Aplikace využívající lokalizaci smartphonu umí upravit nastavení přístroje podle toho, kde se právě nacházíte. Ukážeme vám, co takové automatické funkce zvládnou a jak pracují.
RADEK KUBEŠ
Smartphony nás dnes provází na každém kroku – máme v nich veškeré kontakty na přátele, kalendář i fotky a oblíbenou hudbu. Z kapsy je však musíme vytáhnout i v situacích, kdy se nechystáme telefonovat, surfovat po internetu nebo napsat příspěvek na Facebook. Během dne je často třeba vypnout hlasité vyzvánění, v autě si zapneme Bluetooth kvůli handsfree a občas třeba i vypneme GPS a Wi-Fi, abychom uspořili alespoň trochu energie v akumulátoru. Tyto funkce ale nemusíme nutně ovládat vždy pouze sami – obzvlášť pokud jsou změny nastavení závislé na místě, kde se se svým smartphonem právě nacházíme.
Pomocí aplikací sledujících vaši aktuální polohu je totiž možné nastavit automatickou aktivaci nebo deaktivaci vybraných funkcí a nastavení zařízení, které pak ani nemusíte vyndat z kapsy. Možnosti nastavení jsou opravdu bohaté a zahrnují například i spouštění dalších aplikací v konkrétních situacích. Abyste nemuseli mít neustále zapnutý GPS přijímač, který snižuje výdrž akumulátoru smartphonu, využívají automatizační aplikace také lokalizaci pomocí mobilní sítě. Tento způsob určování polohy sice není tak přesný jako GPS, ale pro rozhodnutí, zda se právě nacházíte doma, v práci nebo někde na cestě, je více než dostatečný.
Pro operační systém Android je k dispozici celá řada automatizačních aplikací, jako například bezplatná Llama nebo placená aplikace Tasker. Právě tyto dva typické zástupce této kategorie nástrojů jsme pro vás velmi důkladně porovnali. To základní však mají obě aplikace společné: vždy si musíte sami vytvořit profily nastavení, určující, kdy, kde a jak mají automatizační nástroje upravit nastavení smartphonu nebo spustit nějakou akci. V podrobném návodu vám ukážeme, jak na to. Podíváme se také na další dvě zajímavé aplikace, sloužící k plánování úkolů na základě vaší polohy a k automatické úspoře kapacity akumulátoru vašeho zařízení.
LLAMA: Skype po připojení k Wi-Fi
1 VYTVOŘENÍ NOVÉHO PRAVIDLA V nabídce »EVENTS« klepněte na tlačítko se symbolem »+« na spodní straně obrazovky a v dalším okně na položku »Event name and group«. Pak zadejte název nového pravidla (skupinu není třeba vyplňovat).
2 ROZHODUJÍCÍ PODMÍNKA Nyní použijte tlačítko »Add Condition« a z nabídky aktivačních událostí zvolte »WiFi Network Connected«. Pak ještě vyberte Wi-Fi sítě, ve kterých se má Skype automaticky spouštět.
3 PROPOJENÍ SE SKYPEM Tlačítkem »Add Action« zobrazíte seznam aktivit, které může Llama při splnění nastavených podmínek vykonat. Ze seznamu vyberte možnost »Run Application« a pak z instalovaných aplikací zvolte právě Skype.
4 UKONČENÍ SKYPU PŘI ODPOJENÍ SÍTĚ Tímto nastavením máme za sebou pouze polovinu konfigurace. Dále je totiž třeba nastavit, aby se Skype zase vypnul, odejdete-li třeba z domu a nebudete už mít k dispozici internetové připojení přes Wi-Fi. Vytvořte tedy další pravidlo, tentokrát však použijte předvolby »Add Condition / WiFi Network Disconnected« a »Add Action / Kill Application«. Abyste se vyhnuli neustálému vypínání a zapínání aplikace Skype, pokud se budete pohybovat po domě, kde může občas dojít k výpadkům Wi-Fi signálu, použijte ještě nastavení »Advanced / Delay event«, kde můžete určit odklad spuštění pravidla o několik sekund či minut.
GeoTask
Cena: zdarma / Platforma: Android 2.3.3 a vyšší
Velikost: 700 Kb / Jazyk: angličtina
Aplikace GeoTask vás upozorní na zadané úkoly nejen podle blížícího se termínu jejich splnění, ale také na základě vaší aktuální polohy, respektive polohy zadané při vkládání úkolu či poznámky. Výhoda je jasná – GeoTask vám připomene, že máte zalít kytky a vyvenčit psa, když jste zrovna doma, a ne ve chvíli, kdy dorazíte do práce nebo třeba do kina. Polohu, která se týká konkrétního úkolu, zadáváte buďto pomocí mapy, nebo výběrem z dříve uložených míst. Na mapě pak uvidíte jednotlivé úkoly jako vlaječky, jejichž barva se liší podle toho, jak se blíží nastavený termín jejich splnění. Aplikace má i vlastní widgety na pracovní plochu smartphonu, které vám usnadní sledování naplánovaných úkolů. Pokud si za necelých 30 Kč pořídíte GeoTask Pro, zbavíte se reklamního banneru a navíc získáte i další užitečné funkce.
