Kdepak je váš mobil?
Ztráta nebo dokonce odcizení smartphonu či tabletu je extrémně nepříjemná záležitost. Ukážeme vám, jak se následkům takové katastrofy vyhnout, nebo je alespoň zmírnit.
RADEK KUBEŠ
RADEK KUBEŠ
Redaktor Chipu sice nepatří k notorickým ztrácečům telefonů, často jej ale někam založí. Určitě nechce, aby si někdo početl v jeho SMS a e-mailech.
Smartphony a tablety mají pro nás často hned dvojí hodnotu - jednak jasně vyčíslitelnou finanční a pak také hůře definovatelnou hodnotu dat v nich uložených. V obou případech je ale ztráta velmi nepříjemná. Pokud však vsadíte na prevenci, máte stále šanci své zařízení najít, nebo jej alespoň na dálku uzamknout a vymazat.
I bez připojení k mobilní síti lze polohu ztraceného zařízení alespoň přibližně určit podle toho, ze kterého místa je připojeno k internetu. Kromě dostatečně nabitého akumulátoru a zapnuté Wi-Fi to vyžaduje alespoň základní nastavení. Zatímco u smartphonů s operačním systémem Windows Phone si vystačíte s drobnou úpravou konfigurace, do zařízení s Androidem a iOS je třeba doinstalovat další aplikace, stejně jako do notebooku s Windows. Jak si na následujících stránkách ukážeme, není to nic složitého a čas věnovaný nastavení lokalizační služby se vám rozhodně vyplatí.
A co dělat, pokud se vám přes veškerou snahu nepodaří ztracené zařízení najít? Pak nastupují funkce pro kompletní smazání jeho obsahu a v případě smartphonů i kontaktování zákaznické linky vašeho operátora a Policie ČR. V prvním případě žádejte zablokování SIM karty, abyste za případného nálezce ještě nemuseli platit faktury za hovory. Na libovolné služebně Policie ČR pak podejte žádost o zablokování telefonu podle jeho unikátního identifikačního čísla (IMEI). Telefon následně nebude možné přihlásit do sítě žádného z operátorů. Nejedná se sice o absolutní řešení, IMEI telefonu je možné změnit, ale nepoctivému nálezci přinejmenším trochu zkomplikujete možnost začít váš smartphone ihned používat.
ANDROID: Mnoho různých možností
Lokalizaci ztraceného zařízení s Androidem nabízí hned několik různých aplikací, které často slouží ke komplexnímu zabezpečení obsahu smartphonu či tabletu.
1 INSTALACE A NASTAVENÍ Z bohaté nabídky nástrojů na zabezpečení, lokalizaci a uzamčení smartphonu nebo tabletu s Androidem jsme zvolili bezplatně použitelnou aplikaci avast! Mobile Security. Kromě lokalizačních funkcí vám avast! Mobile Security nabídne i antivirovou ochranu a řadu dalších užitečných funkcí.
Při prvním spuštění si aplikace rovnou vyžádá nastavení funkce avast! AntiTheft, které je velmi snadné. Je k tomu třeba z Google Play stáhnout aplikaci Update Agent, což je jen krycí název pro sledovací nástroj. Po instalaci aplikaci Update Agent spusťte a pokračujte v nastavení. Je třeba zadat vaše jméno, 4-6místný číselný PIN a také telefonní číslo, na které bude aplikace zasílat informační SMS. Tím je základní nastavení dokončeno a můžete pokračovat dál.
Pro správnou funkci aplikace při sledování a ovládání vašeho smartphonu nebo tabletu na dálku je třeba přidělit jí administrátorská práva. Aplikace vás na to upozorní tlačítkem s nápisem »Problémy !« v pravém horním rohu okna s předvolbami nastavení. Klepněte na toto tlačítko a pak ještě na tlačítko »Varování ohledně nastavení systému«. V nově otevřeném okně zvolte možnost »Vyřešit problém« a v dalším okně potvrďte úpravu nastavení tlačítkem »OK«.
