Podvody na internetu
Internet se stává bojištěm, kde přežijí jen ti nejsilnější: anonymní podvodníci se stále rafinovanějšími triky snaží získat vaše peníze. My vám poradíme, jak se nenechat nachytat.
CLAUDIO MÜLLER, PETR KRATOCHVÍL
Internet patří mezi největší vynálezy lidstva a v současné době ovlivňuje život naprosté většiny lidí. Lze na něm najít důležité informace, zábavu i poučení. Pomalu, ale jistě se tak stává běžnou součástí našeho života, podobně jako například pračka či lednička. Na rozdíl od těchto mírumilovných spotřebičů má ale internet i svou temnou stranu, která může uživatele nepříjemně překvapit. Když byl ještě v plenkách, přistupovali k němu uživatelé s respektem a při většině webových činností přemýšleli. V současnosti najdete na internetu miliony nezkušených uživatelů, kteří zmiňovaný respekt postrádají a s notnou dávkou sebevědomí (a s absencí opatrnosti) dělají věci, nad kterými zůstává rozum stát. I to je jeden z důvodů, proč stále přibývá internetových podvodníků - relativní anonymita a obrovské množství potenciálních obětí dělají z internetu zlatý důl.
Útoky na zdravý rozum
Metod, jak okrást důvěřivého surfaře, jsou tisíce, většina z nich má ale několik společných rysů, které konkrétní podvody charakterizují. První z nich sází na nezkušenost či spěch uživatele. Typickou ukázkou jsou falešné antiviry nebo instalace různých doplňků programů. Podvodníci spoléhají na to, že většina uživatelů texty v oknech (natož ve smlouvách) nečte a pouze automaticky kliká na tlačítko „OK“. Teprve poté, co se objeví první problémy, začne uživatel přemýšlet, kde udělal chybu a jak ji napravit. Druhou kategorii triků lze shrnout pod kouzelné slovíčko „sleva“. Obrovské množství uživatelů totiž při jeho zahlédnutí naprosto ztratí zábrany a bezhlavě se vrhá do akce. Jen málokdo přemýšlí, jak je možné, že zboží, které stojí v reálu pětinásobek, je najednou k dispozici téměř za pakatel. Poslední kategorie patří k nejrafinovanějším, protože na první pohled není jasné, že se vás pokouší někdo podvést - tento trik má totiž nálepku „zadarmo“. Uživatelé zvyklí na to, že za většinu věcí na webu neplatí, se tak často nechají napálit a ve finále za běžnou službu či zboží (které jsou zadarmo) zaplatí několikanásobně více, než je jejich skutečná hodnota.
Nepříjemné také je, že podvodníci stále častěji používají nové cesty. Zatímco spam (obchodní sdělení) už většina uživatelů maže (nebo mu alespoň nevěří), zprávám a kontaktům ze sociálních sítí lidé důvěřují mnohem více. Celá řada lidí navíc na sociálních sítích naivně sdílí své soukromé údaje (adresy, kontakty, telefony), takže podvodníkům servírují informace o dalších potenciálních obětech.
Jak se bránit
Špatnou zprávou je bohužel to, že proti většině podobných útoků vás neochrání žádný bezpečnostní software: v tomto případě je zkrátka antivir či firewall bezmocný. Ochrana totiž nespočívá v používání komplikovaných technologií, ale jen a pouze svého vlastního zdravého rozumu. Vzhledem k variabilitě a množství podvodů nelze vytvořit konkrétní návod, co dělat a čeho se bát, přesto lze poměrně snadno doporučit několik pravidel:
1) Dříve než se vrhnete po úžasné nabídce, chvíli přemýšlejte, zda je reálná a zda se za ní nemůže skrývat nějaký háček. Zkontroluje si cenu služby či zboží na specializovaných portálech.
2) Cokoliv podezřelého prověřte na internetu. Do vyhledávače zadejte klíčová slova nabídky, jméno, telefon či bankovní účet. Pokud jde o podvod, ve většině případů již o tom někdo na webu napsal.
3) Navštivte specializované weby, kde si můžete ověřit, zda najde o vtip či trik podvodníků (například Hoax.cz), zda už nebyl někdo podveden (podvodnici.net) nebo zda nejsou problémy se zvolenou firmou (http://www.podvodnici-podvody.cz).
FALEŠNÉ OBCHODY: Zbytečně neriskujte
Internetové obchody jsou místem, kde najde zákazník obrovský výběr zboží a zároveň může nakoupit levně. I zde lze ale narazit na problémy.
