Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, Photoshop, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších.
OBSAH
WINDOWS
1/ WINDOWS VISTA/7 Spuštění programu v režimu správce
2/ WINDOWS7 Deaktivace instalace aktualizací při vypínání počítače
3/ WINDOWS VISTA/7 Dynamické pozadí pracovní plochy
4/ WINDOWS XP/VISTA/7 Zákaz buzení počítače myší
5/ WINDOWS 7 Zvýraznění nově nainstalovaných programů
6/ WINDOWS XP/VISTA/7 Přesunutí dočasných adresářů
7/ WINOOWS 7 Obnovení praktického panelu snadného spuštění
8/ WINDOWS VISTA/7 Editor registru vždy s čistým štítem
9/ WINDOWS VISTA/7 Rychlé přepínání měsíců v kalendáři
10 /WINDOWS XP/VISTA/7 Zjišťování změn v systémovém registru
OFFICE
11/ WORD 2007/2010 Zamrzání textového editoru při startu
12/ EXCEL 2003 Uložení obsahu v grafické formě
13/ EXCEL 2003 Přesun objektů v Excelu
PROFITIP
ONENOTE Poznámkový blok
PCMOVER Stěhujeme počítač
HARDWARE
14/ ROUTER ASUS Probuďte nefunkční router opět k životu
15/ NAVIGACE TOMTOM Úspěšné zotavení nefunkční automobilové navigace
16/ NOTEBOOKY HP Jak snadno zprovoznit speciální F klávesy
17/ TISKÁRNY (MULTIFUNKČNÍ ZAŘÍZENÍ EPSON) Odstranění cizojazyčných ovladačů
18/ 3D TISKÁRNY Použijte malířskou pásku jako ideální základ pro 3D tisk
19/ AVM FRITZBOX Snadné přijímaní faxů
PROFITIP
UMAX XTREAMER PRODIGY Vylepšení multimediálního přehrávače
NVIDIA Upgrade grafiky s trochou pájení
FOTO
20/ PORTRÉTNÍ FOTOGRAFIE Vlasy odstraněné proudem vzduchu vypadají lépe
21/ AKČNI FOTOGRAFIE Nahraďte stativ chytrým nastavením a šikovnými triky
22/ NEBESKÁ TĚLESA Vytvořte si nádhernou stopu hvězd za jasné oblohy
23/ FOTOGRAFICKÉ TECHNIKY V případě detailních pohledů se zameřujte na oči
24/ SPRÁVNÁ SPOLUPRÁCE Po dobu práce vydávejte přesné pokyny
25/ FOTOGRAFOVÁNI NA CESTÁCH Dobře se připravte, a pak půjde vše hladce
26/ NOČNI FOTOGRAFOVÁNÍ Prozkoumejte místo ještě během dne
27/ VÝBĚR FOTOGRAFOVANÉHO OBJEKTU Vyfotografujte známé objekty úplně neznámým způsobem
28/ FOTOGRAFOVÁNÍ NA CESTÁCH Fotoaparát a vybavení mějte vždy při ruce
29/ ZÁTIŠÍ Při fotografování ovoce použijte „dubléry"
30/ FOTOGRAFICKĚ TRIKY Vytvoření hedvábného lesku na matných předmětech
PROFITIP
PHOTOSHOP Vytvoření lomo stylu ve Photoshopu
ANDROID & IOS
31/ ANDROID Sledování vytížení procesoru
32/ ANDROID Správa vyhledávačů
33/ ANDROID Bezpečné nabíjení na cestách
34/ IOS Kopírování kontaktů
35/ IOS iPadjako flashdisk
36/ IOS Video z obrazovky
WINDOWS
Pomocí těchto tipů popoženete svůj operační systém
1/ Windows Vista/7/
Spuštění programu v režimu správce
Při práci ve Windows se někdy může stát, že některý program odmítne v běžném uživatelském režimu pracovat. Obvykle pomůže jeho nové spuštění s vyšším oprávněním – tedy v režimu správce. To lze provést dvěma způsoby. Většina uživatelů pravděpodobně klikne pravým tlačítkem na ikonu zvoleného programu a z kontextové nabídky, která se objeví, zvolí příkaz »Spustit jako správce«. Druhou, mnohdy rychlejší možností může být využití klávesnice: pokud stisknete a podržíte klávesy (Ctrl] a (Shift], stačí pro aktivaci v režimu správce jen spuštění dvojitým kliknutím na ikonu programu.
2/ Windows 7/
Deaktivace instalace aktualizací při vypínání počítače
Pokud se do Windows instalují rozsáhlejší aktualizace, trvá vypínání počítače neúměrně dlouho. To může být nepříjemné především u přenosných počítačů – spěcháte-li, nechce se vám obvykle čekat, až se aktualizační proces ukončí. Vypínání počítače během aktualizace je přitom ještě horší nápad, protože může dojít k poškození systému.
Naštěstí ale existuje způsob, jak instalaci aktualizací při vypínání zabránit – stačí jen použít registr Windows. Nejprve klikněte na tlačítko »Start« a poté do okna »Prohledat programy a soubory« zadejte »regedit«. V sekci »Programy« poté klikněte pravým tlačítkem na nalezený nástroj »regedit.exe« a z nabídky, která se objeví, zvolte »Spustit jako správce«. V editoru registru přejděte na položku »HKEY_CURRENT_USER SoftwarePoliciesMicrosoftWindows«. Zde vytvořte klíč »WindowsUpdate« a poté jeho podklíč »AU«. Poté klikněte pravým tlačítkem do pravé části okna a zvolte »Nový / Hodnota DWORD (32bitová)«. Dvojitým kliknutím ji otevřete a nastavte »Údaj hodnoty« na »1«. Nyní lze počítač vypnut bez instalace aktualizací. Pokud budete chtít nastavení změnit, stačí nastavit hodnotu položky na »0«.
3/ Windows Vista/7/
Dynamické pozadí pracovní plochy
Nastavení dynamické plochy znají už uživatelé starších Windows. Pravda ale je, že starší počítače neměly dostatečný výkon na to, aby kromě přehrávání obrázků na pozadí ještě zvládly dělat něco navíc. V současnosti je již výkonu dostatek, uživatelé však tuto funkci příliš neznají.
Nejprve klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a z kontextové nabídky, která se objeví, vyberte položku »Přizpůsobit«. V nově otevřeném okně je možné změnit vizuální prvky a zvuky ve Windows, vy ale zamiřte do dolní části okna, kde klikněte na položku »Pozadí plochy«.
Nyní klikněte na tlačítko »Procházet« a přejděte na složku s obrázky, které chcete zobrazit na pozadí. Po kliknutí na »OK« se nabídka přizpůsobí vaší volbě – nově je nyní možné zatržítky označit libovolný počet obrázků pro prezentaci a zvolit interval, ve kterém se budou jednotlivé snímky měnit. Nezapomeňte ani na položku »Pozice obrázku«, kde určíte, jak budou Windows zvolené obrázky prezentovat. Pro snímky v malém rozlišení doporučujeme možnost »Přizpůsobit« nebo »Na střed«.
Vyberete-li položku »Přizpůsobit«, zobrazí se dialogové okno s odkazem na možnosti nastavení pozadí pracovní plochy. Po kliknutí na tento odkaz máte možnost vybrat si umístění svých oblíbených obrázků a následně vybrat vámi požadované fotografie či screenshoty, a to velmi jednoduše umístěním zatržítka před vybrané obrázky. Po kliknutí na »OK« se pozadí plochy změní a vy se můžete kochat svými obrázky.
4/ Windows XP/Vista/7/
Zákaz buzení počítače myší
Používáte-li na svém počítači režim spánku, ve standardním nastavení je počítač možné probudit i pouhým posunutím myši. Pokud vám toto chování nevyhovuje, můžete ho změnit. Nejprve klikněte na »Start / Ovládací panely / Hardware a Zvuk« a zde zvolte položku »Myš«. V okně nastavení vlastností myši se přepněte na záložku »Hardware«. Poté klikněte do dolní části okna na tlačítko »Vlastnosti«. V následujícím okně klikněte na tlačítko »Změnit nastavení« a pak se přepněte na kartu »Řízení spotřeby«. V tomto okně musíte zrušit zatržítko u položky »Povolit zařízení probouzet počítač« a vše potvrdit kliknutím na »OK«.
5/ Windows 7/
Zvýraznění nově nainstalovaných programů
Původní nastavení Windows v nabídce Start zvýrazňovalo nově nainstalované programy. Nějakým způsobem se vám podařilo tuto funkci deaktivovat a rádi byste ji znovu zapnuli.
Nejprve klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel a z kontextové nabídky zvolte »Vlastnosti«. V okně, které se objeví, se přepněte na kartu »Nabídka Start«. V ní klikněte na tlačítko v pravé části okna s popiskem »Přizpůsobit«. V okně »Upravit nabídku Start« se pomocí posuvníku přesuňte až na konec nabídky příkazů a jako poslední najdete položku »Zvýraznit nově nainstalované programy«. Aktivujte u ní zatržítko a kliknutím na »OK« vše potvrďte. Nyní bude každý nově nainstalovaný program v nabídce Start zvýrazněn světlým podkladem.
