Průvodce SSD
SSD disky dokážou raketově urychlit jakýkoliv počítač, jsou tiché, úsporné a Windows vám díky nim naběhnou během několika sekund. Přinášíme test nejlepších SSD i návod na snadný přesun dat ze starého disku.
MARKUS HERMANNSDORFER, MICHAL BAREŠ
SSD disky už zdaleka nejsou luxusními komponentami, které si nemůžeme dovolit. Jejich ceny klesají úměrně s tím, jak se zvyšuje jejich kapacita a množství prodaných kusů. Ke snížení cen přispívá i cenová válka mezi dvěma nejdůležitějšími výrobci, konkrétně mezi Samsungem a OCZ. Ještě před dvěma lety museli zájemci o nákup SSD disku počítat s cenou okolo 50 Kč za 1 GB úložného prostoru, dnes lze obdobný prostor koupit na SSD disku Samsung 840 cca za 16 Kč. Uživatelé, kteří mají možnost mít v počítači zapojené dva disky, už nemají žádnou výmluvu, aby nenahradili magnetický systémový disk rychlejším SSD diskem. Ještě větší službu ale nabídnou SSD disky majitelům notebooků. Stále sice nedoporučujeme kupovat SSD disky s větší než 256GB kapacitou, která představuje určitá prostorová omezení, ale nečekané zrychlení systému v kombinaci s delším provozem na akumulátor a tišším chodem notebooku za to rozhodně stojí. Pokud se vám zdá, že se váš dva roky starý notebook zadýchává, ještě nad ním nelamte hůl a pořiďte mu SSD disk.
Co je dobré vědět před nákupem
Při výběru disku není důležitá jen jeho cena. Měla by vás zajímat i rychlost čtení a zápisu dat, krátká přístupová doba a v případě SSD disku pro notebook i jeho spotřeba. SSD se vyrábějí v podobě 2,5" disků, takže pokud jej budete chtít přidat do stolního počítače, můžete potřebovat i rámeček pro uložení 2,5" disku do 3,5" šachty. Stejně jako by nemělo cenu pořizovat si USB 3.0 flash disk a zapojovat jej do nejstaršího konektoru typu USB 1.0, je i při výběru SSD disku důležité zjistit, jakým SATA rozhraním je vybaven váš počítač. S notebookem toho moc nesvedete, takže pokud upgradujete starší notebook se SATA II rozhraním, stačí do něj použít starší nebo i pomalejší SSD disk, protože všechny SSD disky na nejvyšších místech našich srovnávacích testů jsou vybaveny SATA III řadičem a přenášejí data dvakrát rychleji, než umožňuje propustnost staršího rozhraní SATA II. Pokud si ale chcete pořídit SSD disk do domácího stolního počítače a ten máte postaven na základní desce s rozhraním SATA II, určitě kromě nového disku kupte i novou desku se SATA III.
Pozor na staré zlozvyky
Flashové buňky SSD disků mají omezenou životnost. O ideální rozložení zápisových operací (a tedy co nejdelší bezproblémový chod disku) se nestará operační systém počítače, ale interní řadič SSD disku. Při údržbě systému je tedy dobré vyvarovat se některých postupů, které urychlovaly činnost starších magnetických disků, ale při použití s SSD diskem mohou vést ke zkrácení jeho životnosti. Nejznámějším příkladem je nástroj pro defragmentaci pevného disku, kterému se raději úplně vyhněte. Při instalaci Windows 7 a novějších systémů počítač sám rozpozná SSD disk a automaticky vypne všechny nástroje, které by mohly SSD disku zkracovat život, pokud ale místo nové instalace pouze klonujete systémový oddíl ze staršího HDD, musíte buď ručně povypínat všechny problémové nástroje, nebo si pořídit takový klonovací software, který to umí udělat automaticky. Řada výrobců naštěstí přikládá ke svým SSD diskům i vhodný klonovací software, takže jej nebudete muset kupovat. Pokud ale koupíte disk bez tohoto programu, můžeme doporučit například utilitu SSD Migration Kit od firmy O&O nebo program Migrate OS to SSD od společnosti Paragon.
SSD jsou rychlejší než magnetické disky
Většině uživatelů bychom dnes doporučili nákup SSD disku s kapacitou 250 GB, protože nabízí nejlepší poměr ceny za 1 GB uložených dat a zároveň disponuje dostatečnou kapacitou pro instalaci systému a všech potřebných programů. Sbírku filmů doporučujeme ukládat na externí magnetický disk.
