Přejít k hlavnímu obsahu

Mýty kolem Windows Phone

Mýty kolem Windows Phone

Operačnímu systému Windows Phone se zatím tak úplně nedaří ukusovat tržní podíl dvěma hlavním hráčům - Androidu a iOS. Může to být způsobeno i komunikačním šumem kolem jeho verzí a aktualizací.
    RADEK KUBEŠ   

RADEK KUBEŠ   
Redaktor Chipu vyzkoušel různé mobilní platformy, aby prozatím zakotvil u Windows Phone. Vyhovuje mu především jednoduchost a perfektní ovladatelnost nového OS.

Smartphony s operačním systémem od Microsoftu nejsou žádnou velkou novinkou. Současnému systému Windows Phone předcházely přístroje s Windows Mobile a ještě dříve s Windows CE. Rozdíl mezi Windows Phone a Windows Mobile (či CE) je však více než propastný - jak ve funkcích, tak i v jeho vzhledu.
První telefon s Windows CE představil osobně Bill Gates na výstavě Telecom 99 v Ženevě. Přístroj samozřejmě neměl dotykové ovládání ani další dnes běžné vlastnosti, jeho výbava však zahrnovala například internetový prohlížeč nebo e-mailového klienta. Rychlost přenosu dat v síti GSM tehdy dosahovala 9,6 kb/s. V roce 2004 už patřila operačnímu systému Windows Mobile druhá příčka mezi platformami smartphonů, za prvním Symbianem. Zatímco Symbian velmi rychle vymírá, Microsoft se snaží dobýt zpět zašlou slávu.
O průnik na trh se smartphony se Microsoft pokusil na jaře roku 2010 se svými telefony Kin ONE a Kin TWO, s operačním systémem KIN OS, vycházejícím právě z Windows CE. Telefony výrazně zaměřené na uživatele sociálních sítí se ve Spojených státech přestaly prodávat necelé dva měsíce po uvedení na trh. Operátor Verizon Wireless, který telefony vyráběné firmou Sharp prodával (tedy pokoušel se prodávat), vrátil neprodejná zařízení zpět Microsoftu a ukončil tak projekt, do kterého softwarový gigant investoval dva roky času a asi miliardu dolarů.
Další útok Microsoftu na rostoucí trh s chytrými mobilními telefony na sebe nenechal dlouho čekat. Na konferenci Mobile World Congress v Barceloně, která se konala v únoru 2010, představil Steve Balmer operační systém Windows Phone 7 se zcela přepracovaným uživatelským rozhraním s živými dlaždicemi, kterému se tenkrát ještě smělo říkat Metro. První telefony s novým operačním systémem od Microsoftu začali na podzim stejného roku dodávat výrobci HTC, Dell či Samsung.
Úplně nová kapitola života Windows Phone se začala psát v roce 2011, kdy Nokia opustila Symbian jako svoji primární platformu pro smartphony a zvolila si operační systém od Microsoftu. V listopadu 2011 pak Nokia představila modely Lumia 800 a 710 (název Lumia vychází z finského slova „Lumi“, které znamená sníh).

