Více než šedesát let poté, co byl poprvé publikován ponurý román George Orwella s názvem „1984“, se tato kniha na krátkou dobu vrátila do seznamů bestsellerů. Impulzem pro tento podivný comeback byla aféra označovaná jako „PRISM“.
FABIAN VON KEUDELL
Edward Snowden, IT odborník, který kdysi pracoval pro americkou Národní bezpečnostní agenturu (NSA), prozradil podrobnosti o sledování lidí, které podle jeho názoru překročilo meze korektnosti. Podle jeho tvrzení má NSA přístup k serverům společností, jako jsou Google, Microsoft, Facebook, Yahoo nebo Apple. Po zveřejnění této informace začaly zmiňované instituce mlžit a reagovaly velmi různorodě. Například podle NSA jde jen o přibližně 20 000 až 30 000 dotazů za rok a špehováním byl postižen přibližně dvojnásobek účtů.
1,5 GB dat za sekundu
Podle jiných zdrojů se už Národní bezpečnostní agentura snaží delší dobu získat data internetových uživatelů z celého světa – náznaky se prý začaly objevovat už kolem roku 2000. K prvnímu odhalení ale došlo až v roce 2006, kdy Mark Klein, zaměstnanec amerického operátora AT&T, prozradil, že NSA má přístup k jejich datům. Z veškerého provozu je pro NSA vytvářena jakási stínová kopie dat, která je analyzována nástrojem Narus Insight Semantic Traffic Analyzer. Jakkoliv se to zdá neuvěřitelné, podle Neila Harringtona, generálního ředitele firmy Narrus, dokáže jejich zařízení analyzovat až 1,5 gigabajtu dat za sekundu.
V rámci odhalení PRISM se ale ukázalo, že sledování je prováděno ještě důkladněji a ve větším měřítku. Je totiž nutné si uvědomit, že Američané mají pod kontrolou klíčové internetové uzly, přes které proudí neuvěřitelné množství dat – a to jak z Evropy, tak i z Latinské Ameriky a Asie. Podle dostupných informací jde skutečně o obrovské množství dat – více než 1,1 exabytu za den. Určitě vás napadne, jak je možné takový objem dat kontrolovat. Pravdou přitom je, že zpočátku si s tím ani NSA nevěděla rady. V roce 2006 se ale objevila zpráva, že vyhledávací gigant Google představil souborový systém Google (GFS). NSA na základě něj vytvořila technologii označovanou jako Accumulo, která si poradí i s výše zmiňovaným objemem dat. V rámci ní jsou příchozí data nejprve rozdělena do 64megabajtových částí a uložena na tzv. GFS Chunkserver. Zde jsou data zaindexována a tyto informace jsou uloženy (včetně metadat s názvem souboru a jeho umístěním) na GFS Master serveru. Hlavní počítač poté pracuje s indexovými soubory o velikosti několika terabajtů, které jsou současně aktualizovány z několika tisíc Chunkserverů.
Tato technologie tak umožňuje rychle vyhledávat požadované informace, jako například konkrétní klíčová slova v e-mailech, které pocházejí z určitého rozsahu IP adres. NSA navíc používá specializované programy (jako například Palantir), které dokážou zobrazit jednotlivé souvislosti nalezené v záznamech graficky. Díky technologii Accumulo můžete snadno vytvořit kompletní profil uživatele – a to pro téměř kohokoli na internetu.
Za zmínku rozhodně stojí, že NSA, která má podle některých zdrojů více zaměstnanců než CIA a FBI dohromady, nedávno vybudovala v Utahu za 1,2 miliardy amerických dolarů nové datové centrum. To může podle Williama Binneye, bývalého technického ředitele NSA, spravovat informace až v řádech zetabajtů.
