Nejbezpečnější služba pro sdílení dat na světě
Kim Dotcom šifruje na serverech úložiště MEGA veškeré nahrávané soubory. Sdíleči dat se radují, hollywoodským bossům přibývají vrásky.
BENJAMIN HARTLMAIER, RADEK KUBEŠ
Uplynul již více než rok od okamžiku, kdy byl uzavřen sdílecí server Megaupload, který provozoval internetový podnikatel Kim Dotcom, pocházející z Německa. Dotcom, který byl obžalován ze zločinného spolčení za účelem poškozování držitelů autorských práv, však rozhodně nezahálel. Jeho nejnovější internetový počin nese název MEGA a uživatelé si v něm mohou ukládat jak fotky z dovolené či záložní soubory, tak i obsah chráněný autorskými právy. Dotcom označuje svoji službu za revoluční a maximálně bezpečnou.
Úložiště MEGA bylo spuštěno 20. ledna 2013, přesně rok poté, co policie provedla razii v novozélandském sídle Dotcoma. Už samotné představení nové služby bylo pojato megalomansky. Na pompézní tiskové konferenci Dotcom opět zopakoval, co je jeho cílem: soukromí a bezpečná komunikace v internetu. Jasné bylo i jeho poselství uživatelům služby MEGA: Používáním MEGA říkáte jasné „ne“ vládám, které vás chtějí špehovat, a pomáháte bojovat za svobodný internet a své právo na soukromí.
Toto vyhlášení války se však netýkalo jen vlády Spojených států, ale celého zábavního průmyslu - především filmových a nahrávacích studií. Hlavně tyto organizace jdou totiž Dotcomovi již dlouho po krku. V rozhovoru pro ruskou televizi Dotcom zmínil, že právě lobby hollywoodských studií zařídilo uzavření serveru Megaupload. Ten byl ale vyhledávaným skladištěm nelegálně sdílených filmů a hudby, tedy obsahu chráněného autorskými právy. Spuštěním úložiště MEGA začíná nové kolo hry na kočku a myš mezi Dotcomem a filmovými studii. Nyní to však vypadá, že si Dotcom pojistil svoje bezpečí: vsadil na šifrovací technologii, která má uživatelům jeho služby zajistit naprosto soukromý prostor pro ukládání dat.
Vyhledávač šíří nelegálně sdílená data
Svoje velkolepé sliby chce Dotcom naplnit tím, že veškerá data jsou při nahrávání do úložiště MEGA zašifrována. Následně je nelze na serveru přečíst bez osobního šifrovacího klíče uživatele, který je nahrál - a to ani samotným provozovatelem úložiště. Právě tím se MEGA značně liší od svých potenciálních konkurentů, jako je Dropbox nebo SkyDrive, které se ale s přívalem nelegálně sdíleného obsahu nepotýkají.
Právě funkce šifrování se ukazuje jako velmi atraktivní pro uživatele, kteří chtějí do úložiště nahrávat obsah chráněný autorskými právy a sdílet jej dál. To sice samo o sobě nečiní novou službu ilegální, ale posouvá ji to do šedé zóny. Tedy přesně tam, kde se nacházel i její předchůdce Megaupload. Například vyhledávač pracující nezávisle na úložišti vypíše více než 13 000 souborů (z nichž většina je chráněna autorskými právy) uložených na serverech MEGA rozmístěných po celém světě.
Samozřejmě záleží především na tom, jak s novou službou pracují sami uživatelé. Nahrát do úložiště film nebo hudební album ještě nemusí být nelegální, pokud se například jedná o záložní kopii originálního, zakoupeného nosiče. Problém nastává až v okamžiku, kdy se na internetu objeví odkaz na takový soubor společně s klíčem potřebným k jeho dešifrování. I u kopií vytvářených pro vlastní potřebu je pak třeba pamatovat na to, že přitom není dovoleno obcházet případně použitou ochranu proti kopírování.
Útoky ze všech stran
Prohlášení o absolutním soukromí a zabezpečení nové služby se nakonec mohou obrátit i proti samotnému Dotcomovi. Právě kolem zabezpečení se již vytvořily první pochybnosti. Například web Ars Technika přišel s kritikou nemožnosti změny hesla k vytvořenému účtu a také kvality použitého digitálního klíče. Oba problémy již ale byly vyřešeny, což naznačuje, že to Dotcom myslí s bezpečností své služby opravdu vážně.
