QR kódy
Objevují se stále častěji všude kolem nás - jsou v reklamách, na výrobcích a dokonce i na složenkách a fakturách. K čemu jsou QR kódy užitečné a jak s nimi pracovat?
RADEK KUBEŠ
ISO/IEC 18004 z roku 2000 je mezinárodní norma popisující specifikaci QR kódů, které v roce 1994 vynalezli v japonské automobilce Toyota. QR kódy zde sloužily k popisování částí automobilů během jejich výroby. Zcela nový typ strojově čitelného dvourozměrného kódu mohl nejen nést větší objem dat, ale byl také mnohem odolnější proti chybám čtení i při rozsáhlém znečištění nebo poškození. Držitelem patentu na QR kódy je Denso Wave, šéf vývojového týmu, který nový typ dvourozměrného kódu vymyslel, rozhodl se však neuplatňovat z něj žádné nároky. Díky standardizaci dle normy ISO může tedy kdokoli QR kódy volně vytvářet a používat je k jakýmkoli účelům.
7 089 číslic se vejde do jednoho QR kódu, bez ohledu na jeho fyzickou velikost. Při kombinaci písmen a číslic lze do QR kódu uložit 4 296 znaků a QR kód také může nést až 2 953 znaků v 8bitovém kódování. Díky zemi svého původu mohou QR kódy obsahovat nejen alfanumerické znaky, ale také znaky japonské abecedy kandži (až 1 817 znaků). Čárový kód standardu EAN-13, který se na celém světě používá pro označování zboží, umožňuje nést pouze 13 číslic, nejčastěji ve složení: identifikace země původu, kód výrobce, kód výrobku a kontrolní číslice.
40 různých verzí popisuje specifikace QR kódů. Liší se počtem sloupců a řádků, resp. objemem datové informace a odolností proti chybám čtení. Celosvětově se rozšířily až QR kódy modelu 2, které jsou oproti první verzi specifikace více odolné proti chybám.
30 % obsahu lze obnovit z poškozeného QR kódu s korekcí chyb na nejvyšší úrovni H. Úrovně odolnosti QR kódů proti chybám čtení (resp. jejich poškození) jsou celkem 4, čím vyšší je úroveň odolnosti, tím menší prostor zbývá pro uložení informace. Odolnost proti chybám umožňuje vytvářet QR kódy v různých tvarech a podobách, kterým například chybí celé části původní „mřížky“ nebo jsou částečně překryty logem.
3 české banky (ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank) podporují platby faktur, účtů a zboží v e-shopech pomocí QR kódů načtených v mobilních bankovních aplikacích. Další české banky plánují zavedení podpory QR kódů v průběhu letošního roku.
APLIKACE PRO QR KÓDY
Čtečka
Seznam.cz QR čtečka
Aplikaci pro čtení QR kódů můžete často najít v základní výbavě svého smartphonu či tabletu. Pokud tomu tak není, stáhněte si aplikaci s jasným názvem QR čtečka, kterou vyvíjí český Seznam. Aplikace je dostupná pro všechny běžné mobilní platformy i pro instalaci do počítače s Windows (QR kódy pak načtete webkamerou).
Generátor
QR Droid
Na smartphonu nebo tabletu s Androidem lze vytvářet vlastní QR kódy například v aplikaci QR Droid. Můžete jednoduše vytvářet QR kódy se svou vizitkou, internetovou adresou, událostí v kalendáři, GPS souřadnicemi a dalším obsahem. Po vygenerování obrazce QR kódu lze dále volit jeho velikost i barvu a sdílet jej dál.
Zabezpečení
Norton Snap
QR kódy mohou být nositelem odkazů směrujících na zavirované, podvržené či jinak nebezpečné internetové stránky. Majitele smartphonů a tabletů se systémy Android a iOS před tímto nebezpečím ochrání bezplatná aplikace Norton Snap, která pracuje jako běžná QR čtečka, ale prověřuje odkazy, na které QR kódy směrují.
Tagy od Microsoftu
Microsoft Tag
Microsoft má vlastní chytré obrázky (tagy), které mohou skrývat informace. I přes své výhody toto řešení zatím nedosáhlo ani zdaleka takové popularity jako QR kódy. Funkčnost tagu lze například řídit podle toho, kde jej uživatel načetl a z jakého zařízení. Mobilní aplikace i generátor tagů najdete na tag.microsoft.com.
