Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, Photoshop, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších.
OBSAH
WINDOWS
1/ Windows 8 Volba počtu řádků dlaždic podle vlastních představ
2/ Windows XP/VISTA/7/8 Spuštění routeru s novou IP adresou
3/ Windows XP/VISTA/7/8 Vytvoření sdílené složky pomocí interaktivního průvodce
4/ Windows 8 Zobrazení aktuálního času jako elegantní dlaždice
5/ Windows XP/VISTA/7/8 Zjištění detailních informací o systému
6/ Windows 8 Rozsáhlejší nabídka aplikací pro rozhraní Modern UI
7/ Windows 8 Zákaz publikování informací na zamčené obrazovce
8/ Windows 7 Odstranění starých instalačních dat ze systému
9/ Windows 7 Přístup k jednotlivým instancím Průzkumníku
10/ Windows 7 Dokonalý přehled o čase
OFFICE
11/ Outlook Rychlejší psaní e-mailů pomocí šablon
12/ Office Snadný přenos formátů v kancelářských aplikacích
13/ Word 2007/2010 Aktualizace polí ve velkých dokumentech
14/ Word 2007/2010 Efektnější označování textu
15/ Word Formátování vloženého textu
16/ Word Změna velikosti písma z klávesnice
PROFITIP
Microsoft skydrive Cloudové úložiště
HARDWARE
17/ NAS Synology Streamování multimediálních souborů z NAS na DLNA zobrazovacím zařízení
18/ Tiskárny Canon Tisk z prohlížeče Internet Explorer 9
19/ Bezdrátová myš a klávesnice Odstranění závad při provozu USB 3.0 zařízení
20/ Fritzbox Uložení telefonního seznamu a jeho obnovení v jiném FritzBoxu
21/ Televizor jako herní monitor Snižte podstatně dobu odezvy
22/ 3D tiskárny Kalibrace 3D tiskárny
23/ SSD Operační systém nerozpozná SSD
PROFITIP
Záchrana dat Obnova poškozeného diskového oddílu
FOTO
24/ Nastavení fotoaparátu Vypněte fotografování bez karty
25/ Objektivy Použijte rybí oko
26/ Fotografické techniky Stiskněte spoušť ve správný čas
27/ Fotografické techniky Centrální oblast zaostření závisí na místě akce
28/ Fotografické techniky Dynamický snímek pořízený teleobjektivem
29/ Fotografické techniky Pro lepší snímky si počkejte na soumrak
30/ Fotografické techniky Kontrola hloubky ostrosti ještě před pořízením snímku
31/ Vybavení Pro fotografování architektury vyberte správnou hlavu stativu
32/ Fotografické techniky Použití HDR jako náhrady za světlo
33/ Fotografické techniky Použití kapek vody pro větší svěžest
34/ Fotografické techniky Použijte ND filtr pro snový efekt fotografií vody
PROFITIP
HDR fotografie Tvorba z několika snímků
prezentace fotografií Soukromý cloud pro vaše fotky
ANDROID & IOS
35/ Android Přehrajte si ve svém mobilu cokoli
36/ Android Náhrada notifikační diody
37/ Android Noste si svůj internetový prohlížeč všude s sebou
38/ iOS Záchrana dat
39/ iOS Magazín o aplikacích
40/ iOS iOS 7 pro nedočkavé
WINDOWS
Pomocí těchto tipů popoženete svůj operační systém
1/ WINDOWS 8/
Volba počtu řádků dlaždic podle vlastních představ
V závislosti na nastavení rozlišení obrazovky si operační systém Windows 8 sám určí, kolik na úvodní obrazovku nastaví dlaždic. V případě, že jde o obrazovku v nižším rozlišení, jsou to tři řady, u vyššího rozlišení to mohou být čtyři nebo pět řad. Tuto hodnotu je ale možné lehce upravit tak, aby odpovídala vašim představám o ideální ploše. Úpravy je nutné provádět pomocí editoru registru.
Nejprve tedy použijte klávesovou zkratku [Windows] + [R] a do volného pole zadejte »regedit«. Po spuštění programu ještě potvrďte otázku kontroly uživatelských účtů kliknutím na »Ano«. Nyní přejděte na klíč »HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrent versionImmersiveShell Grid« a zde vyhledejte DWORD hodnotu »Layout_MaximumRowCount«. Pokud není k dispozici, vytvořte ji pomocí příkazu »Úpravy / Nový / Hodnota Dword«. Dvojitým kliknutím tuto hodnotu otevřete a zadejte požadovaný počet řad v desetinné soustavě – například »6«. Aby se hodnota projevila, je nutné data uložit, zavřít editor registru a restartovat počítač.
Poznámka Maximální přípustná hodnota je 6 a lze ji doporučit například i pro rozlišení jako 1 920×1 080 pixelů (kde je implicitně nastaveno 5). Vyšší hodnoty systém Windows automaticky omezuje na maximální přípustnou hodnotu. Je ale možné snížení až na minimální hodnotu »1«.
2/ WINDOWS XP/VISTA/7/8/
Spuštění routeru s novou IP adresou
Stahujete-li často z internetu a nemáte providerem přidělenou pevnou IP adresu, určitě znáte trik, jak obejít služby, které uživatele omezují například na jedno stažení za den: stačí se jen odpojit od internetu, poté znovu připojit a získat novou IP adresu, a můžete stahovat znovu. Někteří uživatelé tento proces odpojení/připojení řeší složitě v rámci Windows, nebo dokonce vypnutím a zapnutím routeru. To je ale zcela zbytečné: stačí jen využít speciální freeware Router Reconnect, který to automaticky sám zvládne během chvíle. Program najdete na bit.ly/a17o39. Po stažení programu stačí jen rozbalit ZIP archiv a v režimu příkazové řádky spustit program »Router reconnect. exe«.
Poznámka Tento nástroj není kompatibilní se všemi routery. Pokud nedojde k opětovnému připojení do sítě, musíte ho manuálně aktivovat sami. Pro tento účel klikněte v Ovládacích panelech na sekci »Síť a Internet« a poté na »Centrum síťových připojení a sdílení«. Zde klikněte v levé části na odkaz »Změnit nastavení adaptéru«. Pravým tlačítkem klikněte na svůj router a z kontextové nabídky zvolte příkaz »Připojit«.
3/ Windows XP/VISTA/7/8/
Vytvoření sdílené složky pomocí interaktivního průvodce
V případě, že potřebujete sdílet složky, obvykle se proklikáte do kontextové nabídky zvolené složky a v nabídce »Vlastnosti« použijete kartu »Sdílení«. Pro méně zkušené uživatele to ale není zrovna nejsnadnější cesta. Naštěstí lze využít speciálního průvodce, který vám se sdílením pomůže. Pro jeho spuštění zadejte do vyhledávacího pole v nabídce Start »shrpubw« a poté kliknutím ve výsledcích vyhledávání na »shrpubw.exe« program spusťte. Nyní se otevře okno průvodce, ve kterém nejprve klikněte na »Další«. V dalším okně zadejte cestu ke složce, kterou chcete sdílet. Následující okno vám umožní sdílenou složku pojmenovat a přidat popis. Po kliknutí na »Další« se objeví závěrečné okno, umožňující přesně definovat práva pro jednotlivé uživatele. Zde doporučujeme volbu »Nastavit vlastní oprávnění«, která vám umožní určit práva přesně podle vašich potřeb. Kliknutím na »Dokončit« průvodce uzavřete a vytvoříte sdílenou složku. V závěrečném okně ještě najdete rekapitulaci celé operace a možnost opětovného spuštění průvodce pro vytvoření další sdílené složky.
Poznámka Pokud chcete sdílení zrušit, průvodce už vám nepomůže. Musíte na složku kliknout pravým tlačítkem a z kontextové nabídky zvolit příkaz »Sdílet s / Nikdo«. V následujícím kroku si poté můžete zvolit, zda chcete skutečně složku přestat sdílet, nebo zda chcete pouze změnit přístupová práva.
4/ Windows 8/
Zobrazení aktuálního času jako elegantní dlaždice
Moderní uživatelské rozhraní Windows 8 v aktivních dlaždicích zobrazuje obrázky a oznámení. Bohužel ale chybí to, co většina uživatelů považuje už celou řadu let za důležité – zobrazení aktuálního času. Tento nedostatek je však možné odstranit pomocí celé řady bezplatných aplikací – pokud do vyhledávače na Appstoru zadáte „clock“, objeví se jich hned několik desítek. Z hlediska přehlednosti lze doporučit aplikaci Giga clock, náročnější uživatelé zvolí aplikaci s prostým názvem Clock. Ta kromě zobrazení času nabídne i časovač, stopky a několik budíků. Pokud se vám aplikace nelíbí, lze se jí snadno a rychle zbavit – stačí na ni jen kliknout pravým tlačítkem a na liště, která se objeví dole, zvolit tlačítko »Odinstalovat«.
