Po klávesnici, myši, trackballu a trackpadu je tu nový způsob ovládání osobních počítačů. Leap Motion je malá krabička, která sleduje pohyb rukou ve vzduchu a velmi jemnou motoriku prstů.
PETR FODOR
Oproti Kinectu, kterého se dosud prodalo 24 milionů kusů, je Leap Motion určen pouze ke snímání pohybu rukou. Jeho zaměření je tím ale spotřebitelsky mnohem širší. Lze s ním ovládat operační systém, surfovat na webu, hrát hry nebo třeba modelovat rukama 3D objekty. Snímač v podobě malé krabičky velikosti 8×3×1 cm, položený před obrazovku, snímá všech deset prstů 290 x za vteřinu. Technologie na bázi infračervených paprsků umožňuje rozpoznat levou i pravou ruku, její sevření, natočení, polohu a pohyb jednotlivých prstů.
Za zajímavým 3D pohybovým ovladačem stojí softwarová a hardwarová společnost Leap Motion, sídlící v San Franciscu. Tato dvacetičlenná firma dosud přilákala investice ve výši 44,1 milionu dolarů.
Vybraní vývojáři
Pro Leap Motion už vznikají v uzavřeném vývojářském programu první aplikace a webové plug-iny a zastoupení mezi 10 000 vývojáři má i Česká republika. Pražské Flow Studio převedlo pro pohybový ovladač svou mobilní hru Sortee, se kterou o vstup do programu žádalo. „Úkolem hráče v Sortee je třídit letící předměty nejprve do dvou, později až do sedmi různých kategorií. Na tabletech hráč takzvaně swipuje, s Leapem stačí jemné gesto prstem ve vzduchu,“ přibližuje Richard Hořín, zakladatel Flow Studia, proč je právě Sortee první českou hrou upravenou pro Leap Motion. Implementace nové technologie, která byla před uvedením na trh v uzavřeném programu přístupná jen několika tisícům vývojářů z celého světa, zabrala čtyři týdny. „Zajistit stejný uživatelský zážitek na tabletu a s Leap Motion bylo těžší, než jsme očekávali. Hráče je potřeba nová gesta dobře naučit, správně vyhodnocovat veškeré pohyby a zamezit neočekávaným reakcím. Gesta jsme po uživatelských testech mnohokrát měnili a hledali jsme nejpřirozenější způsoby ovládání.“
Netušené možnosti využití
Vývojáři po prvních úspěšných zkušenostech přicházejí s dalšími nápady a aplikacemi pro komerční sektor. Podle nich se jedná o revoluci srovnatelnou s příchodem iPhonu v roce 2007, Leap prý vytvoří úplně nový segment. Zástupci Flow Studia mezi příklady využití pohybové technologie zmiňují prezentační systémy v maloobchodu, zábavné aplikace na letní festivaly, navigační systémy nebo ovládání prezentací na konferencích. Okrajové, ale neméně zajímavé realizace mohou být u handicapovaných, lékařů na operačních sálech nebo hudebních producentů při živých vystoupeních.
Leap Motion Controller podporuje systémy Windows 7 a 8, OS X 10.7 a 10.8. Aplikace pro ovladač budou k dispozici v samostatném elektronickém obchodě Airspace, kde si mohou uživatelé zdarma či za poplatek stáhnout software z různých oblastí. Mezi prvními vydavateli bude Disney Interactive nebo Zeptolab, autor mobilního hitu Cut The Rope. Pro profesionály nabídne aplikace Autodesk či Corel.
Zájem mají i výrobci počítačů
Nenápadný ovladač v hliníkovém pouzdře se začne prodávat 22. července. Aktuální cena zařízení připojitelného přes USB je 79 USD. Leap se začne v průběhu léta pravděpodobně přibalovat k počítačům Asus, HP údajně bude technologii integrovat přímo do některých svých notebooků. Vize zakladatele Leap Motion Michaela Buckwalda jde však ještě dále. Rád by během několika let viděl svou technologii v celé řadě spotřební elektroniky, od tabletů přes projektory až po displeje ne nepodobné Google Glass. A když se to nepovede Leap Motion, někomu jinému určitě. Technologická revoluce totiž už nastala. Více informací na http://www.leapmotion.com, http://www.flowstudio.cz.
- Leap Motion: Kouzla mávnutím ruky (144.51 kB) - Staženo 1218x