NAJDETE NA WEBU
Vše pro QR kódy
QR kódům se věnuje obrovské množství internetových stránek, na kterých najdete i všechny potřebné nástroje pro jejich vytváření přímo v prostředí internetového prohlížeče. Je tedy prakticky zbytečné instalovat si generátor QR kódů do počítače jako samostatnou aplikaci.
Navštivte například stránky na adrese http://www.qrstuff.com, kde najdete jednoduše ovladatelnou aplikaci pro vytváření QR kódů ze dvou desítek různých typů dat. Kromě vizitek a webových odkazů může váš QR kód obsahovat například odkaz na soubory v úložišti Dropbox, profily na sociálních sítích, videa na YouTube nebo třeba polohu na mapách Googlu. U vygenerovaného kódu si můžete zvolit barvu a pak si jej uložit do počítače jako PNG obrázek. Platící uživatelé webu mají k dispozici i další funkce, jako je změna velikosti obrázku s QR kódem nebo jeho vygenerování ve vektorovém formátu. Velikost QR kódu můžete nastavovat například v aplikaci na webu goqr.me a podobně funguje i generátor QR kódů na adrese azonmedia.com/qrcode-generator.
MOŽNOSTI POUŽITÍ QR KÓDŮ
QR kódy mohou nést poměrně hodně informací, navíc je přečte kdokoli, kdo má k dispozici smartphone, tablet nebo notebook s některou z bezplatně použitelných čtecích aplikací.
Přihlašování
QR kódy lze velmi jednoduše použít k základnímu ověření uživatele a jeho zařízení. Existují aplikace, které tento způsob ověření využívají k přihlášení oprávněného uživatele - stačí smartphonem načíst kód zobrazený na displeji počítače.
Označování zboží
Původní účel využití QR kódů těžil z jejich odolnosti proti chybám čtení při poškození nebo znečištění. Na zboží běžné spotřeby však stále kralují čárové kódy EAN-13.
Placení
Dohoda bank sdružených v České bankovní asociaci umožnila využití QR kódů k platbě složenek, faktur nebo zboží v e-shopech. Z QR kódu se do mobilní bankovní aplikace načtou všechny potřebné údaje a uživatel jen potvrdí platbu.
Útoky
Po načtení QR kódu z neznámého zdroje může dojít k přesměrování na stránky s podvrženým či jinak škodlivým obsahem nebo rovnou ke stažení škodlivé aplikace do vašeho zařízení. Rozhodně vám nedoporučujeme zkusmo načítat všechny QR kódy, které potkáte.
Reklama
QR kódy vídáme stále častěji na billboardech nebo v tištěných a televizních reklamách. Zájemce o zboží či službu mohou odkázat na web výrobce či rovnou do e-shopu nebo mu poskytnout další zajímavý obsah.
Předávání informací
Kapacita QR kódů je dostatečná pro uložení kompletních vizitek, GPS souřadnic polohy, webových odkazů, přístupových kódů k Wi-Fi sítím nebo i celých textových zpráv. Na rozdíl od technologie NFC však nelze QR kód využít k předávání celých souborů.
PESTRÝ ŽIVOT QR KÓDŮ
QR kód vystříhaný do vlasů nebo vytetovaný na paži už asi nikoho moc nepřekvapí. Objevují se však i kurióznější umístění strojově čitelného obrazce. Nizozemská královská mincovna v Utrechtu vydala v roce 2011 ke svému 100. výročí od založení stříbrné a zlaté pamětní mince s nominální hodnotou 5 a 10 eur s 3D portrétem královny Beatrix na přední straně a QR kódem na straně zadní. Mince má symbolizovat spojení klasického umění a moderních technologií. První QR kód vyřezaný do mince laserem obsahuje odkaz na internetovou stránku mincovny, věnovanou jejímu stému výročí.
Již v roce 2008 ohlásilo jedno japonské kamenictví záměr vytesávat QR kódy do náhrobků, aby si mohli návštěvníci hrobu nechat na svém smartphonu zobrazit podrobné informace o životě pochovaného člověka. Jeho rodinní příslušníci by navíc měli přehled o návštěvnících, kteří se o nebožtíka zajímali.
QR KÓD NEBO NFC?
Technologie QR kódů a NFC mají leccos společného - obě slouží k přenosu informací mezi QR kódem či NFC tagem na krátkou vzdálenost a využívají se zejména v mobilních zařízeních. Najdeme ale i mnoho rozdílů.
