Přejít k hlavnímu obsahu

Perly IT: Kickstarter

Perly IT:  Kickstarter

Prostřednictvím Kickstarteru je financováno mnoho malých i velkých technologických projektů. Často se tak formuje i naše digitální budoucnost.
   CLAUDIO MÜLLER, PAVEL TROUSIL  

Velké společnosti, jako třeba Samsung, Sony nebo Apple, jen málokdy vyvinou něco opravdu inovativního. Spokojí se raději s displejem s vyšším rozlišením nebo s ještě tenčím notebookem. Pokud ale chcete vidět skutečné technologické inovace, budete se muset poohlédnout jinde. Příkladem je platforma financování projektů nazvaná Kickstarter (kickstarter.com), založená na přímém financování ostatními lidmi. Ti rozhodují o tom, která myšlenka či nápad se bude z jejich peněz financovat. V posledních čtyřech letech bylo touto formou nastartováno více než 37 000 projektů za více 450 milionů dolarů. Kromě filmů, hudebních alb nebo divadelních představení šlo také o projekty z oboru IT a o zajímavé technické inovace - od superpočítačů do obývacího pokoje po inteligentní náramkové hodinky nebo 3D myš.
S trochou peněz můžete i vy pomocí Kickstarteru podpořit nápad, který vám připadá zajímavý a perspektivní, nebo vývoj produktu, na který už dlouho čekáte. Každý projekt má na Kickstarteru svou vlastní stránku, na které najdete jeho popis, fotografie, videa a další dokumentaci a také cílovou částku a termín. Můžete si buď sami zvolit částku, kterou chcete do projektu investovat, nebo si vyberete jednu z navržených hodnot. Nejběžnější částka je 25 dolarů. Odměněni pak můžete být hotovým výrobkem, který dostanete ještě před oficiálním uvedením na trh.
Finance se posílají pouze prostřednictvím zabezpečeného účtu Amazonu. Pokud se během stanovené doby (většinou 30, maximálně 60 dní) podaří shromáždit stanovenou částku, teprve potom převede Amazon peníze na garanta projektu. Jestliže se požadovaná částka ve lhůtě neshromáždí (stačí, když chybí jediný dolar), projekt je považován za neúspěšný - žadatel peníze nedostane, vy ale o svoje peníze nepřijdete. Pravidlo „Všechno, nebo nic“ zabraňuje provozovatelům projektu v realizaci nápadů s menším rozpočtem, než jaký byl naplánován. Chrání se tak i finance příznivců projektu, který by mohl z důvodu nižšího rozpočtu selhat. Ani úspěšné počáteční financování však samozřejmě není zárukou bezproblémové realizace celého projektu v rámci slibované doby. 84 % z top 50 hardwarových projektů z roku 2012 se dostalo na trh později, než bylo plánováno. Pouze tehdy, když je projekt kompletně nastartován, musí jeho garant zaplatit přiměřenou částku investorům.

10 milionů důvodů pro hodinky

Prostřednictvím Kickstarteru bylo úspěšně financováno 44 projektů a investoři na tom vydělali. Provozovatel webu si ponechává pět procent z konečné částky, stejně jako Amazon, poskytovatel platebních služeb. To je výhodné především v případě velkých projektů, jako jsou chytré hodinky Pebble (viz strana 40) nebo další projekty, jejichž konečný rozpočet překročil 10 milionů dolarů. Technologické projekty často dostávají (a požadují) vyšší částky než projekty z jiných oblastí. Hodně peněz totiž spolyká vývoj funkčního prototypu i zahájení výroby. Řada dalších projektů financovaných přes Kickstart se musí obejit s mnohem menšími částkami - většina úspěšných projektů měla rozpočet mezi 1 000 a 5 000 dolarů. Nejlepší technologické nápady vám zde představíme.
     autor@chip.cz