2 VYTVOŘENÍ ON-LINE ÚČTU Pro lokalizaci a vzdálené ovládání vašeho zařízení je ještě nutné vytvořit si účet na serveru avast!. Požijte k tomu nabídku »avast! online účet«, pak ještě jednou klepněte na tlačítko se stejným popiskem a pokračujte volbou »Registrovat nový účet«. K registraci je třeba e-mailová adresa, heslo a telefonní číslo. Údaje potvrďte tlačítkem »Připojit«. Na zadanou adresu vám obratem přijde zpráva obsahující odkaz na potvrzení registrace. Poté již můžete začít používat lokalizační i další funkce služby avast! Anti-Theft.
3 LOKALIZACE ZAŘÍZENÍ Funkce avast! Anti-Theft se ovládají prostřednictvím portálu my.avast.com. Zde se přihlásíte svým jménem a heslem použitým při vytváření účtu v předchozím kroku. Na záložce »Devices« najdete seznam zařízení propojených s vaším uživatelským účtem, kterých může být libovolné množství. Kliknutím na konkrétní zařízení se zobrazí informace o jeho stavu a přehled dostupných funkcí. Jde především o lokalizaci polohy zařízení jeho zobrazením na mapě pod záložkou »Locator Map«. K tomu je třeba poslat do zařízení příslušný příkaz tlačítkem »Locate«. V nově otevřeném okně si pak můžete zvolit, zda bude poloha zařízení zaznamenána jednorázově, nebo jestli bude sledováno průběžně. Pak pokračujte tlačítkem »Send«. Po úspěšném zpracování dotazu se vraťte na záložku »Locator Map«, kde najdete mapu s vyznačením aktuální polohy vašeho zařízení.
4 DALŠÍ FUNKCE Prostřednictvím portálu my.avast.com lze do vašeho zařízení odesílat i další příkazy, dostupné v nabídce »Choose command«. Může jít například o uzamčení (»Lock«), prozvonění (»Call«), přehrání zvuku (»Siren on«) nebo třeba smazání veškerých dat (»Wipe«) ve smartphonu či tabletu.
APPLE IOS: Rychlá lokalizace
Smartphony a tablety Apple najdete celkem rychle, pokud si ovšem předem stáhnete příslušnou aplikaci a povolíte lokalizační služby.
1 INSTALACE APLIKACE Operační systém iOS nemá lokalizační aplikaci v základní výbavě, proto je třeba navštívit App Store a vyhledat aplikaci Find My iPhone (která se po instalaci přejmenuje na Hledat iPhone). Poskytovatelem je přímo Apple, aplikace je k dispozici zdarma a, v rozporu s jejím názvem, pomůže vám najít i iPad. Aplikace vám navíc umožní lokalizovat i další vaše Apple zařízení, včetně například i notebooků MacBook. Přitom je ale potřeba počítat s tím, že polohu zařízení bez GPS, připojených k internetu prostřednictvím Wi-Fi, lze zjistit pouze přibližně.
2 POVOLENÍ LOKALIZACE Pro funkčnost vyhledávací služby je třeba ještě povolit lokalizační funkce zařízení a také použití služby iCloud. Otevřete si proto ve svém iPhonu nebo iPadu nabídku »Nastavení / Soukromí / Polohové služby« a tuto funkci povolte. Automaticky se vám otevře podnabídka služeb využívajících vaši polohu, kde je třeba zapnout službu »Hledat iPhone« nebo »Hledat iPad«.
Dále je třeba povolit službu iCloud, aby mohla zobrazit polohu vašeho ztraceného zařízení v aplikaci Find My iPhone na jiném zařízení s iOS nebo prostřednictvím služby iCloud v internetovém prohlížeči na libovolném počítači. Zvolte »Nastavení / iCloud« a zde opět povolte funkci »Hledat iPhone« nebo »Hledat iPad«. Možná bude třeba i vyplnit přihlašovací údaje ke službě iCloud, což je stejné Apple ID a heslo, jaké používáte při nákupu a instalaci aplikací z App Store.
