Kde nakupují značkoví výrobci?
Exkluzivní elektronická zařízení používají levné komponenty a vyrábějí se ve stejných megatovárnách jako jejich lacinější konkurence. Má to vliv na jejich kvalitu?
CHRISTOPH SCHMIDT, MICHAL BAREŠ
CHRISTOPH SCHMIDT
Práce hardwarového redaktora nespočívá jen v testování. Musí mít přehled nejen o technologických trendech, ale i o zákulisí firem.
Určitě jste si při výběru notebooku kladli podobnou otázku: Je lepší pořídit notebook s pověstnou spolehlivostí, nebo stačí levný, méně značkový model? Je lepší věřit značce Lenovo ThinkPad, nebo risknout nákup Aceru? Vyplatí se koupit iPad od Applu, nebo stačí levnější Google Nexus od Samsungu či Asusu? Možná tuto otázku přestanete řešit, až se dozvíte, že většina zařízení se stejně vyrábí ve stejných megatovárnách a ze stejných součástek. Řada známých hardwarových výrobců už totiž své produkty nevyrábí a ani nevyvíjí, pouze jim vytváří image a prodává je. Výrobu i vývoj svěřují obřím anonymním továrním komplexům v Číně a na Tchaj-wanu. Přesto ještě existuje několik značek, jako například Samsung, které spoléhají na vlastní vývoj a výrobu. Má tedy ještě značka nějaký vliv na kvalitu?
Vlastní design, externí výroba
Do začátku roku 2000 Apple vyráběl své počítače v kalifornské pobočce v Elk Grove. Dnes je z bývalé továrny centrum telefonické podpory a sklad a Apple nechává vyrábět MacBooky, iPady, iPhony a iPody u externích dodavatelů, kteří sídlí na Tchaj-wanu a mají výrobní závody v Číně. Apple své produkty tedy nevyrábí, pouze je vymýšlí, propaguje a distribuuje. Ani to ale není vzhledem k měsíčním prodejům ve výši 9 milionů iPhonů a 4,7 milionu iPadů žádná hračka. Zaměstnanci Applu mají také na starosti zajištění pravidelného a bezproblémového přísunu displejů, čipů, paměťových modulů a dalších komponent do sjednaných výrobních továren. Tok produktů musí být logisticky propracovaný, protože tyto továrny jedou nonstop na plné obrátky a výrobní pás se nesmí nikdy zastavit. Však také například společnosti LG a AUO, které dodávají displeje do iPadů mini, sotva stíhají tyto komponenty vyrábět.
Vzhledem k ohromnému množství vyráběných kusů je tedy logické, že si Apple nemůže všechny komponenty vyrábět a kontrolovat sám, i to, že pokud bychom rozmontovali dva identické produkty Apple, mohli bychom zjistit, že obsahují součástky od různých výrobců. Tito výrobci musí splňovat tři hlavní zásady: jejich komponenty musí mít požadované technické parametry, musejí dosahovat určité výrobní kvality a dodavatel jich musí být schopen produkovat dostatečné množství. I když může Apple své produkty extrémně levně vyrábět v Asii, plánuje některé stolní počítače v nejbližší době vyrábět v USA. Rozhodnutí přesunout výrobu zpět do Spojených států padlo poté, co Barack Obama v únoru 2011 osobně oslovil Steva Jobse, proč Apple nevyrábí žádné produkty v USA. Jen Apple ví, zda je za otevřením nové domácí továrny snaha podpořit domácí ekonomiku, myšlenka zlepšit image firmy, nebo slíbená úspora na dani.
Podobný osud jako Apple potkal i Acer. Tento tchajwanský výrobce kdysi vlastnil řadu továren, ve kterých vyráběl vše, od paměťových modulů přes displeje až po kompletní počítače, ale v polovině devadesátých let se společnost v rámci optimalizace rozdělila na několik firem. Vznikly tak značky jako Benq, Wistron (vyrábí počítače na zakázku jiných značek), AOpen nebo málo známá firma AUO, která se specializuje na výrobu displejů pro jiné podniky, a jak jsme zmínili výše, dodává například displeje pro iPady mini. Před pěti šesti lety dodávaly tyto firmy komponenty pro Acer a tento koncept fungoval dobře, vzhledem ke klesajícím prodejům stolních počítačů i notebooků však musel Acer rozšířit své portfolio a nyní je nucen nakupovat komponenty i od jiných výrobců. Na rozdíl od Applu ale prodává mnohem větší množství typů i modelových řad, takže nemůže být tak flexibilní a mít nastavenu tak vysokou kvalitativní kontrolu používaných komponent jako Apple.