Jednou z oblastí, která těží z rozvoje internetu, je internetové nakupování. Například v loňském roce činil obrat internetových obchodů přes 40 miliard korun. Je logické, že si z tohoto velkého koláče chtějí ukousnout i podvodníci. Jedním z jejich nejoblíbenějších triků je proto založení falešného obchodu. Na první pohled se to zdá jako komplikovaný způsob podvodu, ve skutečnosti jde o poměrně snadnou operaci.
První krok je relativně nejkomplikovanější - je nutné vytvořit atraktivní internetový obchod. Podvodníci si tento úkol obvykle usnadňují tím, že ukradnou obsah (obrázky, popisky…) z některého již existujícího obchodu. Poté si zaregistrují adresu, která je buď podobná již existujícímu (zavedenému) obchodu, nebo alespoň zvučně zní. Posledním krokem je naplnění obchodu zbožím a vyladěním cen na takovou úroveň, aby byly významně nižší než v běžných obchodech, ale zároveň ne až podezřele nízké.
Důležité je, že v takovýchto obchodech se obvykle za zboží platí předem na účet. Podvodníci počkají, až se nachytá (a zaplatí) dostatečné množství lidí, a po několika týdnech obchod zruší, aniž by zákazníkům odeslali jakékoliv zboží. Přes bílého koně vyberou peníze z účtu a založí další, podobný obchod.
JAK JE POZNAT: Typickým rysem podvodného obchodu je požadavek na platbu předem. Pravda ale je, že v nejnovějších verzích obchodů nabízí podvodníci i dobírku. Zboží sice nezašlou (stejně jako v případě platby předem), na první pohled tím ale zvýší svou důvěryhodnost. Varovným ukazatelem pro nakupující by měly být i chybějící identifikační údaje a chybějící nebo nefunkční telefon. Podle některých expertů by také mohla být jedním z vodítek dostupnost zboží. Na rozdíl od reálných e-shopů mají ty podvodné vše skladem nebo dostupnost neuvádí.
JAK SE CHRÁNIT: Obchody, které nabízí zboží jen po platbě předem, zcela ignorujte, a to i pokud nabízí zboží za neuvěřitelně nízké ceny. Před nákupem prověřte kontaktní údaje (IČO, adresu) a zkuste, zda je funkční telefon. Rozhodně stojí za to prohledat internet (především diskusní fóra), zda už někdo s příslušným internetovým obchodem neměl špatnou zkušenost.
Podvod jen „tak trochu“
Zvláštní kategorií podvodných obchodů jsou specializované weby, které nabízí exkluzivní zboží, a to také zákazníkovi dodají. Ptáte se, kde je háček?
Skutečný hák se skrývá za slovem „exkluzivní“. Zatímco zákazník předpokládá, že jde o známou značku, obchod prodává levné napodobeniny. Typickou oblastí, kde se podvodníci realizují, je elektronika, léky, parfémy nebo oblečení a většina takovýchto obchodů funguje v zahraničí. Experti už pro ně vymysleli označení: fakeshopy. Někteří profesionálové se ale nebojí takto podnikat ani v méně obvyklých vodách. Typickou ukázkou může být Dennis Hoffman. Jeho obchod s designovým nábytkem Infurn.com firmy Infurn Holdings PLC je řízen z Londýna a zákazníky láká na slevy až do výše 90 procent. Na skladě má značkové židle Le Corbusier nebo lenošky Miese van der Rohe, ale místo běžných 8 000 eur za ně zaplatíte pouhých 1 200 eur.
K tomu přidejte speciální nabídku v podobě dodatečné 30procentní slevy, která vás má přesvědčit k okamžitému nákupu, a máte pro celou řadu nakupujících neodolatelnou nabídku. Tento obchod však nelze označit jako zcela podvodný, protože svým zákazníkům zboží dodává, a dá se tušit, že celá řada z nich ví, že nejde o skutečně značkové zboží. Sám Hoffman říká, že značkový nábytek se vyrábí ve dvaceti továrnách po celé Evropě, Asii a USA - a stejně tak i jeho kopie. Bohužel jsme, vzhledem k delším dodacím lhůtám, nemohli ověřit, zda kvalita padělků je skutečně tak dobrá jako samotný originál.
