Zájezd je zarezervovaný, teď už jenom zabalit… Pokud se nechcete tahat s těžkou zrcadlovkou, máme pro vás řešení.
MICHAEL ECKSTEIN, PAVEL TROUSIL
PAVEL TROUSIL
Autor článku sice rád používá zrcadlovku, kvůli jejím rozměrům ji ale často nechá ležet doma. I kompaktní fotoaparát totiž dokáže vytvořit špičkové fotografie.
Patrně i vy se před každou cestou potýkáte se stejnou otázkou: Stojí za to zabalit na chystanou dovolenou těžkou a objemnou zrcadlovku spolu s výměnnými objektivy, nebo bude na těch pár příležitostí, které se určitě objeví, stačit smartphone (který si stejně berete). Pak se ale může stát, že příležitostí pro focení bude víc a vy budete frustrovaní z nudných a rozmazaných snímků. Naštěstí existují i jiné alternativy: prvotřídní kompaktní fotoaparáty nebo megazoomy (optický zoom alespoň 10×). Jednotlivé modely jsou ve většině případů dostatečně malé a lehké, aby se vešly do kapsy u košile či kalhot nebo do kabelky, a hlavně s nimi vyfotografujete velmi pěkné snímky i bez zrcadlovky.
Nejnovější modely špičkových kompaktních fotoaparátů nemají se staršími plastovými kompakty mnoho společného. Jsou vyrobeny z prvotřídních materiálů a stále více výrobců do nich také integruje velké optické senzory, drahé objektivy s odpovídajícím rozsahem ohniskové vzdálenosti a výkonné procesory – to vše v elegantním a tenkém obalu. A vyplatí se to: pomocí takovýchto aparátů totiž získáte snímky, které jsou kvalitou srovnatelné s výsledky amatérských zrcadlovek mnohem větších rozměrů. Ukázkovým příkladem je kompaktní fotoaparát Canon PowerShot G1 X a jeho vyzývatel, model Sony Cyber-shot DSC-RX100.
Magazoom jako druhý fotoaparát
Hi-endová fotografie má svoji cenu. Kompaktní megazoomy jsou cenově dostupnější a hodí se jako druhý fotoaparát. Jejich trumfem jsou objektivy s velkou ohniskovou vzdáleností – až třeba s gigantickým, 20násobným zoomem. Jde už o řadu let zavedenou technologii, takže s některými modely dosáhnete uspokojivé kvality obrazu. My jsme jak megazoomy, tak špičkové kompaktní fotoaparáty podrobili důkladnému testování, takže vás můžeme seznámit s výsledky srovnání a se slabými i silnými stránkami jednotlivých produktů.
Kompakty: Obrazová kvalita
Díky hi-endovým kompaktním fotoaparátům pořídíte perfektní fotografie, i když světlené podmínky nejsou úplně ideální.
Špičkové kompaktní fotoaparáty jsou na vzestupu: stále více výrobců kombinuje malé tělo s velkým obrazovým snímačem. Ten má na kvalitu snímků velký vliv- každá individuální fotodioda má více místa. Podstatně se tak snižují poruchy, které vznikají přetékáním elektrického náboje sousedních diod. Software fotoaparátu pak dokáže chyby eliminovat a vznikají fotografie, které jsou mnohem ostřejší, mají lepší detaily a barvy.
Největší optický senzor má fotoaparát Canon PowerShot G1 X: jeho plocha 18,7×14,0 mm je dokonce větší, než jakou mají senzory systémů Mikro 4/3, které používají ve svých digitálních „bezzrcadlovkách“ firmy Olympus a Panasonic. To bylo jedním z důvodů, proč se tomuto 14megapixelovému fotoaparátu podařilo při našich testech dosáhnout nejlepších výsledků.
Firmě Sony se zase podařilo integrovat jednopalcový senzor do fotoaparátu s velmi kompaktním a elegantním kovovým tělem. Senzor zkombinovala s vysoce světelným objektivem Zeiss a tento velmi lesklý kousek snadno padne do ruky a pořídíte s ním velmi pěkné fotografie. Pak může DSLR snadno zůstat doma.