OUYA

Elegantní androidová konzole

Ouya (vyslovuje se U-Ya) je herní konzole založená na operačním systému Android, která umožňuje hraní her určených pro tento systém (později by měly být k dispozici i hry přímo optimalizované pro tuto konzoli) na televizoru. Pomocí streamovací služby OnLive na ní lze hrát i hry pro jiné platformy a konzole a mediální aplikace Media Apps, jako XBox Media Centre, zase umožní přehrávat HD filmy a hudbu. Konzole v ceně okolo 100 dolarů je vybavena čtyřjádrovým procesorem Tegra 3, 1 GB RAM a 8 GB flash paměti, takže by vše mělo běžet hladce. Specialitou bude možnost hrát všechny hry zdarma - alespoň ve verzi free to play nebo v demoverzích. Bezdrátový ovladač (podobá se PS4) má i touchpad pro ovládání her naprogramovaných pro dotyková zařízení. Na projekt přispělo přes 63 000 lidí a plán byl překročen o 800 procent.
Cena: cca 100 dolarů
Dostupnost: červen 2013

FORM 1

Kvalitní 3D tiskárna

Cenově dostupné 3D tiskárny většinou neposkytují příliš vysokou kvalitu tisku a vytvořené objekty jsou mírně roztřepené. To ale není případ tiskárny Form 1 - ta produkuje prostorové objekty pomocí přesné technologie STL (stereolitografie), kdy jednotlivé vrstvy mají výšku jen 25 mikrometrů. Polymery jsou na příslušném místě vytvrzovány působením záření různých vlnových délek (výrobní materiál stojí asi 150 eur na litr). Form 1 dokáže vytvářet objekty o rozměrech maximálně 12,5 x 12,5 x 16,5 mm. Přebytečná pryskyřice se odstraní pomocí Form Finish Kitu, který je součástí dodávky. Sériová výroba tiskárny začala v únoru letošního roku souběžně s patentovým sporem ohledně využívání technologie STL, patentované společností 3D Systems.
Cena: cca 3 300 dolarů
Dostupnost: květen 2013


FLOJACK

Čtečka NFC pro iPhone

V rozporu s očekáváním neintegroval Apple do nového iPhonu 5 NFC čip. Dokonce ani nejnovější iPad ho nemá. Pokud přesto chcete provádět bezkontaktní platby nebo si s ostatními uživateli snadno a během několika sekund bezdrátově měnit data, můžete se těšit na zařízení FloJack. Tento malý NFC dongl zapojíte do sluchátkového konektoru iPhonu nebo iPadu a za pomoci příslušné aplikace můžete využívat NFC funkce. FloJack, který váží jen asi 30 gramů, by měl brzy fungovat i se zařízeními se systémem Android. Na baterii vydrží podle výrobce pracovat asi rok, pak se musí vyměnit. Vývojáři už plánují další verzi FloJack NFC krytu, který by neblokoval sluchátkový výstup.
Cena: cca 60 dolarů
Dostupnost: brzy


CHAMELEON LAUNCHER

Nové rozhraní tabletů

Domovská obrazovka, která ráno zobrazuje předpověď počasí, přes den v kanceláři naplánované úkoly nebo sjednané schůzky a večer pak přehled nejnovějších zpráv. Chameleon to všechno automaticky zvládá. Alternativní domovská stránka pro tablety (a brzy i pro smartphony) s Androidem se mění v závislosti na denní době a místě nebo způsobu připojení k internetu. Nejnovější widget ve verzi 1.1.4 se však stále mírně trhá.
Cena: 80 Kč (Google Play)
Dostupnost: ihned