Výrobci softwaru prodávají hardware
Google a Microsoft, dvě velké softwarové firmy, vsadily na stejný obchodní model a vstoupily s tablety Google Nexus a Microsoft Surface na hardwarový trh. Jejich záměrem není ani tak ukrojit si kus z rostoucího koláče prodejů této kategorie mobilních zařízení, ale spíše ukázat, jak si představují, že by měla vypadat zařízení, pro která vyrábějí operační systémy. Ze stejného důvodu založil Microsoft v roce 1982 svou hardwarovou divizi a o rok později uvedl na trh svůj první hardwarový produkt v podobě myši sloužící ke snadnějšímu ovládání textového editoru Word a později i operačního systému Windows. Kromě vstupních periferií a herních konzolí Xbox má tým hardwarové divize Microsoftu na starosti i vývoj tabletů Surface, které mají zosobňovat optimální podobu zařízení určených pro provoz s operačním systémem Windows RT a Windows 8. Microsoft vyvinul tablety Surface ve spolupráci se smluvním velkovýrobcem Pegatron (který vznikl v roce 2007 jako dceřiná společnost firmy Asus), ale o prodej a marketing tohoto produktu se stará výhradně sám.
Google jde jinou cestou. Vybere si pro daný model výrobce, kterému zadá přesné specifikace, jež musí výrobek splňovat. Výsledný produkt se pak prodává pod značkou výrobce, ale nese modelové označení Nexus. Distribuce těchto zařízení potom probíhá jak přes prodejní kanály výrobce hardwaru, tak prostřednictvím on-line obchodu společnosti Google. Microsoft i Google se zabývají primárně vývojem operačních systémů a v segmentu tabletů vydělávají hlavně na prodeji licencí a zprostředkování prodeje aplikací v rámci svých on-line obchodů. Znají své možnosti, a proto prozatím nemají tendence konkurovat specializovaným výrobcům. Své hardwarové produkty tak uvádí spíše jako referenční stroje, které jsou vyvinuty tak, aby dokázaly ideálně demonstrovat všechny možnosti jejich operačních systémů. Vyrábějí solidní mainstream, ale nepouští se za hranice představivosti. Přestože by se jim možná líbil model (a zisky) Applu, který neprodává svůj operační systém jiným výrobcům a nemusí tak řešit možné problémy s kompatibilitou a výkonem, a navíc své značce udržuje určitý status exkluzivity, vědí, že neumí prodávat hardware s efektivitou, která by jim odtržení od partnerů umožnila. Důkazem toho jsou nízké prodeje a omezená dostupnost tabletů Surface i fakt, že Google tak špatně odhadl potenciální zájem o smartphone Nexus 4, že jej řadu týdnů po zahájení prodeje nelze sehnat a je prakticky stále vyprodán.
Smluvní výrobci s megatovárnami
Všechny výše zmíněné značky kompletně svěřují výrobu svých produktů smluvním partnerům, kteří vyrobí součástky nebo si vyberou jejich dodavatele, smontují požadovaný produkt, zabalí jej a zajistí dopravu do skladu zadavatele. Tento obchodní model se nazývá ODM (Original Design Manufacturer) a vyznačuje se nízkými výrobními náklady, rychlou pružností při změně modelových řad a vysokou výrobní kapacitou. Výrobní kapacity těchto megatováren jsou umístěny stejně jako továrny na výrobu komponent výhradně ve východní Asii, což má kromě nízkých mzdových nákladů na pracovníky výhodu především v možnosti rychlého přizpůsobení výroby aktuálním možnostem dodavatelů. Pokud je třeba nějakým způsobem upravit nebo změnit technické specifikace vyráběných přístrojů, nové komponenty (např. kapacitátory, šroubky s jinou hlavičkou, kratší kabely atd.) budou do výrobní montovny naskladněny v dostatečném množství již několik hodin po objednávce. Pokud by výroba probíhala v Evropě nebo ve Spojených státech, zabrala by každá změna konfigurace minimálně týden. Pracovní podmínky čínských dělníků v těchto pracovních táborech jsou z pohledu Západu otřesné. Dělníci pracují za nízké platy až dvanáct hodin denně a šest dní v týdnu.
