Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, Photoshop, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších.
OBSAH
WINDOWS
1/ WINDOWS XP/ VISTA/ 7/8 Automatické zálohování libovolné složky
2/ WINDOWS XP/ Vista/ 7 Snadné použití Dropboxu na cestách
3/ WINDOWS 7/8 Zobrazení všech důležitých zdrojů v navigační sekci Průzkumníka
4/ WINDOWS 8 Blokování přístupu k Windows Store pro určené uživatele
5/ WINDOWS 7 Přidání nejdůležitějších dokumentů a složek na hlavní panel
OFFICE
6/ WORD 2007/2010 Vlastní kombinace klávesových zkratek
7/ EXCEL Otočení koláčových grafů do správné polohy
8/ OUTLOOK Export seznamu bezpečných odesílatelů pro novou instalaci
PROFITIP
outlook.com Pošta na webu i v tabletu
HARDWARE
9/ Routery Předejte IP adresu novému zařízení
10/ Notebooky Odstraňte sami ze zařízení prach
11/ Periferní zařízení Odstranění starých ovladačů ze systému Windows
12/ USB flash disk USB flash disk se opět zobrazí jako disk v systému
13/ Pevné disky Výměna pevného disku se systémem Windows 8
PROFITIP
WebSite X5 Home 10 Vlastní web snadno a rychle
FOTO
14/ Úprava snímků Používejte klávesové zkratky, které editační software nabízí
15/ Příprava Ujistěte se, že na paměťové kartě je místo a baterie je nabitá
16/ Techniky fotografování Použijte motivové programy, které fotoaparát nabízí
17/ Expozice Věnujte se detailům, i když je scéna dobře osvětlena
18/ Uspořádání Ohodnoťte svoje fotografie a zajistěte jim bezpečí
19/ Výběr objektu Všímejte si rytmů přírody a řiďte se jimi
20/ Fotografické techniky Ostré snímky i bez těžkého stativu
PROFITIP
Windows Vyladění indexovací služby
ANDROID & IOS
21/ Android Detailní záznam dovolené
22/ Android Telefonujte zdarma přes internet
23/ Android Kvalitní zabezpečení telefonu
24/ iOS Vymeťte pavučiny
25/ iOS Výprodej aplikací
26/ iOS Apple ID bez kreditky
WINDOWS
Pomocí těchto tipů popoženete svůj operační systém
1/ WINDOWS XP/VISTA/7/8/
Automatické zálohování libovolné složky
Pravidelné zálohování celého systému je důležité, na počítačích s větším diskem ale také bohužel časově náročné. Většině uživatelů tak postačí týdenní interval. Mnoho uživatelů také určitě překvapí, že pro základní zálohování není potřeba žádný externí program – stačí jen využít palubních prostředků Windows. Jediným zádrhelem je volba správného nástroje a zautomatizování celé činnosti. My vám ukážeme použití nástroje příkazového řádku Robocopy, který odvádí dobrou práci už od Windows Vista. Smutní ale nemusí být ani majitelé starších Windows XP -program si lze zdarma stáhnout jako aktualizaci »Windows Server 2003 Resource Kit Tools« na adrese http://www.microsoft.com/…details.aspx?….
Po nainstalování nejprve zadejte do vyhledávacího pole v nabídce Start příkaz
Cmd
Poté ve výsledcích klikněte na »cmd.exe« a v rámci příkazového řádku již můžete s Robocopy pracovat. Program požaduje jako argument zdrojovou složku a cílový adresář s cestou, k dispozici jsou ale i další, volitelné parametry. Důležitý je například parametr »/E«, který zaručí zahrnutí také všech podadresářů. Doporučujeme také vypnout standardní pokus o opakování nepovedené operace, aby se proces zálohování nezastavil například při pokusu o přístup do blokovaného souboru. Pro tento účel jsou vhodné dvě volby: »/W:O« a »/R:O«. Nakonec je dobré použít i parametr »/MOT:m«, který nabízí možnost opakování příkazu. Nástroj v tomto případě kontroluje, zda nedošlo ve zdrojové složce ke změnám, a v kladném případě opakuje příkaz v příslušném časovém intervalu. V praxi tak může použití příkazu vypadat následovně:
robocopy.C:Datadulezite.H:Zaloha./E /R:0./W:0./STK:60
V ideálním případě je vhodné před zálohováním připojit pomocí skriptu síťový disk a důležitá data z počítače zazálohovat na něj. Je rovněž nutné upozornit, že na profesionální použití (například zálohy velkých objemů důležitých dat) ve firemním prostředí se tento nástroj příliš nehodí – chybí mu inkrementální zálohování i využití kontrolních součtů. Pro domácí používání je ale ideální – obzvlášť pokud k jeho spouštění využijete dávkový (bat) soubor, který může obsahovat více příkazů pro zálohování či kopírování a data se budou přesouvat na externí disk či paměťovou kartu.
Upozornění: Příkaz robocopy nabízí obrovské množství parametrů, které lze získat pomocí parametru »/?«. Přehlednější seznam s popisem najdete na internetu na adrese robocopy.kvalitne.cz.
2/ WINDOWS XP/Vista/7/
Snadné použití Dropboxu na cestách
Velké množství uživatelů používá automatickou synchronizaci složek pro pohodlnou výměnu dat mezi různými počítači. Pokud ale potřebujete svá data jindy, například na dovolené, z cizího počítače se k nim bezpečně a zároveň pohodlně nedostanete. Tento problém naštěstí řeší přenosná verze Dropbox Portable, kterou najdete ve verzi AHK 1.5 například i na Chip DVD. Rozbalte ZIP archiv a spusťte soubor »DropboxPortableAHK. exe«. Program není potřeba instalovat, stačí ho jen spustit a nakonfigurovat. Po kontrole připojení k internetu nejprve rozhodněte o umístění složky DropBoxu a poté klikněte na tlačítko »Next«.
V následujícím kroku už musíte být opatrnější: v něm je možné zvolit, zda už na počítači byl nainstalován Dropbox a zda verze Portable využije jeho konfiguraci a také jeho původní složku. Pokud ano, přidejte zatržítka k položkám »Use previous dropbox folder« a »Use previous dropbox configuration«. Volba »Copy« zaručí, že bude vytvořena pouze kopie dat (nebudou se přesouvat). Další kroky už můžete projít jen klikáním na »Next« až do finálního spuštění programu. Varování: Nezapomeňte, že pokud pracujete s programem a daty na USB flash disku, musíte nejprve program ukončit, a teprve poté můžete vyjmout flash disk z USB portu.
3/ WINDOWS 7/8/
Zobrazení všech důležitých zdrojů v navigační sekci Průzkumníka
Průzkumník Windows je často podceňovaným nástrojem na práci s daty – důvodem je i to, že část jeho schopností je běžným uživatelům ukryta. Typickou ukázkou může být například navigace v počítači. Jen málokdo ví, že přímo z levého navigačního okna Průzkumníka se lze rychle přesunout do libovolné důležité složky. Nejprve je nutné kliknout pravým tlačítkem do volného místa v panelu navigace a z kontextové nabídky zvolit »Zobrazit všechny složky«. V levém okně nyní vidíte kompletní seznam všech složek a lokací, které by mohl uživatel potřebovat – včetně přístupu k oblíbeným adresářům. Zpět do původního nastavení se lze vrátit identickým postupem, pouze v kontextové nabídce je nutné zatržítko u položky »Zobrazit všechny složky« zrušit.