6/ Windows XP/Vista/7/
Přesunutí dočasných adresářů
SSD v počítači má nezanedbatelně příznivý vliv na celkovou rychlost, bohužel ale nemá rád neustálé zapisování a mazání dat. Pokud ho tedy máte v počítači jen jako rychlý systémový disk (a pro data používáte klasický disk), lze doporučit změnit nastavení některých proměnných prostředí.
Nejprve klikněte pravým tlačítkem na »Tento počítač« a v kontextové nabídce, která se objeví, zvolte příkaz »Vlastnosti«. V okně »Systém« klikněte v levé části na odkaz »Upřesnit nastavení systému« a v nově otevřeném okně klikněte na »Proměnné prostředí«. Zde vyberte proměnnou (doporučujeme změnit TEMP a TMP) a klikněte na »Upravit«. Změňte cestu na klasický disk a kliknutím na »OK« vše potvrďte. Podobně byste měli upravit umístění složek pro dočasné soubory pro internetové prohlížeče a například i programy pracující s grafikou.
7/ Windows 7/
Obnovení praktického panelu snadného spuštění
K velice praktickým nástrojům Windows vždy patřil panel pro rychlé spuštění. V nových Windows ho ale nenajdete.
Pokud ho postrádáte, s trochou námahy je možné ho do systému znovu integrovat. Nejprve se přesvědčte, že nemáte uzamknut Hlavní panel. Pokud ano, klikněte na něj pravým tlačítkem a deaktivujte zatržítko u položky »Uzamknout hlavní panel«.
Poté spusťte program Průzkumník Windows. V něm klikněte na tlačítko »Uspořádat« a poté na »Možnosti složky a hledání«. V dialogovém okně, které se objeví, přejděte na kartu »Zobrazení«. V sekci »Upřesnit nastavení« pak aktivujte zatržítko u položky »Zobrazovat skryté soubory, složky a jednotky« a vše potvrďte kliknutím na »OK«.
Nyní klikněte pravým tlačítkem myši na volné místo na hlavním panelu a z kontextové nabídky, která se objeví, zvolte položku »Panely nástrojů / Nový panel nástrojů…«. V okně »Nový panel nástrojů – zvolit složku« se přesuňte do sekce »Složka« a klikněte na tlačítko »Vybrat složku«. V okně průzkumníka poté přejděte do složky »C:Users(uživatel]AppDataRoamingMicrosoftInternet ExplorerQuick Launch« a klikněte na tlačítko »Vybrat složku«.
V pravé části hlavního panelu se nyní objeví »Panel pro rychlé spuštění« (Quick launch), ale v minimalizované velikosti. Najeďte kurzorem na svislou čáru vlevo panelu a za současně stisknutého levého tlačítka ho zvětšete do požadované velikosti.
Poté na panel klikněte pravým tlačítkem myši a v kontextové nabídce, která se objeví, zrušte zatržítko před položkou »Zobrazit text« a »Zobrazit název«. Nyní si ještě panel pro snadné spuštění upravte podle svých představ a na závěr uzamkněte hlavní panel.
8/ Windows Vista/7/
Editor registru vždy s čistým štítem
Pokud častěji používáte editor registrů, určitě vám vadí jedna jeho nepříjemná vlastnost – vždy si pamatuje naposledy otevřenou větev registru. Při pokusu o úpravu jiného klíče se musíte zbytečně proklikávat z větve, ve které se nachází ten minulý – a to bohužel i po restartu počítače. Naštěstí existuje trik, který toto chování eliminuje.
Nejprve klikněte na tlačítko Start a poté do okna »Prohledat programy a soubory« zadejte »regedit«. V sekci »Programy« pak klikněte pravým tlačítkem na nalezený nástroj »regedit.exe« a z nabídky, která se objeví, zvolte »Spustit jako správce«. V editoru registru přejděte na položku »HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionAppletsRegedit« a v pravé části přejděte na položku LastKey. Nyní klikněte na nabídku »Úpravy / Oprávnění« a zobrazí se uživatelé, kteří na počítači pracují. Zvolte účet toho uživatele, u kterého chcete změnu nastavení provést. Poté v oblasti »Oprávnění pro…« přidejte zatržítko u »Odepřít« ve sloupci »Čtení« a změny uložte. Pokud zatržítko odstraníte, bude si Editor registru pamatovat poslední pozici.
9/ Windows Vista/7/
Rychlé přepínání měsíců v kalendáři
Po kliknutí na informaci o datu a čase v systémové liště na hlavním panelu se otevře okno s kalendářem. Práce s ním ale není na první pohled ideální. Například pokud chcete zobrazit starší datum, musíte dlouze klikat na měsíce, než se k němu dostanete – zjistit tři roky staré datum se tak může stát noční můrou. K tomuto cíli ale vede jednodušší cesta. Po zobrazení kalendáře stačí jen levým tlačítkem kliknout na měsíc, a zobrazí se všechny měsíce v aktuálním roce. Pokud kliknete na rok, zobrazí se posledních dvanáct let a při dalším kliknutí se na obrazovce objeví rozmezí let 2000 až 2099.
10/ Windows XP/Vista/7/
Zjišťování změn v systémovém registru
Ačkoliv většina programů používá odinstalační rutinu, ta ne vždy zcela odstraní všechny stopy. Typickým problémem bývají i změny v registru, které mohou nepříznivě ovlivňovat rychlost a stabilitu počítače. Většina expertů tedy doporučuje po každém odinstalovaném programu zkontrolovat, jaká data zůstala na disku a co po sobě program zanechal v registru. Pro tento účel lze použít celou řadu profesionálních (a překvapivě bezplatných) programů, jako například CCleaner (http://www.slunecnice.cz/sw/ccleaner) nebo Free Registry Cleaner (http://www.slunecnice.cz/…stry-cleaner). I v tomto případě jde ale o nainstalovaný software, a někteří uživatelé neradi instalují neznámý software pro takovéto důležité úkoly. Naštěstí lze tento problém vyřešit i bez instalace jakéhokoliv externího nástroje – pouze pomocí palubních prostředků Windows. Prvním důležitým krokem je ještě před instalací jakéhokoliv softwaru zazálohování registru. Nejprve klikněte na tlačítko »Start« a poté do okna »Prohledat programy a soubory« zadejte »regedit«. V sekci »Programy« poté klikněte pravým tlačítkem na nalezený nástroj »regedit.exe« a z nabídky, která se objeví, zvolte »Spustit jako správce«. Poté v Editoru registru klikněte na »Soubor / Exportovat«, v dolní části okna v sekci »Rozsah exportu« zvolte možnost »Vše« a soubor uložte například pod jménem »registr1. reg«. Po naistalování či odinstalování jakéhokoliv programu výše uvedený postup zopakujte, soubor uložte do stejné složky, ale pod jiným jménem – například jako »registr2.reg«.
Nyní otevřete příkazový řádek. Klikněte na tlačítko Start a poté do okna »Prohledat programy a soubory« zadejte »cmd«. V sekci »Programy« klikněte na nalezený nástroj »cmd.exe«. V rámci příkazového řádku se přesuňte do složky se soubory se záznamy z registru a zadejte následující příkaz:
fc/uregistr1.regregistr2.reg>*zmeny-reg.txt
V souboru »zmeny-reg.txt« poté najdete rozdíly mezi jednotlivými soubory.
OFFICE
Tipy a triky pro efektivní práci na PC
11/ Word 2007/2010/
Zamrzání textového editoru při startu
Jedním z nepříjemných a bohužel i relativně častých problémů Wordu (ve verzích 2007 a 2010) je pád programu při startu. Příčin logicky může být celá řada, nicméně mezi ty nejčastější patří poškozená šablona s názvem »Normal.dotm«. Tu lze ale naštěstí opravit, nebo je možné donutit Word, aby ji nahradil novou, která funguje bez problémů.
Provedete to takto: Nejprve musíte najít složku se samotnou šablonou. Klikněte na »Start / Všechny programy / Příslušenství / Spustit« (lze použít i klávesovou zkratku (Win] + (R]). V okně, které se objeví, zadejte:
%appdata%microsoftŠablony
a potvrďte kliknutím na »OK«. Na tomto místě by se měla nacházet základní šablona pro Word. Pokud jste měnili nastavení Wordu a šablonu máte na jiném místě, musíte ji najít (například vyhledáváním).
Pokud jste ve složce se šablonou, klikněte na ni pravým tlačítkem a z kontextové nabídky, která se objeví, zvolte »Obnovit předchozí verze«. Vyberte některou z nabízených verzí a zkuste Word znovu spustit. Nyní by měl program fungovat bez problémů s čistým štítem. Počítejte ale s tím, že díky smazání šablony přijdete o všechna nastavení, která v ní byla uložená.
Pokud i po zvolení jiné verze Word nenastartuje, šablonu přejmenujte a Word si sám při dalším spuštění vytvoří novou.
12/ Excel 2003/
Uložení obsahu v grafické formě
Někdy je potřeba zkopírovat obsah z Excelu v grafické formě, aby jej bylo možné vložit například do Wordu jako obrázek. Zkušenější uživatelé použijí klávesu (PrintScreen] a poté grafický editor, tento úkol je ale možné zvládnout i pomocí palubních nástrojů kancelářského balíku Office.