Kromě dostatečné kapacity je u SSD disku důležitá hlavně rychlost. Nejrychlejší běžně dostupný magnetický disk (Western Digital Velociraptor WD1000DHTZ) dokáže načíst 4,2GB film za 15 sekund, což je skvělá hodnota, srovnatelná s nejrychlejšími SSD disky (Samsung SSD 840 Pro MZ-7PD512 načte stejný film za 14 sekund). Uložení stejného filmu ale Velociraptoru zabere 25 sekund, zatímco Samsung SSD 840 Pro potřebuje jen 14 sekund. Důležitá je tedy nejen rychlost čtení, ale hlavně zápisu. Podrobné výsledky našich měření rychlosti čtení i zápisu najdete ve výsledkové tabulce tohoto testu. Například disk Plextor M3 PX-128M3 dokáže číst data vysokou rychlostí 490 MB/s, zapisuje ale o poznání pomaleji, pouze rychlostí 195 MB/s. Velice vyrovnaný výkon čtení a zápisu v poměru 514 MB/s a 499 MB/s pak nabízí disk OCZ Vector VTR1-25SAT3-256G. Rychlost zápisu tohoto disku je tedy téměř stejná jako rychlost čtení.
Spotřeba elektrické energie hraje u SSD disků minimální roli. SSD disky mají při práci všeobecně nižší příkon než disky magnetické, protože neobsahují elektrický motorek a další mechanické součástky. WD Velociraptor můžeme označit za jeden z nejúspornějších magnetických disků. Při provozu spotřebuje cca 4,6 W, zatímco pracovní příkon nejméně úsporného SSD disku Corsair Neutron GTX CSSD-N240GBGTX-BK činí cca 2 watty.
Pokud se přesto budete při výběru SSD disku zaměřovat hlavně na cenu, podívejte se v tabulce do kolonky „Cena/GB“, kde najdete údaj, který ukazuje, kolik korun zaplatíte za 1 GB úložného prostoru daného disku.
MIGRACE: Přenášíme Windows
Pomocí klonovacích utilit můžete několika kliknutími přenést z HDD na SSD disk operační systém i nainstalované programy.
1 Připojení SSD disku Některé SSD disky se prodávají s instalační sadou, která obsahuje i rámeček pro instalaci 2,5" SSD disku do 3,5" šachty počítačové skříně. Pokud rámeček nemáte, můžete SSD disk klidně přišroubovat ke straně šachty a upevnit jej dvěma šroubky. V disku se nic neotáčí, takže vibrace ho nemohou poškodit.
2 Instalace klonovacího softwaru Řada SSD disků včetně například rychlého Samsungu SSD 840 se prodává i s programem pro snadné kopírování diskových oddílů z HDD na SSD. Pokud jej k disku nedostanete, můžete použít například placenou verzi programu O&O SSD Migration Kit nebo Paragon Migrate OS to SSD. Ovládání programů je snadné, stačí zvolit zdrojový diskový oddíl a cílový diskový oddíl, nebo ještě jednodušeji zvolit klonování celého disku.
Pokročilejší uživatelé mohou ke klonování použít freewarový program MiniTool Drive Copy (http://www.minitool-drivecopy.com), doporučujeme jej ale opravdu jen těm, kteří vědí, co dělají, protože v případě špatného postupu může bez varování smazat data na zdrojovém disku. Dříve než se jej tedy rozhodnete použít, raději zálohujte všechna důležitá data.
3 Kopírování systémového oddílu Nejjednodušším způsobem je klonování celého disku, při kterém se vyhnete možným problémům s bootováním. Pokud je obsah dat na zdrojovém disku větší, než je prostor na disku cílovém, přesuňte před klonováním filmy, hudbu a další objemná data na externí disk. Některé klonovací programy neumí přizpůsobit velikost klonovaného oddílu dostupnému místu na SSD disku, ale po přesunu nadbytečných dat na externí disk lze přímo ve Windows zmenšit stávající oddíl HDD disku na velikost, kterou disponuje SSD disk. Tuto možnost najdete, když v nabídce »Správa počítače/Správa disků« kliknete pravým tlačítkem myši na požadovaný diskový oddíl a vyberete možnost »Zmenšit svazek«.