Trable s aktualizacemi

První veze Windows Phone funkcemi zrovna nepřekvapila, stejně tak se nedalo hovořit o instalaci dalších aplikací z prázdných regálů Windows Phone Store. Na uvedení na různé trhy si navíc zákazníci, včetně těch českých, museli počkat docela dlouhou dobu. Není divu, že v takové situaci upřednostnili spíše Android či iOS.
Další ránu své nové platformě zasadil Microsoft neobratnou komunikací kolem možnosti aktualizace zařízení s první generací Windows Phone. Smartphony s Windows Phone 7.x totiž nebude možné (oficiálně) aktualizovat na verzi 8.x. To by ale majitelům těchto zařízení nemuselo zase tolik vadit, jelikož Microsoft garantuje aktualizace svých smartphonů po dobu osmnácti měsíců od uvedení zařízení na trh. S ohledem na nejčastější dvouleté kontrakty s operátory se jedná o celkem rozumnou nabídku softwarových aktualizací. Srovnejme ji například s Androidem, kdy Google negarantuje nikomu nic, a to včetně svých zařízení Nexus. Samozřejmě je pravda, že s trochou snahy nemusejí šikovnější majitelé smartphonů s Androidem čekat na aktualizace dodané jejich výrobci, ale mohou si sami instalovat a nahrát čistý Android - bez doplňkových aplikací, ovládacích prostředí atd. Ztratí tím ale záruku a v krajním případě riskují úplnou nefunkčnost telefonu. Se svými zákazníky se nijak zvlášť nepáře ani Apple. Nejnovější iOS 6 instalujete pouze na iPhone 3GS a novější (nebo iPad 2 a novější). Všechny funkce pak podporuje pouze iPhone 4S či 5.
Je to ale logické - hardware telefonů se neustále vyvíjí a ohlížení se na zařízení stará několik let by brzdilo vývoj nových funkcí a aplikací. U Windows Phone a smartphonů Nokia Lumia však nepromyšlená komunikace Microsoftu, společně s omezenou dostupností nových telefonů, znamenala roztrpčení stávajících majitelů a změnu rozhodnutí potenciálních nových vlastníků smartphonů s Windows Phone.
Majitelé smartphonů s Windows Phone 7.x však nemusejí příliš smutnit. Nová generace Windows Phone 8, alespoň zatím, nepřináší až tak převratné funkce, které by ze starších zařízení udělaly plastové cihličky bez užitku.

Spojenectví s Nokií

Svůj další osud spojila s Windows Phone finská Nokia a vytáhla opravdu silné zbraně. Aktuální nejvyšší model Lumia 920 určitě patří k tomu nejlepšímu na trhu - obří kvalitní displej doplňuje podpora moderních technologií, jako je NFC či bezdrátové dobíjení, a také třeba výborný fotoaparát se stabilizací obrazu. Ani nižší modely se nenechají v konkurenci zahanbit a Nokia tak jasně dává najevo, že stále umí vyrábět skvělé telefony a navíc je i vybavit kvalitním softwarem.
Pokud si totiž pořídíte Windows Phone ve smartphonu od Nokie, získáte přístup i k exkluzivním aplikacím. Jde například o Městské info Nokia, aplikaci pracující s rozšířenou realitou, Nokia Mapy celého světa, Ringtone Maker pro vytváření vyzvánění z oblíbených hudebních skladeb nebo PhotoBeamer pro přenos a prezentaci fotografií.
Velkým tahákem je rozhodně i navigační aplikace Nokia Autem, do které si můžete zdarma stáhnout mapy celého světa. Pro Windows Phone 8 je navíc dostupná i novější verze Nokia Drive+ Beta, která pracuje i naviguje na pozadí. Začátkem roku však Nokia přišla s poněkud nelogickým rozhodnutím, když tuto aplikaci zpřístupnila i pro všechny další telefony s Windows Phone od ostatních výrobců. Ztrácí tak jednu z velkých konkurenčních výhod svých Lumií.