Nejprve označte oblast buněk, které chcete vložit do obrázku. Poté stiskněte klávesu (Shift] a v nabídce »Úpravy« zvolte příkaz »Kopírovat obrázek«. Poté určete, v jaké kvalitě obrázek potřebujete. Ve většině případů postačí přednastavená kvalita, tedy nastavení »Jako na obrazovce« a formát »Obrázek«. Pouze pokud potřebujete výsledný dokument tisknout, zvolte nastavení »jako při tisku«. Nyní můžete získaný obrázek vložit v grafické formě do libovolného dokumentu.
13/ Excel/
Pohodlný přesun objektů v Excelu
Tabulkový procesor Excel nabízí pro práci s vloženými objekty mnohem rozsáhlejší možnosti než například Word. Pro méně zkušeného uživatele ale může být rozsah schopností až nepříjemný – přesouvání objektů s přesností na pixel nemusí být vždy vhodné. Naštěstí však existuje několik způsobů, jak si práci s objekty zjednodušit.
Základní volbou je možnost pohybovat s objektem pomocí kurzorových šipek. Zde platí, že jeden stisk klávesy posune objekt o 1 pixel. Pokud ale chcete tímto způsobem přesouvat i graf, musíte do něj kliknout a stisknout klávesu (CTRL], a poté už můžete graf přesouvat jako například obrázek.
Další možností přesunu objektů je využití klávesy (SHIFT]. Pokud je stisknuta tato klávesa, umožní Excel přesun objektu pouze přesně vertikálně nebo přesně horizontálně. Poslední praktickou možností je využití klávesy (ALT]. Je-li stisknuta, je možné objekt umístit pouze přesně k nově vytvořené mřížce. To se hodí například tehdy, pokud v Excelu pracujete s více objekty a chcete je mít přesně umístěny.
TIP Chcete-li některý objekt zkopírovat, klikněte na něj a za současně stisknutých kláves (CTRL] + (SHIFT] můžete například myší přesunout zkopírovaný objekt.
Poznámkový blok
Aplikace OneNote pro ukládání všech typů poznámek je nedílnou součástí sady kancelářských aplikací Microsoft Office i on-line služby Office 365. Můžete ji však zdarma používat i na počítačích s Windows 8 a v různých mobilních zařízeních.
RADEK KUBEŠ
S nápadem mít všechny poznámky, související dokumenty či fotografie stále k dispozici, ať už používáte jakékoli zařízení, nepřišel Microsoft jako první. Na rozdíl od služeb jako Evernote má však OneNote od Microsoftu více funkcí a disponuje i širší podporou různých platforem. Klíčem k využití služby OneNote je samozřejmě účet Microsoft, otevírající přístup i k internetovému úložišti SkyDrive a e-mailové schránce na serveru Outlook.
Univerzální poznámkový blok OneNote má mezi aplikacemi Microsoft Office výsadní postavení, a to nejen díky tomu, že existují jeho verze jak pro počítače s Windows, tak pro mobilní telefony s operačními systémy Android, iOS a Windows Phone. Jako první aplikace z Microsoft Office má totiž i variantu pro celoobrazovkový režim Windows 8 (dříve nazvanou OneNote MX). Kruh kompletní podpory všech nejpoužívanějších platforem pak uzavírá možnost přístupu k poznámkám uloženým ve OneNote prostřednictvím SkyDrive a jeho rozhraní, otevřeného v internetovém prohlížeči. Prostřednictvím on-line úložiště SkyDrive je navíc plně synchronizován i obsah poznámkových bloků ve všech klientských zařízeních, bez ohledu na použitou platformu.
Všechno v jednom bloku
Struktura obsahu poznámkového bloku, členěného na jednotlivé sekce a stránky, může být opravdu bohatá. Kromě textových poznámek lze vkládat i náčrtky, fotografie a obrázky nebo záznamy zvuku či videa a k tomu přikládat i celé soubory v běžných formátech.
K jednomu poznámkovému bloku může mít přístup více uživatelů, což oceníte nejen při evidenci pracovních úkolů nebo přípravě zápisů z porad, ale také u triviálních způsobů použití, jako je třeba nákupní seznam či seznam věcí ke sbalení na dovolenou, do kterého mohou zasahovat všichni členové domácnosti. Výhodou je samozřejmě i propojení aplikace OneNote s dalšími součástmi souboru Office, což umožňuje především snadné přenášení obsahu mezi různými programy.
Poznámky vždy a všude
Jak jsme již zmínili, poznámkovou aplikaci OneNote lze používat i zcela zdarma, bez pořízení sady Microsoft Office či předplatného služby Office 365. Plný potenciál OneNote však využijete jen se stejnojmennou aplikací pro Windows, která je součástí všech sad Microsoft Office i plánů předplatného Office 365. Kromě nejširší nabídky funkcí pro vytváření a třídění poznámek získáte i přístup k řadě užitečných šablon.
Poznámky při ruce
Pokud chce internetová služba nahradit klasický papírový blok a tužku, neobejde se bez podpory mobilních platforem.
1 ONENOTE V OFFICE 2013 Plně vybavenou aplikaci OneNote pro práci s poznámkami najdete jen v souboru Microsoft Office. Začít můžete výběrem šablony pro konkrétní stránku poznámkového bloku a pak se můžete pustit do vkládání textových poznámek, fotek, videonahrávek a dalšího obsahu. Až na funkce na volné kreslení se možnosti práce s obsahem poznámkového bloku nejvíce podobají Wordu. Jako výchozí úložiště se používá SkyDrive, což má velký význam pro pozdější sdílení obsahu poznámkových bloků s ostatními uživateli a přístup k poznámkám z dalších zařízení.
2 POZNÁMKY NA DOTEK Majitelé počítačů a tabletů s Windows 8 nemusejí utrácet za licenci Office 2013 nebo předplatné Office 365 – prostě si jen stáhnou aplikaci OneNote z Windows Store. Ta se samozřejmě v mnoha ohledech liší od klasické verze OneNote pro pracovní plochu Windows. Dotykovému ovládání je přizpůsobeno zobrazení struktury poznámkových bloků a jejich stránek, stejně jako hlavní kruhový ovládací prvek pro vytváření a úpravu obsahu stránek.
3 ON-LINE SYNCHRONIZACE Podobně jako u ostatních služeb Microsoftu je i centrem správy poznámkových bloků OneNote úložiště SkyDrive. Poznámkové bloky najdete ve složce »Dokumenty« a upravovat je můžete prostřednictvím webové aplikace v libovolném internetovém prohlížeči. Nabídka funkcí pro úpravy poznámek není nikterak široká, nechybí však nezbytné nástroje na práci s textem nebo vkládání obrázků či internetových odkazů.
4 SDÍLENÍ POZNÁMEK Ať už využíváte OneNote k pracovním, nebo soukromým účelům, často vám může přijít vhod sdílení obsahu poznámkových bloků s dalšími uživateli. Sdílení můžete nastavit prostřednictvím webové aplikace nebo v programu OneNote pro běžnou pracovní plochu Windows. Z OneNote pro Modern UI Windows 8 lze konkrétní stránku poznámkového bloku odeslat e-mailem. Při sdílení se rozhodněte, zda bude mít další uživatel oprávnění poznámky upravovat.
5 POZNÁMKY V MOBILU Ke svým poznámkám se samozřejmě dostanete prostřednictvím aplikace Office, kterou najdete ve všech smartphonech s operačním systémem Windows Phone, ale i z mobilních telefonů a tabletů s nejrozšířenějšími platformami Android a iOS. Synchronizace obsahu prostřednictvím cloudu je naprosto automatická, takže stačí jen okamžik počkat, než se provedené změny projeví ve všech zařízeních připojených ke stejnému účtu Microsoft. Z možností nastavení přijde vhod zejména předvolba pro synchronizaci obsahu pouze prostřednictvím Wi-Fi sítí a připojení k více účtům.
Stěhujeme počítač
Pořízení nového počítače je samozřejmě pro každého IT nadšence velká radost. Horší je to však s časem, který je nutné věnovat nové instalaci všech programů, úpravám nastavení a přenosu dat. To už se vyplatí přizvat specialistu na stěhování obsahu počítačů.
RADEK KUBEŠ
Možná namítnete, že o žádný automatizovaný přenos obsahu ze starého počítače na nový nestojíte – nejlepší je přece začít úplně znovu, založit si nový uživatelský účet ve Windows, postahovat si nejnovější verze používaných aplikací, vypilovat všechna nastavení a pečlivě zvolit, která data přesunete do nového stroje a která necháte odpočívat na záložních discích. Ne každý ale může zprovoznění nového počítače věnovat tolik času a navíc má automatický přesun co nejvíce možných nastavení a dat často i jiné, těžko zpochybnitelné důvody. Co když si třeba vaši (pra)rodiče pořídí nový počítač a na vás je, abyste jej v co nejkratším možném čase uvedli (co do jeho výbavy a nastavení) do přesně stejného stavu, v jakém byl počítač starý?
