Přejít k hlavnímu obsahu

Krátké testy: Hardware

DRUHÁ GENERACE ASUS GOOGLE NEXUS 7

Nejlepší 7“ Android

Na poslední chvíli před uzávěrkou k nám stihl dorazit nový 7“ tablet Asus Google Nexus 7, takže jsme všeho nechali a co nejrychleji jsme jej podrobili našim komplexním testům.

Výsledky testů potvrdily dojem, který jsme z tohoto tabletu měli hned po prvním spuštění – nový Nexus 7 je momentálně nejpovedenějším 7“ tabletem se systémem Android.

Nová generace je lepší než ta předchozí ve všech ohledech, s výjimkou výdrže na akumulátor, která je při práci s internetem sice jen o pár minut kratší, ale při sledování videa vydržel předchozí model téměř o tři hodiny déle. Tento fakt je však při pohledu na specifikace logický: nový Nexus 7 má vyšší rozlišení displeje (1 920×1 200 vs. 1 280×800 pixelů), rychlejší procesor a dvojnásobnou kapacitu RAM, ale také akumulátor s o něco nižší kapacitou (15,5 Wh oproti 16,0 Wh), menší tloušťku (9 mm vs 11 mm) a hlavně o poznání nižší hmotnost (287 g oproti 335 g). Nový Nexus 7 je také o 23 gramů lehčí než o 2 mm tenčí iPad mini. Při práci s internetem vydržel na baterii pracovat 7 hodin a 23 minut, při sledování videa ale klesla výdrž z 9 hodin a 33 minut u předchozí generace na 6 hodin a 44 minut, což je sice stále nad průměrem kategorie, ale iPad mini vydrží při shodném vytížení o dvě hodiny déle. Praktickou hodnotou je také extrémně krátká doba, za kterou lze pomocí dodávaného adaptéru tablet nabít. V tomto případě to trvá jen 3 hodiny a 28 minut, což je v porovnání s iPadem mini o hodinu méně, a v porovnání s předchozí generací Nexusu 7 dokonce o 2 hodiny a 20 minut méně.

Napohled největším vylepšením tabletu Asus Google Nexus 7 je skvostný IPS displej s ultrajemným rozlišením 1 920×1 200 bodů, kterému jsme v laboratoři naměřili rekordně vysoký maximální jas 545 cd/m2 – takhle jasný displej nemá žádný jiný tablet z našeho žebříčku Top 10. K omezenému jasu na úrovni 300 cd/m2 směřovala asi největší naše výhrada k první generaci tohoto tabletu (recenze viz – Chip 11/2012 str. 66), a tak máme radost, že se výrobce polepšil nejen o trochu, ale hned o rozdíl celé třídy. Šachovnicový kontrastní poměr 133:1 odpovídá průměru kategorie a je v podstatě stejný jako u iPadu mini. Oproti minulé verzi má nový Nexus 7 konečně zadní fotoaparát s rozlišením 5 Mpx.

Motorem tabletu je čtyřjádrový CPU Snapdragon S4 Pro (APQ8064) na frekvenci 1,5 až 1,7 GHz (podle toho, kolik jader je aktivních), který je výkonnější, ale energeticky náročnější než předchozí Tegra 3 (1,3 GHz), což se projevuje i na kratší výdrži. Překvapením pro nás byl výsledek načítání komplexních webových stránek, které se u nové verze načetly za 29 sekund, přičemž předchozí generaci to trvalo pouze 17 sekund. Při načítání webových stránek je nový Nexus 7 celkově pomalejší i než ostatní tablety z Top 10; doufejme, že se to při aktualizaci Androidu 4.3 vyřeší. Grafický čip Adreno 320 vykázal v benchmarku 3DMark 11 803 bodů (Ice Storm), resp. 7 160 bodů (Ice Storm Extreme). Při testu ICS dosahovala snímková frekvence 60 fps, při náročnější verzi ICS Extreme se pohybovala okolo 28 fps. Na tabletu lze tedy hrát i graficky nejnáročnější hry.

Práce s internetem je velice svižná, stejně jako celý běh operačního systému. Z hlediska výkonu je nový Nexus 7 pro většinu uživatelů „overkill“. Při přehrávání videa dosahuje teploty 35,9 °C, při procházení internetem se zahřeje na nadprůměrných 39 °C, při práci je tedy cca o 2 °C teplejší než iPad mini, a dokonce o 4–5 °C teplejší než předchozí Nexus 7.

Největší novinkou Androidu 4.3 je možnost nastavení profilů pro jiné uživatele. Díky nim můžete například dětem znemožnit přístup k nákupu aplikací na obchodu Play, povolit jim některé aplikace nebo jim znemožnit přístup k vašemu pracovnímu mailu. Velice praktická je také možnost nastavit plnohodnotný přístup jinému uživateli, takže jeden tablet poslouží všem členům domácnosti, přičemž každý má k dispozici své vlastní nastavení, aplikace, a dokonce i svůj vlastní e-mailový klient.

Kvalita zpracování je stejná dobrá jako u minulého modelu. Výrobce použil plasty místo hliníku, ale displej je chráněn „gorilím sklem“ a tablet je dostatečně tuhý. Na jeho těle stále nenajdete slot pro paměťovou kartu, což je škoda, ale dá se bez něj žít. Co nás mrzelo víc, je fakt, že se nový Nexus 7 bude prodávat pouze ve verzi s LTE modemem, který je v ČR zbytečný a drahý. S možností přímého přístupu na datové mobilní sítě se navíc bude prodávat pouze testovaná, 32GB verze, a to za částku 9 490 Kč. Většina zájemců asi sáhne po levnější, 16GB verzi pouze s Wi-Fi připojením, která má stát doporučených 6 490 Kč, tedy o 500 Kč víc, než kolik stál předchozí model.