5/ Windows XP/Vista/7/
Zjištění detailních informací o systému
Máte-li s počítačem problémy a obrátíte se o pomoc na odborníky, budete potřebovat podrobnější informace o počítači a jeho systému. Základní data lze zjistit pomocí klávesové zkratky [Windows] + [Pause], ty jsou ale pro podrobnější analýzu nedostačující. Naštěstí však existuje celá řada nástrojů, které vám potřebné informace rychle a zdarma poskytnou. Patří mezi ně například bezplatný program System Spec (najdete ho třeba na http://www.slunecnice.cz/sw/system-spec). Výhodou tohoto programu je i skutečnost, že ho lze používat bez nutnosti instalace – můžete ho tak nosit s sebou na USB klíčence a používat bez problémů i na jiných počítačích.
Ovládání programu je jednoduché, výsledky jeho zkoumání lze tisknout, kopírovat do schránky, nebo dokonce exportovat do souboru. Kromě globálního přehledu nabízí v menu »View« také podrobné informace o jednotlivých oblastech hardwaru či softwaru – najdete zde například »Memory info«, »CPU info« nebo »BIOS info«. K některým důležitým kategoriím lze také přistupovat přímo z horního panelu. V něm rovněž najdete několik ikon, které umožní rychlý přesun do systémových složek (například ke Správci zařízení).
6/ Windows 8/
Rozsáhlejší nabídka aplikací pro rozhraní Modern UI
Nabídka aplikací pro Windows 8 sice není tak rozsáhlá, jak jsou například zvyklí uživatelé OS Android, i tak si zde ale vybere i náročnější uživatel. Jediným problémem, který může omezovat české uživatele, je preference domácího jazyka. Pokud vám nevadí angličtina, bude pro vás jednodušší si toto nastavení vypnout.
Nejprve najeďte myší do pravého horního rohu a poté, co se objeví lišta s příkazy, zvolte položky »Nastavení / Předvolby«. V okně, které se objeví, přesuňte u položky »Usnadnit nalezení aplikací v preferovaných jazycích« posuvník do pozice »Ne«.
7/ Windows 8/
Zákaz publikování informací na zamčené obrazovce
Windows 8 již umí zobrazit informace z některých aplikací i ve formě konfigurovatelných oznámení na uzamčené obrazovce. Pro domácí počítač to může být šikovné, pokud jde ale o firemní počítač, na kterém pracuje více uživatelů, nemusí být takové chování žádoucí.
Pro deaktivaci tohoto chování se přepněte na plochu a pomocí klávesové zkratky [Windows] + [R] aktivujte nabídku »Spustit«. Do ní zadejte příkaz »regedit«, klikněte na »OK« a potvrďte dotaz »Řízení uživatelských účtů«. Nyní v editoru registru přejděte na klíč »HKEY_LOCAL_MACHINESoftwarePoliciesMicrosoftWindowsSystem«. Zde klikněte tlačítkem myši do pravé části okna a z nabídky příkazem »Úpravy / Nový / Hodnota DWORD« vytvořte novou položku »DisableLockScreenAppNotifications«. Nyní ji dvojitým kliknutím otevřete, změňte její hodnotu na »1« a vše potvrďte kliknutím na »OK«. Zavřete editor registru a restartujte systém.
8/ Windows 7/
Odstranění starých instalačních dat ze systému
Po nainstalování Windows 7 se vám začal rychle plnit disk novými daty a po několika měsících na něm začíná být nedostatek místa. Přemýšlíte, co smazat, a ve složce »C:WindowsInstaller« jste narazili přibližně na 3 GB dat. Je možné je smazat?
Tento postup rozhodně nedoporučujeme. Do této složky si programy ukládají svá instalační data, která později slouží i pro odinstalaci softwaru. Důležité také je, že zde najdete i MSI balíčky, které popisují informace o jednotlivých aktualizacích a komponentách Windows. V rámci těchto dat je i informace, co se měnilo v registrech a jaké komponenty jsou nainstalovány.
Pokud opravdu nutně na chvíli potřebujete místo, tyto soubory zazálohujte dočasně na externí disk. Lze k tomu použít příkaz robocopy. Pokud má externí disk písmeno Z, může příkaz vypadat například takto:
robocopy/e/move“%WINDIR%Installer““Z:Installer“
Potřebujete-li trvale udělat místo na systémovém disku a instalační data přesunout například na disk D, je nutné ještě přidat odkaz na tato data. Lze k tomu použít například příkaz mklink.
mklink/j“%WINDIR%Installer“*“D:Installer“
9/ Windows 7/
Přístup k jednotlivým instancím Průzkumníku
Konzervativnější uživatelé ve Windows stále používají oblíbené dvoupanelové souborové manažery typu Total Commander, nováčci si ale většinou rychle zvyknou na práci s Průzkumníkem Windows. Tento program ze základní výbavy operačního systému má však celou řadu nevýhod. Například pokud kopírujete data mezi více lokacemi, je přepínání mezi nimi nepraktické. Typickým problém je to, že klávesová zkratka [Alt] + [Tab] přepíná mezi všemi okny, při kopírování by ale bylo praktičtější přepínat jen mezi okny Průzkumníku. Existuje však trik, jak tuto vlastnost obejít.
Vzhledem k tomu, že Windows 7 seskupují v hlavním panelu tlačítka několika instancí jedné aplikace, objeví se v hlavním panelu například jediné tlačítko Průzkumníka nezávisle na počtu otevřených oken. Toho lze ale využít: Při stisknuté klávese [Ctrl] klikejte v hlavním panelu levým tlačítkem myši na tlačítko pro Průzkumníka. Při každém kliknutí aktivují Windows jinou instanci programu a přenesou ji do popředí. Jiné spuštěné aplikace přitom operační systém ignoruje. Tento postup funguje se všemi aplikacemi s tlačítky seskupenými v hlavním panelu.
10/ Windows 7/
Dokonalý přehled o čase
Pokud často komunikujete se zahraničními kolegy, potřebujete znát i jejich lokální čas. Windows vám pro tyto situace nabízejí podporu v podobě zobrazení času v dalších časových pásmech. Klikněte na hodiny vpravo v hlavním panelu a objeví se okno s analogovými hodinami a kalendářem. Zde použijte odkaz »Změnit nastavení data a času…«. Pak se otevře dialog »Datum a čas«. V něm přejděte na kartu »Další hodiny«. Pro jiná časová pásma můžete definovat až dvoje další hodiny, které Windows zobrazí vedle analogových hodin pro místní čas. K tomu slouží na kartě »Další hodiny« dvě sekce »Zobrazit tyto hodiny«, které aktivujete zaškrtnutím. Potom pro ně můžete vybrat časové pásmo a zadat zobrazované jméno, podle něhož později poznáte, který čas tyto hodiny ukazují. Nejvhodnější volbou je zde například jméno země. Nastavení zopakujte podle potřeby i pro třetí hodiny a potvrďte je tlačítkem »OK«.
Od této chvíle ukážou Windows po kliknutí na ikonu hodin v hlavním panelu obě další časová pásma.
OFFICE
Tipy a triky pro efektivní práci na PC
11/ Outlook/
Rychlejší psaní e-mailů pomocí šablon
Komunikace pomocí e-mailu patří v současnosti k nejčastějším. Typické také je, že nezanedbatelné procento (především pracovních) zpráv má celou řadu identických prvků. Nejen pracovně vytíženým uživatelům se tak může hodit využití šablon.
Aby bylo možné takovouto praktickou šablonu vytvořit, musíte nejprve vytvořit typický e-mail. Před jeho odesláním ale nejprve použijte příkaz »Office / Uložit jako«. V následujícím dialogu změňte typ souboru na »Šablona Outlook«. Při ukládání se cílová složka automaticky změní na složku pro šablony. Nyní zadejte název nového souboru OFT a klepněte na tlačítko »Uložit«. Poté můžete e-mail odeslat tak, jak potřebujete.
V budoucnu poté můžete psát podobné nové e-maily mnohem rychleji s využitím vlastní šablony. V rámci standardního nastavení je šablona ale skryta v moři nabídek.
Nejprve klikněte na šipku v pravé části příkazu »Nová« a v nabídce, která se objeví, vyberte položku »Zvolit formulář«. Ve stejnojmenném okně nyní v sekci »Oblast hledání« vyberte variantu »Uživatelské šablony v systému souborů«. V nich označte svou uloženou šablonu a klikněte na »Otevřít«. Dopis poté můžete upravit podle svých potřeb a bleskurychle odeslat.
12/ Office/
Snadný přenos formátů v kancelářských aplikacích
Používáte-li kancelářské programy z balíku Microsoft Office, pak vás určitě napadlo, zda by bylo možné v rámci aplikací nekopírovat jen text, ale také jeho formátování. Možné to skutečně je, ale metody pro jednotlivé aplikace a verze se mírně liší. Například v aplikacích Word a PowerPoint je kopírování velmi jednoduché: stačí jen použít rozšířenou kombinaci kláves [Ctrl] + [Alt] + [C] pro kopírování a [Ctrl] + [Alt] + [V] pro vložení formátování. Podobně to funguje i v Outlooku, protože v něm slouží jako textový editor aplikace Word.
