Přejít k hlavnímu obsahu

Mapy na dovolenou

Jedna stará pomluva tvrdí, že muž si raději deset kilometrů zajde, než by se zeptal na cestu. Ať už si o této urážce orientačního smyslu pánů tvorstva myslíte cokoliv, od letošního léta by nikdo z nás neměl zabloudit o více než 10 metrů, což je odchylka GPS.

PETR KRATOCHVÍL

PETR KRATOCHVÍL
Redaktor Chipu patří mezi vášnivé turisty a internetové mapy patří k jeho základní výbavě. Díky nim se mu ještě nestalo, aby zabloudil nebo ušel o metr víc než je potřeba.

Dvacáté první století přeje nesmělým a technicky vybaveným mužům: nabídka internetových map a s nimi souvisejících aplikací je mimořádně široká. My se tentokrát nebudeme příliš zabývat mobilními aplikacemi, protože o nich se dočtete v testech na stranách 78 a 90. Zde najdete informace o tzv. off-line mapách, které vám pomohou se zorientovat, eventuálně si, pro případ problémů, mapu vytisknout. Pojďme se podívat, kdo je v této oblasti nejlepší.

Jak se neztratit

V oblasti map na internetu u nás dominují tři jména: Seznam, Google a Microsoft. Z hlediska pouze České republiky pravděpodobně nemá Seznam konkurenci. Jeho služba Mapy.cz kraluje ve všech oblastech: obecná mapa nabízí výbornou kombinaci kvalitních mapových podkladů a dodatečných služeb, například propojení s databází firem nebo vyhledávání jízdních řádů. Výborné jsou také letecké mapy, které dokonce umožňují přepínat na starší snímkování z let 2003 a 2006. Za unikátní lze označit turistické mapy, které umožňují navigovat po turistických trasách nebo dokonce na kole. Tohle opravdu jinde zdarma nenajdete.

Google u nás tak jistý v kolenou není a jediným želízkem v ohni je funkce Street View. Z globálního hlediska ale nabídne mnohem více než Seznam, a pokud plánujete cestování po Evropě, rozhodně mapy na Googlu vyzkoušejte. Hodně podceňovaným v oblasti mapových služeb je Microsoft a jeho Bing. Pravda sice je, že v České republice má co dohánět, ale ve světě je často na lepší úrovni než Google. Typickou ukázkou může být například Chorvatsko, kde letecké mapy Bingu nabídnou o třídu lepší snímky než Google.

Pokud nehledáte jen mapy pro turistiku, rozhodně navštivte server Centra pro regionální rozvoj České republiky na adrese http://www.crr.cz/…apovy-server. Jeho oficiálním cílem je nabídnout uživateli pohled na území z různých aspektů regionálního rozvoje, poskytnout užitečné informace o konkrétním území a usnadnit orientaci ve zvolených oblastech. V praxi zde najdete obrovské množství informací, od plánů měst přes vojenské mapování až po údaje z katastru nemovitostí.

Další zajímavou službou pro zvídavé turisty je IZIGARD (izgard.cenia.cz). Tento internetový mapový server, který má uživatelům zajistit přístup k nejaktuálnějším rastrovým i vektorovým geografickým datům, je součástí Digitálního vojenského informačního systému. Kromě klasického mapového systému (s vyznačením vojenských ubytoven a výškových překážek) na něm najdete i další zajímavosti. Bohužel jeho ovládání nepatří zrovna k nejjednodušším.

Významným pomocníkem cestovatele je mapa s dopravními informacemi. Před důležitější cestou vždy doporučujeme zkontrolovat, zda není na silnici uzavírka nebo nehoda. Všechny tyto informace lze najít na adrese dopravniinfo.cz. Méně oficiální, často ale podstatně přesnější informace o aktuálním provozu se nacházejí na Google mapách. Nejprve je nutné přepnout se na klasickou verzi (ne na satelitní), poté najet kurzorem na zmenšenou mapu v pravém horním rohu obrazovky a zvolit vrstvu »Provoz«. Na mapě se zobrazí aktuální vytížení zvolených silnic, které se při přiblížení na konkrétní oblast ještě zpřesní.

Turistika

Pro pěší turistiku lze doporučit již zmiňované mapy od Seznamu – po přepnutí na turistickou verzi v ní najdete vše, co náročný cestovatel potřebuje, včetně vrstevnic a plánování cest po turistických trasách. Za zmínku stojí také stránky na adrese www.kamennimuzici.cz, kde lze jak zadat vlastní trasu, tak se i dívat, jaké trasy prošli ostatní, a jejich zkušenosti zohlednit při plánování. Praktické také je, že při pohybu mapy v okně se mění i URL adresa, takže je možné si odkaz uložit, případně ho poslat přátelům. Zajímavým webem pro turisty je http://www.turistika.cz/mapy, kde na klasických Google mapách najdete speciální vrstvu se zobrazením turistických zajímavostí v České republice.

Ti, kteří fandí turistice i za hranicemi naší země, by měli alespoň vyzkoušet web WanderKarte (http://www.wanderreitkarte.de), kde lze najít topografické a turistické mapy pro celou Evropu. Podobný projekt, ale s podrobnějšími mapami bez dodatečných funkcí, najdete na adrese alpha.map1.eu.

Pokud jste příznivci cyklistiky, určitě by vaší pozornosti neměl ujít Online Cykloatlas na portálu http://www.cykloserver.cz. Použité mapy zde nejsou žádný zázrak, výhodou je ale několik nabízených map a vykreslení výškového profilu vámi naplánované trasy. Pro cykloturisty za hranicemi naší republiky ještě doporučujeme pro inspiraci weby bikemap.net a sports-tracker.com, kde najdete tipy na celou řadu zajímavých výletů.