Na spotřebitelských fórech sice narazíte na zprávy, ve kterých spotřebitelé uvádějí, že v případě zrušení objednávky či stížností jsou odbyti a ignorováni, podle Hoffmana se ale jedná o ojedinělé případy. Podle něj probíhá 95 procent všech zakázek bez problémů a o zájmu prý svědčí více než 100 000 prodaných výrobků. Scéna fakeshopů se hemží rostoucím počtem podobně velkých profesních skupin, které řídí stovky autenticky vyhlížejících stránek. „Organizované gangy a teroristé také využívají fakeshopy jako zdroj pro vydělávání peněz,“ říká Frank Schulz z firmy MarkMonitor. „A to i proto, že se jedná o lukrativní business, který představuje menší riziko ve srovnání, řekněme, s obchodem s drogami.“
JAK JE POZNAT: Zboží v takovémto obchodu je znatelně levnější než originál, a to dlouhodobě (nejde o žádnou akci). U zboží může být poznámka „type“, což naznačuje, že nejde o originál, ale jeho (legální) kopii.
JAK SE CHRÁNIT: Před nákupem prověřte obchod na internetu a na stránkách obchodu hledejte jasné signály, že jde prokazatelně o značkový obchod. Neměly by chybět odkazy přímo na stránky značky a kontakty na lokální zastoupení.
Nigerijské dopisy
V žádném článku o podvodech na internetu by neměly chybět tzv. nigerijské dopisy. Pravděpodobně už ne kvůli jejich nebezpečnosti, na ty staré známé triky už nemůže nikdo naletět, ale spíše pro pobavení. Jde o specifickou kategorii spamu, která se z uživatele snaží vylákat peníze. Jako první se objevil dopis, ve kterém diktátor afrického státu potřebuje ze země propašovat své bohatství, ale chybí mu drobné v podobě tisíců dolarů na zaplacení převodu. Mezi dalšími se objevila prosba o získání dědictví ve výši 45 milionů dolarů po zemřelém vládci Burundi, o pomoc žádala i vdova po zemřelém pastorovi (s 8 miliony eur na účtu). Finta je ve všech případech stejná - vy pošlete na určený účet pár tisíc dolarů, a bohatý příjemce se vám prý odvděčí miliony. Zajímavé je, že pokud někdo peníze pošle, příjemce se s tím nespokojí a pod různými záminkami požaduje další částky.
Daniel Dočekal ale nedávno na svém serveru Pooh.cz zmínil, že podvodníci tento starý trik převlékli do moderního hávu a nabízí k adopci koťátka za pouhých 3 000 Kč. Pokud je zaplatíte, přijde požadavek na zaplacení 12 000 korun za vyhřívanou cestovní přepravku. Lidská vynalézavost i hloupost zkrátka nemají hranic.
VYMAHAČI A VYDĚRAČI: Strach z internetu
Ve jménu policie, právníků a příslušných paragrafů: zaplaťte, nebo budete u soudu platit mnohem, mnohem více.
Rozepisovat se o stavu domácího právního prostředí je asi zbytečné. Zprávy o podplacených soudcích, špatných či zlobbovaných zákonech nebo nepostižitelných zlodějích neuniknou nikomu. A právě tato situace je živnou půdou pro podvodníky, kteří ji využívají k zastrašování svých obětí. Obrovské množství lidí totiž po doručení dokumentu ohánějícího se právníky raději zaplatí, než by riskovali případný spor, který v naší právní džungli nemusí vyhrát.
Falešné programy
První vlaštovkou na tomto poli byly podvodné antiviry a tzv. rogueware. První z nich využívaly strachu uživatelů z malwaru a neochoty platit za kvalitní antiviry. Uživatel obvykle narazil na web, který sliboval bezpečnostní program zdarma, a proto si ho nadšeně nainstaloval. Software poté zkontroloval počítač a nalezl obrovské množství škůdců. K překvapení uživatele je ale program odmítl odstranit a požadoval zakoupení plné verze. Jenže ani když uživatel rezignovaně zaplatil kreditní kartou, s počítačem se nic nestalo. Už v rámci prvotní instalace falešného antiviru byl totiž do počítače propašován malware. Z počítače se tak stala zombie pod kontrolou hackerů, navíc podvodníci získali i číslo kreditní karty oběti.
JAK JE POZNAT: Na první pohled se falešné antiviry od těch pravých příliš neliší a i weby podvodníků často působí profesionálním dojmem. Určitým náznakem může být minimální lokalizace do jiných jazyků a chybějící uživatelská podpora.
