Android ve verzi 4.2 je dostupný už od listopadu, přesto je jím zatím vybaveno jen několik zařízení. Pozdní aktualizace jsou nepříjemné a navíc zvyšují bezpečnostní riziko.
CHRISTOPH SACKMANN, PAVEL TROUSIL
O verzi 4.3 se na internetu diskutuje už dlouho a nyní je konečně k dispozici. Následovat bude skok na verzi 5.0 s kódovým označením Key Lime Pie. Nikdo ještě přesně neví, co zajímavého bude umět, pro mnohé uživatele to ale může být v podstatě bezvýznamné. Na svém mobilním telefonu si totiž v nejbližších měsících verzi 5.0 neužijí a je možné, že si ji nebudou moct nainstalovat nikdy. Ani nejdůležitější výrobci zařízení s Androidem totiž s upgradem nijak nespěchají a v průměru jim trvá půl roku, než upgrade na novou verzi nabídnou. Alespoň tak dlouho většinou trval přechod na verzi 4.0. Na verzi 4.1 už to výrobcům trvalo sedm měsíců. Jako první nabídl aktualizaci na Android 4.2 Samsung – šest měsíců po jeho vydání.
Google jednou za měsíc zjišťuje, která zařízení a s jakou verzí operačního systému Android přistupují na jeho servery, tedy především na obchod Google Play. Vývojáři tak mohou přizpůsobit svoje aplikace pro nejoblíbenější (nebo spíše nejrozšířenější) verze. Moc úsilí ale vyvíjet nemusí: podle březnové statistiky totiž byla se 40 % aktivně používaných smartphonů se systémem Google ještě nejrozšířenější verze 2.3. Všechny verze Androidu 4.0 a vyšší daly dohromady jen 55 procent. Celkem se používá osm verzí systému Android.
Proč trvá upgrade tak dlouho? „Většinu času jsme strávili vícestupňovým zkušebním procesem,“ vysvětluje tiskový mluvčí společnosti HTC Stefan Werner. To znamená, že jakmile je k dispozici nová verze Androidu, Google nejprve provede aktualizaci u své vlastní řady zařízení Nexus a pak update postoupí ostatním výrobcům. Ti nejprve novou verzi testují se zařízením a zjišťují případné chyby. „Například s Androidem 4.2 byly dlouho různé problémy a byl po uvolnění ještě plný chyb, které jsme museli řešit, takže ověřování a testovaní pak trvalo několik měsíců,“ říká Stefan Werner z HTC. Dokonce i Google musel přidat další úpravy, takže se ještě objevily verze 4.2.1 a 4.2.2.
Aktualizace nevydělávají peníze
Pokud už je nová verze operačního systému odladěna, musí pro ni ještě výrobci přizpůsobit své uživatelské rozhraní, například HTC Sense nebo Samsung TouchWiz. A to opět nějakou dobu zabere. Přitom by se instalace nové verze neměla nijak negativně projevit na uživatelském komfortu – kromě toho, že v ní nejsou chyby, by se neměla snížit životnost baterie a neměl by se negativně ovlivnit výkon zařízení. Přizpůsobený Android se pak musí znovu otestovat na všech modelech daného výrobce. Pak se ještě musí smartphony odeslat do Googlu, kde se znovu otestuje jejich hladký chod. Potom, tedy už o celé měsíce později, obdrží konečně zákazníci aktualizaci pro své smartphony. Je ale jen několik modelů, které projdou celou testovací procedurou. „Ve většině případů je nová verze programového vybavení hardwarově náročnější než předchozí verze,“ říká Iris LeClaire z firmy LG. Základní modely a smartphony střední třídy tedy ani nemohou být nejnovější verzí Androidu vybaveny. Přitom verze Google Android 4.0 byla vydána s tím, že na ni může být aktualizován každý telefon s verzí Gingerbread (2.3). Přesto je jisté, že výrobci nebudou chtít testovat všechny starší modely svých smartphonů a vydávat aktualizaci. Nic je k tomu nenutí. „Výrobci na aktualizaci nevydělají žádné peníze,“ vysvětluje Philipp Buchegger, bezpečnostní poradce v oboru IT. Pro ně je mnohem výhodnější, když si uživatel zakoupí nový telefon, než když si aktualizuje ten starý. Není proto náhoda, že Samsung inzeruje rychlý upgrade na verzi Android 4.2 pouze u svého prestižního modelu Galaxy S4.