Kámen úrazu
Sběr všech těchto informací má ale jeden háček: nezanedbatelné procento z nich je zašifrováno. Stačí jen, aby se uživatel k vybrané službě přihlásil pomocí zabezpečeného SSL připojení, a přístup k těmto datům se pro NSA řádově ztíží. A právě řešení tohoto problémů odstartovalo skandál označovaný jako PRISM. Ukázalo se totiž, že NSA má také přímý přístup k datům velkého množství služeb, a to i k těm, která neproudí přes internetové uzly. Díky tomu může snadno vytvářet profily uživatelů s využitím dat z jejich e-mailů, fotografií a profilů na sociálních službách. Jako mimořádně pikantní se v této souvislosti jeví i fakt, že Google nedávno koupil firmu Waze, která stojí za stejnojmenným navigačním softwarem, jehož komunita uživatelů má více než 50 milionů členů.
V Evropě (v České republice určitě) by možná podobná aféra vyšuměla bez větších problémů, v USA má ale obrovské dozvuky. Většina Američanů sice schvaluje (především po 11. září) sledování cizinců, byla ale nemile překvapena, že je špehuje jejich vlastní bezpečnostní agentura, jejíž primárním cílem má být analýza zahraniční komunikace a ochrana amerických informačních systémů. Čtvrtý dodatek ústavy, který zaručuje právo na ochranu osobní a domovní svobody, byl tak zcela rozmetán v prach. Pro důslednější kontrolu NSA se vyslovila celá řada politiků a padl i názor, že NSA by neměla sbírat a analyzovat všechna dostupná data jen proto, že jí to současné technologie umožňují.
Právo na soukromí
V rámci tohoto skandálu se opět objevila obvyklá argumentace jako z pera komunistické KGB: kdo nemá co skrývat, nemělo by mu sledování vadit. Fakt je, že v ideální společnosti plné čestných a dokonalých lidí by možná stálo nad tímto argumentem zauvažovat, v reálném světě je to ale hodně naivní představa. I nedávná domácí aféra s milenkou premiéra a tajnými službami ukázala, že nikdy nemůžete vědět, komu se dostanou do ruky citlivá data a kdo bude řídit tajnou organizaci s neuvěřitelnými pravomocemi. Není také žádným tajemstvím, že NSA získává i citlivé obchodní informace (některé zdroje se nebrání ani označení „provádí průmyslovou špionáž“), které opět mizí neznámo kam.
Jako reakci na tento skandál byla pod patronací organizace EFF (Electronic Frontier Foundation) vytvořena internetová stránka prism-break.org. Na ní najdete přehled alternativ ke službám firem, které jsou obviněny z poskytování dat americké Národní bezpečnostní agentuře. Na tomto webu najdete tipy jak na internetové služby, tak i na programy či celé operační systémy. Ve většině případů jde o nezávislé organizace, které by neměly být nijak propojeny s firmami postiženými skandálem. Tipy na některé z anonymních služeb najdete v rámečku nahoře.
KDYŽ NECHCETE BÝT SLEDOVÁNI
Nechcete, aby vaše soukromé informace automaticky dostávali na stůl američtí čmuchalové? Zkuste využít některou z alternativních služeb.
Kontakty
Nová webová služba na licobo.com nabízí synchronizaci kontaktních informací smartphonu s internetovým serverem prostřednictvím šifrovaného připojení a veškerá data jsou chráněna heslem uživatele.
E-maily
Rozhodně lze doporučit některého z domácích poskytovatelů freemailových služeb – například Seznam. Pro posílání citlivých informací ale doporučujeme použít zabezpečení PGP šifrováním (http://www.pgpi.org).
Data
Pomocí bezplatné služby Shared safe (sharedsafe. com) si můžete na web odložit i svá citlivější data. V rámci tohoto úložiště jsou totiž veškerá data zašifrována pomocí soukromého klíče, uloženého na vašem disku. Pokud jste nuceni používat služby jako Dropbox a spol., umístěné na území USA, doporučujeme na ně ukládat pouze šifrovaná data, která NSA podstatně ztíží čmuchání.
Vyhledávání
I zde je možné využít domácích zdrojů, například vyhledávač Seznam.cz. Náročnějším uživatelům doporučujeme nalistovat na stranu 118, kde najdou test alternativních vyhledávačů.
