Přejít k hlavnímu obsahu

Pomalý internet? Ne, děkuji!

Pomocí několika jednoduchých, ale účinných triků a nástrojů budete moci využívat své internetové připojení, omezené objemem přenesených dat, na maximum.

RADEK KUBEŠ, MICHAEL ECKSTEIN

RADEK KUBEŠ
Redaktor Chipu chce být připojený k internetu vždy a všude, což se však příliš neslučuje s tarify mobilního internetu českých operátorů.

U všech běžných typů pevného internetového připojení – ať už jde o DSL přes klasickou telefonní linku, internet od poskytovatele kabelové televize, nebo třeba připojení přes Wi-Fi – dnes už jen málokdy narazíme na limit v objemu přenesených dat. Politiku tzv. FUP (Fair Use Policy) už naštěstí většina poskytovatelů internetového připojení opustila, a tak můžete přes svou přípojku stahovat tolik dat, kolik se vám jen zlíbí. A to je velmi dobře, jelikož rok od roku rostou nároky běžných uživatelů na datové přenosy – videa na internetu jsou stále kvalitnější (rozuměj datově objemnější), z cloudu si můžeme celé dny přehrávat jakoukoli hudbu, doma telefonujeme zásadně po internetu a fotky nahráváme do bezedných cloudových úložišť.

Nicméně to, co v předchozím odstavci vypadá jako internetová idylka, ani zdaleka neplatí, jakmile opustíme hájemství domácí Wi-Fi sítě. Mobilní internetové připojení sice už není výhradou top manažerů, avšak naši operátoři nám jej dávkují opravdu po kapkách. I nové „neomezené“ tarify obsahují jedno zcela zásadní omezení, které se týká právě objemu přenesených dat. Nabízený objem 1 až 1,5 GB dat měsíčně sice celkem bez problému vystačí na příjem a odesílání e-mailů na cestách, ale moc zábavy si s ním neužijete. Dříve či později dostupný limit vyčerpáte, což sice nezpůsobí úplné odpojení vašeho mobilu či tabletu od internetu, ale „jen“ zpomalení připojení na šnečí tempo. Na videa i hudbu z internetu pak můžete do konce měsíce zapomenout – nebo si musíte připlatit.

Stahujte méně dat

Řešením, jak si užívat rychlé mobilní připojení co nejdéle, je omezení stahování nepotřebných dat. Toho můžete docílit jak vhodným nastavením počítače, pokud mobilní internet z nějakého důvodu používáte jako své hlavní domácí připojení, tak i úpravou nastavení svého mobilního telefonu či tabletu. Výsledkem bude nejen úspora přenesených dat, ale v mnoha případech i rychlejší načítání stránek. Naše tipy se vám navíc vyplatí i v případě, kdy sice máte internetové připojení bez omezení objemu přenesených dat, ale to nedisponuje rychlostí v řádu desítek Mb/s.


DATOVÝ LIMIT: Stahujte méně

Velké obrázky, reklamní bannery ve Flashi? Zastavte přísun zbytečných dat.

1 OMEZENÍ STAHOVÁNÍ GRAFIKY Obrázky používané na internetových stránkách jsou často příliš velké a ne vždy je nutné je všechny stahovat. V prohlížeči Firefox si otevřete nabídku »Možnosti / Možnosti« a v nově otevřeném okně nastavení klikněte na kartu »Obsah«. Zde můžete zrušením označení předvolby »Načíst automaticky obrázky« zastavit načítání grafického obsahu internetových stránek. Pod nabídkou »Výjimky« můžete určit, na kterých webových stránkách se budou obrázky i nadále automaticky načítat. V Internet Exploreru klikněte na tlačítko s ozubeným kolem, v okně »Možnosti Internetu« přejděte na kartu »Upřesnit« a zde zrušte označení u položky »Multimédia / Zobrazovat obrázky«.

2 VYHNĚTE SE REKLAMÁM Reklamní bannery nás nejen obtěžují, ale také čerpají drahocenný limit přenesených dat. Naštěstí existuje možnost, jak se většiny internetové reklamy zbavit. Užitečný doplněk Adblock Plus, který je zdarma k dispozici pro prohlížeče Firefox a Chrome, dokáže účinně zablokovat reklamní bannery na libovolných internetových stránkách, k čemuž využívá sady filtrů. Instalujte si především filtry určené pro české internetové stránky.