Další výhodou velkých snímačů je to, že můžete použít vysokou hodnotu ISO, aniž by byla fotografie příliš zašuměná. Například u modelu G1 X jsme i při ISO 1 600 na testovacím snímku ještě rozlišili více než 1 350 párů linií, Sony jich zvládne 1 400. Fotoaparáty jsou tak použitelné i za horších světelných podmínek. G1 X je na špici i v případě dynamického rozsahu (podíl jasu nejsvětlejšího a nejtmavšího bodu). Dobře prokresleny jsou tedy hodně tmavé i hodně světlé části snímku.
Většina fotoaparátů je rychlá
Bohužel zrovna u fotoaparátu Canon je zpoždění spouště poměrně velké: mezi stiskem spouště, zaostřením a skutečným pořízením fotografie uběhne totiž 0,54 sekundy. To může být pro fotografování momentek příliš dlouhý čas. Přitom většina přístrojů v této kategorii to zvládne za mnohem kratší dobu. Pouze Pentax MX-1 je ještě o něco pomalejší: zpoždění spouště u něj totiž činí 0,57 sekundy. Na druhou stranu fotoaparáty Panasonic LX7, Sony RX100, Fujifilm X20 a Olympus XZ-2 zvládnou poslat fotografii na paměťovou kartu za méně než 0,3 sekundy od stisknutí spouště.
Nejvíce se nám líbil třípalcový displej fotoaparátu Sony. Má totiž vysoké rozlišení (1,23 megapixelu) a díky použití bílých sublixelů je velmi dobře viditelný i na přímém slunečním světle.
Vzdálený objekt si nejlépe přiblížíte pomocí objektivu Nikonu P7700. Jeho 7,1násobný zoom pokrývá rozsah od 28 do 200 mm. V této třídě je průměrem zoom o velikosti 4× s rozsahem 28–112 mm. Jen Canon S110 a Panasonic LX7 mají tu výhodu, že jejich rozsah začíná už na vzdálenosti 24 mm. To vám umožní pokrýt mnohem širší úhel pohledu, takže například snadněji zaberete stůl s přáteli z malé vzdálenosti.
Z TESTLABU
Alfou a omegou našich testů fotoaparátů jsou standardizované zkušební snímky s testovacími obrazci. To nám umožňuje přesně změřit maximální rozlišení snímků, jejich ostrost i barevnou věrnost.
KVALITA SNÍMKŮ PŘI ISO 1 600
Se zvýšenou citlivostí na světlo – tj. vyšší hodnotou ISO – se razantně projevují výhody optických senzorů větších rozměrů. Zatímco na zkušebním snímku z fotoaparátu Canon G1 X při ISO 1 600 je vidět množství detailů a jeho bohatost, fotografie z Olympusu XZ-2 vykazují šum, artefakty a matné barvy.
ROZLIŠENÍ
Díky velkému senzoru a optice Zeiss fotoaparátu Sony Cyber-shot DSC-RX100 dosahují snímky vynikajícího rozlišení (obrázek vlevo) – je to vidět například na Siemensově hvězdici. Jednotlivé čáry hvězdice jsou viditelné už zhruba od poloviny. Pro srovnání uvádíme snímek z aparátu DMC-LX7 (vpravo).
DOBA SPUŠTĚNÍ
Finepix X20 od Fujifilmu je opravdu rychlík. Žádný jiný kompaktní fotoaparát totiž není připraven k zachycení prvního snímku tak rychle. I řada dalších modelů z testu je však schopna nastartovat velmi svižně a také rychle reagují na spoušť.
ZPOŽDĚNÍ SPOUŠTĚ
Olympus XZ-2 zaostří a vyfotí nejrychleji. Trvá mu to jen 0,20 sekundy, což je hluboko pod limitem této třídy – průměr je asi 0,40 s. Vítěz testu v této oblasti zaostává.
OVLÁDÁNÍ
Možnost individuální konfigurace: Sony Cyber-shot DSC-RX100 získává body za inovativní způsob ovládání. Praktický kroužek u objektivu může zajistit mnoho různých funkcí. Ty pak snadno a rychle vyvoláte. Zde například digitální zoom.