Největším ODM výrobcem na světě je společnost Hon Hai Precision Industry, známější pod označením Foxconn. Foxconn produkuje přibližně 40 procent veškeré spotřební elektroniky a výrobu si u něj objednávají firmy z celého světa. Vlastní desítky továren velikostí srovnatelných se středně velkým evropským městem. Největší továrna Foxconnu se nachází v čínském městě Longhua a pracuje v ní podle odhadů mezi 230 až 450 tisíci zaměstnanců. V uzavřeném komplexu se kromě továren nachází i ubytovny, sportoviště, restaurace a nemocnice. Firma nezveřejňuje, zda je jeho součástí také hřbitov pro řadu zaměstnanců, kteří pod tíhou dlouhých pracovních hodin a nízkého platu spáchali sebevraždu. Zaměstnanci musí před nástupem k Foxconnu podepsat dokument, ve kterém se oni i jejich potomci zříkají nároku na žalobu zaměstnavatele v případě nečekaného úmrtí, sebepoškození nebo sebevraždy. Jen v Číně Foxconn vlastní dvanáct podobných továren a další se nachází v Mexiku, Brazílii, Malajsii, Maďarsku, na Slovensku a v České republice. Foxconn je druhým největším exportérem České republiky. Ve Foxconnu se vyrábí produkty, jako jsou Apple iPhone, Microsoft Xbox, Amazon Kindle, základní desky Intel, notebooky Acer a mobilní telefony Nokia.
Kromě Foxconu existuje i řada dalších, ale poměrně specializovanějších ODM výrobců. Společnosti Quanta Computer a Compal provozují dvě největší světové výrobny notebooků, ve kterých se montují notebooky prakticky všech značek. Společnost Pegatron, která se odštěpila od Asusu, vyrábí mimo jiné tablety Microsoft Surface a Apple iPad i notebooky MacBook Air. Pegatron musel po nátlaku ze strany Applu přestat vyrábět ultrabooky Asus ZenBook, které jsou až nezdravě podobné modelu MacBook Air. Podobný problém jako Pegatron musela řešit i firma Wistron, která vyrábí pro Acer.
Důležité je mít na paměti, že ODM výrobci produkují zařízení přesně podle přání zadavatelů. Dokážou zajistit masovou výrobu méně kvalitních levných přístrojů, které umí dodat za nízkou cenu, ale zvládnou též vyrobit prémiové kvalitní produkty z ověřených komponent. Zákazníky tedy vlastně nemusí vůbec zajímat, od kterého ODM výrobce pochází jejich notebook či tablet, ale spíše úroveň a kontrola požadované kvality, kterou u ODM dodavatele objednala firma, jejíž značku najdete na obalu.
Nízké výrobní náklady, které dokážou obří asijské výrobny zajistit, s sebou kromě snižování cen elektroniky přináší logicky i úbytek zájmu o pracovní síly evropských či amerických dělníků a přesun výrobních kapacit ze Západu na Východ. Holandská společnost Philips vyvíjela a vyráběla televizory celých osmdesát let, ale z hlediska nákladů musela přesunout výrobu do hongkongské společnosti TPV Technology, která je největším světovým výrobcem televizorů a monitorů. Díky tomu lze nyní koupit televizory se značkou Philips za ceny srovnatelné s korejskými výrobci LG a Samsung, už ale nejsou vyráběny v Evropě. V roce 2012 dokonce Philips prodal většinu akcií své TV divize firmě TPV, která si tak koupila jméno značky, ale do televizorů Philips už montuje panely různých jiných výrobců.
Samsung a LG používají vlastní díly
Firma Samsung dnes úspěšně používá jiný obchodní model: kombinaci obří velikosti a vlastního výzkumu a vývoje. Korejský výrobce s více než 370 000 zaměstnanci má roční obrat okolo 250 miliard dolarů, tedy o něco větší, než je hrubý domácí produkt České republiky. Samsung si navíc vlastními silami vyrábí cca 90 procent komponent do veškeré svojí elektroniky. Díky tomu může tento výrobce rychleji reagovat na požadavky trhu a vzhledem k přímé interní komunikaci i vlastním výrobním zdrojům tak zkrátit dobu potřebnou k vývoji produktů. Externí dodavatelé většinou nedokážou tak rychle reagovat na požadavky zadavatelů, zvláště pak pokud musí sami z různých zdrojů zajišťovat přísun komponent do vlastních továren. Samsung prodává komponenty i jiným výrobcům, ale samozřejmě dává přednost dodávkám pro vlastní potřeby. Proto také například všechny zásadní součásti smartphonu Galaxy S III (CPU, displej, RAM a flashové úložiště) pocházejí přímo z produkce Samsungu. Tento smartphone se vyrábí v korejské továrně s kapacitou až pět milionů zařízení měsíčně, ale po úspěchu, který Galaxy S III po uvedení na trh zaznamenal u zákazníků, ani kapacita této továrny nestačila a Samsung musel svěřit část produkce externímu čínskému výrobci.