4/ WINDOWS 8/
Blokování přístupu k Windows Store pro určené uživatele
Ve Windows Store najdete nové aplikace pro Windows 8. Celá řada z nich je k dispozici zdarma, za některé je však nutné platit. Ti, kdo se dodatečných nákladů bojí nebo jen nechtějí do systému instalovat nový software, si mohou přístup k Windows Store zablokovat – a to i pro vybraný účet!
Nejprve tedy použijte klávesovou zkratku [Windows] + [R] a do volného pole zadejte »regedit«. Po spuštění programu ještě potvrďte otázku kontroly uživatelských účtů kliknutím na »Ano«. Přejděte na klíč »HKEY_CURRENT_USERSoftware PoliciesMicrosoftWindows Store«. Pokud tam není, vytvořte jej. Nyní klikněte do pravé části okna a pomocí příkazu »Úpravy / Nový / Hodnota Dword« vytvořte položku RemoveWindowsStore. Poté ji dvojitým kliknutím otevřete, změňte její hodnotu na »1« a potvrďte kliknutím na »OK«. Nyní zavřete editor registru a restartujte počítač. Pokud v budoucnu budete chtít přístup uživatele k Windows Store obnovit, musíte hodnotu v registru změnit na »0« nebo celou položku smazat.
5/ WINDOWS 7/
Přidání nejdůležitějších dokumentů a složek na hlavní panel
Pokud mohou být na hlavní panel přidány často využívané programy, neexistuje důvod, proč by to samé nemohlo jít i se složkami a dokumenty. Tuto práci je sice možné udělat manuálně, mnohem pohodlnější je to ale pomocí praktického prográmku nazývaného Taskbar Pinner. Ten najdete například na webu autora na winaero.com.
Po stažení souboru rozbalte ZIP archiv a poté zvolte složku vhodnou pro vaši verzi operačního systému Windows – buď 32bitovou, nebo 64bitovou.
Po spuštění programu máte k dispozici čtyři volby. První z nich, »Pin a file«, umožní do hlavního panelu připnout libovolný soubor – pokud tedy často pracujete například s určitou tabulkou, může vám tento trik podstatně zrychlit práci. Druhá možnost, »Pin a Folder«, logicky připne k hlavnímu panelu zvolenou složku. Možnost »Pin a Shell Location« umožní přidání virtuální složky do hlavního panelu – to mohou být například Ovládací panely Windows, nastavení displeje nebo ikona »Počítač«.
Poslední možnost, »Pin a Library«, umožní připnutí virtuální knihovny – například vaší složky pro dokumenty, hudbu či obrázky. Program se také integruje do Windows, takže se v kontextové nabídce objeví i volba »Pin with TaskBarPinner«, umožňující přidání libovolné položky přímo z Průzkumníka Windows.
Poznámka: Nejnovější verze programu už nepodporuje Windows 8 – autor doporučuje použít program »Pin to 8«, který vytvořil přímo pro tento operační systém a který také najdete na internetových stránkách autora.
OFFICE
Tipy a triky pro efektivní práci na PC
6/ WORD 2007/2010/
Vlastní kombinace klávesových zkratek
Při práci s textem je rychlejší pro ovládání Wordu používat klávesové zkratky – neustálé přehmatávání na myš zbytečně zdržuje. Vzhledem k obrovskému množství funkcí ale nemá Word přiřazeny všechny kombinace kláves. Logickým postupem Microsoftu je přidělení klávesových zkratek pouze nejpoužívanějším funkcím, s tím, že si uživatelé sami upraví zkratky ke svým často používaným příkazům. Jak toho lze snadno dosáhnout?
Typickou ukázkou může být například funkce umožňující přidání křížových odkazů, která vlastní klávesovou zkratku nemá – víte jak ji lze přidat?
Nejprve ve Wordu klikněte na tlačítko »Office« a v dolní části okna, které se objeví, klikněte na příkaz »Možnosti aplikace Word«. Ve stejnojmenném okně v levé části zvolte nabídku »Přizpůsobit« a v horní části v sekci »Zvolit příkazy z« vyberte možnost »Všechny příkazy«.
Nyní v seznamu příkazů najděte »Vložit křížový odkaz« a označte ho. Dalším krokem by mělo být kliknutí v dolní části v sekci »Klávesové zkratky« na tlačítko »Vlastní…«.
V okně vlastní klávesnice nyní klikněte do políčka »Stiskněte klávesovou zkratku« a zvolte pro vybraný příkaz vhodnou zkratku. V okně vlevo můžete sledovat, zda zvolená zkratka už není přiřazena k jinému příkazu.
I přes velký počet implicitních klávesových zkratek je stále ještě několik kombinací volných – například [Alt] + [Q] je stále k dispozici.
Poznámka: V dolní části okna najdete položku »Změny uložit do«. Pokud v ní ponecháte obecný vzor dokumentu »Normal.dotm«, bude zkratka fungovat i ve všech nově vytvořených dokumentech. Jestliže ale v rozevírací nabídce vyberete aktuální dokument, bude zkratka fungovat pouze v něm. Pokud vám použitá klávesový zkratka nevyhovuje, zbavíte se jí kliknutím na tlačítko »Odebrat«, které najdete v dolní části okna »Vlastní klávesnice«.
7/ EXCEL/
Otočení koláčových grafů do správné polohy
Vytváříte-li v Excelu častěji koláčové grafy, pak jste si určitě všimli, že ne vždy je graf otočen nejvhodněji. Implicitně totiž probíhá vytváření jednotlivých prvků grafu automaticky a začíná v horní části, odkud se jednotlivé hodnoty vkládají ve směru hodinových ručiček. To v praxi může znamenat, že důležitá hodnota nemusí být na nejvhodnějším místě. Naštěstí lze ale poměrně snadno dosáhnout otočení grafu přesně podle potřeb uživatele.
Nejprve klikněte do již vytvořeného grafu (na libovolnou část koláče) pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vyberte příkaz »Formát datové řady«. Ve stejnojmenném okně najdete v první sekci »Možnosti řady« příkaz »Úhel první výseče«, ve kterém buď pomocí posuvníku, nebo zadáním přesného úhlu docílíte otočení koláčového grafu podle vašich požadavků. Změna se projeví okamžitě.
V sekci »Rozložení výsečového grafu« navíc můžete ovlivnit, jak daleko od sebe budou jednotlivé segmenty grafu.
8/ OUTLOOK/
Export seznamu bezpečných odesílatelů pro novou instalaci
Pokud přeinstalováváte počítač a součástí vaší softwarové výbavy je i Outlook, určitě se netěšíte na vytváření nového seznamu bezpečných odesilatelů. Tato informace Outlooku totiž není zahrnuta do standardního PST souboru, který pro přenos využíváte. Naštěstí ale existuje způsob, jak lze zdlouhavému označování bezpečných odesilatelů předejít.
V Outlooku 2007 klikněte na nabídku »Nástroje / Možnosti…«. Zde v kartě »Předvolby« klikněte na tlačítko »Nevyžádaná pošta…«. Objeví se okno »Možnosti nevyžádané pošty«, ve kterém přejděte na kartu »Bezpeční odesílatelé«. Zde už stačí kliknout na tlačítko »Exportovat do souboru« a seznam odesílatelů uložit na vybrané místo. Podobným způsobem lze kontakty importovat do nového Outlooku.