Konvertibilní Helix
Společnost Lenovo už má v nabídce několik konvertibilních notebooků s Windows 8, ze kterých snadno uděláte tablet. ThinkPad Helix na to jde zase trochu jinak a navíc jde o model ze slavné řady ThinkPad, s vlastnostmi, které jsou pro tuto řadu typické. Speciální konstrukce umožňuje uživatelům použít zařízení jako ultrabook i jako tablet, a to jak pro práci doma, tak v kanceláři či na cestách.
ThinkPad Helix je tenký, výkonný a poskytuje vysokou výdrž na baterii. Veškerá „logika“ (procesor až Core i7, paměť až 8 GB, SSD disk až 256 GB + porty USB 2.0 a mini DisplayPort) je uložena v tabletu, ke kterému se připojí klávesnice s baterií. Lenovo tuto koncepci nazývá „Rip and Flip“ displej - displej lze zcela oddělit, čímž se Helix stane se svými 835 gramy nejlehčím tabletem ve své třídě. Displej Ultrabooku Helix je také možné otočit o 180°, připojit zpět k základně a použít v režimu stojanu pro firemní prezentace nebo po sklopení displeje jako tablet při současném připojení základny - pro delší výdrž a lepší konektivitu (USB 3.0 a další mini DispayPort na klávesnici). Celek pak váží 1,67 kg.
ThinkPad Helix je postavený na operačním systému Windows 8. Díky 11,6palcovému Full HD IPS displeji s vysokým rozlišením 1 080p, který je chráněn odolným sklem Gorilla Glass, poskytuje kvalitní obraz. Vydrží pracovat až 10 hodin na baterii (pokud připojíte klávesnici s druhou baterií, jinak vydrží tablet samostatně asi 6 hodin), a to v jakémkoliv ze čtyř možných režimů. Přesnější ovládání zajišťuje elektronické pero, které je součástí zařízení. Cena je bohužel hodně vysoká - 46 969 Kč.
Thunderbolt 2.0
V roce 2011 představil Intel první verzi rozhraní Thunderbolt s přenosovou rychlostí 10 Gb/s. Toto rozhraní se kromě počítačů Apple zatím příliš nerozšířilo, přesto vývoj pokračuje a na letošní konferenci IDF předvedl Intel už novou verzi 2.0. Ta nabízí přenosovou rychlost 20 Gb/s, obousměrně tedy 40 Gb/s. Nová generace s kódovým označením Falcon Ridge bude pochopitelně zpětně kompatibilní se starší verzí a podporuje přenos videa s rozlišením 4K. Zařízení s Thunderbolt 2.0 by se měla začít prodávat v roce 2014.
Nová generace smartphonů Asha
Nokia Asha 501 je dostupná v šesti výrazných barvách a na 3“ kapacitním displeji má sklo odolné proti poškrábání. Váží pouhých 91 gramů a byla podle výrobce navržena tak, aby uživatelům umožňovala snadný přístup k funkcím prostřednictvím jediného pohybu prstu. Domácí obrazovka je tradiční, s ikonami pro spuštění jednotlivých aplikací nebo pro přístup ke specifickým funkcím, jako je klávesnice pro vytáčení čísel či nastavení telefonu. Na obrazovce rychlého výběru jsou ukládány a nabízeny nedávno používané kontakty, sociální sítě a aplikace unikátní pro každého uživatele. Asha 501 má předinstalovaný prohlížeč Nokia Xpress, který snižuje objem přenášených dat. Je dostupná ve variantě s jednou SIM kartou nebo jako dual SIM model s podporou technologie EasySwap. Oba dva modely nabízejí podporu Wi-Fi. Předpokládaná prodejní cena je kolem 2 500 Kč.
Rychlý USB flash disk
Podle výrobce, společnosti Apacer, dosahuje její nový USB flash disk AH552 s kapacitou 128 GB přenosové rychlosti až 180 MB/s při čtení (rychlost zápisu je až 70 MB/s). Připojuje se pomocí rychlého rozhraní USB 3.0 a kromě výkonu kladl výrobce důraz i na elegantní zpracování a využil hladkého hliníkového povrchu. Flash disk AH552 s kompaktními rozměry 73 x 20 x 9 mm je nabízen ve variantách od 32 GB do 128 GB. Výrobce nabízí k produktu doživotní záruku. Uživatelé získají k flash disku komprimační software ACE Compressor, díky němuž lze zvýšit efektivní kapacitu paměťového zařízení a současně ochránit uložená data prostřednictvím šifrování.