MICHAL BAREŠ

SHRNUTÍ TESTU

V současnosti naprosto jasně nejlepší 7“ tablet s OS Android. Pokud se v nejbližší době neobjeví Apple iPad mini s Retina displejem, budou mít zájemci o malý tablet snadnou volbu. Škoda kratší výdrže i prozatím nevyužitelného a drahého LTE modemu, 3G verze mohla být levnější. Většina zákazníků si ale stejně koupí dostupnější 16GB Wi-Fi model.

+ Skvělý displej, svižný chod, nízká hmotnost, Android 4.3.
 – Kratší výdrž na akumulátor, vyšší cena verze s LTE.

Cena: 9 490 Kč

JAK JSME TESTOVALI

Při testu tabletů klademe nejvyšší důraz na uživatelskou přívětivost. Sledujeme rychlost i kvalitu dotykového displeje, stejně jako hmotnost a výdrž na baterii.

NEJLEHČÍ SEDMIČKA

Nový Nexus 7 je nejlehčím 7“ tabletem nejvyšší kategorie. Od předchozí verze zhubl o 48 gramů.

VYDRŽÍ MÉNĚ

Vyšší rozlišení displeje, vyšší jas displeje, vyšší výkon, vyšší spotřeba CPU. To hlavní důvody, proč vydrží nová verze pracovat na baterii kratší dobu než ta minulá.

JEMNĚJŠÍ NEŽ FULL HD

7“ displej nového Nexusu 7 má mezi konkurenty zdaleka nejvyšší rozlišení 1 920×1 200 bodů.

NEJVYŠŠÍ JAS

Loňské verzi Nexusu 7 jsme vyčítali hlavně relativně nízký maximální jas displeje, který se projevoval horší viditelností při venkovním použití během slunného dne.

TECHNICKÁ DATA
DISPLEJ 7“/1 920×1 200 bodů
CPU/RAM Qualcomm Snapdragon S4 Pro (APQ8064) 1,5–1,7 GHz/2 GB
OPERAČNÍ SYSTÉM Android 4.3 ÚLOŽIŠTĚ/SD KARTA 32 GB/Š
ROZHRANÍ LTE, Wi-Fi, Bluetooth, NFC
VÝDRŽ NA AKUMULÁTOR (INTERNET/VIDEO) 7:23/6:44 hodin
ROZMĚRY A HMOTNOST 20,0×11,4×0,9 cm, 287 g
HODNOCENÍ
CELKOVÉ HODNOCENÍ 88
OVLÁDÁNÍ (50 %) 87
87 MOBILITA (20 %) 99
99 DISPLEJ (20 %) 84
84 VÝBAVA (10 %) 79
79 POŘADÍ V TOP 10 5. z 51

Chip: výborný (1,3)

 

VOYO PLAYER

Smart-TV box s Voyo

Trojhranná krabička nabízí kromě přístupu k Voyo přehrávání multimediálního obsahu z USB disků a umožňuje přístup k živému vysílání kanálů TV Nova a k několika internetovým službám (Facebook, Picasa, Zprávy TN.cz, předpověď počasí). Nemá samostatný prohlížeč internetových stránek a uživatel do ní nemůže nahrávat vlastní aplikace, ale o základní funkce Smart TV dokáže obohatit jakýkoliv TV přijímač s HDMI vstupem. Voyo Player lze k internetu připojit jak prostřednictvím LAN, tak pomocí Wi-Fi. Wi-Fi adaptér přehrávače má poměrně omezený dosah, na místech, kde iPad a notebook signalizuje pět čárek Wi-Fi signálu, ukazuje Voyo Player pouze jednu, ale nakonec se na vzdálenost cca 7 metrů (a jedné zdi) od routeru k internetu připojil. Při zadávání hesla pro přístup k routeru bychom ocenili lepší virtuální klávesnici s QWERTY rozložením a hlavně možnost zobrazit zadávané znaky. Po prvním spuštění proběhne kontrola a následná aktualizace firmwaru, poté (a po zadání kódu placeného přístupu do Voyo) však již můžete na set-top boxu vyhledávat z databáze filmů a seriálů archivu Voyo. Vyhledávat lze stejně jako na internetových stránkách nejen podle jména titulu, ale i podle žánrů. K zařízení lze připojit i dva USB disky, ze kterých lze přehrávat lokálně uložené fotografie a video- či audiosoubory. Škoda že krabička nemá čtečku paměťových karet. Po přihlášení do domácí Wi-Fi sítě nabízí rozhraní Voyo i přehrávání multimediálních souborů z NAS serveru či síťového disku.

Nemile nás překvapila poměrně vysoká spotřeba zařízení ve stand-by režimu. Vypnuté zařízení, na kterém svítí červená dioda, si neustále říká o 3,5 až 4,5 W, při chodu pak o cca 5 až 6 W, takže je skoro jedno, zda set-top box vypínáte, či nikoliv. V menu jsme přitom měli aktivovánu úsporu energie při přechodu do stand-by režimu. Start ze spánkového režimu je navíc pomalý a trvá leckdy i přes 30 sekund. Během testu se nám jednou stalo, že při odpojení od proudu přístroj zapomněl přístupová hesla k Wi-Fi, jindy si je ale pamatoval. Uvnitř krabičky jsme nenalezli záložní baterii, která má udržet nastavení i při dlouhodobém odpojení od napájení, takže předpokládáme, že paměť Voyo Playeru napájí krátkodobě pouze kondenzdátor, který se při delším odpojení vybije. Dálkové ovládání je možná až příliš jednoduché, větší problémy jsme ale při práci s ním nezaznamenali.

MICHAL BAREŠ

SHRNUTÍ TESTU

Krabička, která udělá ze staršího přístroje středně chytrý televizor a zároveň nabízí přístup k archivu Voyo. cz. Zařízení je úplně nové, takže firmware se určitě bude měnit a snad dojde i ke snížení prozatím příliš vysoké spotřeby ve stand-by režimu i k zjednodušení prvního nastavení přístroje. Jinak se nám přehrávač líbil.

