Asi žádná jiná společnost není tak posedlá jedním konkrétném písmenem abecedy jako Apple. Začalo to přibližně před patnácti lety počítačem Mac a jeho následníci iPhone a iPad nyní dominují trhu.
CHRISTOPH SACKMANN
Písmenko „i“ je u produktů iMac, iPhone, iPad, iPod a mnoha dalších zařízení Applu zkratkou pro „internet“. Je to také zkratka pro „individuální“ a jistě má v sobě i kus ega Steva Jobse, zakladatele, vizionáře a spasitele Applu v jedné osobě. Když se do této firmy po mnoha letech v roce 1997 vrátil, byla téměř na kolenou. Nebyla v podstatě schopna splácet svoje dluhy a brousily si na ni zuby společnosti Sun Microsystems (vývojář Javy) a Oracle (databázový obr), které ji chtěly začlenit do svého podnikání. Místo toho naopak Apple investoval 400 milionů USD (v podstatě poslední volné finance) do společnosti NeXT, kterou vlastnil právě zakladatel Applu Steve Jobs.
Steve Jobs přinesl do Applu dvě zásadní věci, které v tu chvíli společnost zoufale potřebovala. Jednou z nich byl konkurenceschopný operační systém NeXTStep (z NeXTu), který se později stal základem Mac OS X. Druhou byla vize – vize elektronických zařízení, která nejsou určena jen pro extrémní příznivce výpočetní techniky, ale i pro běžné uživatele, kteří jinak s počítači nemají moc společného. Oba tyto aspekty se střetly v prvním produktu druhé Jobsovy éry v Applu, tedy v iMacu. Jednoduchost tohoto designově zajímavého počítače typu vše v jednom (all in one) byla jeho hlavní devizou, která Applu rychle přinesla profit – stejně jako v reklamě na tento počítač, ve které sedmiletý chlapec zprovoznil a používal iMac dříve než technicky nadaný student Stanfordu svoje PC. Apple jednoduchost dokazoval i tak, že k iMacu nedával žádné tlusté manuály, ale pouze jednoduchou příručku, ve které byla v šesti krocích vysvětlena instalace a první spuštění.
iMac zaznamenal úspěch i díky svému vzhledu – Apple nabral úplně nový kurz v designu a počítač byl dostupný nejprve v modré a pak ještě v dalších dvanácti barvách. Časopis Forbes za to iMac ocenil a označil ho jako přelomový v IT průmyslu. Apple se tak v roce 1999 poprvé po letech dostal do černých čísel a do roku 2000 vzrostla cena jeho akcií o neuvěřitelných 300 procent, asi na 114 dolarů. Ve srovnání s dnešním kurzem to však ještě bylo málo – teď musíte za akcii Applu zaplatit třikrát tolik.
MP3 přehrávač, telefon a pak televizor?
Apple vděčí za tento růst skutečnosti, že si šel v případě počítače iMac pevně za svým. To se ukázalo jako správné. V roce 2001 přišel za Stevem Jobsem viceprezident firmy Jon Rubenstein a ukázal mu malinký, 1,5“ pevný disk s kapacitou 5 GB. Jeho vize: „Tenhle malý disk by měl obklopovat nový MP3 přehrávač.“ „Konkurenční produkty byly prostě špatné,“ řekl o několik let později šéf produktů iPod Greg Joswiak. Proto Apple vyvinul vlastní přehrávač iPod a dodával pro něj i softwarový přehrávač iTunes, který rok předtím koupil ještě pod názvem SoundJam MP. Obrovský úspěch přišel až o tři roky později, kdy Apple nabídl i program iTunes pro platformu Windows a navíc přišel s obchodem iTunes Store, kde bylo možné velmi snadno a rychle nakoupit hudbu. Až do roku 2007 se iPod stále zmenšoval (verze Shuffle a nano) a stal se dotykovým (verze Touch). Pak se dostavil zatím největší úspěch Applu: iPhone.