Megazoomy: Přibližte se
Tzv. megazoomy nabízí široký rozsah ohnisek a jsou dobře vybavené pro většinu fotografických situací.
Kompaktní fotoaparáty s velkým rozsahem ohnisek, tedy megazoomy, jsou u cestovatelů velmi oblíbené. A není divu: můžete s nimi vyfotografovat partu lidí u stolu nebo si přiblížit věžičku hradu či divoké zvíře, a přitom se vejdou do malého pouzdra. Těžký fotoaparát s výměnnými objektivy se pak stane zbytečností. Megazoomy navíc nemusí být ani příliš drahé.
Jak je to možné? Důležitý rozdíl spočívá v tom, že megazoomy mají menší a levnější optické senzory velikosti 1/2,3 palce. Navzdory malé ploše mají ale snímače mnoho fotodiod, a mohou se tedy pochlubit vysokým rozlišením. Pět z deseti testovaných aparátů má dokonce 18 megapixelů. Důsledkem toho ale mají snímky zvýšenou hladinu šumu, nižší rozlišení a je na nich méně detailů i při jen mírném zvýšení hodnoty ISO. Software musí odstraňovat mnoho vad. To se zvláště projeví v přímém srovnání s Canonem PowerShot G1 X (viz nahoře vpravo). Není divu, že většina výrobců megazoomů omezuje jejich rozsah ISO na 3 200, případně jen na ISO 1 600. Přesto je kvalita fotografií za dobrých světelných podmínek skvělá. Nejlepší kompakt z kategorie megazoomů, tedy Sony WX200, tak za obrazovou kvalitu získal 78 bodů, takže ji lze označit za „dobrou“.
Ohnisková vzdálenost až 500 mm
Megazoomy bodují především díky objektivům, které nabízejí velký rozsah. Pět z testovaných modelů má dokonce 20násobný zoom. Snadno si tedy s nimi přiblížíte i hodně vzdálené předměty a vyfotíte je v plném rozlišení. Vhledem k tomu, že optické stabilizátory dobře odvádí svou práci, můžete toto přiblížení použít, i když fotografujete z ruky bez stativu.
Megazoomy můžete úspěšně použít i pro záznam videosekvencí. Všechny testované modely zvládají video v rozlišení Full HD a se stereozvukem. Při nahrávání fotoaparát kontinuálně ostří a můžete při tom i zoomovat. Méně příjemné je ale to, že na zaznamenaném videu je více či méně slyšet hluk motoru objektivu.
U mnoha modelů je obdivuhodná i jejich rychlost – v režimu fotografování totiž zvládnou sérii deseti, někdy i dvanácti snímků za sekundu. Casio EX-ZR700 dokonce zvládá 30 snímků. To je praktické, chcete-li například zachytit na fotografii skupinku rozjařených dětí. Užitečné je i krátké časové zpoždění spouště. Žádný z testovaných kompaktů z velkým zoomem nás v tomto testu nezklamal – všechny spustíte za méně než 2,5 sekundy a jsou schopny zaostřit za méně než 0,4 sekundy. Modely Sony WX100 a Fujifilm F900EXR jsou v tomto směru ještě úspěšnější než konkurenti z prémiové kompaktní třídy. WX100 a WX200 od Sony a stejně tak Canon Ixus 255 HS jsou téměř bezvadné automaty. Zapnout, zamířit a cvak – to je v podstatě vše, co musíte udělat. Ostatní modely nabízejí poloautomatické a někdy i manuální režimy.
Z TESTLABU
Rychlost je důležitým kritériem při hodnocení: Jak dlouho trvá fotoaparátu, než se zapne, a za jak dlouho je schopen zaostřit a nastavit parametry? Málokterý model nás v tomto testu zklamal.
KVALITA OBRAZU PŘI ISO 1 600
Kvalita snímků je sice dobrá, ale megazoomy v tomto směru nemohou držet krok s hi-endovými kompaktními fotoaparáty. Projeví se to především při vyšších úrovních ISO. Zatímco špičkový Canon G1 X při ISO 1 600 snímá bez větší námahy (vlevo), Panasonic TZ36 už bojuje se ztrátou textur (vpravo).