Bezdrátový LED projektor
Přenosný bezdrátový LED projektor Asus B1M dokáže prostřednictvím Wi-Fi promítat obsah z notebooků a zařízení se systémem Android a iOS. Projektor využívá světelný zdroj LED s jasem 700 lumenů a dlouhou životností až 30 tisíc hodin. Nízké provozní teploty umožňují rychlé zapnutí i vypnutí projektoru - k použití je připraven během pěti sekund. Projektor dokáže promítat obraz s úhlopříčkou 51 palců v rozlišení 1 280 x 800 ze vzdálenosti 1 metr od projekční plochy. Novinka také umí promítat obsah přímo z paměťového zařízení USB nebo SD karty (podporuje přitom všechny rozšířené formáty souborů). Ve výbavě je několik vstupních videokonektorů. Model B1M, který váží 900 g a má rozměry obalu na CD, se prodává od letošního května za 14 790 Kč.
Třetí verze 7“ tabletu Samsung
Tablet Samsung GALAXY Tab 3 rozšiřuje nabídku sedmipalcových tabletů a oproti předchozí verzi má menší rozměry a hmotnost (302 g), vyšší výkon a operační systém Android 4.1 (Jelly Bean). Je poháněn dvoujádrovým procesorem s taktem 1,2 GHz a nabízí interní paměť o velikosti 8 nebo 16 GB, kterou lze prostřednictvím paměťové karty rozšířit až na 64 GB. Ve výbavě tabletu jsou dva fotoaparáty s rozlišením 3 Mpx (zadní) a 1,3 Mpx (přední). V České republice by se měl objevit na konci června, jeho 3G verze pak na začátku července.
Tablet i ultrabook/tablet
Nejmenší a nejlevnější novinkou z dílny firmy Acer je 8“ tablet Iconia TAB A1, který se začne už brzy prodávat za cenu 4 990 Kč. Za tuto cenu nabídne velmi slušnou výbavu v podobě 7,9“ IPS displeje (s rozlišením 1 024 x 768 bodů) a hlavně čtyřjádrového procesoru MTK8125, pracujícího na frekvenci 1,2 GHz. Za zmíněnou cenu se bude prodávat s 1 GB RAM a 16 GB flashové paměti (rozšiřitelné pomocí microSD karty. Ve výbavě dále najdeme kromě Wi-Fi adaptéru i Bluetooth 4.0, 5Mpx hlavní kameru a 0,3Mpx přídavnou videokonferenční kameru, microHDMI port a microUSB. Tablet je osazen akumulátorem, který podle výrobce vystačí cca na 7,5 hodiny používání.
Zajímavě vypadá i hybridní ultrabook/ tablet Aspire P3, který je za cenu 15 990 Kč vybaven procesorem Intel Core i3-3229Y, 2 GB RAM a 60GB SSD diskem. O zobrazení se stará 11,6“ IPS tablet s HD rozlišením. Tablet se prodává spolu s obalem, do kterého je integrována klávesnice. Ta sice neobsahuje druhý akumulátor, zato je lehká a k tabletu se připojuje pomocí Bluetooth adaptéru. V kombinaci s klávesnicí váží zařízení necelých 1,4 kg. Samotný tablet váží okolo 700 gramů. Aspire P3 využívá plnohodnotnou verzi OS Windows 8 a podle výrobce vydrží na integrovaný 4článkový akumulátor pracovat až šest hodin.
Foto popis| Osmipalcový tablet Za cenu pod 5 000 Kč nabízí Iconia TAB A1 slušnou výbavu.
Extrémně tenké hybridní disky
Společnosti Western Digital a SanDisk oznámily spolupráci při výrobě tzv. hybridních pevných disků, které spojují rychlou technologii flash (pro rychlý start OS a pro nejpoužívanější aplikace) s klasickými pevnými disky s dostatečnou kapacitou. 500GB pevný disk WD Black SSHD je tak osazen ještě vyrovnávací flash pamětí s kapacitou 24 GB. Disky se budou prodávat hlavně OEM partnerům a budou mít tloušťku jen 5, 7 a 9,5 mm, takže se hodí pro moderní štíhlá zařízení, například do extrémně tenkých notebooků.
