Přejít k hlavnímu obsahu

Prostor pro fotografie

Prostor pro fotografie

Máte nové fotky z dovolené a nevíte, jak se jimi pochlubit přátelům? Poradíme vám nejjednodušší bezplatné řešení.
  PETR KRATOCHVÍL  

Léto je za dveřmi a spolu s ním i tisíce fotografií z dovolených, grilovacích party nebo jen od vody. Vzhledem k tomu, že objem fotografií každý rok roste, stojí obvykle uživatel před dilematem, kam s nimi. Profesionálové se nad zmiňovaným problémem jen pousmějí, protože už doma mají postaven NAS server s připojením na internet. Ne každý chce ale investovat tisíce a zvládne ne zrovna jednoduchou konfiguraci. Alternativou mohou být profesionální úložiště, která nabídnou obrovský prostor pro libovolná data, za ten se však platí nezanedbatelné částky. My jsme se proto rozhodli otestovat, jak může své fotky předat či vystavit i méně zkušený uživatel.

Cesty do cíle

Způsobů, jak své fotografie nabídnout druhým, je celá řada. K těm nejjednodušším (a nejrychlejším) patří možnost jejich zkomprimování a nahrání na libovolné bezplatné úložiště (Uschovna.cz, Ulož.to…). Nevýhodou této metody je ale poměrně komplikovaný přístup k datům - pokud je cílem začátečník, nemusí být pro něj stažení a rozbalení snímků nejjednodušší. Další, v současné době velmi populární metodou je nahrání fotografií na sociální sítě. Ty už nabízí pro snímky obrovské kapacity a ani jejich možnosti správy nejsou nijak komplikované. Vlastníci fotografií by si ale měli uvědomit, že ne každý má sociální sítě v oblibě, a pokud na sociální síti nejste, registrovat se na ni jen kvůli uložení fotografií je nepraktické. Problematickou zde také může být otázka autorských práv a nastavení sdílení fotografií - pokud je chcete ukázat jen vybraným lidem, máte problém. Ideálním řešením pro prezentaci vašich fotografií jsou tedy jednoúčelové služby, označované jako internetová fotoalba.

Ráj pro vaše fotky

V dobách největšího rozvoje internetu byla fotoalba považována za službu budoucnosti, a proto jich i na domácí půdě vyrostly desítky. Podobně jako při válce prohlížečů se jednotliví provozovatelé předháněli, kdo nabídne lepší funkce, praktičtější ovládání a více prostoru pro fotografie. Jenže po několika letech fotobublina splaskla - za provozovateli internetových fotoalb nestál téměř neomezený kapitál, provozní náklady stoupaly a zisky z reklamy nestály za řeč. Není proto žádným překvapením, že služby jedna po druhé krachovaly a fotografie potupně končily na internetových smetištích. Není tedy ani příliš překvapivé, že část uživatelů přešla na stabilnější zahraniční weby. Z domácích internetových fotoalb tak za zmínku stojí pouze Rajče, které se pod křídly portálu iDnes.cz změnilo na rychlou a praktickou službu. I v současné době na internetu najdete desítky služeb pro uskladnění fotografií, tyto jednoúčelové weby se však pomalu mění na komplexní datová úložiště, často propojená se sociálními sítěmi nebo freemaily. V každém případě ale moderní internetová fotoalba nabídnou vše, co by si náročný uživatel mohl přát.

Registrace

Prvním krokem na cestě za umístěním vašich fotografií na internetu je registrace. K té překvapivě jednotlivé služby přistupují zcela odlišně. Nejnáročnější výslech má Flickr, který vyžaduje založení účtu na Yahoo. I díky tomu vede k registraci poměrně dlouhá cesta přes zadání informací o uživateli, bezpečnostní otázky a captchu. Kvůli tomu zde platí jednoznačný verdikt - pokud neumíte alespoň trochu anglicky, na Flickr rozhodně zapomeňte. Také Photobucket je k dispozici pouze v angličtině, jednoduchá registrace ale znamená, že se zde zaregistruje i začínající angličtinář. Registraci na Rajčeti lze označit za pravý opak - nic jednoduššího snad už ani nemůže existovat a během několika málo sekund a pár kliknutí můžete nahrávat fotografie.