To nejlepší si nechávají pro sebe
Jakožto výrobce první velikosti prodává Samsung své komponenty i svým nejzavilejším konkurentům, ale to nejlepší si nechává pro vlastní potřeby. Například v segmentu vysoce kontrastních OLED displejů Samsung doslova dominuje trhu, takže do svých vlastních zařízení montuje ty nejlepší typy HD Super-AMOLED displejů, zatímco konkurenčním značkám HTC a Nokia prodává pouze standardní AMOLED displeje. Stejná situace platí i pro televizory - zatímco do svých špičkových modelů Samsung montuje nejmodernější panely vlastní výroby, konkurenci prodává pouze běžnou třídu panelů.
To, že je zařízení vyrobeno v korejské továrně, ještě neznamená, že je vyrobeno s vyšší kvalitou, než kdyby pocházelo z Číny. Podle internetových stránek worldsalaries.org vydělávají zaměstnanci korejských továren v průměru 2 000 amerických dolarů, což je pětkrát více, než kolik v průměru platí Foxconn. To je bezesporu jeden z důvodů, proč je kryt prémiového telefonu Samsung Galaxy S III vyroben z tvrdého plastu, a ne z dražšího kovu, do něhož je zabalen Apple iPhone, vyráběný ve Foxconnu. Druhý největší korejský výrobce, firma LG, používá stejně jako Samsung vlastní výrobní kapacity a své produkty sestavuje pokud možno z vlastních komponent. LG Display je hned před druhým Samsungem největším světovým producentem displejových panelů, ale na rozdíl od Samsungu musí do svých produktů kupovat procesory a paměťové čipy od externích dodavatelů.
Klasičtí výrobci počítačů sice kupují řadu součástek, jako například procesory a displeje, od jiných producentů, ale vývoj notebooků a částečně i jejich výrobu si zajišťují sami. Díky tomuto obchodnímu modelu předstihlo v minulém roce Lenovo společnost Hewlett-Packard a stalo se největším světovým výrobcem osobních počítačů. Lenovo vlastní továrny v Číně, Maďarsku i Jižní Americe a může tak okamžitě reagovat na aktuální situaci. Vyplatilo se to například po thajských záplavách, které na sklonku roku 2011 na několik měsíců v podstatě zastavily celosvětovou produkci pevných disků. Lenovo tak mohlo rychleji než jeho konkurenti převést výrobu na ty modely, ke kterým byly pevné disky stále k dostání. Podle vlastního vyjádření chce Lenovo během roku 2013 dosáhnout až 50% soběstačnosti, a to hlavně kvůli tomu, aby mohlo rychleji reagovat na vzniklé situace. Lenovo tvrdí, že díky pečlivé kontrole není kvalitativně vzato rozdíl mezi jeho vlastními a nakoupenými komponentami.
To, že vlastní výroba může navzdory tak oblíbenému outsourcingu snižovat náklady, je dobře vidět na příkladu společnosti Micro-Star International (MSI). Kromě základních desek a grafických karet vyrábí tento tchajwanský producent ve svých továrnách i all-in-one počítače a notebooky, které částečně prodává pod vlastní značkou a částečně dodává jiným výrobcům. V kategorii smartphonů patří do skupiny výrobců, kteří nakupují komponenty, jako jsou displeje a procesory, od jiných značek, ale své chytré telefony montují ve vlastních továrnách, například značka HTC. V továrnách HTC se vyráběl už první dotykový smartphone Palm Treo 650 a od té doby dodává HTC výrobky řadě značek. K jeho produktům patřil mimo jiné první smartphone s operačním systémem Android, který se v USA prodával pod označením T-Mobile G1, stejně jako první smartphone značky Google, označený jako Nexus One. Z produkce HTC dále pocházel smartphone Xperia X1, který byl prvním smartphonem Sony Ericsson s operačním systémem Windows.