Kapesní 3G
Pro vytvoření Wi-Fi hotspotu pro až deset uživatelů stačí do zařízení M5350 firmy TP-LINK vložit SIM kartu a začít si užívat mobilního internetu všude tam, kde je dostupné 3G pokrytí. Díky podpoře technologie HSPA+ dokáže modem stahovat až rychlostí 21,6 Mb/s a odesílat data rychlostí až 5,76 Mb/s. O napájení modemu se stará 2 000mAh akumulátor (který vystačí na 7 až 10 hodin provozu), stav zařízení se pak zobrazuje na OLED displeji. Pro nepřetržitý provoz je možné modem nabíjet prostřednictvím microUSB kabelu přímo z přenosného počítače nebo adaptéru. Cena zařízení je 2 198 Kč.
Česká profi 3D tiskárna
Profesionální 3D tiskárna DeeOrange české firmy DO-IT je cenově dostupná. Má stát jen 43 379 Kč a levný je podle výrobce i její provoz. Samotný systém 3D tisku se příliš neliší od běžného. 3D tiskárna nepracuje s inkoustem, ale s plastem a dokáže tisknout ve vrstvách. V konečném důsledku tak vznikne téměř libovolný objekt. 3D tisk má široké možnosti využití - hodí se pro architekty, designéry, školy, modeláře, ale i hračičky a kutily. Vytisknout lze například modely staveb, interiérů, ale i chybějící součástky, hračky a šperky.
3D tiskárna DeeOrange nabízí podle výrobce uživatelům parametry průmyslových tiskáren, jejichž cena se pohybuje v řádu statisíců. Tiskárna je celozakrytá, což zajišťuje stabilní teplotu nezbytnou pro kvalitní tisk větších modelů. Dále má přesnější pohyb trysky a zajímavý design. Software pro obsluhu je k tiskárně dodáván zdarma a jde o český autorský výrobek společnosti DO-IT. 3D model lze vytvořit v jakémkoli 3D programu - jedinou podmínkou je podpora exportu do formátu STL. DeeOrange umí tisknout buď z materiálu PLA, nebo ABS. Kilogram materiálu vyjde přibližně na 850 Kč a je dostupný v pěti různých barvách.
Samsung rozšiřuje řadu fotoaparátů NX
Stylový a tenký kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy NX2000 nahrazuje starší model NX1000 a rozšiřuje řadu fotoaparátů NX firmy Samsung. Umožňuje snadno sdílet fotografie přes Wi-Fi a podporuje i technologii NFC. Přístroj je osazen velkým snímačem APS-C CMOS s rozlišením 20,3 megapixelu. Pomáhá mu obrazový engine DRIMe IV, který ze snímků odstraňuje šum, zvyšuje reakční rychlost fotoaparátu a vylepšuje podání barev. Fotoaparát dokáže kontinuálně pořizovat osm snímků za sekundu. Široký rozsah citlivosti (ISO 100 až 25 600) pomáhá pořídit fotografie, které jsou i za náročných světelných podmínek vyvážené.
Velký dotykový displej o velikosti 3,7 palce s rozlišením WVGA je pohodlným navigačním nástrojem poskytujícím přístup k mnoha funkcím. Režim SMART nabízí více možností než předchozí verze. K dispozici je celkem 14 různých scénických režimů. Připraveno už je 12 výměnných objektivů a fotoaparát v kombinaci se 45mm objektivem 2D/3D (prodává se samostatně) dokáže pořizovat fotografie a videozáznamy ve 3D. Technologie Samsung SMART CAMERA 2.0 nabízí řadu funkcí usnadňujících sdílení a ukládání snímků přímo z fotoaparátu. Společně s fotoaparátem dostane uživatel program Adobe Photoshop Lightroom 4. Přístroj dorazí na český a slovenský trh na přelomu května a června.
Snadnější ovládání NAS
Nové NAS servery QNAP Systems řady TS-x20 a TS-x21 se dodávají v jedno-, dvou- i čtyřdiskové verzi a také v rackovém provedení. Staví na úsporných procesorech Marvell (s frekvencí 1,6 nebo 2 GHz) a především novém systému QTS 4.0 založeném na Unixu. Ten přichází se změnou uživatelského prostředí, vylepšeným cloudem a synchronizací i řadou dalších funkcí.
