Přejít k hlavnímu obsahu

Užitečná symbióza

Užitečná symbióza

Tablet s operačním systémem Android může některým svým majitelům zcela nahradit klasický počítač s Windows. Nejvíce užitku ale získáte kombinovaným využitím obou platforem.
    RADEK KUBEŠ  

RADEK KUBEŠ  
Redaktor Chipu denně používá počítače, mobily a tablety se všemi hlavními operačními systémy a přitom hledá cesty, jak jejich propojením získat nové funkce, které mu usnadní práci.

Do výbavy domácností dnes patří nejen klasické počítače a notebooky, ale stále častěji i tablety s Androidem nebo iOS. Proto si představíme několik možností, jak tato zařízení, konkrétně smartphony a tablety s operačním systémem Android, co nejefektivněji začlenit do domácí počítačové sítě. Zaměříme se zejména na řešení, která můžete využívat zcela zdarma.

Ovládání smartphonu z PC

Zatímco majitelé iPhonů a iPadů mají k propojení svého zařízení s počítačem aplikaci iTunes a pro Windows Phone slouží aplikace Zune, uživatelé smartphonů a tabletů s Androidem si musí ovládací aplikaci vybrat sami. A to je koneckonců velmi dobře, protože jak iTunes, tak Zune jsou programy daleko pod hranicí rozumné použitelnosti.
Jednou z aplikací pro ovládání zařízení s Androidem z PC je program MobileGo, jehož funkce můžete zdarma zkoušet po dobu patnácti dní. Nabídka nástrojů na správu vašeho zařízení je přitom opravdu bohatá. Především si můžete v počítači vytvořit zálohu důležitého obsahu smartphonu - tedy všech kontaktů a SMS, ale i fotek, videí, hudebních souborů a instalovaných aplikací. Další funkce nabízí i správa kontaktů, kde můžete například importovat kontaktní informace z adresářů Outlooku nebo aplikace Windows Live Mail. Obsah adresáře můžete také editovat pohodlně z počítače a rovněž v něm hledat duplicitní záznamy. Užitečné jsou i nástroje pro práci s SMS. Kromě toho, že můžete odesílat zprávy na jednotlivé kontakty, lze SMS posílat i hromadně nebo pomocí nich odpovídat na příchozí hovory, které zrovna nemůžete přijmout. SMS můžete také ukládat na disk počítače ve formě textových souborů. Sada funkcí pro práci s multimédii zahrnuje jak možnost stahovat videa přímo z YouTube, tak konverzi existujících souborů s videem či hudbou do formátů vhodných pro přehrávání ve vašem mobilním zařízení. Prostřednictvím programu MobileGo můžete také instalovat nové aplikace do svého zařízení (pomocí APK souborů), nebo naopak exportovat instalační balíčky aplikací z telefonu do počítače.
Pro propojení smartphonu s počítačem slouží standardně USB kabel, lze však použít i Wi-Fi. K tomu je třeba do telefonu instalovat aplikaci MobileGo z Google Play. Pro spárování telefonu s aplikací se pak používá QR kód.
