Přejít k hlavnímu obsahu

Mailbox

Podvody v síti

Internet se pozvolna stává hřištěm pro kriminální živly. Je dobré znát jejich triky.

     F. BÍNA (e-mail)

Zábava při sestavování PC
Nejlepší komponenty pro stavbu počítače

Chip 6/2013, str. 56

Nejsem si příliš jistý, zda při vlastnoruční stavbě PC mohu ušetřit hodně peněz. Bohužel ani jako dlouholetý fanda do počítačů a zapřisáhlý „bastlíř“ nezvládnu překonat nevyhnutelné nekompatibility mezi jednotlivými komponentami – CPU, základní deska, paměťové moduly, SSD disky, magnetické disky, grafické karty, Wi-Fi, tiskárna, skener, napájecí zdroje, USB, UEFI, BIOS, operační systém. Vy v redakci Chipu máte k dispozici spoustu hardwaru na vyzkoušení a působí u vás zkušení odborníci. Samotný uživatel ale nikde takovou podporu nenajde a sám nese riziko při koupi jednotlivých dílů. Proto jsem si svůj nejnovější desktop koupil sestavený od specializované firmy, která mi nabídla poměrně široký výběr z předem vyzkoušených komponent. Pokud by něco z mého výběru správně nespolupracovalo, technik to při sestavování rozpozná, dá mi zprávu a navrhne vhodnou náhradu. Mohu si být jistý, že počítač bude pracovat správně.
Co jsem ale vždy časem dělal sám, to je vylepšení výkonu nebo prodloužení životnosti pomocí výměny některých dílů. Do toho patří vybavení SSD, RAID pro zrcadlení disků, přechod na 64bitová Windows 7, rozhraní USB 3.0 nebo rozšíření operační paměti na 16 GB. Nicméně můj pokus o zabudování vodního chlazení selhal. Výměník tepla a čerpadlo se na CPU a základní desku nehodily, protože zde překážely kondenzátory. 

  KAMIL ŠTURSA (E-MAIL)

Neumět si sestavit vlastní PC by byla ostuda. Nesdílím dnešní nadšení z tabletů a smartphonů. Tablety jsou samy o sobě dostatečné snad pro dětské hry a surfování nebo na poslouchání hudby a čtení knih. Ale tablet v žádném případě nemůžeme srovnávat s PC! Zejména ne v komerčním prostředí. Nebo vy snad v redakci dnes měníte vaše PC za tablety?

     VIKTOR MAYER (E-MAIL)

Závislost na velkých koncernech
Bude všechno v cloudu?

Chip 6/2013, str. 8

Hned po otevření nového Chipu mě zaujala dvě témata. Zaprvé citát na straně 6: „Na nová Windows nepřestoupím ani po 1 000 dnech!“ Já jsem naopak částečně přestoupil a po dvoutýdenním testovacím používání jsem se opět vrátil ke starým Windows 7. Myslím, že Win8 jsou nepraktická a nepřehledná a jako operační systém jsou pro mě nepřijatelná.
Zadruhé, o dvě strany dál téma cloud: I zde jsem velmi konzervativní, a tak mnohé předkládané výhody jsou pro mě naopak nevýhodami. Například vždy aktuální verze softwaru. Kdo má za sebou přechod z MS Office 2003 na verzi 2010, ten ví, o čem je řeč. Nenechám si diktovat, jakou verzi softwaru budu využívat. Samozřejmě velkou roli hraje také ochrana a zabezpečení dat. A v neposlední řadě také mizerná šířka pásma mého internetového připojení. Součástí zabezpečení dat pro mě je také to, že dekódovací technika je mým vlastnictvím a že ji mohu používat, kdy se mi zachce. Chci si kupovat věci s neomezenou dobou využitelnosti. Pokud si pronajmu software a cloudovou službu a provozovatel mi tuto službu už nechce nebo nemůže poskytnout, jsou moje data ztracena. I to je pro mě nepřijatelné. Lituji následující generace, které budou více a více závislé na velkých koncernech, aniž by toto riziko rozpoznaly a mohly o něm kriticky uvažovat.

     P. ŠILHAVÝ (E-MAIL)

 

Dokumenty ke stažení