PARALLELLA

Minisupercomputer

Parallella je energeticky úsporný minipočítač podobný počítači Raspberry Pi. Zvláštností tohoto počítače je jeho procesorová architektura. Hlavní, dvoujádrový procesor ARM A9 totiž podporuje další vícejádrový koprocesor Epiphany, který může mít podle verze 16 nebo 64 jader - každé s frekvencí 700 MHz. Tento výpočetní zázrak může dosahovat výkonu až 90 gigaflopsů (výpočty v plovoucí desetinné čárce za sekundu). Pro srovnání - čtyřjádrový procesor Core i7 3,2 GHz má výkon pouze 51 gigaflopsů. Počítač Parallella firmy Adapteva má přitom rozměry kreditní karty a pro svůj provoz potřebuje při normálním zatížení 5 W. Deska je osazena 1 GB paměti RAM, má microSD slot, USB 2.0 porty, HDMI, Ethernet a vše běží na systému Ubuntu.
Cena: 100 dolarů (verze s 16 jádry)
Dostupnost: květen 2013


VLC PLAYER

Metro App

Vývojáři získali 50 000 dolarů, aby uživatelé oblíbeného přehrávače VLC Player nemuseli z moderního uživatelského prostředí (Metro) přecházet do desktopového režimu, když si chtějí pustit film. Aplikace by měla být optimalizována pro dotykové rozhraní a měla by také běžet na tabletech s procesorem ARM a přehrávat disky DVD a Blu-ray.
Cena: zdarma
Dostupnost: brzy

PROJECT: ETERNITY

RPG ze staré školy

Prostřednictvím serveru Kickstarter se často financují herní tituly. Rekordmanem v této oblasti je hra Project Eternity, na kterou se vybraly asi 4 miliony dolarů (asi 78 milionů Kč). Hra s fantasy námětem, inspirovaná tituly jako Baldur’s Gate nebo Planescape: Torment, se hraje z izometrického pohledu, který byl populární v devadesátých letech. Zkušení vývojáři (mají za sebou sérii Fallout) chtějí nabídnout hru za rok ke stažení jako DRM free.
Cena: cca 30 dolarů
Dostupnost: 2014


MYCESTRO

Revoluční 3D myš

Myš položená vedle klávesnice - to je zatím typický pohled na pracovní stůl. To by se ale brzy mohlo změnit a klasickou myš by mohla nahradit malá myš Mycestro, kterou můžete mít připevněnu na svém ukazováčku. Pro ovládání kurzoru pak nemusíte dávat ruce z klávesnice. Mycestro má dotykově citlivý povrch a dotykem můžete myš také aktivovat. Pak stačí pohybovat prstem ve vzduchu a speciální senzor přenáší pohyb prstu na pohyb kurzoru. Po deaktivaci se myš vypne a neruší při psaní. Dotyková plocha je rozdělena na tři části, které odpovídají funkcím tlačítek klasické počítačové myši. Místo kolečka můžete přejíždět po dotykově citlivé vrstvě. Do budoucna plánuje výrobce i verzi pro leváky a také verzi s integrovaným laserovým ukazovátkem. Toto polohovací zařízení, které využívá pro komunikaci Bluetooth, by se mohlo uplatnit i u palubních počítačů automobilů nebo u chytrých televizorů.
Cena: od 80 dolarů
Dostupnost: podzim 2013


PEBBLE

Inteligentní hodinky

S vybranou částkou téměř 10,3 milionu dolarů se chytré hodinky Pebble staly jedním z nejúspěšnějších projektů systému Kickstarter. Hodinky samozřejmě ukazují čas, a to na různých propracovaných číselnících, ze kterých si uživatelé mohou vybrat. Prostřednictvím Bluetooth se ale také mohou připojit ke smartphonu (s iOS nebo Androidem) a na displeji typu e-ink pak zobrazit příchozí hovory, textové zprávy či e-maily, nebo lze jimi ovládat mediální přehrávač v telefonu. Na Pebble App store jsou k dispozici i aplikace třetích stran, například pro fitness. Aplikace běží na proprietárním operačním systému a hodinky jsou vybaveny procesorem ARM Cortex M3. Nová verze hodinek bude mít kompas a senzor okolního osvětlení, který bude řídit osvětlení displeje s rozlišením 144 x 169 bodů, aby se ušetřila baterie, která v aktuální verzi vydrží asi sedm dní.
Cena: od 150 dolarů
Dostupnost: již v prodeji

 

Dokumenty ke stažení