Přejít k hlavnímu obsahu

Vyčistěte si počítač od zbytečností

Budete-li obsah svého počítače udržovat ve vyčištěném a uklizeném stavu, získáte nejen více místa a lepší přehled, ale i více výkonu a lepší zabezpečení. Potřebné nástroje najdete na našem Chip DVD.

RADEK KUBEŠ, JÖRG GEIGER

RADEK KUBEŠ
Redaktor Chipu spravuje mnoho počítačů v rámci široké rodiny, naštěstí většinou pomůže pravidelná údržba pomocí šikovných nástrojů.


SYSTÉM: Nepotřebné služby

Zaplevelená Windows brzdí programy, které potřebujete používat. Vyčistěte je.

1 ANALÝZA WINDOWS  Dříve než se pustíte do úklidu, měli byste získat představu, jak rozsáhlý je nepořádek ve vašem počítači. Použijte proto klávesovou zkratku (Win] + (R] a zadejte příkaz »perfmon /report«. Windows spustí nástroj Sledování prostředků a výkonu a poskytne vám přehled o aktuálním stavu vašeho počítače. Zcela nahoře najdete přehled červeně zvýrazněných chyb, které způsobují například nefunkční zařízení nebo systémové služby s velmi dlouhou dobou odezvy. Pokud se na vašem seznamu nějaké takové problémy nacházejí, pokračujte dále s našimi tipy na vyčištění a optimalizaci počítače. I pokud operační systém nezaznamenal vážné problémy, stále zůstává prostor pro lepší uspořádání obsahu vašeho počítače.

2 AUTOMATICKY SPOUŠTĚNÉ PROGRAMY Mnoho programů, které se automaticky spouštějí hned se startem Windows, vás bez užitku zdržuje od práce. Použijte proto specializovaný nástroj Autoruns přímo od Microsoftu. Tato aplikace vám ukáže všechny běžící programy, používané ovladače i spuštěné služby. Informace důležité pro rychlé spouštění operačního systému najdete na kartě »Logon«. Na rozdíl od standardního nástroje ve Windows, spuštěného příkazem »msconfig«, ukáže Autoruns opravdu všechny procesy a služby, společně s jejich popisem.

3 ZBYTEČNÉ SLUŽBY Spolupráci mezi různými komponentami spravují Windows pomocí služeb běžících na pozadí. Opět použijte (Win] + (R] a spusťte příkaz »msconfig«. V nově otevřeném okně pak na kartě »Služby« označte předvolbu »Skrýt všechny služby společnosti Microsoft«, abyste viděli pouze služby spuštěné ostatními programy. Pak se rozhodněte, zda jsou služby automaticky spouštěné různými programy opravdu tak důležité, aby ubíraly cenný výkon vašeho počítače.

Konkrétní služby můžete zastavit a zakázat jejich spuštění v ovládacím okně, které otevřete opět pomocí zkratky (Win] + (R] a zadáním příkazu »services.msc«. V okně »Služby« najdete stručný popis jednotlivých služeb Windows a ostatních programů, které můžete rovnou zastavit pomocí pravého tlačítka myši a volby »Vlastnosti«. V nově otevřeném okně lze použít tlačítko »Zastavit« a pak můžete ještě nastavit »Typ spouštění« na »Zakázáno«. Tato úprava se vám však nevyplatí pro služby samotných Windows – výběru povolených služeb byste museli věnovat velmi mnoho času, což by nevyvážilo výsledný efekt.

4 POZŮSTATKY PO PROGRAMECH Programy běžící pod Windows shromažďují velké množství dat, která většinu už nikdy nebudete potřebovat. Přestože to již ve Windows 7 či 8 není takový problém jako za dob Windows 95, získáte pravidelným odstraněním těchto dat více místa na pevném disku. To oceníte obzvlášť u notebooku s menším SSD. Naší volbou pro tento úkol je osvědčený, zdarma použitelný program CCleaner. Jen v jeho instalačním průvodci nezapomeňte odmítnout instalaci prohlížeče Google Chrome a především pak integraci nástrojové lišty Google Toolbar do Internet Exploreru. CCleaner vyhledá a odstraní nejen dočasná a nepotřebná data Windows, ale také zbytečnosti, které po sobě nechávají používané programy. Z nabídky na levé straně okna programu zvolte »Čistič« a pak použijte tlačítko »Analyzovat«. Předtím si můžete ještě vybrat, jaká data a ze kterých programů bude CCleaner vyhledávat. Proces čištění následně zahájíte tlačítkem »Spustit Cleaner«. Možnosti aplikace CCleaner při čištění pozůstatků po různých programech dále rozšíří užitečný doplněk CCEnhancer. Tuto jednoduchou aplikaci snadno spustíte a necháte ji stáhnout potřebná data z internetu. CCEnhancer integruje nové položky do aplikace CCleaner a pak ji rovnou spustí. Občas byste měli projít seznam programů instalovaných ve vašem počítači a zvážit, které z nich vlastně používáte. Ty nepotřebné pak můžete odinstalovat pomocí specializované aplikace, jako je například Revo Uninstaller.