Z disku na web

Vzpomínáte, jak jste kdysi museli do internetových fotosběren nahrávat fotografie po jedné a každá se nahrávala několik minut? Pak vás možnosti webových fotoalb budou šokovat. Není asi žádným překvapením, že všechny testované služby nabízí komfortní klienty pro Windows a nechybí ani možnost přímého nahrání snímků z mobilního telefonu. Příjemným překvapením je ale i to, jak snadná je práce přes webové rozhraní: volba složky, označení jedné či několika složek a poté bleskurychlé nahrání na web. Při testování na 100Mb/s připojení byla rychlost nahrání alba s několika fotografiemi na Flickru srovnatelná s rychlostí běžného kopírování v domácí síti, a ani Rajče nelze označit jako brzdu. Jedinou relativně pomalejší službou tak byl Photobucket, u připojení pomalejší rychlostí si toho však ani nevšimnete. Naopak právě Flickru je možné vytknout ne příliš dobrou uživatelskou přívětivost - jeho úvodní obrazovku musíme označit jako totální chaos. Zde Rajče těží z minima funkcí, takže se na něm rozhodně neztratíte. Rozumným kompromisem mezi oběma extrémy je tak Photobucket.

Další možnosti

I specializovaná internetová fotoalba se snaží rozšiřovat své možnosti a kromě ukládání a organizace snímků nabídnout něco navíc. Například Rajče zaměřuje své služby na tisk uložených fotografií - na jedno kliknutí je možné album poslat do fotolabu a vyrobit z něj fotoknihu nebo dokonce pexeso. Vzhledem k tomu, že jde o domácí službu, je to snadné, rychlé a levné.
I Photobucket umí vybrané fotky či celá alba vytisknout (nebo z nich udělat fotodárky), ceny jsou ale znatelně vyšší a kvůli ceně za dopravu (poštovné) je tato služba u nás prakticky nepoužitelná. Photobucket však boduje ve zcela jiné oblasti - nabízí totiž webový editor obrázků. Sice pouze s několika základními funkcemi, i tak ale uživatele potěší. Jako drobný bonus lze u služby Photobucket označit vytvoření prezentace, která prohlížení fotografií usnadní a může být ideální například pro televizory s přístupem na web.
Flickr žádnou z uvedených schopností nedisponuje, o to více se ale zaměřuje na samotné fotografie a jejich publikování. Kromě běžného nastavení viditelnosti (veřejné, soukromé, pro přátele, rodinu) či obsahu je u každé fotky možné přidat informaci o licenci - od vyhrazení práv až po povolení nekomerčního využití.

Kterou službu vybrat?

Ani jednu z testovaných služeb nelze označit jako nejlepší. Každá z nich v nějaké oblasti vyniká a v jiné ztrácí. Pro méně zkušené (a nenáročné) uživatele lze jednoznačně doporučit Rajče, které boduje nejen rozhraním v češtině, ale především svou jednoduchostí a rychlostí. Pokud potřebujete co nejdříve ukázat konkrétní fotografie kolegům či přátelům, volte rozhodně Rajče. Zatímco u konkurenčních služeb se teprve budete prokousávat registrací, Rajče už bude fotky vystavovat na webu.
Náročnější uživatelé s dobrou znalostí anglického jazyka by měli jednoznačně zvolit Flickr. Široké a prověřené možnosti nahrávání fotografií, výborná rychlost a rozsáhlé možnosti nastavení vlastností fotografií z něj dělají dobrou volbu zkušenějších surfařů. Za jeho nevýhodou lze označit nepřehlednost (na kterou si ale po nějaké době zvyknete) a některá omezení bezplatné verze.
Podle našeho názoru je Photobucket rozumným kompromisem mezi výše uvedenými službami. Jeho schopnosti jsou jen o stupínek nižší než u Flickru, jeho rozhraní je ale mnohem přehlednější a praktičtější. Čeští uživatelé tak mohou být rozladěni pouze tím, že nemohou používat háčky a čárky v názvech alb, jinak lze ale službu bez výhrad doporučit.

Jen jednu jedinou?