Všichni závisí na několika výrobcích
I když si některé značky vyrábějí své modely ve vlastních továrnách, existuje několik výrobců, bez jejichž komponent se neobejdou ani ti největší producenti. Každý PC notebook, ať už se jedná o Lenovo, Asus, Acer, Samsung, nebo HP, potřebuje procesor architektury x86, a ty dnes vyrábí jen Intel a AMD. Procesory používané v tabletech a smartphonech jsou většinou postaveny na architektuře ARM a jejich výrobu realizuje pod licencí také jen několik výrobců, jako jsou TSMC, UMC, Global Foundries nebo Samsung Semiconductor.
V segmentu pevných disků dnes zůstali již jen tři výrobci: Seagate, Toshiba a Western Digital. Naprostá většina panelů určených pro počítačové displeje, televizory, tablety nebo smartphony pochází od jednoho z pětice největších výrobců. Kromě známých značek, jako jsou Samsung, LG nebo Sharp, je vyrábí ještě společnost Japan Display a společnost AU Optronic, která původně vznikla oddělením od Aceru, ale dnes patří do portfolia firmy BenQ. Veškeré paměťové čipy, ať už se jedná o rychlé moduly typu RAM, nebo o pomalejší flashové moduly pro USB a SSD disky, se vyrábí jen v několika málo továrnách. Mezi ty nejdůležitější výrobce patří Samsung Semiconductor, Toshiba, Hynix a Micron.
Tito výrobci, kteří se specializují pouze na výrobu určitých komponent a pokrývají jimi většinu celosvětové poptávky, produkují ohromné množství produktů a mohou je dodávat za ceny, které by menším firmám nestačily ani na pokrytí výrobních nákladů. Koncový uživatel nepozná kvalitativní rozdíl mezi levnějšími paměťovými moduly v cenově dostupných tabletech a mezi těmi, které se montují do prémiových zařízení. Kvalita i spolehlivost je stejná, protože se vyrábí na stejné lince a ze surovin, které procházejí stejnou kontrolou. Jediný rozdíl je v tom, že do nejdražších zařízení se osazují ty nejkvalitnější, a tedy i nejrychlejší kusy. Pokud by si každý výrobce vyráběl své vlastní paměťové moduly a procesory, probíhal by jejich vývoj pravděpodobně o poznání pomaleji a rozhodně by se dramaticky zvýšila výrobní, a tedy i prodejní cena koncových produktů.
Loga lžou, ale nevadí to
Na otázku, zda zařízení, které kupujete, opravdu pochází z dílny výrobce, jehož logo se nachází na obalu, máme jednoduchou odpověď: Prakticky nikdy, snad s výjimkou několika telefonů od Samsungu a televizorů od LG. Překotný vývoj a neustále se snižující marže to už neumožňují. Mnohem důležitější než logo, které naleznete na obalu, je to, zda daná značka dostatečně kontroluje kvalitu komponent a externě realizované výroby. Od dražších produktů očekáváme kromě lepších technických parametrů i vyšší spolehlivost, kvalitnější provedení a lepší přístup ze strany podpory a servisu.
autor@chip.cz
Výrobci: Foxconn & Pegatron
Klasickým příkladem outsourcované výroby je iPad. Vyrábí se podle plánů Applu v obřích čínských továrnách, to ale nijak neovlivňuje jeho kvalitu.
Displej: Vyroben v LG
První generace iPadů využívaly displeje od Samsungu. Samsung je ale pro Apple výraznou konkurencí. Od té doby, co umí displeje s rozlišením Retina vyrábět LG, nakupuje je Apple od této společnosti.
CPU: Designed by Apple, made by Samsung
Vývoj procesorů pro iPady a iPhony probíhá v Applu, ten si ale jejich výrobu objednává od Samsungu. Na světě existuje jen několik továren, které je dokážou vyrobit.
Wi-Fi: Broadcom
Periferní čipy a další elektronické komponenty nakupuje Apple od OEM výrobců, kteří dokážou zajistit dostatečnou kvalitu a kvantitu dodávek.
Paměti: Hynix
Pouze několik továren na světě zvládne vyrábět takové množství flashových a RAM modulů. Hynix dodává jak drahým, tak levným značkám.
