Ušetřete se dvěma SIM kartami
Smartphony se dvěma SIM kartami měly špatnou pověst málo spolehlivých zařízení s řadou omezení. Jak jsme zjistili během testu, fungují dnes bez jakýchkoliv problémů a sehnat lze i levné a povedené modely.
MICHAL BAREŠ
Smartphone vybavený dvěma SIM kartami má řadu výhod. Chová se jako dva nezávislé telefony, takže volat z něj lze buď pomocí jedné SIM karty, nebo pomocí druhé SIM karty, ale zároveň se vám na obě čísla mohou dovolat ostatní lidé, a to i v případě, že z jednoho čísla momentálně voláte. Telefon tedy dokáže být zároveň na příjmu pod oběma sítěmi. Uživatelé, kteří musí například z pracovních důvodů být na příjmu na dvou telefonních číslech, tak nemusí nosit po kapsách dvě zařízení. Kontakty z obou SIM karet máte kdykoliv k dispozici v jednom sdruženém adresáři.
Dual SIM telefony můžete ocenit i v případě, že často jezdíte do zahraničí. Zvláště při delším pobytu se vyplatí koupit předplacenou zahraniční SIM kartu a používat ji k lokálním hovorům nebo například pro připojení k zahraničním datovým sítím. Datový roaming je totiž stále celkem drahou záležitostí. Dvousimkové smartphony používají také lidé, kteří často jezdí například na Slovensko, nebo uživatelé, kteří bydlí v pohraničí a chtějí používat zahraniční datové služby. Stejně tak jejich výhodu mohou ocenit lidé, kteří mají chalupu na místě se špatným mobilním pokrytím od svého hlavního operátora. Nestačí vám datový limit vašeho mobilního tarifu? Pořiďte si druhou SIM kartu se samostatným datovým tarifem od konkurence.
Bojíte se přechodu? Nevadí!
Telefon se dvěma SIM kartami si často pořizují i lidé, kteří si chtějí z nějakých důvodů zachovat své staré telefonní číslo a nemají nervy na podstoupení přenosu čísla od jednoho operátora k jinému. V takovém případě stačí staré číslo převést na předplacený tarif a stále se vám na něj dovolají všichni, kteří znají pouze vaše staré číslo. Ze druhé SIM karty s novým číslem pak budete moci volat pomocí výhodnějšího tarifu.
Správnou kombinací dvou SIM karet s tarify umožňujícími volání do sítě operátora zdarma lze měsíčně ušetřit mnoho set korun, tedy alespoň tomu tak bylo do minulého měsíce, který přinesl revoluci v cenové politice tarifů s neomezeným voláním. Pokud ale nepotřebujete volat neomezeně, stále lze rozumným výběrem tarifu od dvou odlišných operátorů minimalizovat volání do sítě toho třetího. Například společnost O2 v době uzávěrky tohoto testu nabízela neomezené volání do vlastní sítě (včetně pevných linek) za 250 Kč, T-Mobile neomezené volání do své sítě také za 250 Kč měsíčně. Vodafone je v tomto ohledu dražší (400 Kč měsíčně, včetně 50 minut do jiných sítí a 150 MB dat), ale v nejbližší době přijde s inovovanou nabídkou tarifů, takže možná nabídne i lepší cenu. Majitelé dual SIM telefonů tak mohli i před revolucí tarifů volat za pár set korun měsíčně téměř neomezeně.
Dual SIM pouze nižší třída
Výše zmíněné výhody zákazníků na úkor operátorů bohužel znamenají i to, že žádný z českých operátorů nenabízí dotovaný telefon se dvěma SIM kartami, což je ale pochopitelné. Při pohledu na cenu testovaných mobilů to však zase tak moc nevadí. Vybrané modely stojí od necelých 2 000 Kč do cca 8 000 Kč, přičemž nejlevnější použitelný smartphone se dvěma SIM kartami a OS Android přijde na méně než 3 000 Kč, stroje se 4" a větším displejem začínají na 4 500 Kč, za luxusnější modely zaplatíte od 6 000 Kč.
Všechny testované telefony se systémem Android (s drobnou výjimkou v podobě modelu Samsung Galaxy Grand Duos) spadají výkonem a výbavou do nižší a střední třídy, špičkové modely se na našem trhu zatím neprodávají, ale vzhledem ke vzrůstající oblibě a použitelnosti dual SIM telefonů se s nimi snad časem setkáme. V Asii se prodává dokonce i dvousimková verze luxusního a výkonného smartphonu Samsung Galaxy S4.