JAK SE CHRÁNIT: Bezpečnostní software stahujte jen z ověřených webů a do žádného softwaru nezadávejte číslo kreditní karty.
Jste vinni - zaplaťte
Druhá varianta podvodu, označovaná jako rogueware, používá jinou taktiku. Do počítače oběti je propašován malware, který ve vhodnou chvíli zablokuje počítač a oznámí, že zaznamenal nelegální činnost. Uživatel je obviněn z celé řady přečinů - od podpory terorismu přes stahování nelegálních audio/videomateriálů až po distribuci pornografie. Tvrzení je podpořeno odznakem lokálních bezpečnostních orgánů (u nás Policie ČR), logy bezpečnostních firem, a pokud je u zařízení webkamera, i fotografií samotného uživatele. Následně je uživatel vyzván k zaplacení správního poplatku, po kterém má být počítač odblokován. Jen málokdo má zcela čisté svědomí, takže nezanedbatelné procento uživatelů zaplatí.
JAK JE POZNAT: I přes velký pokrok v kvalitě textů v nich lze najít celou řadu chyb. Nesedí ani zmiňované paragrafy a jen málokdo by čekal, že policie bude chtít zaplatit pomocí obskurních metod (zde obvykle PaySafeCard a Ukash).
JAK SE CHRÁNIT: Jakmile se ve vašem počítači objeví podobné oznámení, můžete si být jisti, že je systém infikován. Nejprve doporučujeme na jiném počítači najít typ malwaru a odstranit blokaci. Příslušné jednoúčelové nástroje nebo přímo odemykací kódy najdete na webech renomovaných antivirových firem. Poté je dobré zazálohovat data a pomocí antiviru počítač vyčistit.
Cíl: Podnikatelé a živnostníci
Šikovnější podvodníci už pochopili, že pokoušet se získat peníze od obyčejných uživatelů nemusí být ideálním řešením, a proto svou taktiku lehce upravili: vydělávají na těch, kteří vydělávají.
Ano, stále více jsou v hledáčku hackerů firmy a podnikatelé, pro které jsou (podle zlodějů) požadované částky zanedbatelné. Jednou z nejoblíbenějších fint, jak získat peníze, jsou tzv. katalogové firmy. Principem je, že firma či podnikatel je zařazen do katalogu či internetové databáze, která má zvýšit povědomí o firmě. Na první pohled je vše zdarma, ve finále jde o drahou legraci.
Původní trik balancoval na hranici legality: firmě byla doručena informace, že je zařazena do databáze podnikatelů a musí pouze potvrdit, že její adresa je funkční. V dokumentu, který společnost obdržela (a který se zadanou adresou odeslala zpět), byla ale formulace, která ji s odkazem na obchodní podmínky katalogové firmy zavazovala za službu platit. Fintou bylo to, že výpovědní lhůta byla krátká a první faktura se objevila až po jejím uplynutí. Žádost o výpověď poté firma ignorovala nebo požadovala tučné odstupné.
Nyní už se ale katalogové firmy poučily a postupují v souladu se zákony. Cílí však na méně zkušené a informované lidi. Není proto nic neobvyklého, když nově založená firma či podnikatel s novým živnostenským listem obdrží dopis nabízející registraci v Rejstříku obchodu a živností. K dopisu je přiložena složenka (drsnější firmy posílají pouze složenku) a poznámka, že po uhrazení složenky bude firma zařazena do databáze nově vznikajících firem. V rámci textu je sice zmínka, že tato služba nesouvisí s povinnou registrací v obchodním nebo živnostenském rejstříku, na první pohled se ale zdá, že jde o oficiální dopis od úřadů. Nezkušení lidé tedy zaplatí. Oblíbeným trikem je přidání informace do zápatí, že listina je návrhem na uzavření smlouvy. Ta po zaplacení vstoupí v platnost a firma musí platit dál. To vše v rámci platných paragrafů.
JAK JE POZNAT: Komunikace s úřady probíhá pomocí předem stanovených metod, mezi které patří například datová schránka nebo obálka s pruhem.
JAK SE CHRÁNIT: Dříve než něco podepíšete, vše si důkladně přečtěte a prověřte. Neváhejte zavolat na úřady a ověřit si pravost (či legálnost) obdrženého dokumentu.
