Přejít k hlavnímu obsahu

Twitter

Dlouho zůstával ve stínu Facebooku, ale jeho obliba nezadržitelně roste. Je nejen méně upovídaný než Facebook, ale také daleko méně vlezlý.

RADEK KUBEŠ

 

140 znaků je maximální délka jedné zprávy na Twitteru. Používat lze i různé speciální znaky a celkem nedávno byla zavedena i možnost řádkování. Aby celý tweet nezabral pouze internetový odkaz, používají se tzv. zkracovače odkazů (fungují automaticky na webu i v klientských aplikacích). Vkládat je možné rovněž obrázky (Twitter je zobrazí pod speciálním odkazem) a informaci o aktuální poloze uživatele. Lokalizace ale zatím v České republice nefunguje, Twitter identifikuje naše tweety, jako by byly odeslány z Německa nebo z Polska. Velmi populární jsou tzv. hashtagy, tedy klíčová slova začínající znakem # (např. #chip). Pomocí hashtagů lze snadno sledovat či filtrovat témata, která nás zajímají. Hashtagy se velmi líbí i Facebooku, který již nějakou dobu zvažuje jejich zavedení.

500 000 000 uživatelů má podle různých odhadů sociální síť Twitter. Tento údaj je neoficiální, jelikož Twitter počet svých uživatelů nezveřejňuje. Počet aktivních uživatelů (kteří použijí Twitter alespoň jednou měsíčně) je mnohem nižší, analytici z GlobalWebIndex jej v lednu letošního roku odhadli na 288 milionů. Podle stejné studie narostl ve druhém pololetí roku 2012 počet aktivních uživatelů Twitteru o 40 %, což z něj činí nejrychleji rostoucí sociální síť (Facebook za stejné období rostl o 33,4 % a Google+ o 27,7 %).

150 000 příznivců si zatím Twitter našel v České republice. V porovnání s bezmála 4 miliony uživatelů Facebooku je to stále zanedbatelný počet, ovšem dále roste. Twitter je oblíbený především mezi „dospělou“ internetovou komunitou. Vyhledávání tweetů a analýze oblíbených hashtagů se věnuje server Klábosení (http://www.klaboseni.cz), který archivuje bezmála 50 milionů tweetů od téměř 180 tisíc českých a slovenských uživatelů Twitteru.

1 000 000 000 tweetů byla publikována 3 roky, 2 měsíce a 1 den po spuštění Twitteru. Údaje o současném tempu nárůstu počtu tweetů se velmi různí – od 100 000 do 350 000 za minutu.

31 600 dolarů činila nejvyšší nabídka v dobročinné aukci za setkání s Jackem Dorseyem (36), zakladatelem Twitteru. Časopis Forbes odhaduje jeho majetek na 1,1 miliardy dolarů, což z něj činí 1 268. nejbohatšího člověka planety (Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku, je se svými 13,3 miliardami na 66. příčce). V rozhovoru pro CNN se úspěšný internetový podnikatel netajil ambicí stát se starostou New Yorku.

 

TWITTER APLIKACE
Standardní aplikace

Twitter

Pro všechny běžně používané platformy mobilních zařízení existuje základní aplikace Twitter, vyvíjená přímo provozovatelem sociální sítě. Můžete v ní pohodlně číst i psát nové tweety a přidávat k nim třeba i fotografie pořízené smartphonem.

Vylepšený Twitter

MetroTwit

Na počítačích s Windows je velmi oblíbená aplikace MetroTwit s přehledným zobrazením tweetů, přátel a zmínek. K dispozici je i speciální verze pro tablety s Windows 8 a také placená edice, která vám umožní pohodlnou správu více účtů.

Vše v jednom

Lidé

Majitelé zařízení s operačními systémy Windows Phone a Windows 8 mohou prostřednictvím předinstalované aplikace Lidé nejen čerpat kontakty ze sociálních sítí Twitter, Facebook a LinkedIn, ale také ve společném prostředí sledovat nové zprávy.