Specialista na přesun
Operační systém Windows obsahuje už několik verzí nazpět nástroj Migrace profilu uživatele, který slouží právě k přenosu uživatelských účtů, nastavení a dat ze starého počítače na nový. Tato funkce má však svoje limity, které se týkají především možných kombinací různých verzí operačních systémů Windows, mezi kterými lze data přenášet, migrace aplikací a nakonec i zkopírování dat, která nejsou uložena ve standardních systémových složkách.
Proto přichází na scénu specializované aplikace pro migraci dat mezi počítači, mezi které patří i program PCmover, jehož plnou verzi najdete na Chip DVD. Verze Home je přitom určena k migraci mezi dvěma různými počítači, tedy nikoli k přenosu dat po instalaci nového operačního systému na stejném stroji. K tomuto účelu slouží vyšší varianta programu s označením Professional.
Přenos po síti
Program PCmover je třeba instalovat na starý i nový počítač a zároveň oba stroje zapojit do stejné místní sítě – ať už prostřednictvím kabelu (Ethernetu), nebo přes bezdrátovou síť. Dobrou zprávou tedy je, že se obejdete bez kopírování dat na externí disky či snad jejich vypalování na DVD.
PCmover analyzuje obsah starého počítače, automaticky se propojí s počítačem novým a nabídne vám výběr dat a aplikací, které je možné přenést (pokud nezvolíte možnost automatické migrace všech dat). Pak už vám stačí jen počkat, než PCmover data určená k přenosu zkomprimuje (v zájmu rychlejšího přenosu), přemístí do nového počítače a zde je opět rozbalí. V této fázi migračního procesu, která trvá samozřejmě nejdelší dobu, pracuje PCmover zcela automaticky. Pokud byste s výsledkem přenosu dat a nastavení na nový počítač nebyli spokojeni, můžete vše jednoduše vrátit zpět.
Program PCmover Home najdete na Chip DVD
AUTOMATICKÝ přenos dat
PCmover propojí starý i nový počítač a postará se o přenos programů, nastavení a dat.
1 INSTALACE Program PCmover je samozřejmě nutné instalovat jak na starý, tak i na nový počítač. Zatímco proces migrace začínáte vždy na starém počítači, registrace plné verze programu PCmover se provádí na počítači novém. Podrobný návod na instalaci a registraci programu PCmover najdete na Chip DVD.
2 OMEZENÍ Přenos nastavení, aplikací a dat mezi počítači pomocí programu PCmover má své limity. Aplikace vás na ně upozorní v jednom z prvních oken průvodce migrací. Nelze například přenést všechny ovladače hardwaru nebo všechen software. V případě přenosu instalovaných programů se totiž může stát, že bude vyžadována nová aktivace nebo opětovné zadání licenčního klíče.
3 ZPŮSOB PŘENOSU Dále vás čeká volba způsobu, jakým budou data fyzicky přenesena ze starého počítače na nový. Jako nejméně komplikované řešení, ke kterému nebudete potřebovat žádné další vybavení, se jeví přenos přes domácí Wi-Fi nebo kabelovou síť (volba »WiFi or Wired Network«). K tomu vám stačí pouze připojit oba počítače ke stejné síti.
4 PROPOJENÍ POČÍTAČŮ PCmover provede analýzu obsahu, zkontroluje propojení obou počítačů a vymění si mezi nimi informaci, která data lze přenést. Důležité je přitom především to, aby PCmover viděl starý i nový počítač ve stejné síti.
5 VÝBĚR APLIKACÍ Pokud se rozhodnete pro manuální nastavení dat k přenosu (volba »Advanced«), nabídne vám PCmover volbu typů souborů, které nebudou přeneseny ze starého počítače na nový. Může jít především o různé dočasné soubory, které jen zbytečně zabírají místo. Také se ale například můžete rozhodnout nepřenášet filmy nebo hudbu v MP3 atd. V důležité nabídce »Application Selections« dostanete možnost vybrat ze softwaru instalovaného na starém počítači ten, který chcete přenést na nový stroj. Červeně jsou přitom označeny položky, jejichž transfer vám PCmover nedoporučuje, jelikož by velmi pravděpodobně neproběhl korektně.
6 PŘENOS DAT Poté, co odmítnete instalaci dodatečného softwaru, zkontroluje PCmover nastavení transferu a vypíše souhrn nastavení. V něm uvidíte, kolik se bude přenášet aplikací, souborů a uživatelských nastavení a také celkový objem přenášených dat. Přenášená data budou před přenosem zkomprimována, což by mělo ušetřit čas při transferu. Po kliknutí na tlačítko »Next« se program pustí do přípravy dat ve starém počítači a do jejich přenosu do počítače nového. Tato operace může trvat desítky minut i celé hodiny – podle toho, kolik dat je na disku starého počítače. Po úspěšném dokončení transferu dat stačí už jen restartovat počítač, a můžete začít pracovat se stejnými programy a daty jako na starém počítači. Změny lze rovněž vrátit zpět pomocí tlačítka »Undo Previous Transfer« v úvodním okně programu PCmover.
HARDWARE
Jak optimálně využít své přístroje a zařízení
14/ Router ASUS/
Probuďte nefunkční router opět k životu
Po krátkém výpadku proudu nebo v případě přepětí mohou routery upadnout do „hlubokého spánku“, ze kterého je neprobudí ani klasický postup – vypnout/zapnout, tedy několikrát připojit a odpojit napájecí kabel. Existuje však celkem zaručený postup (jakýsi způsob první pomoci), jak můžete svůj router opět přivést k životu. Není to úplně jednoduché – musíte totiž na zařízení nainstalovat nejnovější verzi firmwaru staženou z internetu. Nový firmware najdete na webových stránkách společnosti Asus (support.asus.com.tw), odkud si ho můžete stáhnout. Stačí kliknout na tlačítko »Ke stažení« a postupně vybrat »Wireless / AP/Router / konkrétní model«. Rozbalte stažený ZIP soubor do složky.
Ujistěte se, zda je router připojen k napájení a zda je připojen pomocí síťového kabelu (LAN port) k počítači. Počítač by zase měl být připojen k jinému síťovému zařízení. Nyní přejděte na »Ovládací panely / Síť a internet / Centrum síťových připojení a sdílení«. Vlevo najdete »Změnit nastavení adaptéru«. Na konkrétní síťové kartě vyvolejte kontextovou nabídku (pravým tlačítkem) a vyberte »Vlastnosti«. V dialogovém okně označte »Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4)« a klikněte na tlačítko »Vlastnosti«. V otevřeném okně zaškrtněte »Použít následující IP adresu:« a jako IP adresu zadejte »192.168.1.10«. Teoreticky by se měla »Maska podsítě« doplnit sama. Pokud se tak nestane, zadejte sami adresu »255.255.255.0«. Okno zavřete kliknutím na tlačítko »OK«. V tuto chvíli by měl být ještě router připojen k počítači pomocí LAN kabelu. Nyní z routeru odpojte napájecí kabel a stiskněte a podržte tlačítko »Restore« po dobu alespoň 5 sekund. K tomuto účelu použijte hrot propisky nebo jiný podobný nástroj s ostrou špičkou. Poté připojte napájecí kabel zpět – a stále přitom držte stisknuté resetovací tlačítko. Dioda napájení by se měla pomalu zapnout a vypnout. Router se dostává do režimu zotavení. Nyní použijte stažený nástroj ASUS Update Utility. Postupujte podle pokynů průvodce a vyberte firmware pro tento router. Po restartu by měl router opět pracovat – musíte ho však znovu správně nastavit podle svých představ.
15/ Navigace TomTom/
Úspěšné zotavení nefunkční automobilové navigace
Na displeji vašeho navigačního zařízení se zobrazují jen otáčející se ozubená kola a pak se objeví červený křížek. Zdá se, že software TomTom nebyl správně nainstalován. Nepomohl ani restart navigace. Do počítače si nainstalujte volně dostupný program MyTomTom a spusťte ho.
Zapněte navigační zařízení, aniž by zatím bylo připojeno k počítači. Stiskněte a podržte na přístroji tlačítko ON/OFF – objeví se černá obrazovka s bílým textem. Poté tlačítko ON/ OFF uvolněte. Následně třikrát stiskněte tlačítko ON/OFF a nechte ho být – jako byste rychle počítali do tří. Pro tuto operaci je důležité, aby probíhala ve správném časovém intervalu. Pokud jste postupovali správně, displej zčerná a po několika sekundách se zařízení dostane do režimu obnovení. Opět se objeví rotující ozubené kolo. Připojte navigaci k počítači a čekejte, dokud se ozubené kolo otáčí. Jakmile je vaše navigace připojena k počítači, přes program MyTomTom se začne obnovovat TomTom software, což v závislosti na modelu a mapách trvá asi 10 až 30 minut. Průběh obnovy můžete sledovat na obrazovce. Počkejte, dokud se navigace sama po obnově neresetuje.
16/ Notebooky HP/
Jak snadno zprovoznit speciální F klávesy
Na mnoha noteboocích HP jsou klávesy (F1)–(F12) spojeny ještě se speciální klávesou (Fn). Bez (Fn) klávesy nemůžete používat funkce, jako je nastavení jasu, hlasitosti a další. Tuto normu přiřazení funkcí můžete snadno obnovit, pokud máte s použitím problém. Stačí spustit BIOS notebooku a to pomocí stisku klávesy (F10) během jeho zapnutí. Přejděte do nabídky »System Configuration«. Zvolte z nabídky »Action Key Mode« a dostaňte se z BIOS pomocí »Exit / Exit Saving Changes«.