Drahé fotky zadarmo
Na internetu najdete miliardy stránek a na každé z nich obrovské množství obrázků. V celé řadě případů ale není zcela jisté, odkud obrázky pochází a kdo je jejich majitelem. A právě tohoto chaosu začaly využívat fotobanky, které používají automatizovaný systém vyhledávání fotografií. Jakmile na webu najdou podezřelou fotografii, kontaktují majitele a požadují po něm tučné částky za její použití. Problém je nejen ve výši částky, ale často i ve skutečnosti, že fotobanky chtějí peníze za fotografie, ke kterým autorská práva nemají - obvykle za snímky, které jsou volně k použití. Nedávno si například udělala obrovskou ostudu firma, která požadovala více než půl milionu po webu kosmo.cz za volně dostupný snímek agentury NASA. Podobných požadavků přibývá a zároveň s tím roste i negativní image fotobank, které se v honbě za ziskem očividně nezastaví před ničím. Jen pro pořádek musíme dodat, že jsme pro zvýšení respektu k autorským právům, ale tyto metody lze označit minimálně za neetické.
JAK JE POZNAT: Pokud hledáte obrázek, navštivte bezplatné databanky a prostudujte si informaci o právech k použití.
JAK SE CHRÁNIT: Pokud dojde k chybě a je použit špatný obrázek, experti nedoporučují platit vysoké částky a počkat na případný soudní spor. Jde-li o oprávněný požadavek, lze sice počítat s určitou sankcí, vymáhané částky jsou však podle právníků neúměrně vysoké.
AUKCE A BAZARY: Levné riziko
Mezi nejnavštěvovanější weby na internetu patří i bazary a aukční portály.
To pochopitelně neuniklo ani podvodníkům, kteří i zde vymysleli finty, jak okrást uživatele. Většina podvodů v této oblasti má stejné základní rysy. Lidé chtějí levně nakoupit drahé věci a jsou podvedeni prodejcem. Liší se pouze způsob, jakým se podvodníci snaží své zboží udat, a to, jakou protihodnotu kupující obdrží.
Nekupte to, když je to tak levné…
Klasickým trikem podvodníků jsou inzeráty nabízející žádané zboží za neuvěřitelně nízké částky. Mezi nejoblíbenější patří smartphony, tablety nebo drobná elektronika, za kterou i po slevě podvodník obdrží několik tisíc korun. Časté jsou prodeje iPhonů za zlomek ceny, kde prodejce se speciálně připraveným příběhem požaduje pouze platbu předem. Je asi zbytečné dodávat, že nakupující už neuvidí ani peníze, ani smartphone. Pokud je podvod pod hranicí pěti tisíc korun, policie mu nebude věnovat příliš pozornosti a podvodníci spoléhají na to, že si nakupující zanadává, ale peníze oželí. K nejkomičtějším trikům v této oblasti patří internetový prodej zánovních ojetých vozů. Prodávající ze zahraničí měl k dispozici vůz ve výborném stavu, který se (za malou zálohu zaslanou předem) mohl stát i vaším. Za humorný lze označit způsob, jakým vysvětloval prodej vozu za tak nízkou částku - v doprovodných textech se to hemžilo ropnými plošinami v Severním moři nebo srdceryvnými příběhy o odloučeném manželství a návratu do Anglie. Přestože nám tyto metody připadaly komické, podle vyjádření policie se na ně nechal nachytat nezanedbatelný počet lidí, kteří podvodníkům do zahraničí odeslali statisíce. V tomto ohledu lze pochválit Seznam, kterému se podařilo tento typ inzerátů na portálu Sauto téměř zcela vymýtit.
JAK JE POZNAT: Prodávané zboží je mimořádně levné, a místo aby ho prodejce prodal za tržní cenu, nabízí ho levně v inzerátu vám. Požaduje platbu předem a odmítá osobní předání.
JAK SE CHRÁNIT: Nikdy neposílejte peníze předem, a pokud máte opravdu pocit, že bez inzerovaného zboží nemůžete žít, domluvte si s prodejcem osobní schůzku. Není od věci si ho také prověřit pomocí vyhledávače.
Prodávejte s rozvahou!
Podvod při nákupu zboží asi nikoho nepřekvapí, ostražitost byste ale neměli ztrácet ani při prodeji. Podvodníci totiž vymysleli způsob, jak vydělat i při této akci. Trik se většinou týká specifického zboží, obvykle dražšího a menších rozměrů, tedy především fotoaparátů nebo tabletů. Po zveřejnění inzerátu vás kontaktuje zájemce ze zahraničí, který má o váš přístroj zájem a chce ho jako dárek poslat kamarádovi/dítěti do jiné země. Zašle vám potvrzení, že v bance XYZ je pro vás připraven depozit ve výši ceny zboží. Ten obdržíte, jakmile odešlete zboží na určitou adresu a naskenované potvrzení zašlete kupujícímu. Trik spočívá v tom, že potvrzení z banky je falešné. Prodávající už neuvidí ani zboží, ani peníze.
autor@chip.cz
ZAJÍMAVÉ
Internet může být rizikovým místem i zdrojem důležitých informací.