Velmi podobné funkce jako MobileGo má i bezplatně použitelný program Moborobo. Také zde je třeba pro propojení přes Wi-Fi instalovat aplikaci i do mobilního zařízení - konkrétně aplikaci Mobo Daemon, dostupnou na Google Play.
K dispozici jsou funkce pro správu a zálohování kontaktů, odesílání SMS a instalaci nových aplikací nebo grafických témat na pozadí telefonu či tabletu s Androidem. Moborobo sice neumí stahovat multimediální obsah z YouTube či dalších zdrojů, funkce pro synchronizaci fotografií, videí a hudby s počítačem v něm však nechybí. Ve správci aplikací (pod tlačítkem »Apps«) je velmi zajímavá funkce zjišťování neaktuálních verzí instalovaných aplikací s možností jejich hromadné aktualizace. Vhod přijde i funkce »Phone Cleanup«, sloužící k vyčištění telefonu či tabletu od zbytečných pozůstatků po různých aplikacích.
Stejně jako v případě MobileGo lze aplikaci nezbytnou k propojení mobilu či tabletu přes Wi-Fi instalovat jen do některých podporovaných zařízení. Pokud tedy právě pro vaše zařízení není dostupná, musíte se spokojit s připojením přes USB kabel. S ohledem na roztříštěnost platformy Android však nelze zaručit, že budou ovládací aplikace pracovat se všemi dostupnými zařízeními. V každém případě je třeba mít povolenu funkci »Ladění přes USB«, kterou najdete v nabídce nastavení svého telefonu či tabletu. Instalace aplikací z APK souborů pak ještě vyžaduje aktivaci možnosti »Instalace aplikací z neznámých zdrojů«, dostupnou rovněž v nastavení vašeho zařízení.
Existuje ale i možnost, jak spravovat obsah vašeho zařízení s Androidem, aniž byste si museli do svého počítače instalovat klientský program. Také se vyhnete případným problémům s dostupností ovladačů a s kompatibilitou vašeho zařízení.
Slouží k tomu bezplatná aplikace AirDroid, kterou si instalujete z Google Play, a poté postupujete podle stručného a velmi názorného návodu, přeloženého do češtiny. Princip spočívá v tom, že si v internetovém prohlížeči ve svém počítači (podporován je Chrome, Firefox, Internet Explorer i Safari) otevřete adresu web.airdroid.com a zde použijete buďto zobrazený QR kód, nebo zadáte heslo z aplikace AirDroid v telefonu či mobilu.
V prostředí internetového prohlížeče pak máte k dispozici správce kontaktů, SMS, seznamu volání, instalovaných aplikací i multimediálních souborů. S obsahem zařízení můžete volně pracovat - odinstalovat aplikace, přesouvat soubory, přidávat kontakty atd. Nechybí ani možnost odesílat SMS na jednotlivé kontakty či hromadně. Fotografie a videa je možné ze zařízení zkopírovat na disk počítače jednoduchým přetažením z příslušné složky do Průzkumníka či jiného souborového manažeru ve Windows. Zajímavé jsou i funkce pro kopírování obsahu do systémové schránky v tabletu či mobilu a rovněž možnost otevírání internetových odkazů ve výchozím prohlížeči v propojeném zařízení.