Je tu však ještě jeden problém, se kterým se provozovatelé služby MEGA zatím nevypořádali. Britský profesor Alan Woodward kritizoval způsob, jakým je chráněno internetové připojení k úložišti, a tedy i přihlašovací údaje uživatele. Mega totiž při SSL připojení používá pouze 1 024bitové šifrování, namísto bezpečnějšího 2 048bitového. Podle Woodwarda dokáže například FBI 1 024bitovou šifru prolomit.
Aby Dotcom zajistil lepší zabezpečení nového úložiště, vyhlásil odměnu pro hackery, kteří odhalí slabá místa v bezpečnosti MEGA a upozorní na ně. Prostřednictvím Twitteru bylo oznámeno, že každý, kdo se dokáže vlámat do systému MEGA, získá odměnu 10 000 dolarů. Doposud bylo sice objeveno sedm bezpečnostních mezer, žádná z nich však nebyla tak závažná, aby bylo možné za její využití vyplatit vypsanou odměnu.
Na server MEGA se ale nesnaží útočit jen hackeři. Služba je pod palbou rovněž ze strany držitelů autorských práv. Například Robert King, australský podnikatel v pornobyznysu, se snaží odříznout Dotcoma od jeho finančních zdrojů. Jeho cílem přitom není přímo provozovatel úložiště, ale jeho obchodní partneři, přes které se prodávají placené uživatelské účty. King se snaží dosáhnout toho, aby s těmito prodejci rozvázala spolupráci on-line platební služba PayPal. To by mohlo znamenat zásadní překážku na cestě peněz k Dotcomovi. Že nejde o nereálný plán, se už ukázalo na případu dvou z deseti prodejců placených účtů, u kterých již není možné transakce přes PayPal provádět. King argumentuje především tím, že hned po několika dnech provozu se server MEGA stal centrem internetových pirátů a úložištěm nelegálně sdíleného obsahu.
Na rozdíl od služby Megaupload to ale tentokrát budou mít bojovníci za ochranu autorských práv opravdu těžké. Použitím šifrování Dotcom chrání nejen uživatele služby, ale především sám sebe - pokud totiž nemůže kontrolovat, co uživatelé na server MEGA nahrávají, těžko jej lze za něco postihnout. Starat by se však měli sami uživatelé, kteří by si měli položit otázku, nakolik věří poskytovateli cloudového úložiště. A to platí jak pro službu MEGA, tak třeba pro služby Googlu.
autor@chip.cz
MEGA
Větší, lepší, rychlejší a bezpečnější - taková má být nová cloudová služba kontroverzního podnikatele Kima Dotcoma. Podaří se mu ale dodržet sliby?
500 000 uživatelů služby MEGA se registrovalo pouhých čtrnáct hodin po jejím spuštění.
150 požadavků na smazání dat z důvodu jejich nelegálního sdílení dorazilo provozovateli služby MEGA během prvních deseti dní.
50 milionů souborů bylo koncem ledna uloženo na serverech MEGA.
3 noví uživatelé služby MEGA přibývají každou sekundu.
Canon inovuje amatérskou zrcadlovku
První amatérskou digitální zrcadlovku (EOS 300D) za dostupné peníze představila firma Canon již v roce 2003.
Od té doby se objevila řada navazujících modelů - žhavou novinkou je pak model 700D, který nahrazuje loňský model 650D (poprvé s dotykovým displejem) a přináší několik zajímavých, avšak nijak zásadních novinek.
Nabízí stejný obrazový senzor CMOS APS-C Hybrid AF II s rozlišením 18 megapixelů a obrazový procesor DIGIC 5 - s touto výbavou dokáže zachytit až pět snímků za sekundu. Systém automatického ostření (AF) využívá devět bodů křížového typu a fotoaparát má dotykový LCD displeji Clear View II s variabilním úhlem natočení. Nativní ISO v rozsahu 100 až 12 800 usnadňuje zachycení detailů i za horších světelných podmínek. Novinkou je zjednodušený 360stupňový otočný volič režimů (můžete s ním tedy otáčet dokola bez omezení). Nová povrchová úprava, která byla převzata z modelů EOS střední třídy, dodává přístroji robustnější a odolnější provedení.
