Přejít k hlavnímu obsahu

Skandály s příponou gate“

Může za to Watergate: od roku 1972, kdy vypukla aféra týkající se amerického prezidenta Richarda Nixona a jmenovaného komplexu budov ve Washingtonu, se téměř u každého skandálu připojuje jako druhá část jeho označení „gate“ – a to i ve světě technologií.

CHRISTOPH SACKMANN

Používá Reuters Photoshop při publikování upravených zpravodajských fotografií z Libanonu? Skandál! Data 77 milionů zákazníků společnosti Sony byla ukradena a společnost o tom neinformuje své zákazníky? Skandál! Bug v iOS, který dokáže vybít baterii rychleji než obvykle? No ano, i to je skandál, který se objevil v mezinárodním tisku. Zveřejnění údajných protiprávních jednání významných osobností, organizací či firem sice nelze přímo označit za skandál, i tyto události se ale označují ve stylu slavné aféry Watergate amerického prezidenta Richarda Nixona z počátku sedmdesátých let minulého století. Sečtělejší uživatelé určitě na internetu narazili na Reutersgate, Sonygate nebo Batterygate.

Je však nutné zdůraznit, že v této souvislosti nemá část „gate“ žádný zvláštní význam, pouze odkazuje na Watergate, první aféru v americké poválečné historii. Watergate je komplex budov v severozápadní části amerického hlavního města Washingtonu, ve kterém se v roce 1972 mimo jiné nacházelo i hlavní sídlo Demokratické strany. 17. června 1972 zde bylo zadrženo pět vetřelců, kteří se do stranického ústředí pokusili nainstalovat odposlechy. Později vyšlo najevo, že to bylo na příkaz prezidenta Nixona. Ten odstoupil v roce 1974.

Skandály ve světě technologií: Od Telekomu k Twitteru

Od té doby se Watergate stala jmenným patronem mnoha pravých i údajných skandálů, a to především v případech, ve kterých figuruje snaha o ututlání nebo neetické chování. Případ „Telekomgate“ se proslavil jako první německý skandál v oblasti technologií. Někdejší šéf Telekomu Kai-Uwe Ricke plánoval v roce 2000 propuštění manažerů. O tomto záměru však informovaly časopisy jako Der Spiegel, a to ještě před oznámením oficiální cestou. Ricke měl podezření, že mezi členy vedení operuje špion, a tak nechal své kolegy špehovat. V rámci pátrání po úniku informací byly odposlouchávány telefony nejen manažerů, ale i členů podnikové rady, novinářů a odborářů. To vše vyšlo najevo až po osmi letech, kdy bylo obžalováno osm podezřelých a Klaus Trzeschan, vedoucí podnikové bezpečnosti, musel jít na tři a půl roku do vězení. To samé se v roce 2006 stalo ve společnosti Hewlett-Packard. V tomto případě byl „jako špion“ sledován člen představenstva. Šéfka skupiny Patricia Dunnová proto musela později firmu HP opustit.

Velmi často vyplynou takovéto aféry z trapných technických poruch nebo nemožných funkcí. V případě tzv. Rootkitgate figuroval v hlavní roli DRM mechanismus společnosti Sony, který nejenže bránil nelegálnímu kopírování CD, ale také obsahoval různé mezery a skryté funkce, které umožňovaly špehování počítače, na kterém byl program nainstalován. V období 2005–2007 bylo na trh dodáno 22 milionů CD s tímto softwarem. Jakmile prosákly podrobnosti o skandálu na veřejnost, společnost Sony datové nosiče stáhla z prodeje a nahradila je novými, bez zmiňované ochrany. Pro již prodaná CD se až o rok později objevil odinstalátor rootkitu. Sony za tuto chybu draze zaplatila: lidé, kteří byli tímto faux pas zasaženi, ji mohli zažalovat až o 150 dolarů za CD.