Alternativa pro Android

TweetCaster

Především pro operační systém Android existuje řada alternativních aplikací pro práci s Twitterem. Mezi nejoblíbenější patří TweetCaster s funkcemi pro filtrování nežádoucích klíčových slov a osob a s inteligentním vyhledáváním či statistikami.

 

SVĚT TWITTERU

Způsoby použití a samotní uživatelé Twitteru se velmi různí. Přibližně polovina aktivních uživatelů pracuje s Twitterem jako se zdrojem informací, aniž by sami publikovali vlastní tweety. Oproti tomu se najdou uživatelé s tisíci tweetů i takoví, kteří si na základě jediného tweetu získali obrovské množství followerů, aniž by později napsali cokoli jiného.

Největší celebrity

Twitter Justina Biebera sleduje nyní přes 40 milionů jeho fanoušků, následuje Lady Gaga s necelými 38 miliony a Katy Perry s více než 37 miliony followerů. Do první pětky patří ještě Barack Obama (přes 32 milionů) a Rihanna (necelých 30 milionů). Nejsledovanějším uživatelem v České republice je cyklista Roman Kreuziger (přes 35 000 followerů).

Falešné účty

Účty, jejichž uživatelé se vydávají za někoho jiného, jsou na Twitteru obrovsky populární. Twitter je ale na základě stížností celkem rychle ruší. Podobný osud postihl například oblíbený účet falešného kardinála Vlka. Nyní se čeští uživatelé baví třeba poznámkami Karla Schwarzenberga, Václava Klause nebo Petra Nečase.

Mistři jednoho tweetu

Svůj Twitter má například i papež František – nepublikoval zatím ani 100 tweetů a už má přes 2,5 milionu followerů. Bezmála půl milionu followerů nasbíral na své dva tweety miliardář Warren Buffett. Sporadicky tweetuje i druhý nejbohatší Čech Andrej Babiš, po osmi desítkách tweetů má už bezmála 4 000 followerů.

Tweet roku

V anketě Tweet roku zvítězil příspěvek publikovaný na falešném profilu Karla Schwarzenberga: „S tureckou delegací jsem dnes musel jednat na chodbě. Slavnostní sál mi zabrala slečna Zemanová se spolužáky.“ V kategorii Osobnost roku zvítězil komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo.

Zlaté tweety

Americký prezident Obama předstihl Justina Biebera alespoň v nejoblíbenějším tweetu. Jeho tweet „Four more years“ po zvolení v druhých prezidentských volbách přeposlalo více než 800 tisíc uživatelů Twitteru.

Twitter jako hrozba?

Během červnových občanských nepokojů v tureckém Istanbulu prohlásil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan na adresu protestujících, kteří se domlouvali přes Twitter: „Existuje hrozba, které se říká Twitter, největší příklady lží najdete tam. Sociální sítě jsou podle mě tou největší hrozbou pro společnost.“

 

PŘÍBUZNÝ TWITTERU

V říjnu loňského roku koupil Twitter sociální síť Vine (http://www.vine.co), která je, na rozdíl od Twitteru, založena na sdílení kratičkých videí natočených smartphonem či tabletem. Na prostoru šesti sekund mají uživatelé Vine možnost sdělit ostatním jakékoli poselství, striktně zapovězená je však pornografie (publikovaný obsah hlídají speciální filtry). K aplikaci pro zařízení s iOS přibyla nedávno i podpora Androidu, což může značně rozšířit okruh uživatelů sítě. Video se natáčí ve čtvercovém formátu a v poměrně nízkém rozlišení, což s jeho šestisekundovou délkou umožňuje sdílení i na pomalejším mobilním připojení. Video lze z aplikace Vine odeslat nejen do stejnojmenné sítě, ale také na Twitter či Facebook. Zajímavým doplňkem je služba Vines Map (http://www.vinesmap.com), která zobrazuje Vine videa na mapě světa, nebo Vinepeek (http://www.vpeeker.com), kde se v reálném čase objevují nově pořízené videoklipy.