Ve všech aplikacích je také možné použít pro kopírování i tlačítko se symbolem štětce (obvykle s označením »Kopírovat formát«).
Pokud chcete kopírovat více formátů, klikněte na tlačítko dvakrát, a „štětec“ zůstane v režimu přenosu formátů. Ten je možné kdykoliv ukončit kliknutím na klávesu [Esc]. V Excelu ale bohužel výše uvedená klávesová zkratka nefunguje, a tak musíte buď využít zmiňované tlačítko se štětkou, nebo alternativní metodu. V rámci ní nejprve označte text s požadovaným formátováním a použijte kombinaci kláves [Ctrl] + [C]. Poté při stisknuté klávese [Alt] použijete příslušnou posloupnost kláves pro použití formátu.
13/ Word 2007/2010/
Aktualizace polí ve velkých dokumentech
Jestliže pracujete s rozsáhlými dokumenty, obvykle v nich používáte také indexy a různé křížové odkazy, které odkazují zpět na další kapitoly a čísla v nich. Pokud ve finále plánujete převést dokument například do formátu PDF, budete chtít, aby všechny odkazy také obsahovaly správné hodnoty.
Jednou z cest, jak toho dosáhnout, je kliknout na každé pole pravým tlačítkem myši a pomocí kontextového příkazu »Aktualizovat pole«. Pokud chcete ještě zkontrolovat obsah a jeho křížové odkazy, je možné označit celý text s využitím kombinace kláves [Ctrl] + [A] a poté aktualizovat pole pomocí klávesy [F9]. Ani tato metoda však není stoprocentně úspěšná, protože neoznačí pole v určitých oblastech, jako jsou záhlaví a zápatí.
Místo toho, abyste všechna ta místa kontrolovali ručně, můžete použít malý trik. Nejprve klikněte na tlačítko »Office« a zvolte příkaz »Možnosti aplikace Word«. V okně, které se objeví, klikněte v levé části v sekci »Zobrazení« a zde v oblasti »Možnosti tisku« přidejte zatržítko k položce »Před tiskem aktualizovat pole«. Nyní už stačí jen použít příkaz »Office / Tisk / Náhled«, a všechny položky se automaticky aktualizují.
14/ Word 2007/2010/
Efektnější označování textu
Podtrhnete-li ve Wordu textovou pasáž, editor k tomu normálně použije stejnou barvu jako pro text. Vy byste ale raději, pro dosažení efektnějšího zvýraznění, měli například v černém textu červené podtržení. Pro změnu označte příslušnou textovou pasáž a otevřete »Formát / Písmo«. V novějších verzích Wordu místo toho v pásu karet klikněte na kartě »Start« v sekci »Písmo« na malou, dolů směřující šipku vpravo vedle nápisu. V následném dialogu »Písmo« na kartě »Písmo« v rozevíracím poli »Styl podtržení« zvolte požadovaný formát. Volbou »pouze slov« stanovíte, že Word má uvnitř označeného textu podtrhávat pouze slova bez mezer. Všechny ostatní typy podtrhnou celý označený text se všemi mezerami. Přitom můžete volit mezi jednoduchým, dvojitým, přerušovaným, tečkovaným a ještě dalšími podtrženími. Jakmile zvolíte jakýkoli styl odlišný od »(žádné)«, Word aktivuje rozevírací seznam »Barva« vpravo. Tam vyberte barvu, kterou má Word pro podtrhávání použít, například červenou. Svou volbu potvrďte tlačítkem »OK«. Změněné formátování platí výlučně pro označený úsek textu. Jestliže později podtrhnete další pasáže klávesovou zkratkou [Ctrl] + [Shift] + [U] nebo tlačítkem v panelu nástrojů, použije Word opět barvu textu.
15/ Word/
Formátování vloženého textu
Vkládání textových pasáží a odkazů přes schránku Windows je velice praktické. Nepříjemné však je, že Word takto přebírá i původní formátování. V závislosti na obsahu schránky ale naštěstí nabízí Word pro formátování vkládané textové pasáže různé možnosti. Zvolit je můžete tak, že v pásu karet přejdete na kartu »Domů« a tam v sekci »Schránka« kliknete na spodní část ikony »Vložit«. Pak zvolte požadovanou metodu buď pomocí ikon, jako například »Zachovat pouze text«, nebo příkazem otevřete obvyklý dialog »Vložit jinak«. Poněvadž kopírování a vkládání normálně vyvoláváte klávesovou kombinací, není cesta přes pás karet zrovna optimální. Namísto toho můžete vkládat také přímo stiskem [Ctrl] + [V] podle nastavené standardní metody a formátování případně automaticky zkorigovat dodatečně. Za tím účelem ihned po vložení stiskněte klávesu [Ctrl]. Pak ji zase uvolněte a stiskněte příslušné písmeno pro volbu formátu. Převzetí dat jako čistý text dosáhnete pomocí [T]. Stiskem [U] můžete »Zachovat zdrojové formátování«, [M] umí »Sloučit formátování«, a [G] dokonce vloží obsah typu »Grafika«. Ovšem pozor – na rozdíl od zavedených zvyklostí zde Word nepoužívá žádné klávesové kombinace.
Upozornění Při kopírování z jiných programů je původní formátování většinou nežádoucí. Práci si tedy můžete usnadnit přizpůsobením standardního nastavení. Za tím účelem otevřete »Soubor / Možnosti« nebo klikněte na logo Office a pak na »Možnosti aplikace Wordu«. Zvolte kategorii »Upřesnit« a vyhledejte sekci »Vyjímaní, kopírování a vkládání«. V rozevíracím poli »Vkládání z jiných aplikací« změňte nastavení na »Zachovat pouze text«. Své akce potvrďte tlačítkem »OK«.
16/ Word/
Změna velikosti písma z klávesnice
Provádět časté změny písma pomocí myši je únavné: nepotěší především opakované přehmatávání mezi klávesnicí a myší. Cíle je ale možné dosáhnout, aniž byste sáhli na myš. Nejprve označte požadovaný úsek textu, jehož velikost písma chcete změnit. Za tím účelem nastavte kurzor v prvním řádku odstavce pomocí klávesy [Home] na začátek. Odstavec dolů nebo nahoru označíte tak, že při stisknuté kombinaci [Ctrl] + [Shift] stisknete klávesu [šipka dolů] nebo [šipka nahoru]. Nyní máte dvě možnosti: Klávesovou kombinací [Ctrl] + [Shift] + [<] změníte velikost písma na nejbližší nižší stupeň, pro změnu na nejbližší vyšší stupeň poslouží kombinace [Ctrl] + [Shift] + [>]. Při tomto způsobu úpravy se Word orientuje podle seznamu velikostí písma v nabídce. Proto není diference při zmenšování a zvětšování pokaždé jeden bod. Editor tak například z 12bodového písma přeskočí rovnou na velikost 14 bodů.
NEBESKÝ DISK
Založením účtu Microsoft získáte přístup k mnoha zajímavým službám. Vedle e-mailové schránky na serveru Outlook.cz jde především o cloudové úložiště SkyDrive.
RADEK KUBEŠ
Microsoft ocenil věrnost dlouholetých držitelů účtu Microsoft (dříve reprezentovaného e-mailovou schránkou na doméně hotmail.com a účtem Windows Live ID) a nadělil jim v úložišti SkyDrive poměrně velkorysý prostor o kapacitě 25 GB. Oproti tomu nově příchozí uživatelé si musí vystačit buďto se zdarma dostupnou kapacitou 7 GB, nebo si připlatit za další prostor v cloudu. Nejedná se přitom o nijak horentní částky –20 GB přijde na 190 Kč ročně a za 100 GB zaplatíte necelou tisícikorunu. Více prostoru získávají také předplatitelé služby Office 365. Kancelářské aplikace Microsoftu totiž využívají SkyDrive k ukládání a sdílení dokumentů mezi více uživateli a různými zařízeními.
Cloud je všude
Univerzálnost využití cloudového úložiště SkyDrive podtrhuje nabídka klientských aplikací pro různé operační systémy. Ke svým datům v cloudu se tak pohodlně dostanete nejen z počítačů se systémy Windows a OS X, ale také z tabletů a smartphonů s iOS, Androidem, Windows Phone a Windows 8. Velmi zajímavé funkce, včetně možnosti přístupu ke kompletnímu obsahu vašeho počítače (i připojených síťových úložišť), pak nabízí webové rozhraní úložiště SkyDrive, dostupné ve všech běžných internetových prohlížečích na adrese http://www.skydrive.cz.
Internetové funkce
Webový SkyDrive nabízí i mnoho dalších funkcí, které vám usnadní práci s daty. Jde například o automatické generování fotogalerií z nahraných snímků, na které pak jen pošlete odkaz přátelům, kterým chcete fotky ukázat. SkyDrive umí také přímo přehrávat videa (bohužel ne hudební soubory) a důležité je rovněž propojení s webovými kancelářskými aplikacemi. Rovnou z úložiště tak můžete otevírat dokumenty, tabulky, prezentace a PDF soubory, aniž by bylo nutné stahovat je do počítače, kde máte instalovány příslušné aplikace.