+ Dobré vyhledávání v archivu Voyo, jednoduché ovládání.
 – Vysoká spotřeba ve stand-by režimu.

Cena: cca 1 400 Kč

JAK JSME TESTOVALI

Televizní set-top box patří k zařízením, která nevytahujeme ze zásuvky, proto je kromě výbavy, jednoduchého ovládání a dostupných funkcí důležitá i spotřeba ve stand-by režimu.

NEUMÍ SE VYPÍNAT

Příkon Voyo Playeru se po přepnutí do stand-by režimu prakticky nesníží a pohybuje se v rozmezí 3,5–4,5 W, přičemž moderní zařízení v tomto režimu spotřebují pod 0,1 W. Roční náklady na spící přehrávač v tomto případě činí cca 170 Kč.

PŘÍMÝ PŘÍSTUP K ARCHIVU VOYO

Archiv filmů a seriálů televize Nova byl doteď dostupný pouze přes počítač. Díky novému set-top boxu jej lze používat přímo z televizoru, což ocení hlavně starší lidé, kteří se s počítačem kamarádí méně a kteří chtějí sledovat obsah na co největší obrazovce. Výběr z archivu je poměrně intuitivní, funguje fulltextové vyhledávání i procházení podle žánrů.

POLOCHYTRÁ TV

Set-top box nabízí kromě archivu Voyo i přístup k několika internetovým aplikacím. V omezené podobě tak lze přistupovat k Facebooku, Picase, předpovědi počasí nebo ke zpravodajství TN.cz.


TECHNICKÁ DATA
FUNKCE přístup k archivu Voyo, přehrávání z USB, zákl. internetové aplikace
PŘIPOJENÍ K INTERNETU LAN, Wi-Fi
PORTY 2× USB 2.0, HDMI, LAN, audio out, SPDIF
PŘÍKON (PROVOZ/ STAND-BY) 5,5 W/3,5–4,5 W
ROZMĚRY A HMOTNOST 19×19×3,2 cm, 258 g

Chip: dobrý (2,6)


HUAWEI ASCEND Y300

Levný a praktický

Cena: cca 3 400 Kč

Tento smartphone má sice jen průměrné parametry, ale je zajímavý cenou, za níž sotva seženete lepší model. Přes nízkou cenu je vybaven 4“ IPS displejem s rozlišením 480×800 bodů, dvoujádrovým CPU o frekvenci 1 024 MHz a systémem Android 4.1.2. Navíc má solidní konstrukci, a i když jsme jej přes měsíc nosili jen tak v kapse spolu s klíči, neutrpěl žádné větší šrámy ani na těle, ani na displeji. Zadní plastový kryt je překryt vroubkovaným gumovým potahem, takže se dobře drží. Celkově působí černý smartphone decentním a nenápadným dojmem. Pod krytem se kromě akumulátoru s kapacitou 1 730 mAh nachází sloty pro microSD kartu a velkou SIM kartu. Akumulátor dokáže telefon udržet v chodu nadprůměrně dlouhou dobu – naměřili jsme 7 hodin a 27 minut hovoru, a dokonce 9 hodin a 49 minut práce s internetem. Při běžném provozu vydržel pracovat v pohodě dva dny a dvě noci. Výkon CPU Snapdragon MSM8225 v kombinaci s 512MB RAM zajistí plynulý pohyb v prostředí Androidu 4.1.2 a neklade uživatelům žádné omezení. Výkonnostní benchmarky nám ale kvůli nízké kapacitě RAM neproběhly. Kapacita úložiště je malá, papírově má sice 4 GB, ale k dispozici je pouze 2,2 GB, z toho jen cca 1 GB pro instalaci aplikací, které nejdou nahrát na SD kartu. Přes průměrné hodnoty jasu 295 cd/m2 a kontrastu 124:1 je IPS displej se slušným rozlišením silnou stránkou tohoto mobilu. Telefon jsme používali během léta a neměli jsme problém s čitelností na slunci. 5Mpx fotoaparát neoslní, za dobrých světelných podmínek se momentky dají použít, prodleva spouště je delší.

TECHNICKÁ DATA
DISPLEJ (ÚHLOPŘÍČKA/ROZLIŠENÍ) 4“/800×480 bodů
PROCESOR/RAM 2× 1 024 MHz/512 MB
VÝDRŽ NA BATERII (HOVOR/ON-LINE) 7:27 h/9:49 h
HODNOTA SAR 0,71 W/kg
VÝBAVA Wi-Fi, USB, Bluetooth, GPS, 5Mpx kamera
UŽIVATELSKÁ PAMĚŤ (EXTERNÍ) INTERNÍ/ 2 212 MB/microSD
OPERAČNÍ SYSTÉM Android 4.1.2 + Emotion UI 1.5
ROZMĚRY A HMOTNOST 12,4×6,4×1,2 cm, 134 g
HODNOCENÍ
CELKOVÉ HODNOCENÍ 84
OVLÁDÁNÍ (30 %) 91
INTERNET (20 %) 84
MULTIMÉDIA (20 %) 75
TELEFONNÍ FUNKCE (20 %) 81
OBCHOD (10 %) 96
POŘADÍ V TOP 10 78. ze 123

Chip: velmi dobrý (2,4)