Jde to i naopak…

Dosud jsme se zabývali aplikacemi, pomocí kterých lze ovládat tablet či telefon s operačním systémem Android prostřednictvím počítače. Tím jsme však vyčerpali jen jeden směr možné komunikace mezi počítači s Windows a zařízeními s Androidem - samostatná skupina aplikací se totiž věnuje ovládání (nejen) základních funkcí počítače prostřednictvím mobilního telefonu či tabletu.
Začneme těžkou váhou, kterou představuje aplikace TeamViewer. Jedná se o kompletní systém pro vzdálené ovládání počítače s Windows prostřednictvím různých zařízení s širokou škálou operačních systémů - k dispozici je tedy nejen klient pro Android, ale také pro iOS a třeba i Modern UI ve Windows 8.
Abyste mohli ovládat svůj počítač tabletem, prostřednictvím internetu, je třeba do něj instalovat aplikaci TeamViewer a vytvořit si uživatelský účet. Pak už stačí jen instalovat aplikaci TeamViewer for Remote Control, dostupnou zdarma na Google Play, do tabletu či smartphonu a zde se připojit ke stejnému účtu. Pod nabídkou »Počítače a kontakty / Mé počítače« potom najdete seznam strojů, které je možné ovládat na dálku. Samozřejmě je třeba pamatovat na to, aby byl vzdálený stroj zapnutý, jinak je však nastavení programu a sestavení spojení naprosto jednoduché - i díky kompletně českému uživatelskému rozhraní. S ovládaným počítačem můžete na dálku pracovat podobně, jako kdybyste seděli přímo před ním - včetně možnosti spouštět aplikace nebo přenášet mezi tabletem či smartphonem a ovládaným počítačem soubory. K tomu slouží nabídka »Soubory«, kde vložíte vybrané soubory do speciální schránky, odkud je pak přenesete do vzdáleného stroje.
Aplikace TeamViewer má obrovskou výhodu v tom, že se obejde bez pevné IP adresy a zdlouhavého nastavování. Navíc je pro nekomerční využití k dispozici zcela zdarma.
Možná pro vás ale není důležité kompletně ovládat na dálku celý počítač, ale vystačíte si jen s ovládáním vybraných aplikací. Pak zkuste nástroj Unified Remote, který má svoji serverovou část pro instalaci do počítače a klientskou aplikaci pro mobilní telefony a tablety.
Unified Remote pracuje jako dálkový ovladač počítače -prostřednictvím Wi-Fi nebo Bluetooth. I v bezplatné verzi simuluje Unified Remote klávesnici a touchpad počítače, umí ovládat jeho hlasitost a také například přehrávání multimédií v aplikacích Windows Media Center, Windows Media Player nebo VLC. Verze placená pak přidává například hlasové ovládání, podporu dotykového ovládání Windows 8 nebo vzdálenou práci s internetovými prohlížeči Chrome, Firefox, Internet Explorer a Opera. Podpora aplikací se v placené verzi rozroste například o Winamp, XBMC, PowerPoint a mnoho dalších.
Serverovou část aplikace Unified Remote instalujte bez dalšího nastavování do počítače a pak instalujte také klienta do tabletu či smartphonu. Pro připojení k počítači použijte volbu »Scan for servers«, abyste se vyhnuli zadávání síťových adres. Aplikace najde server během okamžiku a hned se můžete pustit do ovládání vzdáleného stroje. Pod nabídkou »Remotes« pak najdete nástroje na ovládání počítače, například »Basic Input« pro použití klávesnice a myši, »File Manager« pro práci se soubory a složkami nebo »Media« pro základní ovládání přehrávání filmů či hudby. Abyste se vyhnuli opakovanému připojování k ovládanému počítači, můžete v nabídce »Preferences« označit volbu »Keep Alive«. Unified Remote pak udrží spojení i na pozadí operačního systému, což ale znamená další zátěž pro akumulátor smartphonu či tabletu.
Podobné funkce nabídne také placená aplikace GRemote Pro, která simuluje funkci touchpadu, klávesnice nebo třeba joysticku (pokud máte telefon či tablet vybaven gyroskopickým senzorem). Při instalaci serverové části do počítače si dejte pozor na výběr součástí »For Android devices« a následně si zvolte ještě okruh aplikací, které budete chtít pomocí GRemote Pro ovládat. V nabídce jsou zejména multimediální přehrávače jako Windows Media Player, Winamp a další.
Propojení klientské aplikace v mobilu či tabletu probíhá podobně jako v případě Unified Remote, takže na počítači není třeba nic dalšího nastavovat a klientská aplikace vyhledá dostupné servery. Následně si už jen volíte, jaký styl ovládání budete chtít právě použít - včetně například i hlasových pokynů.
Na závěr opět zmiňme jednu aplikaci, ke které není třeba instalovat další programy do počítače. Jde o aplikaci YouTube Remote, se kterou můžete prostřednictvím mobilu nebo tabletu ovládat přehrávání videí na serveru YouTube.
Postup spárování aplikace s YouTube není složitý. Po instalaci aplikace YouTube Remote si v počítači otevřete stránku http://www.youtube.com/leanback a zde klikněte na tlačítko s ozubeným kolem. Pak použijte volbu »Spárovat zařízení«. Aplikace pro Android po vás bude chtít přihlášení pomocí Google účtu a následně zobrazí nastavení nové obrazovky. Zde klepněte na ikonu fotoaparátu v řádku »Zadejte kód párování«, abyste mohli načíst QR kód zobrazený na webové stránce v počítači. Pokud nechcete použít QR kód, zadejte kód zobrazený na stejné webové stránce. Jakmile dojde k zadání kódu, můžete si popsat novou obrazovku (»Označte obrazovku jako«) a poté uložit nastavení. Nyní můžete v mobilu či tabletu vyhledávat videa, která budou následně přehrávána na obrazovce počítače. V mobilním zařízení najdete i ovládací prvky pro posun v přehrávání a výběr dalších videí.