Užitečné drobnosti
Ve výčtu zajímavých funkcí bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Jmenujme tedy alespoň možnost nahrávat soubory do úložiště jejich jednoduchým přetažením myší z Průzkumníku či jiného souborového manažeru nebo koš, ve kterém zůstávají soubory i po smazání z počítače či úložiště. Velmi snadné je také nastavení sdílení dat s ostatními uživateli (kteří ani nemusejí mít účet Microsoft) a vystavení souborů v sociálních sítích.
ŠIKOVNÉ ÚLOŽIŠTĚ
SkyDrive souvisí s mnoha dalšími webovými službami Microsoftu. Svým konkurentům je velmi zdatným soupeřem.
1 ZPŘÍSTUPNĚNÍ OBSAHU PC Prostřednictvím SkyDrive lze mezi různými zařízeními sdílet nejen soubory nahrané přímo do úložiště, ale je také možné na dálku přistupovat ke kompletnímu obsahu všech propojených počítačů. Pod nabídkou »Počítače« je zobrazen seznam všech strojů propojených přes jeden účet Microsoft. Pro přístup k jejich obsahu je však nutné mít na cílovém počítači instalovanou aplikaci SkyDrive a v ní povolenou funkci pro načtení všech souborů z počítače. Pak už zbývá jen provést bezpečnostní kontrolu pomocí speciálního kódu, který vám SkyDrive automaticky pošle e-mailem.
2 SDÍLENÍ OBSAHU Při používání SkyDrive je samozřejmostí sdílení různých typů dokumentů. Daleko více se vám ale může hodit funkce pro sdílení fotografií. Snímky stačí do SkyDrive (otevřeného v libovolném internetovém prohlížeči) přetáhnout z Průzkumníku nebo jiného souborového manažeru a pak už jen snadno nastavíte sdílení. Klikněte na složku s fotkami pravým tlačítkem myši a zvolte »Sdílení«. Pak už stačí jen vyplnit adresu, na kterou bude odeslána zpráva s odkazem na automaticky vytvořené fotoalbum. Doporučujeme vám ještě zrušit označení předvolby »Příjemci mohou upravovat«. K prohlížení sdílených snímků není nutné mít účet Microsoft.
3 PŘEHRÁVÁNÍ VIDEA Specialitou SkyDrive je možnost přehrávání videí v okně internetového prohlížeče. Může přitom jít jak o videa uložená přímo ve SkyDrive, tak o soubory s videem, dostupné na počítači, jehož obsah je přístupný prostřednictvím webového rozhraní SkyDrive. Pro přímé přehrávání jsou podporovány formáty MP4, WMV, MOV a M4V.
4 WEBOVÉ APLIKACE Z webového rozhraní SkyDrive můžete rovnou vyvolat internetové verze kancelářských aplikací Office Web Apps (Word, Excel, PowerPoint, OneNote), resp. rovnou zakládat nové textové dokumenty, tabulky, prezentace nebo poznámkové bloky OneNote. SkyDrive je také jako výchozí úložiště přednastaveno v aplikacích Office 2013, určených pro instalaci do počítače. Pomocí aplikací Office pro smartphony s Windows Phone a nově také s iOS lze dokumenty ze SkyDrive prohlížet a upravovat. Prostřednictvím SkyDrive lze třeba také vytvořit průzkum v Excelu. Jednoduše si vytvoříte formulář, ze kterého se informace automaticky ukládají do excelové tabulky.
5 NAPŘÍČ PLATFORMAMI K úložišti SkyDrive existují aplikace pro všechny běžné platformy, včetně počítačů Apple s OS X, smartphonů a tabletů s iOS a Androidem a samozřejmě i smartphonů se systémem Windows Phone. Aplikace SkyDrive patří také do základní výbavy počítačů a tabletů s Windows 8. V aktualizaci Windows 8.1 doznala aplikace SkyDrive několika změn, z nichž asi nejdůležitější je možnost stažení všech souborů a složek z cloudového úložiště do tabletu či počítače.
HARDWARE
Jak optimálně využít své přístroje a zařízení
17/ NAS Synology/
Streamování multimediálních souborů z NAS na DLNA zobrazovacím zařízení
Předpokladem pro realizaci našeho doporučení je samozřejmě to, že máte NAS disk Synology s nainstalovaným programem DiskStation Manager a zprovozněným pevným diskem. Kromě toho musíte mít také nainstalovaný program »Media server« z dostupného balíčku aplikací. Aby bylo možné z NAS serveru streamovat multimediální soubory a ty pak přehrávat na nějakém DMA zařízení (digital media adapter – adaptér digitálních médií), musíte ho správně nakonfigurovat. Začněte tím, že určíte jazyk nabídky DMA (»DMA menu language«) a styl pro ukládání a organizaci multimediálních souborů. Můžete si vybrat jeden z předdefinovaných stylů nabídky nebo si můžete vytvořit svůj vlastní styl. Dále v závislosti na svých preferencích proveďte úpravu nastavení pro procházení médii a aktivujte podporu převodu, která umožňuje přehrávat více mediálních souborů v různých formátech. V sekci »Kompatibilita s DMA« můžete vylepšit kompatibilitu DMA, aby DMA zařízení přehrávala multimediální obsah uložený na DiskStation bez potíží. Vyzkoušejte nejprve některý z předpřipravených profilů DLNA, i když používáte jiné zařízení od jiného výrobce. Potom vyzkoušejte, zda se k médiím dostanete pomocí televizoru nebo třeba herní konzole PS3.
18/ Tiskárny Canon/
Tisk z prohlížeče Internet Explorer 9
Některé modely tiskáren Canon mají potíže při tisku webových stránek z prohlížeče Internet Explorer 9. Jsou mezi nimi modely tiskáren imageRUNNER, imageCLASS, imagePRESS, Satera, i-SENSYS, LaserShot a imagePROGRAF. Příznaky problému mohou být zcela odlišné. Někdy se nepodaří vytisknout vůbec nic, někdy pokus o tisk skončí ohlášením interní chyby nebo chyby ve skriptu (»script error« nebo »internal error«). Nicméně výsledkem je, že Internet Explorer neumožní vytisknout požadovanou stránku. Problém je způsoben nekompatibilitou mezi ovladačem Canon a rozhraním XPS-API, které Explorer pro tiskové příkazy používá. Tyto problémy se vyskytují zejména v případech, kdy se uživatel odchýlí od standardního nastavení tiskového ovladače, tedy například pokud chce tisk dvou stránek na jednu, změní měřítko nebo upraví barevný režim tisku podle svých požadavků. Vzhledem k tomu, že tyto problémy nezpůsobuje vlastní aplikace Internet Explorer 9, ale rozhraní XPI API, může se tato chyba vyskytnout i u jiných aplikací, které XPI API používají. Řešení je naštěstí jednoduché. Stačí, když si nainstalujete opravnou záplatu, kterou poskytuje firma Microsoft a kterou najdete na tinyurl.com/3lnjnp4. Po instalaci této aktualizace bude pouze potřeba restartovat počítač a pak bude moct bez problémů tisknout.
19/ Bezdrátová myš a klávesnice/
Odstranění závad při provozu USB 3.0 zařízení
Používáte bezdrátový set klávesnice a myši, která vysílá v pásmu 2,4 GHz, a k tomu v poslední době také nové USB 3.0 zařízení – tedy například externí pevný disk nebo SSD? Všimli jste si, že vždy při spuštění tohoto USB 3.0 zařízení dojde k poruchám a přerušení funkce klávesnice a myši? Myš začne reagovat zpožděně nebo se znaky, které jste zadali na klávesnici, neobjeví na obrazovce? Myš musíte přisunout velmi blízko k vysílači, aby fungovala bez poruch? Problém spočívá v tom, že datové propojení po USB 3.0 vytváří rušení právě v pásmu 2,4 GHz. Pokud nejsou konektory a kabely správně stíněny, dokáže provoz USB 3.0 zařízení rušit příjem a vysílání zařízení v tomto pásmu. Své USB 3.0 porty na notebooku ale můžete těžko nějak dodatečně chránit a izolovat. Proto doporučujeme používat co nejvzdálenější porty pro radiový přijímač a pro externí pevný disk – tedy například na notebooku použít porty na opačných stranách, pokud jsou k dispozici. Popřípadě můžete použít prodlužovací kabel, aby se radiový přijímač dostal co nejdále. Vzhledem k tomu, že intenzita radiového záření klesá s druhou mocninou vzdálenosti, máte dost velkou šanci takto problém vyřešit.
Mimochodem, společnost Logitech už tento problém zaregistrovala. A i když tento výrobce periferních zařízení není na vině tohoto problému, nabízí pro jeho vyřešení zdarma prodlužovací kabel. Pokud používáte produkt jiného výrobce, kabel si můžete zakoupit za cenu od cca 25 Kč.