Nový přístup k zoomu
Nový model smartphonu Nokie s Windows Phone 8 se jmenuje Lumia 1020 a chlubí se druhou generací 41megapixelového senzoru PureView a novou verzí zoomu. Zoom lze použít jak před, tak po pořízení snímku. Ostrých snímků je dosaženo kombinací hardwaru a nové aplikace nazvané Nokia Pro Camera. Díky přehlednému uživatelskému rozhraní, které vizuálně demonstruje, jak jednotlivá nastavení ovlivní finální snímek nebo video, je podle výrobce pořizování, editace a sdílení fotografií i videí srozumitelnější a snazší.
Nová funkce nazvaná dual capture umožňuje pořídit snímek s vysokým, 38megapixelovým rozlišením a zároveň vytvořit menší, 5megapixelový obrázek, který lze snadněji sdílet na sociálních sítí. Na 41megapixelový senzor navazuje optika Zeiss se šesti fyzickými čočkami a optickou stabilizací obrazu. Nokia Lumia 1020 má 4,5“ AMOLED WXGA (1 280×768) displej, 2 MB RAM, 32 GB flash paměti a přináší bezplatnou službu pro streamování hudby bez reklam Nokia Hudba. K dispozici bude i Nokia Camera Grip s nabídkou dalších funkcí (vestavěný xenonový blesk, závěr na stativ či mechanická závěrka) i delší výdrže baterií.
Uchovávejte, streamujte a sdílejte multimediální obsah
Nový produkt firmy Verbatim nazvaný MediaShare Wireless může být bezdrátově připojený současně až k pěti zařízením a nabízí úložiště dat například pro iPad, iPhone, tablety s Androidem nebo chytré telefony. Má USB port a slot pro SD karty, kam můžete připojit a vložit paměťová média a jejich obsah sdílet. Bezpečnost dat zajišťuje heslem chráněný přístup k souborům. Aplikace MediaShare Wireless pro iOS a Android jsou dostupné zdarma na AppStore nebo Google Play a umožňují uživatelům spravovat obsah. MediaShare Wireless váží 127 gramů a má rozměry jako běžné chytré telefony. Využívá dobíjecí Li-Ion baterii s kapacitou 3 000 mAh, která poskytuje až 9 hodin streamování filmů. Přiložený microUSB kabel umožňuje napájení a přenos dat
Hardware pro Windows 8.1
Společnost Microsoft zveřejnila, jaké hardwarové požadavky bude muset splňovat počítač, aby získal certifikaci pro novou verzi systému Windows 8.1. Kromě dalších požadavků bude muset mít počítač snímač otisků prstů, grafický adaptér s ovladačem WDDM 1.3 s vylepšeným výkonem a úsporou energie, bezdrátovou kartu Wi-Fi 802.11ac a zároveň Bluetooth a bude také muset podporovat hybridní SATA disky a technologii NFC. Z dalších požadavků je možné zmínit reproduktory, které budou muset podporovat technologii inAir, a přední webová kamerka bude muset mít rozlišení alespoň 720p.
Další nejtenčí smartphone
Telefon Huawei Ascend P6 je momentálně nejtenčí smartphone na světě. Je totiž pouhých 6,18 mm tenký a váží jen 120 g. Smartphone má čtyřjádrový procesor taktovaný na 1,5 GHz a kovové tělo. Dále nabízí 4,7palcový displeji s vysokým rozlišením a přední fotoaparát s rozlišením 5 Mpx. Technologie MagicTouch zaručuje vyšší citlivost displeje i při ovládání v rukavicích. Jako vlajková loď řady Huawei Ascend P se HUAWEI Ascend P6 vyznačuje zajímavým designem. Dodává se v barevných kombinacích bílá, černá a růžová s pouzdrem v příslušné barvě.
Apple překvapuje designem
Na nově představeném výkonném počítači Mac Pro Apple dokázal, že se nebojí odvážného designu. Opustil zcela klasický tvar „krabice“: Mac Pro bude válcovitý a bude mít na výšku jen 25 cm. Prodávat se začne do konce tohoto roku – přesnější datum není známo, stejně jako cena.