TOSHIBA 39L2333DG

Základní TV se skvělým obrazem

Cena: cca 10 500 Kč

Toshiba 39L2333DG je určena pro uživatele, kteří od televizoru chtějí hlavně kvalitní obraz a obejdou se bez chytrých funkcí, 3D efektu a připojení k internetu. S úmyslem vytvořit televizor za co nejnižší cenu šetřila v tomto případě Toshiba na všem kromě kvality obrazu. Oproti moderním štíhlým krasavcům připomíná TV spíše tři roky starý model. Instalace panelu na stojan je snadná, nepotěšila nás krátká a na pevno zabudovaná napájecí šňůra, takže pokud televizor umístíte dále než 120 cm od zásuvky, musíte použít prodlužovačku. Portová výbava obsahuje pouze to nejdůležitější. Dva HDMI vstupy jsou málo, ale v podstatě stačí, vzadu zbývají analogové videokonektory a anténní vstup. Z boku se kromě jednoho HDMI nachází i USB vstup pro připojení externího disku, takže přehrávat hudbu, filmy a fotografie z flash disku Toshiba 39L2333DG umí. Ovládací menu je pouze základní a orientace v něm nás trochu zlobila. EPG neumožňuje náhled programu více stanic najednou, což je chyba, jejíž odstranění by Toshibu nic nestálo. Na zmíněné drobnosti ale při sledování obrazu zapomenete. Jen málokterý televizor si od nás odnese 100% hodnocení kvality obrazu. Při práci spotřebuje v běžném provozu cca 37 W.

TECHNICKÁ DATA
ÚHLOPŘÍČKA/ MAX. ROZLIŠENÍ 39“/1 920×1 080 bodů
MAX. ŠACHOVNICOVÝ KONTRAST 187:1
MAXIMÁLNÍ JAS 207 cd/m2
TV TUNERY analogový, DVB-T/C
MAX. ÚHEL POHLEDU 176°/176°
VSTUPY 2× HDMI, VGA, YUV, Scart, 1× USB, CI+
SPOTŘEBA (STAND-BY/ PROVOZ) 0,2 W/37 W
ROZMĚRY 89×59×20 cm

Chip: výborný (1,9)


FUNC MS-3

Herní nastavitelná myš pro znalce

Cena: cca 1 300 Kč

Pouze pár gammerů důchodců si vzpomene na značku FUNC. Těch několik kusů, které na našem trhu kolovaly, se sem před pár lety dostalo jakousi náhodou. Značka Func si prošla obdobím, kdy to vypadalo, že už nebude, tento rok ale zahájila svůj comeback a uvádí na trh několik modelů.

Jako pravověrná herní myš nabízí MS-3 možnost nastavení funkcí tlačítek, ta lze ukládat do profilů včetně možnosti konfigurace citlivosti a tvorby maker. Nastavit lze i barvu podsvícení tlačítka a kolečka. V kombinaci s podložkou Func Surface 1030L nebo XL představuje myš precizní nástroj, s kterým lze provádět virtuální chirurgické řezy. Podložka nabízí dva výměnné povrchy – jeden hladký (hlavně pro hry) a druhý hrubší (především pro práci). Po pár hodinách práce bylo jasné, že při návrhu si dal výrobce skutečně záležet. Chyběla nám snad jen možnost přídavných závaží. S myší se dobře a hlavně přesně dalo pracovat i v Autocadu nebo Photoshopu. Pokud ale máte malou ruku, na MS-3 raději zapomeňte. Func MS-3 je rozhodně zajímavá myš. Neláká designem, ale přesností, bohatými možnostmi nastavení a dobrou kinetikou. Měkčený plast je dostatečně příjemný na dotyk, myš ani po dlouhé době neklouže v ruce. Snad jen pravé boční tlačítko by mohlo být o něco blíž palci. V každém případě se dá s touto myší uskutečnit dobrý lov.

TECHNICKÁ DATA
ROZLIŠENÍ 90–5 670 DPI
FPS 12 000
RYCHLOST 5,1 m/s (150 IPS)
AKCELERACE až 30 G
ROZHRANÍ USB 2.0
ROZMĚRY 12,7×10,7×4,24 cm
HMOTNOST 127 g

Chip: výborný (1,6)


KYOCERA FS-3540MFP

Rychlá monomultifunkce

Cena: cca 27 000 Kč

Multifunkční zařízení pro větší kancelář by mělo splňovat tři základní požadavky: nízké tiskové náklady, dostatečnou rychlost a robustnost pro tisk větších objemů. Kyocera FS-3540MFP sice tiskne jen černobíle, ale všechny výše zmíněné parametry splňuje. Rozdíl mezi ní a levnějšími multifunkcemi spočívá spíše než v levnějším tisku v robustním provedení, slušné výbavě a v kapacitě vstupních a výstupních zásobníků papíru. Kyocera k tomu navíc přidává vysokokapacitní tonerové náplně, díky kterým stačí doplňovat spotřební materiál jen jednou za 15 000 stran. Tiskové náklady se pohybují okolo 20 haléřů na stránku s 5% pokrytím. Výrobce uvádí, že tiskový engine dokáže zpracovat za minutu až 40 stran formátu A4, při testu jsme v režimu draft naměřili pouze 27 stran za minutu, v režimu standardního tisku pak 18 stran PDF dokumentu opustilo tiskárnu za 53 sekund. Tisk 10 stran dopisu trval 24 sekund, přičemž první výtisk byl hotov za 9 sekund. Duplexní tisk stejného 10stránkového dokumentu trval 39 sekund. Kopírování 18 stran z ADF podavače zabere 35 sekund. Příkon v režimu stand-by činí 14,2 W, při práci jsme naměřili max. hlučnost 65 dB.