V nedávné době došlo k nárůstu počtu skandálů a firemních selhání, na základě čehož neúměrně vzrostl i počet „gate“ případů. Takto jsou často označovány například i menší chyby v produktech Apple. Vadné antény v telefonu iPhone 4 byly počátkem Antenagate, chyba v iOS 5 vyústila v Batterygate (i když trvala jen měsíc) a občasné konstrukční nedostatky iPhonu 5 se označují jako Bentgate.

Ani vývojářka Adria Richardsonová pravděpodobně nikdy nesnila o tom, že uvázne v síti skandálu označovaného jako Donglegate. Během konference programátorů PyCon v kalifornské Santa Claře dva muži sedící za zády Richardsonové žertovali „o svých velkých hardwarových USB klíčích“. To prý Richardsonovou uráželo, tak si je pomocí smartphonu vyfotila, fotku dala na Twitter a ještě si šla stěžovat pořadateli konference. Ten oběma mužům domluvil a zdálo se, že je vše vyřešeno. O případu se ale později začalo diskutovat a jeden z vtipálků byl zaměstnavatelem propuštěn (prý i kvůli této aféře). Na to zareagovala internetová komunita a Richardsonová musela čelit obrovskému tlaku. Její blog a webové stránky jejího zaměstnavatele dokonce čelily DDOS útokům, které je na několik dní vyřadily z provozu. Nakonec byla propuštěna i Richardsonová, protože podle firmy, ve které pracovala, situaci nezvládla a použila nevhodné metody (zveřejnění fotografie na Twitteru).

Nyní, o půl roku později, je incident již zapomenut a na svět se derou další „gate“ skandály. Sportovní fanoušci se rozhořčují nad „tyregate“: zjistilo se, že firma Pirelli umožnila Mercedesu privátní testování nových pneumatik. V USA zase řeší Benghazigate, což je aféra související se zavražděním amerického vyslance Stevense v Libyi.

Je však jen otázkou dnů či týdnů, než se objeví nový skandál a na ty staré zase všichni zapomenou – stejně jako na původní Watergate, který otřásl celým světem.

autor@chip.cz

 

Časová osa

1972

Watergate

Aféra, která dala jméno pozdějším skandálům: americký prezident Nixon špehoval své politické odpůrce a do komplexu Watergate (sídla Demokratické strany) dal umístit odposlechy.

2000

Telekomgate

Při hledání špionů špehoval německý Telekom své manažery, zaměstnance a novináře. Vše se provalilo až v roce 2008.

2005

Rootkitgate

Nepovedená ochrana proti kopírování CD od Sony umožnila špehování na počítačích uživatelů.

2006

Reutersgate

Fotograf Adnan Hajji připravil pro Reuters sadu zmanipulovaných válečných snímků z Bejrútu, které měly události zdramatizovat.

AOL-Gate

AOL publikoval kolem dvou milionů vyhledávacích dotazů svých uživatelů, které mohly být snadno personalizovány.

Hackgate

Britský časopis News of the World odposlouchával od roku 2002 mobily celebrit. Zde logicky následovalo zatýkání.

2010

Antennagate

Kvůli nesprávně nainstalované anténě v iPhonu 4 mohlo při určitém způsobu držení přístroje dojít ke zhoršení signálu a ukončení hovoru.

Cablegate

Server WikiLeaks publikoval více než 100 tisíc amerických diplomatických zpráv s kontroverzním obsahem.

Webcamgate

Výukové centrum ve Philadelphii půjčilo svým studentům notebooky a prostřednictvím jejich webkamer je špehovalo i v jejich domovech.

2011

SATAgate

Příčinou častých poruch portů pro SATA pevný disk v čipové sadě Intel byl vadný tranzistor.

Akugate

V iOS 5 se baterie v zařízení vybíjely závratnou rychlostí – oprava Applu se objevila až po měsíci.

2012

Bentgate

Nezanedbatelné procento iPhonů 5 mělo konstrukční nedostatek – pokud byly vystaveny většímu tlaku, ohnuly se a poškodily.

2013

Donglegate

Vývojářka Adria Richardsová zveřejnila na Twitteru fotografii za ní sedících a nevhodně vtipkujících účastníků konference a rozpoutala aféru končící až DDOS útoky.


 

Dokumenty ke stažení