Mezi testovanými telefony se nacházela zařízení s displejem o úhlopříčce od 3" do 5". Rozumnou volbou je mobil s úhlopříčkou od 4" do 4,5", protože menší displeje mívají nižší rozlišení, a zobrazí tedy méně obsahu. Dvojice testovaných smartphonů s 5" displejem sice nabízela větší úhlopříčku, ale při srovnatelném, nebo dokonce menším rozlišení než 4,5" verze. Smartphony s 5" displejem jsou nejen příliš velké na nošení, ale špatně se ovládají jednou rukou, takže jediným rozumným důvodem, proč si je pořizovat, by byla právě možnost zobrazení většího počtu bodů na displeji.
Hardwarově vyrovnané
Hardwarová výbava testovaných zařízení byla vcelku vyrovnaná. Většina smartphonů s Androidem disponovala dvoujádrovým procesorem a půlgigabajtovou operační pamětí. Papírově mají sice 4 GB úložiště, ale velkou část z tohoto prostoru zabírá ROM a instalované aplikace, takže uživatelům jsou běžně k dispozici cca 2 GB volného místa. Naštěstí mají ale všechny testované telefony slot pro vložení přídavné microSD karty, jejímž prostřednictvím lze snadno zvýšit kapacitu až o 32 GB. Malá kapacita operační paměti se projevila při testování výkonu za pomoci náročného benchmarku 3DMark, který se na modelech s menší než 1GB RAM většinou ani nerozběhl, a pokud se spustil, tak po několika okamžicích zkolaboval. Jediným smartphonem, který 3DMark úspěšně dokončil, byl Samsung Galaxy Grand Duos, a to s výsledkem 4 384 bodů (4 913 bodů grafická část, 3 184 bodů výpočetní výkon CPU).
Nedostatku operační paměti si mohou všimnout i náročnější uživatelé, kteří mají najednou spuštěno několik komunikačních aplikací a k tomu si přehrávají hudbu nebo brouzdají po internetu. Takový typ uživatelů ale většinou ví, co chce, a při nákupu telefonu hledí na kapacitu operační paměti jako na jeden z nejdůležitějších parametrů. Každý z testovaných modelů však při běžné práci pracoval plynule a bez znatelných lagů.
Kvalita integrovaného fotoaparátu a konferenční kamerky odpovídá nižší střední třídě. Standardem je rozlišení 5 Mpx hlavního snímače a 0,3Mpx senzor videokonferenční kamerky. Kvalita pořizovaných snímků nedosahuje (s výjimkou 8Mpx fotoaparátu Samsungu Galaxy Grand Duos) špičkových telefonů s 8- až 13Mpx snímači a lepší optikou, ale stačí jak na sdílení fotografií prostřednictvím sociálních sítí, tak na tisk papírových fotografií rozměru 10 x 15 cm. Snímky však musí být pořízeny za dobrých světelných podmínek, fotografie z večerního posezení v restauraci mají (s ohledem na množství světla, které dopadá na senzor skrze miniaturní objektiv smartphonu) znatelný šum.
Výkon není nejdůležitější
Rozdíl mezi jedno- a dvoujádrovými procesory, resp. pár set MHz jejich kmitočtu, je sice viditelný ve výkonnostních benchmarcích, ale u smartphonů používaných obyčejnými smrtelníky pro běžné potřeby nehraje velkou roli. Používáte-li smartphone hlavně na telefonování, e-mail, pár oblíbených aplikací a prohlížení internetu a sociálních sítí, bude vám stačit každý z testovaných strojů s Androidem. Běh systému a spouštění aplikací probíhá bez trhání a rychlost načítání internetových stránek stejně závisí spíš na typu připojení a síle signálu než na výkonu smartphonu. Z našeho pohledu je důležitější dobrá hardwarová a softwarová ergonomie telefonu, displej, na kterém něco vidíte i venku za sluníčka, a dostatečně pevná konstrukce. Jinými slovy, telefon vám musí dobře sedět v ruce, být vyroben z materiálů, které vás neodpuzují, neměl by v ruce vrzat a tlačítko regulace hlasitosti by mělo být umístěno tak, abyste na něj během hovoru dosáhli, aniž byste si vykloubili palec. Právě ergonomie používání je jedním z hlavních argumentů, proč dáváme přednost telefonům s 4- až 4,5" úhlopříčkou před 5" verzemi, které se hůře drží a jejichž důležité ovládací prvky bývají s oblibou umístěny v protilehlých rozích displeje.