TECHNICKÁ DATA
FORMÁT/ROZHRANÍ A4/USB 2.0, LAN
TISKOVÉ NÁKLADY (K) 0,20 Kč
RYCHLOST TISKU (1/5 STRAN/18 STRAN) 9 s/23 s/53 s
ROZLIŠENÍ (TISK/SKEN) 1 200×1 200 dpi/ 600×600 ppi
SPOTŘEBA (STAND-BY) 14,2 W
ZÁS. PAPÍRU (VSTUP/VÝSTUP/ADF) 100/500/50 listů A4
DALŠÍ FUNKCE fax, ČB skener, duplexní tisk, duplexní skenování
ROZMĚRY A HMOTNOST 4,9×4,9×5,6 cm, 26,4 kg

Chip: velmi dobrý (1,4)


LENOVO THINKPAD EDGE E531

Pracant s dokem

Cena: cca 23 000 Kč

Notebooků s dokovací stanicí ubývá, jako by se výrobci domnívali, že uživatelé považují každodenní připojování a odpojování externího monitoru, externí klávesnice, myši, LAN kabelu a napájení za skvělou zábavu. Výhodou ThinkPadu Edge E531 je možnost připojení dokovací stanice. Spojení tohoto notebooku a dokovací stanice se ale bohužel Lenovu moc nepovedlo. Konektor OneLink je umístěn snad na tom nejméně vhodném místě (pravá strana notebooku z pohledu uživatele, takže kabel vede přes prostor určený pro pohyb myši), dokovací stanice je lehká, kymácí se a po zapojení kabelů se neúhledně položí. Samotný ThinkPad Edge E531 se nám líbil. Není to sice žádný ultrabook, ale má vynikající matný displej s vysokým rozlišením (253 cd/m2, 129:1) a klávesnici s vysokým zdvihem tlačítek a přesnou odezvou. Zpracování je na dnešní poměry nadstandardní a decentní plastové šasi pojí s displejovou částí kovové klouby. Výhrady máme k použití magnetického HDD a promačkávacímu touchpadu, který znesnadňuje kopírování bloků textu. Oceňujeme přiložené DVD s Windows 8, na notebooku je pak předinstalován systém Windows 7.

TECHNICKÁ DATA
CPU/RAM Intel Core i7–3632QM/ 2,2Š3,2GHz/8 GB
GRAFIKA nVidia GeForce GT740
DISPLEJ (ÚHLOPŘÍČKA/ ROZLIŠENÍ) 15,6“/1 920×1 080/ matný/nedotykový
HDD/ODD 1 TB/DVD-RW
PORTY 2× USB 3.0, 1× USB 2.0, HDMI, VGA, LAN, OneLink, Wi-Fi, BT
VÝDRŽ NA AKUMULÁTOR 4:56 h:m
PCMARK 7 2 648
3DMARK (BODY) ICS 46 974/CG 6 635/FS 985
CINEBENCH R11.5 CPU 5,82
ROZMĚRY A HMOTNOST 3,7×2,5×0,26Š0,29 cm, 2 420 g

Chip: velmi dobrý (1,9)


ACER ASPIRE Z3–605

Matný AIO

Cena: cca 13 990 Kč

Acer Aspire Z3–605 je s cenou 13 990 Kč levný all-in-one, který je vybaven nedotykovým 23palcovým IPS displejem s matným povrchem, na kterém se zobrazuje obraz v rozlišení 1 920×1 080 bodů. Líbily se nám zejména syté barvy a velké úhly pohledu. Výpočetní výkon zajišťuje dvoujádrový procesor Intel Pentium 2127U. Ve výbavě nechybí bezdrátové adaptéry Bluetooth a Wi-Fi, webová kamera, porty USB 3.0 a videovýstup HDMI. V pravém boku je zabudována DVD vypalovačka a v levé části čela počítače je pod odklopnou krytkou umístěn port USB 3.0, čtečka paměťových karet SD a 3,5mm zvuková zdířka pro připojení sluchátek. Při poslechu hudby se nám líbil kvalitní zvuk, linoucí se ze zabudovaných reproduktorů Harman Kardon. Pro ovládání počítače je určena bezdrátová klávesnice a myš. Pro zájemce o alternativní ovládání je k dispozici program PointGrab Hand Gesture Control, který pomocí webové kamery umožňuje některé funkce ovládat pohybem ruky cca 20 až 50 cm před displejem. Výkon počítače je pro neherní aplikace naprosto dostatečný, slabší je výkon grafického čipu. Naopak ale potěší tichý chod této sestavy.

TECHNICKÁ DATA
CPU/RAM Intel Pentium 2127U (1,9 GHz)/4 GB
GRAFIKA Intel HD Graphics
DISPLEJ (ÚHLOPŘÍČKA/ ROZLIŠENÍ) 23“/1 920×1 080 bodů/ IPS/matný
HDD/SSD/ODD 500 GB/-/DVD-RAM
PORTY 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, HDMI
DALŠÍ VÝBAVA Wi-Fi, Bluetooth, čtečka paměťových karet SD, webová kamera, reproduktory, bezdrátová klávesnice a myš
PC MARK 7/CINEBENCH 11.5 2 125/1,53 3D MARK (IS, CG) 8 792/897
ROZMĚRY ČELA POČÍTAČE A HMOTNOST 56,7×44,4 cm, 9 kg

Chip: velmi dobrý (1,9)


PHILIPS 272P4QPJKEB

Pro náročné

Cena: cca 15 990 Kč

Noví majitelé monitoru Philips 272P4QPJKEB se budou rekrutovat z řad náročných uživatelů, kteří požadují velkou zobrazovací plochu s vysokým rozlišením obrazu. Obraz se ve vysokém rozlišení 2 560×1 440 bodů zobrazuje na 27palcovém displeji, který má matný povrch. Displej je založen na technologii PLS, což je označení výrobce displeje Samsung pro zobrazovací technologii IPS. Obraz se vyznačuje sytými barvami a velkými úhly pohledu. Líbil se nám také vysoký kontrast obrazu, ale jas je pouze průměrný. Displej je umístěn na podstavci, který umožňuje v rozsahu 15 cm výškové nastavení. To je praktické pro všechny uživatele a nezbytné pro ty, kdo chtějí monitor používat s displejem situovaným v pozici na výšku. Ve výbavě jsou nejen porty pro připojení počítače či videotechniky (DVI, DisplayPort a HDMI), ale i tři porty rozhraní USB 3.0. Monitor disponuje také dvěma reproduktory a integrovanou webovou kamerou. Pro úsporu energie lze v menu monitoru aktivovat dva senzory, které hlídají přítomnost uživatele před monitorem a v době jeho nepřítomnosti se na displeji sníží jas – až displej zhasne úplně. Při práci jsme naměřili spotřebu energie 31 W a nejvíce pak 43 W.