Uvnitř počítače bude procesor Intel Xeon E5 (architektura Haswell a až 12 jader) a dvojice grafických karet AMD FirePro s až 6 GB grafické paměti a podporou 4K. Nebude chybět ani dostatek operační paměti DDR3. Klasický pevný disk se do tohoto počítače nevejde, a proto bude v počítači jen blíže nespecifikovaná flash paměť (Apple ji označuje ultraflash) a externí pevný disk. Válcovitý tvar umožní nový způsob chlazení. Apple vsadil na moderní sběrnice a rozhraní: třetí generaci PCI Expresss s přenosovou rychlostí 40 GB/s, Thunderbolt 2, USB 3.0, HDMI 1.4 a Bluetooth 4.0. Na PCIe má být připojena i flash paměť s přenosovou rychlostí až 1 250 MB/s.
Výkonná univerzální zrcadlovka
Přístroj EOS 70D je novým přírůstkem do řady EOS firmy Canon. Tato zrcadlovka je určena pro začínající nadšené fotografy a má nový 20,2Mpx APS-C snímací čip, obsahuje Wi-Fi modul a dokáže nahrávat Full HD video. Jedná se o první digitální zrcadlovku, která nabízí technologii Dual Pixel CMOS AF (v každém pixelu jsou umístěny dvě fotodiody) – ta podle Canonu zajišťuje plynulé a přesné automatické zaostřování (AF) při natáčení ve Full HD kvalitě i při fotografování v režimu Live View.
Díky procesoru DIGIC 5+ zachycuje EOS 70D snímky v plném rozlišení rychlostí až 7 snímků za sekundu. Rozsah citlivosti ISO 100–12 800 umožňuje snímání při slabém osvětlení a používání kratších časů závěrky. Šikovně umístěné ovládací prvky nabízí přístup k nejčastěji používaným nastavením, jako je ISO, AF režim výběru a měření. Třípalcový LCD panel s variabilním úhlem natočení a rozlišením 1 040 000 bodů se hodí pro natáčení videa nebo kompozici snímků z neobvyklých úhlů. Displej podporuje řadu dotykových gest. EOS 70D je vybavený integrovanou Wi-Fi, kterou lze využít pro dálkové ovládání fotoaparátu a sdílení snímků. Uživatelé mohou na dálku používat také režim Live View. Full HD videa (1 920×1 080p) lze pořizovat s volitelnou snímkovou frekvencí, včetně 30, 25 nebo 24 snímků za vteřinu nebo 60 a 50 fps při rozlišení 720p. Filmaře také potěší záznam stereozvuku. Fotoaparát bude v prodeji od konce srpna za 27 490 Kč.
Nový Haswell v lehkém notebooku
Lenovo začne během léta prodávat nový notebook IdeaPad U430p, který bude mít 14“ displej, procesor Core i5 generace Haswell, hybridní SSHD disk (s 16GB SSD akcelerátorem) a v nejvýkonnější verzi i grafiku GeForce GT 730M. Má mít tloušťku 19,8 mm a hmotnost 1,7 kg. Cena začíná na 17 999 Kč.
Notebook bude osazen matným 14palcovým displejem s Full HD rozlišením. Na jedno nabití vydrží až 10 hodin provozu. Práci v noci usnadní volitelně dostupná podsvícená klávesnice, zajímavé bude též volitelně dokoupitelné hlasové ovládání nebo funkce Motion Control, která umožňuje rychlé procházení fotografiemi či prezentacemi nebo přepínání písniček pomocí gest vedených před obrazovkou.
Nejnovější Windows na zkoušku
Už dlouhou dobu prosakovaly na internetu informace o novinkách v chystané aktualizaci operačního systému Windows 8.1. Nyní je k dispozici Preview verze, kterou si můžete sami důkladně vyzkoušet. Hned první pohled na nabídku Start odhalí jednu ze zásadních inovací – dlaždice programů mohou mít nyní více různých velikostí. Přibyl také nový ovládací prvek – šipka v levém dolním rohu otevírá přehledný seznam všech aplikací s možností vyhledávání. Dlaždice aplikací v nabídce Start je stále možné třídit do skupin, ty si však můžete nově pojmenovávat. Nově lze také upravovat pozadí nabídky Start, které může korespondovat s pozadím pracovní plochy. Další změny najdete po přepnutí na klasickou pracovní plochu. Aktualizace Windows 8.1 vylepšuje mnoho vlastností nového operačního systému Microsoftu a ubírá argumenty uživatelům předchozích verzí. Na rozdíl od modelu aktualizací operačního systému OS X od Applu bude aktualizace na Windows 8.1 z předchozí verze k dispozici zdarma.
