Přejít k hlavnímu obsahu

E-learning: Vzdělávejte se na webu

Školicí internetové stránky i celé portály nabízejí vzdělávací kurzy z mnoha různých oblastí: od jazyků a počítačových dovedností až po matematiku.

RADEK KUBEŠ

Učení se a získávání nových znalostí prostřednictvím internetu zažívá v poslední době velký boom. Svůj podíl na tom má jistě i vysoké pokrytí širokopásmových internetových přípojek mezi českými domácnostmi, stejně jako zvyšující se kvalita (a hlavně interaktivita) webových školicích portálů.

Kouzlo internetu jako zprostředkovatele vzdělání odhalily jako první firmy, které e-learning hojně využívají k tréninku a rozšiřování kvalifikace svých zaměstnanců. Výhody jsou na první pohled zřejmé: zaměstnanci nemusí nikam cestovat a potřebný vzdělávací kurz absolvují ve chvíli, kdy se mohou uvolnit od ostatních pracovních povinností. Absolvování vzdělávacích kurzů přes internet je ale samozřejmě zajímavé i pro běžné, domácí uživatele. Také oni ušetří čas a peníze za cestování a navíc se dostanou k materiálům, které jim žádná místní vzdělávací instituce nenabízí a nejsou třeba ke koupi ani v tištěné formě. Podívejme se tedy na zajímavé e-learningové portály, které poskytují příležitost přiučit se něco zdarma nebo za minimální poplatek.

Matematika i přírodní vědy

Jedním z nejznámějších internetových vzdělávacích projektů je Khanova škola (khanacademy.org), obsahující v současnosti přibližně 4 600 výukových videí. Zakladatelem celosvětově zdarma dostupného vzdělávacího projektu, který měsíčně použije přes šest milionů uživatelů, je Salman Khan, Američan bengálského původu, který chtěl původně prostřednictvím internetu doučovat svoje sestřenice matematiku. Používal k tomu krátká videa, ve kterých kreslil na tabuli a namlouval komentář.

Tato forma vzdělávacích videí zůstává v Khanově škole dodnes, na jejich tvorbě nebo překladu už se však podílejí dobrovolníci z celého světa. Nezisková organizace Khan Academy dnes v Kalifornii zaměstnává asi 40 lidí a její činnost finančně podporuje například Google, Oracle nebo nadace Billa a Melindy Gatesových.

Mezi jazyky, do kterých jsou (formou titulků či dabingu) videa Khanovy školy přeložena, patří od roku 2012 i čeština. Na webu khanovaskola.cz najdete knihovnu více než tisícovky videí s výukou matematiky, fyziky, dějepisu, ekonomie či přírodních věd. Přes 90 z nich nadaboval český herec Saša Rašilov.

Univerzity bez školného

Ne každému se poštěstí, že může vyrazit za studiem na některou z prestižních amerických univerzit. To se týká nejen nás Středoevropanů, ale samozřejmě i Američanů, kteří buďto neprojdou sítem přijímacího řízení, nebo si nemohou dovolit platit vysoké školné. Naštěstí existuje portál Coursera (coursera.org), který po bezplatné registraci umožňuje absolvovat více než čtyři stovky kurzů z různých oborů, jejichž elektronické podklady dodávají desítky univerzit ze Spojených států i z Evropy. Studovat můžete technologie, právo, biologii, filozofii a mnoho dalších oborů. Cílem projektu Coursera je nejen vzdělávání, ale tak propojení absolventů kurzů s firmami, hledajícími zaměstnance.

Podobným projektem, na kterém se podílejí slavné univerzity jako MIT (Massachusetts Institute of Technology), Harvard nebo Berkeley, je EdX (edx.org). I zde stačí jednoduchá registrace, a hned se můžete pustit do studia. Za zmínku stojí ještě také Udacity (udacity.com), kde po úspěšném absolvování kurzu obdržíte i příslušný certifikát.

Programování a webdesign

Kromě programovacích jazyků je hlavním dorozumívacím prostředkem programátorů angličtina. Proto asi příliš nevadí, že je většina on-line portálů zaměřených na výuku programování a webdesignu k dispozici právě v angličtině.

