Přejít k hlavnímu obsahu

HP: Velká data a cloud

Na tradiční konferenci pro zákazníky a partnery odhalila společnost HP svoje vize a plány, se kterými chce v následujících letech opanovat trh s počítačovými řešeními a službami.

RADEK KUBEŠ

 O patřičně dramatický úvod konference, které se v americkém Las Vegas zúčastnilo na deset tisíc návštěvníků, se postaral americký herec Kevin Bacon. Zmínil přitom hlavní příležitosti i problémy současných informačních technologií, mezi které patří především obrovský nárůst zpracovávaných dat a rostoucí míra propojení všech myslitelných počítačových technologií a systémů. Meg Whitmanová, nejvyšší šéfka počítačového gigantu, dala ve své dvouhodinové prezentaci velký prostor zákazníkům HP, kteří mluvili o tom, jak se oni sami potýkají s rostoucí potřebou rychlého zpracování obrovského množství dat a se zajištěním bezpečnosti i vysoké dostupnosti svých systémů, prostřednictvím kterých realizují své obchody a obsluhují své zákazníky. Na technologie HP přitom spoléhají například aerolinky United Airlines, provozovatel automobilových závodů Nascar, pojišťovna Nationwide nebo globální marketingová společnost Omnicom Group.

Nové produkty

Významná část prezentací konference HP Discover 2013 pochopitelně patřila představení nových hardwarových produktů. Mezi ně patří například nové úložiště HP 3PAR StoreServ 7450, které je celé složeno z rychlých disků s technologií SSD. Díky tomu zvládne více než 550 tisíc vstupně-výstupních operací za sekundu s odezvou kratší než 0,7 milisekundy. S hardwarovou kompresí dat se navíc podařilo snížit nároky na úložnou kapacitu až o 50 %, bez negativního vlivu na výkon celého systému.

Především pro menší a středně velké firmy je určen nový server ProLiant MicroServer Gen 8. Miniaturní server může být vybaven jedním dvoujádrovým procesorem Intel Pentium G2020T nebo Celeron G1610T, až 16 GB RAM a nejvýše čtyřmi SATA pevnými disky (celkem max. 12 TB). Ceny serverů ve formátu ultramicrotower začínají už na hranici 10 tisíc korun.

Poprvé jsme si mohli na živo osahat i platformu Moonshot, serverový systém, který může v jediném racku, umístěném v datovém centru, obsahovat až 1 800 samostatných fyzických serverů. Stejný počet klasických x86 serverů by přitom zabral osmkrát tolik místa a spotřeboval by desetinásobek elektrické energie. Jednotlivé mikroservery Moonshot jsou v současné době osazeny procesory Intel Atom, ještě do konce letošního roku však budou k dispozici i modely s procesory Intel Core a Intel Xeon. Efektivitu platformy Moonshot testuje HP samo na sobě. Web hp. com s průměrně třemi miliony návštěv denně pohánějí servery Moonshot s úhrnnou spotřebou odpovídající pouze dvanácti 60wattovým žárovkám.

Hardwarových novinek bylo na HP Discover 2013 k vidění ještě mnohem více, včetně speciálních pouzder na tablety používané v maloobchodním prodeji (se zvýšenou odolností a čtečkami čárových kódů i platebních karet), all-in-one pracovních stanic EliteOne s dotykovou obrazovkou a kompletní sady aktuálně nabízených přenosných počítačů a tabletů s logem HP.

Cloud a Big Data

Velká pozornost byla v rámci programu konference věnována i softwarovým technologiím, samozřejmě v čele s cloudem. HP vidí budoucnost firemních sítí ve využívání otevřených a hybridních cloudů. Za tímto účelem firma představila vlastní architekturu pro konvergovaný cloud, včetně technologické platformy HP Cloud OS pro poskytování a správu aplikací a služeb privátního cloudu HP CloudSystems.

