. I zde vám však pomůže aplikace iPhone Data Recovery. V programu je možné otevřít záložní archivy z iTunes a vybrat si v nich konkrétní data, která chcete ze zálohy zkopírovat.
A naopak, pomocí programu iPhone Data Recovery si můžete vytvořit i kompletní zálohu důležitého obsahu svého iPhonu – stačí jen vybrat nikoli pouze smazaná, ale všechna data obsažená v úložišti smartphonu a ta pak zkopírovat do počítače. V plné verzi programu iPhone Data Recovery z Chip DVD nejsou omezeny žádné funkce, pracovat můžete s iPhony 5/4S/4/3GS s operačním systémem iOS ve verzích 5, 6 i 7.
OBNOVA, nebo zálohování?
Nepoužíváte zálohování v iTunes ani úložiště iCloud? Nevadí, jejich funkce zastoupí iPhone Data Recovery.
1 BEZ ITUNES TO NEPŮJDE Program iPhone Data Recovery vám hned ve svém úvodním okně nabídne jasný postup k obnově smazaných dat z vašeho iPhonu. Nutnou podmínkou pro použití programu je instalace iTunes, které pravděpodobně jako majitelé iPhonu stejně již používáte. Pak už vše běží hladce a rychle.
Prvním krokem je samozřejmě připojení vašeho iPhonu k počítači prostřednictvím USB kabelu. Ujistěte se přitom, že ve vašem počítači neběží žádný další software pro ovládání či synchronizaci obsahu mobilů a tabletů a že nemáte spuštěnou aplikaci iTunes.
2 SKENOVÁNÍ IPHONU Nastavení samotného iPhonu není třeba jakkoli upravovat, po jeho rozpoznání prostě jen pokračujte tlačítkem »Start Scan« k hledání smazaných souborů. Skenování telefonu trvá jen několik okamžiků, hned poté se můžete začít probírat nalezenými výsledky.
3 OBSAH SMARTPHONU Program iPhone Data Recovery člení výsledky vyhledávání smazaných dat do několika kategorií: na kontakty, seznamy hovorů, SMS zprávy, záložky z prohlížeče Safari, fotky či videa. K dispozici máte i náhledy obsahu, takže pro vás nebude problém zvolit příslušné položky k obnově. Samozřejmě můžete zvolit více položek současně -jejich označením u náhledu nebo volbou »Check All« pro výběr všech dostupných položek k obnově. Pak pokračujte dále tlačítkem »Recover«.
4 OBNOVA DAT Posledním krokem procesu záchrany smazaných dat z iPhonu je výběr složky v počítači, kam budou příslušné soubory uloženy. Fotky, videa či jiný obsah nelze obnovit přímo do úložiště iPhonu, později však můžete použít aplikaci iTunes a požadované soubory se smartphonem synchronizovat.
5 ZÁLOHOVÁNÍ V okně programu iPhone Data Recovery s přehledem výsledků skenování vašeho iPhonu si povšimněte ještě jedné důležité předvolby – »Only display the deleted items«. Tato volba určuje, zda v přehledu obsahu uvidíte všechny soubory, nebo jen ty smazané. Pokud ji tedy necháte neaktivovanou a zároveň použijete možnost »Check All«, snadno si zazálohujete veškerý důležitý obsah svého iPhonu do počítače.
Se zálohováním obsahu smartphonu od Applu souvisí ještě další důležitá funkce programu iPhone Data Recovery. Používáte-li k zálohování svého iPhonu aplikaci iTunes, můžete v iPhone Data Recovery otevírat takto pořízené zálohy a kopírovat z nich jednotlivé fotky, videa či další obsah.