Čas od času se může stát, že potřebujete rychle ukázat jen jednu jedinou fotografii - ať už kamarádům trofej z dovolené, v diskusním fóru snímek svých snů nebo v inzerátu fotografii prodávaného zboží. Vytvářet pro tuto potřebu fotoalbum je zdlouhavá zbytečnost: existuje celá řada jednodušších služeb, které tento požadavek splní rychle a na jedničku. Ty se označují jako image hostingy (úložiště obrázků) a většina z nich dokáže bez jakékoliv registrace vaši fotografii prezentovat světu. Jejich obrovskou výhodou je skutečnost, že po nahrání obrázku nabízí několik variant, jak obrázek prezentovat. Najdete u nich nejen přímý odkaz na snímek, který lze odeslat e-mailem nebo instant messengerem, ale také kód, který lze vložit do WWW stránky nebo diskusního fóra.
Není ale žádným překvapením, že i mezi nimi najdete celou řadu rozdílů. My jsme otestovali čtyři z nich a poradíme vám, který z nich pro vás bude ideální.

Rychlost, nebo schopnosti?

U služeb tohoto typu lze vždy narazit na dilema - vytvořit službu co nejjednodušší a tak zaručit snadné ovládání a vysokou rychlost, nebo uživatele ohromit funkcemi a rezignovat na snadné ovládání? Pokud preferujete jednoduchost a rychlost, je podle nás ideální volbou imgway.cz, která umožňuje snadné nahrání libovolného obrázku, podporuje široké spektrum formátů a zároveň disponuje několika zajímavými funkcemi. Například lze obrázek označit jako soukromý - pak ho uvidí jen ten, kdo zná přesný link. Někteří uživatelé také ocení možnost připojení komentáře k obrázkům. Výhodou je, že zmiňované funkce nijak uživatele nebrzdí ani nekomplikují nahrávání. Služba je navíc v češtině, takže by s ní neměli mít problémy ani vaši prarodiče. Jako jediná z testovaných služeb také nabízí snadnou možnost smazání nahrané fotografie. Náročnější uživatelé by měli svou pozornost zaměřit na web ImgBox, který nabízí možnost volby velikosti náhledu nebo nahrání více fotografií najednou. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, lze snímky umístit do fotoalba, což zjednoduší přístup k nim a usnadní uživateli práci.
S největší pravděpodobností ale nebudete zklamáni, ať už si vyberete jakoukoliv z představených služeb. Moderní webová fotoalba nabízí příjemnou kombinaci dobrých služeb, vysoké rychlosti a uživatelské přívětivosti, o které se surfařům před několika lety ani nezdálo. A když si navíc uvědomíte, že jde o bezplatné služby, je zbytečné u nich hledat mouchy.
          petr.kratochvil@chip.cz 

SOUBOJ GIGANTŮ
Za rozumnou alternativu k čistokrevným internetovým fotoalbům lze označit i služby od známých počítačových obrů -Microsoft SkyDrive a Google Picassa. Ty díky provázanosti s ostatními službami nabízí velké množství další funkcí, což má ale za následek poněkud komplikovanější ovládání. Proto se na ně podrobněji podíváme v jednom z příštích čísel Chipu, kde obě služby srovnáme globálně a prozradíme vám, který z gigantů si s prostorem pro vaše domácí data poradil lépe.


Foto popis| Rajče sice nenabídne uživatelům žádné zázraky, práce s ním je ale jednoduchá a rychlá.
Foto popis| Photobucket je podle našeho názoru ideálním kompromisem mezi jednuchostí a množstvím funkcí. Škoda jen omezené kapacity...
Foto popis| Flickr z hlediska schopností jednoznačně boduje, jeho ovládání ale nepatří k těm nejpovedenějším.
Foto popis| FOTOALBUM NA PHOTOBUCKETU
Foto popis| Registrace je jednoduchá a zabere vám jen několik málo sekund.
Foto popis| V dalším kroku zvolte kliknutím na »I´m OK with 2GB« v levé části obrazovky bezplatnou verzi.
Foto popis| Následující okno vám nabídne podrobnější informace o tom, jakými způsoby lze dostat snímky do úložiště. Vy klikněte na »No thanks«.
Foto popis| Po kliknutí na tlačítko »Start Uploading« máte na výběr, zda fotografie do okna prohlížeče přetáhnete metodou „drag & drop“, nebo kliknutím na »Browse files« otevřete okno Průzkumníka. V případě druhé volby už stačí jen označit všechny požadované snímky a kliknout na »Otevřít«.
Foto popis| Po nahrání snímků si můžete galerii prohlédnout kliknutím na »View Library« a po kliknutí v dalším okně na tlačítko »Skip« už si můžete vychutnávat své fotografie.

 

Dokumenty ke stažení