17/ Tiskárny (Multifunkční zařízení Epson)/
Odstranění cizojazyčných ovladačů
Pokud tiskárnu, případně multifunkční zařízení Epson instalujete pomocí automatického průvodce systému Windows, mohou nastat problémy s jazykovými verzemi. Pak se může stát, že se ovladač zařízení i například Status Monitor zobrazují v cizím jazyce. Chcete-li takovýto ovladač a případně jeho části odinstalovat, najděte ho v seznamu nainstalovaného softwaru: »Ovládací panely úProgramy / Odinstalovat program«.
Odinstalujte všechny součásti ovladače. Restartuje počítač a ovladače znovu nainstalujte (z CD nebo stažené z internetu), teď už s větší pozorností. Pokud problém přetrvává, budete muset ručně vymazat soubory »SEIKO-EPSON-oem«, které najdete ve složce »C:WINDOWSinf«. Problém je v tom, že souborů v této složce je opravdu hodně a tak ty správné budete hledat o něco obtížněji.
Postupně tedy jednotlivé OEM soubory (například »oem6. inf«) z této složky procházejte a otevřete je v editoru (jde o textové soubory). Zkontrolujte, zda v nich na prvních dvou řádcích najdete slova Seiko Epson. Pokud ne, soubor zase zavřete. Pokud ano, soubor přesuňte do k tomu účelu vytvořené složky. Nemažte je tedy hned. Jestliže je jen přesunete, budete je moct v případě potřeby zase snadno a rychle obnovit. To samé proveďte i se stejně pojmenovaným PNF souborem. Dále zastavte službu »Služba zařazování tisku« v místních službách.
Abyste se k možnosti vypnout službu vůbec dostali, musíte spustit příslušnou aplikaci. Možností, jak to udělat, je více. Nejjednodušší bude, když stisknete klávesy (Windows) + ® – otevře se příkazové okno »Spustit«, do řádky »Otevřít« zadejte »services.msc« a klikněte na »OK«. Případně můžete v nabídce Start do řádku »Prohledat programy a soubory« napsat »Služby«, a aplikace se najde. Otevře se okno »Služby« a v něm je seznam běžících služeb. Najděte v seznamu položku »Služba zařazování tisku« a zvýrazněte ji myší. V levé horní části okna »Služby« pak najdete příkaz »Zastavit službu« – použijte ho. Windows tak službu zastaví.
Když je služba zastavena, zavřete okno služeb. Poté spusťte Průzkumníka Windows a přejděte do adresáře, kde je nainstalován operační systém (obvykle na disku C: ). V adresáři Windows najděte postupně podadresáře »system32«, »spool« a »drivers«, tedy obvykle »C:windowssystem32spool drivers«. Ve složce »drivers« pak najdete složky »Color« a »w32×86« (pokud jste uživatelem 64bitové verze systému, bude se jmenovat »x64«). Klikněte pravým tlačítkem myši na složku »w32×86« a odstraňte ji. Opakujte tento postup, i pokud máte složku „x64“, protože obě složky obsahují soubory od zařízení Epson.
Upozornění Počítejte s tím, že když vymažete složky »w32×86« a »x64«, odstraníte tak i ostatní ovladače tiskáren (i od jiných výrobců), takže je budete muset znovu nainstalovat. A samozřejmě musíte znovu správně nainstalovat i ovladač pro tiskárnu/multifunkční zařízení Epson.
18/ 3D tiskárny/
Použijte malířskou pásku jako ideální základ pro 3D tisk
Mezi vytvářený 3D objekt a podložku, na které vzniká, je lepší umístit papír. Jako nejlepší se nám zatím osvědčila malířská páska. Jiné materiály tak vhodné nejsou, například krepový papír se nehodí kvůli tomu, že je příliš nerovnoměrný, papír na pečení má zase tendenci ulétávat, když v tiskárně fouká teplý ohřátý vzduch od vytvářeného výrobku.
19/ AVM FritzBox/
Snadné přijímaní faxů
S routerem FritzBox můžete bez problému a složité instalace přijímat i faxy. Stačí tuto službu aktivovat v nabídce »Telefonování a fax«, a faxy vám pak budou chodit na uvedený e-mail.
Vylepšení multimediálního přehrávače
Máte doma multimediální přehrávač? Možná toho umí mnohem víc, než si myslíte. Máme pro vás návod, jak snadno rozšířit možnosti přehrávače Umax Xtreamer Prodigy. Kromě přehrávání nejrůznějších multimediálních souborů a přístupu na YouTube a další zdroje vám zajistí například i pohodlný přístup do archivu České televize.
PAVEL TROUSIL
Videokazetám už odzvonilo dávno, stále méně se používají i DVD, a Blu-ray disky se, alespoň v našich končinách, ani vlastně nestačily pořádně rozšířit. Velkou popularitu si tedy získaly multimediální přehrávače, které snadno připojíte k velkoplošnému televizoru a bez problémů přehrajete všechny možné multimediální soubory. V nabídce jsou multimediální přehrávače, ke kterým připojíte externí disk, USB flash disk, případně i složitější zařízení s vlastním diskem.
Poměrně populární jsou u nás přehrávače Umax Xtreamer, dostupné v různých verzích s pevným diskem i bez něj. Jde o šikovná zařízení s širokou podporou multimediálních formátů, titulků (SRT, SUB i TXT) i nabídky dalších aplikací. Například verze Xtreamer Prodigy se umístila na druhém místě našeho žebříčku Top 10 a díky vestavěnému Wi-Fi rozhraní umožňuje i přehrávání videa z YouTube, přístup k fotografiím na Picase a Flickeru nebo nabízí webový prohlížeč. Přehrávač přehrává ve Full HD, přístup na disk je poměrně rychlý (32,4 MB/s při zápisu) a umožňuje i příjem televizního vysílání (má DVB-T tuner) a čtení paměťových karet.
S každou aktualizací systému, který je založen na Androidu, se možnosti rozšiřují a doplňovat můžete i další aplikace. Podpora českých uživatelů však vázne. Přitom například sledování archivů českých televizí je poměrně populární a oblíbené je především iVysílání České televize. Naštěstí se kolem přehrávačů Xtreamer rozšířila poměrně silná komunita uživatelů, která nabízí nejrůznější doplňky. My vám zde ukážeme řešení pana Václava Šťastného (wencaS), jehož postup umožňuje velmi snadné rozšíření funkcí přehrávačů Prodigy/SW3 o tzv. xLiveCZ (jehož autorem je Pavel Bačo – killerman27), tedy o přístup k archivu českých televizí i k dalším českým zdrojům, jako jsou dětské pořady, pohádky, časopisy a další.
1 AKTUALIZACE Nejprve je nutné připojit multimediální přehrávač Xtreamer Prodigy k domácí počítačové síti, a to buď pomocí ethernetového kabelu, nebo přes Wi-Fi rozhraní, kterým je přehrávač vybaven. Pokud jste tak ještě neučinili, proveďte pomocí příkazu »Nastavení / Firmware upgrade« upgrade přehrávače.
2 SPUŠTĚNÍ TELNETU V dalším kroku zjistěte a poznamenejte si IP adresu svého přehrávače. Najdete ji uvedenou vpravo nahoře vedle data a času. Přejděte ke svému osobnímu počítači, který je také připojen k domácí počítačové síti, a spusťte na něm aplikaci telnet (u systému Windows Vista je potřeba ji doinstalovat).
3 PŘIPOJTE SE K PŘEHRÁVAČI Po spuštění telnetu (do řádky »Prohledat programy a soubory« napíšete příkaz »telnet«) se objeví dosové okno. Na příkazovou řádku napíšete »o??IP adresa přehrávače«, tedy například »o?? 192.168.1.101«. Pokud se připojení povede, objeví se »Prodigy login:«.
4 PRVNÍ VÁRKA PŘÍKAZŮ Na příkazovou řádku napište »root« a stiskněte (Enter]. Poté začněte se sadou příkazů. Nejprve zadejte:
wget http://xlivecz.googlecode.com/…veCZ_starter. zip -O /tmp/usbmounts/sda1/xLiveCZ_starter.zip
unzip -o /tmp/usbmounts/sda1/xLiveCZ_starter.zip -d / tmp/usbmounts/sda1/
rm /tmp/usbmounts/sda1/xLiveCZ_starter.zip
5 ZÁLOHOVANÍ NABÍDKY Pro zálohování původního souboru menu použijte příkazy:
mv /system/rtk_rootfs/usr/local/bin/scripts/settings/menu/apps.xml/system/rtk_rootfs/usr/local/bin/scripts/settings/menu/apps.xml.backup
a následuje třetí sada příkazů pro stažení a instalaci upravené nabídky se zabudovanou položkou na xLiveCZ
wget http://xtreamer.wencas.cz/…igy/apps.xml. txt -O /system/rtk_rootfs/usr/local/bin/scripts/settings/ menu/apps.xml
wget http://xtreamer.wencas.cz/…/xlivecz.jpg -O /system/rtk_rootfs/usr/local/bin/scripts/settings/ img/menu/apps/xlivecz.jpg
6 UŽIJTE SI XLIVECZ Tím je instalace dokončena a můžete přehrávače restartovat. Pod nabídkou »APP / Community« najdete nově položku »XliveCZ« s přístupem k mnoha českým internetovým zdrojům zábavy a poučení. A nezapomeňte, že Xtreamer můžete ovládat i před webové rozhraní.