5 ROZTŘÍDĚNÍ APLIKACÍ VE WINDOWs 8 V nových Windows 8 se kromě klasických programů pro pracovní plochu používají i aplikace pro Modern UI. Také ty mohou počítač zbytečně zanášet, proto je i zde namístě pravidelná kontrola a odinstalování nepoužívaných aplikací. Odinstalování aplikací z nové nabídky Start je přitom velmi jednoduché. Stačí na dlaždici vybrané aplikace kliknout pravým tlačítkem myši a v nabídce ve spodní části obrazovky použít volbu »Odinstalovat«.

6 VYČIŠTĚNÍ PRACOVNÍ PLOCHY Umístit si na pracovní plochu zástupce všech možných programů nebo často používaných souborů může být praktické, ale jen do určité míry. S plochou zaplněnou do posledního místečka svou produktivitu asi příliš nepodpoříte. Zástupci programů, které již nepotřebujete, by měli zmizet při odinstalování. Ty zbývající byste si měli přehledně roztřídit. Jedním z nástrojů, které vám s tím mohou efektivně pomoci, je aplikace Fences. Ta vám pomůže vytvořit si na pracovní ploše přihrádky, do kterých si umístíte související zástupce. Aplikace Fences umí zástupce třídit automaticky a má mnoho dalších užitečných nastavení. Ve starší verzi 1.01 je aplikace Fences použitelná zdarma, nejnovější verzi si můžete vyzkoušet, po měsíci je třeba si zakoupit licenci (cca 200 Kč).

7 PŘEHLEDNÁ NABÍDKA START K vyčištěným a svižným Windows patří také uspořádaná nabídka Start. Klikněte proto pravým tlačítkem myši na tlačítko Start na hlavním panelu Windows a z kontextové nabídky zvolte »Vlastnosti«. V nově otevřeném okně pak na kartě »Nabídka Start« použijte tlačítko »Přizpůsobit«. Otevře se okno, ve kterém si můžete nastavit, které systémové položky budou v nabídce Start zobrazeny.

TIP Pokud vám tento důležitý ovládací prvek ve Windows 8 chybí, doplňte si do nového operačního systému nabídku Start pomocí freewaru Classic Shell.

8 ZBYTEČNÉ OVLADAČE Poškozené nebo zastaralé ovladače mohou být zdrojem problémů s operačním systémem i hardwarem. Zkontrolujte si proto prostřednictvím Správce zařízení, zda nejsou k vašemu hardwaru k dispozici ovladače nové. Bezplatně použitelné programy, jako například SlimDrivers, provedou takovou kontrolu za vás automaticky.


PEVNÝ DISK: Zbytečná data

Pevný disk patří ke klíčovým součástem počítačů a notebooků. Kdo se věnuje jeho údržbě, získá cenný prostor navíc.

1 ODHALTE NEJVĚTŠÍ ŽROUTY  Plánujete si namísto pomalého pevného disku pořídit rychlý, ale přece jen menší SSD? Pak si nejdříve zjistěte, jaká data zabírají na vašem současném disku nejvíce místa. Jednoduchý freeware RidNacs vám ukáže, ve kterých složkách se nachází nejvíce dat, abyste je mohli protřídit.

2 SPRÁVA SOUBOROVÉHO SYSTÉMU Analýza počítače, kterou jsme začínali, se bohužel nevěnuje stavu souborového systému. Příslušný nástroj Windows proto musíte spustit prostřednictvím příkazové řádky. Ve Windows 7 napište do vyhledávacího okna v nabídce Start »cmd«, klikněte na jediný nalezený program pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte »Spustit jako správce«. Pod Windows 8 použijte klávesovou zkratku (Win] + (X] a z nabídky vyberte »Příkazový řádek (správce)«. Do nově otevřeného okna s příkazovým řádkem napište »chkdsk« a vyčkejte na výsledek kontroly. Pokud nástroj nalezne nějaké chyby, opravíte je příkazem »chkdsk /f«.

3 ÚKLID NA PEVNÉM DISKU Pravidelná defragmentace souborů na pevném disku ušetří nejen místo, ale především zvýší výkon programů. Všechny verze Windows od XP mají funkci pro defragmentaci dat vestavěnou, avšak ve Windows XP musíte příslušný nástroj spouštět ručně nebo pomocí plánovače úloh. Alternativně můžete také použít specializovaný software, jako je například bezplatný Defraggler. Windows obsahují ještě další užitečný nástroj na vyčištění disku od zbytečností, který spustíte pomocí klávesové zkratky (Win] + (R] a příkazu »cleanmgr«.