Nejviditelnější změnou je integrace okenního správce do uživatelského prostředí webového prohlížeče včetně podpory funkce „táhni a pusť“. Vylepšení se týkají i synchronizace napříč platformami včetně chytrých telefonů, pro které připravil QNAP hned několik aplikací. NAS server už není jen místem k ukládání dat na místní síti a zálohování, ale vlastním cloudem a úložištěm s podporou řady funkcí, na které se můžete připojit doslova odkudkoliv. QNAP nyní více cílí i na náročné domácí uživatele, kteří mohou využívat NAS server nejen k zálohování fotografií a videí z rodinných dovolených, ale také jako multimediální centrum. Uživatelé navíc mohou vedle stále vylepšovaných webových aplikací vyzkoušet novou funkci HappyGet, která umožňuje jednoduché stahování videí z YouTube přímo do úložiště NAS serveru.
První herní all-in-one PC
Společnost MSI uvádí v rámci své nové série herních produktů i celosvětově první 27“ herní all-in-one počítač AG2712, vybavený mobilním čtyřjádrovým procesorem Intel Core i7 a výkonnou grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 670MX s až 3 GB GDDR5 paměti. Použitá grafika podporuje technologii NVIDIA Optimus, která dokáže automaticky přepínat mezi samostatnou výkonnou grafikou a integrovanou grafikou v procesoru.
Přesnou mušku ve hrách na matném displeji s Full HD rozlišením nebudou rušit žádné odlesky. Díky HDMI vstupu a technologii MSI Instant Display lze k AG2712 připojit i jiné herní zařízení, například herní konzoli PlayStation 3. Počítač s operačním systémem Windows 8 má i webovou kamerku, Wi-Fi připojení, reproduktory, optickou mechaniku, dostatečně velký pevný disk a volitelně i TV tuner.
Tenká externí DVD vypalovačka
ASUS představil tenkou externí DVD vypalovačku s modelovým označením SDRW-08U5S-U. Mechanika s tloušťkou 13 mm aspiruje na nejtenčí zařízení ve své kategorii. Novinka se hodí k dnešním ultrabookům a dalším mobilním zařízením bez optické mechaniky. Produkt má kovové tělo s povrchovou úpravou se soustřednými kruhy. Tato úprava se objevila už u některých produktů Asus, například u ultrabooků Zenbook. Vypalovačka v sobě ukrývá vestavěný vysouvací stojan, což umožňuje umístit ji horizontálně nebo vertikálně. V rámci ochrany dat výrobce mechaniku vybavil několika bezpečnostními funkcemi - od použití hesla a šifrování až po funkci zakódování názvů souborů. SDRW-08U5S-U je k dispozici ve třech barevných provedeních.
Xbox 720
Společnost Microsoft sice ještě novou verzi své herní konzole Xbox 720 oficiálně nepředstavila, první předběžné údaje už ale do světa unikly. Podle nich by se nová konzole měla začít prodávat v listopadu tohoto roku za cenu okolo 500 eur. Levněji přijde, pokud si uživatel zaplatí předplatné na Xbox Live. Kromě mnoha změn bude vylepšen i ovladač Kinect -bude mnohem lépe snímat pohyby hráčů a dokáže také sledovat jejich oči. Hry budou moct být výpočetně náročnější. Procesor bude mít 8 jader.
Disky s rozhraním PATA
Téměř jako anachronismus působí uvedení moderního SSD disku se starým a pomalým rozhraním PATA, ale stále ještě hodně počítačů a notebooků má jen toto rozhraní a SSD disk nabízí možnost, jak jejich rychlost i životnost prodloužit. Jde totiž často o důležité počítače, které musí být v provozu. Společnost Apacer v návaznosti na tuto poptávku představila nové PATA SSD disky s přidanou hodnotou v podobě pokročilých bezpečnostních funkcí - Full Erase, Destroy (spolehlivě maže data) a Virtual Write (chrání data). Produkty lze pořídit ve dvou variantách: AFD 257 představuje 2,5palcový SSD disk s 44pinovým konektorem, AFD 187 potom 1,8palcový disk s 40pinovým konektorem. Série SSD disků AFD je dostupná v kapacitách až do 256 GB. Disky podporují technologie pro přenos dat - PIO Mode 4, MWDMA Mode-2 a Ultra DMA-6 a kód pro opravu chyb ECC, sledování opotřebení a monitorovací technologii S. M. A. R. T.
Navigace na kolo i geocaching
K velmi populárním outdoorovým navigacím patří i model Garmin Dakota 10. Nabízí barevný dotykový displej, podrobné turistické mapy a podporu oblíbené hry geocaching. Kromě praktického napájení ze dvou tužkových baterií a dlouhé výdrže přijde vhod i snadné upevnění na řídítka kola. Model Garmin Dakota 10 Cyklo se prodává za cenu 3 990 Kč včetně turistické a cyklistické mapy ČR a stojánku na kolo.