Pošta na webu i v tabletu
Microsoft během posledních několika měsíců zcela zásadně vylepšil svoji freemailovou službu Outlook.com, která je nástupcem služby Hotmail. Podívejme se, co všechno umí.
RADEK KUBEŠ
Na poskytování e-mailové adresy a schránky zdarma rozhodně není nic nového, mění se však funkce takovýchto služeb i styl, jakým s nimi můžeme pracovat. Na úplnou špičku v této kategorii patří zásadně inovovaná služba Microsoftu, dostupná na webu pod adresou Outlook.com nebo, relativně nově, i pod českou doménou Outlook.cz.
Účet Microsoft
Základem pro využití služby Outlook.com je tzv. účet Microsoft, tvořený uživatelským jménem, ve formátu vaše.jméno@outlook.cz (nebo @outlook.com, @hotmail.cz a několik dalších variant). Po zaregistrování pak nový uživatel získá nejen e-mailovou schránku s neomezenou velikostí, ale také 7GB prostor v cloudovém úložišti SkyDrive. Pomocí účtu Microsoft je navíc možné se přihlašovat i k operačnímu systému Windows 8 a využít tak synchronizaci nastavení mezi různými počítači, které se stejným účtem používáte.
Pošta v prohlížeči
Rozhraní poštovní schránky na serveru Outlook.com je navrženo s ohledem na maximální přehlednost a snadnou orientaci v příchozích zprávách. Můžete si vytvářet složky na třídění zpráv a řadit e-maily do kategorií podle důležitosti či jiných vlastností. Specialitou je pak především možnost náhledu příloh (běžné typy dokumentů, obrázky, videa z YouTube) přímo v prostředí internetového prohlížeče. Používat můžete i kontextovou nabídku pravého tlačítka myši, tak jako to známe z běžných poštovních aplikací, určených pro instalaci do počítače.
E-mail vždy a všude
Završením přechodu z platformy Hotmail na Outlook.com je nedávné uvedení stejnojmenné poštovní aplikace pro zařízení s operačními systémy Android. Ve smartphonech a tabletech s iOS si svou poštu snadno přečtete po připojení účtu Outlook.com do standardní poštovní aplikace, stejně jako v chytrých telefonech se systémem Windows Phone. U počítačů a tabletů se systémem Windows 8 pak máte na výběr mezi použitím standardní aplikace Pošta, propojením schránky na serveru Outlook.com s klientem Windows Mail z balíku bezplatných aplikací Windows Essentials, nebo použitím aplikace Outlook ze sady Office. V případě starších verzí Outlooku (do 2013) se přitom neobejdete bez doplňku Microsoft Office Outlook Hotmail Connector, který si snadno stáhnete ze stránek Microsoftu.
CHYTRÝ E-MAIL
Outlook.com je moderní e-mailová služba, která nabízí i atraktivní propojení se sociálními sítěmi a další užitečné funkce.
1 DVOUSTUPŇOVÉ OVĚŘOVÁNÍ Obsah své e-mailové schránky si uživatelé samozřejmě bedlivě střeží, a proto Microsoft nabízí tzv. dvoustupňové ověřování přístupu. Tuto funkci si můžete aktivovat v nastavení svého účtu Microsoft, v části »Heslo a bezpečnostní údaje«. Po zadání bezpečnostního kódu, který vám bude odeslán na alternativní e-mailovou adresu, použitou při registraci účtu Microsoft, se dostanete k nastavení dvoustupňového ověřování. Zde je třeba zvolit způsob ověření vašeho oprávnění přistupovat k účtu Microsoft. Můžete použít alternativní e-mail nebo telefonní číslo, na které bude zasílán ověřovací kód, nebo si do mobilu instalovat speciální ověřovací aplikaci, která bude ověřovací kódy automaticky generovat. Po nastavení dvoustupňového ověřování pak budete při každém přihlášení k účtu Microsoft (a tedy i ke schránce na Outlook.com) zadávat i ověřovací kód. K zařízením a aplikacím, které nepodporují dvoustupňové ověřování, si můžete nechat vygenerovat speciální jednorázové heslo aplikace, které vám umožní přihlašování i bez opakovaného zadávání bezpečnostních kódů.
2 PRÁCE S E-MAILY Po chvilce používání webového rozhraní serveru Outlook.com možná úplně zapomenete, že pracujete v prostředí internetového prohlížeče, a ne v poštovní aplikaci instalované v počítači. Zprávy můžete totiž jednoduše myší přetahovat do složek, třídit je do kategorií a označovat je jako důležité. K dispozici je samozřejmě i filtr nevyžádané pošty a pravé tlačítko myši zobrazuje kontextovou nabídku funkcí. Drobnou vadou na kráse je fakt, že se zatím Microsoftu nepodařilo vypořádat se s korektním zobrazením písmen s českou diakritikou.
3 KALENDÁŘ Samozřejmou součástí služby Outlook.com je i kalendář, vybavený hned několika zajímavými funkcemi. Nad hlavním kalendářem je možné zobrazit další vrstvy, jako je samostatný kalendář státních svátků nebo kalendář narozenin vašich přátel ze sociálních sítí, pokud s vámi takovou informaci sdílejí.
4 PROPOJENÍ SOCIÁLNÍCH SÍTÍ Obrovskou výhodou služby Outlook. com je možnost propojení se sociálními sítěmi Facebook, Twitter, LinkedIn i vaším Google účtem. Z těchto internetových služeb čerpá Outlook.com kontaktní údaje a fotky uživatelů, s kterými vám umožní i komunikovat. Outlook.com vám samozřejmě ukáže, kteří z vašich přátel jsou právě on-line a na které síti.
5 POŠTA na cestách Mobilní zařízení s operačními systémy Microsoftu jsou na propojení s e-mailovou schránkou na serveru Outlook.com připravena. Po vložení jména a hesla k účtu Microsoft se začne automaticky synchronizovat nejen pošta, ale také adresář kontaktů a obsah kalendáře. Stejné funkce a podobné uživatelské rozhraní má také aplikace Outlook. com pro smartphony a tablety s Androidem. Navíc je k dispozici i přístup prostřednictvím internetového prohlížeče.
HARDWARE
Jak optimálně využít své přístroje a zařízení
9/ Routery/
Předejte IP adresu novému zařízení
Koupili jste si nové domácí zařízení připojené k síti, které má nahradit starý nebo poškozený model. Nechcete ale měnit konfiguraci jiných zařízení v domácí síti, a proto je nutné, aby nové zařízení „zdědilo“ stejnou IP adresu, jakou má to staré. Problém je, že váš router má IP adresu starého zařízení uloženu v paměti a nenabízí žádný způsob, jak tuto paměť obnovit.
Abyste tento problém vyřešili, postupujte podle našeho doporučení. Nejprve se ujistěte, že staré zařízení už není připojené k síti. Pak přejděte k síťovému nastavení nového zařízení a zkontrolujte, zda je připojené k domácí síti. Poté v nabídce zařízení deaktivujte volbu »DHCP«, případně může být označena i »Get network address automatically« (získání síťové adresy automaticky). Potom ručně zadejte požadovanou pevnou IP adresu a přístroj restartujte. Ověřte v nabídce routeru, zda bylo nové zařízení s ručně zadanou adresou v síti rozpoznáno. Pokud to váš router nabízí, zaškrtnete volbu »always allocated the same IP address to this device« (tomuto zařízení vždy přidělovat stejnou IP adresu). Následně opět jděte do nabídky nového síťového zařízení a znovu aktivujte volbu DHCP. Router mu pak přidělí požadovanou IP adresu sám.