Tablet, nebo notebook?
Společnost Samsung uvedla na velkolepém představení v Londýně nový konvertibilní notebook ATIV Q.
Ten umožňuje využívat v rámci jednoho zařízení jak systém Windows 8, tak i Android (Jelly Bean 4.1). Uživatelé PC tak používají aplikace určené pro systém Android a zároveň mohou mezi systémy Windows 8 a Android přenášet a sdílet složky a soubory.
Konstrukce umožňuje tablet používat ve čtyřech různých režimech. V režimu tablet je displej sklopen na klávesnici. Pokud displej odklopíte do svislé polohy, můžete přístroj používat jako běžný notebook. Displej lze nadzdvihnout a otočit, pokud si přejete sledovat obrazovku společně s osobou sedící naproti vám, nebo ho můžete otočit o 180 stupňů, abyste mohli přístroj použít v poloze stojánku pro sledování filmů. ATIV Q je poměrně tenký (13,9 mm) a má hmotnost 1,29 kg. Konvertibilní notebook má ve výbavě skutečně nevšední 13,3“ displej QHD+ (3 200×1 800) s nejvyšším rozlišením na světě.
Další novinkou v oblasti tabletů od Samsungu je ATIV Tab 3: nejtenčí tablet s plnohodnotnými Windows 8. Designem trochu připomíná řadu smartphone Galaxy S4. Tloušťka tabletu je pouze 8,2 mm, hmotnost 550 g a výdrž baterie až 10 hodin. Jak ATIV Q, tak Tab 3 umožňují díky funkci S Pen snadno psát poznámky nebo je upravovat.
Herní konzole PS ve verzi 4
Po Microsoftu ohlásila svou novou herní konzoli i firma Sony. Její PlayStation 4 bude stát kolem 11 000 Kč. V balení bude kromě konzole i herní ovladač Dualshock 4 s touchpadem, HDMI kabel, headset a napájecí kabel. Změnilo se toho hodně, včetně uživatelského rozhraní, které se nově jmenuje Dynamic Menu. Konzoli pohání osmijádrový procesor AMD Jaguar, který má k dispozici 8 GB paměti RAM DDR5, a grafika s výkonem 1,84 TFLOPS, která bude podporovat až rozlišení 4K pro filmy. Kromě optické mechaniky Blu-ray bude součástí PlayStation 4 500GB pevný disk, který bude možné vyjmout a vyměnit. USB bude samozřejmě ve verzi 3.0. Nová služba Video Unlimited umožní sledovat stremované filmy. Aktuálně je pro PlayStation 4 ve vývoji přes 140 her (konzole není zpětně kompatibilní). Oproti původnímu očekávání bude možné hrát i bez připojení k internetu a Sony nebude žádným způsobem blokovat prodej bazarových her.
Miniaturní flash disk
Flash disk s označením AH111 firmy Apacer klade důraz na miniaturní rozměry a neotřelý design. Disk má celokovové tělo a dosahuje délky necelých 25 mm, tloušťky 4,6 mm a hmotnosti 2,5 g. Bude nabízen ve variantách s kapacitou od 4 do 32 GB. Doporučená maloobchodní cena modelu s kapacitou 32 GB je 530 Kč včetně DPH. Navíc uživatelé získají kompresní software ACE, díky němuž lze kapacitu disku zvýšit.
Bezzrcadlovka s OS Android
Kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy Samsung Galaxy NX umožňuje snímat obrázky v profesionální kvalitě a současně je ihned upravovat a sdílet. Jde totiž o první „bezzrcadlovku“ s operačním systémem Android, která nabízí konektivitu nejen pomocí Wi-Fi, ale i prostřednictvím sítí 3G/4G a LTE.