Počasí na cestách

Dříve než se pustíte do plánování turistických tras, doporučujeme prověřit, zda vám bude nakloněno počasí. Zkušenější uživatelé mohou startovat přímo na webu Českého hydrometeorologického ústavu (http://www.chmu.cz), kde najdou všechny důležité informace týkající se našeho území. Pravda ale je, že tento web má do přehlednosti hodně daleko, a tak je možná jednodušší navštívit norský web http://www.yr.no. Na něm se stačí jen přepnout vpravo nahoře do angličtiny a zadat jméno lokality (i v ČR), pro kterou chcete znát předpověď. K dispozici je jak dlouhodobá (9 dní), tak i podrobná hodinu po hodině. Plánujete-li výlet nebo akci, které by příliš neprospěl déšť, rozhodně se podívejte na web http://www.klart.se/europa/. Nejprve dole změňte jazyk na angličtinu a poté se v horní liště proklikejte na nabídku »Weather Maps / Rain / Europe«. Zde získáte dokonalý přehled o tom, zda (a v jaké intenzitě) přijdou do vybrané oblasti dešťové či sněhové srážky.

Jestliže předpovědím nedůvěřujete, můžete se přesvědčit na vlastní oči. Na webu se.webcams.travel najdete mapu se zobrazením webkamer. Po kliknutí na libovolnou z nich získáte ihned přehled o počasí v dané lokalitě.

Zajímavé perličky

Mapy, které najdete na http://www.openstreetmap.org, rozhodně nepatří k nejlepším – naopak za konkurencí v mnohém zaostávají. Za zmínku ale stojí především proto, že umožňují export na celou řadu zařízení: od mobilních telefonů až po navigace.

Zajímavým projektem rozhodně stojícím za návštěvu je mapa sociálně vyloučených a sociálním vyloučením ohrožených romských lokalit v České republice, vytvořená za podpory Evropské unie na adrese http://www.esfcr.cz/…/int_CR.html.

Patříte-li k milovníkům starých map a na svých výletech do přírody se rádi zatouláte i do minulosti, rozhodně by vaší pozornosti neměl ujít web http://www.staremapy.cz, který vás nasměruje na „mapové dědictví našich předků“. Najdete zde odkazy na unikátní historické vojenské mapy, digitalizované staré mapy Moravy či města Brna i podobné mapy z oblasti západních Čech (ze sbírek Západočeského muzea). Můžete se zde podívat na mapy opevnění z druhé světové války, stejně jako navštívit obchod, kde lze tyto mapy koupit v papírové podobě.

Unikátní mapu kabelů, které se nacházejí na dně moří a oceánů, najdete na adrese submarinecablemap.com. Až se pak budete potápět v moři a místo mušle omylem vytáhnete kabel, budete vědět, odkud kam v něm proudí data.

petr.kratochvil@chip.cz


 NOVÉ MAPY OD SEZNAMU

Těsně před uzávěrkou představil Seznam nové mapy České republiky, které budou zdarma k dispozici pro použití v mobilních telefonech a (později) v tabletech. V současné době probíhá test beta-verzí, finální mapy by měly být dostupné začátkem července. Podrobnější informace o tomto projektu najdete v příštím čísle Chipu.

MAPY.CZ

(WWW.MAPY.CZ)

Klasické mapy na Seznamu jsou přehledné a vhodné i pro nezkušeného turistu – lze přepínat mezi klasickým, turistickým a fotografickým zobrazením. Díky tomu se neztratíte ani ve velkoměstě.

 

MAPY GOOGLE

(MAPS.GOOGLE.CZ)

Google na svých mapách neustále pracuje a vychytávky typu Street View usnadňují život. I přesto má v některých oblastech mezery – typickým příkladem mohou být fotopodklady map v některých oblastech. Na obrázku například vidíte Čechy oblíbené Chorvatsko.

 

BING MAPS

(BING.COM/MAPS)

Lehce neprávem opomíjené mapy od Microsoftu sice u nás na konkurenci nestačí, ve světě se ale karta často obrací. Například kvalita podkladů a navigace v již zmiňovaném Chorvatsku je s nimi o třídu lepší než u Googlu.


MAPY PRO TURISTY

(WWW.TURISTIKA.CZ/MAPY)

Mapová aplikace postavená na mapách Googlu nabízí přehlednou formou tipy na výlety, informace o ubytování, a dokonce i praktické cestopisy z putování po České republice.


EVROPSKÁ TURISTIKA

(WWW.WANDERREITKARTE.DE)

Pokud rádi cestujete po Evropě, a to i mimo města, neměla by vaší pozornosti ujít tato německá stránka. I přes celou řadu nedostatků lze ocenit plastické zobrazení včetně vrstevnic, které vám například v Alpách podstatně usnadní cestování.


OD MAP PO NEMOVITOSTI

(WWW.CRR.CZ/CS/MAPOVY-SERVER)

Centrum pro regionální rozvoj České republiky vám na svých stránkách nabízí neuvěřitelně podrobné mapy s celou řadou zajímavých vrstev – v největším přiblížení propojené s nahlížením do katastru.


PODÍVEJTE SE DO SVĚTA

(SE.WEBCAMS.TRAVEL)

V 21. století lze procestovat svět, aniž byste se zvedli ze svého křesla. Pomocí webkamer si můžete prohlédnout, co se děje za humny, stejně jako se pokochat krásami Alp či Paříže.


JAKÉ BUDE POČASÍ

(WWW.KLART.SE/EUROPA/)

Chcete vědět, zda nebude pršet a vy můžete vyrazit na výlet do hor? Nebo jaké počasí bude při vašich toulkách Evropou? Vyzkoušejte tento švédský web.

 

Dokumenty ke stažení