ANDROID
Využijte svůj mobil či tablet na maximum
31/ Android/
Kontrola a limit přenesených dat
Mobilní operátoři si data přenesená našimi smartphony cenní doslova zlatem, proto je vhodné jejich objem sledovat, zvláště pokud jste omezeni (typicky při pobytu v zahraničí) nějakým limitem. V operačním systému Android 4.x najdete příslušné nástroje v nabídce »Nastavení / Bezdrátová připojení a sítě«, kde je třeba klepnout na »Další« a pak na volbu »Přenesená data«. Zde najdete jednak důležitý přepínač pro úplné zastavení mobilních datových přenosů, a pak také předvolby pro nastavení limitu přenesených dat a cyklu jejich počítání. Nechybí ani informace o celkovém objemu přenesených dat za uplynulé období a využití datových přenosů konkrétními aplikacemi (například při nahrávání fotek na sociální sítě).
32/ Android/
Vystopování ztraceného smartphonu
Až donedávna bylo třeba pro lokalizaci a vzdálené ovládání smartphonů s operačním systémem Android instalovat speciální aplikace, často propojené s antiviry a dalšími bezpečnostními nástroji. Nyní však s vlastním řešením na vyhledání ztracených či odcizených zařízení přišel přímo Google. Služba Správce zařízení Android (google.com/android/devicemanager) je obdobou lokalizačních služeb pro zařízení s operačními systémy iOS a Windows Phone, ke kterým rovněž není nutné instalovat do zařízení další aplikace.
Na stránce služby Správce zařízení Android uvidíte na mapě světa všechna lokalizovatelná zařízení s Androidem, připojená k vašemu účtu Google. K dispozici jsou dvě tlačítka s jasnými funkcemi: »Prozvonit« a »Vymazat«. Abyste mohli využít druhou z nich a ve ztraceném telefonu zlikvidovat všechna vaše osobní data, musíte upravit příslušné nastavení ve svém smartphonu. Použijte proto na stránce Správce zařízení Android odkaz »Odeslat do zařízení oznámení« a následně ve svém smartphonu aktivujte Správci zařízení Android potřebná oprávnění pro obnovu telefonu do továrního nastavení. Doručené oznámení vás přesně provede potřebnými nastaveními.
UPOZORNĚNÍ Vymazání obsahu ztraceného smartphonu použijte vždy až jako poslední možnost, když už se domníváte, že je telefon navždy ztracený. Po obnově zařízení do továrního nastavení již nebude možné použít jakoukoli lokalizační službu pro jeho nalezení.
33/ Android/
Ochrana před nebezpečnými telefonními kódy
Webové odkazy začínající na »tel:« čtou smartphony s Androidem jako telefonní čísla, na která je možné ihned zavolat. Podobné odkazy najdete na webových stránkách a mohou být například zašifrovány i v QR kódech. Problém je, pokud se za »tel:« skrývá odkaz na škodlivý kód, který je připraven napadnout váš telefon.
Pomůže vám jednoduchá aplikace TelStop, kterou si můžete zdarma stáhnout z Google Play. Aplikace dešifruje »tel:« odkaz a zobrazí vám jeho skutečný obsah. Pak jasně vidíte, zda se opravdu jedná o telefonní číslo a můžete pokračovat k jeho vytočení, nebo o podvrh směřující například na nebezpečnou webovou stránku. Funkčnost aplikace TelStop si můžete vyzkoušet na stránce http://www.mulliner.org/…op/test.html. Zde klepněte na odkaz »Malicious Link« a v nově otevřeném informačním okně použijte volby »TelStop« a »Vždy«. Pak bude probíhat kontrola »tel:« odkazů automaticky.
IOS
Tipy a triky pro efektivní práci s iPhony a iPady
34/ iOs/
Vlastní Wi-Fi
Chcete-li tablet připojit k internetu v blízkosti svého notebooku s pevným připojením, není nic jednoduššího než si vytvořit vlastní Wi-Fi hotspot. Ze stránek http://www.virtualrouterplus.com si stáhněte prográmek Virtual Router Plus. Není třeba nic instalovat, stačí ho pouze rozbalit a spustit. Zadáte osmimístné heslo, a už to jede. Pro podobné použití stolních počítačů stačí pořídit USB Wi-Fi Dongle v cenách od 200 Kč, který nabídne i vyšší dosah bezdrátové sítě. Pokud byste uvažovali o trvalém využití počítače jako přípojného bodu, doporučujeme program MyPublicWiFi (http://www.mypublicwifi.com) nebo znalcům nastavení Windows přímo z příkazového řádku.