3 ZVĚTŠENÍ VYROVNÁVACÍ PAMĚTI PROHLÍŽEČE Zatímco v článku o vyčištění počítače vám radíme, jak se dat stahovaných internetovými prohlížeči do počítače zbavit, nyní je cílem pravý opak – uložit si do počítače data z často navštěvovaných stránek, která se pak nemusejí opakovaně stahovat. Kapacitu vyrovnávací paměti Internet Exploreru nastavíte v okně »Možnosti Internetu« na kartě »Obecné« pod tlačítkem »Nastavení«. V nově otevřeném okně pak můžete prostor na dočasné soubory navýšit až na 1 024 MB. Ve Firefoxu najdete podobné nastavení pod nabídkou »Možnosti / Možnosti« na kartě »Rozšířené / Síť«, kde je třeba označit předvolbu »Nepoužívat automatickou správu mezipaměti« a pak nastavit velikost paměti.

4 OMEZENÍ PŘEDBĚŽNÉHO NAHRÁVÁNÍ Prohlížeče Chrome a Firefox automaticky nahrávají obsah stránek, prolinkovaných s webem, který si aktuálně prohlížíte. To sice trochu zrychluje zobrazování dalších stránek, zároveň to ale zvyšuje objem přenesených dat. Proto je v tomto případě lepší tuto funkci vypnout. V prohlížeči Chrome si otevřete »Nastavení« a v části »Vyhledávání« zrušte onačení předvolby »Aktivovat Dynamický režim, který umožňuje rychlejší vyhledávání«. Dále klikněte na odkaz »Zobrazit rozšířená nastavení« a zrušte označení předvolby »Zrychlit načítání stránek pomocí předvídání síťových akcí«. Ve Firefoxu napište do adresního řádku příkaz »about:config«, pak do vyhledávacího řádku zadejte »network.prefetch-next« a dvojitým kliknutím myší změňte u této položky výchozí hodnotu na »false«.

5 KOMPRESE DAT Internetový prohlížeč Opera nabízí unikátní funkci komprese dat, nahrávaných z internetových stránek. Pokud v nastavení prohlížeče aktivujete režim Off-road (dříve nazývaný Turbo), bude obsah internetových stránek nahráván prostřednictvím serverů Opery, kde dojde k jeho kompresi. Tato funkce se hodí jak pro úsporu datového limitu, tak pro pomalejší internetové připojení. Důležité je, že stejnou funkci nabízí také Opera ve verzích pro smartphony a tablety.

6 POUŽITÍ DOWNLOAD MANAŽERU Nejen při současném stahování více souborů může dojít k výpadkům, které mají za následek nutnost opakovaného stažení celého souboru. Proto se vám vyplatí použít ke stahování nějaký download manažer, který umí přerušené stahování navázat a ušetřit tak čas i objem přenesených dat. Takové funkce nabídne například šikovný doplněk DownThemAll! pro Firefox.

7 ZASTAVTE ZBYTEČNOU KOMUNIKACI Celá řada programů průběžně komunikuje se svými servery na internetu, například kvůli zjištění nových aktualizací nebo při odesílání dat o svém používání. Tuto činnost, čerpající cenný datový limit, můžete zastavit pomocí nastavení firewallu, ale jde to i snadněji. Bezplatně použitelná aplikace PeerBlock umí blokovat odchozí komunikaci na určené IP adresy, což zastaví nejen neškodné programy, které se pídí po svých aktualizacích, ale také špehovací programy, snažící se vynášet z vašeho počítače osobní data. Seznamy IP adres k blokování si PeerBlock pravidelně stahuje z internetu, můžete však přidávat i své vlastní.