20/ Fritzbox/
Uložení telefonního seznamu a jeho obnovení v jiném FritzBoxu
Chcete si uložit svůj telefonní seznam, který máte vytvořený v zařízení FritzBox, a pak jej přenést i na jiný FritzBox? Vše, co k tomu potřebujete, je právě FritzBox. Nicméně měla by na něm být verze firmwaru alespoň xx.04.76. Aktuální verzi firmwaru najdete na úvodní obrazovce svého uživatelského rozhraní. Pokud je to nutné, nejprve proveďte upgrade firmwaru. Po upgradu nebo v případě, že máte zařízení už s novým firmwarem, můžete přistoupit k akci pro uložení telefonního seznamu. Provedete to tak, že se dostanete do uživatelského rozhraní FritzBoxu v prohlížeči a kliknete na tlačítko »telefonní seznam«. Vyberte telefonní seznam, který chcete uložit, a kliknete na »Uložit«. Záznamy se uloží na počítač ve formátu XML.
Stejně snadno dostanete uložený telefonní seznam do nového FritzBox zařízení. Dostanete se do uživatelského nastavení přes webovou stránku a zvolíte »telefonní seznam«. Zde najdete položku »obnovit«. V následujícím dialogovém okně vyberete správný adresář a soubor s uloženým telefonním seznamem. Tím se do nového zařízení dostane kompletní adresář ze starého zařízení.
Upozornění Všechny záznamy v cílovém zařízení FritzBox se při obnovení odstraní a budou nahrazeny záznamy z uloženého souboru.
21/ Televizor jako herní monitor/
Snižte podstatně dobu odezvy
Máte nový televizor s velkou obrazovkou a rádi byste ho využili i jako monitor pro hraní her na počítači nebo herní konzoli? Když jste na něm však začali hrát on-line hry a jiné herní tituly, přestalo se vám dařit? A z hraní máte divný pocit – soupeři ve „střílečkách“ jsou až neskutečně rychlí a i v případě jiných her si připadáte zbytečně pomalí? Zdá se, že na vině je právě váš televizor. Ovládá totiž několik technik pro vylepšení obrazu a celou dobu se snaží vám poskytnout co nejlepší možný výsledek a nejhezčí obraz. Mimo jiné se snaží vyhladit hrany a ve specifických oblastech šedé barvy chce co nejvíce zvýšit kontrast. Všechna tato opatření však stojí čas a vedou k tomu, že obraz se k vám dostane o něco později, což bohužel právě u akčních her vadí. V případě filmů nebo fotografií to samozřejmě nevadí, ale když hrajete nějakou hru, je latence (která může dosahovat až několik sekund) podstatná. Obrazové vylepšení ale můžete na televizoru většinou vypnout. Buď televizor nabízí přímo herní režim, nebo musíte v nabídce individuálně najít všechny techniky vylepšování a vypnout je. Pak se latence podstatně sníží.
22/ 3D tiskárny/
Kalibrace 3D tiskárny
Na trhu se objevuje stále více a více 3D tiskáren a většina z nich používá pro stavbu modelu technologii FDM (Fused Deposition Modeling) – postupné nanášení taveniny po velmi tenkých vrstvách. Stejnou technologii používá i 3D tiskárna Replicator 2, pomocí které chceme popsat malý problém tisku a jeho řešení. 3D tiskárna nanáší roztavenou pryskyřici nejprve na pracovní plochu. Přitom je důležité, aby první vrstva zcela přilnula na pracovní desku, která musí být vodorovná. To je ale zaručeno pouze v případě, kdy je vytlačovací tryska umístěna dostatečně blízko této desce, což vyžaduje přesné zaměření pracovní plochy. V případě, že první vrstva zcela nepřilne na pracovní plochu, vytvářený model se může mírně zvednout a dojde k chybě 3D tisku. Je proto lepší použít k nastavení pracovní plochy tři nastavitelné šrouby a provést přesnou kalibraci. Kalibrační nástroj je součástí ovladačů. Chcete-li kalibraci provést co nejlépe, použijte k tomu papír do kopírky (80 g/m2), který můžete v průběhu kalibrace klidně poškrábat. Tryska musí být co nejblíže. Vzhledem k tomu, že tisk probíhá poměrně dlouho, doporučujeme provést postup klidně dvakrát. Vynaložené úsilí se vyplatí.
23/ SSD/
Operační systém nerozpozná SSD
Pokud operační systém disk nevidí, zkuste ho zapojit k jinému SATA portu základní desky. Většinou jsou totiž na základní desce dva řadiče. Ujistěte se také, že máte nejnovější aktualizaci systému BIOS základní desky a že je v BIOS deaktivována funkce AHCI.
OBNOVA POŠKOZENÉHO diskového oddílu
V případě, že dojde k poškození tabulky rozdělení disku (tzv. partition table), nejsou vaše data ještě ztracena. Ukážeme vám, jak funkčnost disku obnovit a všechna data zachránit.
RADEK KUBEŠ
K nefunkčnosti pevného disku vlivem poškozené partition tabulky může dojít během okamžiku. Mezi nejčastější příčiny nečitelnosti dat na disku (která se na něm ale stále fyzicky nacházejí) patří odpojení externího disku od počítače či napájení ve chvíli, kdy ještě zapisuje data, útok viru, který se chce usídlit v chráněné oblasti pevného disku, nebo poškození a následná nečitelnost sektorů disku, ve kterých je tabulka rozdělení dat uložena. Operační systém Windows pak při pokusu o načtení dat z poškozeného disku zobrazí hlášení o jeho nečitelnosti a nutnosti jeho naformátování.
Záchrana dat a oprava pevného disku
Na chybové hlášení Windows samozřejmě nemůžete zareagovat naformátováním příslušného pevného disku – tím byste si přinejmenším zkomplikovali, ne-li přímo znemožnili, jakoukoli další obnovu dat. Operační systém však zase nemůže přistupovat k datům na pevném disku bez platné partition tabulky. I tento začarovaný kruh lze ale vyřešit a data zachránit.
Nejdříve si k tomu připravte jiný disk s dostatečnou kapacitou, kam zachráněná data zkopírujete. Dále si v počítači rozbalte nástroj TestDisk (najdete na Chip DVD). Pokud stále ještě pracujete s Windows XP, budete potřebovat i aplikaci DiskPart (rovněž na Chip DVD), která je od Windows Vista součástí operačního systému. Aplikace TestDisk slouží k vyhledání dat a jejich zkopírování na jiný disk bez použití partition tabulky. Pomocí nástroje DiskPart následně opravíte pevný disk tak, abyste mohli pomocí standardních funkcí Windows pro správu disků obnovit funkčnost poškozeného diskového oddílu.
Nebojte se příkazové řádky
TestDisk a DiskPart jsou poměrně mocné nástroje, se kterými je možné napáchat i mnoho škod. Pokud však budete postupovat podle našeho návodu a pečlivě sledovat výstupy programů na příkazové řádce, můžete být bez obav. Především je nutné mít jasný přehled o fyzických discích a jejich oddílech, které máte ve svém počítači instalované, hlavně pak o jejich označení písmeny. Nejhorší je totiž poškození obsahu disku, který je bez problému čitelný.
Poškozený disk můžete po záchraně dat celkem bez obav opět používat. Pokud byla totiž chyba čtení způsobena poškozenými sektory, budou tyto oblasti označeny a další data do nich již nebudou ukládána. Není tedy pravděpodobné, že by brzy došlo znovu ke stejné chybě.
UPOZORNĚNÍ Redakce Chipu nepřebírá žádnou odpovědnost za případnou ztrátu dat či poškození hardwaru při využití našeho návodu na záchranu nečitelného obsahu disku.
1 IDENTIFIKACE PROBLÉMU Jestliže Windows hlásí nutnost naformátovat nečitelný disk, nemusí to být nutně pravda. Více zjistíte v nástroji »Správa disků« z Ovládacích panelů.
2 KONTROLA DISKU Ve správci disků je disk označen jako »RAW« a »V pořádku«, přesto se k jeho obsahu nemůžete dostat.
3 PRVNÍ POKUS O ZÁCHRANU Použijte vestavěný nástroj »chkdsk«. Vyvolejte příkazový řádek s oprávněním administrátora a zadejte do něj příkaz »chkdsk x:/f«, kde »x« nahradíte písmenem označujícím nečitelný disk.
4 PROVEĎTE ANALÝZU DISKU Jestliže předchozí krok nepomohl, spusťte aplikaci TestDisk. Ponechejte označenou volbu »Create«, v dalším okně vyberte nečitelný disk a pak pokračujte volbou »Proceed / Intel / Analyse / Quicksearch«.
5 PŘEPSÁNÍ PARTITION TABULKY Označte nečitelný oddíl, pokračujte volbou »Continue« a příkazem »Write« zapište novou partition tabulku. Pokud se ani pak nečitelný oddíl nezobrazí, opakujte postup s použitím předvolby »Deeper Search«.
6 ZÁCHRANA ZTRACENÝCH DAT Jestliže dosavadní kroky nevedly k úspěchu, opakujte postup od bodu 4, nyní však po »Continue« zvolte možnost »List Files«.