10/ Notebooky/
Odstraňte sami ze zařízení prach
Váš notebook nevydrží v provozu dlouho – vypadá to, jako by nestačilo jeho chlazení, a po nějaké době se zahřeje a sám se vypne. Krátkodobě fungovala chladicí podložka, která pomohla od notebooku odvést teplo. Je ale hlučná a nepraktická, protože se s ní notebook špatně přenáší a stejně poskytuje jen několik minut práce navíc. Na vině je pravděpodobně prach, který se za měsíce a možná i roky nahromadil uvnitř notebooku u chladicího bloku, brání správné cirkulaci vzduchu a funguje jako filc. Nejlepší proto bude notebook rozebrat a zbavit ho nechtěných nečistot. Postup rozebrání se liší model od modelu, a proto bude nejlepší, když si správný postup najdete na webu. Použijte weby YouTube, Repair4Laptop nebo Lenovo, kde najdete pořadí, v jakém máte odšroubovat šroubky, a často i video s popisem.
Až proniknete ke chladicímu modulu, odšroubujte šroubky, které drží teplovodivou trubici, chladič a ventilátory. Na žebrech chladiče se drží nejvíce prachu, který časem tvoří pro vzduch neproniknutelnou bariéru. Výsledkem je přehřívání procesoru, případně i grafické karty, což vede k pádům systému nebo ke zpomalování procesoru. Prach odstraňte za pomoci šroubováku a stlačeného vzduchu. Až budete čistit ventilátor, přidržte při foukání jeho lopatky, aby se neotáčely, jinak ho poškodíte. Pokud chcete, aby váš notebook fungoval opravdu spolehlivě, sejměte i chladicí blok od procesoru a grafické karty. Nemusí totiž dokonale na procesoru sedět, což chladicí schopnosti celého modulu snižuje. Na procesor naneste tenoučkou vrstvu teplovodivé pasty. Ta vyplní malé nerovnosti mezi krytem procesoru a chladicím modulem a dochází pak k mnohem lepšímu odvodu tepla – stačí ale opravdu jen tenoučká vrstva. Pak v obráceném pořadí všechny komponenty a šroubky vraťte tam, kde byly. Pokud vše proběhlo správně, teplo už není takovým problémem a notebook bez problémů funguje. Máte-li zničený ventilátor, budete ho muset vyměnit.
11/ Periferní zařízení/
Odstranění starých ovladačů ze systému Windows
Instalace nové tiskárny či skeneru nebo připojení smartphonu k PC nemusí vždy dopadnout úspěšně. Výrobce zařízení v takovém případě většinou doporučuje odinstalovat starší ovladače předchozího zařízení ve Správci zařízení. Vy jste ale ve Správci zařízení žádné starší zařízení nenašli, a není tedy ani možné odstranit jeho ovladač. Systém Windows zde totiž zobrazuje pouze aktivní zařízení, a proto musíte například starší tiskárnu znovu připojit k počítači. Pokud to ale není možné (například proto, že už jste se ho stačili zbavit), můžete přinutit systém, aby zobrazil i neaktivní zařízení. V systému Windows 7 a 8 to může jít poměrně jednoduše. Spustíte Správce zařízení a v nabídce zobrazit zatrhnete položku »Zobrazit skrytá zařízení« -Správce zařízení však zobrazí pouze zařízení, ovladače a tiskárny nepodporující technologii Plug and Play.
Chcete-li zobrazit všechna zařízení, postupujte následovně: Nejprve se dostaňte do příkazového řádku – do řádku »Prohledat programy a soubory« napište »cmd«, případně spusťte program Příkazový řádek, který najdete ve složce programů »Příslušenství«. Na příkazový řádek napište příkaz »set devmgr_show_ nonpresent_devicesZ1« a stiskněte [Enter]. Na další řádek napište příkaz »start devmgmt.msc«. Spustí se Správce zařízení, který tentokrát už zobrazí i skrytá zařízení. Pak můžete snadno odstranit ovladače, se kterými byly v systému problémy. Počítejte s tím, že po zavření okna příkazového řádku systém Windows proměnnou »devmgr_show_nonpresent_devicesZ1« vymaže a opět zabrání zobrazení skrytých zařízení. Jestliže tedy chcete, aby se skrytá zařízení zobrazovala natrvalo, zadejte novou systémovou proměnnou – pravým tlačítkem myši klepněte na ikonu Tento počítač, klepněte na »Vlastnosti / Upřesnit / Proměnné prostředí«. Pod »Systémové proměnné« klikněte na tlačítko »Nová« a jako »Název proměnné« zadejte »devmgr_show_nonpresent_devices« a jako »Hodnotu proměnné« zadejte »1«.
12/ USB flash disk/
USB flash disk se opět zobrazí jako disk v systému
Po vložení USB flash disku do počítače by měl disk zablikat a zobrazit se ve složce »Počítač« jako vyměnitelný disk pod svým písmenem. Někdy se ale stane, že se nic nezobrazí a na USB flash disk nemáte přístup. Buď mohlo dojít k poškození disku, nebo jde o disk nový, na kterém ještě nebyl vytvořen diskový oddíl, popřípadě je diskový oddíl poškozen. Někde se také stane, že disk přestane v systému Windows pracovat poté, co byl použit nebo naformátován v systémech Linux nebo OS X. Měli byste tedy o disku zjistit podrobnější informace a podle nich se zachovat.
Podrobnější informace zjistíte v nástroji Správa disků. Pravým tlačítkem klikněte na »Počítač« a vyberte v nabídce »Spravovat«. Objeví se okno »Správa počítače«, kde je právě i nástroj »Úložiště / Správa disků«. V tomto nástroji zjistěte, zda je v něm vůbec USB flash disk zobrazen. Měl by být označen například jako »Disk 1 – Vyměnitelné médium«. Dále zjistíte, jakou má velikost, jaký je jeho souborový systém (pokud nějaký vůbec je) a zda je v pořádku. Pokud USB flash disk nemá žádný diskový oddíl, popřípadě nemá souborový systém, nebo má systém, se kterým si Windows nerozumí, musíte diskový oddíl vytvořit a disk zformátovat. Pravým tlačítkem klikněte na volný prostor disku a vyberte »Formátovat«. Většinou se kvůli vyšší kompatibilitě vybírá souborový systém FAT32, ale vybrat můžete i exFAT nebo NTFS. Po formátování by se měl disk ohlásit a získáte k němu přístup.
13/ Pevné disky/
Výměna pevného disku se systémem Windows 8
Systém Windows 8 vám nahlásil, že systémový disk je vadný a měl by se vyměnit. Nicméně vám se zdá, že jinak běží systém optimálně, a nechce se vám celý systém přeinstalovat a znovu instalovat všechny aplikace. Pro zálohování a obnovu systému Windows 8 můžete použít nástroje, které tento systém nabízí (stejně jako systémy Windows 7 a Vista). Nástroj nebyl kupodivu přejmenován, a tak ho možná trochu zmatečně najdete pod označením »Obnovení souborů systému Windows 7«. Po jeho spuštění najdete vlevo volbu »Vytvořit bitovou kopii systému«. Bitovou kopii můžete uložit nejlépe na externí pevný disk, případně na disky DVD, ale to je vzhledem k průměrné velikosti instalace Windows 8, tedy 50 GB, trochu nepohodlné. Na disku musí být dostatek místa a musí být naformátován na systém NTFS. USB flash disk pro bitovou kopii použít nemůžete. Zálohování na externí pevný disk je rychlé – v našem případě se 60GB instalace zálohovala přes USB 2.0 ani ne půl hodiny. Po vytvoření bitové kopie vyměňte vadný pevný disk, vložte do něj instalační DVD disk Windows 8 (pokud ho nemáte, můžete si po zálohování nechat vytvořit »disk pro opravu systému«) a zapněte počítač. Místo instalace ale zvolte opravu. Budete vyzvání k připojení disku se zálohou, ze které se počítač obnoví do původního stavu.