Kreativní filtry, včetně efektu rybího oka nebo miniatury, lze nyní aplikovat ještě před pořízením snímku. Režim EOS Movies umožňuje natáčet videa v rozlišení Full HD (1 920 x 1 080 p). Zvuk se nahrává pomocí stereofonního mikrofonu a připojit můžete i externí mikrofon. Zrcadlovka EOS 700D se bude dodávat v několika variantách (kitech). Součástí některých kitů bude i nový objektiv EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM.
Myš bez drátu i baterie
Bezdrátová myš Genius NX-ECO nepotřebuje k provozu klasické baterie. Místo nich má vlastní kondenzátor, jehož jedno nabití trvá tři minuty a který podle výrobce zvládne až 100 tisíc nabíjecích cyklů. Cena myši je asi 540 Kč a mohou ji používat praváci i leváci. Nabíjí se připojením k počítači nebo notebooku prostřednictvím microUSB kabelu, který je umístěn přímo v útrobách myši. Bezdrátové spojení s počítačem běží na frekvenci 2,4 GHz a funguje až na vzdálenost 15 metrů. Pico USB přijímač je malý, takže ho můžete ponechat v notebooku i při přenášení. Kromě standardních tří tlačítek a rolovacího kolečka je myš vybavena také tlačítkem přepínajícím citlivost myši mezi 800 a 1 600 dpi. Novinka využívá senzor s technologií BlueEye.
Odolné disky
Nové flash disky JetFlash 810 firmy Transcend podporují rozhraní USB 3.0 a mají odolné pogumované tělo sportovního provedení. Přenosová rychlost dosahuje podle výrobce až 85 MB/s při čtení. Silikonové tělo zajišťuje ochranu před otřesy, vodou, prachem a mechanickým poškozením. Disky prošly testy odolnosti proti pádu. Outdoorový flash disk JetFlash 810 je dostupný ve verzích 8, 16, 32 a 64 GB (za ceny 250, 290, 680 a 1 200 Kč) a také ve čtyřech barevných provedeních a se softwarem Transcend Elite.
Ukládejte na Asustor
Na českém trhu se objevila nová značka výkonných NAS serverů Asustor. Produkty této tchajwanské firmy dodává společnost ConQuest entertainment. Prvními dostupnými modely jsou servery řady AS-60X s dvoujádrovými procesory Intel Atom 2,13 GHz, 1 GB paměti (maximem jsou 3 GB) a dvojicí gigabitových portů. Podporovány jsou 2,5“ i 3,5“ SATA disky. Servery jsou schopné přejít do režimu spánku, ve kterém mají spotřebu pouhých 1,4 W. Uživatelské prostředí na bázi aplikací lze libovolně instalovat a rozšířit tak možnosti serveru podle aktuální potřeby.
Externí paměťová úložiště, jako například externí disky, lze připojit přes dvojici eSATA portů, dvojici USB 3.0 rychlých portů nebo čtveřici USB 2.0 portů. Na zadní straně je k dispozici HDMI výstup (1 080p), který díky aplikaci Boxee přemění NAS na multimediální centrum, ovládané navíc z mobilních zařízení (Android nebo iOS). K dispozici jsou 2/4/6/8diskové stolní verze i 4/9diskové provedení pro montáž do rackové skříně. Servery nabízí iSCSI servis a řešení zálohování (pasivní i aktivní), včetně vzdálené replikace. Nechybí kompletní podpora RAID polí včetně on-line rozšíření. Všechny nové modely lze po připojení IP kamer (4 licence jsou zdarma) využít také jako monitorovací systém. Cena serverů bez disku začíná na 12 490 Kč.
Odolný smartphone Cat
Nový smartphone značky Caterpillar se řadí do kategorie robustních odolných telefonů. Značka Caterpillar proslula výrobou stavebních strojů a své příznivce si našla také díky nabídce spolehlivých bot, oblečení a dalších doplňků. Smartphone Cat B15 kombinuje nejnovější mobilní technologie s odolným šasi a je určen nejen uživatelům, kteří se pohybují v nejrůznějších průmyslových odvětvích nebo v terénu, ale i těm, kteří vyhledávají outdoorové dobrodružství.
Cat B15 je certifikován standardem IP 67, který zaručuje extrémní odolnost vůči vodě, prachu a dalším mikročásticím. Odolné šasi telefonu je vyrobeno z anodizovaného hliníku a pryže. Díky tomu telefon bezpečně vydrží pád z výšky 1,8 metru na tvrdý podklad. Novinka je vybavena operačním systémem Android 4.1 (Jelly Bean), dvoujádrovým 1GHz procesorem a 4palcovým dotykovým displejem s možností ovládat jej mokrými prsty. Telefon podporuje dvě karty SIM. Prodává se za doporučenou cenu 7 999 Kč.
