Nejlepší sluchátka pro smartphony a tablety
Mobilní zařízení fungují také jako skvělé hudební přehrávače. Musíte však použít dobrá sluchátka. My vám řekneme, která to jsou.
REINHARD PAPROTKA, FREDERIK NIEMEYER
Smartphony zvládají mnoho funkcí a mimo jiné také nahradily dříve populární MP3 přehrávače. Nabízí stejně kvalitní přehrávání i dostatek prostoru pro uložení hudebních sbírek a snadno se ovládají. Nové, atraktivní streamovací služby, jako třeba Rdio, Spotify, TuneIn a Google Music, nabízí téměř nekonečnou hudební knihovnu s kvalitou blížící se CD. Bohužel sluchátka dodávaná společně se smartphonem nepatří zrovna ke špičce a jejich zvuk je nepřirozený. V našem srovnávacím testu vám ukážeme, která sluchátka byste si měli pořídit a která jsou nejlepší volbou na cesty - dobře sednou a mají dobrý zvuk. Pro srovnání jsme vybrali dvě kategorie sluchátek v ceně od 1 400 do 4 600 Kč. V první skupině jsou sluchátka do uší (intraaurální sluchátka): tzv. špunty s aktivním potlačením hluku slibují dobrý poslech i v hlučném prostředí, tedy třeba v dopravním prostředku. Ve druhé skupině jsou klasická sluchátka na uši, která mají navíc mikrofon, a můžete tedy s nimi i telefonovat.
Intraaurální sluchátka: Aktivní potlačení hluku
Sluchátka s aktivním potlačením hluku dokážou v mnoha případech efektivně eliminovat okolní hluk a zajistit kvalitní poslech i na takových místech, jako je autobus, vlak nebo letadlo. Systém potlačení hluku funguje tak, že jsou ve sluchátkách integrovány mikrofony, které přicházející zvuk zaznamenají a hluk se elektronicky převede do protifáze a přimíchá do hudebního signálu. Membrány reproduktorů sluchátek pak kromě hudby hrají i invertovaný hlukový signál. Hlukové protivlny se srazí s hlukovými vlnami a zbude jen vlnění hudby, v ideálním případě rušivé zvuky zcela zmizí. Tato technologie však bohužel nefunguje stejně dobře u všech sluchátek. Nejlépe tento systém funguje u sluchátek Sony MDRNC100D, následně u modelu Pioneer a Audio-Technica. Jde o aktivní systém, jenž ke své činnosti potřebuje elektřinu, kterou čerpá z baterie. Ta je většinou integrována do kabelu společně s ovládacími prvky.
Ovládací tlačítko je užitečné, pokud chcete s někým krátce mluvit nebo si chcete poslechnout zvuk z reproduktoru, aniž byste vyjímali sluchátka z uší. Přeruší se totiž hudba, která zrovna hraje, a zastaví se i redukce šumu, takže k vám proniknou zvuky z okolí. Musíte však počítat s tím, že sluchátka do uší blokují poměrně dobře okolní hluk jen sama o sobě, i bez systému redukce hluku, protože jsou na rozdíl od standardních sluchátek zasazena hluboko do zvukovodu. Běžná sluchátka, která se většinou se smartphony nabízejí, nemohou s těmito testovanými modely v žádném případě držet krok.
Pěkně přes uši: Mikrofon v kabelu
Pokud používáte smartphone pro poslech hudby a ještě k tomu dost často telefonujete, bude pro vás nejlepší, když si vyberete sluchátka i s mikrofonem - tedy v podstatě headset. Na kabelu těchto sluchátek je umístěn mikrofon a navíc tlačítko pro příjem hovorů, pomocí kterého lze přepínat mezi poslechem hudby a telefonními funkcemi, aniž byste museli sluchátka snímat z hlavy nebo vyndat smartphone. Některá sluchátka však mají i další funkce a ovládací prvky, které jsou určené hlavně pro spolupráci s iPhonem. Hovor tedy můžete přijmout nebo zamítnout, můžete spustit nebo pozastavit poslech hudby, přeskočit na další skladbu, zeslabit nebo zvýšit hlasitost. Androidové smartphony bohužel většinou podporují pouze funkci pro příjem hovorů, pauzu, replay, většinou ale ne ovládání hlasitosti. Sluchátka Nokia Purity by Monster pak dobře spolupracují se smartphony Nokia s Windows Phone.
Náruživý posluchači mají většinou sluchátka na uších po dlouhou dobu. Sluchátka tedy nesmí na uši ani příliš tlačit, ani nesmí být nestabilní. Pokud jde o komfort nošení, nejspíše vás nezklame headset od firmy Bose. Sluchátka Sennheiser HD 238i jsou sice hodně pohodlná, nejsou však na hlavě příliš stabilní. Žádný z testovaných modelů bychom ale po delším používání neoznačili jako opravdu nepohodlný. Na rozdíl od sluchátek Sennheiser HD 238i a AKG K 451, která leží na uších (rozměr náušníků nepřesahuje velikost ucha), poskytují modely, které uši obklopují, lepší zvukovou izolaci.
Pokud se sluchátky často cestujete a převážíte je, měli byste je ochránit před poškozením. Ke sluchátkům AKG a Nokia dostanete robustní ochranné pouzdro a ke sluchátkům Bose a Sennheiser alespoň obal. K výrobkům Audio-Technica a Philips nedostanete pro transport nic.
VÝSLEDKY TESTU: Mezi náhlavními soupravami vede, co se týká zvukové kvality, model Sennheiser HD 238i. Vyhrál však produkt Bose označený jako AE2i, protože nabízí lepší kombinaci kvality, maximální hlasitosti a komfortu. V kategorii sluchátek do uší získala nejlepší hodnocení sluchátka Sony MDR-NC100D, a to především díky vynikajícímu zvuku.
- Testy - Nejlepší sluchátka pro smartphony a tablety (204.07 kB) - Staženo 4226x