Vlastní web snadno a rychle
S použitím plné verze programu WebSite X5 Home 10 můžete i bez znalosti HTML a dalších webových technologií pohodlně vytvářet zajímavé internetové stránky, plné atraktivního obsahu.
RADEK KUBEŠ
Existuje mnoho cest, jak si vytvořit vlastní internetové stránky. Mezi ty nejjednodušší patří například použití webové aplikace Weby Google (sites.google.com), kde si vytvoříte běžné stránky doslova několika kliknutími myší. Pokud však plánujete alespoň trochu zajímavější internetový projekt, vyplatí se vám sáhnout po speciální aplikaci.
Takovým programem je i WebSite X5, který ve verzi Home 10 najdete na Chip DVD. Mezi hlavní výhody tohoto programu patří především bohatá galerie šablon různých typů webových stránek a také snadná tvorba obsahu vašeho nového webu pomocí modulů pro vkládání obrázků, videa, textů či animací. Díky tomu můžete na svých stránkách použít zajímavé prvky, aniž byste se kvůli tomu museli od základu učit, jak programovat weby. Na své si však přijdou i pokročilejší uživatelé, kteří ocení bohaté možnosti úprav připravených šablon, využití kaskádových stylů či dalších vylepšení. Hotové stránky pak můžete rovnou nahrát na svůj server u poskytovatele hostingu.
Nechejte se inspirovat
Pro použití plné verze programu WebSite X5 z Chip DVD je třeba provést jednoduchou registraci na internetu a poté, s využitím přehledného původce, aplikaci aktivovat. Získáte tím aplikaci WebSite X5 v edici Home 10, kterou můžete používat po neomezenou dobu. Jediným limitem této verze programu, jehož licence běžně přijde na 500 korun, je možnost vytvoření nejvýše 25 samostatných stránek v rámci jednoho projektu, které mohou být členěny pouze do dvou úrovní struktury webu. Pro tvorbu stránek věnovaných vaší rodině a koníčkům nebo třeba pro jednoduchou fotogalerii vám ale WebSite X5 Home 10 jistě bez problému postačí.
Pokud byste si snad s ovládáním programu WebSite X5 nevěděli rady, jsou na stránkách výrobce k dispozici názorná videa s postupem tvorby nového webu. Inspiraci pro vlastní tvorbu můžete nabrat v galerii více než 15 000 webových projektů, vytvořených uživateli programu WebSite X5 z celého světa.
TVORBA WWW stránek
WebSite X5 provede tvorbou vlastního webu i úplné začátečníky, kterým pomůže i jeho překlad do češtiny.
1 INSTALACE A REGISTRACE Samotná instalace plné verze programu WebSite X5 není vůbec složitá, podrobný postup jeho registrace a aktivace najdete v popisu na Chip DVD.
2 PUSŤTE SE DO PRÁCE Úvodní okno programu WebSite X5 je rozcestníkem k internetovým stránkám nabízejícím instruktážní videa pro používání aplikace, ke galerii webů vytvořených pomocí WebSite X5 a k internetovému obchodu s šablonami pro tvorbu vlastních stránek. Pod volbou »Preference« můžete nastavit především složku pro ukládání vytvářených projektů a také zálohování rozpracovaných dat. Výchozí nastavení ale není třeba upravovat.
3 VÝBĚR ŠABLONY Základem tvorby vlastních internetových stránek v programu WebSite X5 je založení nového projektu. Mezi jeho charakteristiky patří vedle názvu stránek také informace o autorovi, popis obsahu stránek, klíčová slova, výběr použitého jazyka nebo ikona zobrazovaná v adresním řádku prohlížeče. Následuje výběr šablony vzhledu stránek a její barevné varianty. K dispozici jsou přitom desítky různých šablon a jejich alternativ, rozdělených do několika kategorií. Rovněž můžete určit, zda bude hlavní navigace stránek postavena horizontálně, nebo vertikálně.
4 TVORBA OBSAHU Jakmile máte vybranou šablonu a vytvořené záhlaví, zápatí a základní strukturu webu, můžete začít tvořit obsah jednotlivých stránek. Tvorba obsahu stránek probíhá prostřednictvím vkládání objektů, jako jsou textová pole, obrázky, Flash animace a zvuky či videa. Objekty se vkládají do obsahové struktury jednotlivých stránek, která je tvořena samostatnými bloky. V praxi stačí jen přetáhnout ikonu zvoleného typu obsahu do vybraného bloku na stránce. Počet a rozložení jednotlivých bloků lze velmi snadno měnit pomocí tlačítek nad schématem stránky. Každý objekt se upravuje v samostatném editoru, kde samozřejmě nechybí ani nástroje na úpravu textů či vkládání obrázků a nastavení všech potřebných parametrů. Obrázky, animace či videa můžete čerpat jak ze zdrojů uložených ve vašem počítači, tak přímo z internetu, v případě videí také ze serverů YouTube a Vimeo.
5 ÚPRAVA STYLŮ Pomocí náhledu a úprav stylu si můžete doladit podobu hlavní nabídky a všech obsažených položek. Nadefinovat lze velikosti, okraje, barvy i fonty popisků tlačítek i způsob otevírání menu při ukázání myší. Podobné předvolby jsou k dispozici i pro rozbalovací nabídky, včetně například i vizuálních efektů – opět i s náhledem, jak bude vytvářená nabídka vypadat. Pokud máte již s vytvářením internetových stránek nějakou zkušenost, jistě vás bude zajímat, jakým způsobem se nastavují kaskádové styly textů. Příslušné funkce, které globálně řídí podobu textů na vytvářených stránkách, najdete pod nabídkou »Styly a modely«. Pro jednotlivé typy textového obsahu zde můžete volit barvy, fonty, zarovnání, velikost i ohraničení.
Program WebSite X5 Home 10 najdete na Chip DVD
FOTOGRAFIE
Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života
14/ Úprava snímků/
Používejte klávesové zkratky, které editační software nabízí
Jednou z nejefektivnějších možností, jak urychlit úpravu fotografií, je využití klávesových zkratek, které editační program nabízí. Jinými slovy, spoustu času ušetříte, když stisknete správnou kombinaci kláves, místo abyste funkci hledali v nabídce nebo v nástrojové liště. Zde máte přehled nejčastěji používaných kombinací kláves:
[Ctrl] + [L] = Úrovně
[Ctrl] + [M] = Křivky
[Ctrl] + [U] = Odstín a sytost
[Ctrl] + [C] = Kopírovat
[Ctrl] + [V] = Vložit
[Ctrl] + [J] = Nová vrstva kopie
Pro ty, kteří si klávesové zkratky těžko zapamatují, existují speciální samolepky na klávesy nebo „taháky“. Zakoupíte je v internetových obchodech asi za 10 dolarů. Hledejte pomocí slov „photoshop shortcut stickers“. V obchodech najdete samolepky i pro další programy.