KDYŽ 140 ZNAKŮ NESTAČÍ

Pouhých 140 znaků může být pro upovídanější povahy velmi malý prostor, proto existuje i služba TwitLonger (http://www.twitlonger.com), která vám umožní vložit libovolně dlouhý příspěvek. TwitLonger delší text automaticky ořízne, část vloží na Twitter a na zbytek zprávy nasměruje odkaz. K tomu, aby mohl TwitLonger publikovat tweety na vašem účtu, stačí jednoduše potvrdit autorizaci této webové aplikace, jinak není třeba žádná registrace.

 
NAJDETE NA WEBU

Zprávy z budoucnosti

V internetové aplikaci FutureTweets (http://www.futuretweets.com) si můžete dopředu naplánovat tweety, které budou na vašem účtu zveřejněny v přesně určený čas a den. Nejdříve je třeba povolit aplikaci FutureTweets přístup k vašemu Twitter účtu a hned poté můžete začít psát tweety „do zásoby“. U každého z nich si nastavíte přesný datum a čas, kdy je aplikace FutureTweets publikuje. Samozřejmě máte i možnost kdykoli později se rozmyslet a tweet před jeho publikováním smazat.
 

Co hýbe světem

Data z Twitteru využívá celá řada internetových aplikací. Například stránka Trendsmap (http://www.trendsmap.com) ukazuje na mapě světa aktuálně nejpoužívanější klíčová slova (hashtagy) v tweetech. Základní verzi služby Trendsmap je možné používat zdarma, za měsíční poplatek je pak poskytován detailnější pohled na nejpoužívanější klíčová slova a také častější aktualizace statistik. K dispozici jsou i související fotografie a videa publikovaná uživateli Twitteru nebo vyhledávání vlastních klíčových slov.
 

Dostupný osmipalcový IPS tablet s Androidem

Nový androidový tablet NextBook Premium 8 IPS, který uvedla firma ConQuest, je postaven na dvoujádrovém procesoru ARM Cortex A9, taktovaném na frekvenci 1,5 GHz. Operační paměť typu DDR3 má velikost 1 GB a přítomný je také grafický akcelerátor se dvěma jádry (Mali). Interní paměť má kapacitu 8 GB, ale je možné ji rozšířit pomocí paměťové karty microSDHC o kapacitě max. 32 GB. Kapacita akumulátoru činí 4 300 mAh. Pro připojení k internetu poslouží bezdrátový Wi-Fi modul b/g/n. Na boku přístroje naleznete microUSB port, 3,5“ jack pro sluchátka, vstup pro nabíjení, čtečku paměťových karet a miniHDMI port s podporou 1 080p. Osmipalcový IPS displej má rozlišení 1 024×768 bodů, jeho tloušťka je 8,9 mm, velikost 203×156 mm a hmotnost 443 gramů. Cenově se vešel těsně pod hranici čtyř tisíc korun.


Hudební tabletek

Na český trh přichází první zástupce nové řady tabletů společnosti Lenovo se systémem Android. „Kapesní studio“ IdeaTab A1000 nabízí podle výrobce vyladěný přirozený zvuk bez zkreslení, kvalitní obraz a zaoblený povrch. Integrovaná technologie Dolby Digital Plus a velké čelní stereoreproduktory vytváří z tabletu zařízení pro hudební nadšence. Tablet je vybaven operačním systémem Android Jelly Bean 4.1 a postaven je na 1,2GHz dvoujádrovém procesoru. 16GB vestavěná paměť je pomocí microSD slotu rozšiřitelná až na 32 GB. Další zařízení lze k tabletu připojit přes USB port. 7palcový IdeaTab A1000 poskytuje se svými 340 g široké možnosti využití na různých místech, snadno se totiž vejde do kapsy nebo příruční tašky. Dostupný bude za cenu cca 3 500 Kč.