Další zboží v Google Play

Vyjmenovali jsme jen několik aplikací z obrovské nabídky programů, které využívají možnosti spolupráce mezi počítačem s Windows a tabletem či mobilním telefonem s Androidem. Za pozornost by stála ještě celá řada nástrojů, jako například LastPass pro sdílení přihlašovacích jmen a hesel mezi zařízeními na různých platformách nebo Clipper Plus pro synchronizaci obsahu systémové schránky mezi různými zařízeními, s možností přístupu z počítače prostřednictvím internetového prohlížeče. Podobným aplikacím se tedy budeme i nadále věnovat v rubrikách Freeware a Krátké testy.
      radek.kubes@chip.cz

ANDROID NA PC
Aplikace určené pro operační systém Android můžete používat i v počítači s Windows. Stačí si instalovat emulátor Androidu BlueStacks App Player, který je k dispozici i ve verzi podporující dotykové ovládání Windows 8 - pak je iluze tabletu či telefonu s Androidem téměř dokonalá. Emulátor využívá internetové připojení a tak je možné instalovat si aplikace z Google Play - stačí se přihlásit k existujícímu Google účtu nebo si vytvořit nový. Pro instalaci nových aplikací použijte modré tlačítko s lupou, do vyhledávače napište název aplikace a klikněte na tlačítko »Find«. BlueStacks navíc nevyhledává aplikace jen v Google Play, ale také v dalších dvou obchodech s aplikacemi.
Velmi zajímavá je možnost synchronizovat aplikace, které máte instalovány v mobilním telefonu či tabletu s Androidem, s programovou výbavou emulátoru BlueStacks v počítači. K tomu slouží aplikace BlueStacks Cloud Connect, kterou je třeba instalovat do smartphonu nebo tabletu, jehož aplikace chcete synchronizovat s emulátorem. V emulátoru BlueStacks si následně otevřete nastavení (pomocí tlačítka s nářadím vpravo dole) a zde zvolte funkci »Připojení do cloudu«. Dále je třeba zadat e-mailovou adresu a telefonní číslo. Po odeslání těchto registračních údajů se zobrazí PIN, který použijete v aplikaci BlueStacks Cloud Connect instalované v tabletu nebo smartphonu. Pak už můžete začít vybírat z instalovaných aplikací a pomocí tlačítka »Sync« je odeslat do emulátoru v počítači.
Existuje ale i další způsob, jak používat na počítači s Windows aplikace určené pro operační systém Android. Společnost AMD, výrobce procesorů a grafických čipů, provozuje vlastní obchod s aplikacemi AMD AppZone (bit.ly/15tb4r8), kde najdete řadu programů určených primárně pro Android. AMD je totiž spoluautorem emulátoru BlueStacks, který je využíván i v případě instalace programů z AMD AppZone, pouze je již přibalen k instalaci vybrané aplikace.


EMULÁTOR ANDROIDU
BlueStacks App Player podporuje dotykové ovládání a umožňuje používat Android aplikace v počítači s Windows.
SYNCHRONIZACE APLIKACÍ
Aplikace používané v tabletu či mobilním telefonu si jedním kliknutím synchronizujete s emulátorem v počítači.
ZÁLOHOVÁNÍ MOBILU
Aplikace MobileGo zvládne například zazálohovat celý obsah mobilního telefonu či tabletu s Androidem a umí také stahovat videa z YouTube.
AKTUALIZACE APLIKACÍ
Připojte svůj mobil nebo tablet k programu Moborobo prostřednictvím USB nebo Wi-Fi a ten vás pak upozorní třeba na zastaralé aplikace.
OVLÁDÁNÍ PŘES WEB
Aplikace AirDroid využívá pro přístup k obsahu zařízení s Androidem internetový prohlížeč.
OVLADAČ YOUTUBE
S aplikací YouTube Remote můžete pomocí mobilu nebo tabletu ovládat přehrávání videí na YouTube v počítači.
VZDÁLENÝ PŘÍSTUP
TeamViewer nabízí velmi snadné nastavení vzdáleného přístupu k počítači z mobilního telefonu či tabletu.
DÁLKOVÝ OVLADAČ
Program Unified Remote přemění mobil či tablet s Androidem na dálkový ovladač počítače.

 

Dokumenty ke stažení