POZOR Defragmentace má význam jen pro klasické HDD, moderní SSD zbytečně opotřebovává a výkon navíc nepřinese.

4 ODSTRANĚNÍ DUPLICIT Během různého kopírování, přesouvání či zálohování dat se může snadno stát, že se ve vašem počítači budou některé soubory vyskytovat ve více kopiích. Dá však velkou práci všechny takové duplicity odhalit. Vezměte si na pomoc šikovný freeware, jako například program Anti-Twin, který v zadaných složkách (a jejich podsložkách) vyhledá duplicitní soubory (i na základě míry podobnosti).

5 ZBAVTE SE STARÝCH WINDOWS Jestliže jste přeinstalovali Windows na novější verzi, zůstane na disku C složka »Windows. old« s daty předchozího operačního systému. Ta může zbytečně zabírat třeba i 15 GB, což je v případě SSD velmi znát. Složku »Windows.old« můžete klidně smazat. Spusťte výše zmíněný nástroj na vyčištění disku ((Win] + (R] a příkaz »cleanmgr«) a zde klikněte na »Vyčistit systémové soubory«. Po analýze se otevře nové okno, kde označte položku »Předchozí instalace systému Windows«, a pokračujte tlačítkem »OK«.


INTERNET: Stopy po surfování

Internetové prohlížeče po sobě zanechávají velké množství dat. Snadno se jich zbavíte.

1 VYČIŠTĚNÍ INTERNET EXPLORERU  Pro odstranění historie navštívených stránek, cookies nebo dočasných souborů v Internet Exploreru (stejně jako ve Firefoxu nebo v Chrome) výborně poslouží již zmíněný CCleaner. Pomohou vám ale i standardní funkce Internet Exploreru. V okně prohlížeče klikněte na tlačítko s ozubeným kolem a zvolte nabídku »Možnosti Internetu«. Na výchozí záložce »Obecné« pak označte předvolbu »Odstranit historii procházení při ukončení«.

2 ÚKLID VE FIREFOXU Funkce Firefou lze rozšířit dlouhou řadou doplňků. Ne vždy se však uživatelé starají také o odstranění těch nepoužívaných. Přehled o všech instalovaných doplňcích získáte zadáním příkazu »about:addons« do adresního řádku. Pod nabídkou »Rozšíření« najdete přehled všech instalovaných doplňků, nepotřebné můžete zakázat nebo odebrat.

3 SPRÁVA DROPBOXU Také cloudová služba pro ukládání a sdílení souborů se časem začne potýkat se zaplevelením nepotřebnými daty. Doporučujeme vám bezplatný nástroj WinDirStat, jehož trik je v tom, že neprohledává soubory přímo v cloudovém úložišti, ale ve složce »Dropbox« na disku počítače (odkud se data synchronizují s internetovým úložištěm). Po rychlé analýze vám WinDirStat poskytne jasný přehled o tom, která data konzumují nejvíce prostoru v úložišti Dropbox.

4 SOUKROMÍ NA FACEBOOKU Také na Facebooku se vám dříve či později podaří nashromáždit mnoho aplikací, které používáte jen výjimečně, pokud vůbec. Zkuste se proto občas podívat na stránku facebook.com/appcenter/my, kde najdete seznam všech aplikací s možností odebrání těch nepoužívaných.

5 VLEZLÝ GOOGLE Expertem na uchovávání informací o vaší činnosti na internetu je Google. V nastavení svého účtu najdete například i historii všech vyhledávacích dotazů, které jste zadali na YouTube. Přihlaste se do libovolné služby Googlu, například do schránky Gmail, a v pravém horním rohu klikněte na malou šipku vedle svého profilového obrázku. V otevřené nabídce pak zvolte »Ochrana soukromí«, na další stránce sjeďte úplně dolů a klikněte na »Přihlásit se do Hlavního panelu«. Budete muset zadat znovu heslo k vašemu Google účtu a už se dostanete na Hlavní panel služeb Googlu. Úplně dole najdete položku »YouTube«. Tu rozklikněte a pokračujte na »Spravovat historii vyhledávání«. Na následující stránce pak můžete použít tlačítka »Vymazat celou historii vyhledávání« nebo »Pozastavit historii vyhledávání«. Na stránce YouTube můžete podobným způsobem naložit i s historií sledovaných videí. Slouží k tomu volba »Historie sledování« a tlačítka »Vymazat celou historii sledování« a »Pozastavit historii sledování«.


  Programy a nástroje na správu počítače, použité při tvorbě tohoto článku, najdete na přiloženém Chip DVD.

 

Dokumenty ke stažení