Jistě má i chyby…

Samozřejmě bychom neměli přehlédnout ani chyby či nedokonalosti Windows Phone, které Microsoft zatím nijak neřeší. Naše výtky směřují především ke způsobu práce se seznamem kontaktů při telefonování. Vyhledávač v telefonní aplikaci hledá kontakty primárně v historii hovorů. Teprve pokud zde nenajdete, co hledáte, je třeba použít funkci »hledat v kontaktech«. Ideální by přitom bylo postupné vyhledávání psaním, tak jako to funguje při volbě kontaktů pro odeslání SMS. Seznam historie volání navíc nesdružuje stejné kontakty. To v důsledku znamená, že pokud se vám třeba někdo několikrát po sobě nedovolá, bude celá stránka seznamu zaplněná stejným kontaktem. Praktická použitelnost seznamu tím hodně trpí.
Systémová klávesnice ve Windows Phone je sice pohodlná, i tak by ale mělo být možné nahradit ji jinou aplikací. V horizontálním režimu se klávesnice nezobrazuje přes celou obrazovku, což je jistě škoda. Napovídání slov je funkční a užitečné (češtinu má však pouze verze Windows Phone 8), není ale například možné vypnout diakritiku pro SMS. Zprávy s diakritikou pak mohou mít nejvýše 70 znaků, namísto standardních 160. U SMS stojí za zmínku ještě podoba doručenek, které neobsahují jméno adresáta, ale pouze telefonní číslo, na které byla SMS odeslána.
Samostatnou kapitolou je tlačítko pro vyhledávání v pravém dolním rohu telefonu. Jeden z mála hardwarových ovládacích prvků je trestuhodně nevyužit - nejen kvůli přednastavení vyhledávače Bing, který je v českém prostředí prakticky nepoužitelný, ale také kvůli tomu, že jde o striktně internetové vyhledávání. Daleko užitečnější by byla možnost vyhledávat v celém obsahu telefonu - v kontaktech, e-mailech nebo třeba v textu SMS.
Oproti Androidu je také nevýhodou, že systém Windows Phone nepodporuje režim USB Mass Storge, který zpřístupní kompletní úložiště telefonu v Průzkumníkovi Windows. Namísto toho je zde režim MTP (pouze ve Windows Phone 8), který zpřístupní jen standardní složky s dokumenty, fotkami, hudbou či videem. MTP ale funguje pouze v Průzkumníkovi, nikoli v různých souborových manažerech.
Poněkud chaotické je také ovládání telefonu tlačítky »Zpět« a »Home«. Například při prohlížení webu si nemůžete být nikdy jisti, zda vás tlačítko »Zpět« vrátí na předchozí stránku, nebo přepne na jinou aplikaci. Chování tlačítka závisí na tom, jestli jste se z prohlížeče přepnuli na jinou aplikaci a pak zpět. Softwarová tlačítka »Zpět« a »Vpřed« bohužel Internet Explorer 10 pro Windows Phone nemá a jiný prohlížeč vám zatím doporučit nemůžeme.
Chybět vám budou i profily vyzvánění, které často najdete i v nejlacinějších, „hloupých“ telefonech.

Uzavřený systém

Těžko by mohl někdo namítat, že jsou telefony s operačním systémem Windows Phone nepoužitelné či nekvalitní. Nokia, HTC i další výrobci si dávají opravdu záležet na tom, aby jejich produkty byly přinejmenším konkurenceschopné se zařízeními s operačními systémy iOS a Android a roste i počet aplikací dostupných k instalaci. I přes značný nárůst počtu spokojených uživatelů smartphonů s Windows Phone však bude Microsoftu ještě dlouho trvat, než opět získá významnější podíl na trhu s operačními systémy pro smartphony. Pomoci tomu mohou i Windows 8, která vyznávají stejný styl ovládání s dlaždicemi, a především propojení všech zařízení s Windows prostřednictvím cloudu. Microsoft má šanci vytvořit podobně uzavřený systém různých zařízení, jako to se svými počítači, tablety a mobily již dříve udělal Apple.
          radek.kubes@chip.cz


Rychlý růst z malých čísel
Analytická firma Kantar Worldpanel publikovala v lednu výsledky průzkumu zastoupení mobilních platforem mezi uživateli po světě, ze kterého sice vyplývá meziroční nárůst podílu Windows Phone v Evropě o více než 100 %, za svými hlavními rivaly je však ještě propastně daleko. Z výsledků je také patrné, že zatímco Evropané jsou fanoušky alternativních platforem, pozice Applu je v USA zatím neotřesitelná. Prvotní nástup Windows Phone znamenal dokonce propad tržního podílu Microsoftu mezi smartphony - přestaly se totiž prodávat telefony s Windows Mobile a o novou platformu zpočátku nebyl valný zájem.


Závod v počtu aplikací
Společně s platformou se samozřejmě vyvíjejí i aplikace dostupné ke stažení z internetu nebo přímo z telefonu. Zatímco Apple a Microsoft kontrolují obsah svých App Storů velmi přísně, Android i bez odemknutí (získání administrátorských práv) telefonu (po úpravě jediného nastavení) umožňuje instalaci aplikací i z dalších zdrojů. V celkovém počtu aplikací dohání Microsoft své konkurenty zatím jen velmi pomalu. Apple nabízí pro iOS přes 800 tisíc aplikací, Google Play obsahuje přes půl milionu aplikací a Microsoft ještě nepokořil ani metu 100 tisíc dostupných aplikací. Podobně jako v případě odemknutí zařízení s iOS existují už i pro Windows Phone postupy, jak do telefonu instalovat aplikace, které z nějakého důvodu neprošly schválením Microsoftu.