7 RESET DO TOVÁRNÍHO NASTAVENÍ Po úspěšném zkopírování dat na jiný disk spusťte nástroj DiskPart s oprávněním administrátora. Pomocí příkazu »list disk« nechejte vypsat všechny disky, vyberte disk k resetování příkazem »select disk x« a vyčistěte jej příkazem »clean«.
8 VYTVOŘENÍ ODDÍLŮ Pomocí nástroje »Správa disků« vytvořte nové diskové oddíly a pak nahrajte zpět zachráněná data.
FOTO
Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života
24/ Nastavení fotoaparátu/
Vypněte fotografování bez karty
Na výlet jste si vzali digitální zrcadlovku a celý den jste fotografovali. Až doma jste zjistili, že ve fotoaparátu nebyla vložena paměťová karta. Fotoaparát přitom nedisponuje žádnou vnitřní pamětí. Pokud máte nastaveno »Fotografování bez karty« (případně »Uvolnit závěrku bez karty«), znamená to, že i bez paměťové karty lze exponovat, snímek se ale pochopitelně neuloží. Nastavíte-li tedy fotografování bez karty na »vypnuto«, případně »zakázat«, fotoaparát vám nedovolí snímek bez karty pořídit.
25/ Objektivy/
Použijte rybí oko pro nový vzhled svých snímků
Při kulturních nebo sportovních akcích se často najde mnoho zajímavých scenerií, které byste si rádi uchovali v podobě fotografie. S objektivem typu rybí oko zachytíte scénu celou a díky extrémní deformaci bude vypadat zajímavě. Počítejte s tím, že pro získání expresivní fotografie budete muset být hodně blízko objektu.
26/ Fotografické techniky/
Stiskněte spoušť ve správný čas
Snažte se být vždy o krok napřed. Pokud víte, co se v příštích okamžicích stane, podaří se vám zvládnout i obtížné záběry. V mnoha případech už můžete po zkušenostech vývoj událostí odhadnout a předem se připravit. Budete-li scénu pozorně sledovat, můžete si v krátké době osvojit smysl pro situaci, což vám umožní stisknout spoušť v tu správnou chvíli.
27/ Fotografické techniky/
Centrální oblast zaostření závisí na místě akce
Sportovní fotografie představuje pro automatické ostření (AF) extrémní výzvu. Jde o chvíle, kdy může být levný amatérský objektiv ve srovnání s profesionálním objektivem s ultrazvukovým ostřením příliš pomalý. Proto se zaměřte na určité místo, vypněte automatické ostření a pak stiskněte spoušť právě ve chvíli, kdy se fotografovaný objekt dostane právě do tohoto bodu. Tato technika funguje při automobilových závodech, při parkurovém skákání, ale i v atletice.
28/ Fotografické techniky/
Dynamický snímek pořízený teleobjektivem
Dlouhé ohniskové vzdálenosti jsou vhodné pro sportovní fotografii hned z několika důvodů. Za prvé je fotograf často daleko od fotografovaného subjektu, a proto je možné detailní snímek zachytit jen pomocí teleobjektivu. Za druhé se daří udržet fotografovaný objekt snadněji v záběru, protože pohyby fotoaparátem jsou pomalé a plynulé. Díky crop faktoru objektivů s delší ohniskovou vzdáleností jsou pro sport zvláště vhodné fotoaparáty se snímačem APS-C.
29/ Fotografické techniky/
Pro lepší snímky si počkejte na soumrak
Zvláště působivé jsou záběry pořízené během tzv. modré hodiny (l‡heure bleue), což je čas, kdy není ani úplné denní světlo, ani úplná tma a obloha má modrou barvu. Už během dne si vyhlédněte optimální scénu, dostavte se na místo nejlépe asi hodinu před západem slunce a na fotografování se připravte. Důležité je hlavně clonové číslo, které při fotografování objektu použijete. Ostatní parametry expozice se od něj odvíjejí. Pokud máte k dispozici stativ, použijte ho – pak můžete zvolit nejnižší možnou hodnotu ISO. Snímek by měl být spíše tmavší, jinak při silném osvětlení tak nevynikne zajímavý tón.
30/ Fotografické techniky/
Kontrola hloubky ostrosti ještě před pořízením snímku
Hloubka ostrosti určuje, odkud kam ve vzdálenosti od objektivu bude snímek zaostřen. Závisí na ohniskové vzdálenosti objektivu (čím větší ohnisková vzdálenost, tím kratší hloubka ostrosti) a velký vliv na ni má i použitá clona – čím větší je clona, tím větší je i hloubka ostrosti. Pro portréty se proto používá nízké clonové číslo, pro fotografování krajinek vyšší clonové číslo. Pokud nepoužijete kontrolu hloubky ostrosti, uvidíte v hledáčku nebo na displeji obraz co nejsvětlejší, aby mohl aparát rychle ostřit – objektiv je nastaven na co nejmenší clonové číslo (max. otevřená clona), a pracujeme tedy s nejnižší hloubkou ostrosti. Patřičně se zacloní až při stisku spouště a hloubka ostrosti se mění.
Před pořízením fotografie tedy nemáte jasnou představu o pozdější přesné hloubce ostrosti, tedy například zda bude zaostřený celý fotografovaný objekt nebo zda bude u portrétu správně rozostřené pozadí. Proto je na některých digitálních zrcadlovkách tlačítko pro kontrolu hloubky ostrosti (»Náhled hloubky ostrosti«) – podle modelu buď na objektivu (starší modely), nebo častěji na těle aparátu u bajonetu. Po stisknutí tlačítka scéna sice ztmavne (podle nastavené clony), ale budete mít možnost zjistit, co vše bude zaostřené. Snadná je kontrola u fotoaparátů s funkcí LiveView (živý náhled) – při současném stisknutí tlačítka hloubky ostrosti (ruční zaclonění) a aktivním režimu simulace expozice můžete zkontrolovat výslednou ostrost v celém obrazu ještě před expozicí a konkrétní místa si „nazvětšovat“. Po kontrole hloubky ostrosti můžete podle potřeby upravit clonu nebo rovnou stisknout spoušť.
31/ Vybavení/
Pro fotografování architektury vyberte správnou hlavu stativu
Své architektonické snímky můžete samozřejmě fotografovat i pomocí snadno použitelné kulové hlavy. Nicméně pokud chcete být preciznější, měli byste použít třícestnou naklápěcí hlavu. Tato speciální hlava stavivu umožňuje přizpůsobit polohu fotoaparátu nezávisle ve třech osách. Můžete pak zachytit budovu nebo jiné architektonické objekty přesně v rovině, nebo dokonce kolmo. Přesné nastavení se s touto hlavou stane hračkou.
32/ Fotografické techniky/
Použití HDR jako náhrady za světlo
Zejména fotografování v interiéru může být komplikované kvůli nedostatku světla. Při využití technologie velkého dynamického rozsahu (HDR – high-dynamic-range) nebudete muset nosit těžkou osvětlovací techniku a fotografie budou navíc vypadat realističtěji, pokud to s HDR nepřeženete a fotografie nebudou vypadat až neskutečně. Jednotlivé snímky pořizujte s minimálním rozdílem hodnot expozice a fotografujte tím způsobem, že parametry clonové číslo a ISO zůstávají konstantní a jas regulujte jen nastavením rychlosti závěrky.
33/ Fotografické techniky/
Použití kapek vody pro větší svěžest
Každá květinka nebo list budou na fotografii vypadat svěžejší, když na nich bude kapka vody. Na lov snímků se tedy můžete vydat brzy ráno, kdy jsou ještě tráva a květiny od kapek rosy, nebo můžete situaci trochu napomoct. Vezměte si s sebou na fotografování láhev s vodou a pipetu nebo ostřikovač. Tyto pomůcky můžete využít i při pořizování makrofotografií doma nebo ve studiu a použít můžete i jemný kartáček, kterým můžete kapky ještě upravovat.
34/ Fotografické techniky/
Použijte ND filtr pro snový efekt fotografií vody
Fotografie, na nichž je zachycena krajina s tekoucí vodou, působí obzvlášť harmonicky, pokud použijete dlouhou dobu expozice – pět vteřin a déle. Protože to, že voda je zachycena sametově bílá, vyzařuje dynamičnost i klid. Pokud fotografujete ve dne, budete si muset pořídit ND filtr (neutral density), tedy šedý filtr, protože díky němu budete moct použít delší expoziční čas i v případě, kdy svítí ostré slunce. Bez něj by byla fotografie příliš jasná nebo byste nemohli použít tak dlouhý čas. Filtr zakoupíte za cenu od několika set do několika tisíc Kč.
HDR FOTOGRAFIE vytvořená v elementech
Když fotoaparát narazí na své hranice, mezi které může patřit i velký dynamický rozsah, musí si fotograf pomoci softwarem a znalostmi.
JULIANE WEBEROVÁ
Juliane Weberová
Juliane Weberová je fotografka a redaktorka časopisu Chip. Po skončení studií se specializuje na téma post-processingu ve fotografii.