Kromě sdílení je možné díky instalovaným aplikacím fotografie také zvětšovat, zmenšovat či vkládat do rámečků a vytvářet z nich fotoknihy. Velký snímač APS-C s rozlišením 20,3 Mpx pořizuje podle výrobce jasné a do detailu prokreslené fotografie i za nepříznivých světelných podmínek. Závěrka pracuje rychlostí až 1/6 000 s a fotoaparát zvládne až 8,6 snímku za sekundu. Uživatelé si mohou vybírat z kompaktních plochých objektivů, ultraširokoúhlých objektivů typu rybí oko nebo z delších objektivů s pevnou a proměnlivou ohniskovou vzdáleností. Na výběr je přes 30 chytrých režimů, kterými si fotografové zvolí optimální nastavení pro konkrétní snímané prostředí a své umělecké požadavky. Uživatel může samozřejmě pořizovat i videozáznamy.
Archiv ČT
Česká televize učinila další krok na poli pilotního projektu HbbTV. Nabídku hybridní televize totiž rozšiřuje ve zkušebním provozu o aplikaci iVysílání, kde si diváci mohou přehrávat pořady z internetového archivu televizního vysílání ČT přímo v chytrých televizích (nebo set-top boxech), které HbbTV podporují. V iVysílání České televize jsou ke zhlédnutí připraveny tisíce snímků včetně řady úspěšných seriálů a další dramatické tvorby, dokumentů, zábavných pořadů, magazínů, zpravodajství atd.
5“ smartphony se stylusem
Na trh přichází dva pětipalcové smartphony Alcatel One Touch Scribe HD a Scribe Easy. První z nich spadá do vyšší cenové kategorie (9 990 Kč), druhý je určen hlavně pro mládež (6 990 Kč). Oba mají možnost vložení dvou SIM karet, dotykové pero a magnetický kryt displeje.
Hlavním lákadlem modelu Scribe HD je IPS displej s HD rozlišením 720×1 280 bodů. Přístroj s operačním systémem Android 4.2 Jelly Bean pohání čtyřjádrový procesor taktovaný na 1,2 GHz, kterému dále sekunduje 1 GB operační paměti. Pro uživatelská data a aplikace poslouží interní úložiště s kapacitou 4 GB, které lze rozšířit za pomoci slotu pro paměťové microSD karty (až 32 GB). Pomocí funkce Wi-Fi Display můžete sdílet obsah svého telefonu na své televizi pomocí bezdrátového spojení. Na zadní straně smartphonu se nachází 8Mpx fotoaparát. Telefon se standardně dodává s kapacitním stylusem a výklopným krytem na displej, který využívá ke svému uchycení magnet. Text nemusíte zadávat prostřednictvím klávesnice. Zprávy, e-maily a poznámky můžete psát vlastním rukopisem, který předinstalovaný software rozpozná a přepíše do elektronické formy.
Stříbrná rychlá fleška
USB flash disk Apacer s označením AH450 nabízí podporu standardu USB 3.0 a rychlost přenosu dat až 140 MB/s. Apacer klade důraz i na design: flash disk AH450 má tedy celokovové tělo se stříbrným povrchem a tenkým konstrukčním zpracováním. Výrobce vsadil na mechanismus výsuvného konektoru, díky němuž není k zapojení zařízení potřeba druhé ruky a současně nehrozí ztráta krycí čepičky. Disk má zapuštěný otvor pro řemínek. Novinka AH450 bude dostupná v kapacitách od 16 GB do 128 GB. Doporučená maloobchodní cena modelu s kapacitou 16 GB je 390 Kč a 680 Kč pro model s kapacitou 32 GB. Uživatelé zároveň získají komprimační softwarový nástroj ACE.
Rychlejší a stabilnější síť
Větší množství inteligentních zařízení vytvořilo silnou poptávku po chytřejších Wi-Fi řešeních, která dokážou držet krok se všemi dnešními technologickými potřebami v domácnostech. Linksys nabízí řadu Smart Wi-Fi se třemi modely s technologií 802.11ac. Lze je nainstalovat přes prohlížeč a díky technologii Linksys SimpleTap můžete připojit nové zařízení k domácí síti inovativními způsoby, jako je skenování QR kódu, nebo prostřednictvím NFC tagu. Všechny nové modely jsou vybaveny standardní technologií beamforming – tvarování paprsku, která pomáhá zlepšit rychlost routeru, celkový výkon a dosah bezdrátové sítě. Routery nabízí celou řadu inovativních nástrojů pro sledování domácí sítě a její kontrolu, když jste na cestách. Tyto nové routery jsou také kompatibilní s mobilními aplikacemi Linksys Smart Wi-Fi, jež usnadňují přístup do vaší domácí sítě. Ceny routerů Linksys Smart Wi-Fi AC1200, AC1600, AC1750 se pohybují mezi 3 299 a 4 999 Kč.