Práci si ušetříte i v programu Adobe Camera RAW. Můžete totiž otevřít několik RAW souborů najednou. Vyberte první fotografii, podle potřeby proveďte úpravy a nastavení a klikněte vlevo nahoře na tlačítko »Vybrat vše« a poté na tlačítko »Synchronizovat«, které je pod ním. Objeví se okno »Synchronizovat« a vy si vyberete úpravy, které se mají provést na všech otevřených snímcích.
15/ Příprava/
Ujistěte se, že na paměťové kartě je místo a baterie je nabitá
Při fotografování digitálním fotoaparátem vás může zaskočit vybitá baterie nebo plná paměťová karta. Po zkopírování na pevný disk uživatelé příliš často zapomínají vymazat fotografie z paměťové karty – to může být na delší výpravě problém. Zvykněte si tedy poté, co se ujistíte, že jsou všechny fotografie uchovány na bezpečném místě, všechny snímky z karty smazat. Někdy je rychlejší a účinnější kartu zformátovat. Dále byste měli po fotografování dobít baterii fotoaparátu. Než půjdete fotografovat, udělejte si doma kontrolní snímek. Tyto rady vám možná připadají směšné, ve skutečnosti jsou ale velmi důležité a užitečné. Bez baterie a karty nevyfotografujete nic.
Stejně důležitá je i péče o fotoaparát a jeho příprava. Sklo objektivu je náchylné na znečištění. Usazuje se na něm prach a nečistoty a také otisky prstů mohou ovlivnit jasnost objektivu. V krajním případě mohou dokonce snížit ostrost. Objektiv tedy udržujte čistý a na jeho čištění používejte balonek a hadřík z mikrovláken.
16/ Techniky fotografování/
Použijte motivové programy, které fotoaparát nabízí
Většina digitálních fotoaparátů nabízí tzv. motivové programy, označované také jako scénické režimy. Uživatel má možnost vybrat si jeden z motivů podle situace, kterou chce zachytit, a fotoaparát pak sám provede potřebná nastavení, odpovídající co nejlépe podmínkám a požadavkům. Jde o režimy, jako je portrét, noční krajina, soumrak, sport a mnohé další. Fotoaparát sám nastaví ostrost, sytost, kontrast a barvy, aby uživatel získal co nejlepší snímky. Pokud má uživatel svůj vlastní styl a osvědčené nastavení, může si ho většinou nastavit a uložit.
Mnoho fotoaparátů také nabízí možnost úpravy vzhledu nabídky, aby co nejlépe fotografovi vyhovovala a urychlila jeho práci. Tímto způsobem je například možné udělat si vlastní nabídku s často používanými nastaveními a rychle tak dosáhnout cíle. Některé modely aparátů, jako například Nikon D3100, rychlou nabídku vytvoří samy a zařadí do ní automaticky nejpoužívanější funkce. Tento seznam však nelze uživatelsky měnit.
17/ Expozice/
Věnujte se detailům, i když je scéna dobře osvětlena
I na velmi světlé (přeexponované) části snímku můžete nějaké detaily obnovit (na rozdíl od úplně tmavých částí), a to pomocí programů pro úpravu fotografií. Bez obtíží to ale samozřejmě nebude, navíc snímek pak často vypadá nepřirozeně. Pro úpravu vyberte snímky s vysokým kontrastem, u kterých je ale i u nejsvětlejších částí ještě viditelná kresba.
Pokud si nejste jisti, jaké parametry expozice nastavit, aby byl výsledek co nejlepší, můžete použít tzv. bracketing. Použijeteli tuto funkci, fotoaparát vyfotografuje sérii snímků s různými parametry expozice – obvykle změněných o 1/3–1 EV. Jeden snímek je vyfotografován podle fotoaparátu optimálně, jeden je podexponován a jeden přeexponován – podle nastavení fotoaparátu. Nejlepší z nich si pak fotograf vybere později.
Poznámka: Jsou i další způsoby, jak rychle změnit expoziční parametry. Na fotoaparátu můžete vybrat P (Programový mód) a pomocí hlavního ovládacího kolečka pak měníte clonu i expoziční čas podle světelných podmínek.
18/ Uspořádání/
Ohodnoťte svoje fotografie a zajistěte jim bezpečí
Fotografujete-li pravidelně, měli byste svoje snímky vhodně uspořádat, nebo se v jejich záplavě časem ztratíte. Hodiny strávené organizací fotografií se vám pak vrátí, když budete potřebovat něco rychle vyhledat. Naštěstí existuje mnoho užitečných programů (jako například Photoshop Elements, Zoner Photo Studio, Adobe Bridge, Picasa), které vám s uspořádáním pomohou. Nezapomeňte svoje fotografie hodnotit, abyste ty nejlepší záběry snadno našli. Většinou jde jen o ně.
Zálohování fotografií na externí pevný disk nebo optické disky se zdá nudnou a zbytečnou prací až do té doby, než se vám zhroutí počítač. Kromě pevného disku počítače byste tedy měli svoje fotografie zálohovat minimálně ještě na jednom médiu. Pak vás havárie počítače tak nepříjemně nezaskočí.
19/ Výběr objektu/
Všímejte si rytmů přírody a řiďte se jimi
Může se jednat jen o výběr správného oblečení, nebo vůbec o rozhodnutí, zda stojí za to vyrazit – před rozhodováním o tom, co si vzít na venkovní fotografování, byste se měli seznámit s předpovědí počasí. Přitom ne vždy jde jen o žhavé slunce. Mnohem zajímavější snímky můžete získat za jiného počasí. Například velmi zajímavé podmínky bývají těsně po bouřce nebo za nestabilního počasí, kdy se světlo rychle mění.
Předpověď počasí zjistíte snadno na českých i zahraničních internetových stránkách, například na meteocentrum.cz nebo yr.no (kde můžete zadat i konkrétní místo a vývoj počasí po hodinách). Využívejte i specializované webové stránky – například pokud se chystáte fotografovat mořské pobřeží, měli byste si kvůli pěkným snímkům i své bezpečnosti zjistit čas přílivu a odlivu. Záleží samozřejmě na tom, k jakému moři jedete. Pokud jedete například k Severnímu moři, doporučujeme stránky bsh.de. Kromě sebe byste měli při fotografování dobře chránit i svoje vybavení – písek a mořská voda mohou mechanické části i optiku poškodit velmi rychle.
20/ Fotografické techniky/
Ostré snímky i bez těžkého stativu
Jsou samozřejmě případy, kdy použití stativu vřele doporučujeme. Často se ale dostanete do situace, která by si stativ žádala, vy ho ale nemáte u sebe – přece jen něco váží a pokaždé se s ním nechcete nosit. Například když máte v batohu málo místa, nebo jdete na procházku po městě a překážel by vám. V té chvíli vám výrazně pomůže optický stabilizátor obrazu (stabilizovaný může být objektiv, nebo optický snímač), který pomáhá udržet ostrost i za horších světelných podmínek. Kromě toho vám může pomoct i to, když fotoaparát stabilizujete pomocí zdi, zábradlí nebo jiného pevného místa. Pokud je to možné, použijte samospoušť. S pevnou rukou pak zvládnete vyfotografovat ostrý snímek i při nastaveném čase 1/4 s. Použít můžete i praktický a hlavně skladný stativ nazvaný Joby GorillaPod, který se hodí zvláště pro lehčí fotoaparáty, ale existuje i verze určená pro zrcadlovky. Dodává se se stativovou hlavou nebo bez ní, případně s magnetickými nožičkami, a hlavně se snadno vejde do batohu nebo i kabelky.