3 VYHLEDÁNÍ IPHONU Dojde-li na nejhorší, máte díky aplikaci Hledat iPhone celkem reálnou šanci své ztracené zařízení najít. Samozřejmě pouze v případě, že má dostatečně nabitý akumulátor a je připojeno k síti. K vyhledání můžete použít buďto aplikaci Hledat iPhone (například na vypůjčeném iPhonu, kde se přihlásíte pomocí vašeho Apple ID) nebo příslušnou funkci služby iCloud, ke které se přihlásíte na adrese http://www.icloud.com. V aplikaci Hledat iPhone klepněte na »Zařízení« a z nabídky zvolte iPhone nebo iPad, který chcete lokalizovat. Na mapě se zobrazí zjištěná poloha zařízení a také okno s dalšími funkcemi. Můžete například přehrát zvuk, abyste našli mobil zapadlý pod gaučem, nebo své zařízení uzamknout či smazat. Pro uzamčení slouží funkce »Ztraceno«, která vám umožní zadat čtyřmístný kód, bez kterého se nikdo nepovolaný nedostane k obsahu telefonu či tabletu. Po zadání kódu budete navíc požádáni o telefonní číslo, které bude zobrazeno na displeji ztraceného zařízení, a případně i zprávy pro poctivého nálezce.
4 VYMAZÁNÍ OBSAHU Pokud selžou všechny pokusy o získání ztraceného zařízení zpět, zbývá vám už jen poslední možnost, jak se alespoň vyhnout tomu, aby se nový „majitel“ vašeho telefonu či tabletu, kterému se třeba náhodou podařilo zjistit zamykací kód, mohl probírat vašimi fotkami, e-maily či kontakty. Prostřednictvím aplikace Hledat iPhone můžete kompletně smazat obsah svého zařízení. Dobře si to ale rozmyslete, jelikož tím ztratíte i poslední naději, že by se vám jej mohlo podařit ještě vystopovat.
WINDOWS PHONE: Snadno a rychle
Na rozdíl od zařízení s Androidem a iOS si nemusíte do smartphonu s operačním systémem Windows Phone instalovat žádnou další aplikaci. Lokalizační funkci najdete v základní výbavě.
1 OVLÁDÁNÍ PŘES WEB Microsoft si při vývoji mobilního operačního systému Windows Phone vzal příklad z Androidu, a tak je váš uživatelský účet Microsoft propojen s webovou stránkou http://www.windowsphone.com, podobně jako Google účet se službou Google Play. Po přihlášení ke svému účtu Microsoft však můžete přímo z webu nejen instalovat nové aplikace do svého smartphonu a prohlížet si pořízené snímky či nahraná videa, ale také ovládat jeho lokalizační funkci.
2 NASTAVENÍ SMARTPHONU Pro použití lokalizační funkce není třeba do telefonu se systémem Windows Phone instalovat další aplikaci. Pouze si otevřete nabídku »Nastavení / najít můj telefon« a ujistěte se, že je tato funkce povolena. Záleží na vás, zda chcete využít i další dvě předvolby lokalizační funkce, tedy rychlejší připojení a průběžné ukládání vaší polohy.
3 LOKALIZACE Jakmile máte spuštěnou funkci »najít můj telefon«, můžete si otevřít stránku http://www.windowsphone.com a přihlásit se pod svým účtem Microsoft (samozřejmě stejným, jaký používáte ve svém smartphonu). Najeďte myší na název vašeho telefonu v pravé horní části webové stránky a z automaticky otevřené nabídky zvolte funkci »Najít můj telefon«. Během chvilky se zobrazí stránka s mapou, na které bude označena poslední známá poloha vašeho zařízení, včetně data a času, kdy byla tato poloha zjištěna. Označení polohy bude mít možná nejdříve velký rozptyl, proto klikněte na volbu »Aktualizovat«, aby došlo k novému zjištění přesnějšího umístění vašeho smartphonu. Zároveň vám do e-mailové schránky, propojené s vaším účtem Microsoft, dorazí zpráva o úspěšné lokalizaci vašeho smartphonu s odkazem na webovou stránku s mapou.
4 OVLÁDÁNÍ SMARTPHONU Další funkce se nijak neliší od možností dostupných při vyhledávání zařízení se systémem iOS. Ztracený smartphone můžete prozvonit (aby telefon přestal zvonit, použijte hardwarové zamykací tlačítko), uzamknout čtyřmístným PIN kódem (s vlastní oznámením na zamykací obrazovce) nebo kompletně smazat jeho obsah. Také v případě smartphonů s operačním systémem Windows Phone znamená vymazání obsahu na dálku konečnou jakýmkoli pokusům o lokalizaci přístroje. Telefon se smazáním resetuje do továrního nastavení. Nicméně, pokud používáte funkci zálohování, dostupnou v zařízeních se systémem Windows Phone 8, můžete si v případě úspěšného nalezení smazaného telefonu rychle nahrát zpět SMS zprávy, fotky i další zazálohovaný obsah a nastavení.