TECHNICKÁ DATA
DISPLEJ/ROZLIŠENÍ 27“ (68,6 cm), PLS, LED, matný/2 560×1 440 bodů
JAS 300 cd/m2
KONTRASTNÍ POMĚR 1 000:1
ODEZVA 12 ms
POZOROVACÍ ÚHLY (VODOROVNĚ/SVISLE) 178°/178°
KONEKTORY DVI-D, 2× HDMI, 2× DisplayPort, 3× USB 3.0
REPRODUKTORY 2× 2 W
ROZMĚRY S PODSTAVCEM 63,9×58,0×24,2 cm
HMOTNOST 8,5 kg
SPOTŘEBA ENERGIE V BĚŽNÉM PROVOZU/MAX 31 W/43 W

Chip: výborný (1,3)


HP PAVILION TOUCHSMART 11-E000EC

Levný dotykový notebook

Cena: cca 10 990 Kč

Notebook HP Pavilion TouchSmart 11-e000ec zaujme zejména zájemce o levný a snadno přenosný počítač. Váží pouze 1,5 kg a je vybaven dotykovým 11,6palcovým displejem, díky kterému se snadněji ovládá systém Windows 8. Displej má lesklý povrch a obraz se na něm zobrazuje v rozlišení 1 366×768 bodů. O výkon se stará dvoujádrový procesor AMD A4–1250 s integrovanou grafikou Radeon HD 8210. Operační paměť má velikost 8 GB a data se ukládají na pevný disk Hitachi s kapacitou 500 GB. Ve výkonnostních testech jsme naměřili nízké hodnoty, svědčící o malém výkonu uvedených komponent. Nízký je výkon procesoru i grafického čipu, ale pro plynulé provozování kancelářských aplikací, pro prohlížení webových stránek a fotografií to stačí. Ve výbavě je vše podstatné, při práci jsme si museli jen zvyknout na menší klávesnici s drobnými tlačítky. Při vyřizování e-mailu to až tak nevadí, ale při psaní delších textů nám klávesnice nevyhovovala. Na takto levný notebook je poměrně dobrá výdrž při napájení z baterie – výdrž naměřená v testu činí 5:11 hod.

TECHNICKÁ DATA
CPU/RAM AMD A4–1250 (1 GHz)/ 8 GB
GRAFIKA AMD Radeon HD 8210
DISPLEJ (ÚHLOPŘÍČKA/ ROZLIŠENÍ) 11,6“/1 366×768 bodů/ lesklý/dotykový
HDD/ODD 500 GB/-
PORTY 2× USB 3.0, 1× USB 2.0, HDMI, D-Sub, LAN, webová kamera, Wi-Fi, Bluetooth
AKUMULÁTOR (VÝDRŽ) 5:11 hod.
PC MARK 7/CINEBENCH 11.5 1 068/0,42
3D MARK (IC) 9 590
ROZMĚRY A HMOTNOST 29,0×21,7×0,24 cm, 1 548 g

Chip: dobrý (2,5)


TOSHIBA EXCITE WRITE

Tablet na psaní

Cena: cca 12 990 Kč

Do rukou se nám dostal předprodukční vzorek vrcholu řady nových tabletů od Toshiby – Excite Write. Výkonný tablet je osazen čtyřjádrovým procesorem Tegra 4 a Androidem 4.2, přičemž hlavní specialitou je možnost vkládání rukou psaných poznámek. Excite Write je osazen displejem PixelPure s velmi vysokým rozlišením 2 560×1 600 bodů a o nadstandardní zvuk se starají dva vestavěné reproduktory Harman Kardon.

K tabletu je přibaleno speciální pero, kterým lze psát na displej do předinstalovaných aplikací Toshiba TruNote. Perem můžete psát poznámky, kreslit náčrty, gumovat nebo použít zvýrazňovač. K dispozici máte tři nadstandardní možnosti. První z nich umožňuje v jakékoli aplikaci, kdy je zobrazena stavová lišta systému, sejmout obrazovku a doplnit ji rukou psanými poznámkami. To se může hodit například při poradách. Aplikace TruNote nabízí možnost tvorby bloků s rukou psanými poznámkami. Rukou psané texty můžete převést do editovatelné elektronické podoby. Zde musíme vzpomenout, že převod psaného textu tabletu chvilku trvá, ale výsledky jsou dobré, a to i když na něm píše osoba, která dvacet let používá jen klávesnici. Poslední specialitou je funkce TruCapture, která umožňuje kreslit a psát rukou do obrázků. Stačí vyfotit vestavěnou 8 Mpx kamerou flipchart nebo stránku z knihy a fotku doplnit vlastními poznámkami včetně použití zvýrazňovače.