Výdrž telefonu určuje spíše než jeho hardwarová výbava styl, jakým jej používáte. Samozřejmě závisí na kapacitě akumulátoru, rychlosti a počtu jader procesoru a na velikosti a rozlišení displeje. Ještě více ale záleží na tom, jak často a dlouho telefonujete, zda používáte telefon i k přehrávání hudby, zda na něm cestou do práce čtete elektronické knihy, internetové zpravodajství nebo zda si v ranním metru pouštíte filmy. Významnou energetickou zátěží jsou pro baterii i automatické aktualizace používaných služeb prostřednictvím bezdrátových datových přenosů, nastavená úroveň intenzity podsvícení displeje, aktivovaný GPS modul nebo další smart funkce. Z toho vyplývá, že ačkoliv během testů telefony vydržely vesměs stejně dlouho (5 až 6 hodin hovoru, o něco méně při práci s internetem a ještě o něco méně při přehrávání videa), při reálném provozu s rozumným úsporným nastavením vám vydrží dva pracovní dny a jednu noc, při intenzivním používání jeden den a jednu noc, ale pokud chcete, samozřejmě je dokážete vyšťavit i během několika hodin. Dva dny, dvě noci a kus dalšího dne provozu vydržela Xperia tipo dual, a to hlavně díky malému displeji, na kterém se hůře čte, takže vás to moc dlouho nebaví.
michal.bares@chip.cz
PRÁCE S KONTAKTY
Nastavení práce se dvěma SIM kartami je pod Androidem snadné a nepotřebuje žádnou nadstavbovou aplikaci. Dual SIM telefon většinou podporuje rychlejší datové 3G přenosy pouze na jedné SIM, ta druhá se hodí jen na telefonování. Nastavení SIM karet je snadné: stačí, když uživatel zvolí, zda chce pro hovory prioritně používat jednu z karet, nebo zda se má telefon ptát při každém volání, a určí, která karta je primární pro datové přenosy. U kontaktu, na který jste již volali, telefon nabídne možnost volání z posledně použité SIM. Seznam kontaktů zobrazuje záznamy z obou karet a informuje o tom, na které SIM je kontakt uložen. Stejně tak funguje i protokol volání, který také ukazuje hovory z obou karet současně. Obdobně funguje i odesílání SMS zpráv.
Prestigio MultiPhone PAP5000 Duo
Prestigio bylo v našem testu zastoupeno i 5“ modelem MultiPhone PAP5000 Duo, který vypadá jako nafouknutý model PAP4500 Duo, ale přes větší úhlopříčku má pouze TN panel s nižším rozlišením 480 x 800 bodů. S rozměry 148 x 79 x 11 mm, ale hlavně hmotností 200 gramů se už pohybuje za hranicí praktické použitelnosti. Kromě nízké ceny se tomuto smartphonu dá připsat k dobru, že velký displej s nízkým rozlišením může být řešením pro hůře vidící uživatele.
Samsung Galaxy Grand Duos
Druhým 5“ modelem v testu je Samsung Galaxy Grand Duos. Uživatele zaujme zjevnou podobou s dražšími luxusními modely Galaxy S3 a S4. Přes větší úhlopříčku displeje je telefon zasazen do šasi o rozměrech 144 x 77 x 10 mm a hmotnosti 164 gramů, ve kterém je ukryt dvoujádrový 1,2GHz procesor, 8 GB flash paměti (dostupné jsou 4 GB) a akumulátor s kapacitou 2 100 mAh, který kompenzuje vyšší nároky displeje. Jako jediný model v testu úspěšně zvládl náročný benchmark 3DMark. Vyzkoušeli jsme si, že na něm lze hrát i nejnáročnější hry, a to při snímkové frekvenci okolo 25 fps. Zásadní výtka směřuje k displeji, který je sice o třídu lepší než u MultiPhone PAP5000 Duo, ale má stejně nízké rozlišení 480 x 800 bodů. Vidíte na něm tedy stejně informací jako na modelu Galaxy S-7562 Duos, který je o palec menší, o 45 gramů lehčí a o 2 000 Kč levnější. Přesto se jedná o bezkonkurenčně nejvýkonnější smartphone našeho testu. Škoda že nemá o půl palce nebo o palec menší displej.
