Zoomujte
V tomto srovnávacím testu jsme se zaměřili na dvě kategorie digitálních fotoaparátů: na kompaktní ultrazoomy a kompaktní fotoaparáty s výměnnými objektivy. Obě kategorie nabízí široké možnosti použití. Pořídíte s nimi rodinné záběry a také si snadno přiblížíte vzdálené objekty.
PAVEL TROUSIL
Klasické kompaktní fotoaparáty zažívají těžké období - jejich velkým konkurentem jsou totiž smartphony, které jsou stále po ruce a pro pořízení momentek je kvalita jejich snímků většinou dostačující. Kvalitní objektiv se do nich ale nevejde. Patříte-li k náročnějším fotografům a chcete při fotografování používat optický zoom, může si vybrat ze dvou kategorií zařízení, které jsme pro vás otestovali.
Zrcadlovky bez zrcátka
Kompaktní rozměry a přitom kvalita snímků a možnosti zrcadlovek - to jsou ve zkratce výhody tohoto typu fotoaparátů. Pro poměrně novou kategorii fotoaparátů se v podstatě ještě nevžil vhodný termín, a to ani v angličtině. Říká se jim zrcadlovky bez zrcátka, kompakty s výměnným objektivem nebo také bezzrcadlovky. Za jejich prvního představitele lze považovat fotoaparát Epson R-D1 z roku 2004, v roce 2006 následoval model Leica M8. Prvním modelem s dnes nejpoužívanějším optickým senzorem Mikro 4/3 byl v roce 2008 Panasonic Lumix DMC-G1.
V prodeji zatím zrcadlovky bez zrcátka za klasickými zrcadlovkami zaostávají (loni se jich prodalo asi 6 000, zatímco DSLR asi 46 000 ks), ale jsou na vzestupu (za loňský rok nárůst o 38 %). Hlavními výrobci jsou firmy Sony, Samsung, Panasonic a Olympus, a novou kategorii nemohli ignorovat ani hlavní „zrcadlovkáři“, tedy Nikon (první model v roce 2011) a Canon (loni), který jí však velkou váhu nepřikládá a v nabídce má zatím pouze jeden model.
Tyto fotoaparáty nabízí v malém těle některé funkce zrcadlovek, které klasické kompaktní fotoaparáty nabídnout nemohou - tedy především možnost výměny objektivů a lepší kvalitu snímků zajištěnou použitím většího optického snímače. Ten má většinou velikost 23,5 x 15,6 mm (Sony, Samsung), případně 17,3 x 13,0 mm (Olympus, Panasonic). Nabízí také možnost manuálního nastavení. Hledáček je z principu konstrukce jen elektronický, navíc ho nemají všechny modely. K některým ho sice můžete přikoupit, ale je dost drahý. Pokud jste tedy na hledáček zvyklí, dejte si na to při výběru pozor. Jinak budete moct využít jako hledáček pouze zadní displej, který většinou nabízí možnost vyklopení.
Zrcadlovku bez zrcátka často můžete zakoupit v setu s objektivem - většinou běžným zoomovacím objektivem s optickou stabilizací obrazu a rozsahem 14-42 mm, případně 18-55 mm. Pokud žádný objektiv nemáte, tuto možnost využijte - vyjde levněji, než když ho kupujete samostatně. Pokud není stabilizace v těle fotoaparátu, doporučujeme objektiv se stabilizací. K některým modelům můžete díky redukci použít i starší objektivy klasických zrcadlovek (i analogových), které koupíte za rozumné peníze v bazaru.
Pro zrcadlovky bez zrcátka je samozřejmostí možnost nahrávat video, a to ve formátu Full HD (1 080p, 24 fps) se stereozvukem (až na Panasonic Lumix DMC-GF3). Další samozřejmostí je HDMI výstup - svoje výtvory si tedy můžete prohlédnout například na televizoru. Další častou výhodou bezzrcadlovek je to, že se k nim většinou dodává bohaté příslušenství - blesk, dálkové ovládání, GPS a další. Jako paměťové médium se u těchto fotoaparátů používají SD karty.
Kompaktní ultrazoomy
Další kategorií, kterou jsme si vybrali, jsou kompaktní ultrazoomy. Nabízí v malém těle objektivy s velkým rozsahem ohniskových vzdáleností (až 25násobný optický zoom), a mají tedy univerzální použití - například dobře poslouží na cestovatelské dovolené. Můžete s nimi vyfotografovat kamarády u stolu a na výletě si pak přiblížit věžičku hradu nebo dravce.
Kvalita snímků je u těchto aparátů o něco horší než u zrcadlovek, protože mají menší snímací senzor velikosti 1/2,3“ (až na model Fujifilm Finepix F770EXR, který má velikost snímače 1/2,0“). Výrobci se ale snaží novými technologiemi kvalitu zdokonalovat a nabízí řadu zajímavých funkcí. Pro méně zkušené uživatele je připravena řada scénických režimů (většinou je jich okolo dvaceti, ale třeba Casio Exilim EX-ZR700 jich nabízí dokonce 45), které jim fotografování značně zjednoduší. Všechny modely zvládnou panoráma. Pro náročnější fotografy je pak často připraven manuální režim, manuální nastavení bílé barvy a další funkce.