TECHNICKÁ DATA
CPU/RAM nVidia Tegra 4/ 1,6 GHz/2 GB
DISPLEJ 10,1“/2 560×1 600 bodů
ÚLOŽIŠTĚ INTERNÍ/ EXTERNÍ 32 GB/microSD
VÝDRŽ NA AKUMULÁTOR 8:28 hodiny
ROZMĚRY/HMOTNOST 26,1×17,9×1,05 cm/630 g
OS Android 4.2

Chip: výborný (1,6)


SONY XPERIA SP

Rychlý LTE smartphone s 8Mpx fotoaparátem

Smartphonů s podporou technologie LTE pro rychlé surfování v mobilní síti zatím není mnoho a ne vždy jde o top modely jednotlivých výrobců s kvalitními displeji. Sony proti tomu u modelu Xperia SP sází na velmi jasný displej s HD rozlišením. Ostrý obraz na 4,6palcové obrazovce vyniká i dobrým kontrastem a věrným podáním barev. Displej však není jedinou předností Xperie SP. Firma Sony nezapomněla ani na výkon, který dodává procesor Qualcomm S4 Pro se dvěma jádry, taktovanými na 1,7 GHz, a 1 GB operační paměti. Chod operačního systému Android 4.1.2 i aplikací je díky tomu rychlý a plynulý. V interní paměti smartphonu zůstává volných přibližně 5 GB, což určitě není mnoho, především s ohledem na vlastnosti Androidu 4.x, ve kterém není úplně snadné instalovat aplikace na microSD kartu.

Při testování výdrže akumulátoru, kvality hovoru a fotoaparátu odvedla Xperia SP průměrný výkon, který uživatele neurazí, ale ani ničím vyloženě nepřekvapí. Necelých šest a půl hodiny surfování a osm hodin telefonování nepředstavují pro akumulátor s kapacitou 2 370 mAh nijak výjimečný výsledek. Kvalita hovoru je v pořádku, jen občas jsme zaznamenali nepříjemnou ozvěnu nebo zahuhlaný zvuk. Hlasitý odposlech zní plechově a dutě. Slabým místem Xperie SP je její 8Mpx fotoaparát. Za denního světla i umělého osvětlení sice produkuje ostré fotky s pěknými barvami, má však problém s vyvážením bílé a s kontrastem. Problematické jsou především přechody mezi světlem a stínem a automatická funkce vyvážení bílé barvy. I sekvence těsně po sobě pořízených snímků vykazuje rozdíly v jasu a barevných tónech.

V nabídce smartphonů Sony Xperia je model SP umístěn sice hned pod top modelem Z, ale s poměrně velkým cenovým odstupem. To se sice projevuje použitým materiálem (plast namísto skla), ale ne kvalitou zpracování. Hračičky jistě potěší průhledná spodní část s nastavitelnými notifikačními diodami.

RADEK KUBEŠ

ZÁVĚR TESTU

Svými hardwarovými parametry i kvalitou zpracování je Sony Xperia SP důstojným zástupcem vyšší třídy smartphonů, dostupným navíc za velmi přijatelnou cenu. Hlavními argumenty pro jeho pořízení jsou displej, výkon a podpora LTE. Zklamáním je naopak fotoaparát, který produkuje snímky rozporuplné kvality.

+ Jasný a ostrý displej, design a zpracování, výkon, podpora LTE.
 – Problémy fotoaparátu s vyvážením bílé barvy, malá paměť.

Cena: cca 8 900 Kč

JAK JSME TESTOVALI

Moderní smartphony slouží vedle telefonování i k mnoha dalším úkolům. Proto musí uspět i v disciplínách, jako je doba surfování na akumulátor nebo kvalita pořizovaných fotografií.

VLASTNÍ ROZHRANÍ

Podobně jako ostatní velcí výrobci vyvíjí i Sony vlastní nadstavbu nad operační systém Android. Uživatelské rozhraní Sony je elegantní, přehledné a pracuje velmi svižně.

VÝMĚNNÁ BATERIE? ALE KDEPAK!

Ze smartphonu je sice možné sundat celý zadní kryt, nikoli však proto, aby bylo možné vyměnit akumulátor. Ten je do přístroje zabudován napevno.

ŠIKOVNÝ NA MAKROZÁBĚRY

Fotoaparát Xperie SP ostří přibližně od pěti centimetrů. Bližší objekty jsou už rozmazané.

TECHNICKÁ DATA
SÍTĚ GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA, LTE
VÝDRŽ NA BATERIE (HOVOR/ON-LINE) 8:15/6:24 hodin
HODNOTA SAR 0,79 W/kg
VÝBAVA Wi-Fi, microUSB 2.0, Bluetooth 4.0, GPS, 8Mpx fotoaparát, NFC
DISPLEJ (ÚHLOPŘÍČKA/ ROZLIŠENÍ) 4,6“/720×1 280 bodů
UŽIVATELSKÁ PAMĚŤ (INTERNÍ/EXTERNÍ) 8 GB (5 GB využitelné)/ microSD
OPERAČNÍ SYSTÉM Android 4.1.2 se Sony UI
ROZMĚRY A HMOTNOST 6,8×13,1×1,0 cm, 156 g
INFO http://www.sony.cz
HODNOCENÍ
CELKEM 92,6
OVLÁDÁNÍ (30 %) 93
INTERNET (20 %) 98
MULTIMÉDIA (20 %) 87
TELEFONOVÁNÍ (20 %) 91
NABÍDKA APLIK. (10 %) 96

Chip: velmi dobrý (1,3)


ZYXEL NBG6503

Levný AC router

Cena: cca 1 800 Kč

Moderní routery podporující standard 802.11ac pro rychlý bezdrátový přenos dat nastupují na trh s cenami kolem 4 000 korun. ZyXEL však představil i levnější model NBG6503, který sice nevyužívá maximální rychlost standardu AC, ale nabídne teoretickou propustnost až 750 Mb/s a stojí jako slušný router standardu 802.11n. Samozřejmě je třeba připočítat i dalších cca 1 300 korun na pořízení USB klienta (např. ZyXEL NWD6505), který přinese podporu rychlé Wi-Fi i vašeho počítače. Nabídnout AC router s nižší propustností za méně peněz je samozřejmě v pořádku, co se nám však nelíbí, to je použití pouze 100Mb/s LAN portů. Někdo by možná postrádal i USB konektor pro připojení externího disku či tiskárny. U externích antén je třeba si ohlídat jejich správou instalaci, tedy použití správné antény pro 2,4/5GHz vysílač. Ovládací rozhraní routeru je velmi přehledné a zobrazuje i mapu sítě se všemi připojenými zařízeními. Hned v hlavním okně si pak snadno zapnete funkce pro podporu on-line her, šetření energií, filtrování obsahu nebo řízení šířky pásma. V pokročilém rozhraní nechybí například předvolby zabezpečení sítě, řízení kvality služeb (QoS) nebo časovač spouštění Wi-Fi. Uvítali bychom možnost vytvoření oddělené podsítě pro návštěvy. Naměřená přenosová rychlost s příslušným AC klientem se pohybuje na úrovni kvalitního routeru standardu 802.11n, ale s delším dosahem signálu. (http://www.zyxel.cz)