Největší Ultra HD televize
Po světové premiéře na letošní výstavě spotřební elektroniky CES v Las Vegas začíná společnost LG nabízet momentálně největší sériově prodávanou televizi s Ultra HD i v České republice. Najde s cenou půl milionu korun mezi českými zákazníky dost nadšenců?
Představte si rozměr 2 m a 13 cm. Tak velkou úhlopříčku má obrazovka 84palcového modelu LG s rozlišením 8 milionu bodů (3 840 x 2 160). Jeho přesné označení je 84LM960V a kromě brilantního obrazu, kvality zpracování a pěkného designu nabízí také pasivní 3D technologii. O zvuk se stará funkce 3D Sound Zooming. Ta nejprve analyzuje pohyb a vzdálenost objektů na obrazovce a pak přizpůsobí intenzitu jimi vydávaného zvuku. Zvukový 2.2 systém se skládá ze dvou 10W reproduktorů a dvou 15W subwooferů. Pro fanoušky her je k dispozici funkce Dual Play - díky speciálním brýlím mohou dva hráči pozorovat každý svůj obraz. Televize má plné tunerové vybavení (DVB-T2, DVB-S2 a DVB-C) a podporuje práci s internetem (zvládá Flash i HTML). Navíc umí spolupracovat s notebooky s čipem WiDi a posílat tak bezdrátově obraz ze zařízení do TV. Výrobce uvádí, že televize disponuje speciální funkcí Resolution Upscaler Plus, který vylepšuje i méně kvalitní obsah (s nižším rozlišením) v detailech.
Server pomáhá exportovat
Služba zijemevzahranici.cz je určena malým a středním firmám, které si chtějí bez zbytečné byrokracie usnadnit vstup na mezinárodní trhy. Tento projekt totiž dává českým podnikatelům k dispozici síť kontaktů, která jim pomůže prověřit exportní příležitosti či posílit jejich stávající obchodní pozici v zahraničí. Služba současně nabízí českým občanům žijícím v cizině možnost nového druhu podnikání či přivýdělku.
Díky takto získaným kontaktům se podnikatelé snáze vypořádají například s nedostatkem obchodních styků na lokální úrovni, s neznalostí místního jazyka u netradičních destinací, nízkou informovaností o ekonomickém potenciálu dané země a podobně. Firmy, které mají o službu zájem, se mohou zaregistrovat a dostanou možnost prezentovat svoji společnost a exportní produkty Čechům či lidem s českými kořeny v zahraničí.
4“ displej a výkonnější procesor
Společnost ConQuest entertainment prodává již druhý chytrý telefon značky Xtreamer. Xtreamer Aiki 4 má oproti svému předchůdci menší, 4“ displej a výkonnější procesor. Jedná o dual SIM telefon s operačním systémem Android 4.0.3.
V telefonu můžete použít dvě SIM karty - můžete mít tedy zároveň pracovní i služební telefonní číslo, nebo můžete jednu kartu používat pro volání a druhou pro data. Vývojářům ponechává Xtreamer otevřený root, takže je možné systém upravovat k obrazu svému. Uvnitř telefonu Aiki 4 tepe dvoujádrový procesor MTK6577 taktovaný na 1,2 GHz a Xtreamer zvládá i plynulé přehrávání Full HD videa. Dostatečnou výdrž zabezpečuje akumulátor s kapacitou 1 600 mAh. Pro aplikace je připravena interní paměť o kapacitě 4 GB a k dispozici je slot pro microSD karty. Z dalších parametrů lze zmínit přítomnost FM rádia, akcelerometru nebo webové kamery pro videohovory. Pro navigaci a specializované webové služby je připraven GPS modul. Doporučená koncová cena chytrého telefonu Xtreamer Aiki 4 činí 4 990 Kč a zájemci si mohou vybrat mezí černou a bílou barvou.