Flexibilní kombinace ultrabooku a tabletu
Kombinace ultrabooku a tabletu - to je nový přístroj Toshiba Portégé Z10t. Tento tenký počítač s OS Windows 8 Pro je podle výrobce odolný, pohodlný a výkonný a jednoduchým pohybem ho lze transformovat do praktického tabletu s dotykovým ovládáním. V režimu tabletu představuje Portégé Z10t s 11,6“ Full HD displejem pohodlné zařízení pro vyřizování nejrůznějších úloh. Pokud však uživatel pracuje s dokumenty, do kterých je třeba vkládat mnoho vstupních informací, může přístroj snadno transformovat do podoby plnohodnotného notebooku s odnímatelnou podsvícenou klávesnicí plné velikosti. V obou režimech poskytuje Portégé Z10t díky procesorům Intel Core a vestavěným vysokorychlostním SSD vysoký výkon.
K ovládání a navigaci je možné využít dotykový displej nebo multitouchpad. Pro přesnější ovládání je navíc k dispozici AccuPoint. Klávesnice je odolná proti polití, takže při vylití tekutiny do notebooku nedojde ke ztrátě dat. Ultrabook má implementovány porty USB 3.0, pomocí rozhraní HDMI a VGA může být připojen k velké obrazovce a technologie Intel Wireless Display umožňuje dokonce odesílat dokumenty a multimediální soubory do kompatibilního televizoru bezdrátově. Kromě rychlého přístupu k síti prostřednictvím Gigabit LAN podporuje Portégé Z10t také nejnovější bezdrátové technologie pro rychlý přenos dat a synchronizaci, jako je HSPA a LTE.
Chystá Amazon 3D telefon?
Na internet unikly zprávy, že se Amazon chystá do další hardwarové oblasti -po tabletech a čtečkách se nejspíše pustí i do prodeje smartphonů. Vyšší model bude mít patrně 3D displej (bez nutnosti používat speciální brýle) a systém sledování očí, který by mohl zajistit snadnější ovládání i kvalitní zobrazení 3D objektů podle polohy očí. Na trh by se smartphony měly dostat ještě tento rok a Amazon k nim nejspíše nabídne i zajímavý digitální obsah.
Hudba ke sportu
MP3 přehrávač MP350 firmy Trancend poslouží běžným posluchačům i aktivním jedincům, a to díky povrchu odolnému vůči vodě a dodatečným sportovním funkcím. Má malé rozměry, klips pro připevnění k oděvu a jednoduchou obsluhu. Pevné a vůči vodě odolné pouzdro zajišťuje bezpečné používání bez ohledu na povětrnostní podmínky. Díky displeji typu OLED je grafické rozhraní vidět bez podsvícení i při slunečném počasí. Po zvolení vybraného typu aktivity a tréninkového cíle umožní fitness aplikace nastavit celkovou dobu cvičení nebo množství kalorií, které chcete spálit. Po ukončení tréninku MP350 automaticky uloží všechny údaje a umožňuje tak uživatelům sledovat dosažení stanovených cílů. MP350 podporuje hudební formáty MP3, WAV a WMA. Díky použitému rozhraní microUSB lze MP350 používat také jako nosič dat, vestavěný mikrofon může plnit funkci diktafonu a k dispozici je i FM rádio. MP350 se v současné době vyrábí v provedení s kapacitou 8 GB a doporučená cena činí 990 Kč.
Z INTERNETU
NOVINKY NA WEBU ČTÚ
Český telekomunikační úřad inovoval své stávající stránky o digitálním vysílání (dtv.ctu.cz). Nový web si klade za cíl poskytovat široké veřejnosti komplexní přehled a informace o možnostech příjmu zemského digitálního vysílání v jednotlivých lokalitách na území České republiky. Umožňuje vyhledávání podle rozčlenění na digitální televizi a digitální rozhlas. U digitální televize je možné vyhledávat podle kritéria celoplošné nebo regionální vysílání, přičemž poté následuje výběr konkrétní sítě. V případě rozhlasu je potřeba vybrat držitele přídělu, u kterého si chce uživatel zobrazit pokrytí signálem, a poté případně i název sítě. Zdroj digitálního signálu je rovněž možné hledat přímo podle obce či ulice a čísla popisného. Dalším zdokonalením, které napomáhá k získání lepšího přehledu o situaci s pokrytím digitálního vysílání, je zobrazení profilu terénu na spojnici mezi uvedenou adresou a vysílačem.