JuiceDefender – batterysaver
Cena: zdarma / Platforma: Android (záleží na zařízení)
Velikost: 1,5 MB / Jazyk: angličtina
Bezplatně použitelný JuiceDefender je jednou z nejpopulárnějších aplikací pro řízení spotřeby smartphonů s Androidem. Jistě je to díky jeho přehlednému a snadno ovladatelnému rozhraní a především i kvůli bohaté nabídce automatizovaných funkcí. Jednotlivé profily nastavení najdete pod nabídkou »Status / Profile«. My vám z nich doporučujeme používat především profil označený jako »balanced«, který má i bez razantního omezení výkonu a služeb smartphonu velmi pozitivní vliv na prodloužení jeho výdrže na akumulátor. Samozřejmě však nechybí ani možnost plně uživatelského nastavení, která se skrývá pod předvolbou »customize«. Zde si můžete nastavit například zapínání Wi-Fi pouze v případě, že se nacházíte v místě se známou sítí. K dispozici jsou i dvě placené verze aplikace JuiceDefender, které rozšiřují nabídku dostupných funkcí a nastavení.
ROZSTŘEL: Llama, nebo Tasker?
V Androidu lze automatizovat prakticky vše. Která z automatizačních aplikací je ale lepší, zvládne více úkolů a snadněji se ovládá?
1 UŽIVATELSKÉ ROZHRANÍ Funkce aplikace Llama jsou rozděleny do čtyř skupin: »Areas«, »Events«, »Profiles« a »Recent«. Tyto popisky však mohou být trochu matoucí. Pod »Recent« například najdete pouze informace o buňkách mobilní sítě, ke kterým byl smartphone v poslední době připojen. Při větším počtu zadaných automatizačních úkolů pak můžete rychle ztratit přehled. Také Tasker využívá členění do několika kategorií, jejich popis i obsah je ale daleko přehlednější. Takže například pod »Profiles« najdeme všechny možné podmínky, na základě kterých se spouští automatické úkoly, popsané v oddílu »Tasks«. Celkově je tedy prostředí aplikace Tasker daleko přehlednější.
2 OVLÁDÁNÍ V aplikaci Llama najdeme připraveno hned několik pravidel, podle kterých lze rychle pochopit princip práce s nastavením a začít tvořit vlastní profily. K dispozici je i celkem obsáhlá nápověda v podobě vyskakovacích oken, popisujících konkrétní funkce a parametry jejich nastavení. Naopak prostředí aplikace Tasker je po instalaci zcela holé, takže musíte sami přijít na to, jak si nastavit pravidla automatických funkcí. K dispozici přitom nejsou žádné vzory, jak s aplikací pracovat.
3 NABÍDKA FUNKCÍ Aplikace Llama nabízí bohaté možnosti nastavení automatických funkcí, například můžete spouštět a vypínat aplikace v závislosti na aktuálním čase nebo vaší poloze. Různé podmínky a příkazy lze také libovolně kombinovat. V omezené míře lze nastavovat i komplexnější úkoly a skripty. Naopak v aplikaci Tasker je možné téměř vše. Zdatnější uživatelé si mohou například vytvářet i vlastní interaktivní widgety (třeba pro práci s multimédii), včetně automaticky zobrazovaných notifikací.
4 SPOLEHLIVOST Celý týden jsme sledovali, jak si aplikace Llama poradí se spouštěním několika aplikací v závislosti na tom, k jaké bezdrátové síti je smartphone připojen. Výsledek je rozporuplný. Několikrát se totiž stalo, že nástroj Llama požadovanou aplikaci nespustil, protože špatně rozpoznal Wi-Fi síť. Poté jsme zadali stejný úkol aplikaci Tasker, která si s ním poradila bez problému. Všechny aplikace byly spouštěny tak, jak jsme chtěli.
ZÁVĚR Aplikace Tasker je prakticky ve všech ohledech lepší než Llama, zároveň ale stojí sto korun. Byli jsme však velmi příjemně překvapeni rozsahem funkcí placené aplikace, která nemá téměř žádné limity. Strohé rozhraní sice možná komplikuje první kroky nových uživatelů, Tasker má však nejen bohatou nápovědu, ale těží i z podpory rozsáhlé internetové komunity. Náš vítěz je tedy jasný.
- Smartphony si poradí samy (545.68 kB) - Staženo 2208x