Přizpůsobivost lidského oka zaručuje, že bez ohledu na to, kde jsme, vnímáme úrovně jasu realisticky. Platí to například i v obrovské chrámové lodi, do které vysokými okny proudí jas slunečního světla. Přitom oko bez větších obtíží zachytí okna, strukturu zdi i detaily v tmavých částech chrámu.
Fotoaparáty se však v tomto prostředí potýkají se značnými problémy, a pokud jsou rozdíly v jasu příliš velké, nemohou zachytit a zobrazit všechny informace. Lze to ale vyřešit tak, že vyfotografujete několik snímků s různou expozicí a ty pak sestavíte do jedné HDR (High Dynamic Range) fotografie. Takovýto snímek už pak zhruba odpovídá tomu, co zachytí oko přímo na místě. Přitom při fotografování nemusíte vynaložit žádné velké úsilí a ani zpracování snímků není obtížné.
Několik (většinou tři) různě exponovaných snímků rychle vyfotografujete pomocí funkce „bracketing“ (případně autobracketing), kterou disponují snad všechny DSLR, zrcadlovky bez zrcátka i řada kompaktních fotoaparátů. My jsme zvolený objekt fotografovali s různým expozičním časem – 1/4 sekundy, sekunda a čtyři sekundy.
Při fotografování je důležité, aby byl na všech fotografiích vždy zachycen přesně stejný detail. Proto není možné fotografovat z ruky. Musíte použít stativ nebo si pomoci jinak -my jsme fotoaparát umístili na podlahu a spoušť spustili dálkově, aby se přístroj nepohnul. V našem návodu vám předvedeme, jak fotografie zkombinovat v programu Photoshop Elements.
JAK TO UDĚLAT…
1 OTEVŘETE SOUBORY V CAMERA RAW Jako první budete muset obrazové soubory, ze kterých chcete sestavit výsledný snímek, otevřít a to pomocí příkazu »Soubor / Otevřít«. V otevřeném dialogovém okně »Otevřít« vyberte pomocí stisku klávesy [Ctrl] konkrétní soubory. Po kliknutí na tlačítko »Otevřít« se soubory mohou otevřít v programu Adobe Camera Raw, pokud ho máte nainstalovaný.
2 OPTIMALIZACE RAW SOUBORŮ Než začnete s úpravou, označte nejprve všechny soubory pomocí tlačítka »Vybrat vše« vlevo nahoře, aby se změny projevily na všech snímcích. Potom změňte »Teplotu barev« na »5000« a zvyšte »Jas« na »+35« a »Živost« na »+28«. Na záložce »Podrobnosti« najdete další možnosti nastavení. Posuňte o něco posuvník »Zostření« doprava. V části »Redukce šumu« zvyšte světlost na »+20« a volbu »Barva« nastavte na »+31«. Poté klikněte na tlačítko »Otevřít obrazy«.
3 SLOŽTE HDR SNÍMEK Snímky spojte do jednoho HDR snímku pomocí funkce »Soubor / Nový / Sloučení expozice fotografií«. V oznámení aplikace Photoshop Elements, potvrďte, že chcete otevřít všechny snímky. Automatická funkce je v případě tohoto programu natolik dobrá, že nebudete muset příliš věcí nastavovat. Stačí pouze pozměnit několik parametrů (Zvýraznění detailů, Stíny a Sytost)pomocí posuvníku, pokud nebudete s výsledkem úplně spokojeni.
4 OBNOVTE OSOBY Výsledný HDR snímek získáte tak, že kliknete na tlačítko »Hotovo«. Nyní přidejte masku vrstvy za použití palety vrstev. Potom na této masce označte tmavší barvou popředí osoby, jejichž obrysy částečně zmizely. Mírné rozostření v případě osob je normální.
5 ZVÝŠENÍ KONTRASTU Filtr »Horní propust« se používá pro zostření snímku, kdy se zvýší kontrast fotografie. Chcete-li kontrast zvýšit, použijte kombinaci kláves [Ctrl]+[Shift]+[Alt]+[E] – vytvoří se vrstva, která obsahuje všechny až doposud použité vrstvy, »Vrstva 2«. Zde potom použijte filtr »Horní propust«. Najdete jej pod »Filtr / Jiné / Horní propust«. Jako poloměr zadejte »49« a nastavte vlastnost vrstvy »Měkké světlo«.
6 ODSTRAŇTE BAREVNÉ HRANY Klikněte na »Vrstva 1« a vytvořte pomocí palety vrstev novou vrstvu »Zabarvení a sytost«. Potom vyberte jako odstín a sytost »Purpurové« a klikněte na pravé straně na symbol kapátka . Poté jděte na obrázku na místo, kde mají objekty purpurové okraje, klikněte zde a snižte sytost. Tento postup opakujte přes »Zabarvení a sytost« a »Žluté tóny«, které se vyskytují kolem osob. Na závěr obrázek uložte.
SOUKROMÝ CLOUD pro vaše fotky
Nevyhovují vám funkce, podmínky nebo kapacita služeb, jako je Flickr, Facebook nebo Instagram? Vytvořte si tedy vlastní cloud na ukládání a prezentaci fotografií – ze svého síťového úložiště.
RADEK KUBEŠ
Populární internetové služby pro vystavování a sdílení fotografií nabízejí sice zdarma mnoho zajímavých funkcí, ne každý jim však chce své snímky svěřovat. Není totiž všechno zlato, co se třpytí. Uložením fotek do cloudové služby se často, na základě všeobecných podmínek použití, se kterými musíte souhlasit, vzdáváte práv ke svým vlastním snímkům. Narazit můžete také na problémy s ochranou vašich dat a se zajištěním vašeho soukromí. Takové situace jsou typické především v případě, že k vystavování fotografií používáte služby Facebooku. Další důvod nepoužívání veřejných cloudových služeb může být velmi prostý – třeba si jednoduše nepřejete, aby vaše snímky ležely na cizím serveru, kde je nemůžete mít pod kontrolou.
Řešením situace, kdy sice chcete ukázat své snímky přátelům a mít je kdykoli a odkudkoli k dispozici, zároveň se ale odmítáte vzdát kontroly nad jejich umístěním, je vytvoření soukromého cloudu, provozovaného na vašem domácím síťovém úložišti typu NAS. Toto řešení má sice i své nevýhody, jeho přednosti jsou však zřejmé.
Dostupnost především
Celý trik, jak si zprovoznit vlastní cloud, je poměrně jednoduchý a s naším návodem jej hravě zvládnete. Pro přístup ke galeriím fotografií prostřednictvím internetu použijeme domácí NAS Synology DiskStation 213, jehož softwarová výbava obsahuje všechny potřebné nástroje. Pro sdílení fotografií je třeba v nastavení DiskStation aktivovat speciální aplikaci, která rovnou vytvoří fotoalba s náhledy jednotlivých snímků. Při jejich nastavování ale dobře zvažte právě velikost těchto náhledů, abyste při prohlížení fotek prostřednictvím smartphonu či tabletu nemuseli stahovat velké množství dat jen kvůli miniaturám snímků. To by samozřejmě značně snižovalo komfort použití mobilní aplikace, ve které chcete svým přátelům ukázat snímky z posledního výletu.
Úspěch projektu vašeho domácího cloudu samozřejmě závisí na dostupnosti vašeho domácího úložiště prostřednictvím internetu. Proto vám ukážeme, jak pomocí služby Dynamic DNS zpřístupnit zvenčí váš NAS a jak provést všechna potřebná nastavení. Díky Dynamic DNS budou vaše fotografie dostupné odkudkoli prostřednictvím internetového prohlížeče, a to i v případě, že se změní IP adresa vašeho domácího routeru, k čemuž v případě připojení přes DSL občas dochází.
Privátní cloud
Váš NAS sice možná nenabídne tolik funkcí jako cloudové služby typu Flickr, všechna potřebná nastavení však v softwaru zařízení DiskStation najdete. Díky tomu budete moci snadno nahrávat nové snímky a určovat, kteří konkrétní uživatelé budou mít k vašim fotoalbům přístup. V každém případě pak budete mít své snímky a přístup k nim vždy pod kontrolou. Stačí jen nevypínat váš domácí NAS a mít internetové připojení s dostatečně rychlým uploadem (alespoň několik Mb/s).
JAK NA TO…
1 INSTALACE PHOTO STATION V administraci NAS DiskStation otevřete »Centrum balíčků« a instalujte si doplněk »Photo Station«. Tato aplikace vám pomůže nahrávat a vystavovat fotky ve vašem úložišti.
2 UPLOAD FOTEK Spusťte aplikaci Photo Station a použijte volbu »Přidat / Odeslat z počítače« pro nahrávání snímků do fotoalb. Ovládání je přeloženo do češtiny, jistě s ním nebudete mít problém.
3 DYNAMIC DNS Na stránkách služby No-IP (http://www.noip.com) si zřiďte bezplatný účet pro osobní použití (No-IP Free). Výsledkem bude vaše doména, nasměrovaná na konkrétní IP adresu. V nastavení domény nezapomeňte aktivovat i přesměrování na port 80.