4 Rychlý nový disk Poté, co se všechna data překopírují ze zdrojového do cílového disku, doporučujeme zkontrolovat BIOS základní desky, zda u výrobce neexistuje novější verze s lepší podporou pro SSD disky a tento update nainstalovat. Pak už jen stačí počítač vypnout a odpojit starý magnetický disk. Pokud proběhlo vše správně, počítač by měl již nabootovat z rychlého SSD disku. Při našem testu trval po upgradu start 64bitové verze Windows 7 jen 12 sekund, zatímco s HDD zabral 25 sekund. V případě, že PC nechce nabootovat, doporučujeme zkontrolovat bootovací sekvenci v BIOS. V případě jakýchkoliv problémů můžete počítač snadno nabootovat pomocí staršího disku a systém zkusit znovu naklonovat.
DVA SSD V RAID: Gigabajt za sekundu
I když jsou SSD disky hodně rychlé, zapojením dvou SSD disků do RAID pole lze dosáhnout mnohem vyššího výkonu.
1 Kontrola rychlosti Dříve než zapojíme dva SSD disky do RAID pole, podívejme se na to, jakou rychlostí pracuje samotný SSD disk, připojený klasicky pomocí SATA III rozhraní. Rychlost můžeme zjistit například jednoduchým benchmarkem AS SSD, který najdete i na našem DVD. Za běžných podmínek pracuje použitý 240GB SSD disk od firmy PNY v sestavě osazené procesorem Intel Core i5 a 4 GB RAM s rychlostí čtení na úrovni 505 MB/s a rychlostí zápisu 304 MB/s.
2 Připojení identického disku Nezáleží na tom, jaké dva SSD disky použijete, následující postup lze použít s jakýmkoliv SATA SSD diskem od jakéhokoliv výrobce, v ideálním případě byste však měli do RAID pole instalovat dva identické disky. V našem případě je zapojíme do tzv. „stripovaného“ neboli RAID0 pole, tedy tak, abychom měli k dispozici úložnou kapacitu obou disků a přitom dosáhli dvojnásobné rychlosti zápisu i čtení. Tento způsob zapojení však s sebou přináší i nebezpečí ztráty dat. Dojde-li k poškození jednoho z disků, naruší se celé RAID pole a uživatel přijde o veškerá data z obou disků.
POZOR! Ve většině případů přijdete v okamžiku, kdy oba disky propojíte do pole typu RAID0, o systémový oddíl s nainstalovanými Windows. Další kroky tohoto postupu tedy provádějte až po zazálohování všech dat a systému na externí disk.
3 Příprava na RAID Poté, co BIOS nebo UEFI detekuje druhý SSD disk, změňte nastavení SATA řadiče z AHCI na »RAID«. Na naší základní desce Asus s nejnovější verzí AMI BIOS se nastavení SATA řadiče nachází v menu »Advanced«.
4 Nastavení RAID Po změně nastavení SATA řadiče na RAID nenabootuje počítač do systému Windows a místo toho bude nutné spustit konfiguraci RAID. Vstoupíte do něj stejně jako do BIOS pomocí klávesové zkratky, v případě námi použité desky Asus je to kombinace kláves [Ctrl] + [I]. Z tohoto menu vyberte možnost »Create RAID volume«. Z následující nabídky zvolte položku »RAID Level« a poté »RAID 0 (Stripe)«. Prostřednictvím volby »Create Volume« pak spustíte vytváření RAID pole. Nyní můžete buď spustit novou instalaci Windows, nebo na RAID disk naklonovat zálohu systémového oddílu z externího disku.
5 Druhé měření Kontrolní měření provedené stejným benchmarkem AS SSD ukázalo, že dvojice SSD disků zapojených do režimu RAID0 pracuje s rychlostí čtení na úrovni 1 023 MB/s a rychlostí zápisu 614 MB/s. Tyto rychlosti jsou desetkrát vyšší než ty, kterých dosahuje počítač s obyčejným magnetickým HDD diskem, takže pokud vám jde o rychlost a pravidelně zálohujete důležitá data, neznáme lepší řešení.
NEJRYCHLEJŠÍ
* Samsung SSD 840 Pro (MZ-7PD512)
* Přenosová rychlost - čtení / zápis: 518 / 470 MB/s
* Cena: cca 13 000 Kč
NEJVÝHODNĚJŠÍ
* Samsung SSD 840 (MZ-7TD250)
* Cena za 1 GB: 16 Kč
* Cena: cca 4 100 Kč
NEJVĚTŠÍ
* Intel SSD 320 SSDSA 2CW600G3
* Kapacita: 600 GB
* Cena: cca 20 000 Kč
NEJÚSPORNĚJŠÍ
* Verbatim 2SSDD128 Upgrade Kit (47371)
* Spotřeba: 0,3 W
* Cena: cca 3 300 Kč
- Technika - Průvodce SSD (1.03 MB) - Staženo 2263x