Vážení, čtenáři,
o prázdninách se toho v IT zase tak moc neděje (snad kromě doznívání aféry PRISM a úleku nad tím, že naše e-maily, telefonní hovory nebo SMS zprávy mohou být sledovány). Mně osobně se tak o největší rozruch postaral mobil, který se mi jednoho horkého dne beze slova rozloučení vymazal (já vím, mám zálohovat), a také blesk, který mi za letní bouřky odpravil internetový modem (ano, mám používat přepěťovou ochranu). Ve světě se o pobavené úsměvy všem znalým uživatelům postaral britský soud, který rozhodl, že Microsoft porušuje názvem svého úložiště SkyDrive obchodní značku televizní společnosti BSkyB. Vypadá to, že už i v nebi je těsno a že Microsoft má se svými názvy nehoráznou smůlu – stačí si vzpomenout na nové dlaždicové rozhraní Windows 8 a jeho původní název Metro.
Těsno je nejen v nebi, ale obecně i v celém IT prostoru. O stolních počítačích a jejich klesajících prodejních křivkách se ví už delší dobu, analytici ale prorokují, že už ani smartphony nebudou nadále tím zaslíbeným, raketově rostoucím trhem. Navíc poprvé zpomalily i prodeje tabletů, což se obecně dává za vinu Applu a tomu, že na jaře neuvedl žádný nový model iPadu. Ve druhém čtvrtletí se tak prodalo skoro o 10 % méně tabletů než v tom prvním.
Hledají se nová odbytiště a oblasti. Jednou z nich může být automobilový průmysl: brzy se objeví vozy se zabudovaným LTE – z auta se stane hotspot a bude tak možné za jízdy streamovat hudbu, video nebo sledovat Google Earth. Apple se zasazuje o kompatibilitu svého iOS s palubními systémy vozidel a o hlubší provázanost funkcí. Na podzim nás navíc čeká celá řada novinek, které by také měly rozšířit nabídku o nové oblasti. Uvedení kouzelných brýlí od Googlu na trh je na spadnutí a čím dál víc se také mluví o chytrých hodinkách. Od těch si kupodivu slibují hodně skoro všichni světoví výrobci spotřební elektroniky a velké firmy se už předhánějí v přihlašování patentů.
Jen si nejsem tak úplně jistý využitelností všech těchto novinek. Osobně už snad ani nechci žádný další přístroj, o který se budu muset starat, nabíjet ho, synchronizovat, zálohovat a bát se, že ho někde nechám nebo že mi ho někdo ukradne. Nerušené streamování hudby a videa v automobilu cestou z Prahy do Brna po D1 mi přijde i ve vzdálenější budoucnosti jako dost nereálná věc, navíc hovor spolujezdce s řidičem mi připadá jako daleko přirozenější zábava.
Vím, že takové řeči by v úvodníku technického časopisu znít neměly, na druhou stranu ale není určitě nutné přijímat technický pokrok jen s nadšením. Chip vám v tomto čísle přináší na oplátku řadu ryze praktických článků: jak obnovit rychlost vašich starších PC, čím vyléčit zavirovaný počítač nebo kde nejvýhodněji nakoupit na zahraničních e-shopech. Užitečné nástroje na přenos nastavení PC, úpravu a archivaci fotografií či na obnovu smazaných dat najdete i na Chip DVD. A kdo chce mít stále novější a schopnější zařízení, pro toho tu jsou testy rychlých USB úložišť a moderních Wi-Fi routerů nebo podrobné vyzkoušení nejnovější aktualizace Windows 8.
Přeji vám zábavné čtení a mnoho užitečných informací v zářijovém Chipu.
JOSEF MIKA, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
POSTŘEHY REDAKCE
– Česká pošta zdražila posílání dopisů: Odeslání pohledu nebo dopisu stojí o tři koruny víc než dosud. Všude jinde v zahraničí jsou ale prý ceny o 50 % vyšší. Pravděpodobně tak poště opět ubude práce a my budeme zase o něco víc využívat SMS, MMS a samozřejmě e-maily. Jsou totiž výrazně levnější.
+ EU podporuje Wi-Fi: Podle studie, kterou si nechala vypracovat Evropská komise, proběhlo v roce 2012 na smartphonech a tabletech 71 % datových přenosů přes Wi-Fi a podíl těchto sítí má i nadále narůstat. EU chce podpořit rozšíření Wi-Fi – zpřístupněním kmitočtových pásem nad 5 GHz a snížením administrativy. Rozhodně držíme této snaze palce.
– Předražené domény: Poslední dobou se rozmohly podezřelé nabídky odkupu doménových jmen. Nabídky přicházejí po telefonu, většinou menším firmám a živnostníkům. Na spekulanty upozornil registrátor domén Ignum.
+ MS Office i na Androidu: Několik měsíců trvající spekulace se naplnily – krátce po uvedení kancelářských aplikací Microsoft Office pro platformu iOS následuje i verze pro zařízení s Androidem. Předpokladem je předplatné cloudové služby Office 365. Sada pro Android je určena pouze pro smartphony, majitelé tabletů jsou odkázáni na on-line kancelářské aplikace.
– Phishingové útoky na zákazníky Applu: V letních měsících byl zaznamenán značný nárůst útoků na uživatele produktů Apple. Hackerům jde o to, získat především čísla kreditních karet uložených na účtech iTunes a iCloud. Tato aktivita dělá určitě starost i Applu.
– Kopírky Xerox mění čísla na skenovaných dokumentech: Multifunkční zařízení Xerox WorkCentre při určitém nastavení mohou při skenování zaměnit některá čísla v dokumentech za jiná. Následky této nečekané chyby mohou být pro uživatele dost nepříjemné. Rada: nenastavujte rozlišení 200 dpi a nepoužívejte Arial.
- Editorial (65.38 kB) - Staženo 0x