4 PROPOJENÍ DOMÉNY S NAS V Ovládacích panelech úložiště vyhledejte položku »Síťové služby / DDNS«, klikněte na »Přidat« a poté vyplňte údaje ze svého účtu u služby No-IP. Při uložení dojde rovnou i k ověření funkčnosti nastavení.
5 PŘESMĚROVÁNÍ PORTU V nastavení svého routeru najděte položku přesměrování portů (port forwarding) a nasměrujte port 80 na adresu úložiště DiskStation ve vnitřní síti.
6 INSTALACE DS PHOTO+ V obchodě Google Play vyhledejte aplikaci DS Photo+, která vám zpřístupní fotogalerie ve vašem cloudu na smartphonech a tabletech se systémem Android.
7 PROPOJENÍ S NAS Pro připojení aplikace DS Photo+ použijte stejné přihlašovací údaje jako v nastavení DDNS v kroku 4.
8 FOTKY STÁLE NA DOSAH Pokud jste postupovali správně, budete mít nyní své snímky kdykoli k dispozici – ať už prostřednictvím internetového prohlížeče, nebo ze smartphonu.
ANDROID
Využijte svůj mobil či tablet na maximum
35/ Android/
Přehrajte si ve svém mobilu cokoli
Určitě jste si už všimli, že videopřehrávač, předinstalovaný ve smartphonech a tabletech s operačním systémem Android, přehraje jen ty nejběžnější formáty filmů či videoklipů. Co když si ale chcete přehrát některý méně obvyklý formát? Od toho je tu příhodná aplikace MX Player, která bez problému otevře jakýkoli soubor s videem a přehraje jej. Navíc je tento přehrávač v základní verzi k dispozici zdarma.
Aplikace MX Player má velice jednoduché ovládání. Po otevření sama prohledá úložiště telefonu a načte si do seznamu všechna nalezená videa, což vám usnadní jejich hledání, resp. kopírování z různých zdrojů do vašeho zařízení (je pak celkem jedno, do jaké složky filmy nakopírujete). Není ani problém otevřít si libovolný videostream, stačí jen zadat URL adresu serveru, který stream vysílá.
Při přehrávání videa vás určitě potěší fakt, že aplikace udržuje displej telefonu či tabletu stále zapnutý, takže se nemusíte obávat, že by se vám přístroj vypnul během sledování filmu. Dokonce je možné ovládací prvky aplikace zamknout a ujistit se tak, že si omylem video nevypnete. Zajímavostí je možnost přehrávání na pozadí, takže si při surfování po internetu nebo při čtení e-mailů můžete pouštět třeba videoklipy nebo záznamy z koncertů. Dalších užitečných nastavení najdete v přehrávači ještě dlouhou řadu.
Bezplatná verze aplikace MX Player zobrazuje reklamní banner, za přijatelných 120 korun si však můžete pořídit verzi Pro bez reklamy.
36/ Android/
Náhrada notifikační diody
Každý dražší telefon s operačním systémem Android dnes již disponuje instalovanou vícebarevnou diodou. Důvod? Aby vám mohl dát efektním způsobem vědět, že máte zmeškaný hovor, přijatou SMS nebo nový e-mail. Co ale dělat, máte-li smartphone bez notifikační diody? Pravidelně odemykat telefon a kontrolovat nový obsah? Raději zkuste aplikaci NoLed, která displej vašeho smartphonu promění v notifikační plochu, na které se budou zobrazovat příhodné ikony nebo tečky různých barev.
Instalace aplikace je samozřejmě naprosto jednoduchá, stačí ji stáhnout z Google Play. Po spuštění aplikace se otevře menu, ve kterém se nabízí velké množství možností, jak aplikaci nastavit podle vlastních požadavků. Můžete zde definovat aplikace, které se mají objevovat v oznamovací oblasti, nebo nastavit, zda mají být zobrazeny ikonou či barevnou tečkou. Na zamčeném displeji smartphonu se vám také může zobrazovat čas.
37/ Android/
Noste si svůj internetový prohlížeč všude s sebou
Pokud hodně cestujete, určitě potřebujete být často připojeni k internetu. Abyste si nemuseli vytvářet záložky všech svých oblíbených stránek z počítače i v mobilním telefonu nebo v tabletu, bude se vám hodit užitečná funkce internetového prohlížeče Google Chrome.
Tento prohlížeč již dnes zná určitě každý, ne každý ale ví, že pokud máte Chrome ve smartphonu, tabletu i počítači a jste přihlášeni pod stejným Google účtem, veškeré záložky, oblíbené stránky, historie a uložená hesla se vám automaticky synchronizují mezi mobilními zařízeními a počítačem a naopak. Netrapte se tedy zbytečným vzpomínáním na to, co jste si chtěli znovu prohlédnout – stáhněte si Chrome do svého počítače i mobilu a nechte techniku přemýšlet za vás.
IOS
Tipy a triky pro efektivní práci s iPhony a iPady
38/ iOS/
Záchrana dat
Už se vám někdy stalo, že jste z iPadu smazali kontakty nebo fotografie a pět sekund poté zjistili, že to byla největší chyba vašeho života? V této prekérní situaci vám může pomoci šikovný program nainstalovaný na stolní počítač, který dokáže obnovit smazané soubory v úložišti tabletu nebo telefonu.
Horkým tipem Chipu je nástroj EaseUS MobiSaver, což je bezplatné, rychlé a bezpečné řešení pro obnovu ztracených dat ze zařízení se systémem iOS. Tento software umožňuje přímou obnovu dat buď z iPadu, nebo extrahováním dat ze zálohy provedené prostřednictvím iTunes. Obnova dat je jednoduchá v několika krocích. Připojíte tablet kabelem k počítači a necháte programem oskenovat jeho paměť a úložiště. Výsledkem je výpis obnovitelných dat a událostí. Vyberete soubor zálohy a na výpisu položek zvolíte data k obnově.
EaseUS MobiSaver najdete na adrese http://www.easeus.com. Je zatím k dispozici pouze ve verzi pro Windows a spolupracuje se zařízeními iPhone 3GS/4/4S/5, iPad a iPod touch, s operačním systémem iOS 4 a vyšším.
39/ iOS/
Magazín o aplikacích
Nemusíte být zrovna nováčkem ve světě iOS, abyste si dali doporučit nějakou dobrou aplikaci pro svůj iPhone či iPad. Aplikace AppStart je elektronický rádce, který obsahuje informace o nejvhodnějších aplikacích pro majitele iPhonů nebo iPadů. Obsah je koncipován od úplných začátků až po doporučené profesionální tipy, které zvýší vaši produktivitu jak ve vzdělávání a zaměstnání, tak i ve volném čase. Pro nováčky bude nejspíš zajímavá sekce „10 prvních aplikací, které musíte mít“.
AppStart je rozdělen do kategorií podle předpokládaného zájmu. Najdete zde například sekce Kancelářské aplikace, Zpravodajství, E-mail, Poznámkový blok, Finanční manažer, Osobní asistent, Browsery, Domácí kino, Hry, a mnoho dalších.
40/ iOS/
iOS 7 pro nedočkavé
Apple na sebe strhl pozornost kutilů a hackerů, když na své prezentaci představil úplně nový iOS 7. Ten je ve své zkušební betaverzi dostupný jen pro vývojáře ochotné zaplatit 100 dolarů. To nastartovalo horečnou činnost jailbreakerů a díky nim si nyní každý může nainstalovat iOS 7 i bez vývojářského účtu.
Abychom vám ulehčili probírání se diskusními fóry, nabízíme vám lehký návod na instalaci. Z webové stránky http://www.imzdl.com/ios.php si stáhněte aktualizační soubor IPSW pro své konkrétní zařízení a uložte jej na svůj disk. Předpokládáme, že máte na počítači nainstalované iTunes. V dalším kroku bude nutné uvést iPad do takzvaného DFU (Device Firmware Update) módu. To je hračka, jen se před začátkem ujistěte, že je iPad opravdu vypnutý. Připojte jej k počítači a zapněte iTunes. Zmáčkněte tlačítko »Power« (zapínání) a držte jej stisknuté po dobu 3 sekund. Mezitím stiskněte také tlačítko »Home« (domů) a obě tlačítka držte po dobu 10 sekund. Nakonec pusťte tlačítko zapínání, ale stále držte tlačítko »Home«, dokud vás iTunes neupozorní, že bylo nalezeno zařízení v režimu obnovy.
Po správném vstupu do DFU módu vám iTunes zobrazí tlačítko pro obnovu zařízení. Běžně tlačítko slouží k aktualizaci a obnově firmwaru na nejnovější verzi, která se stáhne ze serverů Apple. Vy ale toto tlačítko stiskněte myší a současně přidržte [Shift] na klávesnici počítače, což vám zobrazí průzkumníka Windows. Toho nasměrujte na IPSW soubor stažený z internetu. Dále už jen čekejte a sledujte postup v iTunes a na obrazovce svého zařízení. Pokud vše proběhne hladce, zobrazí se vám uvítací obrazovka průvodce aktivací zařízení.
- Tipy + triky (3.07 MB) - Staženo 0x