35/ IOs/
Rychlý přenos dat
Wi-Fi síť vytvořenou podle předchozí rady je možné použít i pro snadné přenášení dokumentů, fotografií a filmů mezi počítačem a iPhonem či iPadem. Toto přímé připojení je často i mnohokrát rychlejší než připojení přes externí Wi-Fi hotspot, jelikož zejména v případě veřejných bodů bývá často regulovaná rychlost. Navíc vlastní Wi-Fi síť funguje i bez nutného přístupu k internetu, což se může hodit zejména na cestách v zahraničí. Funguje to tak, že se na tablet nebo mobil nainstaluje aplikace, která v místní síti zřídí vlastní HTTP server. Na ten se lze z počítače připojit prostřednictvím internetového browseru a nahrávat na něj data nebo je z něj stahovat. Vhodným kandidátem pro přenos fotografií a filmů je aplikace ImageTransfer, která zvládá přenosy nejen s počítačem, ale i mezi jednotlivými tablety a telefony. Aplikace si vyžádá přístup do složky obrázků a videí, kde si vytvoří vlastní adresář pro uploadované soubory. Pro použití tabletu jako univerzálního USB úložiště lze sáhnout například po aplikacích s názvem USB Flash Drive apod. Shodné funkce pro přenos dat po lokální síti se objevují i v dalších aplikacích, jako jsou kancelářské systémy, PDF editory nebo videostřižny. Pokud však máte při práci dostupný rychlý internet, je pohodlnější přenášení obsahu pomocí synchronizačních služeb iCloud.
Bleskové tipy a triky pro iOS
Jak zobrazit procenta nabití baterie?Jděte do »Nastavení / Obecné / Využití« a najděte položku »Využití baterie«. Zobrazování procent u indikátoru baterie v horní oznamovací liště zapnete volbou »Stav baterie«. Na stejném místě najdete i několik praktických informací, jako je čas od posledního nabití.
Nevíte, co smazat? Žádná paměť telefonu nebo tabletu není dost velká. Dříve nebo později se při instalaci aplikací nebo natáčení videa zobrazí hláška o nedostatečném prostoru v datovém úložišti. Jděte do »Nastavení / Obecné / Využití« a najděte položku »Úložiště«. Aplikace jsou vzestupně seřazeny podle zabraného místa. Vyberte největší nepoužívané aplikace a smažte je.
Jak prodloužit nabití telefonu? Je to možné vypnutím několika služeb, které nepoužíváte. Jděte do »Nastavení« a vypněte technologii Bluetooth. To samé udělejte s Wi-Fi. Velký polykačem energie je i synchronizace s iCloud. Výraznější úspoře energie pomůže i vypnutí neustálého dotazování poštovního serveru. Jděte do »Nastavení / Pošta / Doručování dat« a deaktivujte volbu »Push«. Na stejné obrazovce níže zvolte interval doručování pošty. Běžně vystačíte s 30 minutami nebo s manuálním stahováním.
Prodáváte svůj iPhone nebo iPad? Než dáte přístroj z ruky, vymažte veškerá nastavení a všechny své stopy. Jděte do »Nastavení / Obecné / Obnovit« a najděte položku »Smazat data a nastavení«. Přístroj začne obnovovat tovární nastavení a po deseti minutách je ve stejném stavu, jako jste ho koupili. Tento proces lze doporučit i u iPhonu, který se z neznámých důvodů začne zasekávat. Předem však zálohujte nastavení a data na iCloudu.
Dokumenty ke stažení
- Tipy + triky (2.22 MB) - Staženo 0x