Jak jde čas
Jedna z nejmladších mobilních platforem má sice za sebou zatím jen krátkou historii, své zákazníky však již stihla potěšit i zklamat.

WINDOWS PHONE 7.0 (PODZIM 2010)
První verze nového operačního systému sice měla uživatelské rozhraní s aktivními dlaždicemi, její další výbava byla ale velmi chudá. Uživatelé postrádali například možnost kopírovat a vkládat text a nebyl možný současný běh více aplikací. Nepotěšila také dostupnost lokalizací jen do největších světových jazyků, s čímž se váže například i absence slovníků pro automatické doplňování textu při psaní SMS a e-mailů.

WINDOWS PHONE 7.5 MANGO (PODZIM 2011)
Významná aktualizace zvedla příznivcům Microsoftu náladu. Český slovník sice stále chybí, už je ale možné pořizovat aplikace ve Windows Phone Store. Uživatelé si nyní mohou například nastavit vlastní skladbu jako vyzvánění - zabere jim to nejvýše půl dne práce. Velkou změnou je podpora multitaskingu (současného běhu více aplikací) a možnost sdílet internetové připojení.

WINDOWS PHONE 7.5 TANGO (LÉTO 2012)
Minoritní aktualizace opravuje chyby, ale především umožňuje provoz Windows Phone na telefonech se slabším hardwarem (800MHz procesor a 256 MB operační paměti). Některé náročnější funkce jsou deaktivovány a nelze instalovat ani některé aplikace z Windows Phone Store - například Skype. Majitelů výkonnějších smartphonů se tato omezení samozřejmě netýkají.

WINDOWS PHONE 8.0 (ZIMA 2012)
Významný update operačního systému, který mohou používat jen zařízení druhé generace. K dispozici je konečně český slovník a podpora microSD karet. Komunikátor Skype nyní umí pracovat na pozadí a zobrazovat upozornění na zprávy a příchozí hovory. Do cloudu se nově zálohují SMS, seznam instalovaných aplikací a jejich nastavení i pořízené fotografie. Zajímavý je i režim Dětský koutek, kde jsou funkce telefonu omezeny tak, abyste jej mohli bez obav půjčit dětem. Nově lze také snadno pořizovat snímky obrazovky.

WINDOWS PHONE 7.8 (ZIMA 2012-2013)
Uživatelé zařízení první generace mají nově možnost volit ze tří velikostí dlaždic aplikací na domovské obrazovce, ze které navíc zmizel i zbytečný černý pruh v pravé části. Jako výchozí vyhledávač lze místo Bingu zvolit Google (což naopak verze Windows Phone 8 neumí) a přibyly i nové barevné motivy.

WINDOWS 8.0 PORTICO (ZIMA 2012-2013)
Minoritní aktualizace určená pouze pro smartphony Nokia Lumia 920 opravuje některé chyby a přináší drobné změny. Například je možné ponechat připojení k Wi-Fi aktivní i na uspaném telefonu, textové zprávy je možné ukládat do konceptů a také lze odmítnout příchozí hovor odesláním některé z připravených SMS.


Foto popis|  Sňatek z rozumu?: O tom, jestli bylo pro Nokii spojenectví s Microsoftem sňatkem z rozumu, nebo záchranou na poslední chvíli, se bude ještě dlouho diskutovat. Kvality smartphonů Lumia jsou však nezpochybnitelné.
Foto popis|  Vyhozené miliardy: Smartphony Kin od Microsoftu skončily svoji pouť k zákazníkům velmi rychle - i přes nízkou cenu o ně neměl nikdo zájem.
Foto popis|  Dětský koutek: Systém Windows Phone 8 nabídne speciální režim, díky kterému můžete bez obav půjčit zařízení malému dítěti.
Foto popis|  Exkluzivní aplikace: Majitelé Lumií od Nokie mají k dispozici mnoho exkluzivních aplikací, o velkou výhodu v podobě bezplatné navigace se však Nokia připravila.
Foto popis|  Kancelář v telefonu: Ve výbavě smartphonu s Windows Phone samozřejmě nemohou chybět kancelářské aplikace.
Foto popis|  Podpora SD karet: Od verze 8 umí Windows Phone zacházet s microSD kartami, top model Nokia Lumia 920 však slot na microSD nemá.

 

Dokumenty ke stažení