NOTEBOOK S WINDOWS: Intel Anti-Theft
Společnost Intel vyvíjí vlastní technologii na ochranu notebooků, resp. jejich obsahu pro případ ztráty či odcizení.
1 OCHRANA NA ÚROVNI HARDWARU Technologie Intel Anti-Theft, vyvíjená společně s McAfee (společností, kterou Intel koupil v roce 2010), je integrována přímo do procesorů rodiny Intel Core, vyrobených od roku 2010. Z toho je asi zřejmé, na jakém typu hardwaru lze Intel Anti-Theft použít, resp. k jakým strojům lze tuto službu přikoupit. Intel Anti-Theft blokuje počítač na úrovni hardwaru, takže, společně s šifrováním pevného disku, promění uzamčený notebook v placaté těžítko. Nepomůže ani vyjmutí disku a jeho připojení k jinému počítači nebo přeinstalování operačního systému uzamčeného stroje.
V případě odcizení je možné notebook chráněný pomocí Intel Anti-Theft nejen uzamknout, ale také z něj bezpečně smazat všechna, nebo jen vybraná data. Po připojení k síti lze zařízení lokalizovat podle jeho IP adresy, nebo, daleko přesněji, pomocí GPS a 3G mobilního připojení, je-li v zařízení k dispozici.
2 INSTALACE Technologii Intel Anti-Theft si můžete bezplatně vyzkoušet v průběhu tří měsíců, potřebujete k tomu pouze kompatibilní hardware. To, zda lze Intel Anti-Theft použít na vašem notebooku, zjistíte ihned poté, co spustíte průvodce instalací (ke stažení na intel.ly/11QwATV). Pokud je Intel Anti-Theft s vaším hardwarem kompatibilní, odkáže vás program na webovou stránku, kde si pomocí tlačítka »Vyzkoušet nyní« stáhnete zkušební verzi ovládací aplikace. K tomu je však ještě třeba vytvořit si uživatelský účet. Celý postup až ke stažení zkušební verze je velmi snadný, navíc je vše přeloženo do češtiny.
3 NASTAVENÍ Po instalaci se rovnou spustí průvodce nastavením služby Intel Anti-Theft. V něm je třeba zadat dvě bezpečnostní otázky, zvolit si číselné heslo ke službě Intel Anti-Theft a vložit funkční e-mailovou adresu. S těmito údaji zacházejte extrémně opatrně. Pokud je ztratíte nebo zapomenete, riskujete nejen ztrátu dat, ale také trvalé zablokování svého notebooku. Před pokračováním ještě nezapomeňte označit předvolbu »Sledování zařízení«. Ovládací aplikace služby Intel Anti-Theft bude následně pracovat na pozadí operačního systému, kde ji bude reprezentovat tlačítko v oznamovací oblasti hlavního panelu (vedle hodin). Po nastavení hesla je třeba ještě aplikaci kliknutím na toto tlačítko otevřít a klepnutím na »Synchronizovat« aktivovat funkce pro sledování počítače a ochranu dat.
4 ZABLOKOVÁNÍ NOTEBOOKU Funkce Intel Anti-Theft se ovládají přes webový portal McAfee, dostupný na adrese home.mcaffe.com. Pro přihlášení použijte tlačítko »Log In« v pravém horním rohu a následně zadejte e-mail a heslo, které jste použili pro vytvoření uživatelského účtu (tedy ne heslo k notebooku). Pomocí volby země v horní části webové stránky si navíc můžete přepnout rozhraní do češtiny.
Po přihlášení k vašemu účtu se otevře ovládací panel, kde uvidíte seznam všech vašich zařízení, chráněných pomocí služby Intel Anti-Theft. Vyberte zařízení, se kterým chcete pracovat, a použijte tlačítko »Přejít do webové konzoly«. Nyní můžete svůj notebook lokalizovat nebo jej uzamknout, smazat v něm data a sledovat jeho polohu. Tyto funkce jsou k dispozici pod tlačítkem »Zabezpečit zařízení«. Po kliknutí na odkaz »Nastavení« můžete upravit časovač automatického zámku a další parametry zabezpečení.
Dokumenty ke stažení
- Technika - Kdepak je váš mobil? (1.27 MB) - Staženo 4317x