Jednoduché ukládání on-line videa na QNAP server
Nové modely Turbo NAS serverů společnosti QNAP umožňují snadné nahrávání on-line videí z internetu. Prostředkem k tomu je rozšíření prohlížeče Chrome s označením HappyGet 1.5, které je k dispozici na Google Chrome Web Store. HappyGet vám pomůže zálohovat videa z nejrůznějších cloudových zdrojů na váš domácí NAS server a má také zabudovanou podporu YouTube. Kromě toho podporuje hudební playlisty, které si můžete sestavovat přímo v prostředí HappyGet v prohlížeči Chrome a zálohovat na server nebo stáhnout rovnou do počítače. HappyGet obsahuje i funkci HappyCut, pomocí níž si můžete vybranou skladbu upravit (sestříhat) na požadovanou délku nebo sestavit jako vyzváněcí tón pro iOS a telefony s Androidem.
Smartphone Huawei s WP 8
Společnost Huawei dodává chytrý telefon Ascend W1, který je jejím prvním smartphonem s operačním systémem Windows Phone 8 a zároveň nejdostupnějším smartphonem s tímto systémem v této třídě. Ascend W1 s je 10,15 mm tenký a je vybaven 4“ IPS LCD dotykovým displejem s rozlišením 800 x 480 bodů. Telefon pohání dvoujádrový procesor Qualcomm MSM8230 taktovaný na 1,2 GHz a grafický procesor Adreno 305. Je vybaven baterií s kapacitou 1 950 mAh a podle výrobce vydrží fungovat až 470 hodin v pohotovostním režimu a zvládne 630 minut hovoru.
Kapacita paměti RAM je 512 MB a k dispozici jsou 4 GB vnitřní paměti, kterou je možné rozšířit až do 32 GB pomocí microSD paměťových karet. Telefon umožňuje vysokorychlostní stahování souborů v síti HSPA+. Nechybí mu Bluetooth modul a 5Mpx fotoaparát s přisvětlovací LED diodou, doplněný o sekundární přední kamerku. Hmotnost telefonu je 120 g a prodává se za 4 990 Kč.
Univerzální dokovací stanice
Vypadá to, že Thunderboltu se jen tak nedočkáme, a tak si musí majitelé notebooků bez speciálního dokovacího portu vystačit s dokovacími stanicemi připojenými pomocí USB 3.0. Jednu takovou nyní uvádí na trh Toshiba. Dokovací stanici Toshiba dynadock V3.0 mohou používat všichni majitelé notebooků s USB 3.0 portem.
Rychlejší USB 3.0 port lze ale v kombinaci s elektronikou dokovací stanice použít i k přenosu videa, takže k dokovací stanici bude možné pomocí HDMI kabelu připojit externí monitor s maximálním rozlišením 2 048 x 1 152 bodů. Na dynadocku dále najdeme čtyři porty USB 2.0 a dva porty USB 3.0. Oba přední konektory USB 3.0 disponují technologií Toshiba Sleep-and-Charge, která umožní nabíjet chytrý telefon, fotoaparát nebo MP3 přehrávač, i když bude notebook vypnutý. Díky rozměrům 157 x 106 x 58 mm a hmotnosti okolo 230 gramů lze dokovací stanici snadno přenášet. Stanice ale nenabízí možnost připojení ke klasické LAN síti.
Samsung zrychluje svoji bezzrcadlovku
Firma Samsung se chce stát jedničkou na českém trhu s kompaktními fotoaparáty s výměnnými objektivy. Dopomoct jí k tomu má i nový model NX300 s rychlým ostřením, rychlou závěrkou a zajímavým retrodesignem. Tato kategorie fotoaparátů zaznamenala v minulém roce nejvyšší nárůst.
Fotoaparát nabízí celou řadu novinek, od nového 20,3megapixelového snímače APS-C CMOS přes rychlý systém automatického ostření Hybrid Auto Focus, sériové fotografování rychlostí 8,6 snímků za sekundu, závěrku s rychlostí 1/6 000 sekundy až po focení a nahrávaní videí ve 3D (se speciálním objektivem) v rozlišení Full HD 1 080/50p. Široký rozsah citlivosti (až ISO 25 600) umožňuje zachycovat obrázky i za horších světelných podmínek. Díky Smart WiFi připojení lze fotografie sdílet do smartphonu nebo tabletu. Dotykový a výklopný AMOLED displej zpříjemňuje pořizování a prohlížení fotografií či přehrávání videa. Fotoaparát bude k dostání v balíčku spolu s tabletem Galaxy Tab 2 7.0, opticky stabilizovaným objektivem 15-55 mm a programem Adobe Photoshop Elements 4 za 18 990 Kč.
