Přejít k hlavnímu obsahu

Slabá místa digitálního světa

Útoky hackerů, monopol na určité suroviny, katastrofy způsobené záplavami: existuje mnoho věcí, které ohrožují stabilitu našeho světa v digitální éře. Chip vám ukáže, kde tato slabá místa leží.

BENJAMIN HARTLMAIER

28 000 000 OpenDNS serverů je v současnosti v provozu. Nejen že překládají URL na IP adresy, ale mohou být také zneužity pro masivní DDoS útoky.

300 000 lidí žije a pracuje v „iPod city“ na pouhých třech kilometrech čtverečních. Za těchto podmínek mohou snadno nastat nepokoje.

95 000 tun vzácných zemin bylo v loňském roce vytěženo v Číně, která se tak stala celosvětovým číslem 1 v tomto oboru. Čínská komunistická vláda však vývoz omezuje.

500 providerů z více než 50 zemí má svoje peeringové centrum v německém DE-CIX. Pokud by tento bod selhal, sítě budou přetížené.


DOMINANCE USA

LOS ANGELES, USA

ICANN – internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) je na internetu něco jako nejvyšší autorita. Přiděluje domény nejvyšší úrovně, jako .cz a .com. Nicméně sám ICANN je pod dohledem amerického ministerstva obchodu. To znamená, že v konečném důsledku určuje to, které státy budou součástí internetu a které ne, vláda USA.


DIGITÁLNÍ CERTIFIKÁTY

MOUNTAIN VIEW, USA

Pro hackery jsou jako svatý grál: digitální certifikáty od těch nejlepších vydavatelů, jako je společnost Symantec. Pomocí nich mohou být malware i phishingové stránky označeny jako důvěryhodné. Tak například trojan Flame se představuje jako aktualizace systému Windows s falešným certifikátem.

 

INTERNETOVÉ NODY

FRANKFURT NAD MOHANEM, NĚMECKO

Takzvané páteře, ke kterým poskytovatelé připojují svoje sítě, patří k mimořádně citlivým místům internetové infrastruktury. Vyřazení takovéhoto uzlu by vedlo k přetížení na jiných místech internetové sítě. Jedním z největších internetových uzlů na světě je DE-CIX ve Frankfurtu nad Mohanem.

 

IPOD CITY

ŠEN-ČEN, ČÍNA

Na severu vzkvétající metropole Šen-čen se nachází velká továrna smluvního výrobce Foxconnu, které se přezdívá iPod city. Pokud by například zaměstnanci vstoupili kvůli katastrofálním pracovním podmínkám do stávky, mělo by to vážné důsledky na výrobu produktů značky Apple.

 

DNS ÚTOKY

ŽENEVA, ŠVÝCARSKO

V březnu 2013 byla ochromena činnost antispamové organizace Spamhaus se sídlem ve švýcarské Ženevě. Útočníci s falešnou IP adresou napadli OpenDNS server a zaplavili server Spamhaus množstvím požadavků (datový tok 300 Gb/s). Ten se tak stal nedostupným.

 

PRVKY VZÁCNÝCH ZEMIN

BAYAN OBO, ČÍNA

Bez prvků ze skupiny vzácných zemin by nebylo možné vyrobit ploché obrazovky ani pevné disky. Problém: Čína je producentem asi 95 procent této vyhledávané suroviny, takže má na prvky vzácných zemin téměř monopol. Největší ložisko a důl leží v oblasti Bayan Obo.

 

VÝROBA PEVNÝCH DISKŮ

BANGKOK, THAJSKO

Záplavy způsobené dlouhotrvajícími monzunovými dešti přinutily jednoho z největších výrobců pevných disků, firmu Western Digital, aby v říjnu 2011 zastavila výrobu. To vedlo k celosvětovému nedostatku zařízení pro ukládání dat. Thajsko je s 25procentním podílem druhým největším producentem pevných disků na světě.


 

INCIDENT S PODMOŘSKÝM KABELEM

SEVERNÍ A VÝCHODNÍ AFRIKA

Neopatrnost lodních kapitánů způsobila v loňském roce v Rudém moři a u pobřeží Keni poškození podmořského kabelu a odříznutí milionů uživatelů od internetu. V březnu 2013 byli zatčeni tři muži v přístavu v Alexandrii, kteří se snažili přeříznout podmořský datový kabel.


 

Dokumenty ke stažení