Vyladění indexovací služby
Díky indexování umí Windows rychle nabídnout hledaný obsah. Mnoho souvisejících funkcí a nastavení však zůstává běžným uživatelům skryto.
RADEK KUBEŠ
Funkce indexování obsahu pevného disku je v operačním systému Windows tak nenápadná, že si její činnost mnoho uživatelů ani neuvědomuje a pouze využívá její výsledky. Ze stejného důvodu ponechávají uživatelé nastavení indexovací služby beze změny, což ale může vést k omezenému využití schopností této velmi důležité vlastnosti Windows.
Především s nástupem velmi rychlých disků typu SSD se na funkci indexování začíná trochu zapomínat, přestože i v tomto případě může poskytnout výsledek rychleji než při procházení kompletního obsahu pevného disku. Vhodnou úpravou nastavení lze navíc zabránit přílišnému opotřebení buněk SSD jejich opakovaným přepisováním. Navíc si snadno můžete celý index přesunout na jiný pevný disk.
Systémová nastavení
Pro bleskurychlé vyhledávání je rozhodující mít k dispozici optimálně sestavený indexový soubor. Proto je vhodné zaměřit se na nastavení samotné funkce indexování, jak vám jej představujeme v popisu a obrázcích na protější straně. Do indexování jsou přitom automaticky zahrnuty soubory uložené v Knihovnách i ve složce Dokumenty, příslušné každému uživatelskému účtu, stejně jako obsah složek určených ke sdílení v síti. Pokud však chcete do indexu zahrnout i obsah souborů na jiném pevném disku, je nezbytné upravit související nastavení. Rozšiřování indexu byste ale neměli přehnat – s tím, jak indexový soubor poroste, bude se zpomalovat nejen vyhledávání, ale i celý operační systém. Samozřejmě je vhodné zaindexovat všechny složky s dokumenty nebo třeba e-maily, zcela však ztrácí smysl zahrnout do indexu celé série fotografií, které máte uloženy pouze v očíslovaných souborech, tak jak jste je do počítače zkopírovali z paměťové karty fotoaparátu. Podle čísla souboru samozřejmě nikdy žádnou fotografii nenajdete. Další úskalí skrývá indexování zašifrovaných dat. V tomto případě je nezbytné zašifrovat i samotný indexový soubor (umístit jej na šifrovaný diskový oddíl), jelikož by jinak, i bez znalosti hesla, mohl nepovolaným uživatelům ukazovat obsah šifrovaných souborů. Proto nejdříve zvažte, jestli takové soubory vůbec zahrnout do indexování.
Další chyták spočívá v tom, že Windows standardně prohledávají obsah souborů pouze v zaindexovaných složkách. Pokud chcete podle obsahu (a nejen podle názvu) souborů vyhledávat na celém disku, je třeba změnit příslušné nastavení. V Průzkumníku použijte nabídku »Uspořádat / Možnosti složky a hledání« a zde na kartě »Hledání« označte předvolbu »Vždy prohledávat názvy souborů a obsah«. Funkci vyhledávání to sice zpomalí, zato ale můžete objevit obsah i v souborech, které nejsou zaindexovány. Ve Windows 8 najdete stejné nastavení v Průzkumníku na kartě »Zobrazení« pod tlačítkem »Možnosti«.
Další kouzla
Pokročilé úpravy indexování je třeba provést přímo v systémových nastaveních Windows. Do vyhledávače v nabídce Start napište »gpedit.msc« a stiskněte [Enter]. V okně »Editor místních zásad skupiny« najděte položku »Konfigurace počítače / Šablony pro správu / Součásti systému Windows / Vyhledávání«. Pak můžete ovládat například předvolbu na zastavení indexování, pokud je počítač napájen z baterie (hodnotu změňte na »Povoleno«). Nebo můžete třeba zabránit indexování příloh e-mailů, obsahu veřejných (sdílených) složek atd.
NASTAVUJEME INDEXOVÁNÍ
1 PŘEHLED NASTAVENÍ Pomocí vyhledávače v nabídce Start najděte funkci »Možnosti indexování« a spusťte ji.
2 VÝBĚR SLOŽEK Seznam »Zahrnutá umístění« ukazuje, které složky, resp. obsah kterých aplikací (typicky Outlooku) je podle současného nastavení indexován.
3 VLASTNÍ KONFIGURACE Po kliknutí na tlačítko »Změnit« můžete upravit seznam složek, jejichž obsah budou Windows indexovat.
4 POKROČILÁ NASTAVENÍ Volba »Upřesnit« vede k nastavením samotné funkce indexování. Hned na kartě »Nastavení indexu« můžete například do indexování zahrnout šifrované soubory.
5 TYPY SOUBORŮ Na kartě »Typy souborů« lze volit konkrétní formáty dat k zaindexování. Především u dokumentů (DOC, DOCX, XLS, XLSX atd.) by měla být označena i předvolba »Indexovat vlastnosti a obsah souboru«.
6 AKTIVACE FUNKCE IFILTER IFilter umožňuje vyhledávat textový obsah v obrázcích ve formátu TIFF, pořízených například pomocí skeneru. V Ovládacích panelech proto najděte »Programy / Programy a funkce / Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows« a pak povolte funkci »Filtr Windows TIFF IFilter«. Pak ještě v nastavení indexování povolte pro soubory typu TIFF a TIF indexování obsahu.
7 ATRIBUTY NESTAČÍ Přestože má každá složka ve svých vlastnostech i nastavení »U souborů v této složce indexovat kromě vlastností souboru také obsah«, to samo o sobě nestačí pro zařazení do indexu. Musíte použít i nastavení viz bod 3.
8 VYHLEDÁVÁNÍ BEZ INDEXU Jestliže chcete použít vyhledávání v obsahu u souborů na USB flash disku, použijte v Průzkumníku volbu »Uspořádat / Možnosti složky a hledání« a na kartě »Hledání« označte předvolbu »Vždy prohledávat názvy souborů a obsah«. (Ve Windows 8 použijte v Průzkumníku tlačítko »Možnosti« na kartě »Zobrazení«).
ANDROID
Využijte svůj mobil či tablet na maximum
21/ Android/
Detailní záznam dovolené
Cestujete rádi, fotíte a zaznamenáváte všechna navštívená místa? Pak vás možná potěší aplikace The Traveler, která umožňuje uložit si cestu a související informace a následně sdílet zážitky s přáteli.
Hned při prvním spuštění po vás aplikace bude chtít potvrdit, který Google účet má používat pro ukládání dat. Po zvolení účtu následuje jednoduchá úvodní obrazovka, kde si klepnutím na symbol »+« můžete založit nový výlet či dovolenou. Stačí zvolit jméno a dále přidat třeba i data odjezdu a příjezdu. Po založení nového „Tripu“ již můžete klidně vytvářet tzv. „Paths“, což jsou jednotlivé výlety, které na dovolené absolvujete. Po založení nové Path telefon automaticky zaznamenává váš pohyb a zapisuje jej do mapy, včetně všech pořízených fotografií. Po dokončení výletu stačí záznam zastavit. Takto můžete jednoduše zaznamenat celou svou dovolenou. Jakmile se vrátíte domů, není nic jednoduššího než nahrané cesty sdílet s vašimi přáteli, kteří si je mohou pomocí Google Earth prohlédnout a podívat se, kudy přesně jste šli a jeli nebo kde jste pořídili fotografie či videa.