Upgrade grafiky s trochou pájení
Výkon grafických karet nVidia závisí jen na dvou rezistorech. Stačí je změnit a z levné karty je rázem rychlá a drahá. Jen musíte vědět, které rezistory to jsou a jak a za co je vyměnit.
MICHAL BAREŠ, FELIX GEIGER
MICHAL BAREŠ
Hlavním úkolem hardwarového redaktora Chipu je testování zařízení a komponent a zpracování výsledků ve formě článku. Málokdy ale odolá, aby si trochu neužil se šroubovákem a pájkou.
Výrobci grafických karet už několik let používají stejný trik jako výrobci prášků na praní, tedy že stejný produkt prodávají pod různým označením za odlišnou cenu. Jednoduše řečeno – většina grafických karet shodné generace obsahuje stejný procesor a pouze jejich ovladač rozhoduje o tom, na jaké frekvenci bude pracovat a které jeho funkce budou zapnuté. Grafická karta ovladači nahlásí své modelové označení, které je na ní uloženo prostřednictvím několika rezistorů, které neslouží k ničemu jinému než k jejímu označení. Pokud víme, o které rezistory se jedná a jakým způsobem funguje označení karet, můžeme pomocí SMD páječky, trochy odvahy a několika rezistorů předělat pomalejší grafiku na superrychlý model. Musíme si ale dát pozor na to, abychom na grafickou kartu napájeli ty správné odpory. Samostatné SMD rezistory se špatně shání, takže jsme museli koupit celou sadu.
Trocha pájení ušetří přes 30 000 Kč
V našem případě jsme vzali grafickou kartu nVidia GTX670 v ceně cca 8 000 Kč a přepájeli ji na model Quadro K5000 v ceně zhruba 40 000 Kč. Náš postup můžete použít prakticky pro jakoukoliv grafickou kartu, musíte ale vědět, jak jsou které řady kódovány. V ideálním případě použijte grafickou kartu se stejnou kapacitou paměti, aby po změně frekvence čipu nedocházelo k vytvoření úzkého hrdla, což by nastalo například tehdy, pokud bychom použili kartu s pouze 512 MB paměti. V našem případě jsme se s tímto problémem nesetkali – použili jsme kartu GTX670 s 2 GB paměti a výsledkem naší úpravy byla karta Quadro K5000, která se sice dodává se 4 GB grafické RAM, ale ani poloviční kapacita grafické paměti ji nijak nezpomaluje. Při práci budete potřebovat pájecí SMD pinzetu, která umožňuje odletování a připájení obou konců SMD rezistoru najednou. Nejenže vám ušetří práci, ale dvojité současné pájení šetří jak PCB desku karty, tak letovanou součástku. Detailní informace o poloze součástek na desce grafické karty (a další obrázky a pracovní pokyny) najdete v PDF dokumentu uloženém na našich stránkách chip-app.cz/gf670.
Přeflešování karty je hračka
Poté, co správně odpájíte a napájíte součástky, je ještě nutné upravit firmware karty tak, aby odpovídal kontrolní součet a karta byla ochotná provést aktualizaci na jiný firmware. Podrobné instrukce, potřebné nástroje a seznamy najdete opět v dokumentu uloženém na stránkách chip-app.cz/gf670.
VAROVÁNÍ Po jakémkoliv pokusu o pájení ztrácíte záruku na grafickou kartu. Za případné poškození či zničení karty, způsobené tímto návodem, Chip neodpovídá. Úpravu karty provádějte pouze tehdy, pokud máte k dispozici všechny potřebné nástroje a pečlivě jste prostudovali postup.
JAK NA TO
1 PŘÍPRAVA Připravte si všechny nástroje a součástky. Není nic otravnějšího, než uprostřed práce zjistit, že vám něco chybí a potřebné nástroje nelze koupit v supermarketu za rohem. Budete potřebovat dvě SMD pájky nebo jednu SMD pájecí pinzetu, pájecí cín (čistý), nůžky, křížový nebo hvězdičkový šroubovák, odsávačku cínu a samozřejmě patřičné SMD rezistory a teplovodivou pastu.
2 DEMONTÁŽ Odmontujte kryt karty a uvolněte ukotvení velkého chladiče.
3 DEMONTÁŽ II Odmontujte chladič GPU a ze všech čipů, které překrýval, očistěte teplovodivou pastu.
4 UVOLNĚNÍ CHLADICÍHO POTRUBÍ Různé komponenty grafické karty jsou propojeny systémem chladicích trubic. Tento chladicí systém opatrně odmontujte a použijte co nejmenší sílu, abyste nevytrhli součástky, ke kterým je přilepen pomocí teplovodivé pasty.
5 ODLETOVÁNÍ SMD rezistorů Odpájejte rezistory, jejichž umístění a podobu najdete v dokumentu na stránce chip-app.cz/gf670. Celkově budete muset odpájet dva rezistory.
6 NAPÁJENÍ NOVÝCH SMD REZISTORŮ Podle návodu z našich internetových stránek napájejte na desku grafické karty dva nové SMD rezistory. Naletujte je na místo, na kterém se předtím nacházely odpory, které jste vymontovali v předchozím kroku.
7 MONTÁŽ Po naletování nových SMD rezistorů překryjte místa, ze kterých jste dříve odstranili starou teplovodivou pastu, velmi tenkou vrstvou čerstvé pasty. Na novou pastu namáčkněte očištěný systém chladicích trubic.
8 MONTÁŽ II Nakonec namontujte zpět ventilátor a připevněte kryt grafické karty. K dokončení změny nVidie GTX670 na Quadro K5000 nyní zbývá už jen úprava firmwaru.
FOTOGRAFIE
Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života
20/ Portrétní fotografie/
Vlasy odstraněné proudem vzduchu vypadají lépe
Lehce vlající vlasy dodávají portrétu větší smyslnost a také větší dynamiku. Pokud nemáte k dispozici žádný profesionální nástroj, můžete alternativně využít buď klasický fén, nebo kancelářský větrák, a povívání vlasů dosáhnete také. Pro lepší nasměrování proudu vzduchu můžete použít také lepenkovou nebo polystyrenovou desku. Obecně pro ondulaci vlasů platí: méně je někdy více. Několik pramínků vlasů má harmoničtější a chytřejší účinek než celá hříva vlasů, která připomíná plachtu nafouknutou větrem.
21/ Akční fotografie/
Nahraďte stativ chytrým nastavením a šikovnými triky
Když se vydáte fotografovat do ulic, většinou si stativ nevezmete – zbytečně by se pletl a není příliš „akční“. Pokud fotoaparát správně nastavíte, budete při fotografování úspěšní i v případě, kdy ho držíte jen v ruce a jsou horší světelné podmínky. Snímky možná nebudou zcela bez šumu, ale budou ostré. Pomocí nastavení clony otevřete objektiv fotoaparátu (nízké clonové číslo), aktivujte (pokud je k dispozici) stabilizaci obrazu a zvyšte hodnotu ISO. I tak budete někdy potřebovat náhradu za stativ – rozhlédněte se, a možná že na příhodném místě najdete stůl, zábradlí, sloupek, parapet nebo něco podobného, co vám umožní stabilizovat fotoaparát. Pokud nic nenajdete, nezbývá než fotoaparát pevně držet. Při delších časech závěrky před stiskem vydechněte a pořiďte několik snímků za sebou – máte větší šanci, že jeden z nich bude pěkný a dostatečně ostrý.
22/ Nebeská tělesa/
Vytvořte si nádhernou stopu hvězd za jasné oblohy
Fotografování tzv. hvězdných drah vyžaduje od fotografů spoustu trpělivosti, takže se na to připravte. Po západu slunce nastavte fotoaparát na kontinuální snímání a namiřte ho na oblohu. Snímky pořizujte s expozičním časem 30 s a s minutovou prodlevou (až do rána), abyste vytvořili co nejdelší stopu hvězd. Pro tento typ fotografie budete potřebovat stativ, napájecí adaptér a také dálkovou spoušť, kterou můžete naprogramovat. Na internetu pak najdete mnoho volně dostupných programů, pomocí kterých spojíte fotografie do celkového obrazu.
23/ Fotografické techniky/
V případě detailních pohledů se zaměřujte na oči
Správný úhel zaměření hraje rozhodující roli zejména v případě fotografování detailu s otevřenou clonou. Mezi nejvýraznější prvky portrétní fotografie patří určitě oči – a proto se při zaostřování soustřeďte na ně. Aby se to povedlo, vyberte na fotoaparátu správné zaostřovací pole, případně zaostřete objekt pomocí centrálního AF bodu, a následně fotoaparát posuňte do správného záběru.