ROZLIŠENÍ
Při dobrém osvětlení dosahují kompaktní megazoomy skvělého rozlišení. Typickým příkladem jsou modely Cyber-shot WX200 od Sony (vlevo) a Fujifilm Finepix F900EXR (vpravo) s velmi dobrými detaily při ISO 100.
ČAS SPUŠTĚNÍ
Megazoomy nejsou v žádném případě pomalejší než jejich konkurenti z řad špičkových kompaktů, a to i přesto, že mají složitější optiku. Nejrychlejší je Canon Ixus 255 HS, který je „ready“ za 1,2 s.
ZPOŽDĚNÍ SPOUŠTĚ
Přeborníkem v rychlosti je v této kategorii Cyber-shot DSC-WX100 od Sony. Má z testovaných modelů (a to včetně špičkových kompaktů) nejkratší zpoždění spouště – na zaostření a vyfotografování v širokoúhlém režimu mu stačí pouze 0,15 sekundy.
VELIKOST SENZORU: SCHEMATICKÉ SROVNÁNÍ VELIKOSTÍ
Větší snímač nabízí milionům malých fotodiod výrazně více prostoru. Výhodou je, že ty pak leží ve větší vzdálenosti od sebe, takže se jen velmi málo vzájemně ovlivňují a jsou citlivější.
VÝSLEDKY TESTU
Rozdíly v celkovém hodnocení jednotlivých fotoaparátů nejsou velké – jen nějakých pět či šest bodů. Fotoaparátů jsme testovali mnohem víc, toto jsou tedy v podstatě ty nejlepší, na kterých je vidět, kam až se moderní kompakty dostaly. Jejich výsledky nebudete zklamáni. Teď už jen vybrat tu správnou kategorii.
Vítězové testu: Ve třídě špičkových kompaktních fotoaparátů získal nejlepší celkové hodnocení model Canon PowerShot G1 X. Především díky svému velkému obrazovému senzoru se může pochlubit snímky s vynikající kvalitou obrazu. Má také velkou citlivost na světlo. Je ale poměrně velký a hlavně těžký. V kategorii megazoomů jsme nejlépe ocenili aparát CyberShot DSC HX20V firmy Sony, který získal o něco více bodů než Panasonic Lumix DMC-TZ41. Má o trochu lepší kvalitu obrazu, ale i v této kategorii jsou výsledky těsné.
Vyzývatelé: Druhou nejlepší kvalitu obrazu v kategorii špičkových kompaktů má Sony Cyber-shot DSC-RX100, a to díky jednopalcovému senzoru a výborné optice Zeiss. Pokud jde o rozlišení (počet naměřených párů linií), je dokonce o něco lepší než PowerShot G1 X. Navíc má promyšlené ovládání a ovládací kroužek u objektivu je inovativní a praktický. Co se týká megazoomů, atraktivní Panasonic Lumix DMC-TZ41 umí téměř vše co Sony Cyber-shot DSC HX20V a je také mnohem rychlejší. Bohužel je ale podstatně dražší.
Cenové tipy: Nejlepší poměr mezi cenou a výkonem nabízí fotoaparát Canon PowerShot s110. Má objektiv s pětinásobným zoomem, jehož počáteční ohnisková vzdálenost je pěkných 24 mm. Velmi dobře zvládá záběry přírody a je malý a lehký. Z kategorie megazoomů nás svou cenou zaujal model Sony Cyber-shot DSC-HX10V (ani Sony Cyber-shot DSC-WX100 není špatný). Za cca 5 500 Kč dostanete aparát, který poskytuje fotografie o stejné obrazové kvalitě, jakou má jeho vyspělejší bratr HX20V. Hlavní rozdíl mezi nimi je pouze v rozsahu zoomu (16× versus 20×). Jinak se příliš neliší a model HX10V je přitom levnější.
Dokumenty ke stažení
- Kompakt místo zrcadlovky (451.84 kB) - Staženo 1716x