22/ Android/
Telefonujte zdarma přes internet
Také už vás nebaví sledovat, jak si s námi telefonní operátoři pohrávají svými vysokými cenami a nesmyslnými podmínkami? Telefonujete často s rodinou či přáteli? Pak vás určitě potěší, že již nepotřebujete mít předplacené volné minuty či SMS, ani platit za neomezený tarif. Stačí vám jen připojení k internetu, ať už přes vaši domácí Wi-Fi, nebo internet v mobilu. Aplikace Viber je v podstatě obdoba programu Skype, s tím rozdílem, že Viber se registruje na vaše telefonní číslo a z přátel ve vašich kontaktech automaticky najde ty, kteří Viber rovněž používají. Kvalita hovoru přes Viber je naprosto stejná jako při klasickém spojení přes mobilní síť (i při použití mobilního internetového připojení), s jediným rozdílem, a to sice lehkým zpožděním, podobným jako při telefonování z IP telefonů. To ale není nic, na co by si člověk během několika prvních hovorů nezvykl.
Po nainstalování a spuštění aplikace vás Viber požádá o telefonní číslo, pod kterým se chcete zaregistrovat. Po zadání telefonního čísla (nemusí jít o aktuální číslo telefonu, což vám umožní například na pracovním telefonu používat Viber, jako kdybyste volali ze svého soukromého) vám Viber zašle SMS s registračním kódem. Po zadání kódu se aplikace spustí a automaticky najde vaše zaregistrované přátele.
23/ Android/
Kvalitní zabezpečení telefonu
Pokud se vám už někdy podařilo ztratit smartphone nebo jste se stali obětí nějakého nenechavce, asi přemýšlíte o možnostech zabezpečení svého zařízení pro tyto případy. Pomůže vám bezplatná aplikace AntiVirus od společnosti AVG, která nejen že chrání telefon proti škodlivému softwaru, ale zároveň vám usnadní jeho opětovné nalezení, nebo se alespoň postará o ochranu jeho obsahu ve všech situacích.
Před použitím aplikace AVG AntiVirus je třeba zadat vaše telefonní číslo a e-mailovou adresu. Následně obdržíte potvrzovací SMS a e-mail. Po potvrzení platnosti zadaných údajů se ocitnete na úvodní obrazovce, kde si můžete nastavit pravidelné kontroly na výskyt virů, vylepšení výkonu telefonu, šifrování soukromých dat a ochranu proti krádeži.
Ve chvíli, kdy zjistíte, že je váš telefon pryč, stačí zaslat SMS v daném tvaru na vaše telefonní číslo. K dispozici jsou tři druhy takových SMS, které umožňují zamknout telefon na dálku, zapnout GPS a hlásit polohu zařízení nebo spustit na telefonu alarm. Polohu svého telefonu můžete najít i na webu.
iOS
Tipy a triky pro efektivní práci s iPhony a iPady
24/ iOS/
Vymeťte pavučiny
V zanášení paměti nepořádkem jsou na tom zařízení Apple mnohem lépe než počítače s Windows nebo zařízení s OS Android. I pro ně však platí, že čím déle je používáte a čím více aplikací instalujete, tím více se kvůli dočasným souborům zmenšuje využitelná paměť a zpomaluje se rychlost zařízení. Zejména při neúspěšné synchronizaci obsahu zůstávají neúplné soubory nadále v paměti. V důsledku toho se zmenšuje (tvrdě zaplacené) volné místo pro hudbu, video a nové aplikace. Navíc může být ohroženo i soukromí, neboť podle nesmazaných cookies a skript souborů historie se může jiná osoba dostat k citlivým informacím.
Manuální údržba Apple zařízení je samozřejmě možná, ne každý je ale znalý do té míry, aby například věděl, jak vymazat dočasné soubory z cache internetového browseru nebo různých aplikací. Naštěstí jsou k dispozici nástroje pro správu přenosných zařízení iPhone, iPad a iPod, které úklid zvládnou v pohodlí přehledné obrazovky stolního počítače. Pro úklid doporučujeme freewarový program PhoneClean od firmy iMobie (http://www.imobie.com), který je dostupný pro počítače s Windows i OS X.
25/ iOS/
Výprodej aplikací
Na placené aplikace na iPhonech a iPadech si zvyknete celkem rychle, zvláště pokud jste byli ochotní platit desetinásobně vyšší ceny za podobné programy pro stolní počítače. Nicméně i prodejní model App Store umožňuje jednorázové slevy, nebo dokonce výprodeje komerčních aplikací za nulovou cenu. Tak proč si nenechat poradit a výprodeje nevyužít?
Aplikace Apps Gone Free shromažďuje na jednom místě tipy na aplikace, které byly dočasně uvolněny zdarma. Nejde však o mechanické přejímání seznamu aplikací. Redakce tyto informace třídí a do App Gone Free zařazuje jen doporučené tipy, které považuje za praktické a využitelné. Každý tip je doplněn krátkou charakteristikou, podrobným popisem a náhledy.
Apps Gone Free nabídne každý den asi deset tipů. Bohužel ale neobsahuje možnost dalšího filtrování nebo vyhledávání. Za zmínku stojí funkce AppBump, pomocí které můžete vyjádřit své přání, které aplikace byste rádi měli k dispozici zdarma. Je to možná idealistický názor, ale tvůrci nápadu tvrdí, že účelem funkce je přesvědčit tvůrce aplikací, že jediným problémem v širším používání jejich výtvoru je právě jeho cena.
26/ iOS/
Apple ID bez kreditky
Mnoho uživatelů produktů Apple může mít z nějakého důvodu problém se zadáním kreditní karty do svého účtu Apple ID. Pokud však chcete využívat většinu funkcí přenosných zařízení Apple, budete si tento účet muset zřídit. Je nezbytný i pro instalaci bezplatných aplikací z App Store, stahování volného obsahu či pro běžnou chatovací funkci iMessage. Ne každý má ale aktivovány platby kartou po internetu, nebo třeba nechce zadávat citlivé údaje do internetové registrace, nebo jsou jeho důvodem děti, které by pak měly možnost utrácet za aplikace.
Pokud Apple ID ještě nemáte, váš telefon, přehrávač nebo tablet vás vyzve k jeho založení. V průběhu procesu registrace budete požádáni o zadání vaší kreditní karty. Stačí ale navštívit oficiální web appleid.apple.com/cz, kde projdete klasickým registračním procesem s potvrzením pomocí e-mailu. V průběhu registrace na webu ale na rozdíl od registrace prostřednictvím iOS zařízení nebude vyžadováno zadání kreditní karty. Apple vás sice bude v průběhu času upomínat e-mailem k jejímu zadání, to ale můžete klidně ignorovat.
Takto můžete vytvořit funkčně neomezený účet například pro stahování bezplatných aplikací a už nemusíte mít obavy svěřit Apple zařízení dětem.
Dokumenty ke stažení
- Tipy + triky (2.4 MB) - Staženo 0x