24/ Správná spolupráce/
Po dobu práce vydávejte přesné pokyny
Pokud byste někdy stáli před fotoaparátem, určitě brzy zjistíte, že pózy, které předvádíte, vypadají přes fotoaparát často úplně jinak, než byly zamýšleny. Proto je důležité, aby fotograf modelkám/modelům vydával v průběhu práce přesné pokyny. Přispívá to k efektivnější týmové práci a mnohem snadněji a rychleji tak dosáhnete kýženého výsledku. Máte-li navíc k dispozici počítač, případně větší monitor, můžete snímky rychle zkontrolovat na větší ploše, diskutovat nad nimi s modelkou a v případě potřeby se domluvit na opravách póz.
25/ Fotografování na cestách/
Dobře se připravte, a pak půjde vše hladce
Kulturní zvyklosti, zákony, vízová povinnost, úroveň zdravotnictví – to vše se v různých zemích značně liší. Než se tedy do konkrétní země vydáte, je důležité opatřit si o ní předem všechny důležité informace a podle toho se na cestu vybavit. Prostudujte si také alespoň základní pravidla při fotografování – někde je zvykem za pózování platit, někde není vůbec přípustné někoho bez dovolení fotografovat (některé islámské země).
Často opomíjené detaily totiž mohou snadno rozhodnout o tom, zda vaše fotovýprava bude úspěšná, nebo skončí naprostou katastrofou. V případě delší cesty se vám například může stát, že svou paměťovou kartu zaplníte už v polovině cesty. Pokud s sebou nebudete mít jednu kartu navíc, nastane velmi nepříjemná situace. Dalším velkým problémem může být baterie a napájení vůbec. Budete si chtít přes noc nabít, ale zjistíte, že vaše nabíječka nesedne do elektrické zásuvky. Vybavte se tedy na cestu nejen náhradní kartou, ale i redukcí na zásuvku, případě externí baterií, ze které budete moct fotoaparát dobít i na cestách. I minimalizace hmotnosti je u fotografických výletů důležitá, zvlášť v případě, že všechno nesete na zádech. Doporučujeme vám na cestu spíše fotobatoh než brašnu přes rameno. Pokud cestujete letecky, vezměte si fotoaparát do příručního zavazadla a nenechávejte ho v zavazadlovém prostoru.
26/ Noční fotografování/
Prozkoumejte místo ještě během dne
Ne každá lokalita, která se vám zdá skvělá pro pořízení noční fotografie, je skutečně zcela ideální. Je tedy lepší se s místem seznámit předem, a to ještě za denního světla, kdy máte možnost prozkoumat jej mnohem bezpečněji a účinněji. Zjistíte pak, kde je nejlepší pozice pro fotografování, a ověříte si, zda místo není nebezpečné, zda tam nejsou nějaké překážky nebo zda nemůžete někam spadnout. Neohrozíte pak ani sebe, ani svoje fotografické vybavení.
27/ Výběr fotografovaného objektu/
Vyfotografujte známé objekty úplně neznámým způsobem
Eiffelova věž, Big Ben, socha Svobody, Ayersova skála v Austrálii nebo Sfinga – každý ví, jak tyto známé objekty, rozmístěné po celém světě, vypadají. Jejich fotografií jsou miliony, a přitom vypadají téměř stejně a jsou většinou pořízené ze stejného úhlu. Vy ale nechcete mít tuctový snímek a samozřejmě chcete tyto skvosty zachytit nějak originálně – vybavte se tedy například objektivem typu rybí oko nebo se zaměřte jen na nějaký charakteristický detail.
28/ Fotografování na cestách/
Fotoaparát a vybavení mějte vždy při ruce
Prohlídka s průvodcem často nabízí mnoho příležitostí pro pořízení zajímavé fotografie, nicméně ambiciózní fotografy omezuje jeden velmi důležitý faktor – čas. Není možné se řádně připravit, vyzkoušet více úhlů pohledu a pořídit více snímků. O to důležitější je pak být připraven a mít fotoaparát vždy po ruce. Můžete ho mít například v obalu umístěném přes rameno nebo jen na popruhu. Dostanete se tak k němu velmi rychle, neujdou vám žádné zajímavé momenty a efektivně využijete čas, kterého je tak málo.
29/ Zátiší/
Při fotografování ovoce použijte „dubléry“
Fotografování ovoce určitě není jednoduchá disciplína. Než správně nastavíte ovoce, fotoaparát a světla, může se stát, že ovoce seschne a nevypadá vábně. Chcete-li získat dokonalý snímek, je lepší použít dva ovocné talíře, tedy jakéhosi ovocného dubléra. Pak budete mít dost času vyzkoušet různé rozložení ovoce i různé světelné kombinace a nastavení fotoaparátu. Výsledek nemusí být hned perfektní, ale brzy zjistíte, jak to funguje nejlépe. Pro konečný snímek pak použijte čerstvé ovoce – a možná ho ještě občerstvěte postřikem.
30/ Fotografické triky/
Vytvoření hedvábného lesku na matných předmětech
Krém na ruce vám může při fotografování pomoct – stačí si jej dát na ruce a pak ho vetřít do povrchu fotografovaného objektu. Ten se pak bude lépe snímat. Pozor ale na lesklé předměty! Na nich byste snadno mohli zanechat otisky prstů. Proto je tato metoda vhodná jen pro matné povrchy.
Vytvoření lomo stylu ve Photoshopu
Efektní lomo styl dodává objektu nový vzhled, který úplně změní, nebo naopak podporuje vyznění celého snímku. Ukážeme vám, jak ho dosáhnout.
LUDWIG GROSS
LUDWIG GROSS
Redaktor Chipu se zajímá o všechny nové trendy při pořizování fotografií i jejich následném zpracování. Kreativní zpracování snímků je jeho hobby.
Fotografie s lomo efektem (název odkazuje na ruské fotoaparáty Lomo, jejichž špatná technická kvalita dodávala snímkům originální a nezaměnitelný rukopis) se nyní těší velké oblibě. Několik výrobců dokonce nabízí retromodely svých kompaktních přístrojů, které se vzhledově podobají fotoaparátům ze starých, analogových časů, konkrétně ze 70. a 80. let.
Tyto kompakty navíc produkují digitální retrosnímky, a to díky speciálním filtrům, které může uživatel využít. Pomocí scénických režimů nazvaných „retro“ nebo „lomo efekt“ napodobí analogové fotografie z dětských fotoaparátů nebo právě z modelů Lomo – kvalitní snímek je pak rozmazaný, zkreslený a nesprávně exponovaný. Přesto má zajímavý výraz.
To, co funguje v retrostylu, je spíše než změna kompozice právě menší ostrost a zkreslené barvy. Právě tak fotografovaly aparáty, podle kterých je tento styl pojmenován, a dokonce vznikl i termín lomografie, což je označení pro fotografování fotoaparátem LOMO LC-A. Filtry současných digitálních přístrojů se snaží napodobit neostrost a zrnitost spolu s výraznou vinětací na okrajích fotografií. Ukážeme vám, jak tohoto efektu dosáhnout u jakéhokoli digitálního snímku, a to v šesti krocích v programu Adobe Photoshop. Tento skvělý nápad oživí vaše všední snímky.
JAK TO UDĚLAT
1 PŘIDEJTE ŠUM Otevřete původní soubor »cottage_original. tif« (najdete ho na našem Chip DVD) ve Photoshopu a vytvořte novou vrstvu s kopií pozadí, například pomocí stisku kombinace kláves (Ctrl] + (J]. Následně pomocí »Filtr / Šum / Přidat šum« vyvolejte dialogové okno »Přidat šum«. Změňte nastavení míry na »10 %« a u »Rozložení« vyberte volbu »Rovnoměrné«. Navíc ponechte zatržítko u volby »Monochromatický«.
2 VYTVOŘTE ROZOSTŘENÉ OKRAJE Teď půjde o to, udělat snímku pro lomo styl typické rozostřené okraje. Tento efekt napodobíte pomocí kruhového rozostření, které najdete pod »Filtr / Rozostření / Kruhové rozostření«. Nastavte hodnotu »Míry« na »5«, u »Metody rozostření« vyberte »Přiblížit« a »Kvalitu« nastavte na »Vysoká«. Pro použití tohoto filtru klikněte na »OK« a následně se okraje na snímku »Vrstva 1« výrazně rozostří.
3 DALŠÍ ÚPRAVY Poté vytvořte novou vrstvu. Klikněte na kulatou ikonu »Vytvořit novou vrstvu výplně nebo úprav« a v dialogovém okně vyberte »Mapovat na přechod…«. Otevře se okno »Mapování na přechod«. Zde klikněte na přechod použitý pro mapování a následně na malou šipku. Objeví se nabídka, ze které vyberte volbu »Barevné harmonie 2«, a výběr potvrďte. Z nabídky přechodů si vyberte »Zelená, žlutá« a potvrďte.
4 DOSAŽENÍ REALISTIČTĚJŠÍHO VZHLEDU V dialogovém okně »Mapování na přechod« zaškrtněte u volby »Volby přechodu« položku »Obrátit« a potvrďte »OK« – tím zaměníte pořadí barev. Překrývající barvy jsou hodně výrazné a tím i nereálné. Je potřeba změnit režim prolnutí vrstev z »Normální« na »Ztmavit barvy« a dále snižte »Krytí« vrstvy na »60 %«.