TECHNICKÁ DATA
TECHNOLOGIE 802.11a/b/g/n/ac (2,4 + 5 GHz), WPS, WEP, WPA/WPA2, QoS
FUNKCE router, access point
PŘIPOJENÍ Wi-Fi, 1× 100 Mb/s WAN, 4× 100 Mb/s LAN, 1× USB 3.0
ROZMĚRY A HMOTNOST 15,9×11,1×2,3 cm, 230 g
SPOTŘEBA V BĚŽNÉM PROVOZU 4 W

Chip: velmi dobrý (1,8)


NOKIA LUMIA 720

Střední třída WP

Cena: cca 6 300 Kč

Lumia 720 je v nabídce Nokie střední cestou mezi low-end a vyššími modely. Tomu odpovídá hardwarová výbava (kde zamrzí především nízké rozlišení velkého displeje) i celkem příznivá cena, která krátce po uvedení na trh spadla o několik tisíc korun. Šetřilo se na nevhodném místě, a proto dvoujádrový procesor Qualcomm (s nízkým taktem 1 GHz) doplňuje pouze 512 MB operační paměti. To se podepisuje na celkové rychlosti používání smartphonu i na nemožnosti instalovat a spouštět náročnější aplikace a hry. Štíhlý a lehký telefon dobře padne do ruky, je precizně vyroben a vybírat můžete z několika barevných variant zadního krytu. Displej má sice nízké rozlišení (jemnost činí pouhých 217 PPI), vykazuje však vysoký jas (400 cd/m2), má dobrý kontrast a věrné podání barev. Telefon lze ovládat v rukavicích, popřípadě různými nástroji. Stěžovat si nemůžeme ani na fotoaparát, který pořizuje ostré a kontrastní snímky s přirozenými barvami. Podobně jako další Lumie lze i model 720 nabíjet bezdrátově, což však předpokládá pořízení speciálního krytu a samozřejmě i bezdrátové nabíječky, celkem za pár tisíc. Interní paměť telefonu není nijak velká, ovšem například mapy pro bezplatně použitelnou navigaci lze stahovat na paměťovou kartu. (http://www.nokia.cz)

TECHNICKÁ DATA
SÍTĚ GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA
VÝDRŽ NA BATERIE (HOVOR/ON-LINE) 7:32/6:20 hodin
HODNOTA SAR 0,76 W/kg
VÝBAVA Wi-Fi, microUSB 2.0, Bluetooth 3.0, GPS, 6,7Mpx fotoaparát, NFC
DISPLEJ (ÚHLOPŘÍČKA / ROZLIŠENÍ) 4,3“ / 480×800 bodů
UŽIVATELSKÁ PAMĚŤ (INTERNÍ/EXTERNÍ) 4,7 GB / microSD
OPERAČNÍ SYSTÉM Windows Phone 8
ROZMĚRY A HMOTNOST 6,8×12,8×0,9 cm, 129 g

Chip: velmi dobrý (1,9)


KINGSTON SDXC 128GB CLASS 10

Obří SDXC karta

Cena: cca 2 200 Kč

Aktuální ultrabooky a notebooky s disky s technologií SSD jsou sice velmi rychlé, lehké a vydrží déle pracovat na akumulátor, ale i méně nároční uživatelé dříve či později narazí na limit v podobě omezené kapacity pro ukládání dat. Potíž je samozřejmě v ceně SSD, takže se do přenosných počítačů montují nejčastěji disky s kapacitou od 128 do 256 GB. To je nejvýše polovina oproti běžně dostupným magnetickým diskům s kapacitou 500 GB. Jestliže ale váš přenosný počítač disponuje slotem pro SD karty, máte jednoduchou možnost, jak si kapacitu úložiště svého stroje navýšit, aniž byste museli investovat do většího (a mnohem dražšího) SSD. Máme samozřejmě na mysli pořízení SD karty typu SDXC. Kapacita těchto karet se aktuálně zastavila na hranici 128 GB (což je dvojnásobek oproti současné maximální kapacitě microSDXC karet pro smartphony a tablety). Označení Class 10 u paměťových karet znamená přenosovou rychlost minimálně na úrovni 10 MB/s. My jsme u testované karty Kingston SDXC 128GB Class 10 naměřili dokonce 15 MB/s při zápisu a 40 MB/s při čtení. Existují i rychlejší karty, určené především pro videokamery a ukládání záznamu videa ve vysokém rozlišení. Kvůli ukládání dokumentů, filmů nebo hudby v notebooku by se však jednalo o zbytečnou investici. Raději si ohlídejte, zda čtečka ve vašem počítači vysokokapacitní SDXC karty podporuje. (http://www.kingston.com)

TECHNICKÁ DATA
DOSTUPNÉ KAPACITY 8/16/32/64/128 GB
SOUBOROVÉ FORMÁTY exFAT, NTFS
PŘENOSOVÁ RYCHLOST (ČTENÍ / ZÁPIS) 40 MB/s / 15 MB/s
ROZMĚRY A HMOTNOST 2,4×3,2×0,2 cm, 1 g

Chip: výborný (1,2)



Dokumenty ke stažení