8 NASTAVTE AKTUALIZACE WINDOWS Ve výchozím nastavení Windows automaticky kontrolují, stahují a instalují aktualizace. Jedná se o velké objemy dat, což může být s omezeným připojením problém. Operační systém však můžete snadno nastavit tak, aby vás o dostupných aktualizacích pouze informoval. Příslušné nastavení najdete v Ovládacích panelech, pod nabídkou »Systém a zabezpečení / Windows Update / Zapnout nebo vypnout automatické aktualizace«. Zde zvolte možnost »Vyhledávat aktualizace, ale dotázat se, zda mají být staženy a instalovány«.

9 POSTAHUJTE SI INSTALAČNÍ DATA Po každé reinstalaci operačního systému následuje fáze stahování velkého objemu dat. Budete potřebovat aktualizace Windows, ovladače a další používaný software. Celkem stovky MB až několik GB dat. Pomoc je ale snadná: postahujte si předem různé aktualizační balíčky (Service Packy), které pak použijete při každé reinstalaci. Pokud na to chcete jít opravdu profesionálně, můžete si pomocí aplikace RT Se7en Lite vytvořit speciální instalační DVD operačního systému, které bude mít integrovány všechny předchozí aktualizace a potřebné ovladače hardwaru. S takovým DVD bude každá instalace operačního systému mnohem jednodušší a rychlejší.

10 STÁHNĚTE SI CELÝ WEB Pomocí specializovaných aplikací si můžete do počítače stáhnout kompletní obsah svých oblíbených webových stránek. Kdykoli si pak později budete chtít přečíst nějaký článek, nebudete muset znovu stahovat data z internetu. Bezplatně použitelná aplikace WinHTTrack umí vytvořit off-line kopii internetových stránek do určené hloubky.


SMARTPHONY: Využijte limit

Synchronizace s cloudem, push notifikace a navigační aplikace umí datový limit pořádně vyždímat. Jak nějaká data ušetřit?

1 SURFUJTE PŘES WI-FI  Kdykoli to jde, připojte svůj smartphone či tablet k internetu prostřednictvím Wi-Fi. Potřebujete k tomu jen zapnout Wi-Fi adaptér přenosného zařízení a jednorázově zadat klíč ke své domácí Wi-Fi síti. Na cestách se můžete připojit k hotspotům v kavárnách, obchodních centrech a na dalších místech. Ale pozor, přes veřejné Wi-Fi sítě byste se neměli připojovat například k internetovému bankovnictví.

2 POUŽÍVEJTE OPTIMALIZOVANÉ VERZE STRÁNEK Mnoho webových stránek je dnes k dispozici ve dvou verzích – v klasické pro prohlížení z počítače a v mobilní pro přístup z přenosných zařízení. Pokud se optimalizovaná varianta nenahraje automaticky, zkuste vyměnit »www« v adrese za »m« (například m.idnes.cz). Mobilní verze stránek obsahují výrazně méně dat a jsou optimalizovány pro čtení na menších displejích.

3 OMEZENÍ SYNCHRONIZACE S CLOUDEM Automatická synchronizace obsahu mobilního zařízení s cloudovými úložišti, jako je Dropbox, iCloud nebo Disk Google, je praktická, představuje ovšem velké přesuny dat. Proto byste měli například fotky synchronizovat vždy jen během připojení k Wi-Fi. Třeba v aplikaci Dropbox klepněte na tlačítko s ozubeným kolem a v nabídce nastavení zvolte » Camera Upload«, kde je třeba deaktivovat předvolbu »Use Cellular Data«. Pozor si dejte na nastavení synchronizace se službou Apple iCloud. Ve chvíli, kdy se ve vašem smartphonu vytvoří zabezpečené připojení přes VPN, začnou se přenášet i po mobilním internetu.

4 SPRÁVNÉ POUŽITÍ PUSH FUNKCE Vedle užitečných informací o zmeškaných hovorech a příchozích SMS může zamykací obrazovka smartphonu zobrazovat i zbytečná hlášení, například o aktualizacích na Facebooku. To navyšuje objem přenesených dat. V iOS můžete tuto funkci vypnout úpravou předvoleb v nabídce »Nastavení / Oznámení«, kde lze každé aplikaci určit, jakým způsobem, a zdali vůbec, vás může informovat o novinkách. V Androidu najdete příslušné nastavení v nabídce »Aplikace«.