Do boje s obrovským nárůstem objemu zpracovávaných dat vyráží HP s novým řešením HAVEn, zahrnujícím analytický software, výkonný hardware a související služby. Díky efektivní analýze obrovských objemů dat budou moci firmy provádět rychlá rozhodnutí a na jejich základě pak poskytovat lepší služby svým zákazníkům.

radek.kubes@chip.cz


Radiokomunikace otestují televizi ve 4K

České Radiokomunikace budou do ledna 2014 testovat možnosti placené digitální televize a vysílání ve vysokém rozlišení 4K. To je čtyřikrát kvalitnější než nynější standard HD. Komerční spuštění vysílání v DVB-T2 se očekává v letech 2015 nebo 2016. Záležet bude na telekomunikačním úřadu a evropské koordinaci rádiového spektra. Radiokomunikace DVB-T2 testují ve vybraných městech od loňského roku. Loni také ČTÚ vydal tzv. D-Book, který obsahuje specifikace pro výrobce set-top boxů nebo digitálních televizních přijímačů. Příjem DVB-T2 na nynějších zařízeních pro digitální televizi nefunguje, na trhu se ale již televize umožňující sledování 4K obrazu objevily. ČRa také plánují vybudovat letos nejméně tři nová datová centra v prostorách uvolněných po přechodu z analogového na digitální vysílání a nabízejí je poskytovatelům televizního obsahu a finančním institucím.


Tenký notebook za rozumnou cenu

15,6“ notebook Asus X502 z modelové řady X má tělo tenké 2,1 cm a hmotnost nepřesahující 1,9 kg. Umožňuje tedy celkem snadné přenášení na cestách, kde vydrží pracovat až pět hodin na jedno nabití. Doporučená cena notebooku, který se prodává v bílém a černém provedení, je 9 999 Kč s DPH.

Srdcem notebooku je procesor Intel Pentium 987 a dále v něm najdete 4 GB paměti, 500GB disk a typické porty. Sledování filmů a seriálů na displeji s rozlišením 1 366×768 či poslech hudby zpříjemní audiosystém s technologií SonicMaster. Notebook je podle výrobce po probuzení z režimu spánku připraven k práci za dvě sekundy. Velké touchpady na noteboocích řady X využívají technologii ASUS Smart Gesture, která slouží k rychlejšímu a přesnějšímu ovládání systému Windows 8.  

 

Barevná LED multifunkce

Nová barevná A4 multifunkční zařízení pro náročnější domácí provoz nebo malé kanceláře má v nabídce OKI. Modely řady OKI MC330 mají duplexní jednotku, ADF podavač a podavače papíru s dostatečnou kapacitou. Všechny tisknou rychlostí 22 str./min. černobíle a 20 str./min. barevně při rozlišení 1 200×600 dpi. První černobílá strana je vytištěna za 8,5 s, barevná za 9 s. Multifunkce jsou vybaveny plochým LED skenerem a díky kombinaci 3,5“ grafického displeje a funkčních tlačítek pro volbu jedním stisknutím jsou přístroje snadno ovladatelné. Standardně jsou vybaveny automatickým oboustranným tiskem a nechybí jim ani síťové rozhraní. Doporučené koncové ceny začínají na 7 290 Kč.

 

Více než ukazovátko

Polohovací zařízení Airmouse firmy Point Of View je určeno pro PC, tablety a SMART TV. Na první pohled připomíná obyčejný pointer (ukazovátko), ale funguje na stejném principu, jako jsou například bezdrátové ovladače herních konzolí. Podle výrobce stačí vzít Airmouse do ruky, namířit na obrazovku a ovládat tak kurzor myši. Kam uživatel ukáže, tam se kurzor posune. Podporován je také operační systém Android a jeho funkční tlačítka, díky čemuž můžete na dálku ovládat i svůj tablet. Zařízení lze využít i při prezentacích, kde uživatel neukazuje přímo na obrazovku notebooku, ale na plátno. Ve výbavě je i laserové ukazovátko.

 

Nejrychlejší superpočítač pohání Intel

Na prvním místě 41. vydání žebříčku 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě je nově uveden čínský systém označovaný jako „Milky Way 2“ (Tianhe-2), který obsahuje 48 000 koprocesorů Intel Xeon Phi a 32 000 procesorů Intel Xeon a dosahuje nejvyšší výkonnosti 54,9 petaflopu (54,9 kvadrilionu floating point operací s plovoucí desetinnou čárkou za sekundu). To je dvakrát více, než kolik měl nejvýše hodnocený systém v posledním vydání žebříčku z listopadu 2012. Koprocesory Xeon Phi bude Intel dále vylepšovat a jejich druhá generace s pracovním názvem „Knights Landing“ bude mít lepší energetickou efektivitu i výkon.