Baterie nabitá za 20 sekund

Speciálně upravený kondenzátor (nazvaný supercapacitator) by měl v budoucnu výrazně zkrátit dobu nabíjení mobilních telefonů a dalších zařízení a měl by nahradit klasické akumulátory. S tímto nápadem uspěla teprve osmnáctiletá studentka ze San Jose v soutěži Intel International Science and Engineering Fair. Výhodou kondenzátorů je možnost jejich rychlého nabíjení a například smartphone by tak bylo možné nabít během asi 20 sekund. Baterie přitom zvládne asi 10 000 nabíjecích cyklů. Detailnější informace ani datum případného zavedení však zveřejněny nebyly.
 

Dokovací monitor

23“ monitor Philips s označením 231P4UPES je určen především pro uživatele, kteří ke svým notebookům či netbookům nemají k dispozici dokovací stanici. Philips 231P4UPES je vybaven třemi USB porty (2× USB 3.0 pro rychlý přenos dat a 1× USB 2.0). Kromě připojení hardwarových zařízení umožňuje monitor prostřednictvím USB 3.0 také přenos videosignálu (maximální rozlišení je 1 920×1 080) a připojení na internet přes integrovaný ethernetnetový port. Uživatel tak může jedním kabelem vyřešit veškerou konektivitu, připojit kromě monitoru i tiskárnu, klávesnici a myš a zároveň se připojit k počítačové síti. Monitor má podle výrobce vysoký kontrast a široké pozorovací úhly. Je také vybaven výškově nastavitelným stojanem s funkcí Pivot a reproduktory. Má celou řadu inteligentních funkcí, které pomáhají snížit spotřebu energie. Prodává se za 6 814 Kč.

 

Supertablet od Sony

Firma Sony se pochlubila svým novým tabletem. Sony Xperia Tablet Z je extrémně tenký, extrémně výkonný a odolný proti vodě.

Navíc je s necelými sedmi milimetry nejtenčím a se 495 gramy i nejlehčím 10,1“ tabletem. Tablet vypadá jako stylově podobný smartphone Xperia Z, jen je ještě tenčí. Předchozí verze tabletů Sony se vyznačovaly specifickým tvarem, který připomínal složený časopis, tentokrát však výrobce zvolil rovný spodek a dosáhl tak po celém tabletu rovnoměrné tloušťky. Přesto se do něj vešel čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro o frekvenci 1,5 GHz, 2 GB RAM, 16 GB flashové paměti a slot pro rozšiřující microSD kartu, displej s rozlišením 1 920×1 200 bodů, dva reproduktory, NFC, BT, Wi-Fi a infračervený port pro ovládání domácí elektroniky. Zadní kamera má rozlišení 8 megapixelů, přední konferenční kamerka je pak 2megapixelová. Tablet splňuje nároky certifikace IP55/57, je tedy do značné míry odolný proti vodě (vydrží bez úhony až 30 minut v hloubce 1 metru). Na českém trhu se bude prodávat 16GB verze, a to za doporučenou cenu 12 990 Kč. K dispozici bude i verze s 4G/LTE modemem, ta bude stát cca o 3 000 Kč více.
 

Menší verze Samsung Galaxy S4

Firma Samsung Electronics představila zmenšenou verzi svého nejprodávanějšího chytrého telefonu Samsung Galaxy S4. Novinka Galaxy S4 mini má kompaktnější provedení, menší displej (qHD Super AMOLED s úhlopříčkou 4,3“), jiný procesor a bude cenově dostupnější. Telefon také ubral na váze – hmotnost činí 107 g. Mezi další parametry přístroje patří dvoujádrový procesor s taktem 1,7 GHz nebo operační systém Android 4.2.2 Jelly Bean. Samsung GALAXY S4 mini nabízí stejně jako větší bratr mnoho intuitivních funkcí a služeb.