Jeden TB/s
Společnost Ericsson oznámila úspěšné otestování své optické technologie s rychlostí přenosu dat 1 TB/s v síti z optických vláken firmy Telstra. Úspěšný test v optické síti dlouhé přes 995 kilometrů dokazuje, že takto rychlou technologii je možné nasadit i ve stávající síti. Jakmile bude tato technologie uvedena na trh, telekomunikační operátoři ji budou moci nasadit, aby uspokojili požadavky na větší kapacitu přenosů. Test potvrdil, že stávající síť z optických kabelů dokáže zvládat kanály s terabajtovou rychlostí paralelně s kanály s rychlostí 40 GB/s a 100 GB/s ve stejném vláknu.
Z INTERNETU
ZPRÁVY ZE SVĚTA E-MAILU
Používáte ještě svoji první e-mailovou schránku? Z jakého důvodu jste si ji tehdy zakládali a jak ji používáte dnes? Nový průzkum společnosti Seznam.cz ukazuje životní dráhu první e-mailové schránky. Více než polovina respondentů odpověděla, že svou první e-mailovou schránku používá dodnes jako hlavní pro svou denní komunikaci. Z nashromážděných dat také vyplývá, že 52 % dotázaných si schránku založilo samo a 27 % si nechalo pomoci od kamaráda či příbuzného. Dokonce 81 % respondentů má založen více než jeden účet a 37 % z nich kontroluje poštu ještě před ranním odchodem z domova. Informace vycházejí z odpovědí 923 respondentů, u deseti z nich byly podrobnosti používání e-mailové komunikace zjišťovány přímým rozhovorem.
Komentář redakce: Jeden z konkurentů Seznamu, portál Centrum.cz, ve stejné době zveřejnil informace týkající se jeho vlastní freemailové služby. Portál Centrum.cz se nejdříve pochlubil, že zaznamenal meziroční nárůst e-mailů o 44,3 %, aby posléze přiznal, že z celkového množství 101 mil. e-mailů denně jich 95 % odfiltruje antispam jako nevyžádanou poštu. Více než čtyřicetiprocentní meziroční nárůst e-mailů tak v podstatě odpovídá růstu nevyžádané pošty, počet validních e-mailů se meziročně příliš nezměnil.
FINANCE NA FINMARKETU
Mediální skupina Mafra spustila webový portál FINmarket.cz, který návštěvníkům umožní nezávislé srovnání nabídek dodavatelů energií a finančních služeb a zároveň nabídne okamžité sjednání nejvýhodnější smlouvy on-line. FINmarket.cz s mottem „Klikněte si pro úsporu“ nabízí ucelený přehled o českém trhu s energií, pojištěním, půjčkami, hypotékami, kreditními kartami, účty a penzemi. Uživatel může na jednom místě porovnat více konkurenčních nabídek energetických společností, pojišťoven nebo bank a z pohodlí domova nebo kanceláře po internetu zvolit nejvýhodnější nabídku a sjednat smlouvu. Sjednání smlouvy je zdarma, stejně tak případné konzultace nebo právní rady.
Komentář redakce: Trend je jasný. Češi stále více řeší své finanční záležitosti on-line, místo aby osobně chodili do peněžních ústavů nebo využívali služeb poradců. Je proto pochopitelné, že se o tento byznys zajímají i velké vydavatelské domy, které mohou těmto službám zajistit odpovídající návštěvnost. Bude zajímavé sledovat, jak si nová služba povede ve srovnání s českým gigantem v tomto segmentu - portálem ChytrýHonza.cz.
PROHLÍDKA PRAŽSKÉHO HRADU
Pražský hrad umístil na svoje webové stránky rozsáhlou virtuální prohlídku (http://www.hrad.cz/cs/prazsky-hrad/virtualniprohlidka), která zájemce seznámí s největšími zajímavostmi historického místa. Celkem 27 objektů - nádvoří, zahrady, významné budovy a jejich interiéry - si nyní mohou návštěvníci webu prohlédnout nerušeně z domova. Přehledná mapa jim umožní orientovat se na Pražském hradě a popisky jednotlivých míst je seznámí s historií a základními fakty. Velmi unikátní je možnost procházet si památky bez přítomnosti velkého počtu turistů a věnovat se tak detailům, které mohou být při osobní návštěvě opomenuty. Funkce virtuální prohlídky umožní uživatelům procházet si jednotlivé objekty, přibližovat si je a číst si podrobnější informace.
Dokumenty ke stažení
- Trendy - Nejbezpečnější služba pro sdílení dat na světě (797.35 kB) - Staženo 1435x