Superpočítače jsou v současné době používány k přesnějším předpovědím počasí, pomáhají s výzkumem efektivnějších zdrojů energie, podílejí se na vývoji léků, sekvencování lidského genomu a analýze takzvaných velkých dat. Žebříček superpočítačů vychází pololetně a je dílem Hanse Meuera z Mannheimské univerzity, Ericha Strohmaiera a Horsta Simona z výpočetního střediska amerického ministerstva energetiky a Jacka Dongarry z Univerzity Tennessee. Kompletní zpráva je k dispozici na adrese http://www.top500.org, kde najdete i výsledky dalších superpočítačů.

 

Bluetooth klávesnice pro tablety a smartphony

Genius představil dvě bezdrátové klávesnice pro tablety a smartphony. Klávesnice LuxePad 9100 usnadňuje psaní a ovládání tabletu nebo jiného zařízení s OS Windows, Android nebo iOS. Model LuxePad 9000 je určen majitelům tabletů od společnosti Apple, podporuje totiž pouze systém iOS.

Klávesnici využijete, pokud potřebujete pracovat nebo psát delší texty. Ultratenké provedení a dostatečně velké jednotlivé klávesy zajišťují podle výrobce pohodlné ovládání. K dispozici jsou klávesy pro ovládání multimédií. K dalším výhodám klávesnice patří nízká spotřeba energie. Společně s klávesnicí LuxePad 9100 získáte také kožené pouzdro. To lze využít jako stojánek pro tablet při práci nebo třeba sledování filmů, podobně jako u běžného notebooku. V balení nechybí ani dvě alkalické AAA baterie, které zajistí napájení periferie po dlouhou dobu. Klávesnice LuxePad 9000 se prodává za 729 Kč, univerzálnější model LuxePad 9100 potom za 839 Kč.

 

Pouzdro na cesty

Belkin uvedl celou řadu příslušenství k novému tabletu Samsung Galaxy Tab 3 10.1. jedním z nejzajímavějších produktů je pouzdro LapStand. Disponuje patentovaným provedením z materiálu ComfortForm, který se přizpůsobí vašemu tělu, když sedíte. Můžete tak pohodlně sledovat filmy, číst nebo nakupovat a tablet vám nesklouzne. Pouzdro váš přístroj také ochrání díky integrovanému rámu X-Frame, do jehož rohů z měkké gumy tablet pevně zacvaknete. Hebká vnitřní výstelka udržuje obrazovku tabletu v bezpečí před poškrábáním. Můžete také využít několik úhlů pro psaní nebo sledování videa. Pouzdro je dostupné v černé nebo šedé barvě za 1 279 Kč.

 

LED žárovky na hradě

Pražský hrad se dočkal unikátní renovace osvětlení. Společnost Panasonic darovala správě Pražského hradu 10 000 LED žárovek, jejichž instalace přinesla v porovnání s předchozími svítidly 77% úsporu elektrické energie. Použito bylo pět typů LED žárovek včetně čirých 40W modelů „Nostalgic Clear“ a 15W žárovek typu „svíčka“. Nové žárovky vydrží 40 000 hodin, takže je nebude nutné tak často měnit a navíc při provozu neprodukují teplo, které má špatný vliv na výzdobu zdí.

 

5“ čtečka do kapsy

Pro ty, kteří chtějí mít svoji oblíbenou četbu vždy po ruce, je určena nová miniaturní čtečka e-knih PocketBook Mini. Při celkových rozměrech přibližně 14,2×10×0,7 cm nabízí pro čtení pětipalcový displej s rozlišením 800×600 bodů, který využívá technologii elektronického papíru. Tato technologie odebírá z vestavěné baterie energii pouze ve chvíli, kdy uživatel otáčí (překresluje stránku) a díky tomu poskytuje na jedno nabití až měsíc čtení. Čtečka má hmotnost jen 130 gramů.

Bez nutnosti úpravy elektronické knihy nebo jiného zdroje dokáže zobrazit 19 textových formátů a čtyři grafické. V 4GB paměti najde uživatel 500 předinstalovaných knih a slovníky, které mu pomohou při čtení literatury v cizích jazycích. Čtečka má vestavěn také Wi-Fi modul, takže uživatelé mohou přímo ze čtečky nakupovat knihy, prohlížet internetové stránky nebo aktualizovat software. Procesor s frekvencí 1 GHz zajišťuje podle výrobce plynulou práci i rychlé otáčení stránek.