Sony Xperia tipo dual
Malý smartphone má sice osekanou hardwarovou výbavu, ale funguje spolehlivě a prodává se za skvělou cenu. Při 3,2“ úhlopříčce vypadá rozlišení 320 x 480 bodů jemně a díky malému rozlišení zvládá 800MHz procesor pohánět přístroj naprosto svižně. Nízká cena si vybrala daň na rozlišení fotoaparátu, který je spíše dokumentární, než aby se hodil pro opravdové focení. Díky 1 500mAh akumulátoru a malému displeji ale vydrží telefon při rozumném používání téměř tři dny provozu. Oceňujeme, že kromě dvou slotů pro SIM karty nechybí ve výbavě ani slot pro microSD karty, Wi-Fi adaptér, Bluetooth, GPS modul i Android ve verzi 4.0.4. Pokud vám nevadí malý displej, představuje Xperia tipo dual vynikající základní dvousimkový smartphone s Androidem a cenou pod 3 000 Kč.
Xtreamer Aiki 4
Xtreamer Aiki 4 je určen hlavně pro nadšence, kteří hledají cenově dostupný, ale zároveň hardwarově slušně vybavený telefon s pokročilými možnostmi uživatelských úprav. Je vybaven ClockworkMod recovery systémem, díky kterému lze snadno instalovat různé ROM a sadou rootovacích nástrojů. Dodávaný systém je poměrně čistý, avšak jedná se o verzi 1.1, takže má chyby v lokalizaci do češtiny a některé méně přehledné nabídky. Solidní výkon zajišťuje dvoujádrový 1,2GHz procesor, kterému by ale slušela spolupráce s prostornější RAM. Z 0,5 GB proklamované kapacity má uživatel k dispozici pouze 0,4 GB. Na liště pod displejem se nachází čtyři tlačítka přímého ovládání. Vypínač i regulátor hlasitosti jsou umístěny logicky, telefon nemá stavovou informační diodu. Tělo je vyrobeno z decentního plastu, kvalita fotoaparátu je spíše podprůměrná. Pod lehce otevíratelným zadním krytem se nachází velký reproduktor, který dává zařízení dostatečně hlasitý, i když méně kultivovaný zvuk.
Samsung Galaxy S Duos
Nejsympatičtější nám byl Samsung Galaxy S Duos (S-7562). Je sice osazen pouze jednojádrovým procesorem, ale reaguje rychle a absence druhého jádra si ani nevšimnete. Je dobrým příkladem toho, že spokojenost s používáním chytrého telefonu nezávisí ani tak na výkonu CPU, jako na kvalitním displeji, odladěném prostředí Androidu, dobré ergonomii a příjemných použitých materiálech. Líbilo se nám keramicko-kovové tělo s odolným krycím sklem Gorilla Glas, které stylově (bohužel včetně plastového zadního krytu) zapadá do designu luxusních modelů Galaxy S3 a Galaxy S4. Naprosto stejný design, materiály i rozložení ovládacích prvků má i Galaxy Grand Duos, jen je o něco větší, takže na letmý pohled je s modely S3 a S4 téměř nerozeznatelný. SIM karty v něm nejsou umístěny nad sebe (jako u menšího modelu S-7562), ale vedle sebe, což umožnilo snížení tloušťky telefonu o další milimetr. Škoda že jeho 5“ displej má tak nízké rozlišení, ideální kombinaci by představoval hybrid obou telefonů - hardwarová výbava Grandu s displejem Galaxy S Duos.
Prestigio MultiPhone PAP4500 Duo
Podobně sympatickým smartphonem je Prestigio MultiPhone PAP4500 Duo. Stojí téměř stejně jako Samsung S-7562, ale má o něco větší displej s vyšším rozlišením, vyšší rozlišení fotoaparátu, dvoujádrový procesor a teoreticky vyšší kapacitu RAM. Pokud nemáte přístroj osazen přídavnou SD kartou, bohužel jí část zabírají defaultní aplikace a uživateli nakonec zůstane k dispozici pouze 0,5 GB RAM. Problémy s pamětí ale mají smartphony s Androidem běžně. U Samsungu S-7562 se například aplikace instalují sice správně do flashové interní paměti, přesto je v systému po čisté instalaci uživateli k dispozici místo proklamovaných 768 MB RAM pouze cca 650 MB RAM. MultiPhone PAP4500 Duo má vynikající IPS displej s jemným rozlišením a krycím sklem Gorilla Glass, solidní šasi, které je sice převážně plastové, ale dostatečně pevné, a přesto nabízí snadný přístup k SIM slotům a akumulátoru. Komu se líbí podobnost Galaxy S Duos (S-7562) s vyššími modely S3 a S4, asi sáhne po Samsungu, kdo dá raději přednost investici do trochu výkonnějšího hardwaru, zvolí MultiPhone PAP4500 Duo.