JAK FUNGUJE TRH S HARDWAREM
OEM A DODAVATELÉ
Vyrábějí jednotlivé komponenty pro celý trh
Displeje: Samsung, LG, Japan Display, Sharp Displays, AUO
Procesory a paměti: Intel, Samsung, Toshiba, Texas Instruments, Renesas, Qualcomm, STMicroelectronics, Hynix, Micron, AMD, Broadcom, Infineon
Pevné disky: Seagate, Toshiba, Western Digital
SMLUVNÍ VÝROBCI
Vyrábějí IT produkty na objednávku značkových firem
Foxconn, Quanta, Compal, Pegatron, Wistron, ECS Elitegroup, Clevo
KOREJSKÉ OBŘÍ TOVÁRNY
Vyrábějí jak hotové produkty, tak jednotlivé komponenty
Samsung: smartphony, tablety, notebooky, televizory, kamery, spotřební elektronika
LG: televizory, smartphony, domácí spotřebiče
KLASIČTÍ VÝROBCI
Nakupují komponenty od jiných výrobců, ale výrobu realizují z větší části sami
Lenovo: notebooky, stolní počítače, tablety
Asus: základní desky, grafické karty, notebooky, monitory
MSI: základní desky, grafické karty, notebooky
HTC: smartphony
Philips: televizory, Blu-ray přehrávače, elektronika
VÝVOJÁŘI BEZ VLASTNÍ VÝROBY
Vyvíjejí a propagují výrobky prodávané pod vlastní značkou, ale jejich výrobu zadávají externím dodavatelům
Apple: iPhone, iPad, iPod, MacBook, iMac
Acer: stolní počítače, notebooky, tablety
Hewlett-Packard: stolní počítače, notebooky, tiskárny
SOFTWAROVÉ SPOLEČNOSTI
Vývoj i výroba zařízení probíhá většinou externě
Google: tablety a smartphony řady Nexus
Microsoft: tablety Surface, Xbox, Kinect, vstupní zařízení
STEJNÉ VNITŘNOSTI:
Tablety iPad od Applu stojí minimálně dvakrát více než levné neznačkové tablety, přesto obsahují některé součástky od stejných výrobců. Paměťové čipy pochází většinou od firmy Hynix.
Foto popis| Paměti Hynix najdeme ve většině levných tabletů, ale i v luxusních iPadech.
JEDEN VÝROBCE, DVA DISPLEJE
Ze všech výrobců televizorů dokážou pouze Samsung, LG a Sharp vyrábět vlastní panely. Všechny ostatní značky je nakupují od nich nebo od jiných dodavatelů. Dva televizory s identickými zobrazovacími panely však mohou mít odlišný obraz, protože kvalita obrazu závisí i na zpracování signálu.
Foto popis| Philips 32PFL6007k používá panel od LG
Foto popis| Philips 46PFL8007k používá panel Samsung
NĚKOLIK ZNAČEK Z JEDNÉ TOVÁRNY
Společnost Lenovo vyvíjí a z části vyrábí své notebooky sama ve svých továrnách. Kromě nich ale využívá i výrobní kapacity smluvních partnerů - mimo jiné společnosti Wistron, která vznikla v roce 2000 odtržením od Aceru. I když se ale některé ThinkPady vyrábí ve stejných továrnách jako Acer, podléhají přísnější kontrole kvality.
Foto popis| Acer nemá žádné vlastní továrny a spoléhá se na výrobu u smluvních partnerů.
Foto popis| Solidní ThinkPady představují ty nejlepší mobilní počítače od Lenova, přesto se některé vyrábí ve stejných továrnách jako notebooky Acer.
GOOGLE NEXUS: ŘADA VÝROBCŮ
Prvním smartphonem s operačním systémem Android, který nesl značku Google, byl model Nexus One 1 . Vyráběla jej, stejně jako úplně první androidový smartphone s označením T-Mobile G1, společnost HTC. Druhým telefonem od Googlu byl Nexus S 2 a stejně jako jeho nástupce Galaxy Nexus jej vyráběl Samsung. Nejnovějším přírůstkem do rodiny smartphonů se značkou Google je Nexus 4 3, který pochází z dílen firmy LG, jež jej však nestačí dodávat v množství, které by uspokojilo poptávku. Nexus 7 4 byl prvním tabletem s visačkou Google a vyráběl jej Asus. Nejnovější tablet Google Nexus 10 5 pak vzniká na výrobních linkách společnosti Samsung.
Dokumenty ke stažení
- Technika - Kde nakupují značkoví výrobci? (680.05 kB) - Staženo 1800x