 

Mironet pomohl

Mironet nabídl pomoc osobám, kterým se při povodních v červnu 2013 zatopila výpočetní technika a elektronika. Ve své pražské centrále zajistil zdarma vyčištění a znovuzprovoznění techniky, do které se dostala voda. Odborníci v Mironetu zachraňovali vyplavené počítače, mobilní telefony, měřicí techniku a další elektroniku. Vyplavenou techniku lze při dodržení určitého postupu ve většině případů zachránit. Poničení totiž obvykle nezpůsobuje voda, ale zkrat při následném zapnutí. Zkrat obvodů způsobí buď zbytková vlhkost, nebo nečistoty, které naplavila voda mezi kontakty a spoje. Potíže při správném chodu přístroje způsobí i oxidace na plošných spojích. Mironet nabídl osobám, které zasáhla povodeň, že jim zdarma vyčistí a vysuší přístroj a otestuje, zda je po vyčištění funkční. Běžně byl zásah proveden do týdne a byl poskytován zdarma. Zákazník si pouze zajistil dopravu. Zákazníkům byla též Mironetem prováděna záchrana dat zdarma. Celkem bylo zachráněno 87 kusů techniky v celkové hodnotě 479 000 Kč.

 

Usnadněná práce s NAS

Společnost QNAP zpřístupňuje nový operační systém QTS 4.0 na stále více zařízeních. Hlavní novinkou tohoto nového systému je integrace okenního správce do uživatelského prostředí webového prohlížeče včetně podpory funkce „táhni a pusť“. Oken může být otevřeno více.

Vylepšení se týkají i synchronizace napříč platformami včetně chytrých telefonů, pro které připravil QNAP hned několik aplikací. NAS server už není jen místem k ukládání dat na místní síti a zálohování, ale vlastním cloudem a úložištěm s podporou řady funkcí. Dostanete se na něj i z mobilního telefonu.

Domácí uživatelé mohou využívat NAS server nejen k zálohování, ale také jako multimediální centrum. Server tedy funguje i jako Photo Station (takže umožňuje slideshow s možností přetažení fotografií, automatické třídění snímků v čase, tagování, zálohování fotek a videí přes Smart Import) a také Music Station (má nové uživatelské prostředí a dovoluje editování textů skladeb a poslech internetových rádií). Funkce HyppyGet zajistí stahování videí z YouTube a Vimeo a fotek z Facebooku. Program QAirplay zase umožňuje prohlížení fotografií a přehrávání videí umístěných na QNAP NAS přes AirPlay. Další aplikace můžete získat pomocí App Center, kde je více než 80 programů od QNAPu i třetích stran.

 

Z INTERNETU

KDE SI HRAJÍ DĚTI NA INTERNETU?

V květnu se děti pokusily bez povolení rodičů dostat na sociální sítě v 52 milionech případů. Rodičovská kontrola softwaru společnosti Kaspersky Lab zachytila v květnu také 25 milionů pokusů o návštěvu pornografických stránek. Zmíněná firma zveřejnila začátkem prázdnin analýzu dat z modulu rodičovské kontroly zabudované ve svých antivirových řešeních, a to za prvních pět měsíců letošního roku. Z analýzy vyplývá, že z potenciálně nebezpečných stránek jsou pro děti nejatraktivnější sociální sítě (31,26 %), pornografie a erotické stránky (16,83 %), on-line obchody (16,65 %), nebo chaty a fóra (8,09 %).

Komentář redakce: Ve stejnou dobu jako výše uvedený průzkum byly zveřejněný výsledky výzkumu společnosti Seznam, provedeného mezi téměř čtyřmi tisíci žáky pátých až devátých tříd. Získaná data ukazují, že s věkem dětí se mění i jejich chování na internetu. Mladší děti mají často přístup k internetu doma jako odměnu za splnění školních povinností a na internet chodí v průměru dvakrát až třikrát týdně. Žáci osmých a devátých tříd internet zapínají téměř každý den, a to rovnou po příchodu ze školy, až poté si plní své povinnosti a večer se k internetu opět vrací. Z výzkumu také vyplývá, že děti začínají hrát on-line hry už ve třech letech.


 

Dokumenty ke stažení