Použití většího zoomu samozřejmě vede ke ztrátě světelnosti objektivu a také k tomu, že obraz těžko udržíte neroztřesený. S tím se výrobci fotoaparátů vyrovnávají různými technologiemi, nejčastěji použitím optické stabilizace objektivu nebo senzoru a zvýšením hodnoty ISO. Všechny modely v testu optickou stabilizaci mají.
Výbava fotoaparátů je různá. Všechny ale nabízí možnost natáčet video ve Full HD (až na Ricoh CX6) a používat přitom zoom a kontinuální ostření. Maximálně můžete natočit 30minutový záběr. Podle modelu se video ukládá ve formátu AVCHD nebo H.264. Fotografie se ukládají ve formátu JPG, pouze Casio Exilim EX-ZR700 a Fujifilm Finepix F770EXR ukládají i v RAW. Některé modely nabízí Wi-Fi připojení, umožňují vytváření 3D snímků, případně mají GPS modul. Všechny pak nabízí HDMI výstup.
pavel.trousil@chip.cz
Měřili jsme a hodnotili kvalitu snímků
Všechny fotoaparáty prošly náročnou testovací procedurou v naší ž0 laboratoři. Měřili jsme a hodnotili kvalitu snímků, dále pak jejich rychlost a výdrž na baterie bez blesku a s bleskem. Hodnotili jsme samozřejmě i vybavení a snadnost ovládání.
Kvalita obrazu (45 %): Pro hodnocení kvality používáme testovací obrazce a několik nastavení (ISO). Hodnotíme rozlišení pořízeného snímku, barevnou přesnost, šum obrazu a věrnost detailů.
Vybavení/ovládání (40 %): Dalším důležitým kritériem je vybavení (displej, blesk, GPS, Wi-Fi a podobně) a také snadnost ovládání (rychlost nastavení nejdůležitějších parametrů, přehlednost nabídky, umístění ovládacích prvků).
Rychlost (15 %): Měříme čas spuštění fotoaparátů, rychlost snímaní a zpoždění spouště.
VÝSLEDKY TESTŮ
Zrcadlovky bez zrcátka
Vítězem srovnávacího testu je fotoaparát Sony Alpha NEX-7, který nabízí výbornou obrazovou kvalitu, vysokou rychlost (zvládne až 9,3 snímku/s) a má krátké zpoždění spouště i skvělé vybavení. Dobře se ovládá, má velký displej s vysokým rozlišením i elektronický hledáček. Na baterii zvládne vyfotografovat až 630 fotografií nebo natočit dvě hodiny videa.
Cenový tip získává fotoaparát Samsung NX20 s Wi-Fi, který skončil na třetím místě naší tabulky. Jeho cena se pohybuje okolo 13 000 Kč, případně ho můžete získat za cca 16 000 Kč i se 7“ tabletem Samsung. V ceně je přitom i objektiv 18-55 mm (F3.5-5.6). Pokud vám jde opravdu o co nejnižší cenu, štíhlý fotoaparát Olympus E-PM1 nyní zakoupíte ve výprodeji cca za 7 000 Kč, a to včetně objektivu 14-42 mm.
Ultrazoomy
Vítězem v kategorii kompaktních ultrazoomů je fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-HX20V. Kromě kvality snímků nabízí i výborné vybavení (například GPS), efektivní stabilizátor obrazu, 20násobný optický zoom, možnost vytváření 3D snímků a natáčení Full HD videa s 50 snímky za sekundu. Kromě obvyklého automatického režimu a mnoha scénických režimů a uměleckých filtrů nabízí také „M“ (manuální) režim. Jediné, co mu chybí, je režim priority času a clony. Panoramatické snímky se mu daří.
Cenový tip obdržel fotoaparát Casio EXILIM Zoom EX-ZR200 s 12,5x optickým zoomem a mechanickým stabilizátorem obrazu, který se prodává za cenou okolo 4 000 Kč. Nabízí extrémně krátké zpoždění závěrky a vysokorychlostní program, ve kterém zvládne až 30 snímků za sekundu. Zaostřuje také rychle, takže se hodí i pro sportovní scény. Videosekvence pořizuje ve Full HD kvalitě a disponuje například funkcemi superširoký snímek, panoráma 360°, HDR a HDR ART. Nevýhodou je o něco vyšší šum obrazu a horší stabilizace obrazu při zoomu.
Foto popis| Na velikosti záleží: Větší optický snímač zrcadlovek bez zrcátka zajistí lepší kvalitu pořízených snímků.
Foto popis| Kompaktní rozměry a některé možnosti zrcadlovek - to je ve zkratce hlavní výhoda zrcadlovek bez zrcátka.
Foto popis| Za horších světelných podmínek (ISO 3 200) se projeví výhody bezzrcadlovek. Snímek ze Sony NEX-7 (1 a 2) má nižší šum a více detailů, než ze Sony Cyber-shot DSC-HX20V (2 a 4).
Foto popis| Co dokáže zoom: Pomocí optického zoomu si snadno přitáhnete fotografovaný objekt a nemusíte jít až k němu. Takhle to zvládne Samsung WB250F s 18násobným zoomem.
Foto popis| Kvalita a vybavení: V naší laboratoři používáme několik testovacích obrazců, které odhalí slabé i silné stránky fotoaparátů.
- Testy - Zoomujte (487.62 kB) - Staženo 1767x