5 POUŽÍVEJTE OFF-LINE NAVIGACI Navigační aplikace jako Mapy Google nebo Waze se neobejdou se bez datového připojení. Průběžně si totiž nahrávají mapové podklady. Proto je vhodnější používat navigace, které si své mapy stahují předem. Vedle komerčních navigací, jako je například TomTom, CoPilot a další, existuje i bezplatně použitelná navigace MapFactor pro Android s mapami celého světa. Snadnou volbu mají majitelé smartphonů Nokia Lumia se systémem Windows Phone, kteří mohou zdarma používat navigaci Nokia Autem.

 

RADĚJI SE VYHNĚTE: Největší zdroje dat

Pravidelné čtení nových zpráv na mobilní verzi zpravodajského webu váš datový limit jistě nezruinuje, mnoho dalších webových aplikací však dokáže do vašeho počítače nebo mobilního zařízení poslat až stovky MB dat během několika minut. Podle očekávání se samozřejmě jedná typicky o oblíbený server YouTube, který nabízí stále kvalitnější, delší a samozřejmě i datově objemnější videa. Hodina přehrávání vás může stát i 500 MB, tedy třeba až třetinu, z vašeho datového limitu u „neomezeného“ tarifu. To samé samozřejmě platí i pro ostatní internetové videoslužby, jako je třeba oblíbené iVysílání, s aplikacemi pro všechny běžné mobilní platformy. Velké objemy dat ale přenášejí i aplikace pro videotelefonování, jako je Skype nebo FaceTime pro iOS. Hodně dat proudí i z webových fotogalerií, jako je Flickr, a překvapit vás mohou i časté aktualizace novinek ze sociálních sítí Facebook či Google+. V neposlední řadě čerpají mnoho dat také systémové aktualizace, které byste však určitě neměli zanedbávat. Naopak, aktualizace jednotlivých aplikací mohou počkat na vhodnější okamžik.

 

LOKÁLNÍ ÚLOŽIŠTĚ: Server pro rychlejší web

Povaluje se vám doma nepotřebný počítač? Pak jej můžete využít jako proxy server, který bude ukládat obsah stažený z webu do vyrovnávací paměti. Pokud pak budete chtít otevřít znovu stejnou stránku, dodá vám proxy server lokálně dostupný obsah, aniž by znovu stahoval data z internetu. Tím jednak ušetříte objem datových přenosů, jednak ještě zrychlíte přístup k internetovým stránkám všem uživatelům v rámci vaší domácí sítě.

Ke zprovoznění proxy serveru nepotřebujete žádný drahý software, vystačíte si s bezplatně použitelným programem FreeProxy. Po instalaci připojíte všechny počítače k internetu právě prostřednictvím proxy serveru, jehož vyrovnávací paměť můžete pohodlně řídit pomocí přehledného uživatelského rozhraní. Nastavit lze jak celkovou velikost vyrovnávací paměti, tak i dobu, po kterou se budou stažená data uchovávat. Dále lze nastavit pravidla filtrování webu pro jednotlivé uživatele či celé skupiny uživatelů. Jediný problém je, že budete mít doma o jeden zapnutý počítač víc.

 

SPOLEHLIVÁ KONTROLA: Dohled nad provozem

Jak úspěšní jste byli s nasazením úsporných opatření, která popisujeme v tomto článku, to si můžete ověřit pomocí bezplatně použitelného programu NetMeter pro počítače s Windows. NetMeter sleduje veškerý příchozí i odchozí datový provoz v libovolném časovém úseku a graficky zobrazuje jeho průběh. Podobně funguje například také NetSpeedMonitor, který se usídlí v oznamovací oblasti hlavního panelu Windows (vedle hodin). Při ukázání myší na tlačítko programu se v náhledovém okně ukáže aktuální stav datových přenosů. Podobných programů existuje ještě celá řada, jejich další výhodou je, že vám mohou pomoci odhalit neoprávněně komunikující špehovací programy (spyware).

Funkci pro sledování datových přenosů, která vám pomůže hlídat si čerpání datového limitu, mají vestavěnu i operační systémy mobilních zařízení.


 

Dokumenty ke stažení