Zdarma je možné projít kurzy JavaScriptu, jQuery, PHP, Pythonu nebo Ruby na portálu Codecademy (codecademy.com). Kurzy rozdělené na samostatná cvičení vyžadují po studentech řešení programovacích úloh přímo v okně prohlížeče, přičemž interaktivně hlásí případné chyby.

Mnohem profesionálněji jsou zpracovány kurzy na portálu eClasses.org (eclasses.org), který nabízí e-learning již od roku 1998. Výukové programy pokrývají jak webové technologie a programování, tak i grafický design nebo on-line marketing. Kurzy jsou placené, což mimo jiné znamená, že jsou vedeny opravdovým lektorem. Ten poskytuje studentům příslušné studijní materiály, je k dispozici pro jejich otázky a zadává a následně vyhodnocuje testy a zkušební projekty. Ceny kurzů se pohybují mezi 100 a 300 dolary, pokud se však zaregistrujete a uhradíte roční poplatek (cca 40 eur), můžete následně absolvovat všechny kurzy za poloviční cenu.

Jazykové kurzy

Výuku cizích jazyků na dálku, například prostřednictvím komunikátoru Skype, nabízejí už i české jazykové školy. Existují však i specializované výukové portály, jako například Rosetta Stone (rosettastone. eu), kde si můžete zaplatit on-line jazykový kurz. Rosetta Stone nabízí interaktivní on-line výuku, při které využijete nejen svou klávesnici a myš, ale také webovou kameru a mikrofon. Měsíční kurz vyjde na 25 eur a vybrat si můžete ze tří desítek jazyků s různými úrovněmi podle výchozích jazykových znalostí studenta. Součástí kurzu jsou i hodiny s živým lektorem.

Z dalších jazykových portálů pro e-learning jmenujme například Babbel (babbel.com), kde vás při půlročním předplatném vyjde měsíc výuky cizího jazyka na necelých 150 korun, nebo Busuu (busuu.com), kde můžete k výuce slovíček použít i mobilní aplikace.

Staňte se hvězdou táboráků

Pokud je vaším snem naučit se hrát na kytaru, nemusíte nutně brát hodiny v lidové škole umění. Různými hudebními styly a hrou na klasickou či basovou kytaru vás provedou videa na portálu Guitar Master Class (guitarmasterclass.net). Měsíční předplatné činí 10 eur, za které získáte přístup ke stovkám interaktivních videí. Sami si pak můžete vyzkoušet, zda vám půjde více country, blues nebo death metal. Za podobné peníze (11 eur měsíčně) se vám budou věnovat i lektoři kytarové hry na portálu Guitar Tricks (guitartricks.com).

České projekty

Kromě Khanovy školy najdeme na českém internetu i mnoho dalších e-learningových kurzů – ať už zdarma, nebo za poplatek.

On-line jazykové kurzy nabízí zdarma například LANGmaster (langmaster.com), na jehož webu máte k dispozici stovky hodin výuky angličtiny, němčiny, španělštiny i několika dalších jazyků. Hned 40 interaktivních lekcí angličtiny najdete na webu E-academy (e-academy.cz). Samostudiu angličtiny se můžete věnovat také na webu Help For English (helpforenglish.cz), kde je srozumitelným způsobem rozebírána anglická gramatika.

Svoje znalosti práce s operačním systémem Windows či kancelářským balíkem Office si můžete v pohodlí domova rozšířit prostřednictvím e-learningových kurzů počítačové školy Gopas (elearning.gopas.eu). Počítejte však s cenami v řádu tisícikorun, navíc zatím nejsou k dispozici kurzy pro Windows 8 a Office 2013.

Zajímavým zdrojem vzdělávacích prezentací a materiálů je také videoserver YouTube (youtube.cz). Vyhledávaný výraz e-learning budete ale muset co nejvíce upřesnit, abyste se nemuseli probírat stovkami až tisíci neužitečných videí.

Rozhodnete-li se investovat do jakéhokoli e-learningového kurzu, vždy se nejdříve poohlédněte po recenzích a názorech absolventů a vyzkoušejte si, pokud je k dispozici, ukázkovou lekci zdarma. Na rozdíl od výuky s živými lektory máte totiž prakticky nulovou šanci průběh e-learningového kurzu nějakým způsobem usměrňovat.

RADEK.KUBES@CHIP.CZ


 

Dokumenty ke stažení