Alcatel Onetouch 992D
Alcatel OT-992D má s ohledem na cenu solidní provedení, jen zadní kryt by si zasloužil zajímavější povrch, pevnější materiál a například pogumovanou vrstvu. Nízká cena se projevuje na 4“ TN displeji se sice slušným rozlišením 800 x 480 bodů, ale omezenými úhly pohledu. Pokud jej položíte vedle displeje Samsungu S-7562 nebo Prestigia PAP4500 Duo, bude mezi nimi na první pohled jasný rozdíl třídy. Telefon se dobře drží v ruce a má logicky umístěný jak ovladač hlasitosti, tak vypínač. Napájecí microUSB konektor je chráněn krytkou na gumičce, která se časem může přetrhnout. Vedle videokamerky se nachází stavová dioda informující o zmeškaných hovorech či zprávách. Dostat se pod plastový zadní kryt není vůbec snadné. K tělu telefonu jej drží 18 drobných západek, takže jsme se až báli, že kryt při otevírání zlomíme. Časem už ale bylo otevírání snadnější. Mezi krytem a telefonem se nenachází žádné těsnění, takže ačkoliv zařízení vypadá odolně a zřejmě vydrží i kratší provoz v dešti, pobyt pod vodou by jej poškodil. Výrobce také výslovně neuvádí podporu žádných IPX standardů, podobnost s částečně odolnými smartphony je tedy čistě náhodná.
NOKIA ASHA 305 A 308
Ještě levnější dual SIM smartphone, ale bez Androidu a Wi-Fi
Netrváte-li na smartphonu se systémem Android, Nokia nabízí levné dual SIM modely Nokia Asha 305 a 308. Kromě základních telefonních funkcí obsahují i klienta pro práci s elektronickou poštou, prohlížeč internetu, mapy, přehrávač multimediálních souborů, aplikaci pro optimalizovaný přístup k Facebooku a několik dalších nástrojů. V podstatě tak fungují podobně jako smartphone s Androidem, jen s tím rozdílem, že instalovat lze pouze Java aplikace. Práci se dvěma SIM kartami zvládají dobře, a to včetně příjmu hovoru směřujícího na druhou SIM kartu, pokud zrovna hovoříte prostřednictvím první SIM karty. Pokud nechcete často používat internet, poslouží stejně dobře jako smartphony s Androidem, ale mají řadu omezení, počínaje malým 3“ displejem s nízkým rozlišením, omezenou nabídkou aplikací a horší dotykovou vrstvou u modelu 305. Absence plnohodnotného GPS modulu je pochopitelná, nepřítomnost Wi-Fi adaptéru však považujeme v dnešní době u smartphonu za neomluvitelnou, už jen proto, že telefon tak nelze použít k vytvoření mobilního hotspotu. Modely Nokia Asha 305 a 308 (liší se dotykovou vrstvou displeje - 305 má rezistivní, 308 má lepší, kapacitní displej) nejsou plnohodnotnými smartphony srovnatelnými s androidovými zařízeními, přesto ale nabízí určitou omezenou možnost práce s internetem. Vzhledem k ní a k malému displeji však vydrží na jedno nabití pracovat čtyři až pět dní.
VÝSLEDEK TESTU
Záleží na tom, kolik chcete utratit. Za cenu do 3 000 Kč je ideální Sony Xperia tipo dual, pokud se rozhodnete investovat 5 až 6 000, doporučujeme Samsung Galaxy S Duos (S-7562) nebo Prestigio MultiPhone PAP4500 Duo, záleží na tom, jak velký telefon chcete. Máte-li velkou ruku a horší zrak, možná se vám bude líbit 5“ Samsung Galaxy Grand Duos.
- Testy - Ušetřete se dvěma SIM kartami (272.86 kB) - Staženo 2030x