Vývoj smartphonu iPhone začal v roce 2004. Nejprve šlo jen o spolupráci s firmou Motorola, pro kterou by Apple dodával software. Model Motorola Rokr s MP3 přehrávačem a podporou iTunes Music Store se stal propadákem. Proto se Jobs pustil do vlastního, a nutno říci efektivního 30měsíčního vývoje. Investoval do něj 150 milionů dolarů a spolupracoval s tehdy výhradním operátorem AT&T. Výsledek mluví sám za sebe: v roce 2010 měl sice Apple jen 4procentní tržní podíl, ale získal 50 procent tržeb v odvětví mobilních telefonů. Není proto divu, že se do tohoto oboru rychle vrhly společnosti Samsung, HTC a další. Podobně postupoval Apple i u tabletů a jeho iPad se stal rychle lídrem trhu, na kterého se Google a Samsung se svými produkty jen těžko dotahují.
Konkurence je silná, takže je potřeba, aby Apple hledal nové trhy a produkty. Teď je ale bez svého vizionáře – Steve Jobs podlehl 5. října 2011 rakovině. Jaký bude další revoluční produkt z Cupertina, to zatím není jasné. Na léto je plánováno iRadio -streamovací hudební služba. Je sice fakt, že něco takového v portfoliu Applu chybí, přesto však jde o neobvyklý krok. Konkurence (Spotifi, Pandora) v tomto oboru je totiž silná. Fanoušci Applu se už dlouho těší na další i-produkt – iTV. Zvěsti o televizoru od Applu se ale objevují už více než rok. Předpokládá se, že pokud televize bude, bude mít asistentku Siri pro snadnější ovládání a chatování a také že zpřístupní mnoho funkcí chytrých televizorů masám (podobně jako se to dříve stalo u iPhonu), což se ostatním výrobcům zatím nedaří. Konkrétnější informace se možná dozvíme už do konce tohoto roku. A spekuluje se i o dalším produktu iWatch, což jsou náramkové hodinky Applu – něco jako iPod na zápěstí. Zní to nudně? Možná je to jen fáma, přesto ale Samsung začal pro jistotu vyvíjet konkurenční produkt, aby mu neujel vlak. Pro Apple jistě existuje i řada dalších příležitostí pro vývoj zajímavého i-produktu, a to i bez Steva Jobse.
Časová osa
1997
Steve Jobs
Zakladatel Applu Steve Jobs se do firmy, která je ekonomicky téměř na dně, vrací jako její ředitel.
1998
iMac
Prvním i-produktem je počítač iMac. Principy, na kterých staví, jsou stále stejné: jednoduché ovládání a chytrý design.
1999
iMovie
Videoeditační program iMovie pro tvorbu klipů je na rozdíl například od Adobe Premiere zaměřen na začínající uživatele.
2001
iTunes
Program iTunes začínal jako čistě hudební přehrávač. Základem se stal program SoundJam MP, který firma Apple zakoupila v roce 2000.
iPod
Hudební přehrávač iPod vstupuje na trh. Úspěšným se ale stává, až když je program iTunes k dispozici i pro platformu Windows.
2003
iTunes Store
Do přehrávače iTunes 4 je přidán obchod iTunes Store. Jen za jediný rok se na něm prodá přes 100 milionů písniček.
iSight
Ne se vším Apple uspěje: iSight, externí webová kamerka, se stává propadákem a po třech letech je její vývoj ukončen.
2004
iPod
Software iTunes je od verze 4 dostupný i pro PC – prodej iPodů raketově roste a tyto přehrávače mají v USA 70% tržní podíl.
2007
iPhone/iOS
iPhone stojí za současným boomem chytrých telefonů. Spolu s telefonem startuje i operační systém iOS.
iPhone
Americký časopis Time označuje iPhone jako „vynález roku“ – hlavně kvůli jeho designu.
2010
iPad
S iPadem se Applu daří podruhé definovat novou třídu zařízení – tentokrát jde o tablet.
2011
Steve Jobs
5. října 2011, den po představení iPhonu 4S, umírá Steve Jobs po dlouhé a těžké nemoci.
léto 2013
iRadio
Se streamovací hudební službou přichází Apple trochu pozdě, ale možná iRadio překvapí zajímavými a novými funkcemi.
2013/2014
iTV
Spekulace o televizoru s asistentkou Siri a obchodem App Store se objevují už dlouho. iTV se však nejspíše neobjeví dříve než koncem tohoto roku.
2016
iWatch
Po chytrém telefonu by měly přijít i chytré hodinky. Dříve než v roce 2016 však Apple vývoj produktu iWatch asi nestihne.
Dokumenty ke stažení
- I-hračičky (202.04 kB) - Staženo 1155x