Tenký odolný smartphone s 6,4“ Full HD displejem
Po Xperii Z představuje společnost Sony Mobile model Xperia Z Ultra, který má větší, 6,4“ Full HD displej a šířku pouze 6,5 mm. Jeho hmotnost je 212 g a stejně jako starší model je odolný, takže mu nevadí prach a voda (za předpokladu, že jsou porty pevně uzavřené kryty).
Jedná se o první chytrý telefon, který do mobilních zařízení přináší displej Triluminos Display for mobile, jenž nabízí širší barevnou paletu přirozených barev. Použitý procesor Qualcomm Snapdragon 800 patří s frekvencí 2,2 GHz k nejvýkonnějším CPU pro mobilní zařízení s Androidem. S ohledem na velikost displeje a výkon CPU věnoval výrobce pozornost úspoře energie. Režim Battery STAMINA Mode dokáže podle Sony značně prodloužit délku pohotovostního režimu telefonu. Velký displej je vybaven funkcí rozeznávání písma a lze na něj kreslit jakoukoliv tužkou i kapacitním stylusem nebo perem s průměrem hrotu větším než 1 mm. Telefon umožňuje pořizovat poznámky nebo vytvářet nákresy i během telefonování. Je dále vybaven 8Mpx fotoaparátem, 16GB interní pamětí (11 GB dostupných pro uživatele) a slotem pro microSD karty.
Lenovo je jedničkou na trhu s počítači
Celosvětové prodeje PC oproti loňskému roky klesly, o něco lépe se však dařilo společnosti Lenovo. Předstihla v prodeji firmu HP a stala se světovou jedničkou. Že se Lenovo stalo největším světovým dodavatelem počítačů, to potvrdily analytické společnosti IDC i Gartner. Podle IDC byl tržní podíl Lenova ve 2. čtvrtletí letošního roku 16,7 %, což je oproti 15 % ve stejném čtvrtletí loňského roku nárůst. Podle Gartneru byl tržní podíl společnosti Lenovo také 16,7 % a rostla z 14,9 %. Firma HP zůstala s podílem 16,4 % na druhém místě, na třetím místě je Dell. Celosvětový prodej klesl proti loňskému roku z 85,374 milionu kusů na 75,632 milionu kusů.
Multifunkční tiskárny s podporou NFC
Samsung představil barevnou laserovku a multifunkční tiskárny série Xpress C410W, které podporují NFC technologii. Uživatelé, kteří nemají smartphone podporující NFC, mohou nainstalovat aplikaci Samsung Mobile Print nebo mohou tisknout přes Google Cloud Print. Multifunkční verze umí kromě tisku také kopírovat a skenovat, model C460FW pak navíc faxovat. Všechny tři nové modely vytisknou až 18 stránek za minutu černobíle a 4 stránky za minutu barevně. Skenování a faxování dokumentů je také snadnější, protože uživatelé mohou synchronizovat kontakty ze smartphonu s tiskárnou.
Z INTERNETU
ANKETA TWEET ROKU
Počátkem června byly vyhlášeny výsledky ankety Tweet roku (http://www.tweetroku.cz). Cílem ankety je upozornit na Twitter – sociální síť, která svým uživatelům slouží jako zdroj zábavy, inspirace, ale také rychlých informací o událostech a začíná tak zčásti nahrazovat tradiční média. „S tureckou delegací jsem dnes musel jednat na chodbě. Slavnostní sál mi zabrala slečna Zemanová se spolužáky.“ Tak zní podle české internetové veřejnosti nejlepší Tweet roku. Vytvořil jej tajemný autor stojící za parodickým účtem @schwarzenbergk, který sleduje více než dvacet tisíc příznivců. A že takzvaný „falešný kníže“ je na českém Twitteru skutečně populární, dokazuje i to, že jej veřejnost zároveň zvolila Účtem roku. V ostatních kategoriích rozhodovala odborná porota. O vyrovnanosti svědčí více prvních míst ve dvou kategoriích. O titul Objev roku se podělili tři nováčci českého Twitteru – podnikatel Andrej Babiš, moderátor Českého rozhlasu Martin Veselovský a sportovní komentátor České televize Robert Záruba.