Gingerbread má bezpečnostní mezery
Ani Google ale nemá rád tak roztříštěný trh a Androidy. Koneckonců pro vývojáře aplikací je obtížné přizpůsobovat své výtvory pro všechny používané verze operačního systému, pro různá rozhraní a velikosti displejů (podle výzkumu OpenSignal je asi 11 868 rozdílných zařízení s Androidem). A to platí i pro samotný Google, který aplikace také vyvíjí. Proto má od verze 4.0 Android modulární konstrukci. Google tak může aktualizovat některé části systému bez ohledu na to, co si o tom myslí výrobce zařízení. Může tak například aktualizovat obchod Google Play, správce stahování nebo vlastní aplikace. Takže asi dvacet různých modulů je stále up-to-date. Také zbytek systému může být přímo updatován Googlem – pokud by se výrobci vzdali svých vlastních nadstaveb. Proto je také řada Nexus vždy aktuální. To už si uvědomují i někteří výrobci: například smartphone HTC First bude dodáván pouze s „holým“ Androidem (Vanilla) a do svých zařízení nebude už dodávat vlastní rozhraní ani výrobce levných zařízení Archos. Nicméně zatím asi nelze očekávat, že by se tento postup stal všeobecným trendem. Stefan Werner z HTC ale dodává: „Update s dodatečnou úpravou grafického rozhraní Sense by pro nás znamenal další podstatné náklady.“
„Starý systém má bezpečnostní mezery.“
PHILIPP BUCHEGGER, bezpečnostní poradce v IT
Uživatelé starších verzí operačního systému Android jsou ochuzeni o některé zajímavé funkce. Co je ale mnohem závažnější, to je skutečnost, že staré verze mají bezpečnostní mezery, o kterých už se delší dobu ví. Podle bezpečnostního poradce Philippa Bucheggera se využívá především slabých míst Androidu 2.3. Ten se ještě hojně používá u starších verzí smartphonů, a jak Philipp Buchegger dodává, „staré mezery jsou výrobci málokdy ucpávány“. Je pravděpodobné, že se smartphony s Androidem budou stávat terčem útoků stále častěji a uživatelé starších verzí jsou v každém případě hůře chráněni. „Nebezpečí však může nastat jen v případě, pokud brousíte po nebezpečných webových stránkách nebo pokud si na mobilní telefon stahujete aplikace, které nepocházejí z obchodu Google Play,“ uklidňuje Philipp Buchegger. Nicméně až nedávno odstranil Google ze svého obchodu 32 aplikací s malwarem a předpokládá se, že se do té doby rozšířily až na devět milionů zařízení. Antivirová firma NQ Mobile odhaduje, že v loňském roce bylo infikováno malwarem 33 milionů zařízení. V porovnání s rokem 2011 to představuje 200procentní nárůst. V prvním čtvrtletí roku 2013 předpovídá NQ Mobile deset milionů nově nakažených smartphonů a tabletů s Androidem. V oběhu bude zhruba 65 000 různých virů. Tento obrovský nárůst zranitelností mobilních zařízení, která uživatelé stále častěji používají například i pro bankovní operace a důležitou korespondenci, ukazuje, že Google a výrobci těchto mobilních zařízení budou muset nutně vyřešit a optimalizovat aktualizační mechanismy updatu.
CHAOS VE VERZÍCH ANDROIDU
Když Google představí novou verzi Androidu, neznamená to, že si každý uživatel může okamžitě tuto aktualizaci do svého smartphonu stáhnout a začít ji používat. Nové verze jsou většinou vyhrazeny jen pro nová zařízení a aktualizace starých zařízení závisí jen na výrobci.
AKTUÁLNÍ TOP 50 SMARTPHONŮ
Nejnovější verze Androidu 4.2 představuje pouze malý zlomek instalované základny. Téměř polovina nejpoužívanějších zařízení stále běží na rok a půl staré verzi 4.0.
ANDROID 4.2 2 %
ANDROID 4.1 27%
ANDROID 4.0 45 %
ANDROID 2.3 24 %
ANDROID 2.2 2 %
- Nový smartphone se zastaralým systémem (168.38 kB) - Staženo 1148x