K další výbavě patří 8Mpx fotoaparát na zadní straně a 1,9Mpx fotoaparát na straně přední. Funkce Zvuk a foto ukládá při pořizování snímku také zvukový záznam, Panoramatický snímek pak umožňuje pořídit kompletní záznam toho, co kolem sebe vidíte. Verze mini umožní také ovládat TV, a to díky aplikaci WatchON, která přemění telefon v dálkový ovladač. Telefon bude k dispozici ve dvou barevných variantách: bílé a černé. V nabídce bude verze 4G LTE, 3G HSPA+ nebo 3G Dual Sim pro dvě SIM karty.


Stylový kompakt s velkým zoomem

Nový Coolpix S9400 firmy Nikon je stylový štíhlý kompaktní fotoaparát, vybavený objektivem s 18× zoomem. Fotoaparát má OLED displej s úhlopříčkou 3“, optickou redukci vibrací a umožňuje záznam videosekvencí ve formátu Full HD. Uplatní se na cestách, při sportovních událostech, koncertech a v mnoha dalších situacích. Během nahrávání videosekvencí lze používat optický zoom a autofokus. Chcete-li si videosekvence vychutnat na větší obrazovce, stačí připojit fotoaparát k televizoru pomocí konektoru HDMI. Nový Coolpix váží asi 200 g a dodává se ve čtyřech barvách. V prodeji bude za doporučenou maloobchodní cenu 6 290 Kč.


Herní konzole nové generace

Microsoft představil novou generaci herní konzole Xbox. Jmenuje se Xbox One a jde o komplexní herní a zábavní systém, který vás podle výrobce vtáhne do centra her, televize, videí, hudby a sportů. Novinek je v nové konzoli hodně a Microsoft se snaží její možnosti značně rozšířit i do nových oblastí. Ovládat se bude i hlasem (například řeknete „Zapnout Xbox“). Prostřednictvím kabelového nebo satelitního připojení můžete na Xbox One sledovat živé televizní vysílání. Můžete také sledovat dvě věci najednou (hra, TV vysílání) a přepínat lusknutím prsty. Pomocí konzole bude možné chatovat s přáteli přes Skype. Díky procesoru x86 s osmi jádry a více než 5 miliardami tranzistorů by měla být konzole dostatečně rychlá, patrně ale nebude možné na ní hrát hry pro starší verzi Xbox. Nových titulů by však mělo být dost.

Nový senzor Kinect 1080p bude přesnější, citlivější a intuitivnější. Podle výrobce funguje za téměř všech světelných podmínek, rozpoznává přesnou kontrolu pohybu od lehkých pohybů zápěstím a odlišuje váš hlas, dokonce i v hlučném pokoji. Inovován byl i ovladač Xbox – doplněna byla směrová podložka a tlačítko pro palec.


Jak posloucháme hudbu?

Způsob prodeje a poslechu hudby zaznamenal za posledních několik let ohromný rozvoj. CD vystřídal formát MP3 a klasické walkmany zase přenosné přehrávače a telefony. Jak poslouchají hudbu Češi? Odpověď poskytuje průzkum Seznam. cz, ze kterého mimo jiné vyplývá, že Češi si nejčastěji pouští hudbu z počítačů či tabletů. Odpověď „Pouštím si často“ zvolilo u tohoto způsobu 62 % dotázaných. Možná je trochu překvapující, že na druhém místě se umístilo rádio, které si pouští často 51 % zúčastněných. Na třetím místě se s 33 % umístil mobilní telefon. Uloženou hudbu v přehrávačích MP3 a iPodech preferuje 54 % uživatelů.

 

Soutěž o nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky

Soutěž ACM SPY (Czech ACM Chapter & Slovakia ACM Chapter Student Project of the Year) o nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky a informačních technologií odstartovala svůj další ročník. Studenti českých a slovenských univerzit do ní mohou od června 2013 přihlašovat svoje diplomové práce, dokončené v akademickém roce 2012/2013. Cílem soutěže je podpora studentů ve studiu s důrazem na vědecký a výzkumný dopad diplomových prací a zejména jejich uplatnění v praxi. Posledním dnem, kdy je možné práci přihlásit, je 15. září 2013. Hlavními organizátory jsou české a slovenské vysoké školy a společnost Profinit. V minulém roce projevilo zájem poměřit se s budoucími kolegy nebo konkurenty 1 513 studentů. Podrobné podmínky soutěže a další informace najdete na http://www.acm-spy.cz.