Kde zjistit cenu zboží?
http://www.zbozi.cz
http://www.heureka.cz
Podvodné obchody
Shop-elektro.com
Levne-nakupy.net
Eshop-galanterie.cz
Rajnakupu.eu
JAK ROZPOZNAT PODVODNÉ OBCHODY?
* Na většině z nich je možná pouze platba předem, i když u některých nově najdete i dobírku.
* Chybí jakákoliv historie - obchod je nově založený a jeho historie se počítá v řádech dnů.
* Bez kontaktů - kontaktní údaje chybí nebo jsou nepravdivé (telefon, adresa).
* Bez certifikátů - jakkoliv považujeme certifikáty za zbytečnost, naznačují alespoň, že majitelé neplánují za pár dní skončit.
JAK ROZPOZNAT „FAKE“ OBCHODY
* Bez HTTPS - značkové a luxusní obchody svým zákazníkům zpravidla nabízí bezpečné HTTPS připojení. Prodejny s napodobeninami se tím nezatěžují.
* Vysoké slevy - dlouhodobé slevy v řádech desítek procent jsou u značkového zboží obzvláště nerealistické.
* Chybějící kontakt na výrobce - v případě většiny padělků pochopitelně na stránce obchodu nenajdete odkaz na stránku výrobce.
* Bez lokalizace a poboček - stránky pravých obchodů obvykle nabízí nejen rozhraní ve více jazycích, ale obvykle i kontakt na pobočky v jiných zemích.
Foto popis| Rozpoznat falešný internetový obchod podle vzhledu je téměř nemožné. Indicie je nutné hledat především v oblasti kontaktů a informací o provozovateli.
Foto popis| Na webu (http://www.podvodnici-podvody.cz) lze nalézt negativní zkušenosti zákazníků s podvodnými firmami nebo konkrétními podnikateli.
Foto popis| Web podvodnici.net je ukázkou zoufalství podvedených lidí. Většina z nich nemá prakticky šanci na spravedlnost, tak si zde alespoň ulevuje. Zveřejněné informace jsou samozřejmě bez záruky.
Foto popis| Falešný Apple store lze od pravého na první pohled rozpoznat jen stěží. Když se však podíváte podrobněji a všimnete si nabídky Android…
Foto popis| Tento obchod s designovým nábytkem nabízí extrémní slevy, celá řada kupujících však údajně nikdy zboží nedostala.
Foto popis| Vydírá vás policie? Ne, jen podvodníci využívají toho, že nezanedbatelná část lidí nemá čisté svědomí, a než by šli problém nahlásit, raději zaplatí.
Foto popis| Nově podnikáte? Možná i vy brzy obdržíte takovouto fakturu za zařazení do úžasného katalogu mezi podnikatelskou elitu. Bude vás to ale něco stát.
Foto popis| Téměř 25 tisíc za fotografii, ke které nemáte autorská práva? Tak to už je pořádná dávka podnikatelské odvahy…nebo drzosti?
Foto popis| Také přemýšlíte, zda by se vám nehodily miliony afrického diktátora nebo dědictví po zemřelém vikáři? Nigerijské dopisy probouzí naše touhy už téměř deset let.
Foto popis| Téměř zánovní automobil v dobrém stavu za výbornou cenu, ale jeho majitel bohužel odjíždí pracovat na ropnou plošinu. Takže může být váš, když zaplatíte předem částku za dopravu z Anglie.
Foto popis| Kamery na každém rohu, záznamy u poskytovatelů, opatrnost provozovatelů aukčních serverů. I přesto se podařilo před několika lety podvodníkovi na Aukru vylákat z lidí více než milion a nikdo ho nechytil. Nepomohla ani překvapivě důkladná práce policie. Tento poučný případ ukazuje, že zkušený podvodník s trochou štěstí je prakticky nepostižitelný. Podrobnosti najdete na http://www.pooh.cz/pooh/a.asp?aZ2016525.
Dokumenty ke stažení
- Trendy - Podvody na internetu (1.22 MB) - Staženo 2421x