KOMUNITNÍ MEGAPIXEL. CZ
Po roční práci studia Pecka Design byl v nové verzi představen e-shop s fototechnikou Megapixel.cz. Hlavním cílem bylo vytvoření přehledné nabídky, která poskytuje informace a příjemné uživatelské rozhraní nejen pokročilým fotografům, ale i lidem, kteří s focením teprve začínají. Jádro webu stále tvoří obrázkový katalog výrobků, novinkou je pak sekce Magazín, která má charakter lifestylového časopisu. Pro internetový obchod byla implementována řada nových funkcí. Klasické tabulkové srovnání je zde nahrazeno interaktivním vizuálním provedením. Zákazník tak snáze pochopí například princip přepočtu ohniskové vzdálenosti a v praxi se seznámí s účinkem jednotlivých filtrů či obrazové kvality fotoaparátů.
Komentář redakce: Dnes už opravdu uživatele těžko uchvátíte tím, že v rámci inovací jen přetřete e-shop jinou barvou. Přesto se ale málokdy vidí, aby e-shop dokázal tak zdařile propojit prodej zboží s osvětou. Při procházení stránek nového obchodu jsme v redakci téměř až zapomněli, že hlavním smyslem zkoumaného webu je prodej zboží. Zdařilým nápadem je podle našeho názoru také snaha o vytvoření komunity fotografů, kteří si na stránkách e-shopu vzájemně hodnotí svá fotografická dílka.
SPUŠTĚNÍ YELPU V ČR
Společnost Yelp oznámila dostupnost svých služeb v České republice (yelp. cz). Uživatelé si mohou vytvářet účty a sdílet své názory o místních podnicích – od obchodů s módou a autoopraven po restaurace a zubaře. Bezplatné aplikace pro iPhone a Android budou k dispozici společně s řadou bezplatných nástrojů pro majitele podniků. Yelp byl založen v San Franciscu v červenci roku 2004. Od té doby se Yelp komunity rozšířily po městech ve Spojených státech, Kanadě, Velké Británii a mnoha dalších zemí. V prvním čtvrtletí roku 2013 měl Yelp v průměru 102 milionů unikátních návštěvníků měsíčně. Do konce prvního čtvrtletí roku 2013 uživatelé Yelpu napsali více než 39 milionů recenzí. V prvním čtvrtletí roku 2013 byla mobilní aplikace Yelpu použita přibližně na 10 milionech mobilních přístrojů měsíčně.
ZAJÍMAVOSTI O SERVERU MAPY. CZ
V jednom z minulých čísel časopisu jsme se zmínili o novinkách mapového serveru Mapy.cz. Jeho provozovatel, portál Seznam.cz, se rozhodl prezentovat službu zajímavou formou – infografikou o velikosti 6 m2, která je k vidění na výstavě Klubu českých turistů, probíhající od 14. 6. do 17. 11. v Národním zemědělském muzeu pod názvem Turistické trasy třemi stoletími. Z infografiky vyplývá řada zajímavých informací: během sběru dat pro projekt Seznam. cz Panorama se fotí rychlostí 1 800 snímků za minutu, na turistických mapách se naplánuje průměrně 40 000 tras denně, focení celé České republiky pro leteckou mapu trvá tři roky a používá se k němu 195,7megapixelový fotoaparát, šikmé snímky, tzv. ptačí pohled, je vytvořen z 281 687 snímků a základní mapa zaznamená denně 500 000 návštěv. Infografika navíc prozrazuje i obecná čísla o provozu serveru Mapy. cz, a to že běží na 20 serverech a vyvíjí ho 40 vývojářů a 15 kartografů.
- NSA sleduje celý svět (894.04 kB) - Staženo 1522x