 

Z INTERNETU

SMĚLÉ PLÁNY NOVÝCH E-SLUŽEB

Internetová služba DameJidlo.cz funguje již šest měsíců. Od svého vzniku služba rapidně roste a zaznamenala už 250 tisíc objednávek. S růstem služby souvisí také rozšiřování nabídky o nové restaurace. V současné době je na DameJidlo. cz 400 restaurací a jenom za květen přibylo dalších 55 z celé České republiky. „Růst služby souvisí také s budováním vlastní kurýrní služby. V Praze jsme vlastní kurýry měli již v listopadu, v Brně jsme kurýrní službu spustili na začátku května,“ říká zakladatel DameJidlo.cz Tomáš Čupr. V budoucnu chce DameJidlo.cz rozšířit své služby i o rozvoz potravin.

Komentář redakce: Nové internetové služby mívají velké ambice. DameJidlo.cz plánuje koncem roku uspokojovat 100 tisíc objednávek měsíčně a neskromné plány má i v polovině května spuštěná nová služba Jdemenato.cz, nabízející nový způsob vyhledávání a následnou rezervaci sportovišť. V současné době nabízí kurty nebo hřiště jen v několika českých městech, ale provozovatel služby už prý jedná o nasazení systému v anglicky mluvících zemích.


FOTOGRAFIE FIREM

Vylepšovaní českých Map Google (google. cz/mapy) pokračuje. Společnost Google koncem května spustila službu Fotografie firem. Jedná se o další inovaci, kterou Google v oblasti mapových služeb do České republiky přinesl. Využívá a doplňuje služby, jakými jsou Street View, Veřejná doprava nebo mobilní Navigace Google. Novinku mohou využít zejména firmy, které by rády zpřístupnily na Mapách Google svůj interiér veřejnosti. Uživatelům zase program Fotografie firem nabídne další užitečné informace. Budou si například moci prohlédnout, jak to vypadá v restauraci, kam se chystají na schůzku, nebo prozkoumat obchodní centrum před jeho samotnou návštěvou. Virtuální obrázky interiéru budou dohledatelné jak na Mapách Google, tak i ve Vyhledávači Google a na Google+, a to i v mobilních zařízeních.

Komentář redakce: Díky tomu, že jsme jednou z mála zemí na světě, kde má Google silnou lokální konkurenci, dočkáme se téměř jistě obdobné služby i v nabídce domácího portálu Seznam.cz. Pro tuto chvíli se alespoň spokojme s konstatováním, že koncem května prošlo na Seznamu změnou vyhledávání v obrázcích, díky čemuž se výsledky velmi dobře zobrazují nejen na počítači, ale také na tabletu a mobilním telefonu. Mimochodem, věděli jste, že Seznam vyhledávání obrázků provozuje i na samostatné doméně Obrazky.cz?

 

ANKETA WEBTOP100

Koncem května odstartoval již 12. ročník soutěže WebTop100 (http://www.webtop100.cz), a tak mají firmy opět příležitost přihlásit své webové prezentace. Kromě kategorie firemní web, s jedenácti žebříčky rozdělenými na jednotlivé obory, se firmy mohou přihlásit také do pěti dalších kategorií, reflektujících neustálý vývoj v této oblasti. Ke kategorii Microsite totiž nově přibyly kategorie Mobilní řešení webů, Social media marketing, Digitální kampaň a Nejefektivnější digitální řešení. Účast v soutěži přinese firmám celou řadu benefitů. Kromě samotného zhodnocení webu odborníky a přístupu k odborným studiím WebTop100 získají účastníci volný vstup na podzimní celodenní odbornou konferenci a následný slavnostní galavečer s vyhlášením výsledků soutěže.


 

Dokumenty ke stažení