5 ZVYŠTE JAS SNÍMKU Nyní vypadá fotografie až moc tmavě. Abyste to mohli změnit, vytvořte si další vrstvu výplně nebo úprav, tentokrát konkrétně vrstvu »Jas a kontrast«. Nastavte hodnotu jasu na »65«. Obraz se hned celkově projasní a současně mraky vypadají přeexponovaně. Ještě více se tak zvýší kýžený lomo efekt.
6 VINĚTACE POMOCÍ KOREKCE OBJEKTIVU Pomocí stisku kláves (Ctrl] + (Alt] + (Shift] + (E] vytvořte novou vrstvu, která je složena ze všech viditelných vrstev. Následně vyvolejte další dialogové okno pomocí »Filtr / Deformace / Korekce objektivu…«. Zde máte možnost ovlivnit řadu parametrů. Nastavte »Míru« u »Vinětace« na »–92« a »Střední bod« na »+31«. To způsobí silnou vinětaci a snímek v retrostylu je dokončen.
ANDROID
Využijte svůj mobil či tablet na maximum
31/ Android/
Sledování vytížení procesoru
Po více či méně dlouhé době používání smartphonu či tabletu s operačním systémem Android se vám jistě podaří nastřádat pěknou sbírku aplikací. Abyste získali přehled, jak jsou tyto aplikace náročné na výkon procesoru a kolik místa zabírají v paměti vašeho zařízení, instalujte si například aplikaci Usage Timelines (pro začátek vám asi postačí bezplatná verze, která zobrazuje reklamní banner).
V jednoduchém prostředí aplikace se snadno zorientujete a hned uvidíte, kolik která aplikace zabírá v paměti místa a jak velkou část výkonu procesoru tabletu či smartphonu si nárokuje. Abyste měli přehled opravdu o všech běžících aplikacích, klepněte na tlačítko »Show Sys Apps«. Seznam aplikací se rázem značně zaplní, jelikož v něm přibudou i systémové aplikace, které, jak snadno rychle zjistíte, jsou zpravidla největšími konzumenty paměti a výkonu. Seznam můžete třídit podle jména aplikací, velikosti v paměti nebo aktuálních nároků na výkon procesoru.
Přímo v prostředí Usage Timelines můžete aplikace ukončit, zobrazit si o nich detailní informace nebo je rovnou odinstalovat (což samozřejmě neplatí pro systémové aplikace). Důležité je ještě tlačítko »Show Load Timeline«, po jehož aktivaci se v notifikační liště vašeho zařízení zobrazí indikátor aktuálního vytížení procesoru.
32/ Android/
Správa vyhledávačů
Jestliže ve svém zařízení s Androidem používáte internetový vyhledávač Firefox, získáváte standardně výsledky vyhledávání z Googlu, Seznamu, Twitteru, Wikipedie a ze služby Zboží.cz. Co když ale chcete omezit vyhledávání jen na Google, nebo je naopak rozšířit třeba o vyhledávače Yahoo nebo Bing?
V nabídce »Nástroje / Doplňky« najdete, vedle případných dalších instalovaných rozšíření Firefoxu, také přehled internetových vyhledávačů, které jsou v prohlížeči integrovány. Pro deaktivování některého z nich klepněte na jeho název v seznamu a dále zvolte možnost »Zakázat«. Pro instalaci dalšího vyhledávače klepněte na symbol nákupní tašky v řádku »Moje doplňky«. Ve vyhledávači doplňků pak použijte klíčová slova, jako například „Yahoo“ či „Bing“, a na seznamu nalezených doplňků zvolte požadovaný vyhledávač (například Yahoo! Search for Firefox for Android). Pak už stačí jen použít tlačítko »Přidat do Firefoxu« a ve vyskakovacím okně potvrdit integraci nového vyhledávače. Při dalším hledání budete mít ve Firefoxu k dispozici i tlačítko nově instalovaného internetového vyhledávače.
33/ Android/
Bezpečné nabíjení na cestách
Nezřídka musíme naše smartphony nabíjet i na cestách, třeba i v situaci, kdy je jediným zdrojem elektrické energie USB port cizího počítače. Lákavá možnost dobít si telefon před další cestou však může být spojena i se značným rizikem. Po připojení smartphonu k počítači se totiž může spustit nežádoucí výměna dat, která způsobí třeba i přemístění vašich soukromých fotek do cizího počítače, nebo naopak stažení škodlivého softwaru do vašeho smartphonu.
U smartphonů s Androidem je proto nejbezpečnější zcela zakázat datové přenosy po USB kabelu. V »Nastavení« vyhledejte položku »Pro vývojáře / Ladění« a ujistěte se, že je zrušeno označení předvolby »Ladění USB«. Pro jistotu zkontrolujte ještě nastavení v nabídce »Zabezpečení / Správa zařízení«, kde by neměla být označena položka »Neznámé zdroje«, která se týká instalace aplikací získaných mimo oficiální obchod Google Play. Pokud se nechcete vzdát možnosti datových přenosů ani instalace aplikací z jiných zdrojů, ohlídejte si alespoň, abyste v nabídce zobrazené po připojení smartphonu k počítači zvolili možnost »Pouze nabít«.
IOS
Tipy a triky pro efektivní práci s iPhony a iPady
34/ iOS/
Kopírování kontaktů
Rozhodli jste se vyměnit svůj telefon za nový, nebo dokonce přecházíte na zcela jiný operační systém? Pro přenos kontaktů je PhoneCopy ideálním nástrojem.
PhoneCopy je cloudový systém pro správu a přenos kontaktů, se kterým zkopírujete své kontakty do internetového úložiště a následně je z něj nahrajete do druhého telefonu, to vše zdarma. Služba do vašeho uživatelského profilu zálohuje kontakty, kalendář, úkoly, poznámky a SMS. Tato data můžete na serveru přes klienta ve Windows nebo OS X libovolně upravovat, přičemž všechny úpravy jsou zálohovány. Ke svým datům můžete dokonce přistupovat odkudkoliv přes webové rozhraní. Když jste s úpravami spokojeni, nainstalujete aplikaci na druhý telefon a připojíte ji pod stejný účet. Pomocí bleskové synchronizace nahrajete kontakty a další data na nový telefon. Vedle OS Android a iOS podporuje služba PhoneCopy přes 3 000 mobilních telefonů s nejrůznějšími operačními systémy.
Bezplatná verze PhoneCopy má omezení v počtu přenesených kontaktů (500), na serveru je záloha k dispozici jeden měsíc. Aplikace pro stolní počítače můžete také použít pro zálohu svých kontaktů na pevný disk.
35/ iOS/
iPad jako flash disk
Proč nosit v kapse USB flash disk, když je možné data nahrát do paměti telefonu? Jednoduché je to u otevřené platformy Android, potíž ale nastává u iPadů a iPhonů s iOS.
Řešení pro iOS samozřejmě existují. Za vyzkoušení stojí dvojice programů FileApp a DiskAid. První aplikace je pro iOS a jde o souborový manažer, který pracuje se soubory podobně jako Windows Explorer – vidíte adresářovou strukturu a jednotlivé typy dat. Do aplikace můžete soubory z počítače nahrát pomocí interního FTP serveru na lokální Wi-Fi. Integrované čtečky dokumentů a přehrávače multimediálních dat přímo ve FileApp zvládnou data zobrazit, odesílat e-mailem nebo sdílet do dalších aplikací. Placená verze FileApp Pro navíc dokáže soubory i vytvářet nebo je převádět do PDF. Kouzlo okamžiku však nastává až nainstalováním programu DiskAid do Windows nebo OS X. Jeho pomocí lze totiž pohodlně přistupovat k souborům aplikace FileApp jako na flash disk.
36/ iOS/
Video z obrazovky
Nahrávat dění na displeji iPadu nebylo až do července letošního roku oficiálně možné a nahraná videa, která jsou ke zhlédnutí například na YouTube, pocházela z neoficiálně upraveného („jailbreaknutého“) iOS.
Nyní však došlo na App Storu ke změně. Nová aplikace xRec za necelá 2 eura je určena právě pro záznam dění na obrazovce iOS zařízení. Jedná se v podstatě o jednotlačítkový program, který neumí nic jiného než nahrávat video z displeje. Po startu si v nastavení vyberete vertikální nebo horizontální orientaci videa, pak se přepnete na záložku »Record« a spustíte nahrávání. Od tohoto okamžiku je do videosouboru uloženo vše, co se objeví na displeji. Vypnutí nahrávání se provede opět z této aplikace. Zaznamenaná videa ve formátu MOV jsou ukládána do knihovny v aplikaci, odkud je možné je sdílením poslat do dalších aplikací nebo je exportovat do standardního adresáře fotoaparátu. K videu je možné zaznamenávat i zvuk z reproduktorů zpětně snímaný mikrofonem.
Při prvním spuštění musí být přístroj připojen k internetu, jinak nebude xRec správně fungovat. Aplikace se s výjimkou nahrávání spuštěné aplikace fotoaparátu se současným nahráváním videa chová stabilně.
Dokumenty ke stažení
- Tipy + triky (2.47 MB) - Staženo 0x