NAVÝŠENÍ KAPACITY MAILOVÝCH SCHRÁNEK
Uživatelé freemailů Centrum.cz a Atlas. cz se mohou těšit z navýšení kapacity svých schránek na 5 GB. Navýšení je k dispozici pro všechny uživatele, automaticky však bude nastaveno jen těm, kteří již mají aktivovánu schránku o velikosti 2 GB. Ostatní si mohou kapacitu zvýšit tím, že si nechají na svůj telefon zdarma zaslat ověřovací SMS (z důvodu ochrany před zneužitím). Jako bonus získají uživatelé, kteří si zvětší kapacitu schránky z 20 MB na 5 GB, 15 SMS zdarma, které mohou ze své schránky poslat do jakékoliv mobilní sítě, a také získají přístup k odesílacímu SMTP serveru pro pohodlné posílání e-mailů.
Komentář redakce: Skoro to vypadá, že provozovatel portálů Centrum.cz a Atlas.cz objevil stroj času, jen se při cestování v čase spletl o několik let. Zatímco v roce 2003 by informace o navýšení kapacity vyvolala pozdvižení, dnes neobstojí ani v kombinaci s příslibem, že v budoucnu se počítá s rozšířením na neomezenou kapacitu. Uvidíme, co zásadního přinese nedávno ohlášený prodej Centrum Holdings společnosti Economia.
WEB O DIGITÁLNÍ DOMÁCNOSTI
Server o televizi a digitálním vysílání DigiZone.cz rozšířil svůj obsah o novou tematickou přílohu specializující se na digitální domácnost s názvem DigiRoom.cz. Ta přináší přehledné a srozumitelné informace o digitálních technologiích zlepšujících komfort bydlení, seznamuje s možnostmi jejich využití a poskytuje rady a návody, jak je prakticky využít ve vlastním bydlení. Kromě přehledu aktuálních článků a speciálu seznamujícího čtenáře se základy digitální domácnosti je titulní strana vstupní branou do sedmi sekcí věnujících se konkrétním oblastem: Topení a klimatizace; Elektřina a rozvody; Osvětlení, přírodní světlo; Internet a domácí síť; Bezpečnost a dohled; Multimediální technologie a Komunikační technologie. Součástí každé z výše jmenovaných sekcí je průvodce zabývající se daným tématem více do hloubky. Nechybí diskusní fórum pro výměnu zkušeností, postupem času budou přidávány testy i recenze konkrétních produktů dostupných na trhu.
ZLATÉ STRÁNKY V NOVÉM
Společnost Mediatel představila novou podobu internetového katalogu Zlaté stránky (http://www.zlatestranky.cz), který je s více než 1,5 milionem návštěv měsíčně jedním z největších na českém internetu. Internetový katalog prošel kompletní proměnou. Nejdůležitější změnou z pohledu uživatele je jednoduchost, přehlednost a rychlá dostupnost vyhledávaných kontaktů. Ty nejdůležitější informace - kontakty, adresy a webovou stránku - má uživatel přímo před sebou díky minivizitkám, které se zobrazí na výsledkové straně. Uživatel tak může jednoduše firmy kontaktovat nebo porovnávat bez nutnosti proklikávat na stránky s detaily. Samozřejmou novinkou je automatické přizpůsobení obsahu pro mobilní telefony a tablety. Při vyhledávání je ovládání ještě jednodušší především díky minimálnímu objemu přenášených dat.
OUTLOOK S ČESKOU DOMÉNOU
Uživatelé v České republice si od konce dubna mohou vytvořit nový účet (či pouze alias k existujícímu účtu) s českou doménou Outlook.cz a získat tak snadno zapamatovatelný a jednoduchý e-mail. Nový účet je možné vytvořit na adrese Outlook.com. E-mailovou službu nyní aktivně (několikrát za měsíc a více) využívá přes 60 milionů lidí po celém světě. Oceňují svěží a intuitivní design, propojení s Facebookem a Twitterem, bezplatné webové aplikace Word, Excel, PowerPoint, OneNote a cloudové úložiště SkyDrive s kapacitou 7 GB.
Dokumenty ke stažení
- Trendy - QR kódy (860.07 kB) - Staženo 3048x